GEMEENTERAAD LOON OP ZAND Begroting 1950 7 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 24 FEBRUARI 1950 7 regelen te treffen voor het te houden kampioensdiner. üerkdijk 3 krijgt a.s. Zondag de White üoys i uit Waspik op bezoek, dat op het oog geen ge makkelijke tegenstander is, maar die jullie best kunnen verslaan, wat ook wel degelijk nodig is, willen jullie je prachtkans op het kampioenschap behouden. Aanvang 12 uur. CAPELLE. Wit-ZwartBerkdijk, 41. Dit was een wedstrijd waarin van beide zijden goed voetbal te zien werd gegeven. Uirect na de altrap ontwikkelde zich een snel le opgaande strijd, met om beur ten beide doelen in gevaar. iNa 10 min. spelen was het van Beek die met een hard schot Wit- Zwart de leiding gaf, 10. Nog geen 3 min. later was het dezelr- de speler die de voorsprong ver groot, 20. Hierna kwamen de gasten ge vaarlijk opzetten, doch het juiste schot ontbreekt hen en met een kleine voorsprong voor de thuis club gaat de rust in. Na de hervatting is het Berk dijk dat de toon aangeeft en zij weten dan ook met een goed doel punt de achterstand te verkleinen, 21. Aangemoedigd door dit doelpunt kwamen de gasten daar na weer sterk opzetten, maar ver der dan een hard schot tegen de paal brachten zij het niet en het succes is weer aan de zijde der Wit-Zwarten als Kommers met een prachtig doelpunt de stand op 31 brengt. Wel proberen de gasten de achterstand nog in te lopen, doch als Priest met een goed schot er 41 van maakt, is er de spanning geheel uit en met deze stand kwam het einde van deze spannende doch sportieve wedstrijd en heeft Wit-Zwart verdiend gewonnen. Het 2e elftal verloor eervol met 2—1 van Good Luck II, na lan ge tijd met 1—0 voor te hebben gestaan. De junioren speelden resp.: W^it-ZwartRKDVC 07 Wit-Zwart IIDesk 4 14 A.s. Zondag Wit-Zwart IOirschot I. Aanvang 2 uur. VLIJMEN. Vlijmense Boys IO.S.C. I. Zondag spelen de Vlijmense Boys een thuiswedstrijd tegen O.S.C., Orthen. Vlijmen zal zich in deze wedstrijd krachtig inspan nen om zeker de puntjes thuis te houden, want aan het kleine kansje naar het kampioenschap zal zeker gedacht worden. Dus spelers Zondag nog eens extra aangepakt. Ook O.S.C. zal zich geducht inspannen. Met dit al staat Zondag een spannende wed strijd te wachten. HAARSTEEG. S.V.D. 3Haarsteeg 2 20. De reserves van Haarsteeg to gen Zondag j.l. opgewekt naar Den Bosch om het 3e elftal van SVD te gaan bekampen, maar konden het, evenals hun grote broers, niet tot een overwinning brengen. Toch is de uitslag wel enigszins geflatteerd, want Vrou we Fortuna was niet met hen. Van het begin af aan trokken zij ten aanval, maar de voorhoede kon het schot niet vinden en in laatste instantie waren 't paal en lat die redding brachten. Maar bij een doorbraak kwam succes aan de andere zijde, toen na 'n fraaie aanval hun midvoor er 10 van maakte. Na de rust kwamen de gastheren wat meer aan bod en ging het wat meer tegen elkaar op, maar na een half uur maakte de thuisclub aan alle onzekerheid een einde en uit een scrimmage voor doel maakte hun linksbinnen het tweede doelpunt. Het 3e elftal deed het beter en won van Vlijmense Boys 3 met 2-0. Voetbal voor 26 Februari. OJC, dat met Goirle de leiding heeft in deze afdeling, zal Zon dag a.s. de gast zijn te Haarsteeg. De eer van de bovenste plaats maakt het zeer spannen, want 'n viertal clubs maken nog aan spraak op de titel, dus zal ook de thuisclub zeker alles in het werk stellen om de punten thuis te hou den. Haarsteeg, stel je supporters nu eens niet teleur en probeer je prestatie eens te verbeteren, want de punten heb je bitter hard no dig. He 2e elftal,'dat Zondag j.l. op het nippertje verloor, zal nu op bezoek gaan bij Wilhelmina 3 en zal wel voor de punten zorgen. K.M.H.C. WAALWIJK. Hockey-programma 26 Februari. Dames Rapidity II—Waalwijk I. Breda III—Waalwijk II. Were Di II—Waalwijk III. Heren Des II—Waalwijk I. Warande II—Waalwijk II. EEN SUCCESVOLLE NEDERLAAG. Nu ja, het succes lag wel niet in het feit dat de wed strijd Engeland BNederland een nederlaag is geworden, maar dit Nederlandse elftal heeft door die 10 nederlaag alle pessimisten zo lekker te kijk gezet, dat ze daarom al leen al een succes voor hen is geworden. De leeuw is blijkbaar nog steeds geen katje om zonder handschoe nen aan te pakken. Dat heeft trouwens Terlouw wel be wezen. In ieder geval hebben 55.000 toeschouwers kunnen bekijken hoe elf amateurs zo wat vijf kwartier hebben stand gehouden tegen even zoveel uitgekookte profs, la ten het dan ook de B's zijn geweest. Aan wie is het te danken? Och, de één heeft wat meer talent dan de ander, een beetje geluk moet er ook al bij komen, maar ze hebben allemaal hun best gedaan en zich niet op hun kop laten zitten door die hoogleraren in de voetbalkunde en dat is dan ook niet gebeurd. De Britten hebben zich met een magere 10 tevreden moeten stellen, wij kunnen er tevreden over zijn. Al direct na het begin moest de Oranje-verdediging alle zeilen bijzetten om de Britse aanval tegen te houden, maar in die verdediging zaten ook de twee besten van het veld, Kraak en Terlouw, en zo luk te het wel. Na 12 minuten kwam de eerste Nederlandse corner, Rijvers kopte, maar de bal ging naast. Vlak daarna moest Kraak weer al zijn kunsten tonen, maar hij liet zich niet passeren. Na een half uur zette Roosenburg de Engelse doelman aan 't werk, nadat Clavan al tegen een tegenstander had opgescho ten. En zo ging het door, Ne derland stoer verdedigend met nu en dan een aanval op de koop toe. Kort voor rust loste Roosenburg nog eens 'n schot, waarover de keeper zich ech ter weer ontfermde. Na de rust hetzelfde beeld: de Oranje-ploeg gaf niet op, de voorhoede en vooral Roo senburg was ijverig, hoewel zonder succes, maar de ach terhoede liet vooralsnog ook geen gaatje open voor de En gelsen. Tot Lofthouse een kwartier voor het einde de overwinning in de wacht sleepte door buiten 't bereik van Kraak in te schieten: 10. De Engelsen bleven daarna in de aanval, maar Nederland liet zich niet van de wijs brengen. Evenmin Roosenburg, die na een bot sing zijn hoofd even liet ver binden en weer doorspeelde. Het Engelse publiek bleek dit alles erg te waarderen en toen het laatste fluitje klonk, kon men gerust spreken van een succesvolle nederlaag. Het Nederlandse elftal heeft bewezen dat er nog volop leven in zit. i (Vervolg). Minister Lieftinck heeft medegedeeld dat de begroting 340 millioen nadeliger is ge worden door de devaluatie en de gevolgen van de R.T.C. Het monetair evenwicht dient echter bestendigd. H.M. de Koningin zal in Mei een officiéél bezoek bren gen aan de president der Franse republiek. Waar de raad in twee com missies verdeeld de gehele begro ting nauwgezet behandeld heeft, een centraal rapport over haar bevindingen heeft uitgebracht, waarop een memorie van ant woord van B. en W. gevolgd is, acht het de voorzitter niet nodig, de begroting nog artikelsgewijs te behandelen. Hij acht het voldoen de als de punten uit het centraal rapport, zo de memorie van Ant woord hiertoe aanleiding zou ge ven, besproken worden. De heer Mallens staat er op, dat de begroting artikelsgewijs ge heel wordt besproken en wenst stemming over het voorstel, dat hij hierin doet. Bij stemming spreekt zich de raad uit voor het voorstel dat de voorzitter deed, de begroting niet artikelsgewijs te behandelen. De 7 leden van de fractie Mallens Grootswagers stemden geheel te gen (7). Dan krijgt de heer Mallens ge legenheid een algemene beschou wing te houden. Hij meent mede namens zijne fractie (7) het recht te hebben het gevoerde beleid op sommige punten te mogen aanvallen. Hij gaat dan terug tot de gehouden gemeenteraadsverkiezing, waarbij op de lijsten Mallens en Groofc- swagers in totaal 2840 stemmen werden uitgebracht, terwijl de andere lijsten samen slechts 2739 stemmen kregen, doch bij de ver deling der zetels was het gevolg, dat de lijsten Mallens en Groot swagers slechts 7 en de andere lijsten 8 zetels kregen toegewezen. Bij de gehouden stemming over de wethouderszetels had men mogen verwachten, dat rekening zou ge houden worden met de uitge brachte meerderheid, doch men werd daarin teleurgesteld. De be noeming van een loco-burgemees ter, wat traditiegetrouw reeds ja renlang een voorrrecht voor Kaatsheuvel geweest is, werd te gen de verwachting in en niet be vorderlijk voor de nodige eventu ele vervanging een geschenk aan de wijk Loonopzand. Hij bepleit de wenselijkheid pu blicatie te geven als het aange kondigde spreekuur van de Bur gemeester niet kan doorgaan: er worden volgens zijn mening te weinig raadsvergaderingen gehou den, eens per maand zou hij als minimum eis stellen; hij oefent critiek uit op de samenstelling der verschillende commissies, waarin zijn fractie niet vertegenwoordigd is; hij acht het noodzakelijk dat de gemeente over industrieterreinen beschikking heeft; de besteding van de verleende credieten blijven vaak achterwege, b.v. die welke verleend werden voor herstel van straten, wegen, riolering enz.; te gen overschrijding van de credie ten komt hij op. In zeer kort antwoord op deze beschouwing merkt de voorzitter op, dat de benoeming van de lo co-burgemeester in volslagen overeenstemming is geschied, dat er tot heden geen stremming voor kwam bij niet doorgaan van het spreekuur, dat een maandelijkse vergadering z.i. overdadig is, hij zal vergaderen als er behoefte naar is en er punten te behande len zijn; de uitvoering der werken waarvoor crediet verleend werd wacht op de toestemming hiervoor van Ged. Staten; B. en W. hou den zich angstvallig aan de be grotingen, doch ieder zakenman weet, dat in korte tijd vaak prijsverschillen optreden, waaraan niet te ontkomen is; dat geen in dustrie-terrein aanwezig is komt voor rekening van het vroegere gemeentebestuur, dat geen indus trieterrein in zijn uitbreidingsplan De voorzitter antwoordt, dat de Ver. tot behoud van Natuurmo numenten zich zeker zal verzetten tegen het oprichten van wat hier voor nodig is, daarbij zal het zeer duur uitkomen. Hij wijst op de mogelijkheid, die de toekomst in het Sportpark biedt. De voorzitter verzoekt de sub sidie aan de Stichting Geweste lijke Sociale Avondschool van de Katholieke Middenstandsbond als proeve te beschouwen, 't Is iets nieuws dat nog groeien moet. Later kan dan een bedrag per leerling worden bepaald. De heer Beerens wijst ook op het grote belang der sociale cursussen van de K.A.B. en N.C.B. Bij de volgnummers 263 en 265 wordt breedvoerig gediscussieerd over het door de commissie gedane voorstel om de subsidies voor de harmonieën te verdubbelen. De heren Mallens en Sins handhaven het destijds gedane voorstel, daar de finantiële toestand der corp sen, gezien de grote uitgave aan herstel en aankoop van instrumen ten zeer zorgwekkend is. De voorzitter neemt echter hier het zelfde standpunt in als bij het Wit-Gele Kruis. Hij is niet onge negen, mogelijk nog meer te doen, doch laat dan de verenigingen eerst zelf met een verzoek en een gedocumenteerd verslag komen, waaruit blijkt, dat meer subsidie nodig is. Alle corpsen zijn in de ze niet gelijk te schakelen, wat met een verdubbeling van subsi die wel zou geschieden. De heer Mallens handhaaft zijn voorstel de subsidie te verdubbelen. Dit voor stel wordt verworpen met 11 stemmen tegen. Bij volgnummer 266 merkt de voorzitter op, dat het jaarlijks rapport van het Centraal bureau voor Verificatie en Finantiële Ad viezen van de Ver. van Ned. Gem. nog niet was ingekomen. Het komt ter inzage te liggen. De heer Beerens dringt nadruk kelijk aan op spoediger en regel matiger uitkering van de over- bruggingsgelden. Vaak moet er 10 12 dagen gewacht worden. Ook de Ziekenfondspremie voor de ouden van dagen beveelt hij in de aandacht van de voorzitter aan. De voorzitter zegt, dat hierbij verwezen moet worden naar ar menzorg, zonder dat deze mensen moeten beschouwd worden als armlastig geholpen te worden. Hij wil bespoediging van uitkering trachten te bereiken. De heer Beerens breekt een lans bij volgnummer 312 ook de jeugdstandsorganisaties voor de subsidie voor vorming en opvoe ding te doen delen. De voorzitter zegt dat dit ook de bedoeling is, niet als jeugdstandsorganisatie, doch als jeugdbeweging, die de vorming en opvoeding behartigt. Er is een bedrag van 1000.- als eerste proeve uitgetrokken. Zonder hoofdelijke stemming wordt dan de begroting door de raad goedgekeurd. VERZAMELSTAAT GEWONE DIENST. Hoofd stuk Benaming Inkomsten Uitgaven Batig slot Nadelig slot opnam, bij de komende plannen is er echter rekening mede gehou den. De heer de Cock vindt het heel normaal, dat de grootste combi natie zich het recht voorbehoudt de beide wethouders te benoemen. Bij volgnummer 31 wijst de heer Grootswagers op de eenzij dige samenstelling van de stem- bureaux, waarop de voorzitter verwijst naar de memorie van ant woord en verder opmerkt dat een poging het presentiegeld verhoogd te krijgen mislukte en de gedane aanvrage om zitting te nemen, op die grond niet werd geaccep teerd. De post op de begroting ge bracht om het bedrag, dat door de inwoners van de gemeente Loon opzand minder per te slachten dier wordt betaald, dan door de inwo ners der andere drie kringgemeen ten, te dekken, wordt door de heer Mallens aangevochten; de raad heeft zich, volgens spreker voor een minder tarief uitgesproken, de gemeente moet hiervoor geen aan vulling geven. De voorzitter zet in den brede uiteen, dat het slachthuis een in stelling is van vier gemeenten, die de kosten daarvan gemeenschap pelijk en op eenzellde basis moe ten dragen. De gemeente kan zich daaraan niet onttrekken, doet ze dat wel, dan volgt zeker een pro cedure, die de gemeente verliest. Het voorstel van B. en W. om de post te handhaven wordt in stemming gebracht en met 8 te gen 7 stemmen aangenomen, ('lé gen de fractie MallensGroot swagers). Bij volgnummer 115 en 116 wordt aangedrongen tot het ver dubbelen van de subsidie voor het Wit-Gele Kruis, doch de voorzit ter kan daar niet op ingaan als er van de vereniging zelf geen verzoek is. Intussen is er nog na het uitgaan van de agenda een verzoek ingekomen, dat na bestu dering zal behandeld worden. Bij volgnummer 156 klaagt de heer Sins over de erbarmelijke toestand van de verbinding over de Berkdijkse straat. De voorzit ter zal de wegencommissie in schakelen en er zijn aandacht aan schenken. Ook de afwatering aan de Dongensestraat zal zijn aan dacht hebben. De heer Grootswagers zou niet terugschrikken van de hoge aan- schaffingskosten van een faecali- en-auto, want hij vindt de toe stand in sommige wijken zorg wekkend, daarbij wordt door de boeren momenteel reeds 5. voor ruimen gevraagd en men spreekt al van 10. De voorzitter merkt op, dat de kosten bij gebruik van een faeca- liën-auto op 57]/i gld. per m3 komen. Hij prefereert aansluiting op de riolering, wat slechts 12.50 kost voor 't maken van de aan sluiting. De heer Grootswagers dringt er dan op aan de gemeentewoningen minstens van een aansluiting te voorzien, waar dan echter ook een closetspoeling bijkomt. De voor zitter zegt dat deze zaak zijn vol le aandacht heeft. De heer Mallens zou weer gaarne een urinoir geplaatst zien in de omgeving waar het oude raadhuis stond. De voorzitter acht de behoefte hiervoor niet groot genoeg en wijst er op, dat de grond daar niet van de gemeente is. De heer Grootswagers vindt het jammer, dat er deze winter geen gebruik is kunnen gemaakt wor den van de ijsbaan. Hij beveelt aan om ze kunstmatig van water te voorzien, wanneer droogte tot gevolg zou hebben, dat er niet geschaatst kan worden. I Vroegere diensten II Algemeen beheer III Openbare Veiligheid IV Volksgezondheid V Volkshuisvesting VI Openbare werken VII Eigendommen niet voor openbare dienst bestemd VIII 2 Openbaar gew. L.O. 7 Bijzonder gew. L.O. 9 Bijz. uitgebr. L.O. 10 Bijz. buitengew. L.O. 11 Bijz. voorber. L.O. 12 L.O. niet vallend on der I-XI 13 Middclb. onderw. 14 Hoger Onderw. 15 Nijverheidsonderw. 16 Onderw. K. en W. niet vallend onder 1-15. IX Maatsch. steun en voorz. X Landbouw XI Handel en Nijverheid XII XIII Belastingen 2 Alg. uitk. en 3 Gasbedrijf 4 Drainagevelaen 5 Woningbedrijf XIV Kasvoorzieningen XV Overige ink. en uitg. XVI Onvoorz. uitgaven bijdr. Totaal dienst I 1 Saldi gewone II Algemeen beheer III Openbare Veiligheid VI Openbare Werken VII Eigendommen niet voc openbare dienst bestemd VIII 2 Openbaar gew. L.O. 7 Bijz. gew. L.O. XII 2 Bel. Alg. Reserve XIII 3 Gasbedrijf XIV Kasgeldvoorzieningen Totaal 1000— 1000— 24590.40 117823.77 93233.37 46.50 17001.60 16955.10 24731.01 32389.67 7658.66 3042.04 2544.49 497.55 3133.56 120105.56 88972— 2866.70 3446.33 579.63 16093.50 17539.03 1445.53 13935— 60618.01 46683.01 2590— 2590— 1460.— 1460— 2350— 2350— 1505. 1505. 5410.— 5410. 285— 285— 10440— 10440— 5055— 5055— 44965.94 105976.19 61010.25 955.45 955.45 1920— 2256— 336— 189575— 892.50 188682.50 180262.54 180262.54 27318.21 20491.79, 6826.42 1769.34 4666.18 2896.84 126123.40 134960.16 8836.76 30200— 35200— 5000— 10025— 10125— 100— 12511.41 12511.41 729598.14 729598.14 376269.01 376269.01 KAPIT AALDIEN ST. 80502.38 80502.38 5281.54 5281.54 4500— 4500— 126583.24 126583.24 37983.09 37983.09 56— 56— 116223.38 116223.38 881.45 881.45 6905— 6905— 1000000— 1000000— 1378916.08 1378916.08 WAALWIJK. BURGERLIJKE STAND. GeboortenCornelis J. M. z. v. A. P. Vermeer-Robben Berti J. A. z. v. A. W. C. Verappe- Farla Anna E. d. v. M. H. de Rooij-Mortier Clasina A. M. d. v. H. de Munnik-Kogels Martinus A. J. M. z. v. H. A. Bergmans-van der Meer Rei- nier L. M. z.v. L. J. Schilders-v. Loon Petrus A. M. z. v. P. A. v. Cromvoirt-Schomaker Ma ria J. I. d. v. E. M. Weijers-van Helvoirt Lucas A. z. v. L. A. v. d. Klundert-de Bruijn te Loon opzand Cornelis H. M. z. v. J. C. v. d. Heuvel-van Erp Cornelia d. v, C. Ophorst-Heil te Sprang-Capelle Hendrika W. A. M. d. v. H. J. Toonen-v. Boxtel Léon H. M. z. v. J. J. F. Tromp-Hustinx Johanna C. M. d. v. C. P. Klerks-van Gogh Antonia J. d. v. A. v. d. An ker-Schaap Janny A. d. v. A. v. d. Anker-Schaap Johanna H. A. M. d. v. J. Heeffer-Spa- pens te Loonopzand Maria A. A. d. v. A. B. Oerlemans-Ri- cliclle te Loonopzand Clasina A. d.v. C. P. Moonen-Odowenko Pieter J. W. z. v. C. H. Dek kers-Dijkstra. OverlijdenLudovicus A. van Es 76 j. echtg. C. W. v. Dalen. Huwcl.-Aangiften j P. J. van Brunschot 25 j. alhier en C. J. de Nijs 25 j. te Bergenopzoom. Vertrokken t A. A. Brekelmans n. Sprang-Capelle A. J. Schil ders n. Óirschot Th. C. Klerx n. Tilburg A. C. Marijnissen en gezin n. Goirle C. G. M. Carpaij n. Rotterdam P. M. I. van Bavel n. 's-Bosch J. W. Rombouts n. Dussen Th. J. Castelijns n. Hcusden. De raad wordt dan 10 minuten geschorst. Het voorstel tot het bepalen van het bedrag, dat per leerling voor de openbare lagere scholen voor gewoon en voor voortgezet ge woon lager onderwijs in 1950 zal worden beschikbaar gesteld, wordt zonder stemming aangenomen. Het verzoek van de R.K. Meis jesschool „St. Gerlachus" te Loon opzand, om ingevolge art. 72 der L.O.-wet 1920 de nodige gelden beschikbaar te stellen voor de aanschaffing van leermiddelen voor lichamelijke oefeningen door de inspecteur van de Inspectie Waalwijk begroot op 651.50, wordt door de heer Mallens aan gevochten. Waar de zusters ge noegen wilden nemen met twee Zweedse banken, gaat de Inspec teur er 4 voorschrijven. Hij wenst het bedrag verminderd te zien met de kosten van 2 banken en terug te brengen <jp 497.60. De voorzitter houdt zich aan 't advies door de Inspecteur ver strekt, waarop de heer Mallens verzoekt zijn voorstel tot verla ging van het bedrag in stemming te brengen. De raad verwerpt met 8 tegen 7 stemmen dit voorstel. Vóór de leden der fractie Mal- lens-Grootswagers. Bij het voorstel het verzoek te steunen van de Bijzondere School met de Bijbel aan de Loonsedijk 103 te Kaatsheuvel, om ingevolge art. 72 der Lager Onderwijswet 1920 medewerking te verlenen tot het bouwen van 2 nieuwe leslo kalen en het aanbrengen van een aantal andere voorzieningen, merkt de heer Mallens op, dat het aanschaffen van vier lessenaars en 8 stel stoelen voor de andere lokalen niet als een eerste aan schaffing te beschouwen is. De voorzitter merkt hiertegen op, dat de inrichting van die school zeer ellendig te noemen is; ook de inspecteur was het er me de eens, dat hier een allergebrek kigste inrichting valt te constate ren. De lage uitkeringen in het verleden hebben geen aanschaffing of vernieuwing mogelijk gemaakt, waarom het billijk is dat er nu in voorzien wordt. In de toekomst is bij de verhoogde uitkering per leerling hier geen aanspraak meer op te maken. Zonder hoofdelijke stemming accordeert de raad zich dan met het voorstel. Het verzoek van de „Stichting Vakschool voor Schoenmakers voor KaatsheuvelLoonopzand en omstreken" om te verklaren, dat de oprichting en instandhouding van een vakschool voor schoen makers voor deze gemeente wordt nodig geacht, wordt met algeme ne instemming begroet. De voorzitter doet nog mede deling van ingekomen betuigingen van adhaesie van de Schoenfabri- kantenbond van Kaatsheuvel en Loonopzand, van de Werkmees tersver. van Kaatsheuvel; van de K.A.B. te Kaatsheuvel, van de Fa- briekswerkm.bond van Loonop zand en de K.A.B. te Loon-op- zand. De heer Mallens vraagt of de voorzitter al iets kan zeggen van de kosten, waarop deze antwoordt dat dit hem nog niet mogelijk is. Hij spreekt echter de hoop uit, dat het veel zal kosten, dan onder vinden we dat er in een behoefte wordt voorzien. Omtrent het voorstel te Loon opzand een muzieknis te bouwen en voor Kaatsheuvel een uitneem- bare muziekkiosk op te richten, verschillen de meningen. De voorzitter licht het voorstel nog verder toe. Hij acht een nis te Loonopzand de oplossing het Oranjeplein aldaar enigszins af te werken, terwijl hij een blijvende muziektent in Kaatsheuvel een ontsiering noemt en een voorwerp voor jeugdbaldadigheid. De kos ten van een muzieknis zijn hoog, doch waar de levensduur geschat mag worden op 50 jaren, is dit nog voordeliger dan een uitneem- bare kiosk, waarvan de levens duur is te stellen op 1015 jaar. De heer van Noye vraagt zich af of het wel verantwoordelijk is een dergelijke uitgave te doen, waar nog nagenoeg alle gemeente woningen in een erbarmelijke toe stand verkeren. Hij zag gaarne dat daaraan eerst de aandacht besteed werd. Ook de heer Mallens heeft het grote bedrag van 25.000.ge frappeerd. Hij vraagt of er wel rekening gehouden wordt met de accoustiek. Hij vindt het een even goede oplossing als ook Loonop zand een kiosk krijgt evenals' Kaatsheuvel. Als dan ook Berk dijk voorzien wordt zijn we nog goedkoper klaar dan nu met Loon opzand en Kaatsheuvel samen. Hij zou dan het bedrag van 3800. door Loonopzand bijeengebracht, ter beschikking willen gesteld zien van de plaatselijke muziekcorpsen aldaar. De heer Sins sluit zich bij de heer Mallens aan en pleit voor een kiosk ook voor Berkdijk. De voorzitter heeft alle aan dacht voor de ellendige toestand waarin de woningen in de ge meente verkeren. De kosten hier van zijn geraamd op 110.000, waarvan 55.000 uit reserve te putten is. Er zal alsnog getracht worden hiervoor een rijksbijdrage te krijgen. Bij direct herstel was oorlogsschadeuitkering gevolgd. Het bedrag voor de muzieknis te Loonopzand vindt hij ten volle verantwoord. De kwestie accous tiek is moeilijk, doch met een er kende specialiteit is hierover on derhandeld. Loonopzand leent zich bijzonder voor een nis, de verfraaiing, daarbij voorgesteld geeft het plein een aankleding en de corpsen zijn een goede gele genheid waard. De behoefte van Berkdijk is hem nog niet geble ken. Bestaat die, dan neemt hij daarvan gaarne kennis en zal dan overwegen hieraan tegemoet te komen. De uitneembare kiosk van Kaatsheuvel zal, voor geval niet op beide plaatsen tegelijk gemusi ceerd wordt, ook voor Berkdijk dienen. Het voorstel vindt geen verdere tegenkanting en wordt zonder stemming aangenomen. Bij het voorstel tot vaststelling van de 14e wijziging van de be groting 1949. verzoekt de heer Mallens te noteren, dat hij en ook de andere leden, die de slacht huiskwestie niet goedkeuren, ge acht worden tegen te hebben ge stemd. De heer Grootswagers verzoekt bij het voorstel tot het aankopen van gronden en aanleggen van straten te Kaasheuvel afzonder lijk te laten stemmen over de ver schillende gedeelten. De voorz. heeft hiertegen geen bezwaar. Met algemene stemmen worden dan de grondaankopen en straat- aanleggen goedgekeurd van A. Omgeving Wilhelminaplein voor totaal 3337.50 en voor straat- aanleg 20550, totaal 23887.50. De Oostelijke verbindingsweg met de Tramlaan grondaankoop 928.50, straataanleg 17250.-. het voetpad nlein Leostr. grond aankoop 321.—, aanleqkosten 6250.—. in totaal 6571.—. De gronden aan de Loonsedijk in totaal voor 500.—. Met 8 tegen 7 stemmen (de fractie Mallens-Grootswagers) wordt goedgekeurd de grondaan koop in de omgeving van de Ju- lianastraat voor een totaal van 7382.96, waarbij te rekenen is een bedrag van 2979.voor te betalen schadevergoeding en 18.500.— voor begrote straat- aanleg. tesamen 28861.96, en de gronden in de omgeving van de Dongense weg voor een bedrag van 6946.59. terwijl als schade- KORTE BERICHTEN. De Oostpolder zal in zo snel mogelijk tempo droog gelegd worden. DADER VAN MOORD GEARRESTEERD. De voortvluchtige echtgenoot van mevr. van der A.-L., die in haar woning te Loosduinen werd vermoord, is Donderdagmorgen te Den Haag gearresteerd, na een mislukte poging om zich van het leven te beroven. Tijdens een voorlopig verhoor heeft hij bekend zijn vrouw te hebben vermoord. DEELSTAAT VAN KONINKRIJK. Wens van dorps- en stamhoofden op N.-Guinea. Op een vergadering van de lei ders van N. Guinea in het gebied van Hollandia (ruim zeventig Irianse dorpshoofden, stamhoof den en andere vooraanstaande fi guren) is met algemene stemmen een resolutie aangenomen, waarin aan de Nederlandse regering ver zocht wordt het vraagstuk Nieuw Guinea overeenkomstig de volks wil tot een definitieve oplossing te brengen, nl. als een deelstaat van het Koninkrijk der Nederlan den en met verbreking van alle politieke en staatkundige banden met de V.S.I. BEVRIJDINGSDAG WEER OP 5 MEI. Koninginnedag 1 Mei. De ministerraad heeft bepaald, dat ook dit jaar de bevrijding zal worden gevierd op 5 Mei, op wel ke dag de rijksdiensten van één r des namiddags af gesloten zullen zijn voor zover de dienst zulks toelaat. Aan de lagere pu bliekrechtelijke lichamen zal wor den verzocht er toe mede te wer ken, dat door hen een overeen komstige gedragslijn zou worden gevolgd, hetgeen insluit, dat niet op andere dagen aan het pérsoneel vrijaf zal worden gegeven terzake van de bevrijding. Het is voorts te verwachten, dat van de zijde van het College van Rijksbemiddelaars een alge mene vergunning zal worden ge geven om de werknemers in het particuliere bedrijfsleven ook een halve dag vrij te geven. Ten slotte wordt er de aan dacht op gevestigd, dat de ver jaardag van H. M. de Koningin dit jaar zal worden gevierd op 1 Mei. HUIDENSMOKKELAARS BERECHT. Negen en dertig inwoners van Rucphen, Etten, St. Willebrord, Oudenbosch en Roosendaal heb ben voor de bijzondere politie rechter te Breda terecht moeten staan in verband met een huiden- smokkel van Nederland naar Bel gië van grote afmetingen. Zij al len waren „dragers" van smok kelwaar en behoorden tot een grote organisatie waarvan de cen trale in Meppel zat. Deze organi satie wist in de jaren 1946, 1947 en 1948 in het gehele land diver se soorten huiden op te kopen tegen schappelijke prijsjes en de huiden via de „dragers" naar Bel gië te smokkelen. Sommige Belgen hadden er graag wat voor over. De straffen liepen uiteen van 10 dagen gevangenisstraf tot 15 gul den boete. vergoeding 11.500 te rekenen is en stratenaanleg te begroten is op 87100.-, totaal 105.546.59. Er wordt geen gebruik ven de rondvraag gemaakt, terwijl de voorzitter verzoekt de vergade ring met gesloten deuren voort te zetten tot het doen van enige be langrijke mededelingen.

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 7