CAPELLE RAAMSDONKSVEER GEERTRUIDENBERG 5% Schoonmaakartikelen. I 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 27 MAART 1950 2 3 ■Ut; m j W. yan der Heijden Zonen DINSDAG KOOPDAG spaarzame huisvrouw KORTING op alle artikelen bij VOLKSBELANG No. I werd hierna met een woord van dank door de voorzitter aan de secretaris goedgekeurd. De kascommissie, bestaande uit de heren Cové en Heurter, bracht verslag uit en deelde mede dat boeken en bescheiden van de pen ningmeester in orde waren bevon den. Hierna bracht de penning meester, de heer W. J. v. Nieu- wenhuizen, voorlopig verslag uit betreffende de financiën over 1949. De totale inkomsten be droegen 8024.54, de uitgaven 7766.04, zodat er over 1949 'n batig slot is van 258.50. De voorzitter spreekt een har telijk woord van dank tot de pen ningmeester voor het beheer der financiën van het Groene Kruis. Bij de bestuursverkiezing wor den de aftredende bestuursleden. De heren G. A. S. de Bas, H. Kerst en W. J. v, Nieuwenhuizen met grote meerderheid van stem men herkozen, terwijl in de va cature mevr. de Bruijn wordt ge kozen de heer J. Waverijn; allen nemen de herbenoeming en be noeming onder dank voor het in hen gestelde vertrouwen aan. Tot leden der kascommissie worden benoemd de heren van Caem en Poldervaart, Bij punt 7 der agenda Voor stel verhoging contributie tot f 3.- en afschaffing vrijwillige bijdra gen voor gezinszorg, krijgt de penningmeester .gelegenheid de begroting voor 1.950 toe te lich ten. De heer Nieuwenhuizen deelt hierbij mede dat het salaris van de wijkverpleegster verhoogd moet worden, waarmede bij het opma ken van de begroting rekening is gehouden. De inkomsten werden geraamd op 7462.— en de uit gaven op 8008.zodat er een tekort zou zijn van 625.Hij doet een ernstig beroep op de vergadering om het voorstel tot contributieverhoging te aanvaar den. waardoor de inkomsten zul len stijgen tot 8087.— en er dus een post voor onvoorziene uitga ven zal overblijven van 79. Tevens deelt hij mede dat het in de bedoeling van het bestuur ligt zich door een damescomité terzij de te doen staan om de vrijwil lige bijdragen op te voeren. Het voorstel tot contributiever hoging ot 3.— wordt hierna zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Bij de rondvraag wordt een schrijven voorgelezen van mevr. de Bruijn waarin deze bedankt als bestuurslid in verband met het vertrek naar Harderwijk. De voozitter spreekt 'n woord van dank en waardering aan het adres van mevr. de Bruijn. Berichen van verhindering wa ren ingekomen van Dr. Winkel man en burgemeester Smit. De heer Kerst vraagt waarom - de leden geen gelegenheid tot can- didaatstelling in de bestuursvaca ures hebben gekregen, waarop de voorzitter antwoordt dat de op roep voor deze jaarvergadering inderdaad te laat werd verzon den. hoewel de leden nochtans candidaten bij het bestuur hadden kunnen indienen. De heer Rijken informeert o? van het Kerkbestuur der Ned. Herv. Kerk te Capelle antwoord werd ontvangen op het protest- schrijven van het bestuur naar aanleiding van de weigering van het gebouw Elthato voor de vo rige vergadering. De voorzitter zegt dat de burgemeester naar aanleiding daarvan een onder houd heeft gehad met het kerkbe stuur, waarbij het conflict werd opgelost, wat echter geenszins wil zeggen dat men in het vervolg zonder meer van het gebouw ge bruik zou kunnen maken. De heer Poldervaart geeft het bestuur in overweging t.z.t. eens een film betreffende de kinderuit zending te doen vertonen, wat de voorzitter gaarne in overweging za! nemen. De heer v. Caem wijst er nog op dat de leden der afd. niet in het bezit zijn van statuten: orga nisatorisch ontbreekt er z.i. wel een en ander aan de afd. In ver band hiermede vraagt spr. of er geen rekening is gehouden bij de candidaatstelling in de vacature mevr. de Bruijn, dat heb bestuur bijna uitsluitend uit personen uit Capelle bestaat. De voorzitter antwoordt hierop breedvoerig en zegt toe dat sta tuten en reglement zullen worden herzien en daarna aan de leden zullen worden versrekt. Wat de voorzieninq in de bestuursvaca- ture betreft, hiervoor was wegens het bedanken van secretaris Bos iemand met bijzondere capacitei ten nodig. Hierna werd een sprekende film getiteld „Roeping" vertoond, waarin een duidelijk beeld werd gegeven van hel omvangrijk werk van het Groene Kruis. Deze bij zonder mooie film viel bij de aan wezigen zeer in de smaak. Met een woord van dank sluit de voorzitter de vergadering. oordeel", waarop een leerzame op hoge prijs. Z.E. brengt de bespreking volgde. burgemeester hartelijk dank voor De avond werd verder gevuld de persoonlijke vriendschap en met dc afwerking van een rijk voor de welwillendheid in zaken programma met zang, voordracht, van het kerkelijk leven. Ook dankt vragenwedstrijd enz. De afgevaar- Z.ii. Dr, W inkelman, niet alleen digden brachten de beste wensen als arts, maar ook als wethouder, hunner verenigingen over, terwijl Tenslotte richt Z.E. zich tot ouderling Verdoorn het woord de gemeente en dankt allen zeer voerde namens de Kerkeraad. hartelijk voor ieder blijk van lief de dat Ds. en Mevrouw mochten Pro Patria. ondervinden en zegt hier zo gaar- A.s. Woensdagavond 8 uur ne te zijn geweest. Weest er van geeft de Chr. Gymnastiekvereni- overtuigd, aldus de scheidende le ging „Pro Patria" een gymnas- tiekdemonstratie voor haar dona teurs in de zaal van de Chr. Volksbond. Geref. Kerk. Donderdagavond 8 uur zal in dc Geref. Kerk alhier een ge- meentevergadcring gehouden wor den. Ds. Mulder zal o.m. een in leiding behandelen overOnze Eredienst. 20-jarig bestaan S.D.O. Op 5 April a.s. bestaat de voet balvereniging SDO 20 jaar. Ter gelegenheid hiervan zal op Za terdag 1 April a.s. door het be stuur een receptie worden gehou den in de zaal van cafe G. Wil- lemse alliier, terwijl de leden met hun vrouwen of verloofden een feestavond wordt aangeboden. Op Zaterdag 15 April zal op het S.D.O.-errein een jubileum- wedstrijd worden gespeeld tussen B.V.V. Den Bosch en D.E.S.K. Kaatsheuvel. Op een en ander komen wij nog nader terug. AFSCHEID DS. J. W. DE BRUIJN. Geref. Meisjesvereniging. Onder leiding van Ds. M. J. Mulder kwam de Geref. Meisjes vereniging Onze Tijd en Onze Roeping, j.l. Woensdagavond in 17e jaarvergadering bijeen. Van de zijde der gemeente was er veel belangstelling, terwijl van ver schillende zusterverenigingen af gevaardigden aanwezig waren. Nadat de secretaresse mej. A. v. Dongen en de penningmeeste- resse mej. Slender hun jaarverslaq hadden uitgebracht, waaruit bleek dat de vereniging zich in een op gewekt verenigingsleven mocht verheugen, werd door mej. C. Fijan een onderwerp ingeleid over „Christus toekomst en het laatste Na een verblijf van ruim 3J/2 jaar, nam Ds. J. W. de Bruijn, in de middaggodsdienstoefening van j.l. Zondag, afscheid van de Ned. Herv. Gemeente van Sprang, in verband met zijn vertrek naar Harderwijk. Het ruime kerkgebouw was ge heel bezet. Aanwezig waren o.m. Ds. Baas van Baardwijk, Ds. v. d. Peut van Besoijen, Ds'. Mulder. Geref. predikant en Burgemeester Smit en Wethouder Winkelman. Tot tekst voor zijn afscheids- predikatie had de scheidende her der en leraar gekozen 1 Korinthe 15 1 en 2. Aan de hand van een drietal punten, n.l.: Het afscheid le als een uur van terugblik, 2e als een uur van dankbaarheid, en 3e als een uur van vooruitzien, wees Ds. de Bruijn er op dat Z.E. zij het dan in zwakheid in deze 3M jaar het Evangelie van Jezus Christus aan de gemeente verkon digd heeft, zonder aanzien des persoons; dat Z.E. dankbaar was voor de zegen die hij op zijn ar beid mocht zien, en dat de ge meente de zaligheid zou beërven indien zij het geloof behoudt. Na de predikatie richtte Ds. de Bruijn zich in zijn toespraak aller eerst tot de Kerkeraad, waaraan hij zich vanaf de eerste kennis making met liefdesbanden verbon den heeft gevoeld. Met weemoed is zijn hart vervuld wanneer Z.E. denkt aan ouderling C. B. Tim mermans, die de kerkeraad is ont vallen. Nu er een vacature komt, wordt de taak van de kerkeraad zwaarder en verantwoordelijker, waarom Ds. de Bruijn de kerke raad wijsheid en trouw toewenst. De heren Kerkvoogden en No tabelen dankt Ds., mede namens Mevrouw de Bruijn, voor alle goede zorgen, die zij steeds van hen hebben mogen ondervinden. Verder brengt l3s. de Bruijn dank aan allen die van week tot week aan de kerkdiensten medewerkten, de organist in het bijzonder, voor de wijze waarop hij zijn taak heeft opgevat, en de koster en zijn ge zin voor hun goede zorgen; hun taak was niet licht en zij hebben die taak uitnemend vervuld. Ds. dankt ook de verschillende ker kelijke verenigingen, waarmede Ds. en Mevr. nauw contact onder hielden. De catechesanten hebben steeds een bijzondere plaats in Ds. hart ingenomen. Ds. de Bruijn brengt verder dank aan het be stuur der Chr. School, waarmede hij in goede harmonie de school- zaken heeft mogen behartigen, aan het hoofd der school en het perso neel en aan dat van de Kleuter school en wenst allen voor de toe komst het goede toe. Met de afd. van het Prot. In terkerkelijk Thuisfront mocht Z.E. steeds prettig samenwerken; hij hoopt dat deze afd. onder leiding van Ds. Mulder haar werk mag voortzetten tot alle militairen uit Indië terug zijn. Ook de directeur van de Chr. H.B.S. te Waalwijk, de heer Schouten, dankt Ds. de Bruijn voor de prettige samenwer king van hem ondervonden in het belang der H.B.S. Dan richt Ds. de Bruijn zich tot zijn collega's, Ds. Baas, Baard wijk die het Consulentschap zal waarnemen tot zijn vertrek naar Zwaluwe, en tot Ds. v. d. Peut, Besoijen, en dankt hen har telijk voor de wijze waarop Z.E. in de kring werd opgenomen en voor de prettige en liefdevolle sa menwerking. Men heeft elkander leren begrijpen en waarderen. Ds. v. d. Peut, die zijn plaats als af gevaardigde in het Classikaal be stuur en de Synode heeft overge nomen, wenst Z.E. speciaal sterk te toe. Een welgemeende en broeder lijke groet brengt Ds. de Bruijn aan de predikant en de kerkeraad der Geref. Kerk. Waar men kon samenwerken heeft Z.E. zulks gaarne gedaan. Ds. Mulder is slechts sinds enkele maanden in Sprang en toch heeft hij reeds veel vriendschap van hem genoten en zijn er reeds banden ontstaan. De aanwezigheid van het ge meentebestuur stelt Ds. de Bruijn raar, dat gij allen in mijn hart blijft leven. Hij wenst de gemeente toe dat zij moge leven in 't ge loof, roemen in de hoop en wor telen in de liefde. Ds. Baas, zich tot Ds. de Bruijn richtend, zegt dat de hartelijkheid van Ds. de Bruijn door zijn col lega's zeer werd gewaardeerd. Hij is dankbaar te mogen weten dat predikanten komen en gaan, maar dat de Goede Herder blijft. De Consulent vraagt de gemeente sa men op te zien tot Hem, de Goeue Herder, Die de kracht geeft, dan ial God alle dingen wel maken. Ds. v. d. Peut zijn woord moet er een zijn van zeer grote dank baarheid namens de Ring. Ds. heeft het meegemaakt dat de ring goed bezet was, maar nu is deze minder goed bezet. Ds. de Bruijn heeft in het ringleven een grorc plaats ingenomen; zijn trouw en arbeidskracht zijn steeds zeer groot geweest. Voor de wijze waarop Ds. de Bruijn met ieder kon omgaan is spr. zeer dankbaar. Ook uit naam van de Classis Heusden, waarvan Ds. de Bruijn lid was en de laatste tijd dé leiding had en waar kerkenorde en belij denis aan de orde waren, brengt Ds. v. d. Peut dank. Ook als afg. n. d. Generale Synode heeft Ds. de Bruijn zijn veelomvattend werk met opgewektheid gedaan en Z.E. dankt de Heere, Die Ds. de Bruijn in deze ring en Classis gesteld heeft om dat alles te kunnen ver richten. Hierna dankt Ds. Mulder, pre dikant bij de Geref. Kerk alhier, Ds. de Bruijn namens de gehele Geref. Kerk voor de goede ver standhouding en wenst Z.E. in zijn nieuwe gemeente Gods rijke zegen toe. Ook dankt hij voor het persoonlijk contact met Ds. de Bruijn. Er is veel dat samenbindt: wij geloven in één Heere en heb ben samen één geloof. Daarom wenst spr. Ds. de Bruijn ook per soonlijk Gods zegen in zijn nieu we gemeente toe en hoopt dat hij steeds biddend zal streven naar eenheid der kerk. Burgemeester Smit zegt dat het gemeentebestuur gaarne aanwezig is bij dit afscheid en brengt dank voor de vriendelijke woorden tot het gemeentebestuur gericht. Er was steeds h prettige samenwer king. De Burgemeester waardeert Ds. de Bruijn als „man des vre- des". Persoonlijk spijt het de bur gemeester dat deze 40e leraar van Sprang gaat vertrekken. Tenslotte dankt de burgemeester Ds. de Bruijn ook voor wat Z.E. gedaan heeft voor het algemeen belang. Als laatsie spreker richt ouder ling Jac. Timmermans zich na mens kerkeraad en gemeente tot de scheidende leraar en zegt dat er een tijd is van komen en een tijd van gaan. Als hij terugdenkt aan de jaren dat Ds. de gemeente mocht dienen, vervult weemoed nu zijn hart, maar toch welt een gevoel van dankbaarheid op, want t verblijf van Ds. de Bruijn in de gemeente was aangenaam en met liefdesbanden was men wederzijds verbonden. Vele malen mocht Ds. de Bruijn afwijzend beschikken als tot hem een roeping uitging, maar toch kwam de tijd dat Z.E. daar toe geen vrijmoedigheid meer had. Het is spr. een behoefte des har ten Ds. voor alle arbeid dank te zeggen, met de bede dat de Heere dit tot rijke zegen voor de ge meente moge stellen. Ook hoopt spr. dat Z.E. straks de gunst des Allerhoogste in zijn nieuwe ge meente mag ondervinden. Op verzoek van ouderling Tim mermans wordt de scheidende le raar staande de zegenbede uit Ps. 121 4 toegezongen. Ds. de Bruijn dankt tenslotte de sprekers en brengt de dank aan de Heere: als er iets goeds was, was dit alleen van Hem. Met de bede dat de Heere de goede wensen tot eer van Zijn Naam in ver vulling moge doen gaan, besluit Z.E., waarna de Dienst des Woords wordt beëindigd. Waalwijk. Tel. 443 Voor het nieuwe seizoen kun nen nieuwe leden worden voorge dragen bij het bestuur. Voor leden der vereeniging be staat gelegenheid a.s. Zondag deel te nemen aan de oriënterings- rit voor motoren en automobielen te Tilburg. De start voor deze rit vindt plaats des namiddags 3 uur bij hotel „De Lindeboom", waar men zich tussen 2 en 3 uur kan inschrijven voor deelname. Voorjaarsuitvoering v. d. fanfare „Sirena" te Vrijhocve-Capelle. Woensdag 29 en Donderdag 30 Maart a.s. beide avonden half acht, zal de muziekvereniging Si rena te Vrijh.-Capelle haar twee de winterultvoering geven in de raai van de heer Ant. v. Dijk aan het Bruggetje. Door de fanfare zullen de volgende nummers wor den uitgevoerd 1Courage, mars van F. Jakme Sr.; 2. La Mon tague d'Afrgent, ouverture van G. Gadenna: 3. Voix Roumaines, wals de concert- van M. J. H. Kessels; 4. Lady, fox-trot van S. Baeyens; 5. Eveline, mazurka van L. Gonze; 6. Marchc des Ho- vois, pas-redoublé van Deselin. Vervolgens zal door een to neelgezelschap, bestaande uit le den van dit corps en waarin me degewerkt wordt door een twee tal dames, worden opgevoerd „Materialisme" door Jos. Smits en Jac. Braun. De zaal wordt om 7 uur voor het publiek opengesteld, waarna precies half acht met de uitvoe ring wordt begonnen. Beide dagen' is er tussen half één en 1 uur 's middags gelegenheid tot plaats bespreking. Gezien het grote succes, dat dc vereniging met haar najaarsuit voering boekte, staan de inwo ners onzer gemeente ongetwijfeld weer 'n tweetal genotvolle avon den te wachten. Schaakver. „De Vrije Pion" slaat schitterend figuur in Noord-Brab. Schaakbond. Het competitieseizoen 1949— 1950 van de Noord.Br. Schaak bond heeft voor de Schaakvereni ging „De Vrije Pion" wel 'n op merkelijk succesvol verloop ge had. Konden wij in een onzer vo rige nummers melden dat het le team, dat speelde in de 2e klasse, ongeslagen kampioen van zijn af deling was geworden, thans kun nen wij berichten, dat ook het 2e team, dat uitkwam in de 3e klas se, ongeslagen het afdelingskam pioenschap heeft behaald. Dit te am wist de laatste wedstrijd voor deze competitie, een uitwedstrijd tegen de sterke Oosterhoutse ver eniging „K.A.S.V.", de naaste concurrent, te winnen. Met 5—3 werd dit team aan de zegekar van „De Vrije Pion II" gebonden, waardoor dit Capelse team even eens ongeslagen kampioen van zijn afdeling werd en automatisch promoveert naar de 2e klasse. De uitslagen van de onderling gespeelde partijen in deze laatsie wedstrijd zijn als volgt KASV I De Vrije Pion II M. v. Tilborg-J. Dekkers 1 0 T. Korssen-S. Dancewiecz 0 1 M. Broekhoven- P. Dekkers H. v. Wanrooij- H. Oerlemans A. Verhulst- P. Nieuwenhuizen N. Kop-A. Rijkers vSolarz-Ad. v. Oversteeg Kapelaan Mouwen- H. v. Oversteeg 0 - 1 0 - 1 1 - 0 0 - 1 Van de gelegenheid om Ds. en Mevrouw de Bruijn de hand ten afscheid te drukken, werd na de Kerkdienst een druk gebruik ge maakt. Contactavond Reclasscringswerk. Zaterdagavond werd in de zaal van de Chr. Volksbond alhier de aangekondigde contactavond ten bate van het Reclasseringswerk gehouden, waarvoor zeer veel be langstelling bestond. Wij komen hierop in ons1 volgend nummer te rug. Motorclub „Marijke". De motorsportvereniging „Ma rijke houdt Dinsdag 28 Maart a.s. des avonds 8 uur in het café Co- vé-van der Haart aan de Nieu- wevaart een algemene ledenver gadering, waarop o.m. aan de or de zal komen de bespreking over de eerste clubrit en de Brabant competitie. Totaal 3 5 Het zal, onvtrschillig in welke tak van sport, zeker niet vaak voorkomen, dat van een vereri- qing, welke met twee teans aan de competitie deelneemt, beide te ams ongeslagen het afdelings kampioenschap behalen. Voor waar een schitterende prestatie, waardoor onze Schaakvereniging haar naam lot in wijde omgeving in V/est- en Midden-Brabant ge vestigd heeft. Dit succes is niet alleen te danken aan voortduren de training het gehele jaar door, maar ook aan de goede samen werking tussen bestuur en leden, een samenwerking, welke niets te wensen overlaat en waardoor een noede clubgeest bevorderd wordt. Wij feliciteren bestuur en leden der Schaakvereniging en in het bijzonder de schakers van het le en 2e team met dit prachtig suc ces en hopen dat beide teams liet volgend comnetitieseizoen weer op een dergelijk succes zullen kunnen bogen. Het ledental van de Schaak vereniging beweegt zich non steeds in opwaartse lijn en be draagt momenteel reeds 32. Voor hen. die nader kennis willen ma ken met het schaakspel, bestaat daartoe 's Maandansavonds gele genheid in het clublokaal van de vereniging, het Stationskoffiehuis Pruiissers. Iedere Maandagavond weer wordt daar aan 't schaak bord een harde striid gestreden om een puntje te behalen in dp onderlinge comnetitie, welke in gedeeld is in dr''e groepen, n.l. oroep 1, aroep II en de reserve- oroep. waarin alle beginnelingen ziin inoedeeld. Wanneer men een schaakavond heeft biiqewoond, zal men bemer ken. dat schaken niet zo'n drone, taaie sport is. zoals door menig een wordt gedacht. Nieuwe vereniging. Met aanvankelijk 30 leden is te dezer plaatse een afdeling van de ^7ARA opgericht. Tot leden van het bestuur werden gekozen de heren Chr. v. Peer. voorzitter T Kraak, secretaris-nenningmees- ter; L. M. Heurter, Joh. de Rooij en M. Waarts. Waarneming consulentschap. Na het vertrek van Ds. J. W. de Bruijn, die tot nu toe consu lent der Ned. Herv. Gem. alhier was, zal het consulentschap de zer vacante gemeente worden waargenomen door Ds. van der Meulen te Raamsdonksvcer. Collecte-opbrengst. In de dienst der Ned. Herv. Gem. alhier werd een extra col lecte gehouden ten bate van het Ned. Bijbelgenootschap, welke collecte 61.25 opbracht. Ter inzage-ligging. De rekening 1949 van de Dia conie der Ned. Herv. Gem. ligt deze week vanaf Maandag tot en inet Zaterdag voor belangstellen den ter inzage ten huize van de administrerend diaken, de heer J. v. Pelt aan de Hoge vaart. Streekvergadzring. De vereniging Noord Noord- Brabant van de Bond van Ned. Herv. Mannenverenigingen op Geref. grondslag houdt Dinsdag 28 dezer des avonds half acht in dc consistorie van de Ned. Herv. Kerk te Sprang een streekverga- dering. Een tweetal onderwerpen zullen ter bespreking worden in geleid. De heer G. voor de Poorte van de afd. 's-Grev.-Capelle zal spreken over Lucas 23 vers 1 tot 25, terwijl de lieer M. Faro van de afd. Besoijen een inleiding zal houden over „Misbruik van de Heilige Schrift". Toezegging van beroep. De kerkeraad der Ned. Herv. Gem. te Aalburg heeft toezegging van beroep uitgebracht op Ds. J. R. Cuperus te Doornspijk, die indertijd predikant was bij Je Ned. Herv. Gem. alhier. Oudersavond Chr. School. Woensdagavond 22 Maart j.l. hield de Chr. School in de Hei- straat haar jaarlijkse Ouderavond. Nadat vanaf 7 uur voor de ou ders der leerlingen reeds gele genheid was om het werk hunner kinderen te bekijken, opende de voorzitter der Schoolvereniging om half 8 de ouderavond. In zijn openingswoord wees de voorzit ter, aan de hand van 1 Corinthe 13, er op dat de liefde het cen- t ale moet zijn bij al onze arbeid in het gehele leven. In het bijzon der betrok hij hierin het kind, het gezin en de school. Na het openingswoord kreeg Mej. Tornga gelegenheid in een inleiding te bespreken het hand- werkonderwijs op school. Zij wees op het grote nut van dit on derwijs en wekte de moeders op <bun volle medewerking hiervoor ,te verlenen. Na een tracfatie kregen ver schillende kinderen uit alle klas sen gelegenheid iets ten beste te geven, door voordracht en zang. Daarna was het pauze, waarin de ouders opnieuw gelegenheid kregen het werk hunner kinderen te bezichtigen. Na heropening was het woord aan de heer de Gier, die het on derwerp „Religieuze beleving on zer kindereninleidde. Op dui delijke en pakkende wijze bracht hij de aanwezigen onder het oog de belangrijkheid en noodzakelijk heid dezer beleving. Hij wees op dc belofte der ouders bij dc doop hunner kinderen afgelegd, op de betekenis van de doop bij de op voeding en wekte op tot gebed een een leven naar het Woord in de gezinnen. Nadat de voorzitter allen be dankt had. welke tot het welsla gen van deze avond hadden me degewerkt, werd de vergadering met dankzegging gesloten. We mogen op een druk be zochte en goed geslaagde Ouder avond terugzien. Binnenbrand. Bij de familie v. d. Kuyp aan de Keizersdijk brak Woensdag brand uit in de keuken. De rook wolken kwamen het huis uit, waarop enkele voorbijgangers de deur induwden en aan het blus- singswerk begonnen. Een en an der liep nogal schade op. Brand. Donderdagavond precies tien voor half 10 weerklonk het angst wekkende geloei der brandweer sirene. Er was brand uitgebroken aan de haven in het perceel no. 68 aldaar, dat bewoond wordt door de familie H. Verschuren en A. de Jongh. Bij laatstgenoemde was de brand begonnen in dc schoorsteen. Al gauw stond het dak in lichterlaaie. De brandweer was met haar motorspuit binnen 5 minuten ter plaatse en wist bin nen het half uur het vuur te be dwingen. Er werd veel water schade aangericht. Het mag een groot geluk genoemd worden dat er geen wind was, daar er anders in deze dichtbebouwde buurt wel meerdere huizen kans hadden ge lopen een prooi der vlammen te worden. Burgerlijke Stand. Geboren Bernardus zv C. A. Sweep-Besems. Maria S. J. dv H. M. SchepensCastenmiller. - Maria J. H. W. dv J. H. H. En- gelbert-Krols, Gehuwd: Berend Zeijlmans van Einmichoven met Nelly Anna Roosenbrand. Johannes Mari- nus de Bodt met Joh. v. Blerck. Onderscheiding. Door de Edelachtb. heer bur gemeester Bianchi is aan de heer J. B. van de Linden, wachtmees ter der Rijkspolitie, postcomman- dant alhier, het oorlogsherinne- ringskruis met gesp uitgereikt. EEN KERK GEVRAAGD. Voor de kerk te Salatiga Vorig bedrag 280.25 A. v. R., Waalwijk 2.50 Van 4 Missie vrienden uit de Putstraat 12. Totaal 294.75 Waar blijven de vele oud militairen, die zo grote steun ondervonden van de missie in Indonesië, waar blijven de giften van hun dankbare ou ders, waar blijven de giften van degenen, wier zonen vei lig thuis konden blijven? GEMEENTERAAD WAALWIJK. Openbare vergadering van de raad der gemeente Waal wijk op Donderdag 30 Maart 1950, om 7.30 uur ten gemeen tehuize. Punten van behandeling: 1. Vaststelling van de notu len der vorige vergade ring. 2. Ingekomen stukken. Wijziging verordening op de heffing van havengeld. Het College van Gedepu teerde Staten merkt op, dat het te heffen tarief niet be hoort te worden bepaald per 1000 kg. laadvermogen, maar per m3. waterverplaatsing. Daar 1 m3. waterverplaat sing overeenkomt met 1000 kg. laadvermogen, kan daar aan zonder bezwaar worden voldaan. Verder vestigde genoemd College de aandacht op de wenselijkheid dat schippers, die des Zondags ter kerke wil len gaan, in de gelegenheid zijn de haven aan te doen zon der tot betaling van haven geld verplicht te zijn. Ook hiermee gaan B. en W. accoord. 3. Voorstel tot beschikbaar stelling van gelden over eenkomstig art. 72 der la ger onderwijswet aan het bestuur der R.K. Meisjes school aan de St. Crispijn straat te Waalwijk voor 't inrichten van herbouwde schoollokalen. Inrichting School St. Crispijnstraat 83. Door het bestuur der R.K. Meisjesschool St. Crispijnstr. nr. 83 alhier, is onder dagte kening van 20 Maart 1950 een verzoek ingediend om be schikbaarstelling van de no dige gelden voor wederin- richting van de herbouwde schoollokalen. Voor deze her bouw zelf werd reeds de no dige medewerking verleend bij besluit van 9 Mei 1945. B. en W. stellen voor de ge vraagde medewerking te ver lenen en gelden beschikbaar te stellen in zoverre de in specteur daartoe adviseert en wel in totaal 2967.33. 4. Voorstel tot het verlenen van een voorschot op de van 'n voorschot op de ex ploitatie-vergoeding voor 1950 voor de bijzondere scholen voor g.l.o. en u.l.o. 5. Voorstel tot het verlenen van 'n voorschot op de ex ploitatie-vergoeding voor 1950 voor het buitenge woon l.o. (ƒ4968.33). 6. Voorstel tot het verlenen van een voorschot op de vergoeding van de kosten der vakonderwijzers voor lichamelijke oefening aan bijzondere u.l.o.-scholen voor 1950. 7. Voorstel tot vaststelling der vergoeding van de kosten der vakonderwij zers voor lichamelijke oe fening aan bijzondere u.l.o.-scholen over 1949. 8. Herbenoeming leden der commissie tot wering van schoolverzuim. 9. Voorstel tot wijziging der leges-verordening. 10. Voorstel tot het aangaan van een geldlening. 11. Voorstel tot aankoop van grond tussen de Eerste en de Tweede Zeine. 12. Voorstel tot aankoop van grond aan de Noorder- Parallelweg. 13. Voorstel tot aankoop van grond aan de Westzijde van de Kerkstraat. 14. Voorstel inzake verstrek king bouwhypotheek voor particuliere woningbouw. 15. Voorstel tot wijziging der begrotingen 1949 en 1950. PROT. CHR. H.B.S. In de vacature van gods dienstleraar aan deze streek school is benoemd Ds. v. d. Anker te Heusden. GESLAAGD. Op 25 Maart-j.l. slaagden te Tilburg voor het examen Ste nografie en Machineschrijven resp. Mej. A. Horn en de heer J. Mandemakers, beiden uit Waalwijk. Geslaagden genoten hun op leiding bij de heer L. van de Leur te Waalwijk. SCIIE1DSRECHTERS- CURSUS. De gehouden scheidsrech- ters-cursus is voor de Lang straat een groot succes ge weest. Van de 22 deelnemers zijn er 19 geslaagd en bij 3 wordt er nog een mondeling examen afgenomen. A.s. Donderdag om 8 uur zullen in zaal Thalia, Stations straat Waalwijk, de geslaag den geïnstalleerd worden als scheidsrechter, waarbij het Bondsbestuur, afd. Nrd.-Bra- bant van de K.N.V.B., tegen woordig zal zijn. Ook de schfcidsrechters-commissie en de drie cursus-leiders zullen de nieuwe scheidsrechters toe spreken. De leden van de Scheidsr.-vereniging zullen hierbij tegenwoordig zijn. De verschillende besturen van de voetbalverenigingen uit Waalwijk en omgeving zullen uitgenodigd worden hierbij aanwezig te zijn, zulks op verzoek van de K.N.V.B. Wij hopen dat velen van de uitnodiging gebruik zullen maken deze avond bij te wo nen. DENK ER OM! voor de op textielgebied. ALG. VERGADERING R.K. BAKKERSPATROONS- VERENIGING „EENDRACHT MAAKT MACHT". Als punt één van de agenda komt de broodbezorging ter sprake. Men meent te moeten komen tot het algemeen vast stellen van een dag dat niet bezorgd wordt. Aangezien ver schillende leden niet aanwe zig zijn, wordt hierover nog niets definitiefs bepaald, doch dit punt aangehouden tot een volgende vergadering. Hierna komt een eventueel te maken excursie naar de Victoria-f abrieken te Dor drecht ter sprake; de nodige inlichtingen dienaangaande zullen worden ingewonnen, zodat op een volgende verga dering met vaste gegevens zal worden gekomen. Bij de rondvraag ontstaat er een woordenwisseling over 't vraagstuk van de z.g.n. pof- klanten en alhoewel men het er over eens is dat poffen on der de huidige omstandighe den zeker uit den boze is, zijn er in deze toch nog vele vra gen welke een duidelijke uit eenzetting behoeven. Eén dei- leden tracht dan hierop een antwoord te geven, waarbij hij uitgaat van het ontstaan van het pof-systeem, n.l. de zeer slechte sociale toestanden onder de arbeiders. Deze noodzaakte de neringdoenden tot het geven van dermate grote credieten, dat daardoor de betreffende personen niet meer aan hun verplichtingen konden voldoen, waardoor de neringdoende in kwestie ge dwongen werd dit verlies in de kostprijs van zijn produc ten te verrekenen. Dit gaf en kelen die van dit euvel wil den profiteren de gelegen heid om bedrijven op te rich ten die alleen contant ver kochten en daardoor dit goed koper konden leveren en waardoor de middenstander in een slecht daglicht kwam en voor woekeraar werd aan gezien. Tevens dreef men zo doende de klanten naar groot bedrijf of Coöperatie. Om dit nu in de toekomst te voorko men, diende men in deze scherp stelling te nemen tegen het genoemde kwaad, temeer daar de sociale toestanden sindsdien dusdanig gewijzigd ziin dat overmatig crediet verstrekken èn voor de gever èn voor de nemer, zeer on aangename gevolgen mee bracht. Besloten werd nog maals het verlenen van cre dieten in het belang van bei de partijen sterk tegen te gaan. NED. R.K. FABRIEKSARBEI DERSBOND „ST. WILLI- BRORDUS". Vanavond jaarvergadering om 8 uur in het K.A.B.-ge bouw. Aan de orde is o.m.: Jaar verslag penningmeester; jaar verslag secretaris; bestuurs verkiezing de ZeerEerw. Pa ter Nathanaël, Cap., spreekt tot de leden Mededelingen. NEDERLANDSE HANDELMAATSCHAPPIJ. Tot agent van de Nederl. Handelmaatschappij alhier is benoemd de heer J. J. Berg man, tot heden sub-agent te Haarlem. Hij zal het kantoor half April overnemen van de tegenwoordige directeur, de heer S. Gruppelaar, die naar een andere standplaats ver trekt. De lieer Bergman is nog employé geweest van de Spaarnebank te Haarlem, die ongeveer 14 jaar geleden door de Ned. Handelmaatschappij ff is overgenomen. tev WEER TWEE MILITAIREN J K THUIS. Donderdagmiddag kwamen weer twee jongens uit Indo nesië, die met de Volendam waren gerepatriëerd, in Waal wijk terug. Het waren Jan Spitters uit de Stationsstraat en Chris Appels uit de Grote straat. De buurten hadden zo als steeds hun best gedaan om de jongens een warme ont vangst te bezorgen er wap perden vlaggen, er waren ver sieringen aangebracht en ve len gingen hen persoonlijk goede dag zeggen. Ook de ZeerEerw. Heer Pastoor en 't Katholiek Thuisfront toonden hun medeleven en de burge meester stuurde een schrifte lijke groet. Verder waren er natuurlijk veel bloemen en cadeaux, wat alles tesamen de thuiskomst voor de repatrië- renden tot een feest heeft ge maakt. OP WEG NAAR HUIS. Met het troepentransport schip „Fairsea", dat op 4 April а.s. in Rotterdam wordt ver wacht, zullen uit onze omge ving repatriëren Wmr. L. v. Delft, Kleinestr. 27, Drunen. Korp. H. J. Nieuwenhuizen, Hoogeinde 80, Waalwijk. Sold. J. P. v. d. Pas, Stati onsstraat 68, Waalwijk. Sold. L. Verduijn, Heistraat D 187, Capelle. Korp. J. Verschuren, Maas dijk C 9e, Vlijmen. Sold. A. v. d. Brandt, Ipper- hoeve B 15, Haarsteeg. Sold. A. G. v. d. Heuvel, le Crispijnstraat 109, Waalwijk. Sold. A. H. A. Kuijpers, Zui dersingel Z 28, Heusden. Sold. J. G. v. d. Staak, A 9 Oudheusden. Korp. Th. v. Weert, Eind- straat 24, Drunen. Knr. M. J. Steenbergen, Grotestraat 310, Waalwijk. Sold. F. A. Knaapen, Prins Hendrikstr. 41, Raamsdonks- veer. Sold. W. N. van Dongen, Kerkstraat 31, Raamsdonk. Maj. C. H. v. Everdingen, C 21, Heesbeen. Met het troepentransport schip „Goya", dat op 8 April .a.s. in Rotterdam wordt ver wacht Sold. M. A. v. d. Bosch, Me- liestraat 97, Vlijmen. Sergt. A. J. v. Heivoort, Me- bestraat A 95, Vlijmen. Sold. D. C. van Wijne, Pols straat C 147, Wijk en Aalburg. Sold. J. G. van Baardwijk, Heistraat 178c, Vlijmen. Korp. A. H. Janseri, Groten straat 30, Drunen. Sold. J. H. v. Vugt, Voor dijk A 18, Vlijmen. Met het troepentransport schip „Castel Bianco", dat vermoedelijk op 11 April a.s. in Rotterdam aankomt: Sold. C. A. Schoones, Meer- dijk 3, Waalwijk. Sold. J. C. Boons, Klooster straat 128, Loon op Zand. Korp. C. J. Meys, Vrouw- kesvaartsestraat 14, Waspik. Sold. H. C. v. Mook, Dreefse- straat 58, Kaatsheuvel. Sold. I G. M. Wollfensber- ger, Ridderstraat 113, Heus den. Sold. I H. C. Wijkmans, Mommersteeg e74B, Vlijmen. De passagierslijst van deze drie transportschepen en van de „Somersetshire" ligt op ons bureau ter inzage. WANDELSPORT. AVOND-VIERDAAGSE. Men deelt ons mede dat evenals vorig jaar in Waal wijk een Avond-vierdaagse zal worden georganiseerd en wel op 14, 15, 16 en 17 Juni aanstaande. Nadere bijzonderheden zul len, zodra deze bekend zijn, volgen. GEVONDEN en VERLOREN. Gevonden: step; herenfiets; shawl; rode pantoffel; pols horloge; wollen handschoen; hond; een paar glacé hand schoenen; zwarte gymnastiek schoen; 2 zwarte gymnastiek schoenen; wekker; rijksdaal der; ceintuur; zilveren kin derarmbandje; rozenkrans; twee sleutels in etui. Verloren: glacé herenhand schoen; portemonnaie met in houd; een paar schoenen; schooltas; verkennersdolk; wollen hoofddoek; vulpen en vulpotlood in etui; een paar ■riacé dameshandschoenen; groene shawl; zilveren kin derarmbandje; damesporte- monnaie met inhoud. WTt ff'-"-1-11,1 GROENE KRUIS. Ledenvergadering op Maan dag 27 Maart 1950 om 8 uur in het Wijkgebouw. Agenda 1. Opening door de voorz. 2. Notulen van de vorige vergadering. 3. Jaarverslag v. d. Secret. 4. Jaarverslag v. d. Penn. 5. Rapport v. d. Kascomm. Benoeming Kascomm. '50. 7. Causerie door Zr. T. J. v. d. Veen over „Ontwik keling van het Groene Kruiswerk en Eerste Hulp bij Ongelukken in het huisgezin". 8. Verkiezing bestuursleden. Aftredend zijn de heren Wildeman, v. Zeist en Both. Alleen de 2 laatst genoemden stellen zich niet herkiesbaar. Boven dien is er een vacature door het vertrek van Ds. v. Burgeler. 9. Rondvraag. 10. Sluiting. Spoed dering Loon Dinsda' 7 uur l 1. notulen 2. I 3. der Ch Onder\ Kaatshi artikel wet 19 lijk ter tweede gere Si Prae In ai 2 nieu de vori medew Lager verleen Christe een loi

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 2