Waalwijkse en Langstraaise Courant de, victo-Kie. JCtMnCs 1950 te, W-aaiwijk hi iBuóSutn &e,g.o.n Gemeente-Begroting Loon op Zand Abonnement lö cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. TEL.-ADRES „ECHO". Of er liefhebbers [zijn voor een plaatsje, ziet men hieronder. MAANDAG 20 FEBR. 1950 Uitgever YVaalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN DE ECHO m HET OPGERICHT 1878. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66 Rapport der ondërzoeks-commissies Antwoord van B. en W. CENTRAAL RAPPORT van het verhandelde in de vergaderingen van de com missie uit de gemeenteraad tot onderzoek der ontwerp begroting voor 1950. en MEMORIE VAN ANTWOORD van B. en W. Het vet-gedrukte is het antwoord van Burgemeester en Wethouders Voor het onderzoek der ont- werp-begroting en de bijbehoren de bedrijf sbegrotingen van het gasbedrijf, het woningbedrijf en de exploitatie van de drainage- velden voor het dienstjaar 1950 was de raad verdeeld in 2 com- missie's, welke op 31 Januari en 2 Februari 1950 vergaderden. De commissie s, waarin onder scheidenlijk de heren S. J. C. de Cock en J. A. F. Mallens als voorzitter werden aangewezen, bestonden respectievelijk uit 5 en 6 leden. Op de vergadering van 31 Januari 1950 was de heer P. J. Broeders met kennisgeving afwe zig. Het nieuw benoemde lid van de raad, de heer F. G. Elshout was nog niet in een der commis sies opgenomen, daar hij nog geen vergadering van de raad had bij gewoond. Als secretaris van beide com- missie's fungeerde de heer J. van Woensel. De commissie onder voorzitter schap van de heer J. A. F. Mal lens deelt, alvorens tot onderzoek over te gaan, mede, dat zij zich het recht voorbehoudt, om bij be handeling van de begroting door de raad in pleno, daarover alsnog algemene beschouwingen te ge ven. Ten aanzien van de opmerking omtrent het geven van algemene beschouwingen over het ontwerp der begroting 1950 zoals die de raad is aangeboden, zij er op ge wezen, dat daartoe inderdaad bij de behandeling in de raadsverga dering gelegenheid bestaat. Opge merkt zij evenwel, dat de artikel- wijze behandeling is vervangen door het onderzoek in de beide commissievergaderingen, zodat in bedoelde raadsvergadering alleen de in het rapport naar voren ge brachte posten worden behandeld. Hoewel tegen de grootte van het uitgetrokken bedrag geen be zwaren worden geopperd, wordt er op aangedrongen oin dienstrei zen zoveel mogelijk met openbare middelen van vervoer te doen ge schieden. Zulks is ook de wens van het provinciaal bestuur, blij kens' een circulaire welke Gede puteerde Staten der provincie aan de gemeentebesturen deden uit gaan. Bij het maken van dienstreizen pleegt het gemeentebestuur de voor de gemeente meest voorde lige weg te bewandelen, hetgeen ook voor het jaar 1950 in het voornemen ligt. Gewezen wordt op de eenzijdige samenstelling der stembureaux, waarin o.m. slechts drie arbeiders zijn opgenomen. Een herziening dier samenstelling, in dier voege dat een afspiegeling van de vige rende gemeenteraad wordt ver kregen, zal zeer op prijs worden gesteld. Het presentiegeld voor de leden der stembureaux is zodanig, dat de meeste arbeiders de ko :ten van hun verlet niet vergoed kregen. In verband daarmede moest een beroep worden gedaan op andere personen, die niet in loondienst zijn. Mede tengevolge van het grote aantal huizen, dat na de oorlog werd gebouwd, is de huisnumme ring thans zeer onduidelijk. Ver betering is derhalve dringend ge wenst. Te zijner tijd zal deze aangele genheid onder de loupe worden genomen, waarbij ook enkele nieuwe straatnamen zullen worden voorgesteld. Opgemerkt wordt dat het thans bestaande uitbreidingsplan niet meer rechtsgeldig is in verband met de door de Woningwet ge- eiste 10 jaarlijkse herziening, wel ke tot op heden nog niet heeft plaats gevonden. De commissie vindt deze toestand zeer onbevre digend, verlangt van burgemees ter en wethouders zeer spoedig een voorstel tot herziening en wenst te worden ingelicht omtrent het stadium, waarin de voorberei dingen voor herziening verkeren. Door omstandigheden buiten ons om is de herziening van het uit breidingsplan enigszins vertraagd. De herziening bevindt zich thans evenwel in een vergevorderd sta dium van voorbereiding, zodat binnen afzienbare tijd een voor stel dienaangaande kan worden tegemoet gezien. Bij de behandeling van Hoofdstuk III wordt de vraag naar voren ge bracht, of het mogelijk aanbeve ling verdient, dat pogingen wor den aangewend om in de plaats van Rijkspolitie wederom gemeen- te-politie te krijgen. Indien de wenselijkheid daartoe mocht blij ken, wordt zulks in overweging gegeven. Doorlopend worden pogingen aangewend om voor deze gemeen te gemeente-politie te krijgen. Ons college stelt zich voor in dit op zicht diligent te blijven. De straatverlichting in de wijk Berkdijk is nog niet voldoende. Langs het gedeelte van de Don- genseweg, van de hoek Kruisstraat tot de hoek Hilsestraat, ter lengte van pl.m. 700 m., bevinden zich slechts 3 lantaarns, welke boven dien door de omwonenden zelf moeten worden ontstoken. Plaatsing van meerdere lan taarns en automatisering der ver lichting wordt aanbevolen. Verwezen wordt nqar het voor stel dat thans met betrekking tot uitbreiding der straatverlichting ter tafel wordt gebracht. Het wordt wenselijk geacht de volgende nieuwe wegaanduidingen te doen aanbrengen 1. aan de hoek Peperstraat Hoofdstraatnaar Dongen naar Waalwijk. 2. aan de splitsing Verlengde HoofdstraatMgr. Völkerstraat naar Waalwijk. Het aanbrengen van wegaan duidingen in de kom der gemeen te heeft de aandacht van ons college. Overleg dienaanaandc met de A.N.W.B. is reeds gepleegd. De op deze volgnummers uitge trokken bedragen behoren niet op de begroting voor te komen. De raad heeft immers indertijd de keurlonen zodanig vastgesteld, dat deze zijns inziens billijk waren, en van dit raadsbesluit moet der halve de gehele kring de conse quenties dragen. Door deze bijdrage ten laste der begroting te brengen doet men de gemeente betalen, wat de raad niet gewild heeft, hetwelk een verkapte negering van het ter zake door de raad genomen besluit inhoudt. Gevraagd wordt deze beide volgnummers alsnog van de be groting af te voeren. De gemeente Loon op Zand heeft met Waalwijk, Drunen en Sprang-Capclle een gemeenschap pelijke regeling getroffen voor de keuring van vee en vlees. Conse quent vloeit daaruit voort dat het tekort op de begroting van die dienst niet ten laste van alle aan gesloten gemeenten is te brengen, voorzover één dier gemeenten daaraan debet is. Het voorgedra gen bedrag dient te worden ge handhaafd, wijl het bedrag zal moeten worden betaald. In het andere geval zal een procedure het gevolg zijn, waarbij ook de proceskosten voor rekening dezer gemeente zullen komen. De plaatselijke gezondheidszorg behoeft dringend verbetering. Voorgesteld wordt om te Kaats heuvel, zo mogelijk op korte ter mijn, een centraal wijkgebouw te doen stichten. Bij een nieuwe of verhoogde toewijzing van bouw volume zou in de eerste plaats voor dit doel volume zijn te reser veren. In afwachting der totstandko ming dienen de subsidies te wor den verdubbeld. Ten aanzien van het Groene Kruis en de afdeling Loon op Zand van het Wit-Gele Kruis kan met verdubbeling der subsidies worden volstaan. Omtrent het bedrag van deze subsidies is in het vorige jaar overleg gepleegd met de betrokken afdelingen. Zolang niet blijkt, dat deze afdelingen behoefte hebben aan verhoging van subsidie, ach ten wij het niet juist, dat daartoe wordt overgegaan. Mochten 'er bij het Wit-Gele Kruis te Kaatsheuvel plannen be staan, om 'te komen tot stichting van een wijkgebouw, dan zullen wij dit gaarne vernemen, teneinde te bezien in hoeverre de gemeen te daarbij aan het particulier ini tiatief tegemoet dient 'te komen. Het merendeel van de thans zit ting hebbende raadsleden is totaal onkundig van de opzet en de werking van het Woningbedrijf. Gevraagd wordt om alle daarop betrekking hebbende verordenin gen zo spoedig mogelijk toe te zenden. De in de eerste vergadering van de nieuwe zittingsperiode gegeven verzekering, dat alle verordenin gen en besluiten zouden worden toegezonden, is slechts ten dele uitgevoerd. Slechts enige minder belangrijke exemplaren werden ontvangen. Gaarne zal men ook in het bezit worden gesteld van de overige verordeningen, w.o. Algem. Politieverordening, Bouw verordening enz. Wegens overdrukke werkzaam heden op de gemeente-secretarie is het tot heden niet mogelijk ge weest de verordeningen, waarvan niet voldoende exemplaren voor handen zijn te multipliceren. Het ligt echter in de bedoeling, daar toe geleidelijk over te gaan. Nu de dienst Gemeentewerken tengevolge van de recente perso neelsuitbreiding geacht kan wor den over voldoende deskundig personeel te beschikken, komt het wenselijk voor de beoordeling van bouwplannen uit een oogpunt van welstand voortaan door de eigen dienst te doen geschieden. De beoordeling door de dienst Welstandstoezicht te Breda be lemmert bovendien als regel een vlotte afwikkeling der ingediende bouwaanvragen, zodat wordt voorgesteld de aansluiting bij de ze dienst op te zeggen en het op dit volgnummer voorkomend be drag van de begroting te schrap pen. De dienst Gemeente-werken is thans voldoende technisch uitge rust. Voor de beoordeling van bouwplannen omtrent eisen van aesthctica is het Welstandstoe zicht echter onontbeerlijk. Van stagnatie in de afwikkeling der ingediende bouwaanvragen is geen sprake. De diensten van het Wel standstoezicht kunnen niet wor den gemist, zodat wij het onge wenst achten de aansluiting op te zeggen. Wanneer in de toekomst bij enige dienst of administratie per soneelsvoorzieningen nodig zijn, wordt verwacht, dat op de eerste plaats zal worden nagegaan of er inwoners der gemeente zijn, die voor de te vervullen functie in aanmerking komen en daarvoor geschikt zijn. Nu de raad het benoemen van ambtenaren en werklieden aan burgemeester en wethouders heeft gedelegeerd, verlangt hij van dit college elke drie maanden een opgave van de in die periode plaats gehad hebbende benoemin gen. Bij voorziening in vacatures wordt als eerste eis de geschikt heid der candrdaten in aanmerking genomen. Indien van gelijke ge schiktheid sprake is hebben in woners der gemeente voorrang. Er bestaat geen bezwaar tegen het doen van een driemaandelijk se opgave van plaats gehad heb bende benoemingen. De Berkdijksestraat, de Hil, het Hoekje en de Oude Omdraaier zijn slecht onderhouden en voorzie ning is daar dringend nodig. De andere commissie vestigt de aandacht op de achterste Hil (van v. Dongen naar Leemans, die in een deplorabele toestand verkeert, de weg van Doevendans naar Achterberg, waar de wortels van de gerooide bomen gaan uit schieten en de Berkdijksestraat, die verhard zou moeten worden. Gevraagd wordt om de wegen commissie zich hiervoor te doen interesseren. Vernieuwing van bestaande we gen is duurder, dan aanleg van nieuwe straten, wijl in het eerste geval geen verhaal op de aan grenzende eigenaren is toe te passen. De wegverbetering heeft ove rigens de volle aandacht van ons college. Wij stellen ons voor bin nenkort met de wegencommissie daarover een bespreking te voe ren. Van de vele bomen die in 1949 werden aangeplant, is reeds een aanmerkelijk gedeelte gesneuveld. Verzocht wordt om bij eventuele nieuwe aanplant van bomen ter bescherming steunstokken aan te brengen. In verband met de droge zomer in 1949 zijn inderdaad vele bomen niet tot wasdom gekomen. Dit was uiteraard niet te voorkomen. Het aanbrengen van steunstokken zou een goede bescherming zijn tegen eventuele vernieling of be schadiging. Deze stokken zijn echter erg duur. Gezocht wordt naar een minder kostbaar middel, waarmede hetzelfde doel wordt bereikt. De riolering van de wijk Berk dijk verkeert in een zeer slechte toestand en' vraagt dringend ver betering. De waterafvoer in de wijk Berkdijk zal worden bekeken en nagegaan zal worden welke ver beteringen kunnen worden aange bracht. Het wordt wenselijk geacht, dat de gemeente overgaat tot aan schaffing van een faecalieën- auto, die van veel nut zal zijn, nu vele woningen nog niet op de riolering zijn aangesloten. De aanschaffing van een faeca- liën-auto brengt grote kosten met zich mee, die niet gedekt zullen kunnen worden door de van par ticulieren te vragen vergoedingen. Deze zouden vrij hoog moeten zijn, als gevolg waarvan het niet uitgesloten is, dat daarvan weinig gebruik zal worden gemaakt. Wij achten het daarom niet ver antwoord tot aanschaffing van een faecaliën-auto over te gaan, temeer nu de moeilijkheden slechts van 'tijdelijke aard zijn en daarin volledig wordt voorzien wanneer het rioleringsplan is uitgevoerd. In verband met dit volgnum mer wordt gevraagd, hoe groot het totaal der ongedekte kapitaals uitgaven is. De wenselijkheid wordt bepleit daarvoor zo spoe dig mogelijk een of meer vaste geldleningen te sluiten. Met het slopen van het oude raadhuis is ook de daar aanwe zige urinoir verdwenen. Gevraagd wordt om ter plaatse wederom een waterplaats te doen aanbren gen. Voorts wordt de aandacht ge vestigd op de noodzakelijkheid van het doen aanbrengen van een behoorlijke terreinafscheiding voor 't braakliggende stuk grond naast Dr. Raaijmakers en de door de gemeente aangekochte grond op de Markt tussen Hesselmans en Smit. Daar het eerstgenoemde perceel geen gemeente-eigendom is, kan de eigenaar daarop mogelijk wer den geattendeerd. Het blijft, zegt 't Brab. Nsbl., óók onder In 't Veld, nog maar sukkelen met de woningbouw. Na alles wat er nu in vijf jaar tijd aan gedaan is, zitten we nog steeds met een tekort van 250.000 woningen. Men hoopt een toppro- ductie te bereiken van 55000 stuks per jaar, maar die top zal pas over twee a drie jaar bereikt kun nen worden en als deze capaciteit dan zal kunnen worden gehand haafd (alles moet dan helemaal naar wens gaan) zal in1965 een verzadigingspunt worden be reikt. Niet bepaald bemoedigend dit perspectief, j Eerst waren het de materialen t en de arbeidskrachten waar het aan schortte. Nu deze er voldoen- de zijn, vormen de financiën het j bezwaar. Het systeem van rijks bijdragen legt inderdaad een lood- zware last op 't rijksbudget. Een jaarlijkse last van 300 a 400 gul den per woning gemiddeld. Toen kwam Bussum met zijn grote vondst. Het deed zijn be kende voorstel inzake de bouw van goedkope woningen, een voorstel dat de rijksbijdrage terug bracht van genoemd bedrag tot circa 100 per jaar. Minister In 't Veld was enthou siast. „Wie kan wat Bussum kan, die is mijn man", heeft hij ge zegd. En anderen schreven niet minder enthousiast: in Bussum begint de victorie. Het totaal der ongedekte kapi taalsuitgaven bedraagt momenteel pl.m. 500.000.De mogelijk heid om daarvoor een vaste geld lening aan te gaan is thans in tegenstelling tot de laatste jaren niet uitgesloten. Overigens is financiering met kasgeld voor de gemeente voordeliger, terwijl ten aanzien van uitgevoerde kapitaals- werken bijdragen van de gewone dienst aan de kapitaaldienst zijn verleend tot de bedragen welke anders moesten worden afgelost. De eigenaar van het stuk grond naast Dr. Raaijmakers zal wor den aangeschreven een behoorlijke terreinafscheiding aan te brengen. In verband met de plannen tot de bouw van een brandweerkazer ne annex gebouw voor gemeente werken achter het zogenaamde Vincentiusterrein ligt het niet in de bedoeling laatstbedoeld terrein van een afrastering 'te voorzien. Het verwaarloosde onderhoud of het achterwege laten van een dringend nodige verbetering is wellicht de oorzaak geweest, dat de ijsbaan deze winter geheel droog ligt en door de schaatslief hebbers niet kan worden gebruikt. Er wordt op aangedrongen thans tijdig de nodige maatregelen te treffen, opdat niet het volgende winterseizoen hetzelfde euvel zich zal voordoen. De bruikbaarheid van de ijs baan is afhankelijk van de aan wezigheid van water aldaar. De ijsbaan is eigendom van de Ver eniging 'tot behoud van Natuur monumenten, die geen kunstwer ken in die omgeving toelaat. Nu gebleken is dat de thans zitting hebbende leden van de commissie van toezicht op het la ger onderwijs in genen dele actief zijn geweest, wordt voorgesteld daarvoor een aantal andere ge schikte personen aan te zoeken, teneinde alsnog een werkzame commissie te formeren. Blijkens een enquête hebben eni ge leden van deze commissie wel belangstelling voor dit werk. Ge tracht zal worden voor de overi gen andere personen te ambiëeren. Met het verlenen van een sub sidie aan de Stichting Gewestelij ke Sociale Avondschool van de Katholieke Middenstandsbond kan de commissie zich verenigen, on der voorwaarde, dat aan de te geven cursussen door leerlingen dezer gemeente wordt deelgeno men. Blijkt zulks niet het geval te zijn, dan dient het subsidie niet betaalbaar te worden gesteld. Men dient af te wachten of aan deze cursussen door leerlingen uit deze gemeente wordt deelgeno men. Betoogd wordt, dat nagenoeg alle muziekcorpsen in moeilijke financiële omstandigheden verke ren. Aanschaffing van nieuwe instrumenten, "reparaties, kosten van instructies en deelname aan concoursen enz. eisen grote som men geld op en het huidige sub sidie is in verhouding daarmede slechts een druppel op een gloei ende plaat. Vanwege de culturele betekenis die deze verenigingen voor de ge meente hebben, wordt voorgesteld de subsidies te verdubbelen, m. a. Nu, het heeft niet ontbroken aan mannen die kunnen wat Bus sum kan. Het departement is let terlijk overstroomd met plannen voor eenvoudige woningen, even mooi en even voordelig voor het rijk als de Bussemse. De minister is daarvan nogal geschrokken. En in het Rotter damse bouwcentrum is het grote woord er uit gekomen: er moet in al die goedkope woningen plannen enige „orde" geschapen worden, wij zullen ook die aan een volume binden. Wat betekent deze oekase? Ze betekent, dat de woningen, die zogenaamd buiten het bouw volume om konden worden ge bouwd, als ze maar goed en goed koop genoeg waren, nu tóch ge- rantsoeneerd worden. Dit betekent voorts, dat er een kapitaal aan tijd en energie is ge spendeerd voor een hersenschim. Het ei, waarop zoveel gemeenten hadden gevlast, blijkt niet veel meer te zijn dan een lege dop. Het betekent tenslotte dat de provincie Brabant buiten het vast- gestelde volume nu nog een twee- de volume krijgt van ongeveer j 700 woningen die ze moet gaan verdelen en aangezien dit prac- tisch een onbegonnen werk is, wordt zij met de stukken opge scheept. Wie kan, wie kan wat Bussum kanWie er in getrapt is zal het zich nog lang heugen w. te brengen op 400.per corps per jaar. In verband met de voorgestelde verdubbeling der subsidies voor de plaatselijke muziekgezelschap pen, wordt het redelijk geacht, dat de subsidies voor de zangvereni gingen tot 175.worden opge voerd. Ten aanzien van deze opmer king geldt mutatis mutandis het zelfde als onder volgnummers 115 en 116 ten aanzien van het Wit- Gele Kruis is opgemerkt. Het sub sidie wordt gegeven ter stimule ring van het werk dezer vereni gingen en niet ter voorziening in extra-kosten voor aanschaffing van instrumenten enz. Voor zo ver daarin niet door andere in stellingen (Prins Bernhard-Fonds) wordt tegemoet gekomen, zou daarvoor een beroep kunnen worden gedaan op de gemeente, onder overlegging van een over zicht van de extra-kosten, waar na kan worden beoordeeld in hoe verre de gemeente daarin kan bij dragen. Verdubbeling van subsidie is daarvoor echter niet de aangewe zen weg. Gevraagd wordt het te wachten jaarlijkse rapport van het Cen traal Bureau voor Verificatie en Finantiële Adviezen van de Ver eniging van Nederlandse Gemeen ten betreffende het R.K. Sport- en Wandelpark aan de raad over te leggen. De stukken die op deze sub sidie aanvrage betrekking hebben liggen ter inzage. Het is gewenst, dat bij het toe passen van verhaal op particulie ren t.z.v. verpleegkosten, die door de gemeente voor armlastige krankzinnigen zijn gemaakt, de nodige soepelheid wordt betracht. Hieromtrent werden reeds enkele malen klachten vernomen. Voor het verhaal van de kosten van verpleging van armlastige krankzinnigen wordt gebruik ge maakt van de „Normen voor on derhoudsplicht en verhaal" uitge geven door de Vercnjging van Leiders van Openbare Diensten en Instellingen voor Sociale Zorg". Daarbij wordt de nodige soepelheid betracht. Klachten daaromtrent zullen echter wel niet zijn te voorkomen. Het komt voor dat de uitbeta ling van overbruggingsgelden lang op zich laat wachten. In verband met het feit, dat deze gelden als regel voor minder-gesitueerden be stemd zijn, voor wie regelmatige toevloeiing van inkomsten nood zakelijk is, wordt op zo snel mo gelijke uitkering van overbrug- gingssteun aangedrongen. Daarnaast wordt gewezen op de mogelijkheid, dat de gemeente tegemoet komt in de zieken fonds- premiën, die door ouden van da gen, die een uitkering ingevolge de Noodwet Ouderdomsvoorzie ning ontvangen, verschuldigd zijn. Men brengt de wenselijkheid naar voren, dat het gemeentebestuur deze regeling zal gaan toepassen en daarbij de nodige soepelheid zal betrachten. Tot uitbetaling van overbrug gingsgelden mag niet worden overgegaan voordat het Arbeids bureau daarin heeft toegestemd, hetgeen uiteraard enige tijd vor dert. Overigens wordt zoveel mo gelijk met de belangen van be trokkenen rekening gehouden. De mogelijkheid van toeslag in verband met verhoging van de ziekenfondspremie is alleen aan wezig voor de vrijwillig verzeker den, die niet meer inkomsten ge nieten dan 200.boven de be dragen, vastgesteld bij de Sociale Bijstandsregeling. De Noodwet Ouderdomsvoorziening komt hier bij dus niet in het geding. Naar onze mening behoort de ze aangelgenheid thuis bij het Burgerlijk Armbestuur. De wenselijkheid wordt be toogd, dat voor dit subsidie ook de z.g. jeugd-standsorganisaties, t.w. K.A.J., K.J.M.V. en R.K.J.B. worden in aanmerking gebracht. De verdeling van het uitgetrokken bedrag wordt als volgt voorge steld: jeugdstandsorganisaties 1.50 per aangesloten lid: jeugdbewegingen 0.50 per aangesloten lid. Door toepassing van deze ver deling zal zowel met de belang rijkheid als met de kosten-factor 72e JAARGANG No. 16 der genoemde organisaties worden rekening gehouden. Het ligt in de bedoeling voor dit subsidie géén standsorganisa ties in aanmerking 'te brengen, doch alleen de jeugdorganisaties, welke als zodanig door ons col lege worden erkend. In verband met het voor het gasbedrijf geraamde voordelige saldo, dat mogelijk in werkelijk heid nog hoger zal worden, wordt het mogelijk en noodzakelijk ge acht, dat de gastarieven met 1 ct. per' m3 worden verlaagd. In vergelijking met vorige jaren is thans een bescheiden winst ge raamd, waarvoor het nodig was, dat onlangs de tarieven eniger mate werden verhoogd, waarbij opgemerkt zij, dat dit tarief ook na die verhoging lager is, dan in de meeste andere gemeenten. Ver laging van het tarief met 1 cent per m3 zou bij een verkoop van 1.200.000 m3 gas een verminde ring van inkomsten betekenen van 12.000.waarmede het ge raamde batig saldo zou worden omgezet in een verlies van 7000.Mede in verband met de vorming van enige reserve bij het bedrijf achten wij verlaging ongewenst. De gronden van de drainage- velden, die zeer vruchtbaar zijn, bevinden zich thans in één hand. (Alles is verpacht aan de land bouwer van den Hoven te Loon op Zand). Daar meerdere land- bouwers prijs stellen op het bezit dezer gronden, wordt verzocht om te bevorderen dat deze zo spoedig mogelijk openbaar wor den verpacht, zodat elkeen in de gelegenheid zal zijn een gedeelte te bemachtigen. Tenslotte wordt dank gebracht aan burgemeester en wethouders en het secretarie-personeel, dat daaraan heeft medegewerkt, voor de keurige verzorging der begro ting en de weloverwogen arbeid daaraan besteed, en aan de he ren van Woensel en Reijnen voor de bij het onderzoek gege ven toelichtingen. De exploitatie van de draina- gevclden heeft gedurende vele ja ren een aanzienlijk nadelig saldo opgeleverd. Teneinde hierin ver andering te brengen is een an dere exploitatie ingevoerd, waar na het verlies beduidend minder is geworden. De huidige huurder, die voor het onderhoud heeft te zorgen, heeft zijn bedrijf op deze gronden opgebouwd. Wij achten het niet raadzaam thans daarin wederom wijziging 'te brengen. Tenslotte brengen wij dank aan de commissies voor het verrichte werk en stellen wij U voor de begroting vast te stellen overeen komstig het aangeboden ontwerp. H. A. Klijn, Waalwijk, Fruit 35.J. H. Wanninger, Den Haag, Lichtsport ƒ2119. A. A. v. d. Velden en Wasse naar, Arnhem, Kijktent 60; J. Meijer, Winssum, Monte Carlo 95.Cor Maasakker, Nijmegen, IJswagen. 225. A. Kusters-Spaninks, Eindho ven, Hoepla werptent 135.-; Idem, Vliegbomsport 126.-; D. Polman, Groenlo, Octopus 610.M. Kievits, Breda, Suikerspin 35.Idem. Kegelspel 20.J. van Mee- teren, Nijmegen, Speelgoed - kraam 87.A. van de Bilt, Maartensdijk, Speelgoed luchtballon 55.Poepjes, Hilversum, Zuurkraam 80.-; A. Denis, Nijmegen, Gebak kraam 560.-; A. K. de Jongh, Vlaardingen, Bumperspel 808.Idem., Dinkbootspel 310.C. G. v. Delft, Waal wijk, Fruit 40.H. Hoef nagels, Best, Fietscaroussel 333.Idem., Lunapark ƒ1111.J. C. van Leefland, Utrecht, Patates-Frites 98.-; M. Beeken, Roosendaal, Kin- dercaroussel 130.L. Bak ker, Apeldoorn, Onderzeeboot ƒ212.—; P. J. v. Hout, Til burg, Speelgoed-luchtballon 25.G. Wegkamp, Apel doorn, Babysport 300.E. J. Verwijk, Purmerend, Ge bakkraam 295.P. H. Ver wijk, Purmerend, Schiettent 310.R. R. Meyer, Apel doorn, 2 Bumpers 535. Idem., 1 Bumper 535.R. Meyer, Apeldoorn, Draaibord 125.R. Andela, Apel doorn, Gebak 810.A. de Boeck, Breda, Fietsbaantje 151.Idem., Suikerspin 52.J. I. Courtial, Breda, Apenshow 60.P. Tege laar, Rotterdam, Lunapark 1001.10; L. Janvier, Bergen op Zoom, Lunapark 625. K. Ropers-Hoefnagels, Zelm, I Derby rennen 303.P. Wiers, Purmerend, Grijparm- sport 230.P. Melsen, Bergen op Zoom, Benzine racebaan 1860.H. Lame- rus, Amsterdam, 2 Bumpers 662.Idem., Lichtsport 1705.J. Slaats, Waalwijk, Danstent 760.P. Janvier, Bergen op Zoom, Octopus 803.L. A. Dauphin, Dor drecht, Prijsvissen 160. Idem., El. lijntrek 250. A. J. v. d. Krogt, Zoeterwou- de, Hoedensport 225.D. Baarsma, Hellingen, Schiet tent 565.—; A. W. L. Brons wijk, Breda, Fruit ƒ75.P. van Grinsven, Dordrecht, Va riété 220.W. v. Eckeren, Bergen op Zoom, Kinderhang- paardjes 175.-; Idem., Draai tafel 30.K. v. d. Honing, Joure, Babysport ƒ425.P. Brunsselaar, Enschede, Hoofd van Jut ƒ35.D. H. Beek- velt, Lisse, Hangm.-vliegt. 200.J. L. Beekvet, Am sterdam, Neurenberg ring, 500.P. Kusters, Amster dam, Schietsalon 150.F. Dauphin, Breda, Hangpaard- jes 326.J. C. Pruis, Or- then, Vis en Zuur 182.50; D. J. v. Zetten, Amsterdam, Pindakraam 82.Fa. Kal- lekoot, Schaesberg, Bussen- pyramide ƒ113.E. Steng, Dordrecht, Kinderrijwielbaan 326.J. Scheffer, Breda, Hangpaardjes 385.M. Neyes Jr., Apeldoorn, Draai- wijzer ƒ45.H. Slok, Assen, Hydr. vliegtuigmolen 375. J. M. Jansen, Deventer, twee speelgoedbakken 237.50; ld., twee speelgoedbakken 50. A. J. Wanninger, Amsterdam, Hoepla werptent 212.H. Vermeer, Waalwijk, Fruit 48.25; K. Mulder, Amster dam, Hyppodroom 300.

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 5