Tendolin UNTER 0 RIJNEN HAARSTEEG SPRANG WASPIK GEERTRUIDENBERG püutmeee BIOSCOOP-PROGRAMMA Sfoi&ipyyt? KORTE BERICHTEN Land- en Tuinbouw 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 5 MEI 1950. 2 DE BETEKENIS VAN RUBBER STALVLOEREN VOOR ONS VEE. de tentoonstelling. Hoe meer blinkend geld ge op tafel legt, hoe meer geheimen zij ontraad selen. Hoe bestaat het TEN SLOTTE: De tentoonstelling neemt dag aan dag toe in belangrijkheid. Dagelijks stromen honderden binnen en de missionarissen zijn uiterst tevreden over uw inten se belangstelling. Zij roepen over de aandacht, die gij hebt voor hun uitleggingen ook de studenten van de A.L.M.A. en de Vrouwen van Nazareth, die uitleg geven over de Missie school voor jonge vrouwen. Het tentoonstellingscomité ziet het vertrouwen dat het stelde in de Langstraatse katholieken, niet beschaamd. Wij roepen zelfs onze anders denkende geloofsgenoten op de ze tentoonstelling te gaan zien om zich te overtuigen van de grote krachtsinspanning, die de katholieke „zendelingen" zich getroosten om het Rijk Gods uit te breiden en beschaving en cultuur te brengen aan de millioenen die in duisternis dolen. En nudeze laatste drie dagen nog eens alle krachten ingespannen tot een triomfan telijk slot. Pers-Comitc. OPROEP DE MISSIONARIS. Draag weg, draag weg, gezant des Heren De boodschap, die U God bevaL Ga Christi Rijk en volk vermeren En vrees met God geen gevaar. 't Is Hij, die U gekend, geboren, Gezalfd, gezegend in Zijn Kerk, Vooruitzendt op de blijde sporen Van Zijn Apostelen Doe Gods werk Ga licht en liefde alom verspreiden Alwaar in duisternis en dood Verzucht de wildeman, de Heiden Vergeefs naar Roma's moederschoot. Verblijdt U, moe gedoolde schapen, Verblijdt U volkren, ongedoopt Geen kruis en vreest't is Christi wapen Dat vreedzaam U ter wereld noopt. Verblijdt U, en terwijl wij tranen Vergieten, menselijk enae krank, Ga, Broeder Christi, wegen banen En spare God Uw leven lang G. Gezelle. (Vervolg van pag. 1). snel tempo. We hebben wat dat betreft, een vrucht bare week gehad. Met de „General C. C. Ballou" kwa men W. J. Kleyssen en L. J. de Kloe uit de Crispijnstraat en W. L. van Vugt uit de Put straat; met de „General R. L. Howze" kwam weer een De Kloe thuis uit hetzelfde huis houden, dat was dus dubbel feest. Met hetzelfde schip kwamen J. A. Vermeer uit de Minister Loeffstraat, M. P. C. Klerx van het Hoogeinde en met de „Nelly" kwamen thuis onze medewerker Simon van Adelberg, A. J. Verschuren van het Hoekeinde, W. M. Dalmeijer van het Westeinde en W. G. Kooien uit de Burg. v. d. Klokkenlaan. Het is dus heel Waalwijk door feest geweest in de af gelopen week, waarvoor ook de buurten weer hun beste beentje hadden voorgezet. EEN GERIDDERDE MISSIONARIS. Pater F. J. J. Cornelissen S.V.D. Waarschijnlijk weten de meeste bezoekers het niet, maar er is een ridder op de T.U.R.K., niet in een harnas, maar in een toog. Het is pater F. J. J. Cornelissen, die in de stand van de Paters van het „Goddelijk Woord" vertelt over de missie op Floris en Timor. Hij heeft het trouwens zelf ook in de krant moeten lezen dat hij ridder is gewor den in de Orde van Oranje- Nassau. Naar aanleiding van dit feit zijn we eens met pater Cor nelissen gaan praten en hij heeft ons het een en ander verteld over zijn missie-werk op Floris, waaraan hij zijn on derscheiding heeft te danken. Hij is in 1925 naar de missie vertrokken, toen daar een 100.000 katholieken woonden, nog geen seminaries beston den en er nog geen inlandse priesters gewijd waren. Pater Cornelissen kwam met de op dracht een klein seminarie op te richten in Todabelu. Dit begon met 7 jongens op de pastorie. Na enkele jaren volgde er een groot seminarie in Ledelero. Van 1926 tot Sep tember 1946 is pater Corne lissen rector geweest van het klein seminarie, daarna tot Augustus 1949 bisschoppelijk inspecteur van het onderwijs. Toen is hij voor het eerst na 24 jaar in Holland op vacan- tie gekomen. Deze missionaris heeft het geluk gehad dat hij geduren de de Japanse bezetting niet geïnterneerd is geweest: de bisschop, hij en nog twee priesters. Dit was voor Floris van grote betekenis, want 't missiewerk kon, ondanks vele moeilijkheden, doorgaan, in tegenstelling met andere de len van Indonesië, waar scho len en seminaries gesloten moesten worden en de mis sionarissen geïnterneerd wer den. Hier konden klein en groot seminarie volledig door gaan en op het eind van de oorlog zijn er nog 6 inlandse priesters gewijd. Veel hebben de Nederlandse missionaris sen onder de Japanse bezet ting te danken gehad aan de Japanse bisschop van Naga saki, die in die tijd op Floris kwam. Hij hielp hen wanneer ze weer eens vastgezet werden e.d. Maar U kunt dit allemaal lezen in het boekje van pater Cornelissen: „Missie-arbeid onder Japanse bezetting", dat op de tentoonstelling te koop is. Op Floris wonen meer dan de helft van de katholieken in Indonesië: 425.000 van de 800.000, er zijn 19 inlandse priesters en 325 katholieke scholen met 55.000 leerlingen. Voor zijn activiteit in déze bloeiende missie onder de oorlog heeft pater Cornelissen zijn onderscheiding gekregen. Hij zelf hecht er niet zoveel waarde aan, maar voor de bui tenwereld is het een erken ning van zijn grote verdien sten. ER KOMT EEN NIEUWE BRUG OP 'T LIJNSHEIKE. Verkeer 8 maanden gestremd. Het rijverkeer over de Bai- ley-hoofdbrug over het Wil- helminakanaal, gelegen in de provincieweg Tilburg-Waal- wijk (Lijnsheike) is in ver band met de bouw van een nieuwe brug aldaar tot nader aankondiging gestremd, zo deelt de hoofdingenieur-direc teur van de rijkswaterstaat in de directie Noord-Brabant ons mede. De stremming zal on geveer 8 maanden duren. Het doorgaande verkeer is omge legd over de brug aan de Hei- kantse baan, terwijl het rij wiel- en voetgangersverkeer voortgang kan vinden over 'n noodbrugje. PROT. CHR. H.B.S. Als tijdelijke vervangster voor de leraar Duits aan de Prot. Christ. H.B.S., die we gens ziekte verhinderd is, is aangesteld Dra. J. D. Huis kamp. KLEPPEREN VOOR DE K.R.O. De vaardige Waalwijkse klepperaar, de heer Verhoe ven. zal op 20 Mei, in de 100ste uitzending van „De Klok heit negen", weer voor de K.R.O. optreden. Hij zal zich dan met drie anderen moeten meten wie er in aan merking komt voor de eerste kleDperprijs. Het zal er spannen. ZELDZAAMHEID. Dezer daeen werd op het landbouwbedrijf van de heer A. v. d. Sanden. Grotestraat 87a alhier, een tweeling-veu len geboren van de stamboek merrie Jatabasis. De beide veulens genieten een goede gezondheid. Is dit feit op zichzelf al iets bijzonders, sterker is nog dat dezelfde merrie ook het vorig jaar een tweeling heeft geworpen, iets wat zelden of nooit voorkomt. VISSCHERSLUST. Agenda 7 Mei Confrps te Gronin gen. (AHB) 8 Mei Bpstuursverg. bij Fr. van Felvoirt.. 8 uur. 9 Mpi Vissersfilm in Luxor Theater. 8 uur. uitgaande van de eezamenliike hen- gelsnortverenigineen in Waalwiik, Baardwijk en Besoijen. Toegang alleen voor leden. 10 Mei Zitting bestuur bij Fr. v. Helvoirt, 7 uur, aanvrage nieuwe loop rechten langs de Maas, 19501951. Opgave moet worden verstrekt van naam, adres, geboorteda tum, plus betaling van 1,10. Begin Juni, Jaarvergadering. Allen, die via „Visschers- lust" vorig jaar een loop- recht bekwamen, kunnen dit thans weer aanvra gen, zie datum 10 Mei. Looprechten aan anderen dan leden kunnen niet meer worden verstrekt. Onderling concours 1951 zal vermoedelijk in Sept. worden gehouden, mede als onderdeel van de dan te houden sportweek, on der auspiciën van „Waal wij ks Belang", in welk kader wij dan kunnen meetrekken. GESLAAGD. Op 29 April slaagden te 's Hertogenbosch voor 't exa men Stenografie Ned. Mej. Ria Klerx en voor Machine- schrijven de heer J. Kneep- kens, beide uit Waalwijk. Ge slaagden genoten hun oplei ding bij de heer L. v. d. Leur alhier. LUXOR THEATER. Vanaf Zaterdag draait Lu xor weer films. Om te begin nen tot Maandag weer een Italiaanse film „Gij zult niet stelen", een soort Jongens stad, waarvan U plezier kunt beleven. De Italianen kunnen het. Woensdag en Donderdag 'n spannende oorlogsfilm „Vlie gende Forten". 14 Jaar. MUSIS SACRUM. De film die hier van Vrij dag tot en met Zondag draait heet „Die dwaze mr. Jones" en verenigt in zich dwaasheid en spanning. Maandag en Woensdag een film over de Amerikaanse di plomatieke dienst in China „Dossier 649". Aan spanning zal het niet ontbreken. STICHTING 1940-'45. De burgemeester van Dru- nen, A. D. C. Snels, lid van het hoofdbestuur van de Stichting 1940-'45, heeft aan de Commissaris van de Ko ningin prof. Dr. J. E. de Quay, ere-voorzitter van de Stich ting, het eerste pakje OZO- sigaretten voor de provincie Brabant overhandigd. Deze sigaretten zijn ver pakt in het bekende oranje omhulsel met het opschrift: „Nederland zal herrijzen", zo als de pakjes waren, toen zij op de 31e Augustus 1941 door de geallieerden boven Neder land werden uitgeworpen. Ter gelegenheid van het eerste lustrum van de bevrij dingsdag heeft de Stichting 1940-'45 een sigaretten-actie georganiseerd in samenwer king met het departement, de industrie en de handel. Het kwartje toeslag op de pakjes komt ten goede aan de Stich ting aan wier zorgen de na bestaanden van de gevallenen verzetsstrijders zijn toever trouwd. De Commissaris van de Ko ningin wees er o.m. op, dat Brabant vorig jaar veel ten achter is gebleven wat be treft de bijdragen die ons ge west geleverd heeft om de taak van de Stichting te ver lichten. „Wij vergeten maar al te vaak de mensen aan wie wij zoveel verplicht zijn", aldus Prof. de Quay, „en dit is be schamend". Ook burgemeester Snels deed een klemmend beroep op het Brabantse hart om dit jaar met een grotere op brengst uit de bus te komen. EEN NIEUWE INDUSTRIE KONDIGT ZICH AAN. Burgemeester Loeff van Den Bosch heeft de eerste paal geheid voor een nieuwe fabriek, die straks in Den Bosch zal verrijzen. Het zijn de Bourne Chemi sche Bedrijven N.V., een Ne derlands-Engelse combinatie, waartoe het initiatief is uit gegaan van de heer P. Rouppe van der Voort. Het bedrijf, dat een onderafdeling zal gaan vormen van de N. V. Rouppe van der Voort, zal hoofdzakelijk lood-menie gaan produceren ten behoeve van de industrie. Men verwacht hiermede een belangrijke de viezen-besparing, daar lood- menie een import-artikel is, dat straks in eigen land zal worden geproduceerd. verdrijft rheumatische pijnen J. TEDÓESSCHATE - ZWOllC dv. Th. v. d. Schelle en A. Verhoeven Adriana H. M. dv. Th. de Munnik en H. G. M. Hombergen Josephus L. zv. A. v. Rooij en W. M. v. Delft. Huwelijk. Onder grote belangstelling trad Dinsdag j.l. in het huwelijk Mej. Aarts, de ijverige verpleeg ster van het Wit-Gele Kruis, met dhr. M. Achten, de sym pathieke doelverdediger van de voetbalvereniging Haarsteeg. Door een haag van junioren, gestoken in de blauw-wit kleuren der v.v. schreden zij, gevolgd door enkele bruidsmeisjes en we derzijdse familie, de kerk bin nen. waar ter hunner intentie door de ZeerEerw. Heer Pastoor een solemnele H. Mis werd op gedragen, waaronder ook de huwelijksvoltrekking plaats had. Het parochieel zangkoor voerde een meerstemmige Mis uit, ter wijl door enkele leden van het dameskoor na afloop het Ave Maria werd gezongen. E.H.B.O. Onze plaatselijke E.H.B.O.- vereniging zal met een dames- en een hercnploeg in de afdeling junioren deelnemen aan de E.H. B.O.-wedstrijden die op Zondag a.s. in St. Michielsgestel zullen worden gehouden, terwijl er eveneens met een ploeg zal wor den geassisteerd bij de Ronde van Vlijmen, die ook op Zondag Mei zal worden verreden. Herdenking. Op Zondag a.s. zal evenals andere jaren de herdenking plaats vinden van onze dorpsgenoot Marinus v. Esch, die in de vroe ge ochtend van 10 Mei 1940 in de strijd tegen de overweldiger het leven liet. Om 10 uur zal ter zijner nagedachtenis de plechtige Hoogmis worden opgedragen, waarbij zeer velen van zijn kame raden aanwezig zullen zijn. Na de Hoogmis zal op het kerkhof een korte herdenking worden ge houden en de kranslegging plaats vinden. trailer slipte en het oudste doch tertje van Wed. Dr. Akkermans Geslaagd. werd aangereden. Dr. v. d. Wouw, die spoedig er plaatse Onze dorpsgenooten Bep Cales was, constateerde een hersen en Nelly Klerkx behaalden in 's-Bosch het diploma typiste. Ze genoten hun opleiding bij de Eerw. Zuster Arnoldina. Opbrengst Sportdag. De netto opbrengst van de Sportdag voor de T.U.R.K.. wel ke alhier 23 April j.l. werd ge houden, bedroeg ruim 500.—. De opbrengst van de Speldjes verkoop t.b.v. de T.U.R.K. was ruim 100.—. Tafeltcnnisclub Als onderafdeling van R.K. D.V.C. is alhier opgericht een tafeltennisclub. Het voorlopig be stuur bestaat uit de heren G. v. d. Wiel voo-z., N. Vesters secr.- penn., en Th. v. Delft, commis saris. De club telt 15 leden. Nieuwe leden kunnen zich aan melden bij de secretaris. Blijde (huiskomst. In Drunen ontving men in de afgelopen week 3 soldaten uit Indonesië. Het waren M. Aerts, Jo v. d. Wiel en Ant. Brok. De vrienden, buu-tbewoners, ken nissen en familie zorgden voor een hartelijk onthaal. Er waren ere-bogen, bloemen en vlaggen, cadeaux en in diverse toonaar den riep men de jongens een hartelijk welkom toe. Ook Kath. Thuisfront en de diverse geeste lijke en wereldlijke autoriteiten kwamen de repatriërenden een welkom toe-oepen. Ook van onze zijde welkom in het Vaderland toegewenst. Ernstig ongeval. Woensdagnamiddag te circa 7 uur had in de Grotestraat ter hoogte van de winkel van de heer v. Ierlant een verkeersonge luk plaats. Een trailer van de firma Appel uit 's-Bosch reed in Oostelijke richting toen, vermoe delijk door de gladheid van de weg tengevolge van de regen, de schudding en inwendige kneuzin gen. Het meisje werd naar het Ziekenhuis te 's-Bosch overge bracht. Haar toestand is vrij ernstig. De chauffeur van de trailer, die blijkbaar niets gemerkt had en doorgereden was. is later aangehouden. De politie stelt een onderzoek in. Burgerlijke Stand. OverlijdenAdrianus Melis 70 j. Johanna M. Kikers 76 j. Martinus Jehoel 79 j. Adriana v. Son 73 j. Johan nes v. Engelen 81 j. Cornelis J. Kooien 83 j. Huwelijken Marius v. d. As sem 27 j. te Loonopzand en Gijs- berdina M. Marisael 28 j. alhier. Johannes Bruurmijn 30 j. te Nieuwkuijk en Johanna A. v. d. Sanden 27 j. alhier. Adrianus J. v. Iersel 59 j. te Best en Ma ria Stevens 47 j. alhier. Geboorten Richarda J. C. dv. A. v. d. Sanden en J. M. v. Zon. Antonius J. M. zv. M. Scheii en J. J. Bruurmijn. Pe- t'us Th. zv. P. Scherpenborg en Th. Brouwer Petronella Fr. J. M. dv. A. J. B. Rombouts en Fr. H. Klerkx -Hendrikus M. zv. J. v. Heeswijk en Th. M. v. Delft Maria C. T. dv. A. H. Luiioen en C. A, M. Laaracker Johanna P. J. M. dv. Th. J. E. v. d. Aa en M. J. Voorbraak Cornelia A. W. M. dv. Gijs- bertus v. Drunen en L. M. van Gurp Petronella A. C. M. dv. G. A. Pelders en E. J. Snelders Clasiena R. M. dv. Wilh. de Man en E. v. d. Sanden Jo hanna P. A. M. dv. A. Chr. v. Mook en C. M. v. Weert Dymphna E. A. M. dv. A. W. v. Delft en A. v. Delft Hui- berdina J. M. dv. J. B. Musters en H. v. d. Hoven Adrianus M. G. zv. A. T. C. Pijnenborg en L. P. M. v. Ermen Petrus Fr. M. zv. T. H. v. Delft en G. M. C. v Elshout Cornelia M. Filmvertoning. Ter gelegenheid van de her denking van de bevrijding zal a.s. Zaterdagmiddag in de zaal van de Chr. Volksbond, vanwege de Oranjevereniging alhier, een film vertoning plaats hebben voor de schoolkinderen en hun ouders. Vertoond zullen o.m. worden enige oranjefilms. Om half drie hebben toegang de kinderen woon achtig ten oosten van de zaal, om half 5 die woonachtig ten westen van de zaal. Terug uit Indië. Met het troepentransportschip de Howze in hfet vaderland terug gekeerd, arriveerde j.l. Maandag middag in de ouderlijke woning de dienstplichtige C. v. d. Hoven Jr., na een verblijf van ca. 2 jaar in Indië. Door familie, vrienden en buurtbewoners was de gerepatri eerde een hartelijke ontvangst be reid. Voor de woning was door de buurtbewoners een prachtige ere poort opgericht, die vooral des avonds met de verlichting een feestelijk aanzien bood. Van verschillende zijden ont ving hij bewijzen van medeleven met zijn behouden thuiskomst in de vorm van bloemen en cadeaux. Natuurlijk bracht de harmonie Marijke des avonds ten serenade, waarvoor veel belangstelling be stond. Ook onzerzijds gelukge wenst. Koninginnefeest Koninginne-verjaardag werd al hier met de schooljeugd gevierd met een optocht. Onder leiding van het personeel der school werd de kleurige stoet, waarin vele aardige groepen enz. voorkwamen opgesteld en onder de vrolijke to nen van muzikanten van Marijke werd bij schitterend weer door het dorp getrokken. Nadat de optocht was ontbon den werden de kinderen in de school ruimschoots onthaald op versnaperingen. Burgerlijke Stand. GeboortenGijsbertus C. F. zv F. A. Roovers van der Westen - Maria A. J. H. dv. W. H. L. Biemans-Oomen Johanna M. VRAG» bh en MENINGEN van onze lezers Drunen. BLIJFT PARAAT. Nu de definitieve beslissing heeft uitgewezen dat aan onze I Statenkring twee zetels in de Provinciale Staten zijn toege wezen, is het voor mij een plicht beide bestuurders van harte geluk te wensen en vooral de kiezers te danken, die binnen het raam der Par tij hun steun gegeven hebben aan de K.V.P. In mijn dank wil ik echter vooral betrekken degenen die boven hun stemplicht nog daadwerkelijk hebben meege werkt om dit succes mogelijk te maken. Ik bedoel hier de bestuurders der afdelingen en vooral de propagandisten, die bij avond en ontij er op uitge trokken zijn om het dikwijls ondankbare werk van: „ziel tjes winnen" belangeloos en moedig te vervullen, met als enige voldoening, maar dan ook een mooie voldoening on ze twee zetels voor de K.V.P. te behouden. Propagandisten: hoofd om hoog, blijft paraat, ook in de z.g. „stille jaren". Jongeren, sluit U aan; het is een grote zaak waardig. W. ROOZEN, Propaganda-leider van de Statenkring. A. A. dv. F. Oerlemans-v. Don gen Neeltje dv. A. Pruijssen- Rosenbrand Marcelle M. dv. A. M. v. d. Rijken-Scheffer Johannes Th. A. zv. A. J. A. Montens-de Hond Jacobus J. zv. A. P. van Dongen-de Leeuw Adrianus J. N. M. zv. A. C. Smeur-Buijs Marinus zv. J. R. van Dongen-Vermeeren Theo- dorus M. J. zv. S. Pruijssers- Kruiff. OverlijdenJohannes de Hond 74 j. Johanna H. Straver 93 j. Pieter van Eersel 90 j. Huw.-AangiftenWilhelmus C. M. Muskens 28 j. te Drunen en Anna M. Th. Akkermans 22 j. alhier Cornelis W. Zijl mans 26 j. en Petronella Ver- schure 28 j. beiden alhier Pe trus Kuijsters 33 j, te Raamsdonk en Petronella A. Pols 26 j. al hier. HuwelijkenJoannes Koenen 22 j. en Cornelia M. Kuijten 20 j. Cornelis A. Verwijmeren 24 j. en Dingena Vervoort 22 j. Ingekomen Wilhelmina Boers van Rotterdam Anna M. G. C. van Soest van Didam Adriana Dijns van Rotterdam Arnoldus H. de Hond van Rot terdam. VertrokkenAntonius S. Gie- lingh naar Haastrecht Anto nius J. Hooijmaijers naar Rotter dam Gabriël P. van den Berg naar Rotterdam Hendrika G. M. Verhoeven naar Waalwijk Henricus H. M. van Wagenberg naar Arcen en Velden Johan nes P. C. Gijsman en gezin naar Haelen Johannes A. Bossers en gezin naar Oosterhout. Voetbal. Door de slechte weersomstan digheden kon de eindstrijd tussen de elftallen van de Spoorstraat en de Benedenkerkstraat enz. om de beker van de vereniging Ne derland en Oranje geen door gang vinden op Koninginnedag. Deze wedstrijd zal nu Zaterdag a.s. op het Waspik-terrein wor den gespeeld. Gerepatrieerd. Met de Panamese boot Nelly repatrieerde onze stadgenoot de heer J. Draaijer, le luitenant, na een verblijf van ruim 2J^ jaar in Indonesië. Aan de ouderlijke woning in de Koestraat was een keurige electrische feestverlich ting aangebracht, terwijl in de straat huis aan huis de vlag wapperde om hem hartelijk te begroeten en welkom te heten. Vele bloemstukken en cadeaux getuigden van medeleven met de behouden thuiskomst van deze jonge sympathieke luitenant. Prins Bernhard is Maan dagavond te half tien van Schiphol naar Amerika ver trokken ter opening van de „Holland Fair" in Philadel phia. De Koningin deed hem uitgeleide. De verjaardag van H.M. de Koningin is 1.1. Maandag in het gehele land op zeer en thousiaste wijze gevierd. Een joneeman uit Broek - Sittard is Zondagavond bij een vechtpartij met de mare- chaussée in Tuddern door een kogel getroffen en gedood. De regering heeft weer vijf Australische schepen voor troepen-transport uit Indonesië gecharterd. Bij onlusten in de „zwar te wijken" van Johannesburg werden 10 inheemsen gedood. JONGE EENDJES OPFOKKEN. Ja. mijnheer G. te C., daarom trent kan ik U wel inlichtingen geven en daarmede beantwoord ik tevens een paar vragen, die van elders kwamen. In de eerste week, als de jonge eendjes nog niet zoveel voedsel nodig hebben, kan men ze een geklopt ei met melk geven en hierbij zoveel oud wittebrood of oud tarwebrood toevoegen, dat het een weekach- tige massa wordt. Fijn gestoten beschuitkruimels zijn nog wel zo goed. De eend slobbert haar voedsel op, daarom mag het niet zo droog zijn. Dus niet kruimelig en nog minder geheel droog, zo als bij kipkuikens. Op deze ma nier heeft men voor de eerste week een aardig opfokvoer, dat betrekkelijk niet duur is, als men de kloek tenminste belet mee te eten. Bij het voeder plaatst men ook steeds een drinkbak, want als de snaveltjes met voeder ge vuld zijn, willen de eendjes ze vaak eerst nog eens graag onder water dompelen voor ze 't voer doorslikken. Het beste is een on diepe schotel te nemen en deze vaak te vullen met vers water. Na de eerste week kan men hetzelfde opfokvoer geven dat voor de kipkuikens bestemd is, natuurlijk wat vochtiger aange maakt. Heeft men in de nabijheid vaarten of sloten, kolken of poe len, waarin zich eendenkroos be vindt, dan verzuime men niet, daarvan alle dagen een flinke hoeveelheid te laten halen, die men in de drinkbak of schoei uit giet. In eendenkroos bevinden zich tal van kleinere en grotere waterinsecten, die een voortreffe lijk dierlijk voedsel zijn: het kroos zelf is een uitstekend plantaardig voedingsmiddel. Ziezo, nu weet U zeker Voldoende van dit dier. Ik ga weer naar de kippen En ik wens U veel plezier. KIPPENVRIEND. Nadruk verboden. Enkele jaren geleden is men in ons land begonnen met toepassing van rubber voor stalvloeren. Vooral in de weidestreken, waar men weinig stro heeft, liggen de beesten op de be tonnen of bakstenen stalvloe ren waar alleen wat zand op gestrooid is. Het liggen op zo'n koude vloer is zeer na delig voor de koeien en de melkproductie lijdt er onder. Vooral de voorpoten der die ren zijn zeer gevoelig voor kou en de koeien krijgen vaak gezwollen knieën. Om dit eu vel te vermijden vult men de voorstand wel op met gras zoden, leem enz. Men krijgt hierdoor echter een onhygië nische stal, terwijl het de boer veel werk bezorgt. Daar, waar men tot rubber stalvloeren is overgegaan, is men over het resultaat zeer tevreden. Bekende fokkers spraken reeds hun waardering over deze rubber stalvloeren uit en men treft dit soort vloeren o.a. in de Wieringer- meer zeer veel aan. De conclusie, waartoe de directie van de bouwafdeling kwam, is de volgende: le. Gedurende de stal-perio- de kwamen geen koeien met stalbenen of andere kwalen (kwetsuren welke met vloeren verband hou den) voor. 2e. Vooral het economische voordeel, dat geen stro ge bruikt moet worden, kwam duidelijk tot uitdrukking. 3e. Nadelen van rubber stal vloeren zijn niet bekend. Deze stalvloeren werden vroeger geleverd in tegel- vorm, doch de laatste tijd gaan de fabrieken er steeds meer toe over deze aan één stuk te leveren, waardoor de naden tussen de tegels komen te vervallen en de vloer aan merkelijk hygiënischer is. SCHAALDAK-CONSTRUC- TIE FUSIE CERAMIQUE. In het Bouwcentrum te Rotterdam werd op verzoek van de N.V. van Wernens' Aannemingsbedrijf te Am sterdam en Tilburg (Ring baan West 171) gedemon streerd met een door dit be drijf in een woning-ontwerp opgenomen „Schaaldak-con- structie Fusie ceramique", welke naast andere voordelen een aanmerkelijke besparing op de bouwkosten mogelijk maakt. Bij deze demonstratie wa ren o.m. maquettes aanwezig van een drietal ontworpen woningtypen voor gezinnen van 4 tot 7 personen, waar van de bouwkosten variëren van 6500 tot 7200. De rijksbijdrage voor deze woningtypen, gebouwd in een middelgrote gemeente, be draagt 100, 115 en 121 per jaar.

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 2