j Wijde Wereld j DE L5NGSTBMT Waalwijkse en Langstraatse Courant NEUSDEN DRUNEN RAAMSDONKSVEER GEERTRUIDENBERG UIT DE AZIZ TOCH NAAR DJAKARTA. ONSENOORT EN HAAR SPOORWEGHALTE. Behangselpapier. la W. van der Heijden Zonen Waalwijk. Tal. 443 GROTE ELIING VOOR DE DEKENATEN HEUSDEN EN WAALWUK MAANDAG 17 APRIL 1950. Uitgever tVa&lwijkae Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN hoofdredacteur JAN TIELEN DE ECHO \M HEI ZUIDEN t - - 72e JAARGANG No. 24 Abonnement 15 cent per week 1.90 per kwartaal 2.20 franco p.p. Advertentle-prija 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL 66. TEL.-ADRES „ECHO". De opstandige kapitein Aziz cing niet naar Djakarta. Diverse extra vlicgtui gen werden naar Makassar ge stuurd, maar wie er ook in meekwamen, geen kapi tein Aziz. De regering aanvaardde tenslotte de conse quenties van haar drei gementen en president Sukarno beval, als hoofd van de staat en als opperbevelhebber van de strijdkrachten tot actie over te gaan. Hij deed dit Donderdagavond in een radiorede. Sukarno zei dat het optreden van Aziz het vertrouwen in de strijdkrachten had geschokt, maar hij was er Van overtuigd dat het militaire ingrijpen het incident uit de wereld zou helpen. Ver der wees de president er op dat de vraag of de deelstaten zouden blijven bestaan, een zaak van 't volk was en niet van het leger.. Daarom achtte hij het optreden van Aziz ontoelaatbaar. Deze verklaring geeft te den ken. Sukarno plaatst zich hierin enerzijds geheel op het standpunt van de opstandelingen. Immers, bij de regering van de V. S. I. was. zoals gezegd werd, het be staan van de deelstaat Oost-In- donesië helemaal niet in het ge ding. Slechts Aziz verzette zich met de zijnen tegen de komst van de federale troepen omdat hij bevreesd was voor de zelfstan digheid van de deelstaat. Boven dien. is het voortbestaan van de negara's een zaak die het volk aangaat, dan had de regering bij diverse gelegenheden wel eens wat meer rekening mogen houden met het volk. Maar door de noodwet kwam daar bitter wei nig van terecht. Het leek alle maal meer op een onderhandse overeenkomst tussen Djakarta en Djokja. Op de leden van het K.N.I.L. deed de president in zijn rede een beroep om zich niet bij Aziz aan te sluiten en op de autoritei ten om zich te kwijten van hun taak tegenover het personeel van het K.N.I.L. en het materiaal, zo als is overeengekomen in de ver dragen der R.T.C. Tenslotte verklaarde Sukarno, als president der V.S.I. en als opperbevelhebber van de weer macht der V.S.I. Aziz een op standeling tegen het gezag van de regering der V.S.I. Hij hield er zich van overtuigd dat de re gering van Oost-Indonesië hem zou behandelen als iemand die het gezag onwettig uitoefende. Aan de gewapende strijdkrachten droeg hij op deze affaire te re gelen. Voordat president Sukarno zijn radiorede uitsprak, had de sul tan van Djokja, die minister van Defensie is. nog een radio-telefo nisch gesprek van Makassar om er zich van te vergewissen dat Aziz niet op weg was naar Dja karta. Dat bleek inderdaad niet het geval te zijn. Daarna sprak Sukarno. Na hem verklaarde de sultan van Djokja dat de strijd krachten de opdracht hadden ont vangen en zo spoedig mogelijk zouden uitvoeren.' Voor deze dreiging 'is Aziz tenslotte blijkbaar toch gezwicht. Op een gewapende krachtmeting heeft hij het niet laten aanko men en Vrijdag is hij naar Dja karta gegaan. Verschillende au toriteiten uit Oost-Indonesië ver gezelden hem. In Djakarta werd verklaard dat Aziz als gevangene zou worden beschouwd en dat hij zich voor de krijgsraad moest verantwoor den. Ook werd er gezegd dai dit nog niet als einde van de op stand werd beschouwd. De ziel van het verzet heeft zich echter nu overgegeven. MINISTER RUTTEN NAAR INDONESIË. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. F. J. Th. Rutten. is Donder dagavond op uitnodiging van zijn Indonesische collega per K.L.M.-Constellation naar Dja karta vertrokken. Dan heeft hij Indonesië ook eens gezien. De minister verklaarde dat hij alleen ging om het culturele contact tussen Nederland en Indonesië te verlevendigen. Dit achtte hij vooral van belang omdat Indo nesië sinds de souvereiniteits- overdracht eigen wegen wil gaan, zodat niet meer het vanzelfspre kende contact van vroeger be staat. ONTSCHEPING AMERIKAANSE WAPENS Dé communisten in Italië en Frankrijk hebben van te vorm veel herrie geschopt dat ze zou den verhinderendat Amerikaan se wapens, die in het kader van het Atlantisch Pact worden ge zonden, gelost zouden worden. Nu zijn de eerste zendingen in Napels en Cherbourg aangeko men, de grote monden zijn geble ven, er werden acties georgani seerd voor vrede en vrijheid", maar van de daden is niet veel terecht gekomen. De havenarbei ders voelden er blijkbaar niet veel voor zich door de, commu nistische propaganda te laten misbruiken en zo werden de wa pens 'zowel in Cherbourg als in Napels zonder incidenten gelost. In Cherbourg was de Franse mi nister van Defensie zelf aanwezig bij de ontscheping. WAAROM ERKENNING VAN ROOD CHINA De minister van Buitenlandse Zaken heeft geantwoord op de schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid mep. Klompé (K.V.P.) over de erkenning de jure van de Chinese volksrepu bliek. De minister deelde mee dat de volgende overwegingen hadden gegolden het regime van Mao Tse Tung oefent de feitelijke macht uit over bijna het gehele Chinese volkin internationaal verband ter bevordering van een zo regelmatig mogelijk verkeer tussen de volken, terwijl de er kenning geen waardering inhoudt van de politieke beginselen van het regiemter bescherming en bevordering van de Nederlandse economische belangen in China en voor behartiging van de gees telijke belangen, als belichaamd in missie en zending. Noch de V.S.I., noch Surina me of de Nederlandse Antillen, met wie van te voren overleg werd gepleegd, bleken bezwaar te hebben tegen de erkenning/ Voor Nederland hadden al een 24-tal landen de Chinese volks republiek erkend, o.a. Engeland, de Scandinavisch landen en Zwitserland, maar de meerder heid zal toch wel aan de andere kant van het gordijn liggen. Prof. Romme schrijft naar aan leiding van de mededelingen van de minister enkele opmerkingen in de Volkskrant. De laatste luidt,.En nu maar consequent verder. Wat zoudt ge zeggen van Spanje?" Daar kunnen in derdaad wel dezelfde overwegin gen gelden, lijkt ons. De geeste lijke belangen zullen er in ieder geval wel in betere handen zijn WEDLOOP MET HINDERNISSEN. Daar begint het in België zo langzamerhand op te lijken. Bij een dergelijke wedloop gaat het gewoonlijk ook niet om het hard rennen, nu dat wordt er in Bel gië ook niet gedaan. En het aan tal hindernissen dat er genomen moet worden is volop groot ge noeg en de kwaliteit mag er even goed zijn nog niemand is er in geslaagd ze allemaal te nemen. De activiteit van kabinetsfor mateur Paul van Zeeland doet bezigheid van knopen tellen hij sterk denken aan de speculatieve komt niet, hij komt wel. Zo gaat het met de kabinetten die de heer van Zeeland op zak draagt. Het slot van het liedje is echter al verschillende keren geweest, dat „hij" niet kwam, ondanks de stel lige belofte van de formateür dat hij dan en dan zou komen. Een derde macht steekt blijkbaar telkens een spaak in het wiel, zeer tot ongenoegen van degenen die er wel iets voor voelen om de wedloop zo gauw mogelijk te beëindigen. De socialist Spaak beijvert zich momenteel in het zoeken naar compromissen. Hij zou koning Leopold de troon tot September 1951 wille doen delen met kroon prins Boudewijn, die dan meer derjarig wordt en daarna pas het parlement laten beslissen over de definitieve bezetting van de troon. Zitten er geen voetangels en klemmen in dan lijkt dit voor- stel 'op het eerste gezicht nog niet zo dwaas. Donderdag is Paul van Zee land plotseling in Pregny ontbo den. Hij heeft daar lang en ern stig met hem geconfereerd. Daarna heeft de Koning een boodschap uitgesproken, waaro ver nader elders in dit nummer. Het zal voor de Belgen een verademing zijn geweest dat de wedstrijd België»-Nederland de aandacht voor een ogenblik er gens anders op heeft bepaald. DE „PRIVATEER". Ook deze heeft de aandacht de vorige week sterk vastgehou den. De Amerikanen hebben met buitengewone volharding naar sporén gezocht, de Russen wis ten blijkbaar van niets meer na hun protest tegen de schending door een Amerikaans vliegtuig van „hun" grondgebied. Ze be paalden liever hun aandacht op het vliegen van Amerikaanse toe stellen boven een Zweedse ma rinebasis. Zelfs de Zweedse re gering maakte er zich niet zo dik over. al diende ze dan ook een normaal protest in. De sporen die verschillende ke ren gevonden zouden zijn, bleken telkens loos alarm, maar iedere mogelijkheid werd aangegrepen. De onderzoekingen worden dan ook voortgezet. VERGADERING VAN HET K.O.V. Donderdag vergaderde het K.O.V. in Breda. Op deze ver gadering werd met algemene stemmen goedgekeurd de aanstel ling van een vrijgestelde voor zitter en de stichting van een eigen bureau in Den Haag, dicht bij de regering. Ook werd bespro ken de samenwerking met andere organisaties, met name de ver houding van de hoofdarbeiders t.o.v. de K.A.B. Verder kwamen ter sprake kadervorming, de eenjarige cursussen en nog enkele andere punten. van de steeds meer in zwang ko mende autobussen. Hierdoor nam het bestuur van de Spoorwegen het besluit de kleine halte s meer en meer op te heffen en net ver keer te regelen op lange afstan den. Door dit besluit kwam met de komende winterdienstregeling ook de spoorweghalte v. Nieuw- kuijk te vervallen. Betreffende de heersende prij zen voor het reizen in die tijd, konden we helaas geen juiste in lichtingen bekomen. Ons werd wel van bevriende zijde hierom trent het volgende verhaald, dat men van het station Vlijmen naar den Bosch twintig cent moest be talen en van de halte Onsenoort naar den Bosch vijf en twintig cent. Nu gebeurde het zeer dik wijls en veel zelfs, dat de om wonenden van de halte Onsen oort voor deze vijf centen éérst naar het station Vlijmen liepen. Hieruit blijkt wel duidelijk, dat de toen alhier wonende mensen óf zeer arm waren óf zeer zuinig leefden. We kunnen wel .aanne men dat hierin beide factoren een rol gespeeld hebben. Uit bovenstaande geschiedkun dige gebeurtenis kunnen we met reden afleiden, dat ook in de eerr ste jaren van deze eeuw de heer lijkheid nog veel invloed in deze streek uitoefende en hiermee ook terdege haar eisen en rechten liet gelden en dat een maatschappij als de Nederlandse Spoorwegen toen ook hieraan haar volle aan dacht besteedde. We hebben reeds enige malen in het verleden over Onsenoort gesproken met haar geschiedenis in het algemeen. Alleen betref fende de St. Jorisgilde hebben we meer bepaald reeds behandeld. Ditmaal wilden we met u eens even onze aandacht wijden aan de afzonderlijke spoorweghalte, die deze heerlijkheid in het ver leden bezat. Alvorens we echter u hierover een beeld kunnen ge ven, zullen we even in het kort de geschiedenis moeten nagaan van de ontwikkeling van de spoorbaan van de lijn Lage Zwa- luwe—'s-Hertogenbosch. Deze spoorbaan is niet ineens gelegd en daarmede dan ook niet ineens in gebruik genomen. Dit is ge schied in drie etappes. Men nam 'n aanvang me de werkzaamhe den te Lage Zwaluwe en werkte ineens door tgt Waalwijk. De openstelling van deze spoorbaan had officieel plaats op 1 No vember van het jaar 1886. Men moet echter niet de indruk krij gen. dat het bestuur van de spoorwegen het nu reeds welletjes vond. Integendeel, onmiddellijk daarop werd aangevangen of beter gezegd werd met het werk doorgegaan tot Vlijmen, zodat reeds op 1 Juni van het jaar 1888 de tweede etappe in gebruik ge nomen kon worden. Bij de ope ning van deze tweede spoorbaan werd onder de stopplaatsen ook opgenomen Onsenoort en wel aan het beginpunt van de toe gangsweg naar het voormalige kasteel van de heerlijkheid, nu op de dag van heden bij de oude portierswoning van het thans ge vestigde Cisterciënser-klooster Mariënkroon. We kunnen u ver der nog mededelen dat voor de ze stopplaats geen lasten aan de Nederlandse Spoorwegen behoef den betaald te worden. Ter ver duidelijking en om vergissing te voorkomen, delen wij nog mede, dat ook Nieuwkuijk zijn eigen stopplaats had Sij het Hoog, die eerst in 1906 pas in gebruik werd genomen. Uit de geschiedenis weten we, dat de heerlijkheid van Onsenoort onder beheerschap van de laat ste heer de la Court in de maand December van het jaar 1903 overging in de handen van de verdreven Franse Cisterciënsers, paters van het klooster Ponte Colberto te Versailles, die in ons vaderland een veilig toevluchts oord zochten. Bij deze overgang niettemin bleef de spoorweghalte de eerste jaren toch nog van kracht. Eerst rond het jaar 1910 werd wegens het niet meer ge bruik maken van deze spoorweg halte besloten deze op te heffen. Na de eerste wereldoorlog nam langzamerhand het verkeer gro tere vormen aan en kregen de spoorwegen veel concurrentie Gemeenteraad. Openbare vergadering van de raad der gemeente Heusden op Dinsdag 18 April 1950, 's avonds half acht. Agenda 1. Opening. 2. Notulen vergadering 7 Fe bruari 1950. 3. Mededeling ingekomen stuk ken. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de legesverordening. 5. Voorstel van Burgemeester en wethouders tot wijziging van het raadsbesluit van 8-8-1940 be treffende uitgifte van een per ceel grond in erfpacht aan de N.V. Melkproductenfabriek „De Bommelerwaard" en tot het doen uitgeven van een perceel grond in erfpacht aan C.V. van Wa genberg-Festen. 6. Verzoek van het Ned. Ro de Kruis afd. Heusden om sub sidie, met voorstel van Burge meester en Wethouders. 7. Verzoek van het Bestuur van de Stichting Lager Nijver heidsonderwijs om subsidie, met voorstel van Burgemeester „en Wethouders. 8. Verzoek van het R.K. Schoolbestuur om beschikbaar stelling overeenkomstig art. 72 L.O. wet 1920 van een bedrag van 506.45 voor het herstel dak Bijz. Meisjesschool, met voorstel van Burgemeester en Wethouders. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot hernieuwde vaststelling verordening op de heffing van opcenten op de hoofdsom der grondbelasting. 10. Voorlopige vaststelling ge meenterekening en rekening van het vleeskeuringsbedrijf 1948. 11. Wijziging gemeentebegro ting 1949 en 1950 en begroting vleeskeuringsbedrijf 1949. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om in principe accoord te gaan met het voorlo pige plan betreffende de riole ring en te besluiten tot niet dem ping van de Demer, het verlenen van de nodige credieten en tot de nodige wijziging van de ge meentebegroting 1950. (Zie hieronder). 13. Reclames belastingen. 14. Sluiting. DE DEMERKWESTIE. Een belangrijk voorstel. Bij hun prae-advies betreffende de Demer hebben B. en W. een uitvoerig schrijven gevoegd van het architectenbureau Hooykaas c.s. te Rotterdam. In dit schrijven wordt uiteen gezet hoe de riolering door de Demer kan verbeterd worden. De conclusie luidt dat slechts één oplossing afdoende zou zijn, n.l. alle in de Demer uitmonden de rioleringsbuizen aan te sluiten op een gesloten riool en het al dus opgevangen rioolwater te voeren naar de Bergse Maas. Het Bureau legt dan uitvoerig uit hoe dit plan verwezenlijkt kan worden. Wat 't al of niet dempen van de Demer betreft, meent het Bu reau dat voor handhaven van de Demer noodzakelijk isa. het verwijderen van de modder, een 'laag van 1.75 m. tot 2 m. op de vaste bodem b. verhoging van de bodem tot 25 cm. beneden N.A.P. (nu ligt de bodem 140 cm. beneden N.A.P.) c. het aanbrengen van nieuwe beschoei ingen d. verhoging van de drempel in de Bromsluis e. me chanische verversing van het wa ter. De totale kosten voor hand having van de Demer zouden dan 134.000 belopen. Indien de Demer gedempt wordt tot ca. 150 cm. boven N.A.P. worden de totale kosten me beplanting ca. 100.000.—. Bovendien zou er aan het Oud- heusdense Eind geen brug van 12.000 gebouwd hoeven te worden en de kosten van riole ring zouden ongeveer 3000.— minder bedragen, zodat de kos ten van demping ongev. 50.000 minder zouden bedragen dan die bij handhaving van de Demer als water. De kosten om de Demer de functie van riool te ontnemen, worden geschat op 196.000.—, waarin de wederopbouw dan 35.000 zal bijdragen. De inge- nieurskosten belopen 20.000. In hun prae-advies stellen B. en W. nu voor, om ondanks de grote offers die het vraagt, het rioleringsplan van het architec tenbureau Hooykaas c.a. te aan vaarden. Zij achten het dan echter noodzakelijk de rioolbelasting te wijzigen, door een vermenigvul- digingscijfer te bepalen de belas ting per pand zou echter niet meer mogen bedragen dan 20. De belasting zou dan 2000 meer kunnen opbrengen. De kosten voor de gemeente Zullen 181.000 bedragen, af te schrijven in 75 jaar. Jaarlijks blijft dan ongedekt 6743, die B. en W. denken op te vangen uit de reserve op de begroting. Wat de kwestie van de De mer zelf betreft, stellen B. en W. voor niet tot dempen over te gaan, ondanks het financiële na deel dat daaraan vastzit. Dit na delig verschil, begroot op 60.000 willen zij aflossen in 75 jaar en denken dan per jaar nodig te hebben 2900. Naar aanleiding van een bespreking met Monu mentenzorg en andere betreffende instanties hopen ze bovendien een Rijksbijdrage te krijgen in de meerdere kosten van behoud van de Demer. B. en W. stellen tenslotte voor a. in principe accoord te gaan met het rioleringsplan b. tot niet-demping van de Demerc. tot het verlenen van de nodige credieten voor de uitvoering van deze werken. Jubilé. De Eerw. Zuster Secunda, in de wereld Joh. Pijnenburg, zal op 17 April a.s. de dag herden- klooster is getreden. Na een kort ken dat zij voor 55 jaar in het verblijf in het moederhuis te Roesel (België) heeft Zuster Secunda 20 jaar lang op „Voor burg" deelgenomen aan de ver pleging van krankzinnigen al daar. De overige 34 jaar heeft Zuster Secunda de functie be kleed van portierster aan het pensionaat Santa Maria te Nij megen, waar zij thans haar 55- jarig jubileum zal vieren. Wij wensen onze oud-dorpsge- note nog vele gelukkige jaren en van harte geluk met dit jubileum. Opbrengst Paasei-actie. De opbrengst van de Paasei- actie t.b.v. het zwakke kind bracht in Drunen ruim 200 op. Blijde thuiskomst. Onze dorpsgenoot, soldaat J. Klerkx, arriveerde dezer dagen na een verblijf van 2j/£ jaar in de tropen, weer in Drunen. Klerkx werd een aangename en hartelijke thuiskomst bereid door DE HEDENDAAGSE ANTI-CHRIST. De tegenwoordig meest te vrezen vijand van de Missie is het BOLSJEWISME, dat zijn strikken en klemmen legt in ieder werelddeel. Voor een ogenblik nemen de com munisten wel de schijn aan niet tegen de godsdienst te zijn, maar waar ze aan de macht komen, werpen zij dit masker aanstonds af, om met duivelse wreedheid en gesle penheid zelfs iedere schijn van godsdienst uit te roeien. Is niet juist de godlozenbond in Rusland met zijn millioe- nen leden, volgens getuigenis van de kopstukken der partij, de ruggegraat van het sys teem? Zonder overdrijving: het hedendaags communisme is in zekere zin de onverzoen lijke anti-christ, de satanische tegenstander van Christen dom en van de uitbreiding van het Rijk Gods. Plan, Strategie, Fanatisme. De communisten exploite ren de verschrikkelijke mis toestanden der inheemse be volking zoals het kastenstelsel in Indië, het koeliebestaan in China en de industrie-slaver- nij in Afrika. Deze mistoestanden worden ijverig benut om het zaad der goddeloosheid breed uit te zaaien. Tot de kleinste eilanden en de dunst bevolkte hoekjes der wereld dringen zij door om de wereldrevolutie te predi ken. Waar de rode gloed golft, sleept hij alle missiewerk mee in zijn vernietigende vaart. In Chirja dreigt het werk van jaren uitgeroeid te worden; vleugellam is het nu reeds. Voor geen terreurdaden schrikken ze terug, geen mid del blijft onbeproefd voor het doel, al is het nog zo duister en satanisch. Vooral werken zij met ter reur, door leugen en laster. Zij zijn immers de ware kin deren van de vader der leu gentaal; zij doen hem alle eer aan. Geld wordt niet gespaard. Kapitale sommen worden uitgegeven door de Sovjet- Unie voor een niet aflatende propaganda. Speciale films werden vervaardigd om ieder volk op te hitsen en in op stand te brengen. In millioe- nen exemplaren worden cou ranten en geschriften ver spreid. En wij zouden dat rustig aanzien? Indien dan van U, die de macht in handen hebt om de wereld te behoeden voor dit infernale gevaar, veel, heel veel gevraagd wordt om het unieke instrument van de wereldmissie tot een rots in de woelige zee te maken, tot een lichtbaken van redding voor de misleide millioenen, zoudt gij dan met een onver schillig schouderophalen U er van af maken en overgaan tot de orde van de dag? Het moet ons wel aan alle inzicht ont breken, als wij zo bekrompen durfden handelen. Daarom: houdt Uw horizon breed; bedrijf geen struisvo gelpolitiek; durf te zien en te blijven zien op het reuzen werk, dat gedaan wordt en gedaan MOET worden door de Missie: de tegenpool van het Communisme en de red ding uit haar klauwen. Pers-comité. familie, vrienden, kennissen en buurtbewoners. Er was veel werk gemaakt van de versiering en er werd een passend cadeau aangeboden. Klerkx is lid van de Harmonie der Jongenscongregatie en deze kwam dezelfde avond nog en serenade brengen. Wel kom in het Vaderland Geslaagd. Voor auto-monteur slaagde aan de Ambachtsschool te 's Her togenbosch onze dorpsgenoot H. v. d. Wiel Fr.zn. Voor smid-bankwerker slaagde aan de Nijverheidsschool te Waalwijk onze dorpsgenoten P. v. d. Heijden en Tini v. d. Ho ven. Allen proficiat. Verkennerij Drunen-Elshout. Dit jaar zal het 40 jaar gele den zijn dat de padvinderij en verkennerij in Nederland werd opgericht. Dit feit zal met de nodige luister worden gevierd en door de diverse afdelingen zal aan het bestuur der verkennerij in Neder land eèn passend cadeau worden aangeboden. Dit geschenk zal bestaan uit een aantal tekeningen door de verkenners zelf gemaakt en wel zo dat iedere gemeente een tekening opzendt, welke, ge signeerd door de Burgemeester, in de vorm van een boekwerk aan prins Bernhard zal worden aangeboden. Ook Drunen deed aan deze actie mee en enkele dagen geleden werd de tekening op het gemeentehuis aan Burge meester Snels ter tekening aan geboden door enkele verkenners en welpen. Burgemeester Snels voldeed gaarne aan dit verzoek. De tekening gaf een beeld van het karakteristieke van onze ge meente en enkele bizondere ac tiviteiten van de verkennerij al hier. Laagste inschrijf ster. De fa. J. Lodewikus was met 765000.— de laagste inschrijf- ster voor 89 woningen. Voor 42 woningen met 302.500.alle te Breda. Verdrinkingsongeval. Bij het uitoefenen van zijn be roep in de Kil, een uitmonding van de rivier de Maas, kwam de visser W. Kieviets alhier, om het leven. Zijn vrouw oing hem, vanwege zijn lang uitblijven, zoe ken en vond haar man half voor over liggend met zijn bovenlijf ii: het water. Geneeskundige en geestelijke bijstand waren direct met politie ter plaatse, doch de levensgeesten waren reeds ver schillende uren geweken. Het slachtoffer is 69 jaar oud. Weer behouden thuis. Regelmatig keren de jongens uit Indonesië weer in hun ouder lijk huis terug. Ditmaal was het de Huz. Ie kl. A. E. v. Vugt, Sandoel 4, die na ruim V/i jaar diensttijd in de tropen, met de „Heinzelman" terugkeerde. De buurtbewoners vlagden en hadden zorg gedragen voor een smaakvolle versiering voor het huis. Damnieuws. De damver. D.G.V. organi seert op Dinsdag 18 April te half 8 een feestavond in de zaal Re- hoboth. De avond is voor een ieder tegen betaling toegankelijk en zal bestaan uit voordracht en toneel door eigen leden. De Ve- roliaband van Jac. Weterings zal voor muzikale omlijsting zorg dragen. Ook de bekende opera-zanger N. J. de Jager uit Rotterdam zal optreden. ijf- Raadsvergadering. Openbare vergadering van de raad der gemeente Geertruiden- berg op Woensdag 19 April 1950 des avonds half acht in het ge meentehuis. Te behandelen zaken: 1. Voorlopige vaststelling ge meente- en bedrijfsrekening over 1948. 2. Wijziging gemeentebegroting dienst 1949. 3. Goedkeuring begroting Ste delijke Godshuizen dienst 1950. 4. Wijziging begroting Stede lijke Godshuizen dienst 49 en 50. 5. Goedkeuring rekening Ste delijke Godshuizen dienst 1948. 6. Voorstel tot het aangaan van een geldlening met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten voor de financiering van de Woning bouw. 7. Wijziging van de verorde ning op de heffing van secretarie- leges. 8. Wijziging van de verorde-

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 5