Waalwijkse en Langstraatse Courant 23 APRIL, ST. JORISDAG De K.V.P. Vergadert De kogel is door de kerk. VERF. PUROL gmeestMWitftaait d& fuud DE DAG DER PADVINDERS EN VERKENNERS. RAAD VAN HEUSDEN. DE DEMER WORDT GEDEMPT. W. van der Heijden Zonen Waalwijk. T*l. 443 VRIJDAG 21 APRIL 1960. Uitgever vVaal wijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN hoofdredacteur JAN TIELEN DE ECHO HEI ZUIDEN 72« JAARGANG No. 25. Abonnement 10 cent per week 1.90 per kwartaal 2.20 franco p.p. Advertentie-prija 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO". Er is misschien wel geen dag aan te wijzen die zo al gemeen door alle padvinders en verkenners wordt gevierd als St. Jorisdag. Op deze dag hernieuwen zij hun beloften. Neergehurkt rond het sprankelend kamp vuur, peinzend, starend in de grillige vlammen, verrijst voor het geestesoog van de jongelui door het bezielend woord van de leider, de edele figuur van de heilige Joris die met élan het kwade tege moet trok, bestreed en overwon, het kwade geperso nifieerd in een monsterach tige draak, die eenmaal stad en land onveilig maakte. Wie was St. Joris? Kletterende paardenhoeven verbraken de morgenstilte van de verlaten straten van het stadje Lydda, gelegen in de vallei van Saron. Een jon ge ruiter, nauwelijks 18 jaar oud, spoedde zich naar het Marktplein, waar op deze dag een belangrijke vergadering zou worden gehouden. Allerlei gedachten vervul den zijn hart. Was hij niet vóór enkele dagen tot ridder geslagen en had hij toen niet de belofte gedaan de strijd te zullenaanbinden te gen donkerte en duisternis, onzedelijkheid en onreinheid? En mocht hij vandaag niet voor het eerst de samenkomst alhier bijwonen, omdat hij nu „man" geworden was? De jon ge ridder hunkerde naar het ogenblik, waarop de geheim zinnige „sluier", die over de samenkomst hing, zou worden opgelicht. Niet lang zou hij behoeven te wachten. Reeds rijst uit de zetel op het Marktplein de leider op, Joris' vader. Som ber en ernstig staat zijn ge-, zicht, evenals dat van de in middels op later uur, samen gevloeide menigte. Stomme verbazing en ont zetting maken zich van Joris meester wanneer hij het ont stellend bericht verneemt van het contract dat de stad heeft gesloten met een draak, vol gens welke overeenkomst jaarlijks aan het monsterdier een tiental jonge meisjes moe ten worden uitgeleverd en het lot bepaalt op de verga dering wie dat zullen zijn! Is er dan niemand die zich hier tegen verzet? „Waar woont die draak?" informeert de jonge ridder bij een man die naast hem staat. Maar deze weet hem alleen te melden dat het monster ver weg woont, nog verder dan de zon! Zal Joris openlijk protes teren tegen het schandelijk contract? Maar, wie zal naar hem luisteren? Dan liever zelf trachten het helse beest te bestrijden en de moordpar tij te voorkomen. In alle stilte maakt de vu rige jongeling zich gereed voor het vreselijke duel en als de nacht valt over het kleine stadje, trekt de jonge ridder het eenzame, duistere veld in, de draak tegemoet. Reeds is 't monster op weg naar de stad en zijn gebrul klinkt Joris als een gerommel van een aardbeving in de oren. Even voelt de held twijfel oprijzen in zijn hart. Zou het Gods wil zijn wat hij gaat doen? Maar dan gelooft hij weer zeker dat de Almachtige hem steunen zal in de onge lijke kamp, die hij tegemoet gaat. Wanneer het eerste licht van de nieuwe dag aan de Oosterkim begint te kleuren, stijgt de spanning in Joris' ziel ten top, want dan ziet hij het monster. Met wijdgeopen de bek nadert het hem. Een wolk van stof tekent 't spoor waar het ging, en de enorme staart die onophoudelijk de grond geselt, slingert zand en stenen ver rond zich heen, terwijl de venijnige tong vuurvlammen vonkt. Even doorflitst de knaap de gedachte aan zijn veilig te huis achter de muren van Lydda, doch terstond wordt dit beeld verdrongen door de voorstelling van het verdriet dat jaarlijks velen in de stad treft, wanneer het monster dier zijn slachtoffers eist. De aanval. Niets weerhoudt dan ook de H. Joris meer om de draak aan te vallen. Hij geeft zijn paard de sporen en rijdt met uitgetrokken zwaard op het monster toe. Dit stoot met kracht een rotsblok in de richting van zijn tegenstander, maar de steen ploft neer in een ravijn, zonder doel te treffen. Vurige vonken werpt het monster daarna naar zijn aanvaller, maar niets kan de held deren, die met ontzag lijke slagen met zijn zwaard op de draak inhouwt. Helaas valt Joris' paard ten offer aan de draak en de rui ter is gedwongen thans te voet het duel voort te zetten. Na brul van de draak zwakker en dagen strijdens wordt het ge verslappen zijn aanvallen. Tenslotte weet de H. Joris hem de genadeslag toe te brengen. Vurig dankt hij God voor deze schitterende over winning. Van dodelijke uit putting valt de held nu in slaap, om eerst na tien dagen te ontwaken. Wanneer het gerucht door Lydda zich verspreidt dat de draak gedood is, stromen in inwoners naar buiten om het zwaar verminkte cadaver te zien. Tevergeefs zoeken ze even wel de overwinnaar, die reeds opnieuw de wereld is inge trokken. Cleodelinde. Anderen weten te verhalen van de beeldschone Cleode linde, die door het lot was aangewezen prooi te worden van het monster. Geheel alleen, gestoken in haar Zondags gewaad, trad ze de stadspoort uit, bittere tranen stortend als ze denkt aan de gruwzame dood die ze tegemoet gaat. Plotseling daagt er redding op, op het moment dat de draak zijn bloedig werk zal beginnen, want snel als de wind nadert een goed gewa pend ruiter.... Sint Joris! Deze weet het ondier met een geweldige zwaardstoot aan de grond vast te priemen. Zo krijgt hij tevens de gelegen heid een van de prinses ge leende gordel stijf om de nek van het monster te binden. Daarna biedt hij Cleodelinde zijn arm en samen wandelen ze, de draak als een hond aan een riem meevoerend, stads- waarts, waar een enthousiast gejuch losbarst ter ere van t paar. De inwoners worden nu allen gedoopt en St. Joris wordt een beroemde heilige en sindsdien de schutspatroon der redders. Twijfel. Eertijds twijfelde niemand aan de waarheid van dat ver haal, maar later rijmde mén: Sint Joris heeft, als wordt vermeld, Een felle draak ter nêer geveld. Een maagd verlost uit diens geweld, Die dappere Sint Joris! Maar menigeen wat droeve zaak! Schept nu in twijf'len boos vermaak En zegt: Sint Joris en de Draak Zijn geen van tweeën historisch. Er is op aarde nooit zo'n beest, En evenmin zo'n Sint ge weest, Wel hopen wij voor 't minst, mijn vrinden, Dat men er een Maagd moog' vinden!" Grote verering. Ondanks deze twijfel aan de diverse legenden, geniet tot op de huidige dag St. Jo ris als heilige nog veel ver ering. Op uithangborden kwam de heilige ook voor als, te Lei den: „Dat is in Redder St. Joris, Hier verkoopt men brande- moris". en: „In St. Joris, vol van waarden, Tapt men wijn en bier en is stalling voor paarden". De verkenners van de ka tholieke jeugdbeweging vie ren in 1950 het twintig-jarig bestaan van een katholieke verkennersorganisatie in Ne derland. Op St. Jorisdag, Zondag 23 April, zal ter gelegenheid daarvan Mgr. dr. A. C. Ram- selaar namens kardinaal de Jong een H. Mis opdragen in de kapel van het St. Canisius- college te Nijmegen. Na de H. Mis is de gebruikelijke vlaggen-parade. Des middags wordt het nationale buiten- centrum van de katholieke jeugdbeweging „Gilwell St. Walrick" feestelijk in gebruik genomen. Dit buitencentrum is gelegen aan de weg van Hatert naar Overasselt (bij Nijmegen). Eveneens ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan zal een beeld van St. Joris een zwerftocht maken door alle districten van de K.J.B. Deze tocht begint op 23 April, na de inzegening van het bui tencentrum. Toch is dat niet helemaal waar, want er waren ook min der betrekkelijke elementen in het spel. Werd b.v. aan de oproep tot de vergadering kracht bijgezet door het drei gement dat het bestaan van de afdeling op het spel stond, aan het einde van de avond was het bestuur aangevuld met een zestal bereidwillige mensen, die het smeulende vuurtje mee zullen aanblazen. Mogelijk heeft ook Mr. Frans van Wijck, wethouder van Amsterdam en geboren Waal wij ker, er het zijne toe bijge dragen dat verschillenden weer dieper overtuigd zijn van de noodzaak van plaatse lijke afdelingen der K.V.P. En voor degenen die nog niet de belangstelling hebben kun nen opbrengen om ook eens zelf te komen, kunnen we, lijkt ons, niet beter doen dah het een en ander van zijn be toog weer te geven. Misschien werkt het iets uit. UP g Kracht door samenwerking. Na de begroeting door de voorzitter, de heer Van Eyl, speciaal van Mr. Van Wijck en de aanwezige autoriteiten uit de gemeente, de burge meester en wethouder v. Loon, was onmiddellijk het woord aan de spreker. OP* i'i i De titel „Wat en Waarom?" zegt op zichzelf nog niet veel en daarom begon Mr. v. Wijck in zijn inleiding een weg te Een interessante lezing van Mr. Frans van Wijck, wet houder van Amsterdam en geboren Waalwijker. Nieuw leven in de afdeling Waalwijk? Wij durven deze hoopvolle gedachte niet, dan ge volgd door een vraagteken, uit te spreken. Ook dan kan men ons nog van al te groot optimisme be schuldigen, in aanmerking nemend dat van de 1600 papieren leden er 60 a 70 in lëVende lijve aanwezig waren. Maar wij kijken deze keer de andere kant uit en constateren dan dat er minstens 2 a 3 maal zo veel belangstellenden waren dan andere keren. Het lijkt dus slechts een kwestie van hoe je de zaak bekijkt. banen naar het punt waar hij heen wilde. Zijn eerste positieve, wel algemeen erkende, uitspraak was, dat men op de dag van vandaag niet met een zekere nonchalance langs de proble men mag heen lopen. Door samenwerking moet men trachten ze op te lossen, sa menwerking niet aleen van enkelen, maar van allen. De vele vraagstukken waarmee Brabant momenteel worstelt en in de toekomst nog meer zal moeten worstelen, worden niet alleen in Den Bosch op gelost, het hele volk moet er aan meewerken. Het is daar toe nodig ook samen te wer ken in een politieke organi satie en daarin heeft evenzeer een afdeling haar waarde. Ging het er om, aldus Mr. Van Wijck, een dragelijke toestand beter te maken, dan was het nog wat anders, maar we moeten een ondragelijke toestand dragelijk maken. Dat is een kwestie van werken op lange termijn; er zullen tien tallen jaren mee gemoeid zijn. Er zullen daarbij nog fouten gemaakt worden en als er dan geen samenwerking is onder behoorlijke leiding, dan kun nen die fouten leiden tot konsekwenties, die anders nooit voorgekomen zouden zijn. Ieder draagt aansprake lijkheid voor de diverse vraagstukken, ook voor die, welke boven Brabant uitgaan. Het gaat oin de mens. Het eigenlijke vraagstuk van deze tijd, betoogde Mr. Van Wijck verder, is een gees telijk, een moreel probleem. En daarom, herhaalde hij, moet het opgelost worden met de hulp van allen. De huidige wereld weet geen raad meer met de mens, zoekt een oplossing voor de vraag hoe ieder een mens waardig bestaan kan krijgen. Van dit probleem is de oor log niet de oorzaak, het is er hoogstens wat acuter door ge worden, maar misschien is er jüist oorlog gekomen omdat we het niet hebben kunnen oplossen. De spreker wees vervol gens op het gevaar van het communisme, dat wel beter gezien wordt dan het gevaar van het nationaal socialisme vóór de oorlog. Het bestaat echter ook m Nederland, al zijn de aanhangers niet zo tal rijk. Maar zijn kracht ligt niet zozeer in het aantal als wel in de grote steun die het van buiten ontvangt. Daarom is georganiseerd verzet van grote waarde: daarom is de K.V.P. noodzakelijk en de kracht van de K.V.P. ligt juist in de onderafdelingen. Na een enkel woord over het mislukken van de door braakgedachte onmiddellijk na de oorlog, constateerde Mr. Van Wijck dat men bij algemene uiteenzettingen wei nig tegenspraak te duchten heeft. Maar bij de concrete uitwerking komen de moei lijkheden. Dan valt er een zekere ontevredenheid waar te nemen, wanneer er niet geluisterd wordt als men denkt een goed idee te heb ben. Wat dat betreft gaf de spr. enkele goede raadgevingen. Op de eerste plaats nooit de faitistisch te zijn. Hij had geen persoon van betekenis ont moet die zijn doel in enkele jaren tijds bereikte. Boven- schrijven was binnengeko men betreffende onregelma tigheden bij de groslyststem- ming. Er was namelijk door een lid van een afdeling on reglementaire propaganda ge voerd voor een candidaat. Een aantal leden van de K.V.P. had nu gevraagd om de can- didaten te ontslaan van hun belofte dat ze geen zetel zou den aanvaarden, verkregen door voorkeurstemmen. De voorzitter lichtte toe dat deze kwestie in Den Bosch met het bestuur van de Sta- tenkieskring was besproken. Het ontslaan van de belofte was onmogelijk. De candidaat was er geheel onkundig van en kon dus ook moeilijk ge straft worden en aan de pro pagandist zou een disciplinai re straf worden opgelegd. De voorzitter vond het jam mer dat Waalwijk geen zetel in de Provinciale Staten zou krijgen, vooral omdat voor deze streek naast een verte genwoordiging voor de land bouwers en de middenstand, vertegenwoordiging van de industrie van belang was. Hij gaf ook toe dat er fouten wa ren gemaakt door 't bestuur, maar die waren niet van door slaggevende aard geweest. Van de 21 stemmen in het rayon had Waalwijk er zes; als de anderen dus één lijn trokken, dan had Waalwijk geen kans. De grootste fout lag wel in de slechte opkomst van de kiezers bij de gros lijststemming: van de 1600 leden waren er maar 700 op gekomen. Men had het al te gemakkelijk opgenomen. Nu was de kans op een derde zetel in ieder geval uiterst gering. Nadat over deze kwestie nog enkele opmerkingen wa ren gemaakt, ging de verga dering over tot het volgende punt. Dat betrof de Jongeren-or ganisatie. Enkele jaren ge leden was er een in elkaar dien moet men de waarde van een opmerking van be tekenis niet onderschatten, al zal het resultaat niet direct merkbaar zijn. Men moet zich sterk be wust zijn van zijn grote ver antwoordelijkheid op de dag van vandaag en van zijn ei gen kunnen. Als Waalwijk in staat is een sterke groep te vormen, die rustig over de problemen debatteert om op te bouwen, dan wordt er goed werk gedaan, meende Mr. v. Wijck. Het zijn geen mathe matische problemen, het gaat over mensen en men moet dus de reacties leren kennen. Oplossingen moeten passen op de mens zoals hij leeft en daarvoor is contact nodig, men moet elkaar leren ken nen. En dat niet alleen in 't politieke, maar ook in het economische, het sociale en 't culturele. In een dwangpositie. Naar aanleiding van het antwoord van minister Van den Brink aan de Eerste Ka mer over de industrialisatie, drong Mr. Van Wijck er bij zijn toehoorders op aan één ding te onthouden: dat we in een dwangpositie zitten op verschillend terrein: in de belastingpolitiek, met de in dustrialisatie en op econo misch gebied in het algemeen. Ofwel iets of veel riskeren, ofwel ten onder gaan. De op lossing, voor de toekomst van Nederland en voor de redding van het Christendom, moet gevonden worden door samenwerking, in de bereid willigheid om offers te bren gen. Dat de K.V.P. bereid is re kening te houden met de me ning der partijleden, bewees Mr. Van Wijck uit een rap port over een meningspeiling van enkele jaren terug, waar voor Brabant overigens 6p Gelderland na het minste be langstelling getoond had. In zijn dankwoord aan de spreker merkte de voorzitter met betrekking tot die me ningspeiling op, dat op de be wuste vergadering 4 of 5 van de 1600 leden aanwezig wa ren geweest. Verder dacht hij dat de ver gadering er wel geen be zwaar tegen zou hebben om deze algemene gedachte bij een andere gelegenheid uit te diepen. Huishoudelijke punten. Overgaande tot de huishou delijke vergadering, deelde de voorzitter mee dat er een gezet, maar die had geen le vensvatbaarheid. De voorzitter echter was van mening dat er weer een moest komen. Alle jongeren (dus ook dames!) tussen de 18 en de 30 kunnen er lid van zijn. Als ze ook leden zijn van de K.V.P., houden ze alle voorrechten van dit lidmaat schap. Maar de jongeren organisatie heeft tot doel tot kernvorming te komen. Ze vorrrtt een eigen organisatie met een eigen bestuur. Hier uit moeten dan later de men sen voortkomen voor leidende functies. Bij deze uitleg liet het de voorzitter deze avond, maar men zal er binnenkort meer van horen. Tenslotte moest 't bestuur aangevuld worden. Van de 14 leden die het eigenlijk moest tellen, waren er nog 6 over. Aan het beroep van de voor zitter op diverse mensen om de organisatie weer mee op poten te zetten, werd bij stukjes en beetjes voldaan. De volgende heren stelden zich beschikbaar voor 't bestuur: P. van Heesbeen, J. Dumou- lin, M. Rullens, P. van Loon, Van der Linden en Schoma- ker. De voorzitter was blijk baar zeer verheugd over dit resultaat. Nadat er nog enkele sug gesties naar voren waren ge bracht over sprekers in de toekomst etc., werd de verga dering gesloten met de Chris telijke groet. Een goed teken op deze ver gadering was, dat er vrij veel jongere mensen aanwezig wa ren, minder goed dat er geen enkel vrouwelijk lid was. Die horen er overigens ook bij. OFFICIËLE BONAANWIJZING VOOR KOFFIE. Het Bedrijfschap voor Gra nen, Zaden en Peulvruchten te 's-Gravenhage heeft bon 444 Algemeen aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bon kan met in gang van Vrijdag 21 April 1950 wo-den gebruikt en blijft geldig voor het kopen van koffie bij de detaillist tot en met 6 Mei 1950. Het rantsoen moet weder om dienen voor zes weken, zodat de eerstvolgende bon aanwijzing op 1 Juni 1950 zal plaats hebben. In zijn vergadering van Dinsdagavond heeft de raad van Heusden dan eindelijk het besluit genomen wat er met de Demer, één van de zorgenkinderen van het gemeentebestuur, moet gebeuren. Na ampele bespreking met Ir. N. v. d. Laan in besloten zit ting, wijzigden B. en W. hun prae-advies en stelden voor de Demer te dempen. Het voorstel werd zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Die belangstelling voor de Demer bestaat blijkbaar niet alleen bij B. en W. en de ge meenteraad, want er was vrij veel publiek deze keer. Maar verschillende raadsleden had den, naar het scheen, niet op het vervroegde aanvangsuur gerekend; toen de voorzitter, burgemeester Van Delft, de vergadering om kwart voor acht opende waren nog niet allen aanwezig, maar 't kwam al gauw bij. De voorzitter deelde mee dat wethouder Buijs bericht van verhinde ring had gezonden. De notulen werden na een kleine opmerking van de heer Dekkers vastgesteld en een aantal ingekomen stukken werd zonder meer voor ken nisgeving aangenomen. Er was echter ook een schrijven van de firma De Haan Oerlemans met klach ten over de huisvesting van haar personeel. De voorz. deelde mee dat er 12 prioriteitswoningen be woond werden door employé's van de firma en dat er nog vier van haar woningen leeg stonden. B. en W. waren daarom van mening dat zij geen aanleiding had tot het doen van klachten. De heer Dekkers echter vond dat B. en W. maar som ber hadden uitgepakt voor De Haan Oerlemans. Hij con stateerde dat er nog al eens wrijving was tussen B. en W. en de firma; hij wist niet of dit het gevolg was van het feit dat zij B. en W. een pro ces had aangedaan. Nu drong de firma aan op huizen en omdat er perspectieven in la gen voor uitbreiding, moest de gemeente er iets voor over hebben, meende de heer Dek kers. Vorige week echter had een verhuiswagen voor een employé van de Haan Oer lemans geen toestemming ge kregen om uit te pakken. Dit achtte de heer Dekkers over dreven. Hij vond dat Heusden er een mal figuur door sloeg en dat zo iets bij de burge meester van Drunen en Vlij men niet zou gebeuren. Hij hoopte dat B. en W. in de toe komst niet meer zo krenterig zouden zijn. De heer Verschuur zag geen reden om het standpunt van B. en W. af te vallen. Ook De Haan Oerlemans moest zich aan de voorschriften hou den, zo goed als ieder ander. De dagvaarding door de fir ma vond hij ook geen pret tige weg, dat was al 't laatste middel dat je te baat nam. Hij wilde niet alle schuld van de onaangename verstandhou ding op B. en W. schuiven. De voorz. zette het geval uiteen. Vorige week had De Haan Oerlemans meege deeld dat ze iemand had aangenomen uit Raamsdonks- veer. De firma vroeg een toe wijzing voor deze man, maar had zonder de beslissing af te wachten hem laten over komen. Zoals de heer Ver schuur echter zei, ook zij moest zich aan de voorschrif ten houden. En met de hand op het hart kon hij verklaren dat B. en W. de firma De Haan Oerlemans steeds ter- wille waren geweest. De heer Dekkers veronder stelde dat de firma dit ter goeder trouw had gedaan. Hij vond dat deze kwestie voor komen had moeten worden. In andere gevallen kon toch ook veel. PRIJZEN SIGARETTEN VRIJ. Blijkens een beschikking in de Staatscourant van gisteren zijn de prijzen van sigaretten met ingang van vandaag vrijgelaten. Hetgeen de voorzitter be aamde met de toevoeging: in overeenstemming met B. en W. Hierna sloot hij de dis cussie. De raad ging accoord met het voorstel van B. en W. om het schrijven voor kennis geving aan te nemen. Tegen burenruzies. Vervolgens had de voorzit ter een brief van de bewo ners der 13 woningen aan 't Oud-Heusdens Eind. Ze vroe gen scheidingsmuurtjes aan te brengen achter de huizen. B. en W. waren echter van mening dat ze zich die luxe niet konden permitteren. De kosten zouden 1200 bedra gen en dan was het nog een ernstiger gebrek dat 31 an dere woningen nog geen go ten hadden. Inmiddels was aan het ministerie gevraagd die aan te mogen brengen. B. en W. moesten tot hun spijt adviseren, afwijzend over het verzoek te beschikken. De heer Van Herpt meen de intussen dat de scheidings muurtjes een voorbehoedmid del zouden zijn tegen buren ruzies! De heer Dekkers ging daar serieus op door en sprak over geprikkelde vaders, nerveuze moeders, lastige zonen en dochters en kwam zo tot het voorstel: beide uitgaven vlot geven. Dat ging echter zo maar niet, zei de voorzitter. In ie der geval was er de toestem ming van het departement voor nodig. En reparaties mochten een bepaald bedrag niet te boven gaan. Hij wilde daarom eerst voor de goten zorgen en dan later proberen ook iets voor de scheidings muurtjes gedaan te krijgen. Met dit voorstel was de raad het eens. Daardoor was men geko men tot de eigenlijke agenda (zie ons nummer van Maan dag 1.1.). De punten 4 en 5 werden zonder meer aange nomen. Door de wijziging van de legesverordening is voor 'n buitenlands paspoort 2.50 verschuldigd, voor de verlen ging er van voor één persoon 2.50, voor meer personen bo vendien voor aanvragen en verlengen 1.voor een be wijs van Nederlanderschap 2.50 en voor het aanvragen en uitreiken er van 1. De subsidie van 100 voor het Rode Kruis (punt 6) wil de de heer Verschuur meer in het bijzonder ten goede zien komen aan de E.H.B.O., het geen volgens de voorzitter de bedoeling was. Betreffende punt 7, een voorstel tot een subsidie van 50 voor de Stichting Lager Nijverheidsonderwijs te Til burg, merkte de heer Dek kers op dat hij het eens was met B. en W. dat het nij verheidsonderwijs gesteund moest worden. Maar in Heus den was een tekenschool en daar kregen de beste leer lingen een geschenk op het eind van de cursus. Het was de heer Dekkers nu gebleken dat de leraren deze cadeautjes zelf betaalden. Hij stelde daarom voor, het bedrag be schikbaar te stellen voor de tekenschool. Waarvoor zou 't geld naar Tilburg moeten? Omdat de stichting toeval lig in Tilburg gevestigd was, antwoordde de voorzitter. Bo vendien werd de tekenschool gesubsidiëerd volgens de Nij verheidsonderwijswet. De heer Verschuur was een warm voorstander van de subsidie. En hij nam de ge legenheid te baat om de aan dacht van B. en W. te ves tigen op de beroepskeuze. Maar ook hij was er voor vanwege het gemeentebestuur een prijsje beschikbaar te stellen voor de beste Heus- dense leerling van de teken school. Hij vroeg B. en W. dit voor de volgende begroting eens te bekijken. De voorzit ter wilde dit graag bespre ken met het bestuur van de school. Ondertussen was de heer Dekkers van mening dat het departement van Economi sche Zaken en dat van O. K. en W. de subsidiëring van 't nijverheidsonderwijs zolf ter hand moesten nemen. De ge meente moest de subsidies zoveel mogelijk binnen Heus den houden. De heer Van Herpt'echter bracht er tegen in, dat de ge meente dan geen enkele stichting hoefde te subsidië ren. De heer Dekkers gaf zich tenslotte gewonnen en zo gin gen allen met het voorstel van B. en W. accoord. Bij punt 8 zei de heer Dek kers dat indertijd aan de R.K. Jongensschool ook een fout was gemaakt. Het bestuur

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 1