DE LANGSTRAAT DRUNEN ELSHOUT DE GROTE DRIE???? Waalwijkse en Langstraatse Courant HEUSDEN NIEUWKUIJK VLIJMEN ELSHOUT HAARSTEEG GAAT U ER NAAST STAAN? SPRANG STOPZETTING van het personenvervoer op de lijn 's-Bosch - Lage Zwaluwe De VOORTPUNTIRG DES GELOOFS Het SINT PETRUS LIEFDEWERK De H. KINDSHEID i j 231 De nieuwe Kerk in Heusden. tn OOM SlEUING rW I i^OHE VOOB DE DEKENATEN NEUSDEN EN WAALWIJK Versta het S. O. S. der MISSIES en sta er IN!!! MAANDAG 27 MAART 1950 Uitgever tVaalwijk.se Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN DE ECHO VAN HET ZUIDEN 72e JAARGANG No. 53 Abonnement IB cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO". Gemeentebesturen uit de Langstraat protesteren Het volgende adres werd aan de minister van Verkeer en Wa terstaat gezonden De besturen van de in de Langstraat gelegen gemeenten Drunen, Geertruidenberg, 's Gra venmoer, Heusden, Loonopzand, Made en Drimmelen, Raamsdonk, Sprang-Capelle, Waalwijk, Was pik en Vlijmen, hebben met grote bezorgdheid kennis genomen van het U door de directie van de Nederlandse Spoorwegen gedaan verzoek goed te willen keuren, dat hel perso nenvervoer op het spoorwegtra ject 's-Hertogenbosch-Lage Zwa luwe wordt opgeheven. Zij brengen daarbij het volgen de onder Uwe aandacht 1. Het gebied van de Lang straat is èn uit industriëcl- én uit land- en tuinbouwoogpunt een zeer belangrijk deel van Neder land. waar energie en activiteit heersen en waar door vestiging van nieuwe en door sterke ex pansie van bestaande bedrijven bereikt is dat nog steeds de werk loosheid tot een practisch te ver waarlozen minimum is beperkt gebleven. 2. Ditzelfde gebied echter is verstoken van alle verkeersmid delen en -wegen, die een streek tot ontwikkeling plegen te bren gen met name, doordat de hoofd verkeersweg Den Bosch-Wagen berg, en wel heel in het bijzonder van Waalwijk in westelijke rich ting, buitengewoon smal en boch tig en daardoor uit een verkeers- oogpunt zeer gevaarlijk is; voorts doordat het spoorwegpersonen- vervoer èn door de dienstregeling èn door de zeer lage snelheid én door het wel zeer primitieve ma terieel voor het naar verder ge legen punten reizend publiek bui tengewoon onaantrekkelijk is verder, doordat het personenver voer per autobus, weer in het bij zonder in westelijke richting, door de lange duur van de rit Den Bosch-Dordrecht ruim twee uur wordt gemeden door hen, die komen uit het westelijk deel van het land of derwaarts reizen, ter wijl tenslotte dit gebied geen wa terweg heeft, waarvan door gun stig gelegen havens voor het goe derenvervoer zou kunnen worden gebruik gemaakt. (Met uitzonde ring van de Dongemond zijn alle havens aan sterke verzanding on derhevig en hebben zij bovendien geen onmiddellijke verbinding met groot open vaarwater). 3. Door het gesignaleerde ge brek aan goede verkeersmiddelen en -wegen mist dit gebied zijn zo dringend noodzakelijke contacten met het uit zakenoogpunt zo be langrijke westelijk deel van het land het westen schuwt de reis naar de Langstraat, omdat de trein ongunstig is voor de ver bindingen en primitief, de busreis buitengewoon langdurig en de wegen smal en gevaarlijk zijn (tussen Den Bosch en Lage Zwa luwe ruim 50 scherpe bochten). De vervanging van het trein vervoer door busvervoer zou bo vendien het toch reeds soms on verantwoordelijk drukke autobus- verkeer op dit traject, speciaal in de spitsuren, nog meer doen toe nemen. 4. Wanneer nu bovendien nog het spoorwegpersonenvervoer op geheven wordt, gebeurt juist het tegendeel van wat noodzakelijk is tot vooruitstuwing van dit ge bied immers men ontneemt aan de streek wat zij nu, zij het ge brekkig, althans nog heeft en men veroorzaakt hierdoor in dit ge west een psychologisch niet ge wenst gevoel van grote ontevre denheid. Bij een industrie of handelsbe drijf, dat overweegt zich in de Langstraat te vestigen en bij in formatie verneemt, dat het spoor wegpersonenvervoer is opgehe ven, ontneemt dit natuurlijk de belangstelling voor een vestiging aldaar. Op de streek wordt een stempel gedrukt van „tweede rangs", terwijl zij dit stellig niet verdient. De Langstraat vecht voor de verbetering van weg verkeersmiddel en de economisch zo belangrijke ontwatering. Het Rijk beloont energie en activiteit met het ontnemen van het spoor wegvervoer, instede van het te verbeteren. 5. Het mogelijk tekort cp de exploitatie van deze lijn is door de Nederlandse Spoorwegen voor een niet gering deel zelf veroor zaakt. Bij de heropening van oc spoorlijn voor het personenver voer in 1947 werd van de zijde van de Nederlandse Spoorwegen uitdrukkelijk verzekerd, dat het aanvankelijk gebrekkige materieel inderdaad zeer primitief spoedig zou worden verbeterd op een lezing van de president directeur Ir. den Hollander, in 1948 voor Noord-Brabantse bur gemeesters gehoudec, werd door deze nogmaals erkend, dat de ou tillage en frequentie gering waren en dat men hoopte spoedig te kunnen overgaan tot een aanzien lijke uitbreiding b.v. met diesel- tractie, waarmede men goed ge slaagde proeven had genomen. Thans wordt, zonder dat de gemeentebesturen of de Kamer van Koophandel hiervan in ken nis werden gesteld, Uwe Excel lentie het voorstel gedaan het personenvervoer op dit traject op te heffen Wanneer de Nederlandse Spoor wegen hun belofte waren nageko men en behoorlijk snel cn goed aansluitende verbindingen hadden ingelegd tussen Den Bosch en La ge Zwaluwe, dan zou van deze verbindingen ongetwijfeld wèl veel gebruik zijn gemaakt en ze ker thans, nu het autoreizen zo kostbaar is geworden, het zaken leven aan de uitgaven grote zorg gaat besteden en door de electri- ficatie van het traject Dordrecht- Breda en het daardoor komen ver vallen van het overstappen te Dordrecht, de spoorreis naar het westen v.v. zo veel zou kunnen worden verbeterd en bekort. 6. Mede door de lichtvaardige wijze, waarop met de verkeers- belangen van de Langstraa't tot dusverre werd omgesprongen, vre zen de Langstraatse gemeentebe sturen, dat de volgende stap gaat worden de opheffing van het goederenvervoer het stuk goe derenvervoer per trein tussen Waalwijk en Den Bosch is al op geheven en daarna het opbre ken van de spoorlijn zelf 1 Uwe Excellentie zal willen verstaan, dat eventuele toezeggingen van de zijde van de Nederlandse Spoorwegen, dat dit alles niet zal geschieden, thans met enig wan trouwen zouden worden aan hoord. De ondergetekende gemeente besturen doen een ernstig en drin gend beroep op Uwe Excellentie om het U gedane voorstel tot op heffing van het spoorwegperso nenvervoer op het traject Den Bosch—Lage Zwaluwe van de hand te wijzen als duidelijk strek kende tot groot nadeel van deze belangrijke industrie- en land bouwstreek en in strijd met de uitdrukkelijk gedane toezeggingen, terwijl zij mee dezelfde aandrang U verzoeken te bevorderen - gaarne in overleg met de gemeen tebesturen dat het personen vervoer op dit traject doelmaig wordt verbeterd. Hierna volgen de handtekenin gen van de leden der voor noemde gemeentebesturen. 23 Maart 1950. Te water gereden. De veekoopman R. Heerkes uit Udenhout reed Zaterdagmorgen omstreeks 7 uur met zijn rijwiel in het afwateringskanaal bij de brug van Giersbergen. Een toevallig passerende arbeider uit Capelle, dhr. C. Vissers, werkzaam bij de Heide Maatschappij zag H. in 't water liggen en met veel moeite wist hij hem op het droge te krij gen. Bij de fa. Bergmans werd H. van droge kleren voorzien en kwam met de schrik en een flinke kou vrij. Gerepatrieerden. Twee van Elshouts jongens zijn wederom in hun geboorteplaats ge arriveerd, n.l. C. v. d. Aa en Adr. van Delft. Zangvereniging en Kerkelijke fanfare en de gebruikelijke buurt verenigingen hebben deze jongens een hartelijke ontvangst bereid. Bruidjes zongen hartelijke wel komstliederen en diverse cadeaux werden aangeboden. Verschillen de sprekers spraken hun geluk wensen uit aan de jongens en hun familie, terwijl de buurten keurig waren versierd. De jongens dankten met enkele hartelijke woorden allen die hen deze ontvangst hadden bereid. Elshout's bevolking leeft mee met de jongens overzee, maar ook wanneer ze in hun geboorteplaats terugkeren. Oud en jong was op de been om hen te verwelkomen. Buurtvergadering Gouden Bruiloft. A.s. Maandagavond te half 8 vergadering van het comité en le den, ter verdere bespreking Gou den bruiloft bij de Gez. Klerks. Collecte Kath. Thuisfront. De collecte ten bate van Kath. Thuisfront heeft opgebracht de som van ruim 110. Eindles Bedrijfscursus. Woensdag 29 Maart is de eind les van de Bedrijfscursus, waarna de diploma's zullen worden uit gereikt. Deze cursus werd gegeven door de heer J. v. d. Broek uit Heusden. Restauratie. De Calvarieberg op de R. K. Begraafplaats is gerestaureerd. Het oude gietijzeren kruis is door een nieuw hardstenen ver vangen. 1364 3e pr.; 1715 4e pr.; 635 5e pr.; 1661 6e pr.; 2545 7e pr.; 503 8e pr.; 2475 9e pr.; 2311 10e pr. Na afloop der verloting felici teerde de Edelachtb. heer Snels, burgemeester van Drunen, de ge lukkigen met de gewonnen prij zen. Het gilde, aldus spr., is ge heel met het parochieleven en Elshout vergroeid. Hij feliciteerde daarom het thans zitting hebben de bestuur dat het initiatief heeft genomen om de aloude folklore weer in ere te herstellen. Hij hoopte dat hiermede een nieuwe periode zou zijn ingeluid voor de gehele gemeenschap van Drunen, de parochie Elshout en voor het gilde. Met enkele welgekozen woorden dankte de kapitein spr. voor zijn vriendelijke en welge meende woorden. Aanbesteding. Voor het bouwen van een wo ning voor dhr. E. de Pouw te Heesbeen werd ingeschreven als volgt: Kramer B.'broek 10.300; P. A. Kramer, Genderen 10.100; Rosenbrand, Capelle 9.985; Pepping. Heusden 9.430; Nieuw koop, Heesbeen 9.398: Wij- nands. Waalwijk 9292; Bergeijk Aalburg 9251. Middenstandsactie. De gezamenlijke Middenstan ders van Heusden, hebben beslo ten om een actie op touw te zet ten die ten doel heeft kopers naar Heusden te trekken. Als we goed zijn ingelicht belooft het weer „af" te zijn. Door de deelnemers aan deze actie zullen diverse prijzen beschikbaar worden gesteld, waar onder zeer waardevolle, o.a. een electr. wasmachine, fiets, radio, enz. Gerepatrieerd. In Nieuwkuijk was het in ver schillende buurten feest om de te rugkeer van een buurtgenoot en de ouders waren gelukkig om de behouden terugkeer van hun zoon uit Indonesië. Aan het Heieind keerde v. Son terug. Hier was 'n passende versiering aangebracht. Door de buurt werd hij hartelijk gehuldigd en hem werd 'n rijwiel aangeboden. Aan de Dijk was t Hub. v. Son die terugkeerde en in de Peperstraat de gebroeders A. en J. Moonen. Ook hier ver siering en huldiging door de buurt en aanbieding van een nieuw rij wiel aan ieder. In de avond werd bij alle vier door de harmonie, de zangverenigingen O.B.K. en Sem- pre Animato een serenade ge bracht, Benoemd. In een gehouden vergadering van de vereniging E.H B.O. werd de heer A. v. Son tot voorzitter gekozen. Jaarvergadering Vlijm. Boys. Donderdagavond is het jaar vergadering van de Vlijm. Boys in café H. Boom. Een zeer be langrijke agenda is af te werken, o.a. jaarverslagen secretaris en penningmeester, bestuursverkie zing (aftredend twee leden). Te vens moet een feestcommissie be noemd worden voor het 25-jarig Verloting O. L. Vr. Schuts. Zaterdagavond 25 Maart is de trekking gehouden van de verlo ting, die werd georganiseerd door de O. L. Vr. Schuts. De Edel achtb. heer burgemeester was aan wezig en gaf hiermede blijk van medeleven met het gilde. Alvo rens met de trekking te beginnen, sprak de kapitein van het gilde enige welkomstwoorden. Als eer ste werd getrokken de serie van het theeservies, waarvan de uit slag was als volgt No. 304 le pr.; 1208 2e pr.; 806 3e pr.; 1223 4e pr.; 1160 5e pr.; 1384 6e pr.; 322 7e pr. 1436 8e pr.; 507 9e pr.; 609 10e pr. De trekking van de tweede se rie met als hoofdprijs een radio, had de volgende uitslag No. 2607 le pr.; 1682 2e pr.; Heusden heeft een gedenk waardige bevrijding gekend, iets waarover we hier niet behoeven uit te weiden, want iedere inwoner van het stadje en velen ver daarbuiten we ten wat er in die ongeluks nacht van 4 op 5 November 1944 is gebeurd. Er gingen toen ook enkele bouwwerken verloren het mooie stadhuis, de Ned. Herv. Kerk voor een gedeelte, de fraaie molen en de katholieke St. Catharina- kerk. Voor de Duitsers weg trokken lieten ze deze kerk springen en staken ze in brand. Van toen af zijn de Heusdense katholieken ruim vijf jaar lang genoodzaakt ge weest in het Patronaat naar de kerk te gaan, met alle na delen van dien natuurlijk. Er was veel te weinig ruimte, men moest zich behelpen met gewone stoelen en een groot bezwaar is ook dat de sfeer in een dergelijk gebouw niet die van een Godshuis is. Maar dat leed is nu alle maal geleden. De Heusdense katholieken hebben weer een eigen kerk. Op het burcht plein, de plaats waar eens de trotse burcht verrees, staat 'n nieuw Godshuis,, dat 'n waar dige vervanger is van de oude „gezellige" Weterstaatskerk aan de andere kant van de stad. Deze kerk verbindt in haar stijl de twee uitersten van vele eeuwen kerkenbouw. De ar chitect, ir. Van der Laan, heeft zich gebaseerd op de oud-christelijke basiliek, de vroegste kerk dus, maar deze idee uiteraard met moderne middelen uitgewerkt. Zo is er een sober gebouw gegroeid, maar voornaam en geheel be antwoordend aan zijn doel een ruim interieur en pas send ingericht voor de H.H. Diensten. Pastoor Mommers heeft zich van het begin af beijverd om het verlies voor de parochie zo snel mogelijk te herstellen. Hij was het, die allen aan spoorde tot spoed, waardoor men het klaarspeelde om bin nen de gestelde termijn dit mooie gebouw in gebruik te nemen. Niet alleen dat men nergens in de omtrek zo „kort" na de verwoesting een nieuwe kerk heeft zien bouwen, maar ook het tempo van de bouw is be wonderenswaardig geweest. Als men bedenkt dat een goed jaar geleden pas de eerste werkzaamheden zijn begon nen en men ziet wat voor een gebouw sindsdien is opge richt en ingericht, dan mag Heusden dankbaar zijn. Het is niet te verwonderen, dat alles zo vlot en degelijk in zijn werk is gegaan, als men weet, dat de bekende aannemersfirma J. de Bont van Huiten te Nieuwkuijk de aannemer is. Op 27 Januari 1949 werd de eerste der ruim 180 palen waarop de kerk gebouwd is, in de grond gedreven. Op 7 Mei werd de eerste steen ge legd, en nu, 25 Maart 1950, luidden de klokken. Naast de architect en hoofd aannemer komt ook 'n woord van dank toe aan allen die hun medewerking verleenden aan de voltooiing. Hiertoe dragen bij: F. Vervoordeldonk (hardsteenwerk) 's-Bosch; C. Vink (stucadoorwerk) St. Mi- chiels-Gestel; M. Richters (loodgieterswerk) Heusden; v. Bergen-Henegouwen (elec- trische installaties) Heusden; H. de Bond (smeedwerk) Nieuwkuijk; J. Novens (edel- smeedwerk) Utrecht; L. Ver- schuuren (orgelHeijthuizen; J. Uiterwaal (beelden) U- trecht; v. Rossum (banken) Hilversum; W. v. Eysbouts- Lips (klokken) Asten. Door deze nieuwe kerk, evenals de oude toegewijd aan de patrones der parochie St. Catharina, is weer een gees telijke en materiële wonde in het stadje geheeld. Zaterdag werd de nieuwe R.K. Kerk aan het Burcht plein in gebruik genomen. 's Morgens al vroeg had de eenvoudige plechtigheid plaats. Pastoor Mommers ze gende de kerk van binnen en van buiten, bracht het Heilig Sacrament over en droeg daarna de plechtige H. Mis met assistentie op. Het gemeentebestuur, de architect, de aannemer en heel veel parochianen van Heusden woonden de inge bruikname van hun kerk bij. 1 Mei zal de kerk plechtig geconsacreerd worden. bestaan van de Boys in Juni 1951. Aller opkomst is dus gewenst. Vergadering Postduivenver. „De Zwaluw". Zaterdagavond 8 uur werd in café B. Oremans een maandver gadering gehouden van bovenge noemde vereniging. De opkomst was zeer groot. De voorz. deelde mede dat een zeer belangrijke agenda was af te werken. Aller eerst werd medegedeeld dat het verzenden der duiven dit jaar zal geschieden in combinatie met Waalwijk, Loonopzand en Dru nen. Daarna werd het vliegpro- grarnma en het reglement uitge geven en het puntenstelsel voor de kampioenschappen besproken, waarna werd besloten hetzelfde systeem van vorig jaar te hand haven. De inmandcommissie werd herbenoemd en met enkele perso nen uitgebreid. Voor het lichten der klokken werden dezelfde per sonen aangewezen van het vorig jaar. Voor de laatste maal is er nog gelegenheid om de hokcordi- naten op te geven en bij verande ring van looptijd moet dit binnen acht dagen gemeld worden aan het bestuur. De inlevering van de klokken moet zo spoedig mogelijk geschieden. Bij het stil vallen van de klokken tijdens de vlucht moet men zich voor Haarsteeg vervoe gen bij Cor. v. Heivoort, evenals voor het openen van de klokken en het constateren. Bij vluchten, welke op de dag van lossing niet aflopen, moeten alle prikklokken, alsmede alle drukklokken, welke geen dag aanwijzen, des avonds om ongeveer 10 uur worden af geslagen. Geconstateerd kan wor den tot des avonds 10 uur en hiermede kan weer worden be gonnen des morgens om 5 uur. Daarna werd medegedeeld dat men zich op de datums van tol manden strikt aan het vastgestel de uur zal moeten houden en de ze maatregel zal streng worden toegepast. Men is dus gewaar schuwd. Na de rondvraag werd deze vlotte vergadering door de voor zitter gesloten met de wens dat het voor alle leden een prettig vliegseizoen moge worden. Thuiskoms uit Indië. Donderdag kwam, na een ver blijf van 3 jaar in Indonesië, on ze dorpsgenoot soldaat M. Kivits weer in zijn woonplaats terug. De buurt had een prachtige ver siering aangebracht en van alle woningen wapperde de driekleur. Des avonds bracht de buurt een zanghulde, die onder leiding van dhr. v. Wijk netjes werd uitge voerd. Daarna sprak de voorzit ter van de buurt soldaat Kivits toe en feliciteerde hem en zijn fa milie met zijn behouden thuis komst, waarna de heer J. v. d. Heijden soldaat Kivits 'n nieuw rijwiel aanbood. Namens de oude buurt, waar Kivits woonde bij zijn vertrek naar Indonesië, sprak de voorzitter enkele woorden en bracht hierbij de goede samen werking tussen de beide buurten naar voren. Hij sprak de hoop uit dat deze goede samenwerking zou blijven bestaan. Soldaat Kivits dankte daarop voor deze ontvangst en zei dat hij het zich zo niet had kunnen voor stellen. Hij bracht dank aan de buurten" voor het gezamenlijke cadeau, de mooie versiering en de prachtige zanghulde. Daarna sprak een broer een dankwoord ramens ouders en familie,, vooral aan Katholiek Thuisfront, voor de grootse ontvangst. Soldaat Ki vits vroeg daarna enkele minuten stilte voor zijn gevallen kamera oen, waarna alle buurtbewoners hem met zijn verloofde, ouders en familieleden feliciteerden met de behouden thuiskomst. PRIESTERKROON VOOR IEDER VOLK. Noodkreet. De noodkreet der laatste Pausen Groot tekort aan priesters in de missies. Nog groter tekort aan inlandse priesters Vooral in onze tijd van hoog-opvlammend nationalis me. De missielanden worden bijna alle zelfstandige staten, willen ZELF doen, wat vroe ger aan hen gedaan WERD. En ze hebben gelijk. Daarmee gaat gepaard een mindere of meerdere vijan digheid tegen alles, wat niet uit het eigen volk is. Een probleem voor de Missie. De priester is de grote stuwkracht voor de uitbrei ding van het Rijk Gods. En een zelfstandige staat vraagt een zelfstandig priesterschap. Hoe lossen we die moeilijk heid op Het is niet zo gemakkelijk om aanstonds klaar te staan met de vervulling van een dergelijke eis EIGEN pries ters. De opleiding immers van priesters vraagt al jaren van voorbereiding en de opleiding van priesters in primitieve landen vraagt een nog inten ser en nog langer voorberei ding. Hoe lossen we dit op De Kerk heeft al tientallen jaren dit probleem onder de ogen gezien. En gedeeltelijk is het opgelost. Japan heeft al eigen bisschoppenook China dit heeft zelfs een eigen kardinaal. Java heeft een eigen bisschop in Mgr. Lezing. Voor het comité „Haarsteegs Belang" sprak Vrijdagavond in het parochiehuis Drs. Joep Na- ninck als propagandist van de „Katholieke Actie" over het on derwerp „Het huwelijk". Alle le den waren aanwezig en ook de vrouwen waren uitgenodigd. De spreker werd door pastoor Serra- rens ingeleid. Drs. Joep Naninck zette op voor iedereen duidelijke en leer zame wijze de heiligheid en de verhevenheid van het huwelijk uiteen. Spr. ging daarbij terug tot aan het beqin der schepping, toen het huwelijk door de schepper is ingesteld. Daarom is het ook de oudste overeenkomst die er op de wereld bestaat. Duidelijk lichtte hij de hoge waarde en de schoon heid van een gezin toe, mits de onderlinge liefde en huwelijks trouw aanwezig zijn. Tevens wijdde hij nog een beschouwing aan de dwalingen en practijken die er heersen om het huwelijk te vernietigen. Repatriëring. Het was feest in Haarsteeg, want er moest weer een militair thuis komen, wat aan de voorbe reidingen wel was te zien. Het Soegiopronoto. Ongeveer 7000 inlandse priesters, 10.000 broeders en 55.000 inlandse zusters werken reeds in hun eigen landen mee met de bui tenlandse missionarissen. Al een prachtig resultaat 1 Maar over het milliard heidenen verdeeld, is 't nog maar een zeer klein aantal. De semina ries teilen 3.648 groot-semina risten en 13.000 klem-semina risten. Wat nu nog meer Er moeten er nog duizen den en nog eens duizenden bij komen, wil het missiewerk enigszins volledig kunnen uit groeien. Hoe moet dit geschieden 7 Door intense actie van Kerk en gelovigen. Een van de machtigste middelen daartoe is het SINT PETRUS LIEF DEWERK, één van de grote drie Pauselijke Missiegenoot schappen. Er is nodig de voortduren de steun van ons aller gebed engeld, veel geld, schat ten aan geld om de jarenlange opleiding in geëigende insti tuten te bekostigen. Wie financiert Wij, de gelovigen, die on ze dure missieplicht moeten volbrengen. Practisch vraagt de Paus onze hulp door het lidmaatschap van het SINT PETRUS LIEFDEWERK. Niemand achte zich dus van het lidmaatschap gedispen seerd, maar zette zijn schou ders onder dit reuzewerk. EEN PRIESTERKROON VOOR IEDER VOLK. Pers-Comité. i -TJ m was sergeant Jan v.d. Water, die na een verblijf van bijna drie jaar in Indonesië met de Volen- dam terugkeerde. Toen om onge veer 4 uur de bus arriveerde, werd hij onder een prachtige ere- boog door zijn ouders, verloofde en familieleden welkom geheten. Des avonds brachten harmonie, zangvereniging en dameskoor een serenade. Uit handen van de voorzitter van het comité mocht hij namens de bevolking 'n nieuw rijwiel in ontvangst nemen. Ook de naaste buren lieten zich niet onbetuigd; door een tweetal bruid jes werd hij gefeliciteerd en deze boden hem enkele fraaie cadeaux Jaarvergadering „Het Groene Kruis" Sprang-Capelle. Onder leiding van de waarne mend voorzitter, de heer H. Kerst, kwam de afdeling Sprang-Capelle van het Groene Kruis j.l. Don derdagavond in jaarvergadering bijeen in de zaal van de Chr. Volksbond te Sprang. De voorzitter opende de ver gadering, die, gezien het aantal leden der afdeling, zeer slecht be zocht was, heette de leden en gasten welkom en hoopte op de medewerking om een vlotte ver gadering te krijgen, opdat er nog tijd zou overblijven voor de film over het Groene Kruis-werk. Na Het lezen van de notulen der vorige aloemene vergadering bracht de tijdelijke secretaris de heer Busink, een jaarverslag uit, waaruit o.m. bleek dat de voor zitter, burgemeester Smit en de secretaris de heer Bos. als zoda nig bedanken. Eveneens bedank ten in het verslagjaar een niet onaanzienlijk deel der leden. Omtrent het werk der wijkver pleegster, zuster Dekkers, gaf de secretaris o.m. de volgende cijfers: Verpleegd werden 1604 patiën ten, 184 bezoeken zuigelingenver zorging en 256 bezoeken t.b.c.- verzorging werden afgelegd; 272 artikelen uit het magazijn werden uitgeleend, terwijl 20 personen van de hoogtezon gebruik maak- en. Al met al wel een reden om zuster Dekkers eens in het zon netje te zetten, meende de secre taris. Verder bleek dat gedurende "een groot gedeelte van het ver slagjaar slechts 1 gezinsverzorg ster in dienst was; aan 33 gezin nen werd hulp verleend, waarvan 2 gratis; 11 gezinnen konden niet geholpen worden. De secretaris bracht dank aan mej. Rozenbrand voor de trouw en toewijding bij haar werk betoond. De plaatselijke geneesheren hadden het werk voor het con sultatiebureau wederom geheel belangeloos verricht, waarvoor hen dank werd gebracht. Aan het slot sprak de secreta ris in zijn keurig verslag de wens uit tot eensgezinde samenwerking aan de verdere groei van het Groene Kruis tot welzijn der be volking. De vergadering betuigde door applaus haar instemming met het verslag. Op een vraag naar de reden van het bedanken van een aantal leden, door de heer C. v. Caem, antwoordde de voorzitter dat hem bekend was dat velen zich niet konden verenigen met de aparte bijdrage van 50 cent voor de gezinszorg. Het verslag van de secretaris

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 1