WMLWYK ELSHOUT SPRANG RAAMSDONKSVEER 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 20 FEBRUARI 1950 Gemeenteraad WAALWIJK. aanmerking kunnen komen voor de algemene loonsverhoging van 5 De raad heeft hiertegen geen bezwaar. Voorts zijn diverse dankbetui gingen ontvangen voor verleende subsidies, terwijl van de Provin ciale Waterstaat bericht is ont vangen dat het aanbrengen van een beplanting langs de Stations weg niet mogelijk is met het oog op de leidingen die ter plaatse in de grond zitten en straks van de wortels te lijden zouden hebben. Wat dit laatste bereft, zal nog getracht worden een beplanting met lichter gewas tegen de af rastering te krijgen. 6. Bespreking herziening uit breidingsplan, in hoofdzaak de wijziging schetsplan in onderde len. De voorz. zegt' dat B. en W. daags tevoren nog een bespreking van het uitbreidingsplan gehad hebben met de directie van de P.N.E.M. en Ir. Buskes van de Planologische Dienst. De raad heeft reeds een gehele zitting aan de bespreking van dit plan ge wijd. waarbij alles voldoende is bekeken en van deskundige zijde is toegelicht. Spr. acht het dus niet nodig daarover nog verder uit te weiden. B. en W. hebben zich beraden over de verschil lende opmerkingen, die toen door de leden gemaakt zijn en ook met het rapport van de heer Hartong hierover, dat op verschillende punten ook de mening van B. en W. weergaf, is rekening gehou den. B. en W. stellen voor aan de Planologische Dienst opdracht te geven de plannen verder uit te werken, rekening houdend met de verschillende nader door B. en W. aanneaeven opmerkingen. Teneinde geen stagnatie te b-en- gen in de voortoang der uitbrei dingsplannen. adviseert spr. thans niet meer on diverse detailpunten terug te komen. Voor wat het uitbreidingsplan in hoofdzaak betreft, kan de raad unaniem met het voorstel van B. en W. accoord gaan. Tegen het schetsplan in onder delen heeft speciaal de heer Har tong' nog zijn bezwaren, welke hii ook reeds in een rapport heeft neergelegd. Aan al deze- bezwaren is door B. en W. nco niet geheel tegemoetgekomen. Vooral blijft spr. het verkeerd vinden dat een eventuele uitbreiding der Protes tantse begraafplaats is geprojec teerd bij het industrieterrein. Als voorlopig alleen met het uitbrei dingsplan in hoofdzaak accoord wordt gegaan, kan de zaak toch voortgang hebben en krijgt de ge meente o.m. toch reeds de be voegdheid tot onteigening. Het is z.i. een verkeerde voorlichting van de voorzitter als deze het voorstelt of, als het plan in on derdelen niet direct wordt goed gekeurd, daarmede de zaak ge traineerd wordt. Spr. wil voor komen dat men over een paar jaar inziet, dat men het verkeerd heeft gedaan. Als men nu een plan in onderdelen laat maken, kan men daarop later niet gemak kelijk meer terugkomen. De voorzitter merkt op dat het aanbrengen van een participele wijziging altijd mogelijk blijft, evengoed als dit thans met het plan in hoofdzaak is gebeurd. Hij meent dat deze zaak breedvoerig genoeg is besproken en toegelicht door deskundigen, aan wier oor deel men toch ook waarde moet hechten. Na nog enige discussie worden ook de voorgestelde wijzigingen in het schetsplan in onderdelen met 7 tegen 2 stemmen goedge keurd. Tegen stemden de heren Hartong en Venus. In verband met de opdracht aan het Ingenieursbureau dat de uitbreidingsplannen zal uitwer ken, waarvoor een crediet van 10.000.werd .uitgetrokken, zal met Ged. Staten nader over leg worden gepleegd. Deze had den n.l. bezwaar dit bedrag in eens te voteren en zouden de plannen geleidelijk in gedeelten willen laten uitwerken. De voor zitter had de verwachting dat de Ged. Staten alsnog met het be sluit van de raad accoord zouden gaan. Naar aanleiding van 't bespro kene in de vorige vergadering be treffende de D.U.W.-lonen deelt He voorzitter mede dat de Heide- Maatschappij bericht heeft dat zij buiten deze kwestie staan. Deze lonen zijn voor heel het land vast gesteld. Men moet ook rekening houden met de 5% loonsverho ging en de woonplaatstoeslag. De lor.en blijken in elk geval hoger dan de raad zich voorgesteld had, doch hieraan is niets te verande ren. Tenslotte deelt de voorzitter mede dat de aanbesteding voor de bestrating van de Zuidwal heeft plaats gehad. Er waren 12 inschrijvers en de bedragen liepen van 11.390.— tot 15.190.—. Het werk is nog niet gegund. In geheime vergadering zou spreker hierover nog nadere mededelin gen doen. 6. Bespreking plan verbouw ge meentehuis. Ook dit punt werd in geheime zitting besproken, waar bij de leden gelegenheid kregen kennis te nemen van tekeningen en begrotingen. Zoals men weet is de ambts woning van de burgemeester naast het gemeentehuis nog altijd niet hersteld. In verband met noodzakelijke uibreiding van het stadhuis, wilde men beide plan nen tegelijk verwezenlijken, waar bij dan de uitbreiding van 't stad huis gezocht zou worden in Wes telijke richting door een gedeelte van de aangrenzende ambtswo ning af te nemen. Dit stuit echter op verschillende technische be zwaren. omdat stadhuis en ambts woning op zeer verschillende hoogte liggen. Na zijn bespreking van Vrij dagavond heeft de raad thans d<" knoop doorgehakt. De uitbreiding van het raad huis zal nu in Zuidelijke richting gezocht worden, dus door er een stuk achter aan te bouwen. Door Ir. v. d. Laan te 's-Bosch zullen dus twee plannen gemaakt wor den en wel een voor herstel der ambtswoning en een voor uitbrei ding stadhuis. Thans zal dus spoedig het her stel der ambtswoning ter hand genomen kunnen worden en zal de burgervadéï dus binnen afzien bare tijd weer van zijn ballings oord" Statendam, waar hij sinds September 1941 woont, in zijn ambtswoning kunnen terugkeren. NIEUW GEBOUW VOOR DE R.K. H. B. S. EN M. M. S. Het bestuur van de Vereni ging „Ons Middelbaar Onderwijs in Noord-Brabant" te Tilburg, ontving van de Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschap pen de mededeling, dat hij in be ginsel bereid is de bouw van een school ten dienste van de R. K. Hogere Burgerschool en de R.K. Middelbare School voor Meisjes te Waalwijk, in het scholen bouw plan 1950 op te nemen. Een verheugende mededeling, waardoor aan het chronische te kort aan plaatsruimte op de H. B. S. en de vestiging van de M. M. S. op een drietal verschillende plaatsen, eerlang dus een einde zal komen, wat zeer zeker het onderwijs in menig opzicht ten goede zal komen. ONDERSCHEIDING. Het Oorlogs-Herinnerings- kruis met de gesp voor bij zondere krijgsverrichtingen „Nederland Mei 1940" is toe gekend aan dpi. soldaat A. H. Hendriks, van het "wapen der infanterie (leraar aan de Nijverheidsschool) alhier. De model-versierselen zul len nader worden toegezon den. Dr. LENGLET. Naaj wij vernemen zal Dr. P. Lenglet morgen (Dinsdag) per vliegtuig van de K.L.M. in 't vaderland arriveren. DE VOOR-OPLEIDING VAN JONGELUI IN DE SCHOEN AFDELING DER NIJVER HEIDSSCHOOL. Naar aanleiding van 't gespro kene ter gelegenheid der officiële opening der onderwijstentoonstel ling „de Schoenindustrie" in de Nijverheidsschool te Waalwijk, op Woensdag 1.1., over de bevorde ring van deelname der jeugd aan 't Nijverheidsonderwijs, i.e. aan de schoenmakers-afdeling, mogen wij als de eerste stap vermelden dat in de nieuwe C.A.O. voor de Schoenindustrie wordt voorge steld, de jongelui met diploma ambachtsschool met enige centen per uur meer te belonen. Dat is o.i. de eerste stap in de goede richting, waaruit blijkt dat deze voor-opleiding in de kringen van werkgevers en werknemers meer wordt gewaardeerd. Moge het eens zover komen, dat alléén jongelui met diploma nijverheidsschool door de schoen industrie worden aangenomen. Dat is een belang van de jon gens en hun toekomst, maar ook voor de fabrikanten. Een twee-jarige voor-opleiding op de nijverheidsschool is toch van niet te onderschatten beteke nis in 't bedrijf en daarenboven kan het nadeel van de leeftijd niet veel betekenen, daar de jongelui op een leeftijd van 12 jaar en 8 maanden worden toegelaten en na 2 jaren, dus als ze nog geen 15 zijn de fabriek kunnen betreden. We hopen dat men in de krin gen der schoenindustrie deze aan gelegenheid eens ernstig zal over wegen en onderling bespreken, want hiermee kunnen vele belan gen worden gediend ONDERWIJS TENTOONSTELLING „DE SCHOENINDUSTRIE". De onderwijs-tentoonstelling „de Schoenindustrie" die sinds Woensdag 1.1. gehouden wordt in de Nijverheidsschool al hier, is een groot succes er» trekt veel belangstelling. In deze enkele dagen bezochten niet minder dan 15 scholen uit plaats en streek met hun hoogste klassen deze belang rijke, leerrijke expositie met een aantal van meer dan 700 leerlingen, terwijl ook deze week nog talrijke school bezoeken zijn aangekondigd. Ook het aantal verdere be langstelling uit de kringen van schoen- en lederindustrie is goed te noemen. Openbare vergadering van de raad der gemeente Waal wijk, te houden op Donder dag 23 Februari a.s. om 7.30 uur ten gemeentehuize. Punten van behandeling: 1. Vaststelling van de notu len der beide vorige ver gaderingen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel inzake vaststel ling van het bedrag per leerling voor 1950 van de exploitatievergoeding voor het b.l.o. 4. Voorstel tot onderhandse verpachting van 'n sport terrein. (Prae-advies 277). 5. Voorstel tot verkoop van bouwterrein aan de Wil- helminastraat. 6. Voorstel tot vaststelling van een nieuwe verorde ning op het heffen van havengeld. (Prae-advies 272). 7. Voorstel inzake overname van de 36 Maycrete-wo- ningen van het rijk. (Prae-advies 273). 8. Voorstel tot beschikbaar stelling van een crediet voor het inwinnen van 'n advies inzake de haven plannen. (Prae-advies 280). 9. Voorstel tot het aangaan van geldleningen. 10. Voorstel tot wijziging der begrotingen 1949 en 1950. 11. Voorstel inzake uitlening van kasgeld aan de Nij verheidsschool voor Waal wijk e.o. 85.000) voor uitbreiding machine-park, installeren, afd. timme ren en schilderen. PRAE-ADVIEZEN. No. 277. Verhuring sportterrein aan Hockey-Club. Reeds enkele maanden geleden is door de „Katholieke Mixed Hockey Club alhier een verzoek ingediend om aan haar te ver pachten enkele percelen grond van de gemeente, gelegen ten Oosten van de Burg. Smeelelaan aan de Zuider Parellelweg, 091 daarop twee nieuwe hoceyvelden aan te leggen. Wij hebben daarna herhaalde lijk mondeling en schriftelijk con tact gehad met de vereniging en intussen ook met de pachters van het land. Deze laatste hebben zich schriftelijk bereid verklaard afstand te doen van het gebruik van de percelen, ingaande stop pelbloot 1950, terwijl zij verder afzien van elke vorm van schade vergoeding. Gezien deze verklaring hebben wij ons bereid verklaard U voor te stellen de gevraagde terreinen te verhuren aan de vereniging voor 3 jaren ingaande stoppel bloot 1950 en verder van jaar tol jaar doorlopend, met een opzeg gingstermijn van 6 maanden en wel tegen een huur van 90. per h.a. per jaar. Deze prijs is ook aangehouden voor de voet balvereniging W.S.C. No. 272. Vaststelling verordening op de heffing van havengeld. Waar de practijk aantoont, dat elk vaartuig gemiddeld éénmaal per week de haven binnenkomt, en dus thans een havengeld ver schuldigd is van 52 x 4 ct. is 2.08 per 1000 kg. laadvermo gen, lijkt ons een abonnements tarief van 1.75 verantwoord en terzake doeltreffend. Daarnaast ware een apart tarief op te nemen voor de kleinere vaartuigen, waarvan de inhoudsgrootte door geen wettig bewijs is aangeduid en waarvoor het gewone tarief dus niet gelden kan. Aangezien deze vaartuigen gemiddeld een inhoud van pl.m. 10.000 kg. laad vermogen hebben, maar daaren tegen de haven gemiddeld 3 keer per week aandoen, is een tarief van 5.25 hier wel op zijn plaats. Verder is het noodzakelijk om in verband met deze nieuwe abon nementstarieven bepalingen van administratieve aard op te nemen zoals de duur van het belasting jaar, overschrijving abonnement bij vervanging van een vaartuig en eventuele terugbetaling haven geld. No. 273. Overname in eigendom en beheer van 36 „Maycrctc"-noodwoningen Wij stellen U voor te besluiten tot a. het in eigendom en in be heer en exploitatie overnemen van de 36 noodwoningen in de Dr. Ringersstr., de Korte Dries- sen van het Rijk; b. het beschikbaarstellen, on der voorbehoud, dat de van het Rijk aan te vragen geldelijke steun wordt verkregen, van een bedrag van 71.971.10, n.l. de aankoop- kosten dezer woningen; c. het aanvragen en aanvaar den uit 's-Rijks kas van een bedrag van 71.971.10, aan voorschot ter financiering van de aankoop- kosten dezer woningen, alsmede van een jaarlijkse bijdrage in het tekort op de exploitatie. No. 280. Crediet Haver.plan. Bij prae-advies van 12 Septem ber 1945, stelden wij de tijdelijke raad voor, een crediet van 10.000.beschikbaar te stellen voor een onderzoek naar de mo gelijkheid een nieuwe haven aan te leggen aan het grote vaarwa ter, dan wel de bestaande haven in meer directe verbinding te brengen daarmede. Dit crediet is door de tijdelijke raad toegestaan. Het onderzoek is daarop opgedra gen aan het Adviesbureau voor Civiel-lngcnieurswerken te 's-Gra- venhage. Diverse voorlopige plannen zijn ons daarna aangeboden, welke echter alle voor uitvoering te kostbaar en van te vérstrekkende aard zijn. Vooralsnog menen wij Li geen voorstellen te kunnen aanbieden inzake uitvoering van een van deze plannen. Wel stellen wij U voor ons te machtigen opdracht te geven aan bedoeld Bureau tot het bestuderen van een oplossing van het haven vraagstuk op klei nere schaal. De daèraan verbonden kosten worden door het Bureau ge.aamd op 7.500.—. Gezien het belang, dat de ge meente heeft bij een goede haven en overwegende, dat een oplos sing van de havenkwestie urgent is te achten door de hoge kosten van het om de 2 jaren baggeren (de baggeringskosten in 1950 voor de gemeente zijn geraamd op 71.400.stellen wij U voor het genoemde crediet beschikbaar te stellen. Ook de uitnodiging aan ou ders der leerlingen om in leze dagen de nieuwe school en tegelijk de tentoonstelling te komen* bekijken, is met succes bekroond; meer dan 200 ouders gaven acte de pré- sence en waren enthousiast over deze prachtig ingerichte en prima geoutilleerde school. Vanzelfsprekend hadden de schoenmakerij-afdelingen de grootste, belangstelling. Moge dit tot resultaat hebben dat het aantal leerlingen in deze branche moge toenemen en hierop kunnen ouders, onder wijzers en fabrikanten grote invloed ten goede aanwenden. De tentoonstelling blijft ook nog deze week voor eenieder toegankelijk. STILLE OMGANG. De „Stille Omgang" te Am sterdam voor de afd. Waal wijk en omstreken zal plaats hebben in de nacht van 12 op 13 Maart a.s. De afdeling omvat Geer- "ruidenberg, Raamsdonksveer, rtaamsdonk, Waspik, Waal wijk, Drunen, Heusden. Het beginpunt is Geertrui- denberg, waar de extra-trein om 23.49 uur vertrekt. Op Zondag 26 Februari zal in het café van de R.K. Werkliedenvereniging een al gemene vergadering gehou den worden van de „Stille Omgang" voor Waalwijk en omstreken. Op deze belang rijke vergadering zal o.m. 't reis-program worden uiteen gezet en zullen aan de Broe- dermeesters de nodige ge gevens worden overhandigd. Algemene opkomst is dus zeer gewenst en ook niet-leden zijn welkom. MAX CROISET VOOR DE KUNSTKRING. Max Croiset droeg Donder dagavond in Musis Sacrum voor de leden van de Kunst kring „Spel in de Ochtend- schemer" van Arthur Schnitz- ler voor. Het is altijd een vreemde gewaarwording een enkele man daar voor U op het toneel te zien zitten, die dan allengs door zijn stem, zijn mimiek, zijn sobere ge baren de hele sfeer van zo'n novelle voor U oproept: de karakters der personages, met hun stemmingen en hun om standigheden, de entourage, het vormt zich alles tesamen tot een volledig beeld in de toehoorder. Zo droeg de kunstenaar Max Croiset het verhaal voor van de luitenant Willy Kasda, die zich overgeeft aan het ha zardspel en daardoor onaf wendbaar zijn ondergang te gemoet gaat. Daarbij krijgt men een tekening van het of ficiersleven in het keizerlijke leger, waarin de „eer" alles is, zodat de dood voor luite nant Willy verkieslijker is dan zijn ereschuld niet te kun nen voldoen. Het bedrag dat hem had kunnen redden komt te laat. Een dergelijke ge schiedenis met alles wat er bij komt verdient wel enig voorbehoud. Dat de voordracht van Max Croiset meesterlijk was, hoe ven we na 't voorgaande niet meer in den brede te vertel len. Dat zijn optreden gewaar deerd werd, bleek wel uit het hartelijke applaus dat hij na afloop kreeg. De belangstel ling was bevredigend, maar degenen die met deze kunst nog geen kennis hebben ge maakt, moeten het een vol gende keer ook eens pro beren, ze zullen blijven ko men. En tenslotte is nu toch wel duidelijk geworden hoe hinderlijk het is dat het pu bliek niet op tijd binnen is. Is een kwartier na de vast gestelde tijd nog niet laat ge noeg? D.V.S.V. SPEELT: „EEN VRIEND KOMT OVER". Het was ongetwijfeld de be doeling van D.V.S.V. om zijn publiek een vrolijke Vasten avond te bezorgen. Nu, het is daar blijkens de reactie van de zaal best in geslaagd. „Een Vriend komt over" werd aan gekondigd als een klucht en het is ook niet meer, al komt er af en toe wel eens wat moraal aan te pas. Het gaat over de man van een ver velende schoonzuster van de architect Dirk Hoek. Als vrouwlief uit logeren gaat, mag hij op het huis passen. Vermomd komt hij echter op zekere keer bij dezelfde fami lie op vacantie, wordt aan vankelijk natuurlijk niet her kend, maar tenslotte komt hij toch te voorschijn, als een duiveltje uit een doosje. Zo is „Een Vriend komt over" wel een geschikt stuk voor Car naval. Twee spelers waren buiten gewoon in hun element: Matth. Berkelmans als de on gelukkige Oom Ferdinand, alias de vriend Peter Kroet, en Wim Rombouts als de ver re neef Elias Kruk. Ze had den allebei een groot aandeel in het succes. Tante Mia, de vrouw van Oom Ferdinand, die heus niet mis is, werd heel goed getypeerd door Adri Franken, en Ella, een ietwat onnozele zuster, kreeg van Riet Berkelmans wat ze toe kwam. Daarnaast mogen we Annie Didden als dienstbode wel noemen. Dit waren de beste rollen, waarmee we niets te kort willen doen aan de gemoedelijke architect Dirk Hoek van H. Maas, maar hem hadden we met zijn vrouw Johanna (Greta Did den), zijn dochter Jo (Thea Voogd) en haar verloofde Jaap (Ant. Leijtens) wel graag iets vlotter van voor dracht gezien. Zijn spel even wel was, zoals we zeiden, lang niet gek; van de anderen had het was losser mogen zijn. Dat kan trouwens nog komen als ze zich zekerder voelen op de planken. Tenslotte was er Fr. Kelder in een rolletje van bezorgde buurman van Oom Ferdinand, het begin van het einde. Zo hebben we Zondagavond met stijgend plezier zitten kijken naar dit stuk, dat met animo gespeeld werd, uiter- aard met amateuristische1 krachten, maar daarom des te meer te waarderen. Zowel Zaterdag als Zondag had j D.V.S.V. een volop meeleven- j de zaal en wie met Carnaval eens voor zijn plezier wil uit- gaan, kan een bezoek bren gen aan de Gildenbond. Het duurt niet al te lang en er hoeft geen tijd verloren te worden met décorwisselingen. D.V.S.V. trof goed de sfeer. R.K. GYMNASTIEKVER. „KUNST EN KRACHT". Donderdagavond gaf „Kunst en Kracht" een uitnemend geslaagde ouderavond in de gymnastiekzaal der R.K. Jon gensschool, Baardwijksestraat. Méér dan 150 ouders en an dere genodigden gaven van hun belangstelling blijk en 't spreekt vanzelf dat de tur ners van klein tot groot hun best deden om tegenover hun vaders, moeders en andere huisgenoten een kranig fi guur te slaan. De voorzitter, de heer Jac. v. Mierlo, sprak een woord van welkom en wees op het doel van deze oudersavond en het nut van de mooie gym- nastieksport. Het gevarieerde programma dat geheel aan de gymnastiek i was gewijd en met leuke wijsjes van de „Yellow Cow boys" werd argewisseld, werd j in een vlot tempo afgewerkt. Niet alleen de heren met hun vaak sterke en gedurfde toe ren, doch ook de aspirantjes 1 met hun eenvoudige oefenin gen oogstten stuk voor stuk een aanmoedigend applaus. Veel succes hadden ook de heren v. Gelder, Doeleman en Brok met hun acrobatiek- nummers. De staaltjes van kracht, lenigheid en durf die zij vertoonden wekten ieders verbazing en bewondering. Het was een mooie sport avond, waarop „Kunst en Kracht" met haar hulp-leider A. Buys en alle bezoekers met voldoening kunnen te rugzien. NAAR HUIS. Met de troepentransportschepen „Pasteur" (die 25 Febr. te Am sterdam verwacht wordt) en „Atlantis" (waarvan de vermoe delijke aankomst 3 Maart is) ke ren de volgende militairen uit Waalwijk en omgeving naar het vaderland terug. Met de „Pasteur" Sergeant P. Dalmaijer, Sprang A 94. Soldaat P. van de Meijden, B 141, Nederhcmert. Korporaal A. Akkerman, Ha- vendijk 72, Waspik. Soldaat C. J. Laros, Sprangse- straat 28, Kaatsheuvel. Soldaat I A. W. v. Os, Loon- sedijk 151, Kaatsheuvel. Soldaat W. E. v. Seters, Ko ningsstraat 15, Raamsdonksveer. Soldaat I H. M. Snijders, Hei straat D 188, Sprang-Capelle. Korporaal A. v. Zeist, 2e Zei- ne 4, Waalwijk. Soldaat J. C. Brok, Wolfshoek 50, Drunen. Sergeant A. de Bruyn, Wijkse- straat 123, Heusden. Korporaal H. Hagen, Stations straat C 149, Vlijmen. Met de „Atlantis" Marinier II A. A. v. Seeters, Haven 60, Raamsdonksveer. Sergeant A. van Rijswijk, Wiel- straat 21 C, Heusden. Soldaat Th. A. v. Son, Groe- newoud 1, Drunen. Kapitein H. J. Donker, St. An- toniusstraat 50, Waalwijk. DE K.J.M.V. OP BEZOEK BIJ DE GEMEENTE. Vrijdagavond was de K.J. M.V. te gast op het Gemeen tehuis, waar de Burgemeester hen ontving en door het ge bouw rondleidde. Van boven tot onder werd het gebouw bezichtigd en het Hoofd der Gemeente toonde zich hierbij een voortreffelijk gastheer. Niet zonder gerechtvaardig de trots toonde hij ook de Brandweergarage en alle technische details van de trots van de Waalwijkse Brandweer: de nieuwe motor spuit. In één der vertrekken stond het gezelschap even la ter voor de maquette van het uitbreidingsplan en het laat zich begrijpen dat men hier over niet in enkele minuten was uitgepraat. Talloze vra gen, de toekomst van Waal wijk betreffende, werden door de burgemeester beant woord en tenslotte verenigde men zich onder het genot van een rokertje rond de tafel, waar Burgemeester Lambooy op deskundige wijze zoveel interessante bijzonderheden over het besturen ener ge meente vertelde, dat de avond verstreken was voor men er op bedacht was. Zonder twijfel konden alle aanwezigen de woorden van de voorzitter der K.J.M.V., de heer L. van Bladel, onder strepen, toen deze de burge meester hartelijk dank bracht voor zijn voortreffelijk ont haal, waardoor de K.J.M.V. één der best geslaagde avon den van het seizoen had. SCHAKEN. In de ontmoeting tussen de eerste tientallen van de Waal wijkse Schaakclub en de Chr. Schaakvereniging Hertogstad uit 's-Hertogenbosch, bleken de Waalwijkers over de ge hele linie de meerderen van hun tegenstanders te zijn. Zij wonnen met 9Vfe tegen De laatste en tevens be langrijkste wedstrijd van deze competitie zal Waalwijk Za terdag a.s. moeten spelen te Helmond tegen de club van die naam. De uitslag van deze wedstrijd is beslissend voor het kampioenschap van deze afdeling. Helmond heeft de beste papieren, want deze club heeft de vijf voorafgaan de wedstrijden alle gewon nen, terwijl Waalwijk vier maal won en eenmaal gelijk speelde. Een gelijk spel in de laatste wedstrijd is dus voor Helmond voldoende voor de eerste plaats. Willen de Waal wijkers het kampioenschap Zaterdagavond mee naar huis brengen, dan zullen zij moe ten winnen. Een zware taak, want de Helmondenaren zul len ongetwijfeld hun beste beentje voorzetten. Maar de Waalwijkers zijn met de bes te voornemens bezield en er kan dus een spannende strijd verwacht worden. HONDENSPORT. Op Donderdag 16 Februari 1950 hield de Kynologen- vereniging „"Waalwijk en Óm- streken" haar eerste algemene vergadering, tevens jaarver gadering. De opkomst was buiten ver wachting. Voorzitter A. Verhoeven opende deze vergadering met een dankwoord voor de pret tige samenwerking in het af gelopen jaar van de leden ont vangen, en hoopte ook dit jaar op dezelfde medewerking. De notulen der vorige ver gadering werden onveranderd goedgekeurd. Uit het verslag van de secretaris H. A. v. d. Pol blijkt, dat de vereniging thans 94 leden telt. De finantiële positie der vereniging is zeer gunstig, wat blijkt uit het verslag van de Penningmeester Th. v. d. Griendt. Tot leden van de kascon trole-commissie werden be noemd: A. v. d .Leur, Alessie en L. v. Dongen. Deze zullen op de volgende vergadering verslag uitbrengen. Daar er voor de bestuurs verkiezing geen tegencandi- daten werden gesteld, werd het bestuur herkozen. Om de leden in de gelegen heid te stellen de tentoon stelling te Breda op 23 April a.s. te bezoeken, werd in prin cipe besloten 2 extra bussen te laten rijden. Men is voor nemens ook dit jaar een club match te organiseren. Toege zegd werd, dat het medede lingenblad ook weer zal ver schijnen. De verdere plannen voor dit jaar worden door het be stuur uitgewerkt, terwijl er voor de tentoonstelling Bre da nog een algemene verga dering zal worden gehouden. Van de rondvraag werd 'n druk gebruik gemaakt. Allen gingen echter voldaan huis waarts. DRONKENSCHAP. Zaterdag hebben zich enige dronken personen tegen de oolitie verzet. Ze werden op het politiebureau ingesloten en moeten zich nu, buiten het proces-verbaal wegens dron kenschap, ook nog verant woorden vanwege dit verzet tegen de politie. BRANDJE. Zaterdagmiddag vloog op een weiland langs de KIoos- terweg een stromijt in brand. De brandweer, die werd ge alarmeerd, bluste het vuur. Verzekering dekt de schade en de politie onderzoekt wel- ké de oorzaak is geweest. ERNSTIG ONGEVAL. Vrijdag werd het vijfjarig zoontje van de familie K., toen het op de rijweg aan het spelen was, door een perso nen-auto aangereden. Het ventje moest ernstig gewond naar huis worden vervoerd. Ouders, let dus op waar Uw kinderen spelen. GEVONDEN en VERLOREN. Gevonden: regencape; twee portemonnaies; wantje; hand stoffer; alpinomuts; kinder bontje; handschoen; lipssleu- tel; rozenkrans in étui; strop das. Verloren: 2 portemonnaies; briefordner; twee honden; marine-baret; hoofddoek; al pinomuts; bankbiljet van 20 gulden. B.B.A.-TARIEVEN. De tarieven van de B.B.A. zijn met 5% verhoogd. Jaarvergadering R.K.J.8. In de zaal van de Jongenscon- gregatie hield de R.K.J.B. haar jaarvergadering. Na opening cn goedkeuring der notulen volgde een zeer keurig verzorgd jaarver slag van de secretaris-penrarp- mees'.er. de heer J. Muskes. Met een batig saldo van ruim 60.— sloot de kas. Door dr. Spicrings, dierenarts te Waalwijk, werd in het afgelo pen jaar een cursus gegeven in de veeverloskur.de, terwijl aan ver schillende sportdagen werd deel genomen. De tuinbouwcursus die werd gegeven door de heren van den Brink, van Son en van Herpt werd beëindigd en aan 21 cur sisten werd het diploma uitge reikt. De periodiek aftredende be stuursleden W. Muskens en A. Robben werden bij acclamatie herkozen. Alvorens over te gaan tot aanvulling vacature A. van Sluisveld, werd de scheidende voorzitter, die nu ruim 9 jaar die functie heeft vervuld en nu we gens het bereiken van de 30-ja- rige leeftijdsgrens moest bedan ken, door de Zeereerw. heer Pastoor G. Versteeg en de heer v. d. Brink hartelijk dank ge bracht voor het vele en nuttige werk aan de R.K.J.B. bewezen. Hij werd tot voorbeeld gesteld aan de jongere leden. In bedoelde vacature werd gekozen de heer G. van Huiten. Om de benodigde gelden voor de Rome-reis bijeen te krijgen, werd besloten een varken te mes ten, waaraan ieder het zijne zal bijdragen en dat dan te verkopen. Bij de rondvraag bracht de se cretaris J. Muskens dank aan de scheidende voorzitter en bood hem een geschenk aan. De bestuursfuncties werden als volgt verdeeld J. Muskens werd voorzitter en H. Lommers secre taris. VRAGEN en MENING^ van onze lezers WAALWIJK ,LET OP UW SAECK", Een „Waalwijker" schrijft Onlangs las' ik onder deze briek in uw blad een „cri coeur" van een Waalwijks ia trieel, die zich volkomen er accoord verklaarde, dat werd gedaan om nieuwe ind triën aan te trekken en de leid daarvan Waalwijk als wq( plaats te doen kiezen. Maar hij voegde daaraan vergeet zeker niet de leiders 03 gevestigde bedrijven - Gaarne wil ik deze juiste wc* den nog eens onderstrepen, w ^jana er dreigen nieuwe gevaren en jndhove moeten op dit punt uit de en Emm ring toch wel iets geleerd h ben I Ik zou daarom 't gemeentel stuur e.a. op thart willen jfOPDe den: komt gevestigde ondernem^ESK—-T vooral de jongeren die de 0 komst vormen, zoveel als eni zins mogelijk is, tegemoet 1 terreinen, bouwmogelijkheden wat dies meer zij. Houdt niet teveel vast aan elmondi Tw tvaluw- eloc—R D< pxtel «st Voo 110 Anir j aarsteej letter, maar meer aan de ge' ,jg_ der wet in 't algemeen belang. Weest soepel in al die z. die 't aantrekkelijk maken datjaitbomr brikanten, handelaren enz. ge\|gOSC— tigd blijven, daar waar ze bedrijf steeds hebben uitgeoel en waar zij tevens voor de en de standing van Waalwijk „woongemeente" grote w hebben. Waalwijk „let op uw sai voor het te laat is Beroepen. Tot predikant bij de Ned. Herv. Kerk alhier is beroepen (toezeg ging) Ds. Streefkerk te Ernst. Ned. Herv. J. V. De Ned. Herv. Jongelingsver eniging „Tomotheus" komt a.s. Donderdagavond in de zaal van de Chr. Volksbond in feestelijke jaarvergadering bijeen bijeen, on der leiding van haar erevoorzitter Ds. J. W. de Bruijn. Afgevaardig den van zusterverenigingen enz. werden tot deze samenkomst uit genodigd. „Wat gebeurt in Palestina?" Op uitnodiging van de Zen- dings- en Evangelisatie-commissie te Vrijhoeve-Capelle, hoopt op Donderdag 23 Febr. a.s. des avonds om half acht, in de Geref. Kerk te Vrijhoeve-Capelle, als spreker op te treden de Weleerw. Heer Ds. R. Bakker uit Rotter dam, over het actuele onderwerp: „Wat gebeurt in Palestina?". Duitse kinderen naar huis. Na een verblijf van ca. vier maanden, keren heden een twin tigtal Duitse kinderen, die voor hun gezondheid alhier enige tijd waren ondergebracht en die mede door de goede zorgen der pleeg ouders en de goede voeding flink bekomen zijn, naar hun ouders in hun vaderlad terug. Uitvoering. De Gem. Zangver. Excelsior gaf op 1 Febr. een zanguitvoering en toneelavond in de zaal Reho- both. 't Zangkoor onder leiding van haar directeur Norbert Snijers gaf verschillende liederen ten beste. Opgevoerd werd verder een to neelstuk „Als de poorten open gaan". De vertolking hiervan was in goede handen. Het was een in alle opzichten geslaagde avond. Auto te water. Vrijdagmiddag kwam de vracht wagen van een expediteur uit Made van de rolbrug gereden op weg naar garage Stoops. Toen hij deze weg in wilde gaan, nam hij de bocht te groot, waardoor hij de dijk afreed en in een sloot te recht kwam. Tevergeefs trachtte men de wagen te bergen, 'n Zwa re G.M.C. van de Gebrs. Zijl mans trok hem daarop zonder meer tegen de steile dijk op. Schade of ongevallen deden zich niet voor. NOG EEN SCHOENMAKERSSCH< In uw blad van Vrijdag laij de agenda voor de a.s. ra vergadering der gemeente op-Z,and. lot m'n verbazing ik daarop een agenda-punt be tende de noodzakelijkheidsve ring van de stichting van Vakschool voor Schoenma voor Kaatsheuvel, Loonopzar omstreken. Ik vraag me toch in gemoec is er nu werkelijk behoefte nog een vakschool, is die nu kehjk noodzakelijk. Zijn de vakscholen (ambachtsschole voor de schoenindustrie in rayon, n.l. te Drunen, Til Dongen en Waalwijk, niet doende om de stroom van lingen op te vangen? Ie weet beter n.l. dat al deze len, juist in de afdelingen scl makerij, voortdurend lijden onderbezetting. Daarbij komt dat rijk en meenten honderdduizenden dens voor dit onderwijs heb geïnvesteerd. De pas geop school te Waalwijk b.v. ongeveer 4 ton gekost, beh de inrichting met machines die tonnen gouds vraagt; nog| langs werd 60.000 gevott uitsluitend voor schoenmacl En zo zal het ook wel bij de[ dere scholen gaan! Moeten deze grote uitga\ deze tijd van bezuiniging, steeds worden opgevoerd dc stichten van nieuwe scholen der doel, nut of noodzaak Als er in de gemeente Lc zandKaatsheuvel zoveel jon zijn die werkelijk behoefte ge len aan vakonderwijs, laat ze dan toch naar Waalwijk] ren op 5 km. afstand, of als dat liever niet doet, naar gen of Tilburg. Maar v< drang is tot dusverre niet gebleken. B. en W. schrijven in hun advies dat het achterland1 school zal bestaan uit: Spr, Capelle, 's-Gravemoer, Dongen en Udenhout. Of de jongelui uit Sprar pelle die het schoenvak leren niet naar Waalwijk ku gaan en reeds gaan, of de nigen uit 's-Gravemoer en Dongen niet vanzelfsprekend 1 Dongen en de eventuele bezoeker uit Udenhout niet i Tilburg zullen gaan. Als men nu weet, dat te Vj Ul^sp wijk (van andere scholen zijor a e de gegevens op 't ogenblik f'aren tw' bekend) uit Kaatsheuvel, Lc.e c'r'ec^11 opzand en Sprang-Capelle 11 ?Portpark gens, zegge elf, de schoenmaF1"''^ van afdeling bezoeken, dan mag draé toch wel concluderen dat er aai*id uit niet zo'n grote drang naar 't uitverl onderwijs aldaar bestaat. Wai e gevoel wel zo, dan zou men de jong ladegeslac ondanks enige moeite van «1 was h kleine fiets- of bustocht, wel Jloogstaan de scholen te Waalwijk of el iek vechi zenden. Een eigen school 1 itgelopen ook daaraan op de duur niet'ing voor Neen de grote kwestie ii iend in jongelui aan te sporen, te d' un vurig gen misschien, vakonderwijs »as dan d volgen, waartoe thans reeds ton de vi dan voldoende gelegenheid rie kwat staat in deze schoenen streek, lan de da Daarbij komt tenslotte dat meer v deze grote verdeeldheid, de een kans de, "moderne outilage van pel d streekschool wordt geremd er chterhoec schoenindustrie tenslotte zal ooral M. ven zitten met 5 onderbe^uesnoij e ouderwets geoutilleerde kost p{et jJC( schooltjes, ten nadele van gen%orden v schap, industrie, patroon en n neej. nemer. |alvers e Dit is tenminste de mening rkc; keer INSIDEfoeters ui ijn schot Vandaag is de Koniiing. Kort met de Prinsesjes naar Ssfoed tuss< Anton vertrokken. P. Balver Prins Bernhard vert^°p"e" op het ogenblik in Riov, 's qin Janeiro, waar hij enthou^ v ^nt en met groot eerbetoon CpL ontvangen. K 2ii

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 2