Waalwijkse en Langstraatse Courant Een jaarkring voleind. Ontheemden in 't kamp te Chaam. Nieuwe kerk fe Heusden geconsacreerd. KONINGINNEFEEST WAALWIJK Groot Intern. lang- en Muziekconcours bekend is en °ptai Behangselpapier. Ziek of lialf ziek op Donderdag 18 Mei en Maandag 29 Mei 1950 te Wijk en Aalburg. W. van der Heijden Zonen Waalwijk. Tal. 443 VRIJDAG 5 MEI 1950. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN DE ECHO m HET ZUIDEN 72e JAARGANG No. 37. Abonnement 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO". Rede Dr. Drees bij de ver jaardag der Koningin. De minister-president, dr. W. Drees, heeft Zondagavond in het Nationale programma over beide zenders een radio toespraak gehouden. We ont lenen hieraan het volgende Nu wij vandaag de verjaar dag van koningin Juliana vie ren, is voor het eerst sinds zij werd ingehuldigd, van ver jaardag tot verjaardag een volle jaarkring doorlopen.. Het is een jaar geweest, zwaar van gebeuren en in de geschiedenis van het konink rijk van beslissende bete kenis. Bij alle slagen die ons land als gevolg van de oorlog heb ben getroffen, en bij de vele teleurstellingen die ook daar na ons deel zijn geweest, is 't een voorrecht voor Nederland dat na de oorlog geen tegen stellingen over staatsvorm en vorstenhuis ons land hebben verdeeld, maar dat integen deel, zowel onze constituele instellingen als de persoon lijkheid van koningin Wilhel- mina en koningin Juliana bei den, algemeen zijn gevoeld als symbool en waarborg van de eenheid en van de rechten en vrijheden van ons volk. Het koninkrijk is kleiner ge worden, maar groot is de wijze geweest, waarop koningin Ju liana de gevoelens van de diep ingrijpende beslissing, heeft vertolkt bij de souvereiniteits- overdracht. Moge in de geest, die uit die rede sprak, H.M. koningin Juliana als hoofd der Unie, de idee verwezenlijken van vrij willige en duurzame samen werking tussen de deelgeno ten. Wij kunrien, ook als histo rische grootheid schijnt te rug te wijken, een gelukkig, een sterk, een geëerbiedigd volk zijn. Wij kunnen bijdragen tot 't behoud van eigen vrijheid, ook van vrijheid en vrede in de wereld. Wij weten, dat daarbij koningin Juliana voor gaat in geestkracht, in bereid heid tot het brengen van of fers, in vastbesloten wil om alles te doen wat de eenheid van ons volk kan versterken en het een waardevolle plaats in de rij der volkeren kan doen innemen. Tenslotte wenste dr. Drees uit naam van 't Nederlandse volk Koningin en Prins geluk met deze dag. De rede werd tevens door de wereld-omroep uitgezon den. HET BOSSCHE STATION WORDT GESLOOPT. De mening, dat het stationsge bouw te 's-Hertogenbosch, on danks het feit. dat de sloping is aanbesteed, toch nog zal worden opgebouwd, blijkt totaal onge grond. De afbraak van het door de Duitsers verwoeste gebouw zal zeer binnenkort een aanvang ne men. De uigebreide besprekingen over het voor en tegen moesten alle ondergeschikt worden gesteld aan de financiële consequentie, die een herbouw met zich mede brengt. Het restauratie-materiaal door een griepaanval of gevatte koude? Sanaptrin (Mijnhardt) helpt U er in een paar dagen van af. Buisje 50 tabl. 75 cent. 25 tabl. 40 cent. il I ziekgezelschap dat in ons land „Is het Katholiek Thuisfront ook van plan de verzorging van de ontheemden uit Indonesië.op zich te nemen vroegen wij ad miraal Doorman, de direceur van Katholiek Thuisfront. De admi raal antwoordde ons, dat het voor Katholiek Thuisfront een voor recht zal zijn, voor deze mensen iets te mógen doen. Hij meende, dat wij tegenover de trouwe Ambonnezen, Menado- nezen, Florinezen, Timorezen en andere in de Archipel geborenen, die ons land in de Indonesische kwestie zo trouw zijn gebleven, 't als een eretaak moeten voelen, opdat deze mensen, die toch al door de geldsanering zo zijn ge dupeerd en niet over een garde robe voor ons klimaat en over voor ons land gebruikelijke meu belen beschikken, niet verarmen en zich hier als „vreemden" voe len. Daarvoor zijn hun verdien sten te groot. Katholiek Thuis front doet wat mogelijk is om hen aan lectuur, kinderspeelgoed, war me kleding, beddegoed, behoor lijke meubilering, wandkruisjes, platen, keukengerei enz. enz. te helpen. „Verwacht u veel mensen uit Indonesië terug ,,Wij weten nog niet, wat de 30.000 K.N.I.L.-militairen met hun gezinnen voor problemen zullen brengen. Wij vermoeden, dat het Nederlandse volk gul en gastvrij moet zijn om hen zowel geestelijk als sociaal in onze gemeenschap op te nemen. Ook de zielzorg zal hier aandacht aan moeten schen ken. Op het ogenblik gaan onze gedachten meer uit naar de men sen die in ons land niet thuisho ren, omdat zij van de volkeren onder de tropenzon zijn, doch voor wie de situatie zich zo heeft ontwikkeld, dat een verblijf daar voor hen minder gewenst is." In het kamp van Chaam zijn er nu 300 ondergebracht. De gebou wen waarin zij wonen, zijn be hoorlijk, doch voor het overige ontbreekt het deze Indonesische mensen aan alles een stoel, een bed en een bezem is dikwijls het voornaamste van hun hele bezit. De mensen maken een keurige indruk, doch voelen zich vreemd, koud en teleurgesteld. Het is hard je eigen land te moeten verlaten, omdat de ontwikkeling een an dere richting is gegaan en de trouw aan Vorstin en de Neder landse vlag geen veilig onderko men meer geeft en je naar een vreemd klimaat dwingt. Verschil lende van hen spreken niet eens de Nederlandse taal. Van aard appelen koken en de Nederlandse geldswaarde hebben ze geen ver stand. Het is jammer dat zoveel moed en zoveel trouw zo n einde moeten vinden. Doch ik vertrouw op ons Nederlandse volk, dat het zich zal inspannen om hen in on ze samenleving op te nemen en zal willen bijdragen om hun het hoogst nodige te verschaffen." Br. Nbl. vergt millioenen, die de Spoorwe gen niet kunnen opbrengen en waarvoor het gemeentebestuur zich niet garant kan stellen. Na rijp beraad is, deze financiële om standigheden in aanmerking ne mend, besloten tot sloping van het gebouw, dat sinds 1895 be staat. Een nieuw, fraaier, moder ner en practischer gebouw zal er voor in de plaats komen, dat Den Bosch als centraal verkeerspunt waardig zal zijn. SEIZOENPRIJ ZEN VOOR HUISBRAND Voor een ongestoord verloop van de huisbrandvoorzienipg is het noodzakelijk dat de af levering van de kolen zo ge leidelijk mogelijk geschiedt. Als gevolg van de afschaffing van de kolendistributie moet gerekend worden met een grotere geneigdheid van de huisbrandverbruikers tot het uitstellen van de aankopen tot de aanvang van het stook- seizoen, hetgeen vertraging in de aflevering met zich kan meebrengen. In verband hier mede heeft de regering beslo ten tot wederinvoering van 't ook voor de oorlog gebruike lijke systeem van seizoenprij zen. Op deze wijze zal het ko pen van huisbrand gedurende de zomermaanden aantrekke lijker worden. De nieuwe prijsregeling, waaromtrent overleg met de Stichting van de Arbeid is gepleegd, treedt op 1 Mei a.s. in werking. Zij, die hun brandstoffen reeds in Mei en Juni inslaan, betalen ten op zichte van de tot dusver gel dende prijzen 50 cent per een heid (1 hl.) anthraciet, ess- kolen, vetkolen en eier- briketten en 35 ct. minder per eenheid (2 hl.) cokes. Voor de maanden Juli en Augustus zullen deze prijs verlagingen voor alle kolen- soorten 15 cent per eenheid bedragen. De winterprijzen, die op 1 September a.s. van kracht worden, zullen daaren tegen voor anthraciet, essko- len, vetkolen en eierbri- ketten per eenheid 20 cent hoger dan de huidige prijzen worden, terwijl de prijzen van cokes 15 cent per eenheid ho ger zullen worden. Elk jaar, wanneer we min of meer het seizoen naderen, waarin de zon haar schoonste triomfen viert, vieren op tal van plaatsen in ons land (vol gens de laatste officiële gege vens dit jaar op 200 tradi tie en folklore hoogtij, gecon cretiseerd o.a. in zang- en mu ziekconcoursen al of niet „om weven" met „vermakelijkhe den", waardoor evenwel de edele muzikale wedstrijd niet wordt gecharmeerd. Van zodanige „vermakelijk heden" zal te Wijk en Aalburg geen sprake zijn. I Een unicum voor het Land van Heusden en Altena. Het groots opgezette mu ziekfeest, dat te Wijk en Aal burg onder auspiciën van de plaatselijke muziekvereniging „Oefening en Uitspanning'' ter gelegenheid van het 45- jarig bestaan van dit gezel schap gehouden wordt op bo vengenoemde data, mag een muzikaal gebeuren genoemd worden, dat het praedicaat „uniek" ten volle verdient en waarvoor tot ver buiten de grenzen van het Land van Heusden en Altena grote be langstelling bestaat. Naast tal van Nederlandse verenigingen en corpsen zul len diverse Engelse, Zwitserse en Belgische zang- en muziek gezelschappen aan de muzi kale wedstrijd deelnemen. Zeldzame medewerking. De nieuwe St. Catharina- kerk op het Burchtplein te Heusden is Maandagmorgen door Mgr. Mutsaerts, bisschop van den Bosch plechtig gecon sacreerd. Zondagmiddag was Zijne Hoogw. Excellentie door de hele parochie feestelijk ont vangen. Toen hij om 4.45 uur vanuit Waalwijk bij de Oud- Heusdense Poort aankwam, stonden daar ruiters, bruidjes, de jeugdverenigingen, de har monie „St. Cathrien" uit den Bosch en vele belangstellen den uit de gemeente Heusden opgesteld. Burgemeester van Delft sprak een welkomst woord namens de gemeente, waarvoor de bisschop dankte. Te voet ging de stoet vervol gens naar de kerk, waar pas toor Mommers op zijn beurt Monseigneur verwelkomde namens de parochie. Hij bracht in zijn toespraak de moeilijke jaren na de be vrijding in de herinnering, toen er Mis moest worden ge lezen op de pastorie, later in het patronaat. Maar dank zij de medewerking van de bis schop en van de parochie was deze nieuwe kerk zo gauw tot stand gekomen. In de toespraak, die Mgr. Mutsaerts vervolgens hield, feliciteerde hij de parochie met haar nieuw Godshuis en schilderde de betekenis van de kerk in een parochie. De gelovigen wekte hy oop de kerk goed te gebruiken. Nadat de relikwieën, die de volgende dag in de altaar steen zouden worden .inge metseld, verzegeld waren, trok de bisschop, weer onder grote belangstelling, naar de pastorie. Maar Heusden 'had voor de gelegenheid, dat het de her der van het bisdom in zijn midden had, iets bijzonders in petto. Niet alleen was er des avonds concert op de Vis markt, er was ook een huldi gingsavond georganiseerd, die door velen werd bijgewoond. Namens de Heusdenaren sprak de heer A. Verschuur woorden van welkom en dank tot de bisschop en wees er op dat de nieuwe kerk historisch op de juiste plaats stond daar waar vroeger de inwo ners van Heusden met hun moeilijkheden bij hun heer kwamen, konden de Heusden- se parochianen nu gaan tot de Heer van hemel en aarde. Met eigen krachten werd toen het mysteriespel „Het Gastmaal der Kinderen" van Henri Ghéon opgevoerd waar van Monseigneur de eerste twee bedrijven bijwoonde. Het werd een groot succes. De volgende morgen heeft de bisschop de nieuwe St. Ca- tharinakerk gewijd, met de ZeerEerw. Heren K. Janssens en H. Eras als resp. diaken en subdiaken. Een aantal an dere geestelijken vervulden de overige functies; caeremo- niarus was de Eerw. Heer H van Pelt, secretaris van het bisdom. De plechtigheid begon om 8 uur met de drievoudige ze gening van het kerkgebouw van buiten, de wijding van 't altaar en de drievoudige zege ning der kerkmuren van bin nen en de besprenkeling van de kerkvloer. Daarna werden in plechtige processie de re likwieën de kerk binnenge dragen en vanaf dit ogenblik konden ook de gelovigen de consecratieceremoniën volgen, de vele zalvingen van het al taar en de kerkmuren, het wierookoffer oP het altaar en de wijding der benodigdheden voor de eredienst. Nadat de bisschop deze uit gebreide plechtigheden had volbracht, droeg de ZeerEerw. Heer Pastoor Mommers, met pontificale assistentie van Mgr. Mutsaerts en de Eerw. Heren Barten en v. Heivoort als diaken en subdiaken de H. Mis van Kerkwijding op, het koor zong de mis „Mater Admirabilis" van zijn direc teur de heer C. J. M. Merkx. De plechtigheden werden bijgewoond door zeer veel pa rochianen, geestelijkheid van naburige parochies, burge meester en wethouders en le den van de gemeenteraad. Na de H. Mis begaf de bisschop zich weer naar de pastorie. Nu is de wens van de pas toor en de parochie vervuld. Moge deze nieuwe St. Catha- rinakerk in lengte van dagen blijven getuigen van de ijver en de offerzin van de Heus- dense katholieken. De idee, een internationaal concours te houden, zou zeker nimmer te verwezenlijken zijn geweest, wanneer daar niet, naast de aanmelding van Engelse, Zwitserse en Belgi sche verenigingen, een verba zingwekkende en niet genoeg te waarderen medewerking van de inwoners van Wijk en Aalburg en aangrenzende ge meenten was tot uiting ge komen. Een veertigtal Engelse musici moesten voor een drie tal dagen, een 130 Zwitserse Casten voor een vijftal dagen worden ondergebracht. De bewoners van Wijk en Aal burg, daarbij krachtig gehol pen door de inwoners van Heusden en Veen, hebben er een eer in gesteld, deze bui tenlandse deelnemers gratis onderdak te verlenen. Met grote dankbaarheid mag voorts gewezen worden op de koninklijke belangstel ling voor dit unieke gebeuren. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins hebben beiden een medaille voor di,t concours, beschikbaar gesteld. Ook de burgemeester van Wijk en- Aalburg en de gemeenteraad schonken een medaille. Daarnaast werd voor niet minder dan vijfhonderd gul den aan prijzen beschikbaar gesteld, terwijl meer dan 100 advertenties werden geplaatst in het bijna honderd bladzij den tellende feestprogramma. Hoewel het eigenlijke con cours gedurende twee dagen wordt gehouden, duurt het muziekfeest echter in werke lijkheid vijf dagen. Woensdag 17 Mei vindt op het feestterrein om half acht het openingsconcert plaats door de jubilerende vereni ging „Oefening en Uitspan ning" onder leiding van de heer H. A. Moors, terwijl de plaatselijke zangvereniging „Con Amore", onder leiding van de heer J. Baselaar, even eens medewerking verleent. Donderdag 18 Mei is de dag van het internationaal zang concours, waaraan een 8-tal verenigingen deelnemen, w.o. de Belgische verenigingen „Hasselt's a Capella koor" on der leiding van de heer J. Rouwer en het niet minder beroemde koor „De Vlaamse Zangminnaars" onder leiding van de heer Corneel de Keij- ser te Antwerpen-Borgerhout. Vooaf wordt om 1 uur 't con cours officiëel geopend door de heer J. H. Roza, voorzitter van de feestvierende vereni ging en voorzitter van het uit voerend comité. Om 5 uur wordt er een muzikaal festi val gegeven, terwijl deze con coursdag wordt besloten met een concert van het honderd leden tellende Hasselt's a Ca pella koor. De jury bestaat deze dag uit de heren: Mar. de Jong te Antwerpen, Theo v. d. Bijl te Amsterdam en Toon Borghouts te Oldenzaal. Zaterdag 27 Mei worden de leden der Engelse muziekver eniging „Grays Temperance Silver Prize Band" onder lei ding van de heer E. C. Mer rick om 7 uur officiëel op het gemeentehuis ontvangen, en daarna wordt om half 8 door deze vereniging, die in de Daily Herald" „Engeland's jongste kampioen band" ge noemd wordt, een concert ge geven. Om ongeveer half tien wor den dan de Zwitserse gasten officiëel op het feestterrein welkom geheten. Deze Zwit sers zullen gekleed in de ori ginele Zwitserse klederdracht hun intrede doen. In hun ge zelschap bevindt zich even eens de burgemeester van Rohr Aargau. Meisjes in na tionale dracht, getooid met Alpenrozen, dragend de Zwit serse vlag, vormen het hoofd van de stoet der „Alpenzan gers", die bij aankomst in de gemeente wordt opgesteld. Haar volgt een Jodelgroep met Alpenhoornblazers, allen in herdersdracht, waaraan 'n groep tamboers en 't muziek gezelschap, beide in uniform, aansluit. Wat Pinkstermaandag biedt. Maandag 29 Mei wordt het muziekconcours officiëel om half 1 op het gemeentehuis door de burgemeester van Wijk en Aalburg, de Weledel- gestr. Heer C. B. J. Landweer geopend. Omstreeks 1 uur be gint dan het concours. De ju ry wordt gevormd door de he ren B. D. Peters te Amster dam, Mar. Ogier te 's-Bosch en H. A. Moors te Vlijmen. Om half zeven concerteert „Kunst en Vriendschap" uit Leerdam onder leiding van de heer Anton Engel, een mu- van concoursen prachtsucces- sen wist te boeken. In de su perieure afdeling zal K. en V. een vreedzame muzikale strijd aanbinden met het Engelse corps, alsmede met twee Bel- bische corpsen, resp. 85 en 81 leden tellend. Om 8 uur concerteert onder leiding van de heer K. Brehm het Musikgesellschaft Rohr- Argau. Medewerking wordt bij dit slotconcert verleend door Alphornblaser en Fah- nenschwingen, terwijl ook een jodelclub van 16 personen on der leiding van de heer E. Stirnemann liederen ten ge hore zal brengen. Dit slotcon cert, te geven door onze Zwit serse gasten, belooft 'n grootse afsluiting van dit uitermate belangrijke muzikale gebeu ren in het Land van Heusden en Altena te worden. Het programma van dit slot concert is rijk gevarieerd en biedt„Spielbeginn", mars van E. Crescenzi; „Zangares- ca", rhapsodie van H. Steen- beek; „Der letzte Postillon" van Gotthard; „Fantasie über Schneebergers Lied" van R. Krauer„Den Herolden", mars van Seffel; afgewisseld door liederen, ten gehore te brengen door de Jodler-club, volgt, vendelzwaaien, enz. Afleiding van formaat. Rondom ons ziende, bemer ken we in onze tijd, dat ons leven arm is geworden. Er is een gezwoeg en gesjouw om er te komen en in de bleke, dagelijkse sleurgang is vaak maar weinig afwisseling. De komende muziekfestivi- teiten te Wijk en Aalburg echter zullen de bezoekers gepaste afleiding van formaat brengen. En voor ieder is dit muzikaal genot bereikbaar, de entréeprijzen zijn zeer matig. Bovendien bieden de beide Maasdorpen Wijk en Aalburg, al sloeg ook de klauw van Mars fel toe, getuige o.a. de zwaar verminkte toren, veel natuurschoon. De natuurlief hebber behoeft niet ver te lo pen om met volle teugen te kunnen genieten van de in tense schoonheid, met gulle hand door Flora gestrooid. Een wandeling langs de Ho ge Maasdijk, vanwaar men de ruimste vergezichten heeft, doet u telkens verrassend stil staan om de feestelijke pracht der bongerds in de bochten van de Dijk te bewonderen, of het unieke riviergezicht, en wie de weide- en akkerweelde wil aanschouwen, volge de stillere landwegen. Naast het muzikaal evenement zal de natuurweelde van het wijde polderlandschap rond de con coursplaats bij de bezoekers een aangename gedachte le vendig houden. Laten we hopen dat een stralende zonnedag een mede werkende factor zal zijn in het spel, om het enorme voor bereidende werk der comité's voor de organisatie van dit muzikaal festijn met volko men succes te doen slagen Wij vernemen dat de har monieën van Herpt, Heusden en Haarsteeg aan dit concours zullen deelnemen. Centrum en Antonius. Het weer is onze Koningin en ons goedgunstig geweest, zoals altijd, zou je haast zeg gen. De hele dag konden we genieten van het beroemde oranjezonnetje en omdat we het feest in tweeën moesten delen, Zondag verjaardag en Maandag feestdag, kregen we zelfs allebei die dagen zon. Een dergelijke gulheid zijn we de laatste tijd niet meer ge wend. Op Koninginnedag voelen we ons altijd een beetje an ders dan anders, nog jonger dan we (gelukkig) al zijn. Of dat nu onze eeuwig-jonge lief de tot Oranje (het huis en de kleur) is, of het gezicht van een heel plein schoolkinderen die ons doen denken aan de tijd toen we zelf nog met een oranje pet op en een rood- wit-blauw vlaggetje in de hand zo enthousiast naar de burgemeester konden staan zwaaien, alsof hij de koningin zelf was, of het schijnsel van tientallen lampions, gemid deld een meter boven de grond, herinnering aan de ja ren dat we zelf nog met zo'n ding liepen en we nog be droefd konden worden als ie niet wou branden of hij, wat nog erger was, helemaal in brand vloog, we zouden het niet kunnen zeggen of het dit allemaal is, dat ons op konin ginnedag zo'n eigenaardig ge voel geeft. Misschien is 't wel de herinnering dat we op die dag in onze schooljaren vrij hadden. Toen konden we nog uit volle borst zingen „We leven vrij, we leven blij Maar ,'onze blijheid moeten we nu in andere dingen zoe ken Gelukkig komt vooral de jeugd ook nu nog aan haar trekken op Koninginnedag. We willen er alleen nog op wijzen dat het blijkbaar ver standiger is te wachten tot het Oranjezonnetje heerst, anders bestaat het gevaar dat de boel in het water valt. Dat een kinderaubade altijd een fees telijk cachet geeft, was Maan dagmorgen op het Raadhuis plein te zien. Niets mooier bij zo'n gelegenheid als kinderge- juich en kindergezang, of het moest zijn het geschetter van een harmonie. Waren 't vroeger spannen de wedstrijden waarmee de kinderen verder werden bezig gehouden, tegenwoordig houdt men het liever met films. De tijden veranderen nu eenmaal of het weer is te ongewis. In ieder geval hebben de leerlin gen van de diverse scholen in het centrum en in de Antoni- usparochie kunnen genieten van films van uiteenlopende makelij, natuurfilms, films over wilde dieren, tekenfilms enz., leerzaam of spannend, het is maar net hoe je het be kijkt. Met tractatie en al had den ze in ieder geval een fijne middag. Maar daarmede was 't voor hun nog niet afgelopen. Wie 's avonds in de Antoniusparo- chie kwam, kon zich in een kabouterland wanen. Overal zweefden de lichtjes van de lampions en als je dichterbij kwam, zag je er een kabouter of kabouterin achteraan stap pen. De harmonie St. Crispijn leek een rattenvanger van Hameln tientallen lichtjes dansten er achteraan en waai de harmonie heen ging, daar volgden die lichtjes. Zoiets vooral kan een heimwee in je wakker roepen naar je jong ste jaren. In de Crispijnstraat moesten er de soldaten W. J. Kleijssen en L. J. de Kloe, die juist Maandag waren thuisge komen, aan geloven een da verende serenade onder -de erebogen en bij het oranje schijnsel van de lampions. Dat is pas een welkom thuis Óp en om 't Raadhuisplein was het een drukte als we maar zelden in Waalwijk zien. Het leek wel of de mensen zin hadden om feest te vieren en om van die enkele mooie dag te genieten. Nu, het was de Philipsharmonie uit Eind hoven wel toevertrouwd om de feeststemming te verhogen. Met hun uitgebreid corps werkten ze een veeleisend en smaakvol programma keurig af, en dank zij een goede re geling van de politie konden de vele luisteraars practisch ongestoord genieten. Het was jammer dat de kiosk te klein was voor het hele corps, maar op het eind was er nog gele genheid om 't nieuwe klank bord te proberen met een da verende mars, en het resultaat was niet onbevredigend. De nodige show ontbrak na tuurlijk niet en zo kwam er voor het oog en het oor een schitterende „grande finale". Na afloop taptoe, wat weer aanleiding gaf tot veel vro lijkheid. Daar is het tenslotte feest voor. Fakkels zouden an ders wel een aardig effect ge ven. Baardwijk. „Oranje Boven' te Baard wijk had ter gelegenheid van Koninginnedag voor Zaterdag een mooi programma samen gesteld en mag op een zeer geslaagde viering terugzien. 's Middags trok een lange stoet schoolkinderen, met oranje getooid, voorafgegaan door de harmonie „St. Jan' van de muzieknis naar het sportpark van Juliana, waar kinderspelen werden gehou den en tractaties werden uit gedeeld. Toen het later op de middag begon te regenen wa ren de kinderspelen, dank zij de activiteit van de dames- en heren-comité-leden nage noeg afgelopen en kon het ge hele programma worden af gewerkt. Het avond-programma werd in het Patronaatsgebouw ge geven, wat goed gezien was, want de malse regenbuien zouden een uitvoering in de open lucht hebben doen mis lukken. Nu heeft een stamp volle zaal kunnen genieten van een bonte avond, ver zorgd door verschillende Baardwijkse gezelschappen, die allen hun beste beentje voor zetten. De harmonie „St. Jan" voerde onder leiding van haar nieuwe directeur, de heer Stolv/erk uit Tilburg, een mooi programma uit en toon de weer op de goede weg te zijn wat betreft de opvoering van het muzikale peil. De Gymnastiekvereniging „Kunst en Kracht" onder aan voering van haar nieuwe lei der, de heer v. Gulik uit Til burg, verbaasde iedereen door haar correct uitgevoerde en kunstig samengestelde groep-opstellingen, waarbij vaak heel wat kracht, behen digheid en aandacht werden vereist. Zowel de aspiran ten-groepen als de heren gymnasten en niet te verge ten de 3 acrobaten van deze club, de heren v. Gelder, Doe- leman en Brok oogstten veel bijval. Het gemengd, koor „Tot Bloei der Toonkunst" bleek een veel sterkere bezetting te hebben gekregen en gaf onder leiding van de heer J. Lom- barts een 4-tal gevarieerde nummers ten beste die een mooi onderdeel van deze avond vormden. Ook de Yellow-Cowboys, die met hun uitgebreid reper toire voor de vrolijke afwis seling zorgden, hadden als al tijd veel succes. Baardwijks Toneel bracht in het programma een ernstig nummer, dat uitgevoerd werd door Mej. M. v. Wezenbeak en Herman Kolster en een dankbaar applaus oogstte. Vermelden wij nog dat de aanwezigen door de voorzit ter van „Oranje Boven", de heer P. Klerx, werden toege sproken en de uitvoerende ge- zeischappen door hem werden bedankt voor de belangeloze medewerking. Maandagavond maakte de harmonie „St. Jan" een muzikale wandeling door v.m. Baardwijk en een gedeelte van de nieuwe wijk rond het Vredesplein tot aan de Markt. Besoijen. In Besoijen heeft Koningin nedag het slecht getroffen

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 5