yVaALWYH KOEN DE CHINESE PAPEGAAI Onverwachte Ontmoeting Bij 't eerste lustrum der Kajotters 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 7 APRIL 1950 2 in de straten van Waalwijk. Sproeten? SPRUTOL J. C. l._ Afd. Waalwijk FEUILLETON (Ingezonden). Ik was hein die morgen al eens tegengekomen, opvallend slank, beheerste tred. doordringende oog opslag. Op het middaguur kwamen wij op 'n vluchtheuvel onzacht met elkaar in aanraking. „Vergeef mij, mijnheer", zei hij. „Pas de quoi", zei ik. „Hoort U dat aan mijn uitspraak?" „Niet in 't minst", zei ik. „Dan aan mijn woordkeus. Ziet u, ik tracht in elk land de lands taal zo zuiver mogelijk te spre ken. Waarom zou men vijf let tergrepen gebruiken wanneer men met drie zijn bedoeling zuiverder en directer weer kan geven?" „Wel, mijnheer", zei ik, „hoe veel talen spreekt u dan wel?" „Och", zei hij, „als men tien talen kent dan spreekt men er ook twintig". „Is u Europeaan?" vroeg ik. „Om u te dienen", zei hij, „mijn vader was een Spanjaard, mijn moeder is een Italiaanse, ik heb de Portugese nationaliteit". „Wat voert u naar Nederland?" „Op de eerste plaats studie! Wij Portugezen hebben ook grote be wondering voor Uw koloniserend talent." „Oei, mijnheer," zei ik, „waar zijn onze koloniën?" „Drie geslachten kunnen drie eeuwen niet uitwissen," zei hij. „Ach, mijnheer", zei ik, „is 't niet wat erg haastig in zijn werk gegaan?" „Als iets moet," zei hij, „dan maar zo snel mogelijk, dat is mijn standpunt. Intussen een bof is 't voor Nederland niet." „U sprak van studie," zei ik. „Ja," zei hij, „ik ben van huis uit staathuishoudkundige en heb op ander gebied ook akademische graden behaald. Nu is de psycho logie mijn lievelingsvak." „En komt U daarvoor nu naar Neder land?" „Och", zei hij, „ook de frisheid van Uw land trekt mij' aan." „O," zei ik, „het Holland se landschap!" „Ja, maar ook de mensen en het vrouwelijk ge slacht niet het minst", zei hij. „Op zichzelf boezemt de vrouw mij echter geen belang in." „Zo?" zei ik. „Teveel gevoel", zei hij. „Mijn stelling is dat de wereld alleen vooruit kan komen door het verstand in alles de voorrang te laten." „Maar u kijkt dan toch wel naar de vrouwelijke Neder landers. „Ja", zei hij, „dat is wat mij in Nederland hindert. Ondanks mijn beginsel word ik er hier door aangetrokken." „U is de enige niet," zei ik. „O ja", zei hij, „Georges Duhamel heeft daar ook eens over geschreven. Maar", zei hij, „zouden we niet i eens uit dit gedrang zien te ko men". „Ja, even nog, mijnheer," zei ik. „Wij hebben het met In- dië alfjd zo goed bedoeld." „Be doelingen zijn imponderabel", zei hij. „Het is nu: „(m)en telt het doel alleen." Toen wij op het marktplein stonden zei hij: „Zielkundig be schouwd zeg ik toch „Ende wan hoopt niet." „De Indonesische ziel is ontvankelijk: die kan leiding gebruiken." „Maar we hébben dc leiding niet meer", riep ik uit. „Dan moet u toch leiden", zei hij. „Als je de leiding hèbt, is er geen kunst aan. Maar dan heeft men er ook geen voldoening van. U ziet dat ook bij het biljartspel. Het komt er op aan drie ballen met één tik te dwingen de loop te nemen die men wenst. Daar voor is het nodig dat men zelf zijn geestelijke en lichamelijke krachten onder bedwang heeft en dus zijn aandacht zo sterk op het spel concentreert, dat aan alle andere gevoelens de toegang wordt ontzegd." „Dat is zéér moeilijk", zei ik, „maar hoe kunt u biljartballen met Indonesiërs vergelijken?" „Dat ligt mij verre. Ik heb het alleen over de vol doening die de prestatie geeft. Trouwens, men dwingt wel bil jartballen maar geen zielen." „Ja", zei ik, „als ze het daarover 'ns eens konden worden. De een zegt dat het leiden van zielen demo- kratisch is, de ander noemt het dwingen van zielen demokratisch." „Inderdaad," zei hij, „als men het daarover eens kon worden, met of zonder oorlog, dan zou alles van een leien dakje gaan." „Maar, mijnheer," zei ik, „ik stel me dan ook voor één grote arke Noachs: één herder en één schaapstal" Hij bracht zijn hand aan zijn voor hoofd en staarde strak in de lucht. Plotseling zei hij: „Mijn heer, ik weiger. Ik denk aan on ze wetenschap, aan onze gestu deerden, aan onze installaties, on ze organisaties, onze instituten, aan héél onze moderne cultuur. „Uw taal is wel arm, U kent het andere uiterste", zei ik, en dan is 't te laat voor het inrichten van een arke Noach's." „Ik heb", zei hij, „vanmorgen gezien dat U zich ook door gevoelscomplexen laat beheersen. U is dan ook niet ge vrijwaard tegen denkfouten. Maar toen voelde ik mijn hand omhoog gaan en ik zei: „Mijn heer, nu gaat mij een licht op. Het gaat wel niet zonder zielen te dwingen. Maar het is zo eenvou dig als 't groot is. Het gaat er alleen maar over dat ieder zijn eigen ziel dwingt. En het is toch veel eenvoudiger om maar één ziel te dwingen dan millioenen zielen." „Ja, u kon toch wel eens gelijk hebben", zei hij. „De ge dachte is zeker de overweging waard". „Ja", zei ik, „als het het gaat, dan weg met overpro ductie, onderproductie, Atlantisch Pact, satellieten en met alle on oplosbare problemen". „Ik zal er over denken," zei hij, „en wij komen er op terug." Opeens wijzende op het raad huis: „Dat heeft mij zeer getrof fen. En ook Uw kerk is een mo nument waaruit men ziet dat Waalwijk een plaats met traditie is. Vanzelfsprekend had ik ge hoord van het moderne indus triële Waalwijk, maar die monu menten zijn niet door één ge slacht geschapen: zij behoren aan meer dan één geslacht.' „Is u er in geweest," vroeg ik. „In het raadhuis niet, zei hij, maar wel in de kerk." „Is u katholiek?" vroeg ik. Hij zei alleen: „Als daar de prachtigste Indische tempel had gestaan, dan was ik er niet in gegaan, hoewel ik daar filoso fisch dichter bij sta. Overigens ben ik in Waalwijk om te zien hoe het mogelijk is dat gemoede lijkheid en gezelligheid gepaard kunnen gaan met vooruitstrevend heid en industriële opbloei." „U heeft zeker het verslag van de in haling van Kees de Ruyter gele zen?" „Inderdaad", zei hij „En, mijnheer, is u tevreden?" „In zo verre niet," zei hij, „dat nu mijn stelling, dat deze twee water en vuur zijn, er hier in Nederland ook weer aan gaat. Ik heb van morgen de mensen naar hun werk zien gaan. Ik heb alle hoeken der gemeente doorkruist en ik kan niet anders zeggen dan dat ik, als ik een hoed op had hem én voor de arbeiders èn voor de overige bevolking van Waalwijk èn voor de heren op het raadhuis, het laatst maar niet het minst, af zou nemen." Wij wandelden wat op en ik zei: „Ik begrijp echter niet me neer, hoe U van Uw katholiek ge loof bent afgedwaald." „Ja, U be grijpt", zei hij, „ik heb dat met de moedermelk ingezogen, maar ik heb mij er aan ontworsteld en kan nu vrij denken." „En heeft u nu rust", vroeg ik. „Rust is ver slapping," zei hij, „is achteruit gang. Kortom,„Maar men heer, ik bedoel innerlijke rust, de snelste sprinter kan nog innerlijk 'rustig zijn." „Ook innerlijke rust is verslapping en verstarring. Te rug naar de basis jaDeze woorden waren zo luid gesproken dat de voorbijgangers ons om ringden. Later zei ik tegen hem: „.Mijnheer, dan hebt U de heer V. gesproken". „Inderdaad," zei hij, „dat is zo." Inmiddels waren wij op het Vredesplein aangeland; toen zei hij: „Elke uitleg uwerzijds omtrent de bestemming dezer gebouwen is overbodig. Ik heb alles in mij opgenomen en het is een harmo nisch, welhaast symphonisch ge heel." „En te denken", zei ik, „dat het een haar heeft gescheeld of alles ware vernietigd geweest." „Dat zijn de kansen van de oor log," zei hij. „Maar de heer V. heeft gezegd", zei ik, „Concen tratie zou vernietiging hebben betekend". „Maar de overleerin- dustrie is toch geconcentreerd," zei hij. „Welnu, dan klopt er toch iets niet", zei ik. Plots verhelder de zijn gezicht en hij zei: „En als de heer V. het nu ondanks al les toch gered heeft? Dit is Uw eerste denkfout." „Mijnheer", vroeg ik, om mijn figuur te red den, „gaat u met mij mee om het middagmaal te gebruiken?" Dit werd zonder complimenten geac cepteerd. „Houdt u van gebakken bok king," vroeg mijn vrouw. „Och, zei hij, „eten is voor mij een bij komstige zaak. Hoe minder aan dacht en tijd er aan wordt be steed, hoe beter." „Maar," zei mijn vrouw, „wat hebben wij er dan voor voldoening van?" „Van die kant heb ik het nog nooit be keken", zei hij. „U is toch psy choloog,' zei ik. „Dat bliksemse Nederland mompelde hij. „Wat doe ik hier eigenlijk?" „Zei u iets", vroeg mijn vrouw. „Nee, ik dacht hardop." Hij zei nog: „Vreemd dat men hier bij zijn overbuur op tafel kijkt. Dat heeft men op het Vredesplein grandioos ingericht." Daarna richtte hij zich tot mij: „Wij hebben nog veel te bespreken". Ik bood hem een ge makkelijke stoel aan en hij begon. bestuurder A. A. Op de Beek uit Eindhoven. De voorzitter, de heer C. Roestenberg, opende deze bij eenkomst met de christelijke groet en riep de leden, die zo goed als allemaal aanwezig waren, een hartelijk woord van welkom toe, speciaal de hoofdbestuurder en niet- leden. De notulen van de vorige vergadering werden onver anderd goedgekeurd en vast gesteld. Hoofdbestuurder Op de Beek gaf hierna een zeer dui delijke uiteenzetting over de stand van zaken betreffende de nieuwe loonregeling die ondertussen zijn beslag heeft gekregen e.m.a. punten. De heer A. Snijders werd gekozen als lid van G. O. Van de rondvraag werd door verschillende leden een druk gebruik gemaakt, welke vragen door de heer Op de Beek naar ieders tevreden heid werden beantwoord. Nieuwe sortering ontvangen in de onkreukbare dassen, zoals Sir Edwin en Mohair. Zie onze eta lage. J- Hoendervangers, Grote straat 155, Waalwijk. K.A.J., ondanks alle moeilijk heden, steeds langs alle we gen getracht heeft het Chris- tus-icteaal uit te dragen en te doen herleven in de gemeen schap van de jonge arbeidei's. Het oprichtingsjaar 1945 dat zich speciaal kenmerkt als 'n jaar van acties voor het wer ven van leden, bracht als re sultaat, dat de K.A.J. in haar eerste levensjaar reeds 200 leden telde. In dat zelfde jaar trok een groot aantal van on ze jongens op naar de eerste Kajotters-meeting in 's-Bosch, waar de Vlaamse Kajottefs- leider Marcel v. d. Wiel het vuur van het Kajotters-ideaal ZONDAGSDIENST 9 April 1950 Dr. Langemeijer Apotheek: Geers. NED. HERV. KERK WAALWIJK. Goede Vrijdag" 7.30 uur n.m.: H. Avondmaal. Zondag 9. April 1950. Ie Paasdag: 10 uur v.m.: Ds. W. L. Jens. 6.30 uur n.m.: Ds. W. L. Jens, Catechismus. EEN KERK GEVRAAGD. Voor de kerk te Salatiga: Vorig bedrag 319.25 B. 5.— Collecte bij 80ste verjaardag 10. Totaal ƒ335.25 Kan er niemand bij thuis komst van een Indië-ganger 's avonds bij het feest met een bus rondgaan voor de kerk van Salatiga? GYMN.-VERENIGING „KUNST EN KRACHT" Dames-afdeling opgericht. Dinsdagavond werd in de gymnastiekzaal der R.K. Jon gensschool in de Baard wij k- sestraat de oprichtingsverga dering gehouden van een da mes-afdeling der R.K. Gym- nastiek-vereniging „Kunst en Kracht". Nagenoeg ale aanwezige meisjes gaven zich als lid op. De repetities zullen reeds a.s. Woensdagavond beginnen on der leiding van Mej. v. Gulik uit Tilburg. Begonnen wordt met meis jes van 14 jaar en ouder, doch spoedig zullen ook afdelingen voor jongere meisjes gevormd worden als een en ander na der geregeld is en men een overzicht heeft van het aan tal deelneemsters. Er blijkt n.l. voor deze nieuwe afdeling van „Kunst en Kracht" grote belangstelling te bestaan. Op de eerstvolgende alge mene vergadering van de da- mes-gymnastiek-afdeling zul len vertegenwoordigsters van de actieve turnsters in het be stuur worden gekozen. Voor lopig berust het bestuur in handen van de commissie van oprichting, bestaande uit de Weleerw. Heer Kap. Kraanen, Mevr. Pullens-v. Gaaien, Me vrouw Veltman-Vissers, Mevr. Groenewegen-v. d. Lee, Me vrouw v. Mierlo-Boom, Mevr. Dupont-v. d. Heijden, Mevr. Vissers-v. Helvoirt en het be stuur van „Kunst en Kracht". VERGADERING VAN DE R.K.B. VAN OVERHEIDS PERSONEEL K.A.B.O. Afd. Gemeente bedrijven. Op 3 April j.l. werd door bovengenoemde afdeling een vergadering gehouden, waar bij tegenwoordig was hoofd- De voorzitter dankte tot slot de hoofdbestuurder voor zijn duidelijke uiteenzetting en hoopt dat in het vervolg de opkomst van de vergade ringen zo zal mogen blijven. De niet-leden die op deze vergadering aanwezig waren, gaven zich spontaan als lid van de K.A.B.O. op. Hierna werd deze buiten gewoon drukbezochte verga dering op de gebruikelijke wijze gesloten, flfr i ADVIESBUREAU VOOR OORLOGSGETROFFENEN. Het Adviesbureau voor Oor logsgetroffenen zal op Don derdag 13 April zitting hou den in de volgende plaatsen: om 16.00 uur bij Wed. Tim mermans te Heusden; om 17.00 uur bij Hotel Vis sers in Drunen; om 19.00 uur bij Hotel Van Iersel te Waspik. GUNNINGEN. Aan de firma W. van der Heijden en Zn., glas in lood- atelier alhier, is opgedragen de x-estaux-atie en het brand- schildex-werk der St. Marti- nuskerk te Eindhoven, als mede het brandschilderwerk der kerk te St. Antonis. Toen in Januari 1945 onze gemeente nog in de frontlinie lag, vliegende bommen, gi*a- naten enz. nog door de lucht suisden, werden de grondsla gen gelegd voor de oprichting van de Katholieke Arbeiders Jeugd, beter gezegd de her oprichting (zij het in andere vox-m) van de in de oorlog door de bezetter verboden „Jonge Werkman". Thans, in 1950 dus, geden ken wij het feit dat de K.A.J. de eerste 5 jaren achter de rug heeft en het is dan ook daax-om dat 2e Paasdag een feestdag zal worden voor de Kajotters van Waalwijk, om dat zij dan samen het le lus trum feestelijk zullen gaan vieren. Als wij een terugblik gaan werpen op de afgelopen vijf jaren, dan zien we hoe de in een enthousiaste rede aan de jongens uitdeelde. Om de Kajotters-beweging echter dienstbaar te kunnen maken voor de gehele ai'beidersjeugd, was de vorming van leiders een punt van het allergroot ste belaxxg. In de winter van 1945/'46 werd dan ook wekelijks een leidex-s-cursus gegeven, waar de toekomstige leiders de vor ming kregen die zij voor hun taak nodig hadden. Wat betreft de activiteit naar buiten, was 't jaar 1946 zeker van belang. Op 10 Juni organiseerde,, de K.A.J. een Kajottersdag in Waalwijk op het Raadhuis plein, terwijl op 21 Juli onze Kajotters meetrokken naar 't jubel-congres in Tilburg. Deze Kajottersdagen waren als het ware de voorlopei's van het grote Nationale Kajotters Congres in 't Stadion te Am sterdam, waar ook onze jon gens heen trokken om daar samen het spel der 30.000 te gaan spelen. Was er reeds aandacht be steed aan de vorming van lei ders, ook voor de Pioniers- groepen van de K.A.J. v/erd een inleidings-cursus gehou den die in drie week-ends op de Pessert werd georganiseerd en waarop door een 40-tal jongens als een aangename en geslaagde cursus kon wor den teruggezien. Op 15, 16, 17 en 18 October toonde de K.A.J. wat de Jon ge Arbeiders op het gebied van toneel kunnen bereiken in de grote en zeer geslaagde Revue „Klets, Pats, Boem", die zij vier avonden voor een uitverkochte zaal opvoerden. De eerste paar maanden na deze zo geslaagde revue was het voor de buitenstaander misschien alsof de K.A.J. een winterslaap ging houden, om nooit meer daaruit te ontwa ken. Toch is er in die dagepv van ogenschijnlijk onactiviteit- hard gewerkt. Door ervaring gesterkt kwam men tot de conclusie dat een meer vaste vorm en een omlijnd program voor de K.A.J. noodzakelijk geworden was. Sportriemen, plastic en de nieuwste lederen Sportriemen in een grote keus. J. Hoendervan gers, Grotestraat 155, Waalwijk. In het jaar 1947 werd dan ook vooral aandacht besteed aan het algemene vormings- wei'k in de beweging, en door het oprichten van parochiële Pioniersgroepen werd de grondslag gelegd voor meer dix-ecte vorming van de Jonge Arbeidei's. Tevens werd dit jaar begon nen met de maandelijkse Recollectie en Studiekring, waarin de meest uiteenlopen de sociale pi-oblemen werden behandeld. Ook 1948 stond in het kader van vorming en ontwikkeling op godsdienstig, sociaal en cultureel terrein. Regelmatig werd deelgenomen aan de 2-maandelijkse verdiepings- week-ends op de Witte Ber gen in Oix'schot, voor districts- en kringleiders. De districtsbijeenkomsten, die later werden omgezet in weekends, werden trouw door de bestuui'ders en leden uit de afdeling bezocht. Het fun- dament van de pai'ochiële Pio niersgroepen wex-d daardoor steeds steviger en het aantal Pioniers breidde zich lang zaam maar zeker uit. Aan het einde van dit jaar werd ook op de K.A.J. een beroep gedaan om de vaak nog zo vijandelijke gezindheid jegens Duitsland te doen plaats maken voor een al les overwinnende christelijke naastenliefde en onder het motto: „Een schip voor Keu len" brachten de Kajotters samen met andere Jeugd- en Jeugdstandsorganisaties 96 balen voedsel en kleding bij een voor het toen hulp be hoevende Duitsland. Was kort na de bevrijding het plan om meer samenwer king tussen de diverse Jeugd- en Jeugdstandsorganisaties ge deeltelijk mislukt, thans werd opnieuw contact opgenomen en nu, zij het dan ook lang zaam, met meer succes. Op 24 Maart 1949 organi seerde de K.A.J. voor de ge zamenlijke Jeugd- en Jeugd standsorganisaties een con tact-avond, waar dhr. Lamb, v. d. Zanden kwam spreken over „Onze Levenshouding". In samenwerking met de V.K.A.J. werd in de Goede Week 't Passie Paasspel op gevoerd, waarin het lijden van Christus, die stierf voor alle mensen, duidelijk naar voren kwam. Het hoogtepunt in de zo- mer-activiteiten was wel het Vacantie-kamp op de Witte Bergen te Oirschot. Twee en dertig jonge arbeiders, Kajot ters en niet-Kajotters trokken er in de kermisweek op uit om hun vacantie te gaan door brengen op de Witte Bergen, waar zij niet alleen genoten van het mooie weer, maar waar ze tevens zelf leerden ontdekken welk een rijkdom het is van een goed vacantie- kamp te kunnen genieten. Toen Katholiek Nederland zich aansloot bij het algemeen protest tegen de kerkvei'vol- ging in Oost-Europa, stonden de gezamenlijke Jeugdorgani saties paraat om hun mede werking te verlenen. Ontelbaar zijn de moeilijk heden geweest die vooraf gingen aan de opening van 'n eigen K.A.J.-gebouw in de parochie St. Clemens, maar gedragen door een vast ge loof en een sterke wil en overtuigd van de noodzaak in het belang van de Katholieke Arbeiders Jeugd, is ook dit bouwwerk tot stand gekomen. Om tenslotte het probleem van een tekort aan leiders, dat door oproeping in Mili- taire Dienst zich telkens op nieuw weer voordeed, te kun nen ondervangen, werd in Oc tober begonnen met het hou den van een wekelijkse lei derskring, waarin de leiders vorming stevig ter hand werd genomen. Dit alles is een overzicht van activiteit die de K.A.J. heeft aangewend om haar doel, de opbouw van de ar beidersjeugd, te kunnen be reiken. Het zal niet onze taak zijn om uit te maken in hoeverre zij dit doel verwezenlijkt heeft, omdat het nu eenmaal niemand van ons gegeven is een blik te werpen in 't hart van iedere individuele jonge arbeider. Wij hopen slechts dat de K.A.J. een steen heeft mogen bijdragen bij de mo rele wederopbouw van ons Vaderland; Dat zij in de afgelopen vijf jaren ook in onze gemeente iets van betekenis heeft mo gen zijn voor de Katholieke Arbeidersjeugd. Tenslotte hopen wij dat Gods zegen op dit werk mo ge blijven rusten, opdat de K.A.J. als werktuig in Zijn hand mag blijven voortwer- ken ter ere Gods en tot heil van de gemeenschap. Aan Christus Koning trouw. NIEUWE FORD GARAGE TE WAALWIJK aan de Grotestraat 349. De Official Ford Dealer, Automobielbedrijf „De Lang straat" N.V. heeft zich in het belang van haar cliëntèle ver plicht gevoeld de nieuwe ga rage thans reeds in gebruik te nemen, ofschoon de offi ciële opening door enige om standigheden eerst op nadere datum kan plaats vinden. De nieuwe modern ingerich te garage beschikt over diver se nieuwe technische hulp middelen, waai'door het mo gelijk is de automobielbezit- ters nog meer service te ge ven, terwijl bekwame vaklie den steeds ten dienste staan. Ook voor stalling is ruim schoots gelegenheid. Wij twijfelen er niet aan of deze nieuwe garage is weder een goede aanwinst voor Waalwijk en haar cliëntèle zal de opening hiervan dan ook op hoge prijs stellen. Wij wensen haar veel suc ces toe. VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN door EARL DERR BIGGERS. 28) „Nu Charlie, als jij het uit houdt, kan ik het zeker". „U bent bovenste beste", ant woordde Chan. „Problemen, die wij het hoofd bieden, zijn niet zonder belang, wat dat betreft. Zeer bijzondere toestand. Thuis word ik geroepen om te kijken naar misdaad, duidelijk als ge zicht van heidensen afgod. Ie mand vermoord, misschien. Aan wijzingen zijn overvloedig, ik duw wagentje langs één pad, ik zwenk, ik zoek een ander. Niet alzo hier. Uittrekkend om groot mysterie op te lossen, moet ik eerst mijzelf vragen, wat zijn dit grote mysterie, waarvoor ik uit trekken „Je zegt het", zei Bob. „Toch één gi'oot feit blinkt klaar als sneeuw op verre berg. In nacht kort geleden, onbekende vermoord zijn op Madden's ranch. Wie onbe kende was, waarom hij ver moord worden, en wie dienst deden bij de manslag dat zijn eenvoudige kleine zaken, die ter opheldering overblij ven". „En wat hebben we, om van uit te gaan?" vroeg Eden hul peloos. „De gil van een papegaai in de nacht. De ruwe verwij dering van de ongelukkige vo gel. Een kogelgaatje, verbor gen achter schilderij, pas van plaats veranderd. Een oude revolver weg van stoffige muur. Te meer eer voor ons, wanneer wij met zulke nietige aanwijzingen zaak ontwar ren." „Eén ding snap ik niet jnder andere", zei Bob. „Hoe zit het met Madden? Weet hij er van? Of is die sluwe Thorn op eigen houtje aan de gang?" „Belangrijke vragen", er kende Chan. „De tijd zal ons mogelijk het antwoord bren gen. Ondertussen het beste Madden niet tot vi'iend te ma ken. U hebt hem niets gezegd over San Francisco, hoop ik. Over Slappe Phil Maydorf en zijn vi-eemd gedrag." „Neen, toevallig niet. Ik vroeg me juist af, of ik het niet doen moest, nu Maydorf zich in Eldorado vertoont." „Waarom? Paarlen zijn niet in gevaar. Hoorde ik u zeggen op dagbladbureau, dat u mij grotelijks wilde vereren door mij te volgen?" „Ja, zeker." „Dan nog wat hoo malimali voor Madden. Niets te winnen door andere loop, misschien veel verliezen. U hem ver tellen van Maydorf hij mis schien antwoorden: breng paarlen naar New York. Wat dan? U weggaan, ik weggaan. Mysterie van pas geleden ge beurtenis op ranch nooit op gelost." „Je zult wel gelijk hebben", zei Bob. Zij reden voort door de toenemende duisternis, voorbij het kantoortje van de Dadel City optimist, dat nu verlaten was. „Zeg eens", voegde de jon gen er bij, „zou datgene, wat je denkt, dat op de ranch is voorgevallen Woensdag avond gebeurd kunnen zijn?" „U diep gevoel hebben voor Woensdagavond?' vroeg Chan. Waarom?" In het kort herhaalde Bob wat Paula Wendell hem over die avond verteld had Thox-n's klaax-blijkelijke op winding, toen hij haar aan de deur te woord stond, zijn vol houden, dat Madden haar niet kon ontvangen, en het aller belangrijkste, van die kleine gi'ond-onderzoeker met de zwarte baard, die het meisje op het erf zag. Chan luisterde aandachtig. „Dat is praten", prees hij. „Hier is mooie, nieuwe aan wijzing voor ons. Hij kan heel gewichtig zijn, die zwartbaard. Een woestijnrat, denk ik. De jonge dame veel rondgaan in dit land. Ben ik juist?" „Ja, zeker." „Zij kan misschien gehei men bewaren?" „Daar kun je van overtuigd zijn." „Vertrouw haar niet. Als wij overal heen pi-aten, wij misschien spijt hebben later. Ik echter zoveel wagen als te verzoeken, haar te vragen haar mooie ogen open te hou den voor zwartgebaarde rat. Wie weet? Misschien zijn dit levenskrachtige schakel in onze keten." Zij naderden de kleine oase, die Madden in 't stof van de woestijn had ge maakt. „Ga naar binnen", ging Chan voort, „en handel onschuldig als zeer nieuwe zuigeling. Als u met vader over telefoon praat, zult u hem voorbereid vinden. Ik heb hem een telegraaf gezon den." „Zo?" zei Bob. „Ik ook. Twee" H n. „Dan is hij geheel voorbe reid. Onder andere verstoutte ik mij hem er aan te herinne ren, dat stem komende over draad dikwijls wordt gegre pen door anderen in kamer, zowel als door hem die zich neervlijt bij telefoon." „Dat was een prachtig denkbeeld. Ik geloof, dat je overal aan denkt, Charlie." Het hek was open en Chan draaide de auto het erf op. „Geloof ik ook", zuchtte hij. „Nu, met drukkende tegenzin, moet ik aan diner denken. Herinner u, wij zijn waak zaam wachtend. En als wij el kaar ontmoeten, de grootste zorg. Niemand moet tot mijn identiteit doordringen. Van middag nog had ik mijzelf klinkende schop kunnen toe dienen. Dat woord „onvermij delijk" te weelderig voor ou den Ah Kim. In toekomst moet ik woorden uitzoeken, gelijk mooie bladen voor sa lade. Vaarwel en prachtig succes." In de woonkamer vlamde 't vuur reeds op in de grote haard. Madden zat aan een groot bureau-ministre brieven te tekenen. Hij keek op toen Bob binnen kwam. „Zo", zei hij. „Prettige mid dag gehad?" „Ja", zei Bob. „U ook, hoop ik?" „Neen, ik niet", zei Mad den. „Zelfs hier kom ik niet uit de zakendrukte. Ik heb net een post van drie dagen afgewerkt. Hier, Martin", voegde, hij er bij tegen de se cretaris, die juist binnen kwam, „je kunt ze nog wel even naar de post brengen vóór het eten. En hier zijn de telegrammen zend die ook af. Neem de kleine wagen, die gaat sneller over deze wegen." Thox-n pakte de brieven bij elkaar en begon ze met ge oefende handen te vouwen en in omslagen te doen. Madden stond op, rekte zich uit en ging bij 't vuur staan. „Heeft Ah Kim je teruggebracht?" vroeg hij. „Ja", antwoordde Bob. „Hij kan goed chauffex-en, nietwaar?" ging Madden ver der. „Uitstekend." „Een buitengewone jongen, die Ah Kim." „Och, waarom?" zei Bob zoi-geloos. „Hij vertelde, dat hn een vrachtauto met groen-- te heeft gereden in Los Ange los. Zoveel heb ik uit hem ge- krpf*pn| maar dat is dan ook alles." „Zwijgzaam, nietwaar?" Eden knikte. „Zwijgzaam als een advocaat", zei hij. Madden lachte. Toen Thorn heenging, zei hij: „Je vader heeft niet opgebeld." „Niet? Hij komt waai'schijn- lijk niet thuis voor vanavond. Als u het wilt, bel ik hem vanavond nog eens thuis op." „Ja, dat is goed", zei Mad den. „Ik wil niet ongastvrij lijken, mijn jongen, maar ik verlang er naar hier weg te komen. Er zijn berichten bij de post van vandaag je be grijpt. (Wordt vervolgd). Aan de Nuts avond-teken- school werden wegens beëindi ging van de 4-jarige cursus, in de v.m. L. O. School de diploma's uitgereikt. Onder de aanwezigen merkten we naast de directeur en leraren o.a, op de heren J. A. Duyne, voorzitter, G. v. Andel, secr.-penn., A. de Haan, indu strieel, D. J. Hus en G. Schip per. De voorzitter opende de avond met een woord van wel kom tot de aanwezigen en gaf hierna het woord aan de direc teur der tekenschool, de heer W. Knoop. Deze deelde direct me de, om de spanning te breken, dat aan alle leerlingen der 4e klas het diploma uitgereikt zou wor den. Maar, aldus spreker, zij moesten nu niet op hun lauweren gaan rusten en denken dat, nu zij het diploma behaald hadden, zij er al waren, doch zich reali seren dat zij pas aan het begin punt van hun loopbaan stonden en dat zij nog veel zouden moe ten leren eer zij waren waar zij wezen wilden. In dit verband wéés hij op de plannen van het bestuur, een nieuwe vervolgcur sus aan de school te verbinden, welke twee jaar zou duren en drukte de geslaagden op het hart deze cursus te volgen. Hierna reikte de directeur de diploma's uit aan de heren H. Kerkwijk, Wijk, z.g. G. Mout- haan, Wijk, z.g. G. v. Zeist, Meeuwen, G. v Kuyk, Aalburg, A. Schilders, Meeuwen,C. H. v. Wijk, Wijk, H. Redeker, Meeu wen. C. Viveen, Heesbeen, C. de Waal Wijk en J. Brander horst, Genderen. Vervolgens vond de prijsuitrei king plaats. In de afdeling scheeps- en ma chinetekenen verkreeg G. Str.uijk uit Genderen een le prijs en J. Duijster Heusden en W. Brink- Meeuwen een 2e prijs. Afd. vak- en reclametekenen E. v. d. Oever uit Heusden en C. de Bruin uit Wijk elk een le Drijs en J. Verstege Wijk een 2e prijs. Afd. schilders 2e klas K. Ver beek uit Wijk een 2e en J. de Raad Haarsteeg een 3e prijs. Afd. bouwkunde J. Lankhaar Eethen le, H. C. v. d. Wiel Haarsteeg en v. d. Kolk, Gende ren elk een 2e prijs. Aan het slot dankte de direc teur bestuur en leraren voor de prettige samenwerking. De voorzitter, dhr. Duijne, deelde nog mede, dat volgend jaar dhr. A. de Ha.ui weer als voorzitter zal fungeren en sprak de hoop uit dat door diens toe doen de animo voor de afdeling scheepsbouw weer zal toenemen. De leerling H. C. v. Wijk sprak een dankwoord namens de leerlingen tot de directeur en le raren voor de ontvangen lessen en hoopte dat zij deze in de practijk in toepassing zouden mo gen brengen. Geslaagd aan de R.K. Huis houd- en Industrieschool Mariën- burg te 's-Bosch Mej. C. Buijs, alhier. Onder voorzitterschap van haar hopman A. v. Bladel, ver gaderde in het clublokaal „Cen tral" het schuttersgilde „St. Bla- sius". Besloten werd om naast de vastgestelde bonds-concoursen deel te nemen aan het Nat. Con cours op 7 Mei te Enschot en 11 Juni te Udenhout terwijl men op 4 Juni a.s. deelneemt aan het grote landjuweel te Boxmeer. Besproken werd het onderling concours der schuttersgilde „St. Catharina" te Herpt en „St. Bln- sius" te Heusden. De nieuwe insignes werden aan de leden uitgereikt. Na de rondvraag sloot de hoofdman de ze geanimeerde vergadering.

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 2