Wijde Wereld Waalwijkse en Langstraatse Courant DE LAATSTE RONDE. VOOR EMIGRANTEN. Boekbespreking. UIT DE ENDE DEMOBILISEERT [NIET. ZAAK VAN GEELKERKEN OPGESCHORT. Communistische agitatie in Italië. MAANDAG 27 MAART 1950 Uitgever Waal wij kse StoondrnkkerQ ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN DE ECHO mHET ZUIDEN 72e JAARGANG No. 26 Abonnement 10 cent per week 1.90 per kwartaal 2.20 franco p.p. Advertentle-prija 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. Deze slagzin maakt momen teel enorme opgang onder de militairen, die gaan repatrië ren. Geen wonder overigens. Er moeten massa's papieren worden ingevuld, hetgeen vooral de schrijvers punthoof den bezorgd. Er moet gekeurd en doorgelicht worden, enz. enz. En al die dingen bestaan voor 90 uit wachten. Maar dat is nu eenmaal een nood zakelijk kwaad om thuis te komen. En dat willen we. Behoor lijk. We hebben er nu wel ge noeg van. „We hebben er een zwaar stuk van hangen" heet dat in ons dialect. Dus wach ten we maar. Bovendien is dit een prach tige gelegenheid om te fanta seren over je thuiskomst en. om geruchten te verspreiden. Want die zijn er plenty. Als we alle geruchten zouden ge loven, hadden we al minstens thuis moeten zitten, maar dat is beslist niet het geval. Volgens de laatste officiële berichten stapt 5 R.S. met 5 Grenadiers en 5-1 R.I. 8 April a.s. op de „Nelly". Dit is echter vermoedelijk. Het kan nog veranderen, zo als meestal in de dienst. Deze week werden we ver plaatst van Semarang naar Tjimahi, per trein. Om 3 uur 's nachts stonden we op, om 7 uur stapten we op de trein en precies 14 uur later stegen we weer uit. We werden in Semarang uitgeleide gedaan door twee muziekcorpsen, jongedames en toespraken van overstes. Zelfs de TNI wuifde ons toe. Of ze nu zo vriendelijk waren of dat ze ons zo graag zagen gaan, weet ik niet. Ik heb het ook niet kunnen vra gen, want we reden al. Zo'n reis in een souvereine trein is zeker niet aanbeve lenswaardig, zeker niet als je voor een open raam zit, want dan krijg je kilo's houtskool op je costuum, maar enfin, we zijn er gekomen en we heb ben veel lol gehad. Waalwijkers. In Semarang woont Me vrouw Brouwers. Deze naam zegt U niets waarschijnlijk. Maar als ik U vertel dat Me vrouw Brouwers vroeger Dini Klerkx heette, dan zult U zeggen „Die ken ik wel". Dini is haar man naar Indo nesië gevolgd. En dat is bui tengewoon fijn, voor haar echtgenoot natuurlijk, maar ook voor heel wat Waalwijkse militairen, die er een gul ont haal vonden. Ik heb er ook meerdere keren een glaasje gedronken. Toon Bergmans (van de schoenwinkel) trof ik er. Toon is cantinebeheerder en dat gaat hem best af. Eergisteren was ik amper in Bandoeng of ik liep Dina de Graaff (van de slager uit Besoijen) bijna onderstebo ven. U zietWaalwijks schone sekse is goed vertegenwoor digd in Indonesië. Een juffr. Carpay moet hier nog ergens als verpleegster rondzwerven en haar broer Jos zit in Ban doeng, maar ik heb hen nog niet waargenomen. Dina de Graaff, tegenwoor dig Mevrouw Charité, nodig de me prompt uit om te ko men souperen. Dit mocht ik natuurlijk niet weigeren, in de kazerne is bovendien het eten niet zo bar goed. 's Avonds ben ik bij de fa milie Charité op bezoek ge weest. Ik heb er gegeten, en hoe. In geen jaren zoiets ge had. En de borrels waren ook behoorlijk. Kees van den Berg (van den Hoek) was eveneens aan wezig. Die zwerft ook al bijna IVz jaar in de smaragden gor del. Hij zag er puik uit. Last not least heb ik Piet Klerkx (uit Borruk) opge zocht, die heeft een auto-on geluk gehad en daar kon z'n sleutelbeen niet tegen. Piet ligt in het hospitaal in Tjima hi en knapt weer goed op. Over een week of drie komt ie er weer uit. Hij was in een opperbeste stemming, toen ik hem bezocht. Maar hij kan dan ook uitstekend met de verpleegsters opschieten en hij had pas een brief van zijn Annie gehad. Bijna op de kade. Ja, dat staan we. Nog een week of drie en we zullen In donesië verlaten. Misschien is het nog te vroeg om een Verlies- en Winstrekening op te maken. Ons verlies is groot, te groot. 30 doden moeten we achterlaten, 81 gewonden zijn ons reeds voorgegaan. Zondag hebben we plechtig afscheid genomen op het Ere- veld in Semarang. Mijn laat ste wacht had ik bij het graf van mijn goede vriend Jan Meijs, 30 anderen stonden over het Ereveld verspreid. Dodenwacht. Duizend vragen bestormen je en beklemmen. Of eigenlijk is het maar één vraag. Is het voor niets geweest En we vinden geen ant woord. Wij zien geen winst. Elk werk draagt vrucht. Welke is de vrucht van ons werk Niemand weet het. Niemand geeft het antwoord. Dit is wel het zwaarste wat we te dragen hebben en moe ten meenemen. Wat zullen we de familie zeggen Wij moeten afwachten. Al deze offers kunnen en mogen niet tevergeefs zijn geweest. En verder niets. De last wordt nog zwaarder omdat wij weten dat een deel van ons volk ons verslagen noemt. Een trap achterna. Een die aankomt. Wij zijn niet verslagen. Ner gens en nooit. Geen meter grond hebben we ooit prijs gegeven, wij hebben slechts de overwin ning gekend. Al onze acties zijn met suc ces bekroond. Wij willen geenszins als „Sieger" thuiskomen. Beschouw ons niet als hel den of zoiets. Maar in naam van al onze gesneuvelden eisen we erken ning. SIMON, Tjimahi, 15 Maart 1950. Van de Stichting Landverhui zing Nederland, Lange Voorhout 20, 's-Gravenhage, ontvingen wij twee brochures die voor a.s. emi granten van groot belang kunnen zijn. Het eerste heet „Algemene wenken voor de Nederlandse Emi grant in den vreemde". Ze is be doeld als een leidraad voor emi granten die reeds op weg zijn naar hun bestemmingsland en voor hen die daar reeds zijn aan gekomen. Een simpele opsomming van de inhoud geeft al een indruk van het belang dezer brochure. In het eerste hoofdstukje vindt u goede raadgevingen voor de reis, op de eerste plaats de zeereis naar het land van bestemming, maar ook voor de aankomst en de spoorreis, die men mogelijk daarna nog moet maken. Het tweede hoofdstuk handelt over de eerste tijd in den vreem de, de taal, het kerkelijk leven, de lichaamsverzorging en het heim wee. In het volgende hoofdstuk worden belangrijke zaken behan deld als nationalisatie, naturali satie, behoud en verlies van Ne derlanderschap. Vervolgens is er een hoofdstuk over behoud van aanspraken uit hoofde van Ne derlandse sociale verzekerings wetten en tenslotte over de ver plichtingen die in het buitenland blijven bestaan t.a.v. de Neder landse militaire dienstplicht. Dit alles wordt in deze bro chure summier behandeld, maar zeer duidelijk en de emigrant in het algemeen zal er veel waarde volle wenken in vinden. Uitgebreider komen diverse kwesties ter sprake in brochures die over verschillende landen af zonderlijk handelen. De eerste die wij ontvingen, gaat over Austra lië „Australië, een beschrijving van land en volk ten 'dienste van emigranten". Het is een boekje van 116 pagina's met 15 illustra ties en 2 kaarten. Wat er alle maal in staat? Een beschrijving van land en klimaat, van bevol king, geschiedenis en bevolkings politiek, uiteraard beknopt, een overzicht van de staatsinrichting, van planten- en dierenrijk. Het geeft ontwikkeling en mogelijkhe den in landbouw en veeteelt, ver keerswezen, mijnbouw en indus trie. Het licht u in over het ker kelijk leven, het onderwijs, socia le voorzieningen en arbeidswet geving. Er staat in het hoekje 'n hoofdstuk over het leven in Aus tralië, over kwesties van natio naliteit, naturalisatie en dienst plicht en tenslotte een aantal we tenswaardigheden over belastin gen, munten, maten en gewichten en een opsomming van de Neder landse vertegenwoordiging. Wie dit boekje heeft gelezen, zal niet helemaal onbeslagen ten ijs komen. Het geeft in zo klein mogelijk bestek zoveel mogelijk wetenswaardigheden. Belangheb benden kunnen er hun voordeel mee doen. Het eerste boekje is verkrijg baar 50 ct., het tweede 1.75 bij de Gewestelijke Arbeidsbure- aux, reisbureaux, de stichting zelf en in de boekhandel. Andere volgen nog in deze se rie. De Utrechtse Rechtbank heeft tegen Cornells v. Geel kerken, tegen wie de dood straf was geëist, een tussen vonnis uitgesproken. Zij acht te de tenlastelegging en de bijna volledige bekentenis wel heel ernstig maar meende nog geen definitief vonnis te kun nen wijzen, omdat ze geen volledig beeld van de per soonlijkheid van verdachte had gekregen. Zij verlangt daarom een psychologische analyse van Van Geelkerken's persoonlijkheid. Eén aantal stukken, waar van de herkomst niet duide lijk kon worden vastgesteld, werd verwezen naar de rech- ter-commissaris v. d. Utrecht se Rechtbank. De communisten in Italië hebben de daad bij hun klaarblijkelijk plan gevoegd en zijn tot hun lente offensief overgegaan, bijna op de dag af dat die lente volgens de kalender begon. Overigens zal die er wel minder schuldig aan zijn dan Moskou. Tegen een dergelijke actie, hoe duidelijk ook gericht te gen het welzijn van het land, is doorgaans weinig te doen in een democratie. De politie moet zich be perken tot het optreden tegen ordeverstoorders. Maar in Italië zijn de knech ten van Moskou in de afgelo pen dagen wel zo ver gegaan, dat een drastisch optreden van de politie noodzakelijk was. Er werd gewerkt met brandslangen en traangas- bommen en. zelfs moesten er hier en daar vuurwapens aan te pas komen. Het resultaat was een dode in Parma en 'n groot aantal gewonden. Dit gaf natuurlijk weer nieuwe stof tot stakingen en demon straties. Maar de politie bleef de zaak meester. Ernstiger was het in Zuid- Italië, waar tienduizend com munistische opstandelingen in de stad San Severo de plaatse lijke politie ontwapenden, het gezag overnamen en de toe gangswegen tot de stad ver sperden. Onmiddellijk werden de autoriteiten in Foggia, dat op 30 km. van San Severo ligt, gealarmeerd en 200 man troepen werden met pantser wagens, jeeps en vrachtauto's naar San Severo gedirigeerd. Die heroverden de stad na 'n urenlang straatgevecht, waar bij wonderlijk genoeg nie mand werd gedood. De com munisten werkten met hand granaten, soms zelf gefabri ceerd. Op veel andere plaatsen in Italië heerst onrust, vooral in de industriesteden. Maar de Italiaanse regering is niet van plan zich door dit alles te la ten intimideren. Zij zet zich schrap, want de minste toe geeflijkheid zou tot chaos lei den, iets waarop de commu nisten het uiteraard aanstu ren. Er zitten aan zulke agitatie verschillende aspecten. Voor eerst zijn daar de partijman nen, de knechten van Moskou en eerste klas agitators. Het is blijkbaar hun taak op te rui en en incidenten uit te lok ken, getuige het gebeurde in San Severo, waar de rege ringstroepen straatgevechten moesten leveren, terwijl ze door de bevolking met gejuich werden ontvangen. Dan is er de grote massa van de arbei ders, die maar al te vaak moet dienen tot werktuig voor de lage communistische doelein den. Zo is het in Italië, in Frankrijk en overal elders waar de partij iets te beteke nen heeft. Gewoonlijk wordt er gespeculeerd op de gevoe lens van de arbeiders, hetzij op sociaal gebied, hetzij door de demonstratie voor te stel len als een vredesactie of door een beroep op het z.g. recht vaardigheidsgevoel. Het is 'n beproefd recept. We hebben het zien toepassen onlangs in Frankrijk, toen de communis ten de algemene looneisen misbruikten en hun actie te gen de wapenleveranties uit Amerika een „vredesoffen sief" noemden. Nu onlangs in Parma bestempelden ze de dood van een demonstrant als een „moord", voor hen een reden om weer een staking aan te kondigen. Toch kan men zich niet aan de indruk onttrekken dat de waarde van deze leuzen be gint te verminderen. Geen wonder ook De mensen be ginnen te voelen dat men hen voor de gek wil houden en wil misbruiken voor politieke doeleinden. Nu gebeurt dat wel meer, maar niet veel ar beiders zullen verlangen naar een Sovjet-unie, hoe graag ze zich misschien ook aansluiten aan de communistische sociale eisen. Nu deze echter herhaal delijk niets als leuzen en lok aas blijken te zijn, is het niet zo verwonderlijk dat de animo voor stakingen, door sommu- nisten georganiseerd, begint te verslappen. We zien er de laatste tijd al herhaaldelijk symptomen van, ook in Italië. Dat neemt niet weg dat de aandacht voor het communis tische gevaar geen ogenblik mag verslappen, hier niet en nergens, want de kern schuilt tenslotte in de fanatieke Mos kou-volgelingen, die kost wat kost de hun gegeven richtlij nen willen volgen. Gaat het niet openlijk, dan in het ge heim en dat maakt het gevaar nog groter, omdat het oncon troleerbaar is. En wat we van het communisme te wachten hebben, mag toch onder de hand wel bekend zijn. DE IJ-TUNNELS IN AMSTERDAM. Het is de bedoeling van de gemeente Amsterdam om drie tunnels onder het IJ te leg gen, een voor auto's, een voor fietsers en een voor voetgan gers. De gezamenlijke kosten hiervan worden op honderd millioen gulden geschat en met de bouw zal ongeveer vijf jaar gemoeid zijn. Wanneer er mee begonnen zal worden, is nog niet bekend, maar nog dit jaar zal de raad er uitvoe rige rapporten over krijgen. Natuurlijk moet er ook over leg gepleegd worden met de regering, vooral over financi ële kwesties, misschien komt er ook nog Marshall-hulp aan te pas. Overigens ligt nog een tun nel op afwerking te wachten. Met de Velsertunnel was al voor de oorlog begonnen, maar onder de oorlog is het werk stil blijven liggen en na de oorlog zijn er moeilijkhe den gerezen met de spoorwe gen. Die zij nnu opgelost en aan de Velsertunnel zal weer gewerkt worden. KIESWET VOOR HEEL DUITSLAND Zoals wij al meldden heeft de West-Duitse regering voor gesteld verkiezingen te orga niseren voor heel Duitsland. De bezettingsmogendheden of de Verenigde Naties zouden dan een kieswet moeten ont werpen en de verkiezingen zouden moeten worden ge houden onder internationale controle. De regering wees er op dat zowel de Amerikaanse als de Britse en Franse Hoge Commissarissen zich voor zul ke algemene verkiezingen had den verklaard en dat ook de Russen de eenheid van Duits land wensten. Vergat de West- Duitse regering dat de stand punten dan nog lijnrecht te genover elkaar kunnen staan? Wat ook het geval is, want de Oost-Duitse premier Grote- wohl verklaarde dat West Duitsland eerst bevrijd moest worden van de „tegenwoordi ge koloniale status". Hier houdt alles op. Overigens gaat de democra tisering van Oost-Duitsland heel goed. De christen-demo craten hebben er op bevel van de sovjets in toegestemd een gemeenschappelijk verkie zingsprogramma en een ge meenschappelijke candidaten- lijst samen te stellen met de communisten en de andere partijen die deelnemen aan de verkiezingen op 15 Octo ber in Oost-Duitsland. In het vervolg zal het dus ook daar- een pot nat zijn. AUSTRALIË EN NIEUW-GUINEA Een Labour-afgevaardigde in het Australische parlement heeft gezegd dat de minister van buitenlandse zaken aan president Sukarno en anderen diende te laten weten dat geen andere natie dan de Ne derlandse enig bezitsrecht op Nieuw-Guinea kan doen gel den. Australië zou nooit met Indonesië kunnen onderhan delen over de verdediging van Australië, omdat daarvoor 'n erkenning nodig zou zijn van de Indonesische aanspraken op Nieuw-Guinea en dit acht te de afgevaardigde in strijd met de blank-Australische po litiek. In Indonesië wordt over deze kwestie anders gedacht. De minister van economi sche zaken der V.S.I. heeft in 't parlement bekend gemaakt dat de regering niet bereid is het handelscontract over te nemen, dat door de republiek van Djokja indertijd met Mat thew Fox, de Amerikaanse handelsmagnaat was gesloten. COMMUNISTISCHE VONNISSEN. Een Tsjecho-Slowaaks ge rechtshof heeft veertien Tsje chen veroordeeld op beschul diging van (let op „terreur, moord en spionnage voor de Verenigde Staten, Frankrijk, en het Vaticaan". Een kreeg de doodstraf (voor moord en terreur en de andere straf fen varieerden van levenslang tot 4 jaar. Een pastoor die er bij was werd het „brein" van de samenzwering genoemd en kreeg 15 jaar. De begroting voor de veilig heidspolitie in Tsjecho-Slowa- kije is driemaal zo hoog als 't vorig jaar, namelijk 10 milli ard kronen, dat is 1 milliard meer dan de begroting voor defensie. Het gevaar van bin nen schijnt dus groter te zijn dan het gevaar van buiten. In Polen zijn zes leden van een ondergrondse organisatie veroordeeld wegens „tegen de staat gerichte activiteit". Een van hen is een pastoor, die 13 jaar kreeg. De andere straffen varieerden van 7 tot 10 jaar. H. VADER ONTVING 50.000 PELGRIMS. Grootste zaal van 't Vaticaan was nog te klein. De algemene audiëntie die de H. Vader verleende, moest wegens 't overstelpende aan tal pelgrims verlegd worden naar de St. Pieter, daar de grootste zaal van het Vaticaan de reusachtige Sala della Be- nedizione nog te klein was om alle pelgrims te kunnen be vatten. Om tien minuten voor één werd de H. Vader onder oor verdovend gejuich der 50.000 aanwezigen in de Sint Pieter via de brede middengang naar de Confessie gedragen. Van deze plaats af richtte Hij tot de pelgrims woorden van be moediging, verklaarde de ver heven doelstellingen van het H. Jaar, alsmede de grote waarde van een echt christe lijk leven. Nadat de H. Vader in het Italiaans had gesproken, her haalde Hij Zijn woorden in 't Engels, Frans, Duits, Spaans en Portugees. Onder de reus achtige menigte bevonden zich groepen uit Oostenrijk, de Ver. Staten, 't Saargebied, Duitsland, de Elzas en uit vele andere landen van Europa en van overzee. KANS OP EINDE DER STA KINGEN IN FRANKRIJK. De Franse premier, George Bidault heeft in een radiorede de algemene voorwaarden be kend gemaakt, waarop de re gering bereid is aan de loon eisen van de stakende arbei ders tegemoet te komen. De stakingen, die de Franse eco nomie ernstig hebben getrof fen, duren thans reeds 3% week. De door Bidault bekend ge maakte voorwaarden zijn 5 pet. loonsverhoging, plus een „productiviteitsbijslag" van 2 of 3 pet., die met ingang van Juni zal worden uitbetaald in die genationaliseerde bedrij ven, waar de verhoogde pro ductie de bijslag rechtvaar digt. De vakverbonden zijn niet zeer tevreden over de voor stellen, doch de stakingsmoe heid en de uitputting der weerstandskassen zullen naar de mening van waarnemers vele vakverenigingen tot een tijdelijke aanvaarding van de ze voorwaarden bewegen. RUSLAND HEEFT ZES MILLIOEN SOLDATEN. Volgens het Franse dagblad „l'Aube" is het Russische le ger op het ogenblik 6 millioen manschappen sterk, die als volgt zijn verdeeld 4.500.000 manschappen voor het veld leger, 600.000 voor de lucht macht en 500.000 voor de ma rine. Bovendien verblijven er 400.000 in Oost-Duitsland. PRINS BERNHARD OPENT HOLLAND-FAIR. Prins Bernhard heeft in een in Den Haag gehouden pers conferentie medegedeeld dat hij op 5 Mei in Philadelphia de Holland-Fair, de grote Ne derlandse export-tentoonstel ling, zal openen. Deze ten toonstelling wordt gehouden in de warenhuizen van het Gimbel-concern en vormt een onderdeel van de Nederland se exportbevordering. Prins Bernhard. konink lijk commissaris v. d. Utrecht se Jaarbeurs, zal vandaag een bezoek brengen aan de beurs en een rondgang maken over de Jaarbeursterreinen. TROUWLUST IN HET VOOR JAAR NOG STEEDS GROOT. In 1949 werden 235.982 kin deren in ons larid geboren. Nog altijd schijnt het voor jaar de trouwlust bij verloof de paartjes aan te wakkeren, want ook in 't afgelopen jaar klonk in het tweede kwartaal opmerkelijk meer het weder zijdse jawoord dan in de an dere. Van de 82.298 in het ge hele jaar gesloten huwelijken bedroeg het aantal van April tot en met Juni n.l. 23.811, te genover 16.998 in het eerste kwartaal en resp. 21.916 en 19.573 in het derde en vierde kwartaal van 1949. Er werden in dat jaar 235.982 kinderen levend gebo ren; er stierven 81.090 Neder landers. Op 1 Februari 1950 bedroeg het aantal inwoners in ons land 10.037.744. Gerekend per duizend in- TEL.-ADRES: „ECHO". woners per jaar werden er in 1949 8.3 huwelijken gesloten (tweede kwartaal 9.6), wer den er 23.7 levende kinderen geboren, waarvan 6.5 eerstge borenen en stierven er 8.2 Nederlanders. Het aantal on wettig geborenen per duizend geborenen was in het afgelo pen jaar 15.9. Het aantal over ledenen aan t.b.c. der adem halingsorganen per 10.000 in woners per jaar was in het zelfde tijdvak 1.8. BOTERPRIJS OMLAAG. De Tijd veraam van deskun dige zijde dat het in de lijn der verwachtingen ligt, dat de prijs van de roomboter zal dalen. De zeer hoge prijs van het ogenblik 1.35 per pakje) zal, naarmate de zomer vordert, dalen, mogelijk zelfs tot 1.12 per pakje. Dit schijnt echter een uiterste prijs te zijn en we zouden de cons urnen dan ook niet willen aanbevelen zijn hoop te vestigen op een der gelijke belangrijke verlaging. De kwestie is n.l., dat deze verlaging afhankelijk is van een grotere melkaanvoer, welke aanvoer op zijn beurt ten nauwste verband houdt met een aantal factoren waarop nu eenmaal weinig in vloed uit te oefenen is. Verder lezen we dat men in 't algemeen wel een vermindering van de export verwacht, gerekend dan over een langere periode. Ongeveer een derde van onze melkproductie is bestemd voor onmiddellijke consumptie; twee derde gaat naar de fabrieken om tot boter, kaas, gecondenseerde melk en melkpoeder verwerkt te worden. Nu schijnen er gunstiger perspectieven te liggen bij de ex port van verse melk naar Enge land, Duitsland en België. Dit plan heeft al eerder bestaan maar is toen gestrand op het belang van een importeur die de machine voor de benodigde papieren fles sen zou invoeren. Ondertussen is Denemarken ons voor geweest... Overigens blijven dergelijke plannen kwesties van durf en aanpakken, zegt De Tijd. Men is nog steeds vastgegroeid aan het exporteren van kaas en boter, en men schijnt zich nog niet te rea liseren, dat op het gebied van de export van verse melk concurren tie nog uitgesloten is. Op dezelf de wijze zouden roomijs en yog hurt geëxporteerd kunnen wor den. delingen. Misschien juist zo pret tig leesbaar omdat er liefde uit spreekt, omdat ze geschreven zijn door mensen die van Brabant houden. Dit geeft het boek een apart cachet, dat de Brabander weldadig aandoet en de niet-Bra- bander een idee kan geven van •wat er hier leeft. „Land en Volk van Brabant" is geen studieboek, integendeel, het bestaat voor een groot deel uit schetsen, novellen, legenden en gedichten over en uit land en volk, van b.v. Louis de Bourbon (Laus Brabantiae), Paul Vlem- minx (o.a. Mei), Walter Breed- veld (Garde d'Honneur), Frank Valkenier (o.a. Van Sinte Geer- truuds Minne), Luc van Hoek (o.a. Legende van Sint Oeda), Antoon Coolen (De Boer en zijn kerkplavei) en Anton van Duin kerken (Legende van den Dollen Dries). Wij hebben hiermee de rijk gevariëerde inhoud niet uit geput. In de foto's van Martin Cop- pens herkent men telkens karak teristieke plekjes of typische ge zichten ze maken het mooi uit gegeven boek nog zoveel fraaier. Zij die van Brabant houden, zo goed als zij die er iets van willen leren kennen, zullen „Land en Volk van Brabant" graag bezit ten. Over de prijs van 12.50 moeten ze dan maar voor een keer henenstappen. LAND EN VOLK VAN BRABANT. Het Brabantse volk houdt van zijn land. Inderdaad mogen we spreken van „het Brabantse volk" en „zijn land". Niet dat we zo afgescheiden zijn dat we ons niet willen beschouwen als een deel van een groter geheel, Nederland en Nederlanders, maar in dat ge heel, niet er naast of er tegenover neemt Brabant een eigen plaats in. Misschien geeft niet iedere Bra bander zich er rekenschap van waar her eigen-aardige in ligt, maar hij is er zich min of meer van bewust, vooral als hij elders komt en anders bestaat de moge lijkheid dat iemand hem er op betrapt. Wil men wat dieper ingaan op hetgeen Brabant is en betekent, wat en hoe Brabanders ziin, dan neme men het boek „Land en Volk van Brabant', dat onlangs verscheen bij de Uitgevers-Maat schappij „Kosmos" in Amsterdam en Antwerpen. De teksten zijn bijeengebracht door Antoon Coo len, die er ook een voorwoord en een uitgebreide inleiding bij heeft geschreven. Het is geïllustreerd met veertig foto's van Martin Coppcns. Het voorwoord is een In Me- moriam Vincent Cleerdin, griffier van de Staten van Noord-Bra bant, de journalist Uri Noote- boom en de schrijver A. M. de Jong, drie medewerkers die de uitgave van dit boek niet meer hebben beleefd. Van Cleerdin nam Coolen een legende „De Brandende Scheper" op, van Uri Nooteboom twee Jeugdherinne ringen, „Jeugd in een Fabrieks stad" (zijn geboorteplaats Til burg en „Jeugd in de Kempen van A. M. de Jong „Herinnerin gen uit mijn Jeugdland'. Wie dit boek gaat lezen, moet niet menen dat hij daarna kan zeggen dit en dit is het wezen van Brabant, al staat er een stuk in van dr. P. C. de Brouwer, ge titeld „Het Brabantse Wezen" deze geleerde komt zelf tot de conclusie dat de diepste diepte van het Brabantse wezen niet te genaken valt, maar desondanks geeft hij een fijne beschouwing over dit onderwerp. Wel zal men als Brabander meeleven met het boek. Men kan er kennis opdoen over de geschiedenis, het land, de mens, in prettig leesbare verlian- „V.V.V.-Nieuws. De V.V.V. in Noord-Brabant te Eindhoven is begonnen met de uitgave van een periodiek „V.V. V.-Nieuws uit Noord-Brabant", dat minstens elke twee maanden zal verschijnen. De bedoeling er van is de aandacht in Nederland en het buitenland te vestigen op het leven en streven in dit ge west belangstelling te wekken voor de bezienswaardigheden in onze provincie en te wijzen op industrie, handel en ambacht. Om dit streven te bevorderen, wordt in „V.V.V.-Nieuws" niet alleen Nederlands gebruikt, maar ook vreemde talen. In het eerste num mer staan o.a. beschouwingen over Helmond, het Van Abbe- museum in Eindhoven en deHel- mondse Textiel Maatschappij. Ook andere plaatsen krijgen een beurt. „V.V. V.-Nieuws" is keurig uitgegeven in vier kleuren.

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 5