Biesbosch geeft ongekende ontwikkel i ngskansen 0NSEN00RT Waalwijkse en Langsiraaise Courant Jie.t J.n,te.Ki\atLOnaie> za.n j.ustitie.. "H-nt fnilitaiKi &u&pp>Lag.>iatntna en de St. Joris-gilde Land- en Tuinbouw. Langstraat kan een nieuwe bloeitijd tegemoet gaan HET MILITAIRE HULPPROGRAMMA MAANDAG 6 MAART 1950 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN DE ECHO \M HET ZUIDEN 72e JAARGANG No. 20 Abonnement 18 cent per week 1.93 per kwartaal 2.25 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO". II. Hoe is nu de werkwijze van het Hof? Reeds lang voordat een kwestie rijp is voor openbare behandeling wordt er door de rechters in besloten zittingen aan gewerkt, en een grote hoeveelheid routine-medede lingen is verzonden door het Secretariaat van het Hof, of zoals het officiëel genoemd wordt: de Griffie (waarvan de totale bezetting uit 28 mensen bestaat). Het Hoofd van het Secre tariaat, de Griffier, wordt ge kozen door het Hof en, in verband met de belangrijke juridische en internationale functies die hij moet uitoefe nen, moet hij een man zijn met vele kwaliteiten: een ge routineerd rechtsgeleerde en een tactvol diplomaat, terwijl hij tevens op de hoogte moet zijn met het werk van inter nationale organisaties. De tegenwoordige Griffier is Dr. Edward Hambro en de plaatsvervangende Griffier is de heer J. Garnier-Coignet. Als een zaak bij het Hof aanhangig wordt gemaakt, is het de taak van de Griffier er voor te zorgen, dat deze wordt „geplaatst op de rol", een grote rol van prachtig geschept Hollands papier. Te vens moeten onmiddellijk mededelingen over de nieu we zaak gezonden worden aan allen, die er mee te ma ken hebben, alsmede aan alle Staten en partijen die gerech tigd zijn voor het Hof te ver schijnen. Vervolgens is 't mo gelijk, dat 't Hof, nog voor 't begin der openbare behande ling, schriftelijke verklarin gen ontvangt. Deze worden dan in strikt geheime zitting door de rechters besproken; meestal vinden deze zittingen plaats in de gracieuse Ferdi nand Bol zaal, zo genoemd naar de grote doeken aan de wand van de beroemde Hol landse schilder Bol (buiten landse bezoekers brengen abusievelijk de naam nog wel eens in verband met 't woord „ball" bal, menend dat 't Hof een eigen balzaal heeft). De besloten zittingen moe ten evenals de openbare zit tingen bijgewoond worden door alle leden van het Hof. Het is dan ook noodzakelijk, dat alle rechters te allen tij de ter beschikking van het Hof staan en dat zij geen an dere functie uitoefenen ge durende hun ambtsperiode bij het Hof; overigens is alleen de President verplicht in Den Haag te wonen. Op de dag der openbare zit ting komen de rechters uit hun privé-vertrekken tezamen in twee kleine raadskamers, waarvan de wanden versierd zijn met portretten van vorige Presidenten en rechters van het Hof. Hier kleden de rechters zich in ambtsgewaad. Het Hof staat bekend om zijn punc tualiteit en precies op het vastgestelde ogenblik treden de leden, voorafgegaan dooi de Griffier, door een afzon derlijke deur de Grote Rechts zaal binnen, een hoge zaal met eiken betimmering waai de zitting wordt gehouden. De komst van de rechters wordt aangekondigd door een ceremoniemeester in zwart costuum met een zilveren keten om de schouders. Op luide toon kondigt hij „La Cour" aan en alle aanwezigen rijzen op om hun eerbied aan het Hof te betuigen. Dan schrijden de rechters, voor afgegaan door de Griffier, langzaam en statig naar een verhoging die bijna de ge hele lengte van de „Grote Zaal" beslaat en waarboven zich drie hoge gebrandschil derde ramen bevinden met allegorische voorstellingen over de ontwikkeling van het mensdom vanaf de primitieve tijden tot de periode waarin de oorlog als instrument der internationale politiek wordt afgeschaft. De rechters nemen plaats achter een hoefijzer-vormige tafel, de President in 't mid den, de Vice-president aan zijn rechterhand en de ove rige rechters volgens anciën niteit links en rechts van de President. De Griffier is ge zeten bij de rechters, aan één der uiteinden van de tafel. De afgevaardigden, juristen en pleiters zitten gewoonlijk op de eerste rij tegenover het Hof. Achter hen is een rij zit plaatsen gereserveerd voor voorname bezoekers; de ove rige plaatsen in de zaal en op de galerijen zijn bestemd voor de Pers en het publiek. Het toneel is nu gereed voor de handeling. Na de openings rede van de President vangen de afgevaardigden der par tijen aan met het afleggen der mondelinge verklaringen; zij doen dit vanaf een plaats vóór de eerste rij zitplaatsen en juist tegenover de Presi dent. De officiële talen van het Hof zijn Engels en Frans, maar er mogen ook andere talen gebruikt worden. Bij de behandeling van de Korfoe- zaak bijvoorbeeld, hoorde men Albanees en Russisch. De ver taling geschiedt in de zaal en gewoonlijk bedient het Hof zich van zijn eigen tolken. In de laatste tijd zijn in de zaal geluidsversterkers aange bracht om de acoustiek te verbeteren. Na het horen der verkla ringen (hetgeen zeer korte tijd, maar ook wel verschei dene weken in beslag kan ne men, zoals in het Korfoe-ge- schil), trekt het Hof zich te rug. De beslissing valt zo spoe dig mogelijk, nadat alle ver klaringen mondelinge en schriftelijke' zijn afgelegd, en nadat in besloten en ge heime vergadering bij meer derheid van stemmen der aan wezige rechters is gestemd. De beslissing van het Hof wordt tenslotte in een open bare zitting bekend gemaakt, met vermelding van redenen. De uitspraken van het Hof zijn bindend, en er is geen beroep op mogelijk. Behalve het Internationale Hof van Justitie zijn in het „Vredespaleis" nog twee au tonome instellingen geves tigd, die er reeds vanaf 't be gin verblijven: Het Perma nente Hof van Arbitrage (met zijn Secretaris-Generaal en een klein secretariaat) en de Bibliotheek van de Carnegie- Stichting, die met haar 250.000 boeken, waaronder een unie ke en volledige collectie van de werken van Grotius, waar schijnlijk de beste bibliotheek ter wereld op het gebied der rechtswetenschappen is. Ge durende de zomermaanden, tijdens de vacantie der uni versiteiten, wordt in 't „Vre despaleis" ook de „Academie voor Internationaal Recht" georganiseerd, om daardoor diplomaten, functionarissen en studenten in de Rechten over de gehele wereld, in staat te stellen vooraanstaan de autoriteiten over de pro blemen van de Internationa le Rechtsverhoudingen te ho ren. Het Permanente Hof van Arbitrage dat het vorig jaar zijn 50-jarig bestaan vierde, houdt een lijst bij van -toe komstige arbiters, en is dus geen gerechtshof in de strik te zin van het woord. Sedert 1938 is geen gebruik meer gemaakt van de lijst van het Hof ten dienste van Arbitrage, en op het ogen blik schijnt de enige practi- sche werkzaamheid van het Hof te bestaan in het indie nen van candidaten voor de keuze van rechters bij het In ternationale Hof van Justitie. In het verleden heeft het Hof van Arbitrage in totaal 23 internationale geschillen bijgelegd, sommige van groot, andere van minder belang. Dit is ongetwijfeld geen on belangrijke prestatie, al blijft zij zeer veel ten achter bij 't geen de stichters er van had den verwacht; want het Hof was het kind van de eerste Vredesconferentie te 's-Gra- venhage in 1899 en net was opgericht in een moedige po ging om de onenigheden tus sen de grote mogendheden langs vreedzame weg tot een 1 oplossing te brengen in een tijd, die toen bekend stond als het „Tijdperk van de Gewa pende Vrede". Sindsdien heeft de organisatie voor in ternationale samenwerking haar werkzaamheden over de gehele wereld uitgebreid, maar de noodzaak van onder ling begrip tussen de volke ren en het verlangen naar vrede, dat die eerste moderne Europese Vredesconferentie in Den Haag inspireerde en dat ook Andrew Carnegie drong tot het beschikbaar stellen van fondsen voor een „Tem pel des Vredes" die nood zaak en dat verlangen zijn weilicht heden ten dage nog dwingender dan een halve eeuw geleden. Dezer dagen begint men met de verscheping van de wapens, die de Verenigde Staten krachtens de overeen komsten met de deelnemers aan het militaire hulppro gramma, ter beschikking zul len stellen. Dit programma voorziet in de hulp aan Eu ropa (en de landen daarbui ten, die aan het programma deelnemen) in drieërlei vorm. Ten eerste is er de ver scheping van het materiaal, welke voor minstens de helft met Amerikaanse schepen moet geschieden. Het betreft hier materiaal dat over was, reserve-voorraden en voor een deel nieuw aan te ma ken goederen. Van de be staande voorraden is datgene, wat surplus wordt genoemd, geen verouderd of versleten materiaal, zoals wel eens ten onrechte wordt beweerd. Het is over en zou ook in de toe komst niet worden gebruikt, zodat het niet tot de reserve- voorraden kan worden ge rekend. Het behoeft dus niet te worden vervangen, hetgeen met het reserve-materiaal wel het geval is. Deze vervanging zal volledig in rekening wor den gebracht en uit het hulp programma worden bekos tigd. De overdracht van het surplus-materiaal daarentegen kan geschieden tegen betaling van de noodzakelijke kosten Einde 1421 heeft de Biesbosch in zijn naam een onheilspellende klank, want in dat jaar kwam de Elisabeths-vloed. Een Zuidwester-storm zwiepte het kolkende water land inwaarts. 72 Parochies werden overstroomd en van de kaart gespoeld. Sindsdien hebben ruim vierhonderd jaar water en wind de teugels kunnen vieren, want pas in 1850 kon een be gin worden gemaakt met het graven van de Nieu we Merwede. In de 20e eeuw werd de Hollandse Biesbosch ingedijkt en daarmede gevrijwaard tegen het niets ontziende water. De Brabantse Biesbosch echter, ook wel genoemd het Bergsche Veld naar het in de nabijheid gelegen Geertrui- denberg, bleef grotendeels overgelevex-d aan het water dat in het voor- en najaar op gezweept door de wind de la ge vruchtbare gronden blank zet. Het is niet alleen de Bies bosch zelf met een opper vlakte van ongeveer 7000 ha., die voor het rijk en in 't bij zonder voor Noord-Brabant een probleem vormt. Het zijn bovenal de consequenties van de huidige toestand van de Biesbosch, die voor Waalwijk en omgeving zodanig zijn, dat de streek zich in zijn nood zakelijke expansie in hoge mate bedreigd weet. Ten Zuiden van de Amer en de Bergse Maas, die de zij-rivieren: de Donge en het Oude Maasje, het Brabantse land in stuwt, vormen de ge bieden Beneden Amer, Be neden Donge en het gebied van het Oude Maasje de gast vrije afzet van het wispeltu rige water, dat uit de rivie ren of bij bepaalde windstand uit zee hier opgestuwd wordt. 10.000 Ha. prima grond, hoofdzakelijk klei, komt in de „natte tijd" geheel onder wa ter te staan, terwijl een op pervlakte van 5000 ha. dras sig wordt. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk bestrijkt een gebied van 55.000 ha., waarvan ongeveer 20.000 ha. permanent door 't water wordt bedreigd, waar door geen enkele industrie 't aandurft op deze gronden te gaan bouwen. De voorzitter van de Kamer van Koophandel te Waalwijk, de heer J. W. van Heesbeen, vertelde aan het A.N.P. dat in het omstreden gebied elf havens zijn, die zich uitste kend zouden kunnen lenen voor transporten van en naar fabrieken. Zij verkeren ech ter in een deplorabele toe stand. Door de overstromin gen wordt in deze kleine ha vens enorm veel slib aange voerd. Het kost de gemeenten derhalve elk jaar handen met geld om hun haven weer enigszins bevaarbaar te ma ken. Zo moest het plaatsje Waspik vorig jaar ruim 60.000 betalen, hetgeen voor een zo kleine gemeente een belangrijke post betekent. Het terrein is zeer gunstig voor vestiging van alle soor ten van industrie - er is diep vaarwater en een spoorlijn aanwezig. Bovendien heeft Waalwijk, wil het de reeds gevestigde industrie in eigen gemeente in bedrijf houden, dringend behoefte aan zwaar dere industrie. De Waalwijk se schoenfabrieken kampen met een tekort aan vrouwe lijk personeel (stiksters), zelfs zodanig, dat enkele fa brieken hun stikkerij naar el ders moesten overbrengen. Door zwaardere industrie aan te trekken, waarin dus alleen mannen-werk verricht wordt, krijgt men de gezin nen van deze arbeiders in de gemeente. Deze gezinnen zou den dan na verloop van tijd het tekort aan vrouwelijke arbeidskrachten kunnen op heffen. Wanneer zwaardere indu strie zich in het ressort van de Waalwijkse Kamer van Koophandel zal kunnen ves tigen, zou tevens de eenzij digheid van de huidige indu strie kunnen worden door broken. Nieuwe vestigingen zijn noodzakelijk om arbeid te verschaffen aan handen, die noodgedwongen elders nadr werk moeten grijpen. De be volking neemt sterk toe, doch de streek kan de eigen be volkingsaanwas niet opne men, zodat een belangrijk percentage naar andere stre ken afvloeit. Aan de overkant van de Maas strekt zich het indu strie-loze land van Heusden en Altena uit. De bevolking zou voldoende werk kunnen vinden, wanneer er nieuwe industrie rond Waalwijk ge vestigd zou kunnen worden, waarmee in verband staat, dat zij dan niet gedurende twee maanden van het jaar in haar gebied door de hoge water standen geïsoleerd is. Wanneer het water door dijken en sluizen wordt be dwongen, is de aanleg van wegen en de bouw van fa brieken mogelijk. Ook boerderijen zullen kun- voor verscheping en herstel. Om deze kosten te bestrijden, is een bedrag van 77 millioen dollar uitgetrokken, wat on geveer 15% van de prijs is, die er oorspronkelijk voor werd betaald. Uitsluitend voor de leve ring van machinerieën en grondstoffen, heeft het Ame rikaanse Congres een bedrag in dollars toegestaan. Het is niet de bedoeling, dat hiervan nieuwe fabrieken worden ge bouwd. Men rekent dat een bedrag van 155 millioen dol lar de Europese fabrieken in staat zal stellen, voor 700 mil lioen dollar te produceren. Hiermede zal tevens een bij drage worden geleverd voor een grotere zelfstandigheid van Europa, maar tevens op de meest juiste wijze worden voldaan aan het beginsel, dat aan 't programma ten grond slag ligt: de Europese landen moeten zichzelf kunnen hel pen en elkaar onderlinge bij stand verlenen. Het derde punt van het Mi litaire hulpprogramma omvat het verschaffen van bijstand op technisch gebied en bij de instructie. Het houdt onder meer in, dat een aantal ci viele en militaire technici zal worden uitgezonden om het militaire personeel van de ontvangende landen op te lei den in het gebruik en onder houd van het overgedragen materiaal. De kosten van het programma bedragen in to taal 1.314 millioen dollar. Hiervan is één milliard dol lar bestemd voor de Europese pactgeneten. Van het overige deel zal voor een bedrag van 211 millioen aan Griekenland en Turkije worden toegewe zen en 28 millioen aan Iran, Korea en de Philippijnen. Zelfs met dit hulpprogram ma is Europa nog ver ver wijderd van het ideaal van 'n krachtig verdedigde groep landen. Generaal Bradley, voorzitter van de Gecombi neerde Stafchefs der V.S., schatte, dat een veertig tot vijftig divisies in staat zou den zijn een eventuele agres sor gedurende enkele maan den tegen te houden. Op het ogenblik staan in Europa ten hoogste 22 gewapende divi- sjes gereed waarbij zijn ge rekend de twee Amerikaanse divisies in Duitsland. Ook na de besteding van het gehele bedrag dat beschikbaar is ge steld voor de militaire hulp, zullen de veertig divisies van Generaal Bradley er niet zijn. Toch zal de wetenschap, dat Amerika klaar staat om zijn volle gewicht in de strijd te werpen, een eventuele agressor tot het inzicht bren gen, dat een snelle en gemak kelijke overwinning niet meer mogelijk is. Deze wetenschap verhoogt de preventieve waarde van 't pact en vermindert daarmede de kans, dat het ooit tot een oorlog zal komen. nen worden gevestigd langs de rivier, waar ongeveer 15.000 ha. zware klei op cul tivering en tevens arbeids- verschaffing wachten. Het water brengt jaarlijks enorme schade aan gewassen, sloten en kaden aan. Alleen in de Biesbosch zelf wordt elk jaar door het water voor ongeveer een half millioen vernield. De gemeente Made en Drimmelen, die aan grond in de Biesbosch voor een op pervlakte van 1000 ha. bezit, heeft in 1946 voor 230.000 en in 1949 voor 120.000 gulden schade gehad. Deze post moet nog met 100 per ha. worden verhoogd wegens verlies door gebrek aan bemaling. Wanneer de Riesbosch-wer- ken zullen kunnen worden uitgevoerd, zullen niet alleen duizenden ha. nu nog onpro ductieve grond in het produc tie-proces kunnen worden in geschakeld, maar dan wordt tevens de mogelijkheid ge boden om enkele noodzake lijke hoofd verbindingswegen aan te leggen. Zo is reeds een verkeers weg geprojecteerd 's Bosch Rotterdam dwars door de Biesbosch, een nieuwe weg door de Langstraat van Den Bosch naar Lage-Zwaluwe en een brug bij Waalwijk over de Bergsche Maas, waarbij aansluiting op de verkeers weg naar Rotterdam mogelijk wordt. VERHOGING BENZINE-PRIJS. De Tweede Kamer voelt bitter weinig voor de verho ging van de benzine-prijs. Eerst, zo zei men, ging het over de unificatie met België, thans legt minister Lieftinck de nadruk op de belangen van de schatkist. Het argument van de mi nister dat de betrokkenen de verhoging op de prijzen kon den verhalen, had weinig sympathie, dan zou het ten slotte weer afgewenteld wor den op het boodschappen- mandje van de huisvrouw. Men vertelde de minister ook dat de belasting-op brengst 400 millioen boven de raming was; zou hij dus deze 37 millioen niet kunnen missen? Ook was men bang dat de unie met België ons teveel geld gaat kosten, al moet men daarvoor wat over hebben. Minister Lieftinck hield voet bij stuk, het is nodig voor de unificatie met België en 't past in het kader der belas tingen. Als 't niet zou wor den aangenomen, dan moeten de maatregelen ter verlich ting van de belastingdruk op nieuw onder de loupe worden genomen, 't Zal wel weer be talen worden! GROENLAN tik CANAD&ij§p^i,<%$= COMMUNISTISCHE MACHTSSFEER V*' RANKR'JK VER STATEN :PACiFlC l "1 Dednemers AHanHsth pad Militaire hulp ontvangende landen Wwachte uitbreiding van de mili taire hulp ontvangende landen CARTO-5026 Het was 't vorig jaar juist vijf en twintig jaar geleden dat de St. Jorisgilde haar 250-jarig bestaan luisterrijk herdacht. Dit officieel herdenken had plaats op de 2e Paasdag, 21 April, van het jaar 1924. Dit schuttersfeest had plaats achter café Merkx, nabij de Schapensteeg. Burgemeester van den Broek schonk bij deze gelegenheid namens het gemeen tebestuur aan de feestvierende gilde een schitterende medaille. Aan de voorzijde hiervan ziet men het gemeentewapen van On- senoort-Nieuwkuijk, terwijl aan de achterzijde gegraveerd staat Bij gelegenheid van het 250 jaar bestaan van de St. Jorisgilde. 20-4-74. Nadien ging de schuttersgilde meer en meer achteruit. Men hoorde geruime tijd niets van haar. De laatste bezitter van de heerlijkheid Onsenoort, Jhr. de la Court, was de laatste bescherm heer geweest en hij kreeg geen opvolger. Gedurende de oorlogsjaren kon echter alles behouden blijven van datgene wat de schuts nog bezat. Met de opleving van alle schut- sen bijna, kwam ook in de St. Jorisgilde nieuw leven. Rond het feest van St. Joris hield de de ken der gilde, de heer J. v. d. Mortel, een stijlvolle lezing over het gildewezen en wakkerde de oude leden aan wederom meer actief op te treden naar buiten en we zien dan ook hun aantal vermeerderen, zodat de schutters gilde op de dag van heden we derom een vijf en twintig actieve leden telt. Het eerste optreden naar buiten was het grote land juweel te Vught en daarna zien we St. Joris wederom tegenwoor dig zijn bij de massale gildegroet aan H. M. de Koningin bij haar bezoek' aan Brabnt. Ook kreeg de St. Jorisgilde weer een nieuwe beschermheer in de persoon van de Edelachtbare Heer v. Hout, burgemeester van onze gemeente. En zo staan de leden van onze St. Jorisgilde dan aan een nieuw tijdperk van opkomende bloei. Veel werk zal er nog verzet moe ten worden en veel offers wor den er gevraagd om te komen tot dat bloeitijdperk, dat deze over oude gilde in lang vervlogen eeu wen beleefd heeft. Men heeft nu weer een geheel nieuw, herzien reglement, aangepast aan de eisen des tijds moge het nu ook voor hen een leidraad zijn in de toe komst. Nog een weinig tijds en ze bezitten wederom haar schuts- boom, alwaar ze dan na een ge dwongen rust van vijf en twintig jaar wederom voor het eerst hun krachten kunnen meten in het ko- ningsschieten. Wie zal na deze rusttijd het komend jaar de eer ste koning van St. Joris zijn Maar vergeten de schuttersle- den ook niet hun andere schut tersplichten te vervullen. Die oeroude tradities van hun voor vaderen bij de kerkelijke fees ten. alsmede opluisteren van de openbare processies en het be graven van hun schutsbroeders. Ook dan moeten de schutsbroe ders tonen ware leden van St. Joris te zijn. Was onze schuts in de grijze oudheid van de tijden opgericht als een bewapende bewaking van de kerk en haar eigendommen, waar later de burgerlijke bewa king bijkwam, zo moet ons heden ten dage voor ons aller schuts broeders het nog een eerste en heilige plicht zijn onze schuts als een kerkelijke vereniging te be schouwen en voor Haar eer en glorie op te komen. Het zou zeer inconsequent zijn. als men alleen maar enige oude gebruiken wilde herstellen zon der door te dringen tot het wezen der dingen. Wie staart zich blind op 'n kostbare mantel, zonder de persoon te zien die hem draagt. Het is overduidelijk dat onze voorvaderen diepgelovige gods dienstige mensen waren. Zij had den hun fouten, maar zelfs door die fouten heen brak steeds hun ridderlijkheid. Houdt, Gildemannen, de eer van Uw vaandel hoog en onder houdt stipt uw reglementen, dan zal Brabant de eeuwen door blij ven leven, sterk door zijn geloof en noeste arbeid en ik zal u blij ven noemen, mijn trots, mijn steun en toeverlaat Edele Brabant, were di Aanleg en bemesting van het gazon. Een belangrijk onderdeel van onze siertuin is wel het gazon. Niets is mooier in een tuin dan een gazon. In vele gevallen wordt te weinig aan dacht besteed aan bemesting en grondbewerking. De grond moet goed losgespit worden, en van alle onkruidwortels en vuil gezuiverd. Men zaait zoveel mogelijk op een windstille dag en zo mogelijk wanneer er regen wordt verwacht. Men mag vooral niet te dun zaaien, want dan ontstaan er dikwijls dunne plekken en 't gazon zou dan vol onkruid komen. Ook krijgt men dan geen goed grastapijt en we willen juist zo gaarne 'n welig gras tapijt hebben. Neem het beste gazon-gras zaad mengsel wat er is, en koop dit uitsluitend bij een vertrouwde zaadhandel. In dit mengsel moeten uitslui tend overblijvende zaden voorkomen. Denk er om dat alles zo gelijkmatig mogelijk wordt uitgezaaid, en bij 't inharken opletten dat niet alees op 'n hoop wordt geharkt. Na het opkomen wordt 't gras spoe dig gemaaid of geknipt. Wan neer men dikwijls knipt of maait, krijgt men een mooie dichte stand. En nu de bemestinp Deze speelt bij een gazon een tor- name rol. Tegenwoordig is dit wel heel gemakkelijk. De beste bemesting kan men geven in de vorm van Asef Tuin- en Gazonmest, waarvan de samenstelling thans is 12 x 15 X 18. Een

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 5