txMaiou DE LMGSTHMÏ ELSHOUT CAPELLE NIEUWKUIJK VLIJMEN RAAMSDONK DEERTRDIDENBERG DE CHINESE PAPEGAAI DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 24 FEBRUARI 1950 ALKALIVRIJ Adverieren doet verkopen. FEUILLETON den hij zou gegarandeerd willen zien, dat ook op de uitgaven aan toegangsbewijzen en entrée's en verdere geldzaken een verant woordelijke controle wordt uitge oefend een die in handen te stel len van het Centraal Bureau van de Ver. van Ned. Gem. De heer Grootswagers heeft aan het betoog van de heer Bee- rens niet veel toe te voegen ofschoon hij zich wel eens afge vraagd heeft of de opzet niet iets te pessimistisch is: bij zijn in formaties omtrent het een en an der is hij tot de bevinding geko men, dat er Sportparkbestuurde- ren zijn. die nog niet van de za ken op de hoogte zijn, verder of met deze uitbreding niet vooruit gelopen wordt op het komende uitbreidingsplan wat de bespa ring van de cultuurgronden be treft. meent hij dat de uitbreiding kon beperkt blijven tot wat in de volksmond de „Vonderakker" genoemd wordt, mogelijk dat dan alleen het kampeerterrein beperkt zou moeten worden. Ook de heer Mallens heeft zich verbaasd, dat cultuurgronden in het plan opgenomen zijn, volgens zijn schatting ongeveer 5 H.A. Hij zei verzoeken bij de uitvoe ring alles aan te wenden om van de.,e bouwgrond af te zien. Gro- f.Iijks heeft hij zich verbaasd over de kosten van het zwembad. I Het kan hem niet voorkomen dat deze uitgave rendabel kan wor den gemaakt in die 4 a 5 maan den dat er gebruik van gemaakt kan worden, waaraan hij toe voegt, dat voor de volksgezond heid een badhuis even noodzake lijk is. Hij memoreert de cijfers, die in de betreffende begroting ge noemd worden 143.000 gld. plus pomp-installatie, waterval en in richting totaal pl.m. 200.000.—. Hij verwacht dat de kosten moei lijk zullen kunnen gedragen wor den, doch de gemeente is ver plicht iets voor de volksgezond heid te doen hij dringt eveneens aan op een nauwgezette controle en zou gaarne een jaarlijks over zicht met een beschouwing over de rentabiliteit der zaak zien overgelegd. De heer v. Noye heeft weinig toe te voegen aan het reeds be sprokene, doch wil eveneens aan dringen de arbeidslonen zoveel mogelijk in overeenstemming te brengen met de plaatselijke loon- standaard. Wel wil hij hierbij stellen, dat ook de gewone man nog het verzoek doen voor de eigen inwoners de entrees zo te een ruim gebruik van de gele genheid kan maken. De voorzitter antwoordt dat hij zich vooraf goed op de hoogte gesteld heeft van de situatie wat de cultuurgronden betreft. Het ligt niet in de bedoeling de inge sloten gronden alle aan hun doel te onttrekken. Moeilijk zal dit echter zijn voor het kleine per ceeltje, dat juist aan de Provin ciale weg grenst naar een ruil of nieuwe ontginning zal hier voor worden uitgezien. Wat de uurlonen betreft. Het genoemde bedrag wordt als basis genomen voor de berekening in het aan genomen. Het accoordloon gaat hier 10% boven uit. Daarenbo ven is het niet zoals vroeger in de werkverschaffing, de toepas singen zijn sinds jaren heel wat soepeler. Aan de heer de Cock merkt hij op, dat het plan bestaat de voorgenomen samenstelling van het stichtingsbestuur uit te breiden van 5 op 7 personen, waarvan 3 te benoemen door het gemeentebestuur, die allen wel degelijk op de hoogte zullen zijn van de gestelde voorwaarden en zullen toezien of deze goed wor den nageleefd. Aan de heer Bee- rens bemerkt hij, dat, waar een termijn van 30 jaren is vastge steld voor de terugbetaling der geleende credieten, deze niet bin nen korter tijd kunnen worden opgevorderd. De controle zal scherp gesteld worden en zich ook uitbreiden over de uitgifte van entrèebewijzen en andere genmanipulaties, 't Is hem niet bekend, antwoordt hij de heer Grootswagers, dat de bestuurde- ren niet op de hoogte zouden zijn van de plannen de gestelde voorwaarden zullen moeten wor den nageleefd. Hij merkt de heer Mallens op. dat moeilijk een bad huis te verbinden is aan het zwembadhet zwembad is een natuurbad, terwijl een badhuis moet worden ondergebracht in een gesloten lokaliteit, meer ge legen in de kom van de gemeen te. Hij erkent zeer gaarne ook hiervan het grote belang in een industrie-gemeente. Over de en- trée-prijzen is nog niets te zeg gen, doch getracht zal worden deze ondei 't bereik der grote groep te stellen. Hij wil natuurlijk gaarne de raad mededeling doen over het finantiële verloop van de zaak en daarbij een beschouwing voe gen. De heer Beerens is in tweede instantie nog niet gerust over de lonen, die in uitvoering van het werk zullen worden uitbetaald. Hij dringt er bij B. en W. op aan te trachten hierin een stuk verbetering te bereiken. De heer Mallens komt terug op een badhuis, waarvan hij de mogelijkheid van oprichting wil zien bij de eventueel te bouwen brandweerkazerne. Waar hij ver moedt dat het zwembad ook be zocht zal worden door veel vreemdelingen en toeristen lijkt het hem niet van gevaar ont bloot, dat er voor de inwoners op sommige tijden geen gelegen heid zal overblijven hiervan ge bruik te maken. De voorzitter tracht de heer Beerens gerust te stellen, door opnieuw te verklaren, dat de tij den sinds 1935 wat de werkver schaffingsionen betreft, veel in goede zin gewijzigd zijn hij kan zich niet voorstellen, dat hier te leurstellingen zullen kunnen ver wacht worden. Hij apprecieert voorstel van de heer Mallens te komen tot de oprichting van een badhuis, gelooft echter niet, dat het zwembad te weinig ruimte of gelegenheid zal bieden voor de eigen bevolking. In zijn vorige standplaats had het zwembad slechts een oppervlakte van 1/3 H.A., waar honderden mensen gelegenheid vonden hier is het ontwerp 2Y2 H.A. groot, waarbij we nog rekening mogen honden met de plannen van vacantie- spreiding en het feit, dat vreem delingen en toeristen hoofdzake lijk door de dag en de eigen be volking vooral ir. de avond van de inrichting zal gebruik maken. Hij merkt tot slot op, dat het in de bedoeling ligt met de uit voering van het werk aan te vangen, zodra de goedkeuring van Ged. Staten zal zijn verkre gen en de gronden eigendom der stichting zijn. Zonder hoofdelijke stemming aanvaardt dan de raad het voor stel van B. en W. zoals in het prae-advies omschreven. De voorzitter wenst de raad geluk met het genomen besluit, waar van hij met recht mag veronder stellen, dat het zal strekken tot bloei van de gemeente. Bij het verzoek van het hoofd bestuur van de N.C.B. afd. On derwijs te Tilburg, om te beslui ten, dat de oprichting en in standhouding van een landbouw- huishcudcursus te Kaatsheuvel wordt nodig geoordeeld, merkt de heer Beerens op, dat het z.i. be ter zou zijn hieraan momenteel nog geen gevolg te geven en te overwegen of het niet zakelijker zou zijn te trachten te komen tot de stichting van een volledige huishoudschool met aanvullende cursus voor de boerenbevolking. Hij meent dat hierbij de plaats in zijn geheel meer gebaat zou zijn. Hij merkt daarop op, dat na de bouw van een school in de pa rochie St. Joseph, de Mariaschool geheel vrij komt en daar goed een Huishoudschool zou kunnen worden ondergebracht. De heer v. Kuijk stelt de op richting van een landbouwhuis- houdcursus op grote prijs en ziet dit als een speciaal boeren- en tuindersbelang. De heer Mallens zet de bezwa ren van de heer Beerens niet op zij en stelt zich de mogelijkheid voor. dat zich na een eerste jaar van de landbouwhuishoudcursus de noodzakelijkheid zal openba ren te komen tot het organiseren van een volledige cursus. De voorzitter beluistert met sympathie de gedachtenwisseling in deze richting, hij gelooft echter dat de vervulling hiervan mo menteel onmogelijk is. De aan gevraagde cursus is niet alleen voor de dochters van boeren ei< tuinders, doch wel degelijk ook voor de andere vrouwelijke be volking. Als het programma dat overgelegd is, goed bestudeerd wordt, dan kan men zien, dat ook aan de andere standen ge dacht is. Mocht uit bezoek aan deelname aan deze cursus de be langstelling van de plaats blijken, dan zou dit een mooie aanloop kunnen zijn om te komen tot de stichting van een huishoudschool. Momenteel acht hy een huishoud- cursus mogelijk, doch geen huis houdschool. Over de Mariaschool hebben we niets te zeggen, dus kunnen daarover niet beschik ken. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel aanvaard. Aan Ha. v. Best-v. Woensel wordt een hypothecair voorschot ingevolge de „Hypotheekregeling woningbouw gemeente Loonop- zand", groot 12.000. ver kend voor de bouw van een wo ning, begroot op 14.276.—. Dan komt de raad tot de behan deling van de (Zie vervolg 2e blad). de toneelgroep een toneelspel in 3 bedrijven „Déraillementvan Willy v. d. Berg. Het spel was van prima gehalte en gezien de korte tijd van instudering be heerste ieder zijn rol volkomen. Grime en decor waren goed ver zorgd. Na afloop dankte de voor zitter de spelers voor 't vele werk dat zij hebben moeten ver zetten. Om in 6 weken tijd twee schitterende uitvoeringen te ge ven, vraagt veel opofferingen. De leider, de heer Fr. v. Wezel komt, aldus spr., naast de tone listen alle hulde toe. Aan het slot sprak de Zeer- Eerw. Heer Pastoor enkele waar derende woorden. Spr. wees vooral op hetgeen in dit spel zo schoon naar voren komt, eerlijk heid en rechtvaardigheid. De Zangvereniging kan terug zien op een zeer geslaagde uit voering en op een waardig sluit stuk van haar winterseizoen. Houd Uw wol als nieuw! Wit wordt hagelwit, Kleur krijgt nieuwe fleur. Was Uw wol veilig in VOORKOMT KRIMPEN EN HARD WORDEN Uitvoering. Zondag j.l. gaf de zangvereni ging „Sempre Animato" in het patronaat alhier haar tweede gro te winteruitvoering, met mede werking van de toneelvereniging O.B.K. uit Goirle. Onder leiding van de directeur, de heer M. v. Heivoort, werden de verschillen de zangnummers prachtig gezon gen en vielen bij het dankbaar publiek dan ook buitengewoon in de smaak. De toneelvereniging O.B.K. bracht hierna voor 't voetlicht 't prachtige toneelspel in drie be drijven „De geest van de Olmen hoeve". Zoals wel verwacht werd, had de vereniging, die trouwens hier geen onbekende is, met dit stuk een enorm succes. Elk der speelsters en spelers ver tolkten hun rollen meesterlijk wat wel telkens het uitbundig applaus na elk bedrijf, van het in gespannen aandacht luisterend publiek, bewees. De regisseur, de heer Fr. van Steensel, alsmede O.B.K., had den eer van hun werk. En „Sempre Animato" en O. B.K. hebben velen een genoege- liike en tevens een passende car navalsavond bezorgd, waarvoor ze zeer dankbaar waren. Wk Missie-actie-Comité. In verband met de grote missie tentoonstelling die door de deke naten Waalwijk en Heusden zal worden gehouden, is in onze pa rochie een comité samengesteld onder voorzitterschap van de ZeerEerw. Heer Pastoor G. Ver- steeg. In dit comité hebben zit ting namens de schooljeugd, die wordt vertegenwoordigd door de hoofden der scholen, n.l. Zr. Petra, hoofd der Meisjesschool en namens de jongensschool door dhr. D. v. d. Brink. Het mannelijk jeugdwerk door de heer H. Peter en het vrouwe lijk jeugdwerk door Mej. Bertha Brok. Mej. C. v. d. Lee verte genwoordigt de Pauselijke Missie genootschappen. De K.A.B. door de heer L. v. d. Wiel, de R.K. J.B. door de heer W. Muskens. Het ligt echter in de bedoeling om naast dit comité nog enige dames en heren ter assistentie toe te voegen. Repatriëring in de Kapelstraat. Omstreeks 22 Maart wordt de militair Adr. v. Delft uit Indo nesië in zijn geboorteplaats terug verwacht. Een comité van ont vangst is hiervoor samengesteld uit de volgende personen M, v. d. Wiel, M. Pulles. W. de Wit, M. Kolmans en de dames Ria Siegers en Mej. Muskens. Een dezer dagen zal dit comité langs de huizen komen collecteren en rekent op een loyale medewer king. Uitvoering Zangvereniging UDI. De toneelgroep der Zangver eniging UDI heeft haar tweede- en laatste uitvoering in dit sei zoen gegeven voor hare leden, ereleden en donateurs. De zaal was goed gevuld. Door ziekte, aldus de voorzit ter in zijn openingsrede, kon de unitvoering niet gegeven worden in het clublokaal, maar moest worden aangeklopt bij de Zeer Eerw. Heer Pastoor, die spon taan zijn medewerking verleende om de zaal der Jongenscongrega tie af te staan ten behoeve der zangvereniging, waarvoor de voorzitter hartelijk dank zegde. De Zangvereniging bracht op zeer verdienstelijke wijze een viertal liederen ten gehore. Hierna werd opgevoerd door „Op 'n mooie lentedag Die mooie lentedag was 1.1. Zaterdag. Bovendien was het daags voor carnaval. In deze omstandigheden kan het ge beuren dat een mens zich an ders voelt dan anders. Dat was blijkbaar ook het geval met J. van Weert en Theo de Laat. Misschien wilden ze al le zorgen van zich afspoelen, hoe het ook zij, ze gingen naar Nieuwkuijk, waar Janus van Engelen het zwembad „Eldo rado" exploiteert. Ze gaven hem hun voornemen te kennen, Janus vond het goed, en... de twee sprongen in „Eldorado", waar ze hun eerste openlucht- bad van dit jaar namen: een zwemtochtje over de wiel, op de tweede lentedag van 1950! De exploitant bleek waarde ring te hebben voor dit stout moedig bedrijf en toen de zwemmers naar huis gingen nadden ze hun beloning te pakken een gratis abonne ment voor het hele seizoen. Nu, ze zijn er bijtijds mee be gonnen. Pluk de dag. Geslaagde Propaganda-avonden. De Nederlandse Federatie van Harmonie- en Fanfaregezelschap pen. waarbij onze muziekvereni- 9'rig „Kunst na Arbeid aange sloten is, is vorig jaar een groots opgezette actie begonnen met het doel de bij de Federatie aange sloten verenigingen eens extra en op bijzondere wijze onder de aandacht' van het publiek te bréngen. Daarvoor heeft de Fe deratie de film als hulpmiddel genomen. In het kader van deze propa- ganda-actie zijn vorige zomer in het begin van Augustus te dezer plaatse tal van dorpstoneeltjes, personen, aardige plekjes, zaken en bedrijven, alsmede een in de avonduren door enkele plaatse lijke verenigingen geformeerde optocht, op de gevoelige plaat vastgelegd. Deze opnamen zijn verwerkt in een film, welke zo doende een beeld geeft van het dorpsleven, zoals het dagelijks reilt en zeilt. Vorige week Donderdag en Vrijdag werden op initiatief van de muziekvereniging „Kunst na Arbeid' door de Federatie een tweetal propaganda-avonden in café Cové-van der Haart aan de Nieuwevaart belegd. Als onder deel van het programma werd de film „Capelle in klank en beeld" vertoond. De belangstelling voor deze beide avonden, alsmede voor de kindervoorstellingen V, namiddags na schooltijd, was overweldigend. Beroep niet aangenomen. Ds. Steur te Ouddorp (Z.H.) heeft voor het door de Kerke- raad der Ned. Herv. gemeente op hem uitgebracht beroep bedankt. Op thuisreis. De soldaat eerste klasse H. M. Snijders uit de Nieuwstraat is aan boord van het troepentrans- portschip „Pasteur' op thuis reis vanuit Indonesië, waar hij zijn militai-e plichten heeft ver vuld. De verwachting is. dat hij a.s. Zaterdag te Amsterdam ont scheept zal worden. Men is voor nemens hem in de Nieuwstraat op de gebruikelijke wijze een welkom thuis te bereiden. en getracht hebben hun rollen, volgens de regels der kunst te vertolken. Ook het decor was goed verzorgd. Het geheel stond onder leiding van de heer Roden burg. Naar wij vernemen heeft de voorganger van genoemde regis seur, J. Hommel, bedankt wegens te drukke werkzaamheden. Ook de gem. zangvereniging „Excelsior", R'veer, heeft Raams- donk op een uitgebreid program ma vergast. De belangstelling was weliswaar niet overweldigend, maar zij, die deze uitvoering bij gewoond hebben, zijn voldaan huiswaarts gekeerd. Zij die van zang hielden konden genieten van een aantal werken, die onder lei ding van de directeur, dhr. N. Snijers, op gevoelvolle wijze werden gezongen, n.l. van Otto de Vaal, Jac. Bonset, Hullebroeck Mozart, (een duo, gezongen door Mevr. M. Sprangers en Mej. R. Jouckers) Henri van Nieuwen- hoven en Ivanovici. De hoofdschoel van deze avond was nacuu-lijk het toneelstuk, dat de titel draagt „Als de poorten epen gaan' Dit stuk werd op buitengewone wijze voor "t voet licht gebracht. Iedere speler (ster) was voor zijn taak berekend. We mogen niet nalaten het dochtertje van M. v. Zuylekom (9 jaar) te noemen. Zij speelde haar kinderlijk rolletje op fan tastische wijze en met een glas helder stemmetje zorgde zij er voor, dat hetgeen ze zeggen moest, niet verloren ging. Alles bij elkaar is deze uitvoering, hoe wel misschien financieel niet. toch geslaagd te noemen. een echte bonte avond die alleen maar van de Schouwspelers te wachten is. De schetsjes ver maakten het publiek kostelijk, want zij werden keurig, vlot en c,p humoristische wijze vertolkt. Ook de zang en muziek waren goed verzorgd. Ben Hilgersom verzorgde enige solo's op zijn accordeon, die. zoals altijd, af waren. Ook de zang van mej. Reijpert trok in het bijzonder de aandacht. Het geheel stond on der leiding van de heer Herman Reijpert, die hiermee alle lof ver dient. Burgerlijke Stand. Geboorten Hubertina Matthea d.v. Johannes Salomon Lievens en Anna Maria Snijders. Ma ria Adriana d. v. Jacobus Jose- phus van Dongen en Adriana Eva Nuijten. Right-Oh 1Raamsdonk 14 Zondag speelde Right-Oh 1 legen Raamsdonk op eigen ter rein. Alhoewel Right-Oh een be hoorlijke partij speelde, moest zij toch genoegen nemen met een 1-4 nederlaag. MINISTER DREES IS NOGAL OPTIMISTISCH Feestelijke Ouderavond. In de zaal Cové-van der Haart aan de Nieuwevaart wordt a.s. Woensdag 1 Maart door de Ou dercommissie der Koningin Julia- naschool voor de ouders der leer lingen dezer school een feestelijke ouderavond belegd. Feestavond. Was het vorige jaar de feest avond gewijd aan Australië, dit jaar zal het programma van de jaarlijkse feestavond van de afd. Sprang-Capelle van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen ten Canadees karakter dragen. Deze Canadese avond wordt ge houden Donderdag 9 Maart a.s., des avonds half acht, in de zaal van Dijk aan het Bruggetje. Uitvoeringen. Zaterdag- en Zondagavond heeft de toneelvereniging Sint Bavo haar tweede winteruitvoe- ring gep-esenteerd. Opgevoerd werd ,,'t Lied van Moeder", oor spronkelijk toneelspel in 3 bedrij ven met een voorspel door Antie S. Reule Nz. Beide avonden was cie zaal zo goed als uitverkocht. Wat het spel betreft mogen we gerust zeggen, dat de spelers zich voor 100 percent gegeven hebber. Inschrijving. Inschrijving voor het opnemen van het straatwerk en het op nieuw straten van de Zuidwal. Hoogste inschrijver Fa. J. v.n Gooi te Oosterhout voor 15150, laagste inschrijver Fa. Elshout ei; de Bont, Raamsdonk (Dorp) 11390. Gunning heeft nog niet plaats gevonden. Feestvcrgadering. De vrijwillige brandweer kwam in feestvergadering bijeen in het café van de heer W. v. d. Heij- kant. In het openingswoord door de commandant, de heer A. du Pont, heette deze de burgemees ter en Wethouders in het bijzon der welkom en gaf hij uiting aan rijn waardering dat zij aan hun uitnodiging gehoor hadden gege ven. Verder gaf de commandant een overzicht van het afgelopen jaar en kon hij tot zijn vreugde een grote vooruitgang constate ren. De Burgemeester gaf ook uiting van zijn waardering voor de vrijwillige brandweer en prees de gemeente gelukkig in het bezit te zijn van dergelijke goed geou tilleerde brandweer, een brand weer waarop men staat kan ma ken. Verder hadden de brand weerlieden een gezellige en goed verzorgde avond. Terug uit Indonesië. Onder grote belangstelling ar riveerden de heren J. v. Veltho- ven en J. Zijlmans, na een ver blijf van ruim 3 jaren in Indone sië, wederom in den Berg. De buren hadden gezorgd voor een aardige versiering, terwijl in de betreffende straat huis aan huis de driekleur wapperde. Aan een lunch van de bui tenlandse persvereniging zei- de Dr. Drees o.m. dat het Mar shall-plan voor Nederland van 't grootste belang is ge weest om de moeilijke jaren te overbruggen. Na de hulp periode zal Nederland er veel beter voor staan. 1949 is een jaar van kente ring geweest voor ons land productie van industrie en landbouw is enorm gestegen en van kwartaal tot kwartaal werd de toestand gunstiger het dollartekort is voor de helft verminderd. Het resul taat was, dat mede als ge volg van onze verhoogde uit voer voor verscheidene goederen de invoer kon wor den vergemakkelijkt. Dat in Nederland de prijzen gingen stijgen, is een direct gevolg van de verhoogde uit voer, die weer voorbij is om onze deviezenpositie te vér- sterken. Bovendien heeft de devaluatie tot deze prijsstij ging bijgedragen. Overigens aldus de mi nister is de devaluatie van groot nut gebleken voor de monetaire positie van ons land. De ontwikkeling in de ar beidsverhoudingen ziet de mi nister-president als gunstig. Hoewel de arbeidsproduc tiviteit nog niet het vooroor logse peil heeft bereikt, acht Dr. Drees de stijging van' de productie gunstig. De woningtoestand is nog steeds onbevredigend; toch is ook hier merkbaar dat Ne derland begint in te lopen, hoewel het zeker nog jaren zal duren, voordat in de be hoefte geheel kan worden vooorzien. Uitvoering K.A.B. Zaterdag en Zondag hebben wij wederom kunnen genieten van het K.A.B.-gezelschap „De Schouwspelers". De belangstel ling was, ondanks dat niet vol doende reclame was gemaakt, toch bevredigend. Het was weer VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN door EARL DERR BIGGERS. 17) Nauwelijks was de deur achter de redacteur gesloten of Madden boog zich gretig voorover. Zijn hele manier van doen was veranderd; plot seling voelde Bob, als een electrische schok, de kracht van deze beroemde persoon lijkheid. „Nu, meneer Eden", begon hij levendig, „u hebt de paar- len natuurlijk?" Eden voelde zich erg onbe holpen. Hier in deze prettige, huiselijke kamer leek alle vrees zo dwaas. „Ja, ziet u stamelde hij. Een glazen deur in de ach terwand van de kamer ging open en er kam iemand bin nen. Eden keek niet om hij wachtte. Daar zag hij tussen zich en het vuur een kleinen diken Chinees, een bediende, met een versleten broek, flu welen pantoffels, en een los buis van Canton crêpe. In zijn armen droeg hij een paar houtblokken. „Misschien u meel vuul nodig, baas?" zei hij met doffe stem. Er was geen uitdrukking op zijn ge zicht. Hij gooide de blokken op het vuur en toen hij zich omwendde, keek hy Bob snel aan. Even waren zijn ogen scherp en helder als zwarte knopen in het gele licht. De ogen van Charlie Chan. De bediende ging geruisloos heen„De paarlen", drong Madden aan. „Hoe staat het met de paarlen Martin Thorn kwam dichter bij. „Ik heb ze niet" zei Bob langzaam. „Wat Heb je ze niet mee bracht „Neen." Het grote rode gezicht van Madden werd purper, en hij gooide zijn grote hoofd ach- terover het oude gebaar van ergernis, waar de dagbla den het altijd over hadden. „Wat mankeren jullie toch, in 's hemelsnaam riep hij. „Die paarlen zijn van mij, ik heb ze gekocht. Ik heb ge vraagd ze hier te hebben ik heb ze nodig." „Roep uw bediende." Die woorden lagen Bob op de lip pen. Maar iets in die blik van Charlie Chan deed hem aar zelen. Neen, eerst moest hij praten met de speurder. „Uw laatste orders aan mijn vader waren dat de paarlen in New York geleverd moesten wor den", herinnerde hij Madden. >Nu, en wat zou dat Ik kan toch zeker wel van besluit veranderen „Niettemin voelde mijn va der, dat het zaak was voor zichtig te zijn. Er zijn een paar dingen gebeurd „Wat voor dingen Eden hield op. Waarom daarover praten Het zou dwaas klinken, misschien in elk geval, was het verstan dig deze koude, hardvochtige man, die hem met klaarblij kelijke tegenzin beschouwde, tot azijn vertrouweling te ma ken „Lat het u genoeg zijn, meneer Madden, dat mijn va der heeft geweigerd het hals snoer te zenden, naar waj veel leek op een goed gezette val." „Je vader is een dwaas", riep Madden. Bob Eden stond op, met een hoge kleur. „Best. Als u soms de koop te niet wilt doen „Neen, neen. Het spijt me. Ik sprak te vlug. Je moet me verontschuldigen. Ga zitten." De jongen nam weer plaats. „Maar ik erger me vreselijk. Dus je vader heeft je op ver kenning uitgestuurd „Ja. Hij dacht, dat u iets overkomen kon zijn." „Mij overkomt niets, als ik het niet wil", antwoordde Madden, en de opmerking had een klank van waarheid. „Nu, je ziet, dat alles hier in orde is. Wat denk je te doen >Ik zal morgenochtend va der opbellen, en hem zeggen het snoer dadelijk te zenden. Als u het goed vindt, blijf ik hier tot het er is." Madden gooide weer zijn hoofd achterover. „Uitstel uitstel daar heb ik niets mee op. Ik moet gauw terug naar het Oosten. Ik had plan morgen vroeg naar Pasadena te gaan, de paarlen daar in de kluis te leggen, en dan de trein naar New York te ne men". „Zo", zei Eden. „Dus dan hadt u helemaal geen plan Holley een interview toe te staan". Madden kneep zijn ogen bijna dicht. „En wat zou dat? Hij komt er niets op aan, wel?" Bruusk stond hij op. „Nu, als je de paarlen niet hebt, dan heb je ze niet. Je kunt hier natuurlijk blijven. Maar je zult morgen je vader opbellen heel vroeg ik waarschuw je, dat ik geen uitstel meer duld." „Dat neem ik op me", ant woordde Bob. „En als u er nu niets tegen hebt ik heb een vermoeide dag gehad Madden ging naar de deur en riep iets. Charlie Chan kwam binnen. „Ah Kim", zei Madden, „deze heer heeft de slaapka mer aan het eind van de lin kervleugel. Hierover". Hij wees. „Neem zijn valies". „In orde baas", antwoordde de pas gedoopte Ah Kim. Hij nam het valies van Eden op. „Goedennacht", zei Madden. „Als je iets nodig hebt, zorgt deze jongen voor je. Hij is hier pas, maar hij kent het klappen van de zweep. Je ka mer komt uit op de patio. Wel te rusten". „Dank u wel", zei Eden. „Goedennacht"; Hij stak de patio over, ach- de schuifelende Chinees aan. Boven hem, blank en koel, hingen de sterren. De wind was snijdender dan ooit. Toen hij de hem toegewezen kamer betrad, zag hij met genoegen dat de haard gereed lag. Hij bukte zich om vuur te maken. „Nederig vergiffenis vra gend", zei Chan. „Dat zijn mijn werk." Eden wierp een blik op de gesloten deur. „Wat is er van je geworden? In Barstow ben ik je kwijt geraakt." „Bij diep nadenken over de zaak", zei Chan zacht, „be sluit ik niet trein af te wach ten. Op vrachtauto van land genoot, tussen vele andere groente, ik Barstow uitrijden. Veel beter ik aankomen op ranch in warm daglicht. Niet zo somber dan. Ik ben Ah Kim, de kok. Wat gelukkig ik die kunst meester worden in verre jeugd". „Die is verdraaid goed' lacht Bob. Chan haalde de schouders op. „Heel mijn leven", klaag de hij, ik studeren mooie woorden te spreken. Nu moet ik al dezulke worden in mijn keel, opdat geen achterdocht rijzen. Niet gelukkige betrek king voor mij." „Nu, het zal niet lang du ren", antwoordde Eden. „Het lijkt me, dat alles in orde is." Weer haalde Chan de schou ders op, maar antwoordde niet. „Het is toch in orde?" vroeg Bob met plotselinge belang stelling. „Nederig mijn eigen arm zalige mening aanbiedend, is het niet zo in orde als het mij zou behagen." Eden staarde hem aan. „Wel, wat heb je ontdekt?" „Ik heb niets hoegenaamd ontdekt." „Nu, dan. „Vergeef mij", onderbrak Chan>. „Mogelijk weet u Chinezen zijn zeer psychisch volk. Kan niet zeggen in klin kende woorden wat hier ha peren. Maar diep in mijn hart. Wordt vervolgd. NIEUWE TWEEDE KAMER LEDEN. Nu het Tweede Kamerlid mr. J. Cals (KVP) benoemd is tot staatssecretaris, is het de bedoeling, dat zijn plaats in de Tweede Kamer zal worden ingenomen door de heer M. P. van Buytenen te Leeuwarden archivaris der provincie Friesland. Naar wij vernemen is het thans zeker dat de heer J. IJsselmuiden (K.V.P.) even eens zal bedanken als lid der Tweede Kamer. Hij zal wor den opgevolgd door mr. E. G. M. Roolvink te Almelo. TABAKSARTIKELEN VOOR MILITAIREN IN INDONESIë. De hoeveelheden tabaks producten, die zonder heffing van accijns in Indonesië mo gen worden ingevoerd, zijn thans de volgende: 200 sigaretten, óf 50 sigaren, óf Vz kg. kerftabak, óf Vz kg. van deze arti kelen te samen. Wanneer deze hoeveelheden worden overschreden, wordt accijns geheven over de ge hele zending, waarbij er mede rekening moet worden gehou den dat deze op ongeveer 6 cent per sigaret komt. De ar tikelen kunnen ook als pakje per briefpost aan de militai ren in Indonesië worden ge zonden. MAN VERMOORDT ZJTN VROUW en slaat daarna de hand aan zichzelf. Om halfeen Maandagmiddag heeft zich op de hoek van de Kraneweg-Friese straatweg te Groningen een drama afge speeld. Een man, een zekere O. uit Groningen, heeft, of schoon op dit kruispunt een grote drukte heerste, zijn vrouw met een padvinders mes van het leven beroofd. Hij bracht haar een wond aan de halsslagader toe, waarna 't slachtoffer door neerviel. De man trachtte zich toen even eens door het doorsnijden van zijn halsslagader van 't leven te beroven. De politie, die spoedig ter platse was, bracht hem in levensgevaarlijke toe stand naar het Academisch Ziekenhuis, waar hij kort na aankomst overleed. De politie staat nog voor een raadsel en stedt een uitvoerig onderzoek in.

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 2