WAALWYK Waalwijkse en Langsiraaise Courant MOENUS W.TIMMERMANS ZONEN Alle Bankzaken. Alle Assurantiën. Koning Leopold i Wordt het kabinet gereorganiseerd? Het heengaan van Minister Wijers spreekt tot z'n volk. Belangrijk Waalwijk's initiatief. slaat haar vleugels uit. Kassiers en Commissionairs in Effecten W A A L W IJ K MAANDAG 17 APRIL 1950. Uitgever Waal wij kse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN DE ECHO m HET ZUIDEN 72e JAARGANG No. 29. Abonnement 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p. Advertentie-priji 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO". De Tweede Kamer mag dan een paar weken rust hebben en de Eerste Kamer mag met Pasen haar werkzaamheden ook enige dagen hebben neergelegd, de po litiek gaat echter gewoon door. Wij hebben zelfs een drukke week achter de rug en dat was ook de reden dat men wande lende op het Binnenhof nog me nig Tweede Kamerlid zijn geliefd gebouw zag binnenkomen om daar besprekingen te voeren. Een rechtgeaard politicus kan nu eenmaal niet buiten vergaderen. Het bericht dat minister Wijers binnenkort het departement van Justitie gaat verlaten, is geen re den geweest voor een verhoogde politieke activiteit. Deze bewinds man heeft de ministeriële steek sinds 1948 gedragen, dus van t optreden van het Ministerie Drees af. Hij staat bekend ais een uitnemend jurist. Voor zijn ministerschap was hij respectie velijk vice-president van het Ge rechtshof en president van het Bijzonder Gerechtshof te 's-Her- togenbosch. Het is te betreuren dat hij door lichamelijke omstan digheden genoopt wordt zijn ont slag te nemen. Dat stelt de Re gering voor het vraagstuk der vervanging en dat is op dit mo ment niet zo eenvoudig. Niet dat minister Wijers onmogelijk te vervangen zou zijn. Dat zal wel meevallen, maar de Regering zal zich toch meteen gaan afvragen of een rco-ganisatie van het Ka binet een overbodige zaak is. Per slot van rekening hebben wij een Minister van Buitenland se Zaken die practisch nimmer in het land is en die bijna al zijn tijd moet geven aan de schone zaak van de Europese samenwer king, in verschillende functies. Wij hebben ook een ministerie voor Uniezaken, dat maar liefst door twee Ministers wordt be heerd. Sommigen zeggen dat Uniezaken wel door het departe ment van Buitenlandse Zaken kan worden waargenomen. Er is ook een departement van Weder opbouw en Volkshuisvesting, dat steeds minder bemoeienis krijgt, zodat men zich afvraagt of dit departement niet kan worden sa mengesmolten met Verkeer en Waterstaat. Er zouden misschien nog wel meer voorbeelden te noemen zijn, waaruit men zou kunnen afleiden dat Drees en van Schaik de hergroepering van het Kabinet wel eens ter hand zouden kunnen nemen. Deze week zal er waarschijnlijk wel gesproken worden over de vacature Wijers. Een reconstruc tie van het Kabinet zal echter wel niet in het verschiet liggen. De politieke rotten Dreesv. Schaik zullen in het algemeen laten zit ten wat zit. Vooral omdat het „team-werk" in het huidige Ka binet niet slecht is. En bovendien zullen bij een reorganisatie moei lijke vraagstukken opgelost moe ten worden. Wij behoeven slechts te wijzen op het beroep van de C.H.U. - fractie-voorzitter in de Eerste Kamer, Mr. Kolff, om een anti-revolutionair in het Kabinet op te nemen. Het is niet zeker of de a.r. zulks begeren. Wij betwij felen dit. Hun stevige oppositie inzake het Indië-beleid maakt het niet aanlokkelijk om met dit Ka binet te gaan samenwerken. Uiter aard onderwerpt deze gezagsge trouwe partij zich aan de geval len beslissing, maar dit houdt niet in dat zij zonder meer in dit Ka binet willen plaatsnemen. Trou wens Prof. Anema (a.r.) heeft zich daarover tijdens zijn langzamer hand beroemd geworden rede niet uitgesproken. Deze nestor in de Eerste Kamer sprak over een na tionale politiek. Dit is een politiek die weerklank vindt in heel het volk, maar dat is zeker iets an ders dan een nationaal kabinet. Het laten vallen van Minister Stikker zou de V.V.D. voor moei lijkheden stellen. Deze handelsman boekt de laatste maanden opval lende successen. Niet alleen per soonlijke, maar vooral Nederland se. Na Colijn is hij de enige Ne derlander die met gezag in de in ternationale politiek kan optreden. Het zou voor de V.V.D. niet ge makkelijk zijn een waardig plaats vervanger te vinden indien deze bewindsman het Kabinet zou ver laten, afgezien nog van de vraag of zij op den duur met één zetel wel tevreden zullen zijn. Ditzelfde geldt voor de C.H.U. Minister van Oorlog en Marine, Schokking. Een zeer beminnelijk man, die zich voor grote moeilijkheden geplaatst ziet wat betreft de opstelling van zijn begroting. De berichten dienaangaande in sommige dagbladen zijn echter schromelijk overdreven. Er is een overleg geweest tussen de Defen- siecommissie uit de Tweede Ka mer met Minister Schokking. De verdediging van ons land is hier bij ter sprake gekomen. En na tuurlijk was de vraag: hoeveel geld moet er voor de defensie worden uitgetrokken? Het overleg is in beste harmonie gevoerd en het is ook begrijpelijk, dat de Ministers van Economische Zaken en van Financiën een woordje hierover meespreken. Neen, dit overleg zal heus niet tot een Kabinetscrisis leiden zoals sommige bladen reeds schreven. Ook deze aangelegenheid is dus geen reden om het Kabinet te re organiseren. Vermoedelijk zal er de eerste tijd dus wel niets gebeu ren. De politiek is echter een moeilijk vak. Per dag kunnen de situaties veranderen. Een natio naal kabinet op korte termijn zal echter wel niet komen. Laten we hopen dat de Regeringspolitick, die in deze moeilijke tijden wordt gevoerd, dan in ieder geval een nationale zal zijn. Opdat heel de Regering weet dat alle construc tieve elementen in ons Volk als het moet achter haar staan. (Nadruk verboden). De koning heeft over beide Bel gische zenders 1.1. Zaterdagavond de volgende rede gehouden Na een wekenlange crisis zijn de partijen er niet in geslaagd tot een bevredigende oplossing te ko men. Van verschillende zijden werd mij verklaard, dat de mo gelijkheid om een oplossing tot stand te brengen van mij afhing. Het eerste voordeel van de grondwettelijke monarchie, waar aan de grote meerderheid der Bel gen gehecht blijft, ligt hierin, dat zij het staatshoofd buiten en bo ven de partijen stelt, om hem toe te laten zijn scheidsrechterlijke rol te vervullen met als enig doel 's lands hogere belangen te die nen. De grondwet verbiedt mij, beslissingen van politieke aard te nemen, die door een verantwoor delijke regering niet worden ge dekt. Wegens de ernst van de gebeurtenissen meen ik niet te mogen verzuimen, de suggestie te maken welke men van mij ver wacht. In verscheidene monarchie- en, met name in Nederland en in de Scandinavische landen, bestaan er wettelijke schikkingen, waarbij de vorst in bepaalde omstandig heden tijdelijk aan de kroonprins zijn machten kan opdragen. Het aanvaarden door het parle ment van dergelijke maatregelen, verwezenlijkt in het kader onzer grondwettelijke beginselen, zou mij in staat stellen de uitvoering mij ner prerogatieven (voorrechten van een vorst) tijdelijk aan de kroonprins op te dragen en in overeenstemming met de regering, aan deze opdracht een einde te maken wanneer ik van oordeel zou zijn, dat 's lands belangen er mede gediend zijn. Vanzelfspre kend zou ik van deze mogelijkheid slechts gebruik kunnen maken in dien dit gebaar door de grote meerderheid met vertrouwen zou worden aanvaard. Bovendien vergt dit ten aanzien van de toestand in het land, de verzekering dat deze opdracht zou kunnen worden verwezenlijkt in de kalmte, en met de loyale mede werking van alle politieke groe pen die het behoud van onze tra ditionele instellingen betrachten. Aan alle Belgen vraag ik drin gend eendrachtig te zijn. Ik richt mij in het bijzonder, na hun de be tuiging mijner diepe erkentelijk heid te hebben vernieuwd, tot hen die mij sedert mijn bevrijding met een ontroerende getrouwheid on onderbroken hebben gesteund. Koning Leopold zei, dat de de mocratie niet steunt op de macht, maar wel op de instemming der burgers met de instellingen welke zij zich in volle vrijheid hebben geschonken. Zij berust op twee essentiële beginselen: eerbied voor de wet en aanvaarding door allen van de beslissingen uitgedrukt door de wettelijke organen van de nationale souvereiniteit met de bezorgdheid èn om aan de wils uiting van de meerderheid voor rang te geven, èn om de minder heid de waarborgen te geven te gen het miskennen harer rechten. Aan het slot van zijn toespraak zei de koning, dat het zijn vurig ste wens is, dat zijn terugkeer in het vaderland zal geschieden in het teken van de verzoening aller Belgen. DUIZEND EMIGRANTEN NAAR AUSTRALIË. „De na-oorlogse top van 104.000 werklozen in Januari 1950 is al weer gedaald tot 86.982 op 31 Maart. Hiervan werken er nog 31.647 in de D.U.W., zodat in feite op de gehele bevolking van ruim tien millioen slechts 55.335 personen niet werken." Zo sprak Zaterdag de minister van Sociale Zaken, mr. A. M. Joekes, aan boord van de „Siba- jak", het schip dat bijna duizend Nederlandse emigranten uit Rot terdam naar Australië zou bren gen. Buitengewoon tevreden was de minister over de terugkeer in de maatschappij van de 70.000 mili tairen die in de laatste jaren zijn gedemobiliseerd. Van hen ston den er eind Maart nog 2800 inge schreven als werkzoekenden onder wie echter tal van moeilijke ge vallen, die ook eerder in het bur gerleven moeite zouden hebben gehad met plaatsing. DRIE DODEN TE WERVERSHOOF. Bij brand in woning van de Burgemeester. Zaterdagnacht om cén uur is door tot nu toe onbekende oor zaak brand uitgebroken in de woning van de burgemeester vna Wervershof, de heer N. H. Raat. De 20-jarige dochter van de burgemeester en twee logeetjes, nichtjes van resp. zestien en ze ven jaar uit Medemblik, kwamen in de vlammen om. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat de burgemeester en diens vrouw zich, toen zij de brand ontdekten, nog slechts met moeite konden redden. Hun po ging om de kamer van de meis jes te bereiken, mislukte. DE COMMISSIE INZAKE NIEUW-GUINEA. Van officiële zijde wordt het volgende medegedeeld Op de in Djakarta gehouden eerste Unie-conferentie is beslo ten, dat een commissie zal wor den ingesteld, die de onderhande lingen, die ingevolge de beslissin gen der Ronde tafel-conferentie tussen Nederland en Indonesië moeten worden gevoerd met be trekking tot het vraagstuk van de staatkundige status van N.- Guinea, zal voorbereiden. Van Nederlandse zijde zijn als leden voor deze commissie aan gewezen prof. dr. G. H. van der Kolff te Amsterdam, oud hoogleraar in de economie aan de rechtshogeschool te Batavia prof. dr. J. M. Pieters, buitenge woon hoogleraad aan de katho lieke economische hogeschool te Tilburg; prof. dr. R. van Dijk, hoogleraar aan de Vrije universi teit te Amsterdam, deze laatste onder voorbehoud van goedkeu ring door de directeuren van de ze universiteit. DE MIDDENSTAND EN DE STATENVERKIEZINGEN IN BRABANT. In de Provincie Noord-Brabant zal, zoals bekend, een groep mid denstanders met een afzonderlijke lijst (Lijst Trouwen, ook wel Lijst Brabantse Middenstand genoemd) aan de a.s. Statenverkiezingen deelnemen. Deze verkiezingsactie kan even wel, naar wij vernemen, geenszins de goedkeuring van het Bestuur van de Katholieke Middenstands bond in het Bisdom Den Bosch wegdragen. Dit Bestuur betreurt zeer hetgeen geschiedt, aangezien door dit optreden de katholieke politieke eenheid, zoals deze in de Kath. Volkspartij haar belicha ming vindt, in gevaar wordt ge bracht, hetgeen ernstige conse quenties met zich kan meebrengen. Een goede belangenbehartiging op politiek terrein van de zelf standige middenstand vereist de nodige activiteit van dezelfde middenstand binnen de K.V.P., maar geen optreden daarbuiten. Dit laatste kan aan de politieke belangenverzorging van de zelf standige middenstand slechts af breuk doen. DROEVIG DRAMA. Zondagmiddag demonstreerde de 36-jarige J. van Peer in zijn woning te St. Willibrord hoe men een projectiel zo maar op de grond kon laten vallen, zonder dat het, naar hij meende, ontplofte. Er wa ren naast zijn vrouw en kind nog 7 personen. Maar de gra naat ontplofte wel en doodde van Peer en verwondde vijf anderen, waarvan 3 ernstig. Wie dezer dagen door de Grotestraat kwam, zal zich wel hebben afgevraagd, wat de PFAFF-vlag te be tekenen had, die van het kantoorgebouw van de N.V. Nederlandse MOENUS Maatschappij vrolijk wapperde naast de Nederlandse driekleur. Er was reden voor, dat deze vlaggen zo vrolijk wappejrdenIn Waalwijk werd reeds V/2 jaar geleden een belangrijk zakelijk initiatief genomen, dat dezer dagen met succes werd bekroond. De N.V. Nederlandse MOENUS Maatschappij werd n.l. op 4 April j.l. officieel eigenaresse van de N.V. Hollandse Naaimachinehandel te Den Haag. Deze verkooporganisatie was vóór de oorlog een dochter maatschappij van de Nahmaschinenfabrik G. M. PFAFF A.G. te Kaiserslautern en is thans geheel in Nederlandse handen overgegaan. Het zal de lezer duidelijk zijn, dat de belangen van de gemeente Waalwijk hiermede ten zeerste zijn ge diend. Hierdoor ontwikkelt zich immers een voor Waalwijk nieuwe tak van handel, daar het in de bedoeling ligt, het hoofdkantoor annex centrale werkplaats mettertijd naar hier over te brengen. De directeur van de N.V. Nederlandse MOENUS Maatschappij, de heer C. H. M. Maiburg, tevens di recteur van de N.V. Hollandse Naaimachinehandel te Den Haag, vertelde ons nog enkele interessante bijzonderheden inzake de overname. De Nederlandse PFAFF- organisatie is een aer grootste verKOop-maatscnappijen op naaimacmne-gemcu van ons lana. dij omvat ca. zesnonderd personen, weike reeas voor ae overname door MOENUS bij de N.V. Hollandse Naai machinehandel in dienst wa ren. Deze staf zal de kern vormen voor verdere uitbrei ding. Op voor hen aantrekkelijke voorwaarden is deze geschool de groep van PFAFF-mede- werkers in zijn geheel over gegaan naar de nieuwe com binatie. De heer C. H. M. Mai burg achtte zulks van zeer groot belang, omdat deze mensen een vakkundige élite vormen, die tien, twintig, sommige zelfs reeds dertig jaar aan de N.V. Hollandse Naaimachinehandel zijn ver bonden. Onder deze groep be vindt zich o.a. ook de heer O. Molenbeek, die 24 jaar als procuratiehouder bij deze on derneming werkzaam was en nu in de directie werd opge nomen. Voor de technische leiding is de heer Chr. Benink be schikbaar, die sedert 1927 als chef-constructeur bij de PFAFF-fabrieken werkzaam is. De heer Chr. Benink, Ne derlander van geboorte, was bij ons onderhoud aanwezig en Vertelde enige bijzonder heden over het wereldbedrijf in Kaiserslautern. De fabriek werd in 1862 op gericht door de heer Georg Michael PFAFF en is steeds in familiebezit gebleven. Aanvankelijk werd alleen de eenvoudige huishoudma- chine gemaakt. De tegenwoordige eigenaar is de heer Karl PFAFF, onder wiens leiding het bedrijf een enorme vlucht nam. Eén der belangrijkste ge beurtenissen van deze periode was de constructie van de PFAFF Zig-Zag huishoudma- chine, 't vermaarde type 130, dat in 1929 zijn triomftocht over de wereld begon. Van hoe groot belang deze vinding was, blijkt wel uit het feit, dat deze naaimachine ook nog heden ten dage tot één der meest gevraagde typen van het PFAFF-programma be hoort. Buiten deze huishoudmachi- ne werd onder leiding van de heer Karl PFAFF ook de fa bricage van industrie-machi nes krachtig ter hand geno men, welke zich al spoedig tot een zeer belangrijk deel van de productie ontwikkel de. Zo worden industrie-ma chines gebouwd voor 't stik ken van schoenen, lederwa ren, confectie, lingerie, trico tage enz. enz. Ook op dit ge bied werd zeer belangrijk pio nierswerk verricht. Het is dan ook begrijpelijk dat de PFAFF-fabrieken zich ont wikkelden tot een bedrijf van wereldomvattende betekenis. Er zijn momenteel alweer ca. vijfduizend ervaren em ployés werkzaam, waaronder meer dan honderd gespecia liseerde ingenieurs. De fa brieksgebouwen beslaan een oppervlakte van ruim drie honderdduizend vierkante meter. De eigen spoorverbin ding, die tot in de grote ex peditiehallen doorloopt, maakt het mogelijk, dat de vele dui zenden naaimachines, welke wekelijks naar alle delen van de wereld worden geleverd, in deze hallen zelf in de wa gons kunnen worden verladen. Vanzelfsprekend beschikt een fabriekscomplex van een dergelijke omvang ook over een eigen gieterij, zodat de machines van A tot Z in eigen bedrijf worden vervaardigd. De technische outillage vol doet aan de allerhoogste ei sen. Buitengewoon nauwkeu rige controle van de grond stoffen, modernste precisie- machines en fabricage-metho- den, uiterst vakkundig perso neel opgeleid in eigen vak school en uitstekende so ciale voorzieningen, vormen de grondslagen van het succes van de PFAFF-machine. Dat de N.V. Nederlandse MOENUS Maatschappij er in slaagde de uitsluitende ver kooprechten voor ons land van een dergelijk wereldbe drijf te verwerven, mag on getwijfeld een succes van de eerste orde worden genoemd. Het bijzondere van dit frap pante succes spreekt te meer, als men zich realiseert dat twee jaar geleden de N.V. Nederlandse MOENUS Maat schappij nog moest worden opgericht. In de ongelooflijk korte tijd van twee jaar ontwikkelde deze maatschappij, die prac tisch uit niets moest worden opgebouwd, zich tot één der toonaangevende ondernemin gen in de branche. Eind 1947 begonnen als verkooporgani satie van de N.V. Chemische Fabriek en Laboratorium Mai burg, Dr. van Roon Co. (Helmitin - M.R.C.) de fir ma was destijds nog een één manszaak - werd op 17 Maart 1948 de vertegenwoordiging verworven van de Maschinen- fabrik MOENUS A.G. te Frankfurt am Main. Op 1 Juli 1948 werd de N.V. Nederland se MOENUS Maatschappij op gericht, die de verkooprech ten wist te verwerven van een aantal fabrieken, welke stuk voor stuk op hetzelfde niveau staan als MOENUS, PFAFF, GüTERMANN, wereldver maarde namen, welke een be grip vormen voor kwaliteit. Hoewel vanzelfsprekend de grootst mogelijke aandacht wordt, geschonken aan 't con solideren van de verworven positie, liggen inmiddels al weer nieuwe plannen op ver wezenlijking te wachten. Zo is o.a. de oprichting van een MOENUS-Maatschappij voor België in voorbereiding, wel ke einde van deze maand, ter gelegenheid van de overeen komst van de MOENUS-direc- tie uit Frankfurt am Main, haar beslag zal krijgen. Als wij de voortvarende directie van de N.V. Neder landse MOENUS-Maatschap pij complimenteren met de behaalde successen, wordt dit compliment door de heer C. H. M. Maiburg als het ware doorgegeven aan zijn mede werkers met de woorden: „er is inderdaad hard voor ge werkt, maar zonder het en thousiasme en de „team-spi rit" van mijn medewerkers zouden deze resultaten zeer zeker niet zijn bereikt". WAALWIJKS BELANG. De vereniging „Waalwijks Belang" zal haar algemene voorjaarsvergadering houden op Donderdag 27 April a.s. des avonds in Hotel Ver wiel. Aan de orde zullen o.m. komen: 1. Opening en notulen. 2. Jaarverslag van de secre taris. 3. Periodieke verkiezingen. 4. Mededelingen en plannen voor het a.s. seizoen. 5. Rondvraag en sluiting. WAALWIJKS BELANG 4 EN 5 MEI. De Dodenherdenking zal in de avond van 4 Mei dit maal vanzelfsprekend plaats hebben bij het monument aan de Burgem. Moonenlaan. Het bestuur van W. B. en de genodigden zullen om 7.30 uur op het Raadhuisplein bij een komen, een korte wijle vertoeven op de plaats der executie achter 't gemeente huis en daarna via Grotestr. en Mr. van Coothstraat naar het monument gaan. Het pu bliek wordt beleefd, doch dringend verzocht vanaf het Raadhuisplein mee te trekken en zo een stille stoet te vor men, zoals dat op talrijke plaatsen geschiedt volgens de richtlijnen van 't Hoofd-comi- té te 's-Gravenhage. Op het terrein zal 't Doden- appèl worden gehouden, kran sen en bloemen gelegd en zal de Liedertafel „Oefening en Vermaak" enige toepasselijke liederen zingen. Op 5 Mei zal een beknopt feestprogramma worden afge werkt, waaraan medewerken de R.K. Gymnastiekvereniging O.W.S., de harmonie „St. Cris- pijn" en de harmonie „Con cordia" van Loon op Zand. SCHOENEN-RALLY. Zoals in ons blad reeds werd aangekondigd, zal dit jaar door de vereniging „Waal wijks Belang" voor het eerst een „Schoenen-Rally" voor automobielen worden gehou den. Naar wij thans vernemen zal deze Rally gereden wor den op Zondag 4 Juni a.s. De rit, over een afstand van ca. 2UU K.M., is uitgezet op goed berijdbare wegen. De start en finish zullen plaats vinaen te Waalwijk, t Aantal inseftrij vingen zal be perkt blijven tot ca. 75 deel nemers, waarbij aan de Lang- srtaatse automobilisten voor rang zal woraen veneend. Den speciaie commissie is voor dit ctoel ingesteld, be staande uit de heren Harry Dergmans, H. Hoilmans Jr., Jos de Kort en Antoon Tielen. MUZIEKAVOND VAN HET BRABANTS ORKEST. Het Brabants Orkest zal a.s. Donderdag weer te gast zijn in Musis bacrum. Als we in aanmerking nemen dat dit orkest steeds beter wordt, kunnen we er dus van over tuigd zijn dat er weer muzi kaal te genieten zal zijn. Of schoon de belangstelling toe neemt, treffen we toch nog teveel lege plaatsen aan op deze avonden. Telkens lezen we over de grote muzikaliteit van Waalwijk, maar bij mu ziekuitvoeringen blijkt oit toch niet mee te vallen. Een geldige reden is o.i. niet te vinden. De muziekkenner treft hier een verfijnd ensem ble aan, de „beginneling" in de muziek heeft steun aan de inleiding die ieder werk voor af gaat en hem zo geleidelijk invoert in het werk dat ten gehore wordt gebracht. Ook kan de entrée-prijs voor niemand een bezwaar zijn. We hopen daarom dat de Kunstkring met deze laatste muziekavond in het seizoen 1949/'50 succes heeft. VERGADERING K.V.P. Wij vestigen nogmaals de aandacht op de belangrijke vergadering van de K.V.P., hedenavond in de Gilden bond. Behalve de spreker van de avond de heer v. Wijck, wet houder van Amsterdam, die zeker interessante dingen te vertellen heeft, zullen nog verschillende interne kwes ties ter sprake komen die be trekking hebben op de a.s. verkiezingen voor de Provin ciale Staten. We hopen dat de poging van het bestuur om het be zoek te stimuleren succes zal hebben en dat de spreker van vanavond niet voor lege stoe len spreekt zoals dat maar al te vaak het geval is, temeer waar het hier een geboren Waalwijker betreft. OPDRACHT. De Fa. S. J. Pepping en Zn. te Kaatsheuvel kreeg opdracht voor de bouw van een woon huis voor de heer J. Mombers te Waalwijk voor 21.880. Architect is Antoon van Stokkum te Waalwijk. De Fa. A. A. Lodewikus en Co. te Raamsdonksveer kreeg opdracht voor de bouw van een woning met winkel en werkplaats voor de heer L. J. van Seters te Raams donksveer voor 14.000. Architect is Antoon van Stokkum te Waalwijk. „DE MOORDENAAR EN HET MEISJE". Herman Kolster in zijn jubileumrol. De uitwerking van 't stuk „De Moordenaar en het Meis je", dat „Baardwij ks Toneel" Zaterdag en Zondag heeft op gevoerd, is gelukkig minder sensationeel dan de titel zou doen vermoeden. De auteurs hebben het draken- peil, waartoe overigens aan leiding genoeg was, goeddeels weten te vermijden. Ze heb ben het drama van Maria Go- retti zo eenvoudig mogelijk uitgebeeld en in dat opzicht zijn de drie eerste taferelen het best geslaagd. Toch zijn er punten die tot critiek prikke len. Zo het blijkbaar onont wijkbare communistische tin tje aan de moordenaar. Ver der de figuur van de pastoor die er, wat betreft zijn ziel zorgende taak, armzalig af komt. En de gang van zaken in het derde bedrijf lijkt wat veel een borduursel op het thema: hoe men een moorde naar bekeert. Laten er histo rische woorden van Maria Go- retti bij betrokken zijn, dit garandeert geen goed toneel, dat nu eenmaal zijn eigen ei sen stelt. Komen we op de prestatie inderdaad prestatie van de uitvoerende vereniging, dan kunnen we niet anders dan zeer tevreden zijn. Daar van komt aan 2 personen op de eerste plaats de eer toe: de regisseur J. v. d. Hoven en de jubilaris Herman Kolster. Maar ook willen we nu eens voorop iets noemen dat ge woonlijk achteraan hangt of als vanzelfsprekend overge slagen wordt: het alleszins ge slaagde decor, vooral dat in de eerste twee bedrijven. Naar onze mening had de regisseur de juiste opvatting van het spel: hij vermeed over het algemeen die gevaarlijke overdrijving en gaf intussen het stuk wat het toekwam. Zijn bedoelingen werden goed gerealiseerd, allereerst door Herman Kolster, die tussen haakjes, uitstekend gegri meerd was. Deze heeft zijn zilveren jubileum waardig ge vierd in de rol van Alessan- dro Serenelli, de moordenaar. Hij bewees in die 25 jaar zijn

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 1