L00N-0P-ZAND EOT „OEFENING EN VERMAAK" DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN DINSDAG 11 APRIL 1950 2 in ZUID-LIMBURG AM Heropening. We waren Zaterdagavond in de gelegenheid een kijkje te nemen in het verbouwde en gemoderni seerde winkelpand van de heer Jos de Brouwer in de Verl. Hoofd straat, het radio-electro-technisch bureau, dat bij deze gelegenheid een keuze van artikelen tot dit bedrijf behorend ten toon stelde, die ongetwijfeld „elck wat wils" biedt, zowel voor de kleine als de royale beurs. Radiotoestellen en radio- en gramophoon-combinaties van de nieuwste vindingen; lam penkappen en lichtkronen, wand en schemerlampen in alle moge lijke variatie en de nieuwste mo dellen, die de voorjaar-jaarbeurs presenteerde, wasmachines, stof zuigers, armaturen en electro-mo- toren van de beste binnenlandse en buitenlandse merken, kortom te veel om te noemen. Origineel paste de heer de Brou wer de ontelbare lamp-aansluitin gen in zijn nieuwe zaak toe. Elk gewenst model er er kunnen meer dan 100 aansluitingen in de winkel gemaakt worden is zon der ontsierende snoerverbinding, geheel apart in te schakelen, zo dat de koper zijn keuze, zonder hinderlijke bijverlichting kan be oordelen. De verbouwing is een verfraai ing van het pand en de straat en mag weer een aanwinst genoemd worden voor onze bloeiende win keistand. De firma W. den Teuling ver zorgde het metsel- en timmerwerk, terwijl de binnenbetimmering werd uitgevoerd door de firma H. van Heesch en het schilderwerk van de bekwame hand van de heer André Muizelaar kwam. Natuur lijk werd de verlichting door de heer de Brouwer zelf uitgevoerd, waarbij zijn actief personeel, spe ciaal de jongeheer v. Daelen ber gen werk verrichtte. Dat er massa bloemen en andere felicitaties van leveranciers en vrienden binnenkwamen was zo wel in de winkel, als in het ge hele pand waar te nemen. Monsieur Vincent. Als we U een recensie zouden voorleggen uit een of ander maandblad van 'n missiehuis of kerkgenootschap, zoudt ge moge lijk aan reclame denken, doch als we U vertellen, dat „Het Vrije Volk" een grote plaatsruimte aan „Monsieur Vincent" afstond en de heer Wiersraa deze film om drie redenen een bijzondere prestatie noemde, nl. om de meesterlijke vertolking door Pierre Fresnay, om de knappe regie van Maurice Cloche en om de goede smaak, die zich van banaliteiten onthield, dan zegt dat misschien meer voor U. Of het oordeel van „De Waar heid", die hier heus waar is: „Fresnay is wonderbaarlijk"..., „scène met galeislaven groots"..., „voortreffelijk camerawerk". n Korte samenvatting van de inhoudChatillon, een lentedag in het jaar 1617. De diligence zet even buiten het dorp een geeste lijke af. Langs een voetpad be reikt Pastoor de Paul zijn nieuwe parochie. De ontvangst is merk waardig. Morsige straten, geheel gesloten en geblindeerde huizen. Slechts zo nu en dan kletteren stenen om hem heen, ten bewijze, dat er nog ergens leven in het dorp is. De kerk is verlaten en in ruïneuze toestand. De kippen ka kelen er rond en een krankzinnige vrouw gilt: „Ze zijn vervloekt". In het huis van Monsieur Beunier wordt gefeest en gedanst. Laten we eten en drinken, want morgen sterven wijDe dood loert in Chatillon in zijn meeste gevreesde vorm rondde pest! Pastoor de Paul slaat de uitno diging, om op het feest te blijven af. Zijn plicht ligt elders. Hij redt een kind, dat hongert bij een ge storven moeder. Er zijn weer ste nen, die rollen, maar er is ook '11 man, die een graf helpt delven en er is een arme vrouw, die het kind tot zich neemt. Pastoor de Paul is zijn strijd tegen de jam merpoel van menselijke ellende, maar ook tegen onverschilligheid, sleur en egoïsme, begonnen. Een nobele en gigantische strijd, die hem al gauw de naam geeft, waar aan alle armen en ellendigen zich vastklampen „Monsieur Vincent". Maar ook de groten der aarde worden opmerkzaam. Staatsman- Kardinaal Richelieu die zijn men sen kent, dwingt Monsieur Vin cent in zijn dienst te komen. Aal moezenier der galeien wordt mon sieur Vincent en later wordt hem het gehele probleem der armen zorg toevertrouwd. Een belang rijke post. Maar Monsieur Vincent blijft de mens, die soep uitdeelt en brood, en die de ongelukkige behandelt. Glimlachend en hel pend treedt Monsieur Vincent door een poel van ellende Hij wordt er moe van... en oud. Als hij tegen het einde van zijn leven door de Koningin van Frankrijk wordt ontvangen, uit hij zijn twij fel aan zijn eigen werk. „Wat moet men dan doen om iets te doen", roept de koningin uit. „Meer", is het antwoord. Doodmoe komt Vincent thuis. Er wachten hem veel bezoekers. Zelfs een afgezant van de Paus. „Het is een grote eer, die Z.H. mij aandoet", zegt hij. „Vraag hem om vergeving, maar ik ver wacht vanavond ander bezoek". Wel ontvangt hij de jongste zuster van de Orde der Barmhar tigheid, de orde, die hij gesticht heeft. En stervend geeft hij haar de woorden mee, die zijn leven geleid hebben: „De armen zijn je meesters. Hoe onrechtvaardiger en ruwer zij optreden, des te meer liefde moet je ze schenken, want slechts om de liefde alleen zullen ze je het brood, dat je ze geeft, vergeven". De laatste avond, die „De To ren" zijn leden biedt, wordt Don derdag zeker 'n succesavond. De Harmonie St. Jan in actie. De Harmonie St. Jan in de pa rochie Berkdijk ontplooit een ge weldige actie. Voor aan het grote zomerprogramma te beginnen, wat de deelname aan een federatief concours inhoudt, wordt het sei zoen Zondag a.s. ingezet met een concert en onderling sextettencon- cours onder de eigen leden. Als verplicht nummer moet geblazen worden de ouverture „Fierial" van de directeur P. B. Bisselink. De zes deelnemende sextetten hebben daarna ieder een of twee vrije werken, nl. achtereenvolgens: sex tet A: Largo van Handel; sextet B: Cicile van Schubert arr. Bisse link en Mooi Zeddam van Bisse link; sextet C: Ave Maria van Bisselink; sextet D: Oremus van Bisselink en sextet E: Ave Verum van Mozart, arr. Bisselink en Daiy Bell, wals van H. Dacré. De jury bestaat uit de heren P. B. Bisselink, directeur, J. v. d. Nieuwenhuijzen, oud-directeur St. Jan en Fr. v. d. Ven, organist der parochie-kerk. Er bestaat voor deze avond die in de zaal van de harmonie ge houden wordt veel belangstelling. Jaarvergadering St. Willibrordus. Vrijdag 14 April houdt de afd. Kaatsheuvel van de Ned. R.K. Fa- brieksarbeidersbond St. Willibror dus in de Gildenbond haar jaar vergadering. De agenda luidt: 1 Opening; 2 Jaarverslagen van Penningmeester en Secretaris; 3 Eventuele ingeko men stukken en mededelingen; 4 Spreekbeurt van de Bondspenning- meester dhr. Redegeld over „Ac tualiteiten"; 5 Bestuursverkiezing, aftredend zijn de heren C. van Gulik, secretaris en P. Korthout 2e penningmeester; 6 Een woord van de geestelijke adviseur en 7 Rond vraag en sluiting. Ons Genoegen-D.E.S.K. Op veelvuldig verzoek speelt de toneelvereniging „Ons Genoegen- Desk" a.s. Zondag 16 April (Be loken Pasen) nogmaals de klucht: „Trouwen of betalen", dat half- Vasten enkele uren de zaal bij de heer J. van Dun deed brullen en gieren. Wie deze uitvoering weer niet teleurgesteld wil worden, raden wij aan gebruik te maken van de plaatsbespreking op de dag der uitvoering van 11)^ tot 1 uur. Aanvang der uitvoering om half acht. Agenda. Dinsdag 8 u. n.m. repetitie R.K. Par. Kerkkoor St. Jan i. d. school. Woensdag 8 u. n.m. Maandver gadering K.J.M.V., zaal W. Smit, spreker J. Hopman. Woensdag 8 u. n.m. rep. Harm. Kon. Muz. Gez. Euphonia. Woensdag 8 u. n.m. Apollo- Theater: „Op stap naar Rio", toe gang 14 jaar. Donderdag 7.30 u. n.m. rep. Dameskoor Bel Canto. Donderdag 8.30 u. n.m. rep. Ge mengd koor Bel Canto. Donderdag 8 u. n.ra. Filmver toning Cult. Kring „De Toren", zaal W. Smit: „Monsieur Vin cent". Loon op Zand's Gem. Koor. Op Zondag 16 April a.s. geeft Loon-op-Zand's Gemengd Koor haar laatste winterconcert. Hier aan wordt evenals bij het vorige concert, solistische medewerking verleend door mej. N. Dupont, sopraan, de heer P. Dingeihoff, tenor en de heer Vesters, bas. De leiding van deze avond is in handen van de heer F. Wil- mont. Het programma bevat naast opera-fragmenten ook enkele klas sieke werken. Wanneer we op 't programma weer werken vermeld zien van Bach, Viadana, Mozart, Lortzing, Gounod, Verdi, Mascag- ni en Leon Cavallo, en we kun nen ons het eerste optreden van dit koor met solisten nog herin neren, dan staat Loon op zand weer 'n kunstzinnige avond te wachten. Vierde Lustrumviering van de Kajotters. Op 2de Paasdag vierden de Kajotters hun 20-jarig bestaan. Een groot feestprogramma was hiervoor samengesteld om dit feest op grootse wijze te vieren. De dag werd begonnen met een algemene H. Communie voor alle Kajotters onder de H. Mis van 8 uur, terwijl in het parochiehuis 'n gezamenlijk ontbijt werd gebruikt. Om 10 uur had in de parochie kerk de Hoogmis plaats voor de geestelijke en tijdelijke belangen der vereniging, opgedragen door de Aalmoezenier Kapelaan Ver- voordeldonk. Van 12 tot 1 uur had in een der zijzalen van het parochiehuis een druk bezochte receptie plaats, waarbij de zaal in een keur van bloemen was geplaatst en waarbij we o.a. opmerkten: burgemeester v. d. Heijden met zijn echtgenote, de Z.E. Heer Pastoor Schoenma kers en vele plaatselijke autoritei ten, alsmede vele jeugdverenigin gen uit de kajotterswereld uit het Bisdom. Als eerste spreker voer de het woord de heer J. van Nooye namens de K.A.B., die in een gloedvolle speech het wel en wee der vereniging schetste en 't grote nut van deze organisatie als voorbereiding tot toetreding der K.A.B. naar voren bracht; hij hoopte dat er steeds pioniers zul len blijven die hun schouders on der dit werk zullen zetten tot heil der jonge arbeiders en hun toe komst. De heer P. Heyda, als leider der K.A.J., dankte de spreker voor zijn woorden. Hierna bracht de heer M. Snoeren zijn gelukwensen namens de R.K. Werkmeesters- bond over en herinnerde aan het feit dat hij als oprichter mee is' begonnen. Pastoor Schoenmakers besprak het grote nut dezer organisatie en hen die de pioniers waren, hier bij niet vergetende de ouders die hun jongens aanspoorden trouwe leden te zijn dezer organisatie. De parochie bezit in deze vereniging een onmisbare instelling en deze is een groot succes voor de vor ming der jonge arbeiders. Hij prees de Loonse afdeling die de derde van ons Bisdom was. Vervolgens sprak de heer J. Torians namens de E.H.B.O. en zo volgden de felicitaties van alle verenigingen ter plaatse, alsmede van de Kajottersafdelingen van 't Bisdom, die zelfs met een muziek corps hun zustervereniging kwa men feliciteren. In de loop van de middag had den in de grote zaal van „Con cordia" door alle afdelingen volks dansen plaats en werd om 2 uur een muzikale rondwandeling ge maakt door het dorp met bazuinen en trommelgeroffel, wat natuurlijk veel belangstelling trok. Rector Jansen, de hoofdaalmoe zenier van de K.A.J., celebreerde om 5 uur een plechtig Lof, hetwelk door de Kajotters werd gezongen. Het openluchtlof kon wegens de zware regen geen doorgang vin den. Om 7 uur werd door de toneel vereniging van de K.A.J. een ju bileum-revue opgevoerd, waarbij de ouders der K.A.J. waren uitge nodigd en die druk bezocht was. Ook dit was een groot succes. Hoewel het weer niet had me degewerkt, en vele feestelijkheden binnenshuis moesten plaats vin den, mogen we zeggen dat de vie ring van het 20-jarig bestaan der K.A.J. een groot succes is gewor den. door toewijding en liefde voor het vak moesten ze zich steeds meer bekwamen. Tenslotte dankte de heer Van Heesbeen directeur en leraren voor de ijver waar mee ze zich op hun taak had den toegelegd. Hierna sprak de directeur van de school, de heer C. G. M. van Steenderen. Hij merk te op dat deze dag de Avond nijverheidsschool voor 't eerst in haar geheel bijeen was en hij verheugde er zich over. De afgelopen vijf jaar over ziend, constateerde hij dat er velen begonnen waren, maar dat lang\ niet allen 'de eind- streep gehaald hadden. Hij vond dit jammer en wees daarbij op de woorden van de heer van Heesbeen, niet alleen voor de betrokken per sonen, maar ook voor de maatschappij. En hoewel het wel eens zwaar kon zijn 's avonds na het werk nog eens naar de les te gaan, wilden de leerlingen vooruit komen, dan moesten ze er iets voor over hebben. Het verzuim achtte de directeur nog te groot. Hij wees ook nog op het belang van de cursus voor karaktervorming en plichtsbetrachting. De geslaagden feliciteerde de directeur mede namens de leraren en hij sprak de hoop uit dat ze over enkele jaren de plaats zouden kunnen in nemen van anderen, wier tijd dan ten einde zou zijn. Het bestuur dankte de heer Van Steenderen voor zijn aanwezigheid en voor 't werk dat het gedaan had. Ook de leraren dankte hij en samen met hen hoopte hij het onder wijs op een zo hoog mogelijk niveau te brengen en tenslot te had hij nog waarderende woorden voor de concierges, waarna hij de namen aflas van degenen die naar een hogere klas bevorderd waren. WAT DE ADVERTENTIE UITWERKTE. Vorige week Maandag stond in ons blad een advertentie van S. uit de Hooisteeg, waarin deze 500 uitloofde aan hem of haar die inlichtingen kon verstrekken die zouden leiden tot het terug krijgen van geld dat hem ontsto len was. Nu, dat was niet aan dovemansoren gezegd, want prompt krijgt S. een paar dagen later niet alleen inlichtingen, maar zelfs het hele gestolen bedrag te rug, alleen met aftrekvan de 500 beloning. De „eerlijke vin der" stuurder zijn vondst per post, maar vergat de afzender te ver melden, zodat hij het zonder be dankje van de heer S. zal moeten stellen! Twee lessen bevat deze ge schiedenis: adverteer in dit blad, en... eerlijk duurt het langstl K. V. P. A.s. Maandag 17 April houdt de afdeling Waalwijk van de K. V. P. een algemene ledenvergade ring in de café-zaal van de Gil denbond. Spreker is Mr. Fr. van Wijck, wethouder van de ge meente Amsterdam. Zijn onder werp is: „Wat er waarom?" Zullen de leden dan nu hun daadwerkelijke belangstelling to nen? De oproep van het bestuur is er ernstig genoeg voor: Het be staan van onze afdeling staat op het spel. Wie dat bestaan ter har te gaat dient dus op de vergade ring te zijn. Zie achterstaande op roep en houd deze datum vrij. A.R. KIESVERENIGING NEDERLAND EN ORANJE. Donderdag 13 April a.s. om 8 uur komt de A.R. Kiesvereniging bijeen in de Consistoriekamer van de Ned. Herv. Kerk te Besoijen, om zich te bezinnen op de a.s. verkiezingen voor de Prov. Sta ten. De agenda vermeld o.a. een onderwerp: „Ons program op de helling", door A. Dercksen. Belangstellenden zijn hartelijk welkom. AVOND NIJVERHEIDSSCHOOL. Uitreiking van diploma's. Donderdagavond had in de cantine van de Nijverheids school de uitreiking der di ploma's plaats aan de leerlin gen die de cursus met goed gevolg hadden doorlopen. Aanwezig waren verschillen de leden van het bestuur der school, directeur, leraren en de cursisten. Daar de voorzitter, de heer Jan Tielen, verhinderd was, reikte de Vice-voorzitter de heer Van Heesbeen, de diplo ma's uit aan de geslaagden. Hun namen hebben wij al in ons vorig nummer gepubli ceerd. In een kort inleidend woord wees de heer Van Heesbeen nog eens op het belang van het vakonderwijs voor de in dustrialisatie van Nederland. Daarna reikte hij de diploma's uit. Hij wenste de gediplo meerden geluk met hun suc ces, maar waarschuwde hen niet te denken dat ze er nu waren; het diploma was pas een begin, maar hij sprak de hoop uit dat ze er in de toe komst veel plezier van zou den beleven. Verder wees de heer Van Heesbeen er nog op dat Ne derland door de gewijzigde omstandigheden en door de geweldige aanwas van de be volking, van handelsland in dustrieland was geworden. De kansen voor de jeugd lagen in de industrie. Het onderwijs had de laatste 20 jaar in de verkeerde richting gewerkt: teveel wetenschappelijk en te weinig op het ambacht ge richt. Nu nog was er een ver houding van 63 tegen 27. De heer Van Heesbeen achtte 't daarom verstandig van de ge slaagden dat ze deze cursus hadden gevolgd. Door het di ploma waren ze in de gele genheid om verder te gaan, (TE) GOEDE REMMEN. Op Tweede Paasdag reed een vrachtauto die van de richting Drunen kwam in de bocht Hoek- eindeLaageinde. Op dat moment verscheen er van de andere kant een luxe wagen, waarvoor de vrachtauto plotseling moest af remmen. De remmen waren uitste kend en bovendien was het weg dek vanwege de paasregen qat, wat het onverwachte gevolg had dat de vrachtwagen dwars op de weg kwam te staan en de luxe auto toch nog raakte. Deze ging het trottoir op, zelfs tegen de sla gerij van T. op. Het resultaat van dit alles was: een gebroken ruit en een beschadigde zijgevel voor sla ger T., flinke schade voor de luxe wagen en een beetje voor de vrachtwagen. De heer v. H. alhier had in Tilburg het ongeluk op le Paasdag in botsing te komen met een vracht-auto, die het voorste gedeelte van z'n buick bijna geheel in elkaar reed; wonder boven wonder zonder persoonlijke ongelukken. FEEST BIJ DE K.A.J. Paas-Maandag vierde de af deling Waalwijk van de K.A.J. haar eerste lustrum. De feestviering begon na tuurlijk met een H. Mis, op gedragen door Pastoor Ras, waarna een gezamenlijk ont bijt. Een Passie-Paasspel vul de de rest van de morgen, maar de onderlingen voetbal competitie 's middags viel half in het water. 's Avonds gaf de K.A.J. een feestelijke toneelavond. Nu, ze hebben ongetwijfeld plezier gehad in de volle zaal, die van haar kant door haar meeleven de avond voor de Kajotters mee tot een succes maakte. De diocesaan aalmoezenier, rector Jansen, was apart van Oirschot overgekomen om dit lustrum mee te vieren. Verder waren er de parochiële aal moezeniers, bestuurders van de K.A.B., ouders van de Ka jotters, Kajotsters, leden van de K.A.B. en andere belang stellenden. Het was half negen eer de plaatselijke voorzitter van de K.A.J., Jac. Swinkels, zijn woord van welkom sprak tot de aanwezigen en speciaal tot aalmoezenier Jansen. Hij ging nog even na of de K.A.J. haar ideaal, de jonge arbeiders dichter bij God te brengen, in de afgelopen vijf jaar had be reikt. Menselijkerwijs gespro ken was het antwoord daarop niet te geven, maar misschien konden de ouders een ant woord geven op de vraag of de K.A.J. een steun was ge weest voor hun zoon. Er wa ren in ieder geval offers ge bracht. Na de schooltijd werd de opvoeding moeilijker en dan moest de jonge arbeider steun vinden bij zijn jonge mede-arbeiders. De voorzitter achtte het een feit dat de K.A.J. in dit opzicht iets had betekend en hij hoopte dat zij een steun zou blijven. Het ging niet om de beweging, maar om elke jongen persoon lijk. Voor de K.A.J. hoopte hij op de blijvende steun van de ouders en van anderen. Rector Jansen wenste de Waalwijkse Kajotters profi ciat met hun feest: zij, leken, die een verlengstuk waren van de priester op die plaat sen waar deze niet kon ko men, waar in de praktijk geen plaats meer was voor Chris tus, al klonk het hard. De enige kans dat de verlossing niet zou mislukken was, meende de aalmoezenier, dat de leek het christendom tot uiting zou brengen, ook in 't dagelijks leven, de fabriek, de ontspanning, de verkering. En de K.A.J. heeft deze pre tentie uit de kracht van Christus. Hij hoopte dat de K.A.J. ook in Waalwijk zou bereiken: dat de arbeidende stand opnieuw verzoend zou mogen zijn met de Kerk van Christus. Na deze korte, maar krach tige woorden voerden de feestvierende Kajotters op de klucht in 3 bedrijven: „Neef Bill uit Mexico". Die neef verschijnt alleen" ten tonele om de verrassende ontkno ping persoonlijk te bewerk stelligen, maar overigens is zijn bestaan de oorzaak van de hele intrige, die werkelijk vermakelijk is. We zullen het hele verhaal maar niet ver tellen, genoeg zij dat we zeg gen dat het stuk het kluchtige genre goed vertegenwoordigt. En de medespelenden hebben ieder naar vermogen tot de vrolijkheid bijgedragen. Het is nu eenmaal zo dat niet al len met even grote talenten zijn gezegend, maar wel heb ben ze allemaal door hun bes te beentje voor te zetten ge holpen het doel van de avond te bereiken. We zullen ons dan deze keer ook beslist ont houden van het noemen van afzonderlijke namen, natuur lijk met de bekende uitzonde ring, omdat Wim Rombouts in zijn rol van pseudo-Indiaan nu eens volop de gelegenheid kreeg om te tonen wat hij op het toneel waard is. En dat is heel wat! Het was een ge noegen om zijn spel dat al tijd spel bleef te volgen: vooral in het laatste bedrijf was hij de man. Bij deze op merkingen mogen we 't wel laten. Deze toneelavond was een alleszins opgewekt slot van de viering van het eerste lus trum van de Waalwijkse K.A.J. De Kajotters hebben hir-r-ir, ook naar buiten ge toond dat er leven zit in hun organisatie. Sempre Crescen do! AGENDA. Dinsdag 11 April 8 uur Be stuursvergadering Oefening en Vermaak. Woensdag 12 April 8 uur Re petitie Dameskoor Oefening en Vermaak. Zondag 16 April 12 uur Repe titie Mannenkoor Oefening en Vermaak. GEVONDEN EN VERLOREN. Gevonden t hond (bouvier); blauwe alpinopet; rood kinderjas je met dito muts; blauw gevlamde vulpen; damesportemonnaie met inhoud; duif; waterpan; rozen krans; handfietspomp; een paar bruine glacé herenhandschoenen; kinderportemonnaie met inhoud. Verloren 1 bruine portemonnaie met inhoud; zwarte glacé hand schoen; bruine muts met dito wantje; gouden armbandje; bank biljet van 10.een paar geel lederen handschoenen; bruine leren damesportemonnaie; polis; bruin leren en glacé handschoenen. Zoals onze lezers uit onze mededelingen bekend is, heeft de Liedertafel „Oefening en Vermaak" met Gem. Koor een uitvoering gegeven in Nieu- wenhagen (Heerlen) voor een auditorium van 800 perso nen. Wij gaven daarvan be reids een verslag, maar 't is wel aardig over dit concert eens een paar der voornaam ste Limburgse dagbladen, n.l. de Gazet van Limburg te Maastricht en Limburgs' Dag blad te Heerlen aan 't woord te laten. Hier volgen ze dan. De Gazet van Limburg schrijft: Brabantse zangers oogstten succes. Heel Nieuwenhagen was uit gelopen toen Zondagmiddag de Brabantse vereniging „Oe fening en Vermaak", een ge mengd koor uit Waalwijk met liefst 135 leden, aan de grens van de gemeente werd inge haald. Maar de geestdrift bij de ontvangst was niets, verge leken bij de ovaties, die in de zaal tijdens het concert los braken, toen de Brabanders over zulk een stembeheersing bleken te beschikken en over een stel zo goede solisten (Nel Dupont, Ant. Blom, Jetty de Kort en de tenor Dingeihoff, en de beide baritons Vesters en v. Oudheusden), dat zij waarlijk geen moeite hadden om 't ontvlambare Limburgs publiek in een ommezien te veroveren. Bijzonder moeten genoemd worden het fraaie Ingemisco van Verdi (Dingeihoff), de Altrhapsodie v. Brahms, het Strijdkoor uit Norma van Bellini, de aria's en duetten uit Rigoletto, Faust, Figaro's Hochzeit, Orpheus en Trouba dour. Jammer was eigenlijk dat de prestaties van de so listen van de Waahvijkers de goede elementen van 't koor werk enigszins op de achter grond verdrongen. De per soonlijke „starring" nam o.i. teveel plaats in beslag, ook al deelde het koor in de geest driftige hulde na het indruk wekkende slot met het Kerk koor uit Cavalleria Rusticana van Mascagni. Dirigent Louis Sars heeft werkelijk in Nieuwenhagen laten zien dat zijn Brabanders heel wat mans zijn onder een goede leiding en onder een kranig bestuur, dat één is met de vereniging. Voorzitter Smeets van het Mannenkoor Nieuwenhagen vertolkte kernachtig de dank van de aanwezigen, bood de dames-solisten bloemen aan en gaf de Brabanders als her innering aan dit concert in 't hartje van de oude mijnstreek een mijnlamp met embleem mee. Van tevoren hadden de Nieuwenhagense zangers hun Brabantse vrienden ingeleid met het Brabantse volkslied en enkele lang niet gemak kelijke koorwerken, waarmee zij bewezen op het gebied van Mannenzang het een en an der in hun mars te hebben. De Neuwenhagers werden muzikaal begeleid door dhr. H. Römkens. Dit concert, dat bescheiden was opgezet, is uitgegroeid tot een Brabants-Limburgse zangverbroedering en men mag hopen dat dergelijke uit wisselingen op muziekgebied vaker zullen worden herhaald. Het Mannenkoor Nieuwen hagen verdient alle hulde voor dit kranige initiatief. Het schrijft: Limburgs' Dagblad Voortreffelijk concert te Nieuwenhagen. Waalwijk's Gemengd Koor kwam, zag en overwon. Zondag was het 135 leden tellende Gemengd Koor „Oe fening en Vermaak" van Waalwijk de gast bij 't „Man nenkoor Nieuwenhagen". Aan de grens van de ge meente werd het gemengd koor door het bestuur van 't mannenkoor afgehaald. 's Avonds werd door beide koren een concert gegeven in de zaal Heuschen. Het gem. koor werd door de voorzitter van het Mannenkoor welkom geheten. Burgemeester Gijsen hoop te dat de band tussen Waal wijk als, hoofdplaats van de Langstraat en Nieuwenhagen, gelegen in het midden van de oude Mijnstreek, zou verste vigd worden. De vice-voorzit ter van het Waalwijkse koor dankte de beide sprekers en het Mannenkoor voor de gulle ontvangst. Hij hoopte dat het mannenkoor deze zomer be reid zou zijn een concert in Waalwijk te geven. Het mannenkoor begroette haar gasten met het Brabants Volkslied, waarna „Sanctus" van Schubert en „De Ruïne" van Brands Buijs op verdien stelijke wijze werden gezon gen. Daarna was het woord aan „Oefening en Vermaak" en haar solisten. Dit koor stond, wat betreft zangtech niek, op zeer hoog peil, wat vooral bleek in het tweede gedeelte van het programma, waarin koren uit diverse ope ra's van Verdi, Mascagni e.a. zeer artistiek vertolkt werden. Voorts beschikt dit koor over zeer goede solisten. Na dit prachtige concert bood de voorzitter van Mannenkoor Nieuwenhagen de vrouwelij ke solisten bloemen aan en werd de vereniging als blij vend aandenken 'n mijnlamp geschonken. Na het concert werd het gemengd koor nog een koffietafel aangeboden met als versnapering voor on derweg een grote taart. Man nenkoor Nieuwenhagen gaf tijdens deze koffietafel nog enkele nummers ten beste. De Brabantse vrienden namen afscheid met het Limburgse volkslied. WAALWIJK. R. W. B. Gisteren werd onder zeer slechte weersomstandigheden de wedstrijd plaats tussen de reserves van R. W. B. en R. K. C., die door de gasten met 31 werd gewonnen. Voor de rust had R.K.C. het windvoordeel en nam spoedig de leiding, 01. De thuisclub moest zich bepalen tot uitvallen welke niet direct zonder gevaar bleken. Zelfs wisten zij nog wel gelijk te maken door een strafschop, 11, doch even voor de rust was het wederom R.K.C. dat de leiding nam, 12. Na de hervatting werd R.K.C. geruime tijd in de verdediging gedrongen, doch de gastheren wisten van deze meerderheid geen gebruik te maken. Het inmiddels zeer slecht geworden terrein be lette na rust voor beide elftallen iedere poging tot voetballen; het leek meer op een modderballet. Toch slaagde R.K.C. een min. of zeven voor het einde er in, haar voorsprong te vergroten, 31, met welke stand het einde kwam van deze modderige, doch overi gens faire ontmoeting. JULIANA. Zondag speelde Juliana voor de K.N.V.B.-beker in 's-Bosch tegen de 2e klasser Wilhelmina. Onder slechte weersgesteldheid gaat de strijd tegen elkaar op en om beur ten moeten de verdedigingen han delend optreden. Na 10 minuten spelen weet Wilhelmina bij een aanval te doelpunten, 10. De Juliana-voorhoede gaat nu ook enkele aanvallen ondernemen, waarbij de Wilhelmina-achterhoe- de met veel geluk doelpunten weet te voorkomen. De strijd gaat ondanks de gladheid van het ter rein gelijk op. De Juliana-voor hoede onderneemt nog verschillen de aanvallen, maar doelpunten blijven uit. Bij een Wilhelmina- aanval weten deze een tweede doelpunt te maken. Juliana geeft de moed niet op en hoewel zij in het veld geenszins de mindere is van Wilhelmina, blijven de ver diende doelpunten uit. Als nog enkele minuten voor de rust weder een aanval wordt opgezet, weet A. van Tuijl onhoudbaar te doel punten, 2—2, en doornat van de regen kunnen de spelers gaan rusten. Na de rust is het weer nog veel slechter geworden en na enkele minuten spelen staakt de scheidsrechter wegens het slechte weer, dat voor de spelers ook niet om uit te houden was, de wedstrijd. KAATSHEUVEL. DESKBest Vooruit, 21. In weersomstandigheden, die voor geen enkele sport geschikt waren en daarom ook als vanzelf goede sport uitsloten, speelden bovengenoemde clubs de eerste bekerwedstrijd van dit seizoen voor een plaatsje in de volgende ronde. Het spel stond vanzelf sprekend op niet erg hoog peil. Het fanatiek vechtende Best Voer uit streedt voor wat het waard was, tegen het tamelijk lusteloos spel van de Dessers. Ook deze middag bleek dat de voorhoede niet in staat was doelpunten te scoren. Het zag er zelfs even som ber uit, toen de Nijs het te ge makkelijk opnam en Best Vooruit aan een 10 voorsprong hielp. Voor de rust kwam in deze stand geen verandering meer, ofschoon

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 2