Wijde Wereld Waalwijkse en Langstraatse Courant De bestrijding van de Coloradokever. De Haarsteegse Hoeven GLAS IN LOOD Begroting van Justitie aangenomen. UIT DE Einde van Koningskwestie in zicht. R.A.I.-Tantoonstelllng geopend. W. van der Heijden Zonen Waalwijk. Tal. 443 Twee en een half millioen voor Biesbosch-werken. Vijf gemaskerde mannen beroofden een Haagse speel- club Tan f 6800. - Politie stond in de belangstelling MAANDAG 24 APRIL 1950. Uitgever Waalwijkse Stoomdrnkk«rij AN TOON TUD JEN Hoofdredacteur JAN TIELEN DE ECHO AM HEI ZUIDEN OPGERICHT 1878. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 88. - SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66 De hoop dat de Belgische koningskwestie na de volksraadpleging van 12 Maart spoedig tot een goed einde zou worden gebracht, werd al spoe dig de bodem ingeslagen. Men kent het politieke gehaspel dat er wekenlang op gevolgd is. Na de koninklijke boodschap van 15 April leek het juist andersom te zijn, maar in de loop van de vorige week verschenen er hoopvolle perspec tieven aan de Belgische politieke hemel. Dank zij de koele zomer van 1948 en het eveneens koele voorjaar van 1949, liet zich de situatie voor de be strijding van de coloradoke ver in 1949 aanvankelijk gun. stig aanzien. Er verschenen weinig kevers en larven en daarmede had men niet veel moeite. De aandacht verslap te en toen in Juli en Augus tus door de zeer hoge tem peraturen de larvenontwik- keling zeer snel verliep, bleek de practijk niet meer bereid voldoende zorg aan de be strijding te besteden. Hier door ging in verschillende delen van het land de toe stand zienderogen achteruit. Eveneens zijn uit het buiten land kevers aangevlogen, waardoor de besmetting in gebieden die aanvankelijk nog onbesmet waren, ernstiger zal blijken dan verwacht wordt. Daarom dient er terdege re kening mede gehouden te worden, dat na het intreden van warmer weer, aanzien lijke aantallen kevers te voor schijn zullen komen. De telers en vooral ook de volkstuin ders en de particulieren moe ten derhalve vanaf het eerste optreden, deze kevers en eventuele nakomelingen be strijden en verdelgen. Dit moet worden voortgezet zo lang er nog kevers of aard appelen op het veld aanwezig zijn. Het is niet moeilijk zijn ge was vrij te houden, als men maar zorgvuldig en regelma tig controleert en de nodige bestrijdingen uitvoert. Door middel van radio en pers zul len geregeld nadere aanwij zingen worden gegeven over de maatregelen die genomen kunnen worden. Voor de bestrijding be schikt men over goede mid delen, te weten: 1. Calcium-arsenaat. Dit is een maaggif en wordt ge bruikt tegen niet te oude lar ven en jonge zomerkevers. Het is echter giftig voor mens en dier. De meest gebruike lijke sterkte is 5 gram per liter water (Vz tegen het einde van het seizoen is het gewenst dit percentage te verhogen tot 3A Zonder be zwaar kan men Bordeauxse pap met andere koperhonden- de middelen ter bestrijding van Phytophtora gemengd worden. Men gebruike 800 1000 liter per h.a. 2. D.D.T.-bevattende mid delen zijn langzaam werken de maag- en contactvergiften. Ze hebben een vrij lange na werking, die ook afhankelijk is van de hoeveelheid D.D.T. per h.a. aangewend, de weers omstandigheden en de regen bestendigheid. Ze kunnen ook gemengd worden; echter moeten met rdeauxse pap grotere hoeveelheden D.D.T. worden gebruikt. D.D.T.-stuif: wordt gebruikt in een hoeveelheid van 35 kg. h.a. Slechts bij gunstige weersomstandigheden te ge bruiken. D.D.T.-spuit: gebruikt men in een 1% oplossing van een 10% product, of van een pro duct dat 25% D.D.T. bevat een 0,4% oplossing. D.D.T.-emulsies en -pasta's zijn werkzamer en kunnen in lagere sterkten worden ge bruikt. Van een 20% emulsie gebruikt men 0,2—0,4% op lossingen. Van D.D.T.-pasta's kan men gelijke sterkten ge bruiken. Een goede bestrijding is niet slechts Uw eigen belang, doch ook het belang van Uw buurman en van ons gehele land. Daarom verplicht de Co- loradokeverwet (art. 2) U de nodige verdelgingsmaatrege len te nemen. Het vorig jaar werd in vele gevallen vooraf een mondelinge of schrifte lijke waarschuwing gegeven. Dit zal dit jaar als regel niet meer plaats vinden. Er zal strenger opgetreden worden. Ieder gebruiker van een per ceel aardappelen, zij 't teler, volkstuinder of particulier,' loopt daarom de kans dat, wanneer bij controle een meer of minder ernstige aantasting wordt geconstateerd, zonder voorafgaande waarschuwing een proces-verbaal wordt op gemaakt. Wij raden daarom met nadruk aan: Loopt regel matig (minstens 1 x p. week) Uw gewassen door. Doet dit vooral in of kort na een war me periode, anders komt U voor verrassingen te staan. In een gewas zitten altijd meer larven dan U denkt. Spuit daarom Uw aardap pelpercelen op de daarvoor geschikte tijden. Deze worden door de Plantenziektenkun- dige Dienst tezamen met het K.N.M.I. in pers en door ra dio regelmatig bekend ge maakt. Spuit goed en zorgvuldig en herhaalt de behandeling één of meermalen. Contro leert regelmatig en let op de radio- en persberichten. (bericht van de Planten- ziektenkundige Dienst te Wageningen). Men houdt zich nochtans wat in. De mens is een onge wis wezen en dientengevolge ook de partijen, al kunnen de programma's nogal eens star zijn. Maar zover we het nu kunnen bekijken, ziet het er wat gunstiger uit. Eigenlijk was vorige week Zondag geen der politieke partijen tevre den. De C.V.P. voelde zich te leurgesteld, omdat zij juist al die tijd volhardend had ge streden voor een onvoorwaar delijke terugkeer van de ko ning, de socialisten vonden dat niet ver genoeg was tege moet gekomen aan hun ver langens en de liberalen zweef den er, zoals steeds, tussenin. Men is echter zo verstandig geweest aan de ronde tafel te gaan zitten. Resultaten ble ven bij deze besprekingen niet uit. Spaak was tenslotte de man die een oplossing in deze geest had voorgesteld, de C.V. P. kon al niet beter doen dan het compromis aanvaarden, nu haar pogingen om een ra dicale oplossing te bewerk stelligen, geen zin meer had den en de liberalen stonden toch nog altijd dichter bij het katholieke standpunt dan de socialisten. Het zal dus uitein delijk wel een kwestie wor den van geven en nemen. Zo heeft de C.V.P. verklaard dat zij bereid is vóór een wet te stemmen waarbij koning Leo pold zijn grondwettelijke rech ten tijdelijk overdraagt aan kroonprins Boudewijneen goede stap in de richting van de liberalen. Men verwacht dan ook dat de kabinetsfor mateur Paul van Zeeland er nu wel in zal slagen een ka tholiek-liberaal coalitie-kabi net te vormen. Of zouden de socialisten ook nog mee gaan doen Immers, Vrijdag was men al zover dat alle drie de partijen het er in principe over eens waren ge worden dat koning Leopold naar België zal terugkeren en zijn koninklijke bevoegdhe den tijdelijk zal afstaan aan zijn zoon Boudewijn. Alleen bleef de vraag of de koning in België zal mogen blijven zolang zijn zoon het regent schap waarneemt. Maar ook daarover dient men een be vredigende oplossing te vin den. Uit dit alles blijkt toch wel dat er inderdaad gegronde hoop bestaat dat de Belgische koningskwestie binnenkort al thans tot een op zekere hoog te tot behoorlijk einde zal zijn gebracht. Aangezien het een compromis zal zijn, zal wel niemand zich helemaal tevre den voelen. Maar zoals meest al, kan men zich van beide kanten troosten met de ge dachte beter zo dan helemaal niets. Tenslotte lijdt het strik te recht in deze wereld de meeste nederlagen, soms zijn de anderen dan wel zo goed gunstig om die nederlaag min of meer te verzachten. Het welzijn van het land vraagt soms grote offers. Wat betreft prof. Pirenne, de secretaris van de koning, die ontslagen zou zijn als ge volmachtigde, heeft koning Leopold een communiqué uit gegeven, waarin hij zegt dat prof. Pirenne zich steeds ge trouw heeft gehouden aan de richtlijnen die hem gegeven werden. Hij blijft belast met de politieke leiding van het huis van de Koning. DAAR GAAT IE DAN. De deelstaat Oost-Indonesië is bereid toe te treden tot een eenheidsstaat voor geheel In donesië, indien de republiek van Djokja hetzelfde zou doen aldus verklaarde de president van Oost-Indonesië, Sukawati. Ook hij heeft dus daaraan toe gegeven, waar het in Dja karta èn Djokja kennelijk om begonnen was. Oost-Indonesië is tot op heden wel de meest volhardende federalistische staat van alle verenigde sta ten geweest. Voor de rest is er niet veel meer over het begon enkele maanden gele den met 16, maar Djokja heeft zich zo geweerd dat er nog slechts drie zijn overgebleven: Oost-Indonesië, Oost-Sumatra en de staat die de meeste an dere heeft opgesnoept, Djok ja zelf. President Sukawati heeft echter een voorwaarde gesteld n.l. dat Djokja hetzelfde zal doen. Het zal er echter wel op neer komen, dat Oost-Indone sië zonder meer verdwijnt, Djokja in naam, terwijl de mannen uit Djokja in Dja karta de touwtjes in handen houden, zoals nu trouwens al voor een groot gedeelte het geval is. Op zichzelf zou dat niet zo erg zijn, want 't gaat er tenslotte maar om gaat het algemeen belang boven groepsbelangen Laten we het hopen. Overigens zal deze week al wel het lot van de „Verenigde Staten" van Indonesië beze geld worden. 25 April begint op initiatief van de min.-pre sident, Moh. Hatta, een vier hoeksconferentie tussen die V.S.I., de republiek van Djok ja, Oost-Indonesië en Oost- Sumatra. Over de liquidatie zou al stilzwijgend overeen stemming bestaan. We leven in de tijd van de snelle ont wikkelingen. ONZE VEILIGHEID. De Engelse minister van de fensie, Shinwell, heeft in het Lagerhuis medegedeeld dat Groot-Brittannië bereid is bij te dragen in de kosten van bepaalde vliegvelden in de andere landen van de West- Europese Unie (Engeland, Frankrijk en de Benelux). Voorts zal krachtens een overeenkomst tussen de Ver enigde Staten en België on der de leden van het Atlan tisch Pact een gratis verdeling worden gehouden van over tollige Amerikaanse leger- voorraden en uitrusting, die nog in België liggen, tot een waarde van 30 millioen dollar. In Londen heeft de kwar tiermeester-generaal van het Amerikaanse leger, generaal- majoor Feldman, gezegd, dat naar zijn mening de Verenig de Staten na verloop van tijd behalve wapens ook voedsel en uniformen voor det troe pen van de landen van het Atlantisch Pact zullen leve ren. DE DEUR UIT De Tsjechoslo waakse rege ring heeft geëist dat de werk zaamheden van de Ameri kaanse voorlichtingsdiensten te Praag en Bratislava zouden worden gestaakt. De naam van de Amerikaanse pers-at taché, Joseph Kolarek, was genoemd in een „spionnage- proces" en hij moest het land veraten. Alvorens te vertrek ken hebben de Amerikanen grote gratis uitverkoop ge houden van duizenden boe ken .Er was veel belangstel ling van de zijde der Tsjechen en er zullen er wel weer op gepikt worden omdat ze reac tionaire ;en kapitalistische boeken in hun bezit hebben. Overigens gaan de „spion- nageprocessen" met de daar aan verbonden gerechtelijke moorden gewoon door. Nog onlangs werden twee perso nen ter dood veroordeeld en God weet hoeveel dat er ver moord worden zonder dat er iemand iets van weet. In een ander deel van het Sovjet-paradijs, in Roemenië, zijn alle woonhuizen genatio naliseerd, behalve die van loonarbeiders, kleine midden standers, ambtenaren, be roepsintellectuelen en gepen sioneerden. AARDAPPELHANDEL CONTRA MINISTER. De aardappelhandel is niets te spreken over de bekend making van minister Mans- holt dat de regering eigen verkoopplaatsen zal inrichten als de kleinhandelsprijzen van de aardappelen niet omlaag gaan. De handelaars zeggen dat hun winst heus niet zo hoog is als de minister doet voorkomen en ze dagen de minister uit om de aardappe len voor minder te verkopen met eenzelfde winstmarge en dezelfde onkosten als zij. Bo vendien gelden de hoge prij zen die de minster noemde al leen voor de betere klei-aard- appelen, de goedkopere zand- aardappelen willen de consu menten niet. De handelaars achten de uitlating van de minister een „verkiezings stunt". Donderdag is de 28ste RAI- tentoonstelling van personen auto's officiëel geopend door prof. G. Brouwers, secretaris generaal van het ministerie van economische zaken. De voorzitter van de RAI, de heer W. M. Leeuwenberg, zei in zijn inleiding dat de personenauto geen luxeartikel meer is, maar een noodzake lijk transportmiddel. Daarom moet er gestreefd worden naar verlaging van de kosten van aanschaffing en gebruik. Wel is het aantal in gebruik zijnde auto's sinds 1939 geste gen van 99.986 tot 113.477, maar het percentage per 1000 inwoners is 11,39% gebleven. Verder zei de voorzitter dat vele importeurs gehandicapt werden door een geringe de- viezentoewijzing, maar 't mi nisterie van economische za ken was er bij om nu juist te legrafisch mede te delen dat aan de importeurs enige ruim te zou worden gegeven. Prof. Brouwers merkte op dat de deviezentoewijzing voor import van auto's nauw De begroting van Justitie kon dus niet zo heel veel opleveren. Er was echter één zaak, die in het middelpunt der belangstelling stond en dat was de zaak der politie. Deze kwestie viel in twee delen uiteen. Het eerste deel was de inkrimping van de rijkspoliie, die ontslagen tengevolge zal heb ben, het tweede deel ging over het rapport van de commissie Langemeijer, die bestudeerd heeft hoe de organisatie van de politie het best tot stand gebracht zal kunnen worden. De grote vraag was hiermoeten wij een rijks- of gemeentepolitie hebben en moet de politie onder het Depar tement van Binnenlandse Zaken of van Justitie ressorteren Deze belangrijke commissie is echter niet tot een eensluidend stand punt gekomen. Dit deed verschil lende afgevaardigden opmerken, dat een definitieve beslissing nog wel lang op zich zal laten wachten. De touwtrekkerij in de commissie zal nog wel even wor den voortgezet, zo meende de heer Rip (a.r.) Men kan in ieder geval niet zeggen dat de Kamer enthousiast was over het bereikte resultaat. Minister Wijers bracht ook geen nader licht in deze zaak. Hij zweeg er helemaal over. Zijn opvolger moet dit zaakje maar opknappen. Dat er 500 man bij de Rijkspolitie wor den ontslagen, terwille van de bezuiniging, kon de Kamer ech ter niet zonder één woord laten passeren. De heer Kolff (c.h.) verband hield met de finan ciële en economische situatie van ons land. Hij hoopte dat de Europese samenwerking op dit gebied ook ten goede zou komen aan de auto-industrie. Het is een schitterende ex positie, waar Ford, G. M. en andere al hun pracht-series exposeren, een lust voor ie dere bezoeker en koper. BURGERLIJKE VERDEDIGING l Mr. Mijnlieff, raadsadviseur in algemene dienst van het ministerie van economische zaken, heeft het een en ander meegedeeld over de burgerlij ke verdediging in oorlogstijd. Die moet volgens hem aan drie minimum-eisen voldoen, wil ze enig effect sorteren duidelijke bevelvoering, per fecte berichtgeving en grote mobiliteit van alle hulpverle ningseenheden. De organisatie van de bur gerlijke verdediging is in principe gemeentelijk opge zet. Daartoe zijn de gemeen ten ingedeeld in gevarenklas- sen 50 behoren er tot de A- klasse, de B-gemeenten zijn ondergebracht in 80 bescher mingskringen, die als puntje bij paaltje komt, zoveel moge lijk voor zichzelf moeten zor gen en geen hulp kunnen ont vangen uit de A-gemeenten. Mocht het nodig zijn, dan zal hulp gebracht worden uit de naastbij gelegen kring of uit de hele provincie. In de toekomst is 'n nieuwe wet op de burgerlijke verde diging nodig. teriële beschikking waarin dit ontslag werd geregeld nogal duis ter te zijn. Dat bleek wel uit het feit, dat de heren v. Lieshout (K.V.P.) en Van Heuven Goed hart (arb.) eruit lazen, dat iedere politie-ambtenaar die 55 jaar is ontslagen zou moeten worden. Dat kan er wel in staan, zo ver onderstelde Minister Wijers, maar dat betekent dan nog niet, dat dit perse moet geschieden. Om het doel te bereiken, kunnen wij door deze beschikking de zwaarste maatregelen nemen. Of dit nodig zal zijn. is echter een geheel andere vraag. Trouwens, de mogelijkheid om een ambte naar op 55-jarige leeftijd ontslag te geven, bestaat al sinds 1922. Er zijn verschillende politiecorp sen die hiervan reeds lang ge bruik gemaakt hebben. Er is dus niets nieuws onder de zon. Onze politiemannen hebben altijd kun nen weten wat hun boven het hoofd hing. Velen hadden daar mede kunnen rekenen bij hun aanstelling. Maar goed, ook dc Minister begreep wel dat er iets gedaan moet worden. Hij kwam met een drietal maatregelen voor de dag. In de eerste plaats zal getracht worden om ander werk voor deze ontslagenen te vinden. Voor de 90 ontslagen politie ambtenaren in Rijksdienst is dit reeds dertig maal gelukt, terwijl er tevens een wetsontwerp in de maak is, waarin een kindertoelage wordt geregeld. Bovendien zal nog bekeken worden of de pen sioenen wel hoog genoeg zijn. Verder wilde de bewindsman niet gaan. Voor een wachtgeldrege ling voelde hij niets, omdat daar door de reeds eerder ontslagen politie-ambtenaren de dupe zou den worden. Bij de vaststelling van het salaris van het politie personeel is er echter rekening mede gehouden, zo zeide de Mi nister, dat het vervroegd gepen- sionneerd zal worden. Dit onder werp was wel het belangrijkste uit het gehele debat. Om de re denen, hierboven uiteengezet, zat er verder niet veel meer in. Toen deze begroting z.h.s. werd aan genomen 'alleen de communisten stemden tegen) ging men nog even verder met het wetsontwerp om 5 toe te kennen aan de Ouden van Dagen en enkele an dere groepen van onze bevol king. Daarover hebben wij des tijds reeds .uitvoerig geschreven. Evenals enige tijd geleden be pleitte prof. Molenaar (v.v.d.) weer de invoering van een staats pensioen. Een gedachte die èn door Minister Joekes èn door de heer Kuiper (k.v.p.) werd be streden. Ook dit ontwerp werd z.h.s. aangenomen. Marshall-gelden beschikbaar gesteld. Er is goed nieuws voor de Biesbosch. De 2(6 millioen gulden, die van de tegenwaar de gelden van de Marshall hulp waren aangevraagd voor de mdij kings werken, zijn in derdaad toegestaan. En het staat nu al vast dat zeer bin nenkort aan een belangrijk onderdeel zal worden begon nen, namelijk het aanleggen van een nieuwe, zware dijk van 5 km. lengte, die komt te lopen van de haven van Drim- melen naar de mond van de haven van Hoge Zwaluwe. De aanleg van de dijk is ge gund aan de Zand-Transport- mij. te Den Bosch voor een bedrag van 523.000. De nieuwe dijk is van groot belang voor de Koekoekpol der. Daardoor zal immers een gebied van ca. 700 ha. water- vrij worden gemaakt. De dijk zal een hoogte krijgen van 6.50 meter en dijk en binnen- berm een totale breedte van ca. 50 meter. De kruinbreedte is 3 M. De voor de dijk benodigde hoeveelheid zand zal uit het Hollandsch Diep worden ge baggerd en wel Oostelijk van de spoorbrug te Moerdijk. Hier ligt een zandplaat, die de scheepvaart nogal moeilijkhe den pleegt te bezorgen. Door het wegbaggeren er van dient men dus bovendien 'n scheep- vaartbelang. Voor 1 k.m. dijk zal men 150.000 kub. m. zand en 40.000 kub. meter klei no dig hebben. Voorts zal het verzwaren van de 1900 meter lange dijk langs de Klaverpolder aan de orde komen. De gunning van dit werk (Oostelijk van Moer dijk) is spoedig te verwach ten. Tot de laatste plannen, die voor uitvoering bestemd zijn. behoort de afsluitdijk van de Donge en het Oude Maasje en het aanleggen van een dijk langs de Zuidkant van de Biesbosch. Vijf gemaskerde mannen zijn Donderdag omstreeks het middernachtelijk uur de Haag se Jockeyclub aan de Laan v. Meerdervoort binnengedron gen. Gewapend met een Tom- mygun, drie revolvers en een lang mes zijn de onbekenden de luxueuze zalen binnenge gaan en hebben zich meester gemaakt van 6800.Juwe len werden niet meegenomen. Onder de bezoekers van de club, die roulette speelden, heerste geweldige verwarring. Een dame viel flauw. Zowel de kas als de spelers werden beroofd. Iedere aanwezige werd gefouilleerd. Na 't door snijden van de telefoonleiding zijn de rovers, die de deuren achter zich op slot deden, met hun buit verdwenen. We hebben reeds terloops in een van onze voorgaande artike len gesproken over de Haarsteeg- se Hoeven onder het artikel van straatnamen in Groot Vlijmen. Ditmaal echter willen we hieraan even meer onze aandacht beste den. Ongetwijfeld is het wel een van de oudste namen in het dorp. Hoe men nu aan deze naam kwam Luistert In 1439 vestigde zich in het dorpje Elshout aan de rand van het dorp een Cisterciënserkloos- ter, dat gesticht werd vanuit Heusden. We hebben hierover reeds enige malen gesproken. In die dagen nu ontstond er bij de katholieken als het ware een hei lige wedijver om iets voor een klooster te kunnen doen. Zo komt het ook dat een gedeelte van de landerijen, gelegen daar in de Hoeven, geschonken werd aan het nieuw gestichte klooster. De ze werden met een zekere vreug de aanvaard, want ze brachten een schone bron van inkomsten voor het klooster binnen. Deze landerijen nu, die niet onmiddellijk met het kloosterter rein verbonden waren, noemde men uithoven, waarvan later groeide de naam „Hoeven". De gebouwen beyatten een slaap zaal, eetzaal, keuken, verwar mingsplaats, bidplaats en gasten huis. Daarbij kwamen dan nog de verscheidene opslagplaatsen. Deze verscheidene gebouwen sa men vormden dus één hoeve. De naam is nu voor Haarsteeg be waard gebleven en van geslacht op geslacht tot heden aan ons overgeleverd. Op initiatief van het gemeentebestuur is bij het vaststellen van straatnamen in haar gemeente deze ook bewaard gebleven. Deze hoeve werd geschonken in het jaar 1450. De bewoners thans van deze plaats kunnen in de loop van dit jaar dus hun 72e JAARGANG No. 26. Abonnement 16 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p Advertentie-prijs 9 cent per m.M Contract-advertenties speciaal tarief. TEL.-ADRES „ECHO". vijfde eeuwfeest vieren. Er zul len maar zeer weinig of beter gezegd geen bewonres van de Hoeven zijn, die weten dat de plek waarop zij wonen, reeds zo oud is. Al leek een uithof veel op een abdij, ze onderscheidde er zich toch vooral van doordat er geen monniken verblijf hielden. Zij werd slechts bewoond door con versen en vrije werklieden. Aan het hoofd van de uithof stond de grangarius of broeder-hofmeester. Hoewel hij eenvoudig lekebroeder was moesten alle bewoners van de uithof aan hem gehoorzamen hij moest toezicht houden op de werkzaamheden, hij regelde dc aan- en verkoop van gronden, hij betaalde in naam van dc ab dij lijfrenten uit voor het land dat aan haar was afgestaan, hij trad in verschillende acten op als getuige. Om echter nu deze ioke- broeder-„meester" er aan te her inneren dat hij een eenvoudig lekebroeder was en opdat hij zich niet zou verhovaardigen, moest hij als hij naar het klooster kwam, van zijn paard springen en te voet gaan. De gastvrijheid werd zowel op de kloosters alsook in de Hoeven in grote ere gehouden. Het leven van de broeders op de Hoeven was bijna hetzelfde als op het klooster. Ze stonden om 4 uur in de morgen op en baden daarna gezamenlijk het Officie. Op Zon- en Feestdagen mochten ze niet op de Hoeven blijven, maar keerden naar hun klooster terug behalve enigen om te bewaken en het vee te verzorgen. Door deze nederzetting dus, die de naam van Hoeven ont ving, is deze naam voor het na geslacht bewaard gebleven tot heden en hiermede weten we nu ook waarvan en wanneer de Hoeven van de Haarsteeg ont staan zijn. Minister Wijers gaat binnen kort zijn departement wegens ge zondheidsredenen verlaten. Dezer dagen was hij voor de laatste maal als Minister in de Eerste Kamer aanwezig. Dat stemde na tuurlijk een beetje droevig, want deze bewindsman is een gaaf man, een man, die het recht hoog houdt. Het was natuurlijk een beetje moeilijk om met hem van gedachten te wisselen. Voor onze senatoren had het weinig zin om felle critiek of wensen te uiten te gen een minister die een dezer dagen het bijltje er bij neerlegt. In ieder geval kon men hem het vuur nooit zo na aan de schenen leggen, dat de minister de con clusie kon trekken dat hij het ver trouwen van de volksvertegen woordiging niet meer bezat. Daar was trouwens helemaal geen re den voor, maar aan de andere kant was het ook uiterst moeilijk om wensen voor de toekomst te uiten. Kort gezegdDe Kamer zat in een enigszins moeilijke po sitie. die zij echter volledig slikte, omdat de omstandigheden daar toe buiten haar wil en buiten de wil van de minister waren ge schapen. Er was bijna geen spre ker of hij wenste minister Wijers beste toe op zijn verdere levens pad. in de hoop dat hij spoedig weer geheel zal herstellen. wees er op, dat deze maatregel niet in het belang van de open bare orde was. Vooral ten plat- telande klaagt men over onvol doende politieel toezicht. Mr. v. Heuven Goedhart (arb.) was het hiermede roerend eens. Hij was blij dat niet hij maar de Minister voor deze daad verantwoorde lijkheid moest dragen. Tevens was deze geachte afgevaardigde van mening, dat dit ontslag op een weinig elegante wijze was verleend. Z. i. was het veel be ter geweest als er een vervroegd pensioen was gegeven. De heer Rip (a.r.), die anders nogal eens het pleit voor bezuiniging voert, vond deze ontslagen noch moreel noch sociaal juist. Enige wiile- keur zou volgens hem bij deze regeling niet hebben ontbroken. De critiek was dus niet mals. Minister Wijers deed echter zijn best om de zaak zo duidelijk mo gelijk te stellen. De verminde ring van de Rijkspolitie geschiedt o.a., zo zeide hij, door het jaar lijkse verloop. Dat bedraagt on geveer 175 man per jaar. Ver volgens zullen ontslagen worden de politie-ambtenaren die ouder zijn dan 60 jaar een voorts ook nog een aantal 55-jarigen. Deze zullen echter niet allemaal de dienst behoeven te verlaten. Wat dit punt betrof, scheen de minis-

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 5