l Wijde Wereld] WAALWYK Waalwijkse en Langstraatse Courant DE EENWORDING VAN EUROPA W.TIMMERMANS ZONEN Assurantiën op elk gebied Q.aat tb&t om de. Centen? UIT DE Behangselpapier Kassiers en Commissionairs in Effecten w A A L W IJ K W, van der Heijden Zonen Waalwijk. Tel. 433 EUIMG VOOR DE DEKENATEN HEUSDEN EN WAALWUK MAANDAG 6 MAART 1950 Uitgever Waal wijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN DE ECHO m HET ZUIDEN 72e JAARGANG No. 20 Abonnement 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p Advertentie-prijs 9 cent per m.M Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO". Minister Stikker heeft in zijn kwaliteit van politiek bemiddelaar van de O.EJ2.C. te Washington een toe spraak gehouden tot een groot aantal Amerikaanse en buitenlandse journalisten. Hij ontkende dat de Europese economische eenwording tot stilstand zou zijn gekomen en toonde zich optimistisch over de algemene bereidheid tot samenwerken. Volgens hem marcheren misschien wel niet alle Marshall-land den in hetzelfde gelid, maar'in ieder geval wel in dezelfde richting. Ook ontkende minister Stik ker dat Groot-Brittannië een impasse zou hebben veroor zaakt in de onderhandelingen over een Europese betalings unie. Hij had in de korte tijd da,t hij in functie was overal vooruitgang geconstateerd en bereidheid tot samenwerking om een aanvaardbare oplos sing te vinden. Die zag de mi nister alleen in een samen gaan van heel West-Europa, mèt Groot-Brittannië en mèt West-Duitsland. Minister Stikker zag overi gens in de economische een wording van Europa geen „wondermiddel", dat ineens alle moeilijkheden zou oplos sen. Integendeel, aanvankelijk zouden er zelfs nadelige in vloed van kunnen uitgaan en vooralsnog zou ze geen noe menswaardige vermindering van het dollar-tekort veroor zaken. Ook waarschuwde Stikker tegen een al te snel tempo van eenwording, om dat hij bang was dat daardoor het economisch leven ont wricht en de sociale rust ver stoord zou worden. Dit laat ste was bedoeld als critiek op die Amerikanen die menen dat de economische eenwor ding van Europa te langzaam in haar werk gaat. De reis die minister Stikker kort geleden langs een aan tal Europese hoofdsteden had gemaakt, had hem versterkt in zijn optimisme inzake de samenwerking en de vooruit gang. Hij zei alle reden te hebben om te verwachten dat binnen enkele weken vol doende voortgang zou zijn ge maakt om de teleurstelling van Hoffman, de administra teur van het Marshall-plan, te doen verdwiinen. Hij vond dat het Marshall-plan tot dus verre geslaagd is. zowel in economisch opzicht als in ver band met de bedoeling om West-Europa te vrijwaren voor de dreiging van 't com munisme. Hij twijfelde er nie* aan of ook het volgende doel de botalings-unie, zal bereikt worden. Nu Nederlander het slachtoffer. Donderdag begon in Praag een schertsproces tegen de Nederlandse zakenman, dhr. J. A. Louv^ers, die door de Tsjechische politie was gear resteerd op beschuldiging van het gewone rijtje misdaden: verraad, spionnage en sabo tage. Een opluchting moet het voor de heren „rechters" zijn geweest dat ook de heer Lou- wers onmiddellijk met een spontane bekentenis kwam. Bovendien beschuldigde hij, blijkbaar tot gemak van de Tsjecho-Slowaakse staat, het Nederlandse gezantschap te Praag van allerlei misdaden. Van het gezantschap werden verschillende personen met name genoemd, de zaakgelas tigde, de heer Van der Gaag, en de militaire attaché, ko lonel Hasselman, die beiden in de zaal aanwezig waren. Ook employé's van K.L.M. en A.T.O. kwamen ter sprake. Overigens werden bij het geen Westerse journa listen toegelaten, want er was geen plaats. Alles werd inge nomen door arbeiders en fa milie-leden der negen Tsje chische beklaagden. Voor drie Nederlandse waarnemers was er wel plaat», maar niet voor tolken, zodat zij weinig kon den verstaan. Ondanks het verlangen van de heer Louwers om te be kennen al wat de heren maar wilden en nog meer, hadden rechter en openbare aankla ger de eerste dag alleen al negen uur nodig om de be klaagde te ondervragen. Men zou kunnen lachen met een dergelijke comedie van het reeht als ze tegelij kertijd niet zo tragisch was en er niet talloze onschuldi- gen het slachtoffer van wer den, hetzij in Praag, hetzij in Boedapest of in een ander land onder communistische terreur. Een woordvoerder van het Nederlandse minis terie van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat de be schuldigingen in Praag tot 't gewone recept behoren in deze communistische proces had gegeven. Zo verleende hij steun aan de vijand. Tijdens het verhoor erken de Van Geelkerken wel dat hij de Duitsers hulp had ver leend, maar dat was zijn doel niet. Hij wilde voor het Ne derlandse volk na de oorlog op deze manier een onafhan kelijke plaats veroveren! Ook werd Van Geelkerken er van beschuldigd dat hij 'n lijst van 500 gijzelaars had opgemaakt toen generaal Seyffart door de illegaliteit was neergeschoten. Hij ver dedigde zich door te zeggen dat hij er de Duitsers van weerhouden had 50 personen te fusilleren en dat van die lijst van 500 er geen gefusil leerd zijn. Wel erkende hij dat het een onrechtmatige daad was geweest. Van Geel kerken erkende eveneens dat hij zich tegen de Jodenvervol gingen nooit had verzet. In de middagzitting werden een groot aantal getuigen ge hoord, waarbij o.a. Van Geel- kerkens ontslag als plaatsver vangend partijleider ter spra ke kwam, gevolg van onenig heid met Mussert. Het tweede bedrijf van dit proces is Donderdag 9 Maart. Requisitoir en pleidooi wor den dan gehouden. sen. De specifieke beschuldi gingen aan het adres van de Nederlandse vertegenwoordi- gers in Praag kunnen cate gorisch worden weergelegd. En verder gebeurt er maar niets, ook niet na het zoveel ste proces! Fuchs veroordeeld tot 14 jaar. De atoomgeleerde dr. Klaus Fuchs is vorige week voor de opperste Engelse rechter ver schenen, beschuldigd van het verraden van atoomgeheimen aan de Sovjet-Unie. De be klaagde verklaarde zich schuldig en zei nog veel meer misdaden te hebben bedre ven. Hij wilde de zaak her stellen voor zover, het hem mogelijk was. Daar hij zijn inlichtingen echter niet kon terugnemen, wilde hij inlich tingen geven. De rechters dankte hij voor het rechtvaar dig proces. De openbare aanklager noemde het geval van de al lerhoogste ernst. Hij verge leek het proces met dergelij ke affaires in Oost-Europa, waar de beklaagden ook grif bekennen. Fuchs echter heeft zijn bekentenissen afgelegd in volle vrijheid en het proces was volledig openbaar en ook toegankelijk voor journalis ten van achter het Gordijn. Het duurde anderhalf uur. Dr. Fuchs kreeg de zwaar ste straf die hem kon worden opgelegd: veertien jaar ge vangenisstraf. Acties voor de vrede. In Amerika houden ver schillende senatoren vol met ontwerpen van plannen om tenminste tot een dragelijke verhouding te komen tussen Oost en West. Senator Brian Mc Mahon heeft verklaard dat de V.S. en zijn bondgenoten van het Atlantisch Pact op nieuw een poging moeten doen om tot een atoomvrede te komen. Er zouden bespre kingen in Moskou moeten worden gehouden. De secretaris-generaal van de U.N.O., Trygve Lie, zou de mogelijkheid nagaan van een speciale zitting der Alge mene Vergadering te Mos kou, New York of Parijs, om te trachten een eind te ma ken aan de impasse over de atoomenergie en de kwestie China. Verder zou hij ook werken aan enkele bijeen komsten van de Veiligheids raad in Europa voor overleg op hoog niveau. In antwoord op het plan van Mc Mahon heeft president Truman verklaard dat l)ij niet naar Moskou zou gaan zolang hij president was. Wel zou hij de stad graag eens zien. Hij herhaalde dat hij ten alle tijde met Stalin in Washington wil spreken. Hij zou aan alle plannen tot be houd van de vrede meewerken. West-Berlijn zet zich schrap. De regering van Oost-Duits- land kondigde enige tijd ge leden aan dat 500.000 jonge communisten eind Mei in W. Berlijn zouden bijeenkomen om te protesteren tegen de oorlog. Het gemeentebestuur van West-Berlijn en de drie Wes telijke commandanten hebben echter alle communistische demonstraties en bijeenkom sten met Pinksteren in West- Berlijn verboden. Er zou niet geaarzeld worden elke in breuk op dit verbod krachtig te onderdrukken. De burge meester, prof. Ernst Reuter, verklaarde dat elke mars of demonstratie desnoods met wapengeweld zou worden on derdrukt. Van Geelkerken voor de rechter. Donderdag is voor de bij zondere strafkamer van de Utrechtse arrondissements rechtbank verschenen Corne- lig van Geelkerken, in zijn glorietijd plaatsvervangend leider van de N.8.B. en leider van de nationale jeugdstorm, nu sinds 5 jaar in voorarrest. Hij had zich blijkens de dagvaarding te verantwoorden voor het feit dat hij de N.S.B. mee had opgebouwd, in stand gehouden en er leiding aan EEN KERK GEVRAAGD. Voor de kerk in Salatiga: Ingekomen giften Redactie „Echo" „ƒ10. N.N., Waalwijk 0.50 N.N., Waalwijk 1. N.N., Waalwijk 1. Missievriend, Waalwijk 3.50 K. S„ Waalwijk 1.— Mej. A. P. M. V., Den Haag 2.50 J. S., Utrecht 2.50 Z., Rijswijk 2. Mevr. C. V.-N., Voorburg 2.50 Kapelaan H. v. d. P., Rotterdam 15. Jos. v. d. V., Zeeland (N.-Br.) 2.50 A. J. M. V., Rotterdam 10.— H. KI., Zevenaar 5. M. K., Bensdorp (U.) 10. Uit dankbaarheid, Loon op Zand 10. GESLAAGD. Op 1 Maart slaagden te Rotterdam voor het aldaar ge houden examen Machine- schrijven: Mej. A .Horn, en de heren A. v. d. Meijdenberg en C. Veraa, allen uit Waalwijk, en de heer C. de Bie uit Sprang- Capelle. t C. DE ROOY. Na een langdurige ziekte overleed alhier in de ouder dom van 53 jaren de heer C. de Rooy, eigenaar van de be kende sportschoenen- en handschoenfabriek „Mara thon". Onder zijn beheer werd dit bedrijf aanzienlijk uitgebreid en de prachtige fabriek aan de Burg. v. d. Klokkenlaan gebouwd. Zij heeft tevens een belangrijke afdeling in Leer dam. De heer de Rooy was kerk voogd der Ned. Herv. Gem. alhier. OPDRACHT. Aan de Fa. W. v. d. Heij den Zonen, Glas in Lood- atelier, alhier is opgedragen He restauratie der glas in lood-ramen der kerk te Drim- melen. VOORJ AARS-SHOW. De Voorjaars-show van Da messchoenen, uitgaande van het Mode-Centrum van de Schoen- en Lederbranche zal ditmaal plaats hebben op 31 Maart in het' Kurhaus te Scheveningen. ONDERWT.TS- TENTOONSTFT ,T,TNG „DE SCHOENINDUSTRIE". De onderwijs-tentoonstel- ling „De Schoenindustrie", uitgaande van de stichting „Onderwijstentoonstellingen", Stadhouderslaan 142 te Den Haag, is Donderdagavond, 2 Maart gesloten. Zij is een groot succes ge weest. Verreweg de meeste scholen uit onze plaats en omgeving, welke waren uit genodigd, hebben daaraan gevolg gegeven, terwijl de tentoonstelling voorts is be zocht door nagenoeg alle ou ders van xeerungen der nij verheidsschool en door zeer veel belangstellenden uit de onderwijswereld, uit kringen van fabrikanten, enz. Ongetwijfeld zal zij daarom van nut blijken te zijn voor de schoenindustrie, die zulk een voorname plaats inneemt in de Langstraat en Midden- Brabant. Het bestuur der bovenge noemde stichting zal nu met deze tentoonstelling succes sievelijk andere plaatsen in ons land bezoeken. Moge zij ook daar succes hebben. INTREDE VAN Ds. W. L. JENS. De nieuv/e dominé van de Ned. Herv. Gemeente te Waalwijk werd Zondagmor gen in de dienst van 10 uur dor de Weleerw. Heer ds. A. Baas in het ambt bevestigd, 's Avonds deed de predikant zijn intrede in de dienst van half 7 Velen waren hierbij tegenwoordig. Aan het einde van de dienst sprak ds. Jens een persoonlijk woord. Op de eerste plaats dankte hij ds. Baas, mede na mens Kerkcraad en Gemeente voor het consulentenwerk, dat deze met liefde en toewij ding had gedaan en ook voor de bevestiging van die mor gen. Hij heette ds. Baas wel kom als vertegenwoordiger van de classis Heusden en van de ring van Predikanten. Ver volgens dankte ds. Jens de vertegenwoordiger van de protestantse geestelijke ver zorging van de Koninklijke Landmacht, ds. Strookappe, voor zijn belangstelling en de heer Bos, die de regionale commissie van 't Zuiden ver tegenwoordigde. Hij zou hier in graag zijn bijdrage leveren. Tot de Kerkeraad zei ds. Jens getroffen te zijn door de uitstekende geest, die in dit college heerste. Hij sprak de hoop uit, dat het zo zou blij ven en dankte voor de hulp. Dit deed hij ook de Kerk voogdij, mede namens zijn echtgenote, voor *het in orde brengen van de pastorie. Hij dankte ze tevens voor het ver vullen van haar taak en hoop te op een goede samenwer king. Verder sprak hij woor den van waardering voor de organist en de koster ®n zijn vrouw. De militairen uit Bre da dankte ds. Jens voor hun aanwezigheid. Tot de Gemeente sprak hij er zijn blijdschap over uit, dat de verhouding met de katholieken goed was en spoorde aan de broederschap te handhaven. Hij achtte het een groot voorrecht in Waal wijk te mogen zijn. Hij hoopte met allen kennis te maken en veel in de huizen te komen om het contact levend te hou den. Door Gods kracht wilde ds. Jens een goede dominé zijn. Aan de ouders beloofde hij de kinderen de weg te wijzen naar Jezus Christus en tenslotte dankte hij allen voor de belangstelling. Namen de Kerkeraad sprak vervolgens de heer Scholt 'n woord van welkom, ook tot mevr. Jens en de kinderen. Hij hoopte dat de dominé in liefde en vriendschap de ge meente zou mogen leiden. Notaris A. Schaap sprak na mens de Kerkvoogdij en ds. Strookappe namens hoofd veldprediker ds. De Kluys en andere collega's. Hij bracht aller beste wensen over. De heer Bos sprak namens de regionale commissie van het Zuiden. Tenslotte sprak ds. Baas na mens het classicaal bestuur van de classis Heusden. Hij dankte de Gemeente voor haar bereidwilligheid gedu rende de tijd dat hij consu lent was en uitte voor ds. Jens zijn beste wensen. Na de dienst was er voor allen gelegenheid kennis te maken met ds. Jens en zijn echtgenote, waarvan velen ge bruik maakten. CHR. HISTORISCHE KIES VERENIGING „NEDERLAND EN ORANJE" WAALWIJK. Vrijdagavond 1.1. kwam deze vereniging in ledenvergade ring bijeen. Uit het versiag van de penningmeester bleek, dat de kas was uitgeput. Zo spoedig mogelijk zullen de jaarcontributies worden ge ïnd. Voor de a.s. verkiezingen van de Prov. Staten zal de penningmeester n.l. uitgaven moeten kunnen doen. Het zit tend lid in de Prov. Staten, de heer Kuiper uit Werken dam, zal gevraagd worden binnenkort in een openbare vergadering als spreker op te treden. Inzake de gang van zaken in de Unie sprak deze ledenvergadering eenparig uit dat zij met respect voor ieders overtuiging der leden van de le en 2e Kamerfrac tie, hoopt, dat de tijd zal mo gen uitwijzen, dat de beslis sing door de Ned. volksver tegenwoordiging inzake de souvereiniteitsoverdracht ge nomen, juist is geweest; dat zij hoopt, dat nu en voortaan meerdere kinderen van ons volk, doortrokken zijnde van de zuurdeesem der waarheid, zich gedrongen zul len mogen gevoelen om „over zee" hun bijdrage te leveren, mede in de geestelijke en maatschappelijke opbouw ook van het volk van Indonesië; dat zij van harte hoopt dat de Schepper van hemel en aarde het alles dienstbaar zal willen maken tot verbreiding der kennis van de enige Naam Die onder de hemel gegeven is tot zaligheid. In verband met art. 13 van het gemeenteprogramma van beginselen der C. H. Unie, werd de vraag onder de ogen gezien of de pogingen die worden aangewend om in Waalwijk tot oprichting van een 2e Chr. School te komen, wel in het belang van 't on derwijs mag worden geacht. Temeer daar sinds jaren een vereniging voor een school m.d. Bijbel in Waalwijk be staat. Algemeen was de ver gadering van mening, dat in deze zaak tot nadere bezin ning moet Worden geadvi seerd. Uitgaande van het be- hoeftevraagstuk zou onder de vogen dienen te worden gezien of in de toekomst een streek- B.L.O.-school m.d. Bijbel in Besoijen te vestigen is en dan de bestaande Chr. school op te schuiven in de richting KerkstraatMr. van Cooth- straat. De stichting van een tweede chr. school zou even tueel, bij een verdere toekom stige uitbouw van Waalwijk, voor Baardwijk met Drunen een punt van overweging kunnen uitmaken. Hoewel de kiesvereniging hierin weinig daadwerkelijks kan doen, meende zij wel. dat aan de hand van haar programma zij in deze zaak van haar ziens wijze moet doen blijken. Bij de rondvraag werd o.a. de wenselijkheid betoogd, dat ook spoedig in Besoijen nieu we woningen zullen worden gebouwd. Daarna werd deze verga dering die tamelijk goed (niet druk) bezocht was, met ge bed gesloten. RUBENSFILM VOOR DE KUNSTKRING. Telkens verneemt men dat in films over grote kunstenaars, meestal musici, componisten, *t leven dat wordt nagespeeld vaak historisch verkracht wordt om er maar een aan doenlijke geschiedenis aan te kunnen verbinden. En 't grote publiek slikt z'n Strauss-, Chopin-, Schubert- en Beet- hovenfilms, en de producen ten zijn tevreden over de kas- resultaten. Minder opvallend zijn de films over schilders, - er zit minder „muziek" in - maar in 't buitenland schijnt (Vervolg op pag. 2) Zeg, Sjef, hedde gij dat ook gelezen in de krant? Wat bedoelde gij, Gerrit? Die stukskes van de Turk? Is da die jen tiep uit den Oost? Neeje, ik bedoel dat van die tentoonstelling, die ze in Waalwijk gaan houwen, in Mai. O, sjuust. Da ga nogal wat worren. Ja, da he'k ge lezen, marreja Nou, hedde 'r wat op tegen? 't Is, me dunkt, toch een schoon ding, dat ze de Missie 'ns in het goeie licht zetten. Ja, Sjef, da's zeker een schoon dink, maarIk zee zonet al „marre" Nou, zeg op! Kijk 'ns, Sjef, ik zij niet zo'ne fijne, dat weette wel, maar ik vin toch dat ze ei genlijk erg veul over cente praten. Ik doch altijd, dat zo'n schone zaak als de Mis sie geen centezaak waar. En ze doen nou maar d'r uiter ste best om veul, heel veul cente uit ons portemonnaie te kloppen. As je niet oppast, halen ze nog de schilder- stukskes van de wand. Zit dat nou wel goed? Ja, een bietje hedde wel gelijk, Gerrit, maar d'r staan toch ook schoon ernstige din gen in die krantestukskes. Misschient, da wij die te ge makkelijk overslaan. Goed en wel, Sjef, maar ze mosten niet zo op de cen ten zijn, da staat zo hebberig, en voor om in de hemel te komen is den armoei toch 't beste, niewaar. 't Is den eer ste van de acht zaligheden, as ik 't goed heb, en ook de voornaamste. Ja, ja, wa zal ik daarop zeggen, Sjef. Ge zegt 't nogal straal!Ik weet er ook zo geen antwoord opMaar Kijk Wa? Daar loopt sjuuSt ene pater; die he'k er al dikkels bij gezien We klampen hem aan. Zeg, menier de pater, hed de niet een ogenblikske voor ons? Natuurlijk, mannen; moeilijkheden bij de borrel? Den borrel is er wel goed, Pater, maar Gerrit hiel en ik waren een beetje aan 't steggelen. We hadden zo'n praatje over die tentoonstel ling, die hier gaat verschijnen en over die stukskes in de krant. En, Gerrit hier, m'n maat, vond dat er zoveel over centen wier; gepraat, mis schien wel meer als over de schoon dingen van de missie zelf. Kunde gij ons 'ns uit leggen, hoe dat rijmt. De he mel is toch niet mee centen te koop? En den armoei is toch één van de acht zalig heden? Ge hebt gelijk mannen, engéén gelijk. Ja, kijk mekaar maar niet zo vreemd aan. Ik weet goed wat ik zeg. 't Lijkt wel raar, hè, dat de volgelingen van de arme Christus er zo met alle mid delen op uit zijn om geld bij elkaar te schrapen. Ik zal het je nog sterker vertellen: Er is zelfs een mis sie-bisschop geweest, ja heus, een missie-bisschop, die durf de zeggen, dat de missionering van de wereld een kwestie van geld was. Da's kras, vinde gij ook niet, Sjef? Ja, da's zeker. Kijk, mannen, dat zit zo. Ik zei: ge hebt gelijk. En daarom heb je gelijk, omdat het doel van de Missie is: de uitbreiding van 't Rijk Gods. dat Christus is komen stich ten. En dat Riik Gods bestaat in de mededeling van de ge nade in de zielen van de mensen. En genade is iets, dat boven al het aardse staat en dat je niet kan kopen, nog met geen schip met goud. En een echt christenmens be hoort zich zelfs los te maken van het aardse en het stoffe lijk bezit. „Eén ding is maar noodzakelijk", zei Onze Heer. Ah zo, Pater, dan hem men me toch gelijk gehad? Wacht eens even. Sief, ik ben nog niet aan het eind. Nou moet je de dingen eens gezond proberen te zien, als een mens, die met allebei zijn benen op de grond staat. Want ik zal jullie vragen stellen: Aan wie heeft Christus op dracht gegeven om Zijn Rijk uit te breiden, aan Engelen of aan mensen? Ja, een dood-enkele keer heeft er wel eens een engel ge holpen, maar 't zijn toch de men sen, die 't motten doen. En welke mensen doen dat vandaag aan de dag? Nogal duidelijk: de missio narissen. Juist, Gerrit 't lijkt een beetje kinderachtig, wat ik vraag, maar we komen zo het beste tot helderheid. Zeg me nou nog eens: Hoe moeten die missionarissen dat Rijk dan uitbreiden? Nou, ik zou zeggen: naar de heidenen toegaan. We gaan de goeie weg op. Maar denk jij nou Gerrit, dat de missionarissen vleugeltjes hebben om oceanen en landen over te vliegen? Dat hoeft toch ook niet; we hebben immers boten en vliegtui gen genoeg. En denk jij, dat de scheep vaart-maatschappijen ol de K. L. M. tot de honuerden missionaris sen ieder jaar zegt: haters, oroe- ders en Eusters, wij nemen jullie alujd voor niks mee? Dat denk ik wel niet. A la, dus dat is het eerste geld, dat we al niet kunnen mis sen: geld voor de overtoent. iNaar lndie een slordige duizend gul den. En als je nu in het Missie land bent, moet je dan niet wo nen; moet de missionaris niet hon derden en duizenden kilometers reizen om de mensen te bereiken; en als ze bij de mensen zijn, heb ben ze dan niet net als hier, al lerlei middelen nodig, die geld kosten: scholen, ziekenhuizen, kerken, werkplaatsen. En denk dan het missieland niet zo groot als de speldeprik, die Nederland is. De meeste missielanden zijn tien tot honderd maal groter dan ons eigen land. En weet je wel, dat er nu nog niet duizelen, mannen twaalfhonderd ïnilli- oen heidenen zijn? Om die te be naderen moeten de mensen, die de missionarissen toch blijven, duizenderlei menselijke middelen aanwenden. Soms lijkt het zelfs noodzakelijk jaren lang niets dan alleen menselijke goedheid om zich heen te zaaien. Zie, mannen, het doel van het Missiewerk ligt ver buiten de centen, maar de weg naar dat doel is een mense lijke weg, die je niet aflegt zonder grote onkosten en uiterste inspan ning. Misschien begrijp je nu die missiebisschop. Hij bedoelde: als wij veel, heel veel geld hadden, konden we tot de heidenen door dringen en kon 't eigenlijke, enig- noodzakelijke werk van genade uitdeling begonnen worden. Ja... ja... ge het gelijk. Pa ter, zo gezien, is er eigenlijk nooit geld genoeg voor zo'n schone zaak. Laat me even iets zeggen, mannen, dat ik niet mag verge ten. Denken jullie nog eens even aan de vorming van die missio narissen. Voor de priester die minstens dertien jaar, voor de broeders, willen ze klaar staan voor hun zware taak, zeker ook wel tien jaar vorming, dito voor de zusters. En die opvoeding kost handenvol geld, want missionaris sen zijn meestal geen rijkeluiskin- dertjes. En motten wij dan eigenlijk zo gezegd dat geld opbrengen voor de missie? Juist, Sjef, en wel als een kleine dank voor de onschatbare gave van het geloof en de gena de, die je zelf hebt ontvangen door je Doopsel. En je kent toch het grote gebod van de naasten liefde, waartoe we allen zeer ern stig verplicht zijn? Als je het laatste stukske in de krant goed had gelezen, had je 't toen al be grepen. En dan, mannen, in deze tijd is de nood van millioenen zielen op zijn hoogst, daarom moet er met man en macht ge werkt worden aan de verchriste- lijking van de wereld. Daar moe ten we alles voor over hebben, wat we maar enigszins kunnen missen. Gelijk hedde, Pater, overschot van gelijk! Bedankt, Pater, voor de schone les; me hebben ze be grepen. We zallen d'r ons nut mee doen. En ik zet ons praatje in de krant, mannen, dan kunnen alle katholieken van de twee dekena ten er hun voordeel mee doen.

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 1