HEUSDEN DE L2UTCSTBMÏ Waalwijkse en Langsiraafse Courani DE GROTE DRIE? De Voorzitter der Kamer van Koophandel spreekt. pon m fe# Onze Lieve Vrouwe Gilde te Vlijmen. REDE van de Voorzitter, de heer J. W. van Hees been, uitgesproken in de vergadering van de Raad van Bijstand van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noord-Brabant, kantoor Waalwijk, van Donderdag 9 Maart, houdende overzicht over 't jaar 1949. SSeUMO [|%UK IP^OME VOOR DE DEKENATEN NEUSDEN EN WAALWUK uitgever Waal wij kse StoomdrakkerQ ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN DE ECHO Vi OPGERICHT 1878. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. - SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. (Slot). MAANDAG 20 MAART 1950 Chemische en aanverwante industrie. De gang van zaken in deze industrie, welke in het district van de Kamer in hoofdzaak is ingesteld op de schoenindustrie, was in 1949 uiteraard in grote mate afhankelijk van de ontwik keling in de schoenindustrie. Doordat de prijzen van de te importeren grondstoffen na de devaluatie voor een belangrijk gedeelte stegen, daalde de bin nenlandse afzet en werd naarstig getracht goede afzetgebieden in het buitenland te vinden. Sommige niet rechtstreeks voor de schoenindustrie werkzame be drijven in deze sector, welke grondstoffen konden betrekken uit het binnenland of uit even eens tot devaluatie gedwongen landen, konden na September een snelle opleving noteren. Voor deze bedrijven zal vermoedelijk de drukte ook gedurende 1950 aanhouden. De binnen- en buitenlandse concurrentie, gevolg van grotere vrijheid in het handelsverkeer, waarvan mits onder dezelfde om standigheden als de concurreren de partij kan worden geprodu ceerd. een zeer gezonde invloed uitgaat, deed zich natuurlijk ook in deze bedrijfstak gevoelen. De toenemende moeilijkheden tengevolge van de moordende be lastingen zijn zó algemeen, reeds zóveel besproken en even zovele malen als ongewenst aangeduid, doch telkens met zó ontstellend weinig resultaat, dat met vermel ding kan worden volstaan. Textiel- en Confectie-industrie. Deze in het district van de Ka mer betrekkelijk jonge bedrijfstak heeft in verband met de aanvan kelijk nog grote schaarste aan textiel een redelijk gunstig jaar gehad. Wel was de grondstoffen voor ziening uit het binnenland beslist onvoldoende, zodat invoer nood zakelijk werd. De prijs van de geïmporteerde grondstoffen echter was aan zienlijk hoger dan de prijs van de eigen Nederlandse producten, terwijl de kwaliteit minder was. De aanvoer van speciaalma- chines ondervond stagnatie, wat bezwaarlijk was voor een vlotte aflevering. Vooral de kousenfabrieken ble ken te kampen te hebben met een tekort aan vrouwelijk personeel wat natuurlijk dezelfde oor zaken heeft als het reeds bij de schoenindustrie geconstateerde te kort terwijl ook in de meeste overige bedrijven nog vakkundig personeel kan worden geplaatst. De vooruitzichten voor 1950 zijn over het algemeen niet on gunstig. al zullen aan de kwali teit van de producten tenge volge van het omslaan van de markt van een „seller's market'' in een „buyers market'' ho ge eisen worden gesteld. Indien grondstoffen van voldoende kwa liteit kunnen worden aangevoerd, zal redelijke voldoening aan deze eisen zeer wel mogelijk zijn. Voedings- en genotmiddelen-industrie. De zuivelindustrie heeft in 1949 vrijwel algemeen een goed jaar gehad. De grotere bedrijven vonden een regelmatig afzetge bied in het buitenland voor meer dere producten, terwijl de kleine re bedrijven aan de binnenlandse vooral plaatselijke vraag konden voldoen. De vooruitzich ten voor 1950 zijn nog onzeker, al kan reeds gezegd worden, dat de goede ontwikkeling gedurende de eerste helft zeker nog zal aan houden. De personeelsbezetting in deze industrie is in vergelijking met andere takken van nijverheid meer toegenomen. De conserven-industrie, welke hoofdzakelijk in het Land van Heusden en Altena is gevestigd, ondervond grote moeilijkheden tengevolge van het uitblijven van een vaste oeververbinding bij Gorinchem, De export van de producten heeft zich ook in 1949 kunnen handhaven. De vooruitzichten zijn nog on zeker. De bier- en limonadefabricken ondervinden de terugslag van het teruglopen van het bierverbruik. Er dient te worden afgewacht wat de invloed zal zijn van de verhoging van accijns op gedis tilleerd in het kader van de Be- nelux-Unie. Mogelijk zal hier door het gebruik van bier boven sterke drank worden gestimu leerd. Verwacht wordt dat het jaar 1950 gunstig zal zijn. Het ver heugt mij in dit verband te kun nen opmerken, dat in het district van de Kamer thans de bottelarij van de Coca-Cola-fabrieken is gevestigd, wat van belang is voor de doorbreking van de een zijdigheid van de industrie in on ze streek. De overige industrieën in deze sector konden zich tengevolge van een ruimere grondstoffentoe- wijzing in 1949 gunstiger dan voorheen mogelijk was, ontwik kelen. Houtverwerkende industrieën. De grotere bedrijven zijn over het algemeen gedurende 1949 me de tengevolge van het vrijkomen van het hout goed van orders voorzien geweest. Directe moei lijkheden met betrekking tot de aanschaffing van grond- en hulp stoffen deden zich niet meer voor, terwijl ook de moeilijkhe den met de aanschaffing van ma chines en onderdelen afnamen. Vooral voor de kuiperijen zijn de vooruitzichten tengevolge van de hoge boterprijzen, waardoor vrijwel de gehele boterproductie voor export is bestemd, goed. Groothandel. De groothandel in leder en fournituren keerde blijkens door het bedrijfsleven verstrekte gege vens gedurende het afgelopen jaar terug tot een min of meer normaal niveau. Enige zaken vermeldden een goede gang van zaken, doch ook deze verwachtten een minder gunstige ontwikeling in 1950. De vermoedelijke verdere prijs stijgingen van verschillende le dersoorten, gepaard gaande aan het bereiken van een algemene verzadiging van de binnenlandse markt en een verder teruglopen van de koopkrachtige vraag, zal de omzetten kwantitatief doen teruglopen, terwijl de risico's bij voorraadvorming en tengevolge van de noodzakelijke langere cre- diettermijnen zullen toenemen. Grote moeilijkheden werden vrij algemeen ondervonden bij het verkrijgen van invoerquota, zodat te verwachten is, dat een grotere vrijheid in het handels verkeer hier werkelijk „bevrij dend" zal kunnen werken. Coördinatie van de kleinere bedrijven zou m.i. de toename van de export zeer kunnen be vorderen. De noodzakelijkheid van export maakt het scheppen van mogelijkheden tot een met gunstig resultaat werkend, doel matig samengaan derhalve tot een desideratum van de eerste orde. Ook zou een betere voorzie ning met eerste kwaliteit overle- der enigszins remmend werken op een verdere verlaging van de omzetten. De groothandel in hout en bouwmaterialen is sterk afhanke lijk van de bedrijvigheid in de bouwindustrie. Het afgelopen jaar was niet onbevredigend. De groothandel in voedings middelen is vrij constant, terwijl de groothandel in genotmiddelen tengevolge van de verminderde koopkracht afnam. Verdere op heffing van de nog bestaande distributie-maatregelen veroor zaakten evenwel enige opleving ten opzichte van 1948. Door de grotere vrijheid in de graanhandel en de zeer goede graanoogsten werd de gang van zaken in deze tak gunstig beïn vloed. De groothandel in machincs voor de schoenindustrie werd in het eerstegedeelte van 1949 be lemmerd door invoerbeperkingen. Na de totstandkoming van het nieuwe handelsverdrag met W. Duitsland ontwikkelde de handel zich vrij gunstig. De omzetten voor 1950 worden daarom hoger geraamd dan in 1949. Middenstand. Hoewel de geldomzetten in 1949 vooral gedurende de laatste maanden zeer bevredigend wa ren, en in vergelijking met 1948 aanmerkelijk toenamen, waren toch de winsten tengevolge van de stijgende aankoopsprijzen en de over het algemeen lage winst marges lager dan voorheen. Door de noodzakelijke grotere bevoorrading, welke door een vergroting van de keuzemogelijk heden van de consumenten werd vereist, liep de omzetsnelheid te rug. Vergroting van het bedrijfs kapitaal zou dientengevolge plaats moeten vinden de mogelijkheid hiertoe werd echter door belas tingdruk beperkt. Vooral de om zetbelasting is naar veler mening een blok aan het been voor vele middenstandsbedrijven. Verlaging of heffing aan de bron zou gro tere perspectieven openen. Veel nadeel wordt ondervon den van de door de grootbedrij ven ingevoerde cadeau-stelsels en kortingsystemen. Deze vorm van ongezonde concurrentie geeft in do practijk meermalen aanleiding tot misbruiken. Een ver-doorge voerde combinatie van zelfstan dige ondernemers zou op doel- J treffende wijze aan de concur rentie van de grootbedrijven het hoofd Ttunnen bieden. Immers door combinatie wordt de moge lijkheid tot aanzienlijke kosten verlaging geschapen. Deze kostenverlaging zou te vens een oplossing zijn voor de financieringsmoeilijkheden, waar in vele bedrijven vooral door de zware belastingen zijn komen te verkeren. Door het gezamenlijk treffen van maatregelen tegen koop op crediet kan aan dit on gewenste, zowel voor de midden stand als voor de verbruikers zelf funeste euvel paal en perk worden gesteld. Een spoedige regeling van de kinderbijslag voor zelfstandigen zal een verdere verlichting bete kenen. Door deze en dergelijke maat regelen belastingvermindering, combinatie, kinderbijslag kan kapitaal voor modernisering en voorraadverruiming vrijkomen. De opheffing van de distributie kon de uitgeoefende druk verlich ten. Wel werd hierdoor het tijd rovende administratiewerk aan zienlijk verminderd, maar de op leving van de vraag naar nog in onvoldoende mate aanwezige goederen was tevens het gevolg. De voornaamste behoeften zijn nu bevredigd en normale verhou dingen zullen voor de toekomst weer overheersend zijn. Vooral voor het ambacht is levering van werk van eerste kwaliteit van groot belang voor een gunstig resultaat in 1950. In een vorig artikel hebben we gesproken over het ontstaan van dit gilde, in zoverre we dit heb ben kunnen achterhalen, want u moet weten, dat de meeste gilden als 't ware geen archief hebben en datgene wat ze nog bezitten is meestal van de laatste honderd jaren. Een bewijs temeer juist voor deze gilde oin aan te to nen, dat nooit met zekerheid kan vastgesteld worden, dat hun stichtingsjaar is 1320. We moe ten in deze zeer voorzichtig zijn en zeker niet te veel afgaan op veronderstellingen, om deze dan later als zeker aan te nemen. Ditmaal wilde ik met u eens gaan zien, wat het gilde dan wel op de dag van heden nog bezit Dateert deze gilde dan mogelijk uit het begin van de veertiende eeuw, haar papieren zijn eerst van veel latere datum. Het oud ste boek dateert uit 't jaar 1750. Een folioboek in perkamenten band begint met een lijst van renten uit land en huis, waarbij de vermaning tot pachtschuldi- gen deze renten steeds te betalen en ze bij verkoop der betreffen de percelen niet te verzwijgen. Ook bezit men van dat jaar nog een oud reglement, dat toen van kracht was en waarop we nog nader terugkomen. Op de omslag van het boek vinden we de volgende aanteke ning vermeld. Uit overlevering is bekend dat oudere boeken van de schuts bij een geweldige brand in de Achterstraat vanaf de Mommersteeg tot de laan van Onsenoort verbrand zijn, zodat vroegere geschriften, welke moe ten gedateerd zijn vanaf de vijf tiende eeuw, zijn verloren ge gaan, uitgezonderd het boven reeds gemelde boek. Deze brand geschiedde in het jaar 1766. Onder haar bezittingen had de schuts ook landerijen. Reeds uit het rekeningboek van 1776/77 WERKZAAMHEDEN VAN DE KAMER. Vestigingswet. Aan het Ministerie van Eco nomische Zaken werden in totaal verstrekt 172 adviezen voor mi nisteriële verklaringen. Hiervan waren er onderschei denlijk Voor handelskennis (op overgangsbepalingen) 48 Voo'- handelskennis (op billijkheidsgronden) 29 Voor vakbekwaamheid (op overgangsbepalingen) 55 Voor vakbekwaamheid (op billijkheidsgronden) 40 In totaal werden behandeld 201 aanvragen tot verkrijgen van een vestigings-vergunning. Verleend werden 199 vergunningen 2 aanvragen werden ingetrokken. Voor verkrijging van een ver gunning ingevolge het Besluit Al gemeen Vestigingsverbod Klein bedrijf 1941 werden behandeld 183 aanvragen. Hiervan werden 138 doorgezonden naar het Mini sterie, terwijl 45 aanvragen wer den ingetrokken. Op de aan het Ministerie uitgebrachte adviezen werd 103 maal gunstig beschikt, 22 maal afwijzend, terwijl 13 aan vragen aan het einde van 1949 in den Haag nog niet in behan deling waren genomen. Handelsregister. Het aantal op 1 Januari 1950 in het Handelsregister ingeschre ven werkelijk bestaande bedrij ven bedroeg 3126. In 1949 vonden in totaal 211 nieuwe inschrijvingen plaats, het aantal ingeschreven wijzigingen was 555, terwijl 42 opheffingen werden geregistreerd. Handels- en bedrijfsvoorlichting e. 'd. In totaal werd 3473 maal in zage in dossiers gevraagd. Het aantal uittreksels bedroeg 912, terwijl 3782 handelsadviezen (be- ti effende invoerrechten, statis tiek, adressen enz.) werden ver strekt. Het aantal legalisaties en certificaten van oorsprong be droeg 142. 1 vergunning voor kleinvcr- koop op afbetaling en 2 colpor- tagevergunningen werden ver strekt. 4 Aanvragen om een ver klaring ex artikel 1, lid 6 van de Woonruimtewet kwamen in. Aan het Ministerie van Justitie werden 20 adviezen uitgebracht omtrent statuten van naamloze vennootschappen. Gaarne besluit ik deze rede met dank aan allen, die hun werk voor onze Kamer leverden. wordt voor het eerst genoemd de „RijskampeOok op de Hooge Hey had men land. In 't jaar 1888 op 23 November kochten de leden van de Lieve Vrouwe Schuts een perceel land. genaamd het „Luisbroek" in Heinbrandshoef. Dit behoorde voorheen toe aan Wouter van Esdonk en werd door Notaris Landré publiek verkocht. Dit perceel besloeg een oppervlakte van 64 are en 60 c.a. De koop prijs bedroeg 1206 gulden. Dan vonden we verder onder haar papieren de goedkeuring van haar reglement in de Neder landse Staatscourant van 15 Ja nuari 1891, die bij voordracht van de Minister van Justitie op 20 November 1919 enige wijzi gingen ondergaat. In het jaar 1902 treffen we een overeenkomst aan met de St. Ct- tharinagilde, eveneens te Vlijmen gevestigd, betreffende een per ceel land op de Heide. Ter herinnering aan het 600- jarig bestaan,, dat met veel luister in het jaar 1920 gevierd werd, had bij deze gelegenheid de ont hulling plaats van een Lieve Vrouwebeeld, dat enige dagen te voren geplaatst was op met Lie ve Vrouwehoekje. Het Maria beeld stelde voor O. L. Vrouw van Lourdes en werd te 's-Her- togenbosch vervaardigd. In het voetstuk stond gebeiteld„Ko ningin van de vrede. Ter herin nering aan het vredesjaar 1920 en de namen van het bestuur en leden van de Schuts De pas toor van de parochie onthulde en zegende het beeld na de plech tige Hoogmis, waarbij Burge meester van der Ven het woord voerde. Ook de beide andere schutsen waren bij deze onthul ling tegenwoordig. Het jaar daarop was voor de ze schuts niet zo bijzonder gun stig. Bij een schrijven van het gemeentebestuur van 13 Juli werd de schuts verzocht tot het ver wijderen van haar schutsboom op het Marktveld. Maanden is hier over gestreden. U vraagt de uit slag. De schutsboom staat er nog, maar geschoten wordt er sinds die tijd niet meer, maar achter café Verboord. (Slot volgt). PRINS BERNHARD IN NEW YORK. Op een persconferentie te New York heeft Prins Bernhard Woensdag verklaard dat de West-Europese volken vastbeslo ten zijn tegenstand te oieJen aan een aanval. Hij zei, dat het Noord-Atlantische Verdrag een van de grootste creditposten is op de balans van West-Europa. Door dit verdrag is volkomen afgehandeld met het denkbeeld van neutraliteit. In antwoord van een hem ge stelde vraag zei de Prins er ze ker van te zijn dat geen enkele West-Europeaan in een verant woordelijke functie er ooit aan heeft gedacht het hoofd te buigen voor een machtige aanvaller. „Ik geloof niet dat er ook maar de minste kans op bestaat dat men dat zou willen", verklaarde hij, hieraan toevoegend „Natuurlijk zou de kracht van de tegenstand afhankelijk zijn van de graad van paraatheid, doch het volk is zon der de minste twijfel vastbeslo ten vrij te blijven. Deze wens tot vrijheid is in Nederland zeer sterk". Prins Bernhard verklaarde ver der dat hij bij de Nederlandse re gering verslag zal uitbrengen van zijn bezoek aan de beide Amerika's. Hij verklaarde dat zijn ondervindingen en zijn ge zichtspunten betreffende de mo gelijkheid van Nederlandse han del met het Amerikaanse vaste land en de vooruitzichten voor Nederlandse emigranten, om zich in de verschillende Amerikaanse Staten te kunnen vestigen, erin zouden worden vermeld. „Ik heb blijken van grote be langstelling en sympathie voor het Nederlandse volk aangetrof fen ik ben er zeker van, dat Nederlandse immigranten harte lijk welkom zullen worden gehe ten", aldus de prins. TUSSEN VLIEGWIEL VAN MOLEN GERAAKT. Een tragisch ongeval is de 46- jarige molenaar A. C. te Chaam (N.B.) Woensdagmiddag over komen. Bij werkzaamheden in de molen geraakte hij eensklaps tus sen de riem van een vliegwiel, waarbij hij zodanig werd ver wond, dat hij vrijwel terstond overleed. Het slachtoffer was va der van zes kinderen. ZUID HELPT NOORD. Het is nog wel eens goed om er aan te denken vijf paar gele den was de actie in het bevrijde zuidelijk deel van ons land, om het hongerende Noorden te hel pen, in volle gang. „De slag om de volle maag' mag de actie „Zuid helpt Noord" wel genoemd worden. Onmiddellijk na de be vrijding van het Oosten en het Noorden van het land zaten de Brabantse en Zeeuwse colonnes met haar speerpunten van hulp bij de lijdende bevolking een hoogtepunt bereikte de actie bij de bevrijding van het uitgehon gerde en bijna zieltogende wes telijk deel van ons land. Over vijf jaar heen een eresaluut voor de actie „Zuid helpt Noord". Oost, Noord ert vooral West. ze zullen het niet vergeten, aldus de Maasbode. PLAATS VOOR 150 NED. GEZINNEN IN BRAZILIË. De president van Brazilië heeft Woensdag in een boodschap aan het congres medegedeeld, dat bin nenkort plannen verwacht kun nen worden voor de emigratie van 150 Nederlandse gezinnen naar de staat Sao Paulo. Hij voegde hieraan toe, dat nog vier staten gaarne bereid zijn Neder landse immigranten te ontvangen, aldus meldt A. P. uit Rio de Janeiro. PRAAG BREEKT DEFINITIEF MET ROME. De Tsjecho-Slowaakse re gering heeft Donderdag mgr. Ottavio De Liva, secretaris van de pauselijke nuntiatuur te Praag, gelast Tsjecho-Slo- wakije binnen drie dagen te verlaten, zo is officieel be kend gemaakt. Hij wordt er van beschuldigd revolution- naire activiteit te hebben ge voerd. Verder wordt verklaard dat de kerkelijke hiërarchie in Tsjecho-Slowakije reeds geruime tijd de katholieke Kerk in Tsjecho-Slowakije misbruikt had voor staatsvij- andige activiteit. MISSIE-TENTOONSTELLING „DE TURK" Vandaag „De Grote Drie" en toch geen politiek. Daar zijn we beu van. De bekende „Grote Drie hebben de wereld geen vrede kunnen geven. Daarom proberen wij het met een ander drietal. Wij bedoelen nu met de „Gro te Drie de Pauselijke Missiege nootschappen. En als deze drie werken voor wat ze waard zijn, wordt er een machtige voor waarde voor de vrede geschapen: de vrede van Christus in .het Rijk van Christus. Wat zijn dat, die drie Pause lijke Missiegencotschappen Dat zijn drie organisaties, door de Pausen zelf in het leven ge roepen, waarin, volgens de wil van de H. Vader, alle Katho lieken zich moeten verenigen om het minimum van hun missie plicht te vervullen. Hoe heten die drie 1. De Voortplanting des Ge- loofs. Daarvan moeten alle vol wassenen vanaf de veertien jaar lid zijn. Allereerst verplichten de leden zich om dagelijks voor de Voortplanting van het geloof te bidden Onze Vader, Weesge groet en H. Franciscus, bid voor cns. Vervolgens steunen zij door hun jaarlijkse geldelijke bijdrage bet Pauselijk Missiefonds, waar uit de H. Vader de bijzondere - noden van de vele missiegebeden ondersteunt. 2. Het Sint Petrus Liefdewerk. Daarvan moeten alle volwasse nen of minstens alle huisgezinnen lid zijn. Het S. P. L. steunt juist op zeer bijzondere wijze de op leiding van inlandse priesters, in onze tijden van nationalisme en politieke zelfstandigheid der mis- pararfrjv it-; Woensdag vergaderde de afdeling Heusden van het Ned. Rode Kruis. De voorzitter, dhr. Duyne opende de vergadering en sprak er zijn leedwezen over uit dat zo weinig leden, slechts 10 van de ruim 300, een avond vrij maakten voor het bijwonen der vergaderingen. Het was volgens hem gebrek aan belangstelling voor het zo prachtige werk dat verricht wordt door het Rode Kruis, in het belang van het ge hele volk. Men denke slechts aan de bloedtransfusiedienst die hon derden mensen redt op een cri- tisch ogenblik. Als menselijker wijze er geen redden meer aan is, helpen de bloedbanken van het Rode Kruis een kostbaar mensen leven. De notulen der vorige verga dering werden ongewijzigd goed gekeurd. De nieuwe statuten en reglementen werden met algcme- re stemmen aangenomen en goed gekeurd. De secretaresse, mevr. Knoop, gaf een overzicht in haar jaarverslag van het wel en wee der afdeling over 1949. Llit het verslag van de penningmeester, dhr. Verhoeven, bleek dat er een nadelig saldo was van 131.04, hetwelk hoofdzakelijk ontstaan is door de installatie van een hulp en transportcolonne, waarvoor hele uniformen aangeschaft moes ten worden. Het bestuur stelt zich voor om volgend jaar een subsidie aan het gemeentebestuur te vragen. Alle bestuursleden werden bij acclamatie herbe noemd. Het voorstel tot afvaar diging voor de algemene verga dering van het hoofdbestuur, werd aangehouden. Daarna volg de de rondvraag, waarvan een druk gebruik gemaakt werd. De voorz. sloot deze vergadering met dank aan de aanwezigen voor hun opkomst. De Protestantse Midden stand vergaderde in hotel „Het Wapen van Amsterdam". De voorzitter, de heer Kuysten, moest beginnen met zijn teleur stelling uit te spreken over de zeer geringe opkomst der leden en heette de aanwezigen welkom. Uit de verslagen bleek dat er over 1949 een batig saldo was. 72e JAARGANG No. 24 Abonnement 18 cent per week 1.99 per kwartaal 2.29 franco p.p Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. TEL.-ADRES „ECHO". sielanden van zo grote noodzaak. Verplichtingeneen gebed met de aanroepingen H. Maagd Ma ria, Koningin der Apostelen, b. v. o. H. Petrus, Prins der Apos telen b. v. o. en voor de inland se seminaries. Verder dragen we 'bij door onze steun in geld. 3. Dc H. Kindsheid. Hiervan moeten lid zijn alle kinderen, van het allerkleinste tot dc leeftijd van 14 jaar. Het is het missie werk der kleinen dóór de klei nen. GebedH. Theresia v. h. Kindje Jezus, Patrones der Mis siën, b. v. o. Het Kindsheidsgc- l>eddoor de kinderen het best te bidden in hun morgengebed of. als het kind nog te klein is, door de moederéén Weesgegroet met dc bede H. Maagd Maria b v. o. en voor de arme heiden- kinderen. Ook de kinderen dra gen iets bij van hun spaarcenten. In een volgend kort artikeltje zullen wij u iets meer vertellen van deze „Grote Drie want een van de voornaamste practi- sche doeleinden van onze missie actie door de TURK is juist alle katholieken van de beide dekenaten geestdriftig in te scha kelen in deze Pauselijke acties. Deze drie grote genootschap pen maken de particuliere acties niet onnodig, maar zijn de stevi ge basis voor verdere en andere propaganda. Als de zelatricen bij u komen, beschouw het dan als vanzelf sprekend, dat u ingeschreven wordt en ook uw kinderen. Nog eensvolgens de Paus is het lidmaatschap van deze drie genootschappen het MINIMUM, dat van uw missieplicht geëist wordt. PERS-COMITÉ. Enkele punten werden behandeld die in een gecombineerde verga dering met de R.K. Middenstand verder besproken zullen worden, n.l. de zegelactie en de tijdens dc rondvraag naar voren gekomen kwestie der winkelsluiting op Dinsdagmiddag. Bij dc gehouden bestuursverkiezing werden geko zen de heren Kasteleijn, Groen, v. d. Pol, Nieuwkoop en v. Dig gelen. De voorz. sloot de verga dering met een dankwoord. De afd. Herpt van de N.C.B. vergaderde in café Ver hoeven. Aanwezig waren o.m. Burgem. v. Delft en de spreker van die avond, dhr. P. J. Doves uit Lieshout. De rekening over 1949, welke met een batig saldo sloot, werd nagezien en goedge keurd. De aftredende bestuurs leden, Jac. Luyben, A. v. Bok hoven en v. Herpt, werden allen herkozen. Na afhandeling der agenda hield dhr. Doves een in teressante lezing over de wichel roede en haar geschiedenis. Het bestuur van de R.K. Middenstandsvereniging besloot, aan haar Geestelijk Adviseur, Pastoor Mommers, .ter gelegen heid der plechtige inwijding der nieuwe Catharinakerk, een pas send geschenk aan te bieden. In overleg met Z.Eerw. en de ar chitect, dhr. v. d. Laan, zal voor de Maria-kapel een gesmeed ijze ren kroontje worden vervaar digd. Voor deze mooie geste heeft het bestuur de medewerking gevraagd van alle R.K. Midden standers. Naar we vernemen zal de harmonie „De Eendracht" op 14 Mei a.s. deelnemen aan een con cours te Nieuwkuijk, met als ver plicht nummer „Olivia" van L. de Moree en als eigen gekozen nummer „Alcestis" van J. R. v. d. Glas. Het 4-jarig zoontje van de familie Bijnen geraakte in een onbewaakt ogenblik in de De- mer. Een zusje van 6 jaar, die het zag gebeuren, wist, door een armpje van het kind te grijpen en luid om hulp te roepen df aandacht- te trekken van de heer V., die ijlings toeschoot en d\ kleine op het droge bracht. Dank ij het kordaat optreden van het meisje, voorkwam zij dat haar broertje verdronk.

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 5