■Waalwijkse en Langsiraaise Courant Bij hei40-jarig bestaan Conferenties in Den Haag beëindigd. De Kerk van Nieuwkuijk Burgerlijke Standen Gemeenschappelijk verdedigingsplan voor 12 vredelievende landen van de Nederlandse Federatie van Harmonie- en Fanfare gezelschappen KAREL LOTSY's tournèe in Indonesië IS 'N SUCCES! VFSi^rïT. DINSDAG 11 APRIL 1950 Uitgever Waal wij ks© Stoomdrukker*] ANTOON TEELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN DE ECHO m HEI ZUIDEN OPGERICHT 1878. GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. „Operatie crocus" zo noem de men in Den Haag de be sprekingen die door de ver tegenwoordigers van de lan den van het Atlantisch Pact in de Juliana-kazerne werden gevoerd. De naam van een fleurige lentebode werd dus verbonden aan conferenties over strategische plannen, over verdediging tegen agres sie, over bewapening en pro ductie van oorlogstuig en mu nitie, kortom over al die din gen die vredelievende men sen de schrik om 't hart doen slaan. Was dat niet mis plaatst? Werd daardoor niet achter een schoonklinkende naam, die vooral in deze len te-tijd zoveel betekenis voor ons heeft, iets van een oor logsdreiging verborgen? Is 't samen komen van hoge mili taire autoriteiten, die in het diepste geheim confereren over militaire zaken, dan geen teken dat wijst op een nade rende oorlog? Gelukkig: neen! Zoals in het artikel van de vorige week reeds werd uit eengezet, is het doel van het Atlantisch Pact dat j.l. Dinsdag 4 April precies een jaar geleden werd onderte kend door het samenbun delen van alle krachten een tegenwicht vormen tegen een eventuele vijand, die de we reldvrede zou willen versto ren. „Vrede door kracht", zo heeft de Amerikaanse Minis ter van Defensie, Louis John son, de betekenis van 't Pact kort en" krachtig geformu leerd. Met dat doel voor ogen werden in Den Haag de ver schillende conferenties gehou den. Hoogtepunt - en tevens slot - van deze besprekingen was de vergadering van de Minis ters van Defensie, die Zater dag 1 April plaats had. Deze Ministers, die tezamen de „Defensieraad" vormen, heb ben de resultaten van de in leidende conferenties van het Militair comité (de Chefs van staven) en van de Pro ductie- en Bevoorradingsraad nader bestudeerd. Het plan van de collectieve zelfverdediging, dat enkele dagen tevoren door de Chefs van staven was aanbevolen, werd door hen unaniem goed gekeurd. Dat plan behelst een algemeen strategisch schema voor de verdediging van het gebied, waarover 't Pact zich uitstrekt. In dat schema is aan elk der deelnemende lan den de rol toegewezen die* 't te vervullen krijgt bij een ge zamenlijke actie tegen een aanvaller. Elk land zal m.a.w. zichzelf en de andere landen moeten helpen naar gelang van zijn mogelijkheden. In de korte tijd van 6 maanden is in plaats van een verdediging van elk land op zichzelf een verdedigingsplan opgesteld, dat alle aangesloten landen samen omvat. Wat het werk der „Produc tie- en Bevoorradingsraad" betreft: hier gaven de Minis ters aanwijzingen om de standaardisatie van de mili taire uitrusting uit te voeren en om de op eikaars behoef ten afgestemde productie van oorlogsmateriaal te verzeke ren. Tenslotte werd aan het „Fi- nancieel-Economisch comité", waarin de Minister van Fi nanciën zitting hebben, ver zocht om de financiële en eco nomische mogelijkheden te bezien, die in elk land be schikbaar zijn voor militaire doeleinden. Ziedaar een korte samen vatting van het slot-commu- niqué, dat na afloop van de conferentie van Zaterdag 1 April werd verstrekt. De Mi nisters van Defensie consta teerden daarin, dat sinds hun laatste bijeenkomst aanzien lijke vooruitgang is gemaakt in het bereiken van een col lectieve veiligheid. Maar zo voegden zij er aan toe verdere ononderbroken in spanning zal nodig zijn. De zaak waarom 't gaat het bewaren van de wereld vrede is die inspanning echter dubbel en dwars waard! Bovengenoemde Federatie maakt zich op om haar 40- jarig jubileum op grootse wij ze te vieren te Utrecht ter ge legenheid van de jaarlijkse algemene vergadering, terwijl dit jubileum in de provincies zal worden herdacht door fes tivals en concoursen. Over 't gehele land zullen 25 con coursen worden georgani seerd, waarvan één Interna tionaal concours, waaraan Engelse, Deense, Belgische, Franse en Zwitserse korpsen mede deelnemen n.l. te Oos terbeek op 1, 2, 8 en 9 Juli e.k. Het was in Januari 1910 toen Jhr. Mr. F. van de Poll, voorzitter en werkend lid van het Kon. Zeister Harmonie gezelschap, M. J. H. Kessels, dirigent-componist en indu strieel, W. Keereweer, diri- dirigent en Jac. Spanjaard in dustrieel, in de chaotische toestand, die op instrumentaal gebied heerste, vooral ook op het concourswezen, ordening en regelmaat brachten en op ferme wijze de kat de bel aanbonden. Er waren geen richtlijnen, geen normen, geen verplichte werken, kortom 't haperde aan alles en nog wat. De juryleden bewogen zich op een terrein, waar zij gewoon lijk allerminst thuis waren; men gooide met eerste prij zen en met dit al werd de werkelijke bevordering van de muziek uit het oog verlo ren. De Nederlandse Federatie v van Harmonie- en Fanfare gezelschappen werd, met als zetel Utrecht, opgericht. De eerste Algemene Voor zitter was Jhr. Mr. F. van de Poll, de tweede Mr. F. J. van Lanschot, terwijl thans als Algemeen Voorzitter fungeert C. G. M. van Riel, burgemees ter van Angerlo (Gld.). Toonkunstenaars als Henri Völlmar, Barend Kwast, Fr. Hantzsch, F. Bicknese, Mar. j J. Ogier, S. P. van Leeuwen, I Louis de Morée, Henri Zel- denrust e.a. fungeerden als juryleden. De eisen, die aan de jury leden gesteld worden en tot op heden nog altijd gelden, zijn: „Vakmanschap en be trouwbaarheid". Bij de Ned; Federatie biedt het vaste col lege van juryleden de beste waarborg voor een juiste be oordeling en wel daarom, om dat de normen voor het ge hele land gelijk zijn, de jury leden niets te maken hebben met de concoursgevende ver eniging, de namen van de fungerende juryleden tot de concoursdag geheim blijven en er zoveel mogelijk naar ge streefd wordt dat op elk con cours één of twee juryleden zitting hebben, die ook reeds op een voorafgaand concours in functie waren, zodat een landelijk verband in unifor miteit en puntenbeoordeling tot stand komt. Een muziekcommissie, be staande uit drie juryleden, welke commissie jaarlijks ge wijzigd wordt, stelt de ver plichte werken voor elk jaar en voor alle afdelingen vast. Er is geen sprake van eigen willekeurig gekozen nummers. De Nederlandse Federatie organiseert ook examens voor blazers; zij was in staat, dank zij haar ledental van ruim 600 gezelschappen, een con tract te sluiten met een film maatschappij, waardoor de bij haar aangesloten verenigin gen in de gelegenheid worden gesteld op zeer gunstige voor waarden een plaatselijke film te doen projecteren, die in 't verenigingslokaal vertoond, enige honderden guldens in de kas van de penningmees ter doet vloeien. Nu, dank zij de Nederland se Federatie, de oprichting van de Internationale Federa tie van Harmonie- en Fanfa re-gezelschappen tot stand kwam, mag verwacht worden dat zij nog meer aan invloed, kracht en aanzien zal winnen. De Nederlandse Federatie is in wezen een muziek-tech- nisch Instituut en de bena ming van: „Nederlands Mu- ziektechnisch Instituut op In strumentaal Gebied" ware mogelijk beter geplaatst. Im mers doel der Nederlandse Fe deratie is: verheffing en ver edeling van Ned. Dilettanten- muziek op Instrumentaal ge bied zonder meer. De bij haar aangesloten ver enigingen behouden haar ei gen reglementen (statuten en huishoudelijk reglement), met de eigenlijke organisatie der verenigingen heeft de Federa tie geen bemoeiïenis, wel houdt zij in alle opzichten re kening met ieder's overtui ging. Zij houdt daarom haar vergaderingen o.a. op Zater dag. De inrichting van een concours laat zij over aan de concoursgevende vereniging, d.w.z. de concoursdagen kun nen desgewenst niet op Zon dagen gesteld worden. Het uur van aanvang van een con cours regelt de vereniging eveneens en zo nodig kan voor 'n kerkelijke dienst in de namiddag een pauze worden ingelast. Op prijs wordt gesteld, dat geen fan- 72e JAARGANG No. 27 Abonnement 18 cent per week 1.93 per kwartaal 2.28 franco p.p. Advertentle-prijf 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. TEL.-ADRES „ECHO". cy-fair of kermesse d'été aan 't concours verbonden wordt en moeten die, terwille van de recette, gehouden worden, dan verbiedt zij ten streng ste enige hinder te veroorza ken aan het concours. Van wege de Federatie wordt elk concoursterrein te voren ge keurd en gecontroleerd, m.n. of de muziektent aan alle ge stelde eisen voldoet, eveneens de Jury tent en de plaatsing daarvan. Elke vereniging kan bepalen of en aan welk con cours zij wenst deel te nemen c.q. haar examen wil afleggen volgens hooggestelde eisen op uitsluitend verplichte werken. (Voor elke rubriek moet ge middeld minimaal 8 1/3 punt genoteerd worden voor een le priis). Is het de doelstelling zo ge makkelijk en zoveel mogelijk eerste prijzen te behalen, dan is de Nederlandse Federatie hiervoor niet het aangewezen Instituut. Wil men voldoening hebben van een succes en de vereniging kwalitatief om hoog werken, dan is de plaats in de Nederlandse Federatie van Harmonie- en Fanfare gezelschappen de best aange wezene. Zij beschikt ook thans over een vast college van vakkun dige en hoogstaande examina toren, n.l.: D. F. Bandel, oud kapelmeester Kon. Mil. Ka pel, Gerard Boedijn, toonkun stenaar en componist, Eduard Flipse, dirigent Rotterdams Philharmonisch Orkest, S. P. van Leeuwen, oud-kapelmees ter le Regiment Infanterie, Piet van Mever, 2e dirigent Rotterdams Philharmonisch Orkest, Louis de Morée, oud kapelmeester 6e Regiment In fanterie en Willem Zonder land, toonkunstenaar. Wij wensen de Nederlandse Federatie van Harmonie- en Fanfare-gezelschappen van harte geluk met haar 40-jarig jubileum en bieden onze war me dank aan voor alles wat zij gedaan heeft voor de ver heffing en verdeling van Neerlands Dilettantenmuziek op Instrumentaal gebied en wij vertrouwen dat zij met energie en initiatief toegerust, gedragen door warme waar dering van oprechte muziek- vrienden, nog verder uitge bouwd, naar het „goud" mo ge gaan. In onze vorige bijdrage hebben wij getracht U een duidelijk beeld te geven omtrent de loop der ge schiedenis van de kapel en van zelfsprekend volgt hierop dan een overzicht betreffende de geschie denis van de kerk, die in verge lijking met de geschiedenis van de kapel, nog van zeer korte tijd is, maar toch reeds een vee! be wogen periode achter zich heeft. Men kan de katholieken van het dorpje Nieuwkuijk volkomen begrijpen, dat zij na de herope ning van hun kapel en hiermede dan ook wederom vrijheid tot uit oefening van hun godsdienst, vu rig verlangden naar een kerk. Nog temeer, daar in het gehele deke naat zulk een bouwkoorts heerste. Pastoor Goyarts vormde het plan om de kapel tot een kruiskerk te verbouwen en men had daarmee reeds een begin gemaakt. Hij stierf echter spoedig hierop zon der dat hij zijn plannen volkomen had kunnen uitwerken. In datzelf de jaar n.l. 1821, had de ophef fing plaats van de abdij van Ton- gerloo en kwam het bestuur van de parochie wederom in handen van het bisdom en dit stelde Jo seph van den Berg aan als eerste seculiere priester te Nieuwkuijk Deze liet, wat de verbouwing van de kapel betreft, het plan van zijn voorganger varen en zag uit naar een betere gelegenheid om ineens een geheel nieuw gebouw op te trekken. Het zou echter nog ge ruime tijd duren, alvorens hiertoe werd overgegaan. Eerst in 1870 kwam men tot serieuze plannen en de toen regerende herder van deze parochie, pastoor v. Lierop, werkte met al zijn krachten aan de voorbereiding hiervan. Hij kocht bouwmaterialen aan en liet de fundamenten leggen, alles on der leiding van architect Weber uit Roermond. Toen hij echter met z'n fundamenten juist boven de begane grond was, stierf deze ijverige priester op de nog zeer jeugdige leeftijd van achtenvijftig jaar. Na zijn dood lagen de werk zaamheden wederom voor enige tijd stil, want zijn opvolger kon helaas de plannen van zijn voor ganger niet delen. De fundamen ten werden wederom opgebroken en men begon op een andere ge schikte plaats de kerk te bouwen. Het werd een ruime dorpskerk, gebouwd volgens de opvattingen van die tijd, een driebeukige kruiskerk met stenen gewelven. In 1873 had de eerste-steen'egging plaats en eerst twee jaar later, n.l. in 1875, had dan eindelijk de plechtige kerkconsecratie plaats door Mgr. Filibertus Deppen, de coadjutor van Mgr. Zwijsen. Bij de ingebruikname bezat dit godshuis nog geen toren deze verrees een drietal jaren la ter in 1878. Voordat deze echter geheel gereed was, sloeg op een zomerse dag de bliksem er in, sloeg de wijzerplaat aan de Oost zijde er af en veroorzaakte verder enige grote gaten in de muur. Nog meerdere rampen zouden dit godshuis treffen. Met de wa tersnood van 1880 spoelde het overstroomde water de grond tot aan de fundamenten weg, zodat de zijmuur scheurde en verzake. Toen echter de kerkbouw een maal voltooid was, heeft ze toch een zestig rustige jaren beleefd. De eigenlijke bouwpastoor van Nieuwkuijk's parochiekerk was dus Johannes Henricus van Baar. Afkomstig van Oirschot, ontving deze zijn benoeming de 9 Januari van het jaar 1871, werd op 21 Mei van het jaar 1888 tot deken van het dekenaat Heusden be noemd en stierf na een vrucht baar pastoraat op 13 Juni van 't jaar 1893. Joannes Martinus AlphoiTsus Smolders, geboortig van Geer- truidenberg, volgde hem op de 28 Juni. Onder deze pastoor ging de heerlijkheid van Onsenoort verloren en vertrok de laatste heer de la Court van deze ge noemde heerlijkheid. Verdreven Franse Paters kochten dit kasteel en trokken in het voorjaar van 1904 dit kasteel binnen. Deze pastoor overleed aldaar op 7 Oc tober 1923 en Adrianus Cornelis van Beek volgde hem enige we ken nadien op. Na 'n zeer vrucht baar pastoraat en bemind door zijn parochianen overleed deze verdienstelijke priester de 18 Au gustus 1931. De thans nog resi derende herder H. G. Becx volg de hem op. Een zwaar en moei lijk herdersambt was voor deze ijvervolle pastoor weggelegd, want na 'n zegenrijke arbeid van 9 jaar brak de tweede wereld oorlog uit. En juist bij de bevrij ding uit deze grote wereldramp, in het zicht van de komende vre de, ging zijn mooie parochiekerk verloren in de strijd tussen Engel sen en Duitsers. Verloren, met al zijn inboedel, alsmede ook zijn pastorie. Nu is er van de kerk niets meer te zien. De forse toren steekt zijn spits niet meer naar de hemel, de statige muren en stenen gewelven liggen ergens verspreid op de we gen, de schone ramen van Nico las zijn in duizenden scherven versplinterd, orgel, preekstoel en banken zijn verbrand. Plotseling van alles beroofd, stond Pastoor Becx voor 'n zwa re en moeilijke taak. Maar ener giek heeft hij zonder schroom de schouders onder deze moeilijkhe den gezet. Her patronaatsgebouw werd voorlopig tot kerk ingericht en al was deze oplossing dus niet ideaal, men heeft er zich mede kunnen redden. Plannen werden er intussen gemaakt tot het krij gen van een nieuw godshuis en eindelijk is men dan zover geko men, dat in het jaar 1951 met de bouw hiarvan zal kunnen worden begonnen. Ir. N. v. d. Laan, die betreffende kerkenbouw reeds een zekere vermaardheid bezit, zal ook Nieuwkuijk's nieuwe kerk bouwen. Moge het de thans rege rende pastoor Becx gegeven zijn, het komende nieuwe godshuis te gebruiken, waarmede tevens de noodtoestand van Nieuwkuijk's parochianen zal zijn opgelost. DRUNEN. Burgerlijke Stand over Maart. Geboorten Stephanus J L zv A A de Wit-Smits. Robertus J P M zv A L Zeegers-Elshout. Hubertus L G zv Th J v d Bosch-Hof. Wilhelmus L zv L Musters-v Son. Laurentius M M zv H M v Herpt-v Noort. Antonius J M zv A J J Snij ders-Verhagen. Josepha L dv H J Fortuijn-Pulles. Andreas zv D H C v d Brink-v d Velden. Adriana J J dv H J Aerts- Zwaans. Adrianus M J zv A A M Veltman-Klerkx. Corne lia H J H dv H v d Plas-Aerts. Petronella A T dv T Frody- ma-v d Plas. Johanna H M dv J C Pulles-Brok. Wilhelmina G J en Petronella G M dochters van MAM Elshout-Velthof. Antoinetta J J M dv J H Fortuijn- Bovenkaarsmakers. OverledenJohan Nelemans 76 jaar weduwn van I S C Götte Adriaens M P Th v d Hoven 75 jaar. CAPELLE. GeborenCornelia Adr. d. v. M. H. Mandemakers-v. Wijlen André Gillis- z. v. S. P. van de Velde-de Wolf Willy d. v. D. van Oversteeg-Schuttevaar Adriana d. v. C. van Ooster hout-van Peer. Hermanus L. z. v. M. P. Hollemans-Malie paard Anna C. d. v. P. J. Rijken-den Hollander Elisa beth d v. M. A. Zwijgers-de Rooij Adriana d. v. W. N. Kuijsten-de Bie Pieternella J. C. d. v. M. Wervers-le Sage Johannes M. z. v. A. Mandema- kers-Pellicaan. GehuwdP. B. Haverhals 29 j. en A. F. A. Maton 27 j. OverledenA. de Gier 80 j., wed. v. C. van der Giessen A. de Jong 13 j. z. v. D. de Jong-Dirkse J, H. van Beek 67 j. echtg. v. A. de Jong. GevestigdG. de Jong van Amsterdam J. C. Rosenbrand van Rotterdam W. van Kool wijk van Nijmegen S. J. Sneep van Fijnaart c.a. G. F. Faber van Waalwijk C. M. Steenks van Deil J. van Drongelen van Utrecht G. Blom-Konings van Raamsdonk A. van Beek van Zeist J. van Tiggelen van Breda. J. A. v. Gent v. Delft. C. A. v. d. Wiel van Zeist. VertrokkenA. Rijken naar Raamsdonk M. J. Spuijbroek naar Raamsdonk J. Snijders naar Waalwijk L. C. A. van Wezenbeek naar Waalwijk T. Verhof naar Rotterdam W. Verhof naar Rotterdam R. J. van Raamsdonk naar Was pik F. P. van Raamsdonk n. Waspik J. A. H. Nijhof naar Tilburg J. van Zutphen naar 's-Gravenhage T. M. Verhof naar Loonopzand L. J. de Jong naar Waalwijk J. A. Janson naar Enschede J. W. de Bruijn en gezin naar Harder wijk L. J. Krebs naar Dor drecht. Burgerlijke Stand der gemeente Loon op Zand tijdvak 15—31. Maart 1950. Geboren: Maria E. J., dv. A. A. Verwijmeren-Schelle- kens Adrianus J. W., zv. J. J. Verhoeven-Klerx Cor nelia J. M. A., dv. Chr. J. Akkers-v. Bakel Petronel la A. E. J., dv. H. G. Mus- kens-v. Rijswijk Balthazar A. M., zv. P. C. v. d. Made- v. Loon Helena C. M., dv. H. C. Oerlemans-v. Zon Gerardus M. M., zv. M. van Dooren-Denissen Johanna M. G., dv. J. v. d. Linden- Laurijsen Elisabeth C. M., dv. M. v. d. Pas-v. d. Mierden Wilhelmus C. J., zv. J. W. M. v. Berkel-Janssen Jo hanna P. M., dv. L. Koenen- Fijneman Johanna A. J., dv. J. P. A. Bergmans-Dinge- mans Cornelis, zv. J. Ver- steeg-van den Hoek Maria Chr. J. G., dv. L. J. J. v. Loon- IJpelaar Cornelis J. M., zv. W. C. J. v. Iersel-Jansen. Overleden: Cornelis v. Bragt, echtgenoot van J. v. Zundert, 81 j. H. van den Hoven, weduwe van J. Wijtvliet, 75 j. Johanna A. E. Bruurs, 3 j- C. J. v. Broekhoven, 43 j. Huw.-aangiften: J. Koster 27 j. en v. d. Nieuwenhuizen 25 j. beiden alhier M. J. C. Brands 39 j. en P. I. A. Ver- helst 30 j., beiden alhier L. P. v. Duppen 31 j. en H. J. P. Ligtvoet 27 j., beiden al hier W. C. van den Assem 28 j. en Th. Bergmans 29 j., beiden alhier C. van de Pol 30 j. te Goirle en A. C. P. Bruurs 28 j. alhier Th. C. M. van de Ven 24 j. en J. M. A. Voets 24 j., beiden alhier J. H. M. Brent 40 j. en J. G. Brekelmans 24 j., beiden alhier E. Kint 34 j. te Til burg en E. C. M. Wartenberg 26 j. alhier. Gehuwd: L. Dewaele 30 j. en Ch. K. Kluge 35 j. Vertrokken: C. Segers naar Made M. J. Luycks naar Steenbergen F. Th. H. Bruinenberg naar Deventer. Ingekomen: H. G. Slaats van Nistelrode S. J. Ver meulen van Waalwijk D. V. Ettema van Leeuwarden C. M. v. Gulik van Waal wijk. pM Naar aanleiding van een toe spraak, die Karei Lotsy die door de NIWIN naar Indonesië is uitgezonden onlangs in Dja karta hield, schreef het aldaar verschijnende „Dagblad" onder andere het volgende Een groot en aandachtig ge hoor heeft gisteravond in de AMVJ kunnen horen, hoe Karei Lotsy over sport, sportbeoefening en sportprestaties denkt. Men heeft ook kunnen ervaren, hoe Karei Lotsy zijn gehoor weet te pakken door de inhoud welke hij weet te geven aan sportbeoefe ning en lichamelijke opvoeding. Maar men heeft ook kunnen ho ren hoe hij denkt over de flinke man, vrouw, jongens en meisjes in het algemeen. En dan heeft men kunnen begrijpen, waarom hij de kans heeft aangegrepen om naar Indonesië te komen. Om zijn hoog gestelde idealen door te ge ven met de hoop en het vertrou wen, dat ook anderen zich die idealen meester zullen maken en op hun beurt uit zullen dragen. Amateurisme, blijvende vriend schap in en door de sport en sportiviteit in een grote internati onale sportwereld, waar grenzen, rangen, standen en rasverschil wegvallen. Men zal kunnen begrijpen waar om een man als Karei Lotsy zich een gelukkig mens moet voelen op momenten waarop ruim 60 lan den en ruim 5000 athleten zich eens in de vier jaar verenigen om tijdens de Olympische Spelen in het sportieve strijdperk te treden. De stichter van de moderne Olympische Spelen, de idealist Baron Pierre de Coubertin, had zich geen betere voorvechter voor zijn idealen kunnen denken dan een Karei Lotsy. Na zijn causerie bestond er nog gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan uiteraard druk gebruik werd gemaakt. Karei Lot sy gaf verhelderende en duidelij ke antwoorden. Er was humor ook in de AMVJ gisteren, maar tevens ernst en ontroering. Het applaus waarmee de spreker dank werd gebracht, liet aan duidelijkheid niets te wen sen over. Men mag de gelegenheid om Karei Lotsy te horen spreken, ze ker niet voorbij laten gaan en dit geldt niet alleen voor sportlief hebbers, maar ook voor nietsport- liefhebbers. BILJARTSPORT. Distr. „De Langstraat Afd. Kaatsheuvel. Centraal 2 na Barrage-wedstrijd Kamptoen van de 3e klas libre. Zaterdag 18 Maart vond de return-wedstrijd plaats van ONA tegen Centraal uit Waalwijk. De opgaaf was moeilijk omdat de eerste wedstrijd in een 6—2 over winning was geëindigd voor de Waalwijkers. Met „mannenmoed" begonnen zij echter de strijd en het resul taat was dan ook verrassend. Met 6—2 gingen de Waalwijkers hier ten onder, zodat een beslis singswedstrijd noodzakelijk was. Uitslag car. brt. hs. gem. ONA: C. Snoeren 63 37 9 1.70 H. v. Boxtel 75 47 10 1.59 M, v. d. Wouw 60 20 19 3.— J. Damen 60 29 9 2.06 Centraal Teulinges 75 37 18.2.02 Leenheers 62 47 6 1.31 Smolders 42 20 7 2.f0 Schapendonk 24 29 8 0.827 ONA had dus op waardige wijze revanche genomen, maar een beslissingswedstrijd zou de uiteindelijke kampioen moeten aanwijzen. Welnu, Maandag 27 Maart j.l. vond dan in café Euphonia de barrage plaats, waarvan de ge detailleerde uitslag is ONA: C. Snoeren 67 24 12 2.79 H. v. Boxtel 75 34 11 2.20 M. v. d. Wouw 56 19 16 2.95 G. Wagemakers 58 26 8 2.23 Centraal Teulings 75 24 19 3.12 Leenheers 43 34 7 1.26 Smolders 60 19 10 3.16 h'. Leijten 60 26 12 2.30 De spanning bij de laatste par tij was haast ondraaglijk, want de Waalwijkers moesten perse een overwinning of gelijk spel, want in car. stonden zij ver ach ter ONA. En omdat Smolders de 2 vorige wedstrijden slechts en kele car. kon neerleggen tegen over M. v. d. Wouw van ONA, vreesde zij het ergste toen hij 's avonds om 11 uur nog moest beginnen. M. v. d. Wouw was echter minder goed op dreef, dus zaten ook de ONA-lui met ze- nuwtrillen in hun benen. En, o wonder, Smolders won de partij nog ook. Een gejuich van de kant van Centraal was dan ook de verdiende naklank van deze partij. Centraal heeft dus voor Waalwijk de eer hoog gehouden, want nog geen enkel kampioen schap is dit jaar in Waalwijk terecht gekomen. Proficiat, Cen tralere, je hebt gelukkig, maar toch verdiend gewonnen. En Je hebt dit te danken aan de wed strijd-routine, die jullie meer heb ben dan onze „jonge" biljarters van ONA, die zich toch nog kranig weerden, het kampioen schap vlak voor hun neus zagen verdwijnen, maar zich toch spor tieve verliezers toonden. De Wedstrijdleider. W. Soeterboek lompioen van de hoofdklasse libre. L. Emmers, kampioen van de le klas libre. R. van Dinteren kampioen van de 2e klas libre. Hoofdklas libre bij C. v. Wan- rooij, Maandagavond werden in deze klas de laatste partijen ge speeld, waarvan de uitslag als volgt is car. brt. h.s. gm. A. Snoeren 179 47 23 3.81 H. Snoeren 25C 47 25 5.32 W. Soeterboek 250 27 33 9.26 C. Netten 118 27 16 4.37 Door een klinkende overwin ning op C. Netten en doordat Jan v. d. Kaa zonder mededinging meespeelde is W. Soeterboek hier kampioen geworden. H. Snoeren veroverde de derde plaats en is dus zodoende nog mede-afgevaar digde naar de districtskampioen schappen. De eindstand is hier car. brt. h.s. gm. p. 1 J.v.d.Kaa 1000 110 63 9.09 8 2 en kampioen W.Soeterboek 987 106 55 9.31 6 3 H. Snoeren 897 141 46 6.36 4 4 A. Snoeren 673 162 42 4.15 2 5 C. Netten 614 143 37 4.29 0 Na afloop werd de kampioen bij monde van de waarnemende voorzitter C. v. Wanrooij, epn prachtige zilveren lauwertak aan geboden, als geschenk van de or ganiserende vereniging HKS. Een verrassing op zich, dus wel bij zonder huldigingswaardig voor deze actieve vereniging. le klas libre bij Th. v. Boxlel. De uitslagen van de laatst ge speelde wedstrijden zijn car. brt. h.s. gm. A. Snoeren 200 37 20 5.40 J. de Nijs 199 37 25 5.38 W. Mandemakers 141 28 25 5.03 L. Emmers 200 28 27 7.15 H. Balvers 198 49 26 4.04 G. v. Boxtel 200 49 18 4.08

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 5