miWYK Waalwijkse en Langsiraaise Courant Dreigende moeilijkheden in de Schoenindustrie 10 MEI 1940 - TERREUR IN 'T LAND VAN HEUSDEN EN ALTENA. H*t Land van Heusden en Altena ge tooid met overdadige bloemenpracht. Onrustig, gejaagd? VRIJDAG 12 MEI 1950. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN DE ECHO \M HET ZUIDEN 72e JAARGANG No. 39 Abonnement 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878. Bureau* GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. S*. - SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. Weer werklozen in de Langstraat. De Brabantse redacteur van ,.de Maasbode" schrijft: Onze schoenindustrie blijkt in 1949 ruim 2.000.000 paren schoeisel minder te hebben geproduceerd dan in 1948. En deze neergang valt ook te constateren uit de afzetcijfers der middenstands-schoenwin kels over 1950. Stelt men de gemiddelde parenomzet per maand in 1947 op het cijfer 100, dan was voor Februari 1947 het cijfer 99; voor Fe bruari 1948 was het 74; voor Februari 1949 daalde het tot 57 en nu, Februari 1950, zelfs tot 52! Er spelen bij deze teruggang zowel aan de zijde van de con sument en de producent als aan die van de detailhande laar verschillende factoren 'n rol. In 1947 en 1948 was de vraag nog zeer groot tenge volge van de enorme tekor ten, ontstaan gedurende de oorlog. Bovendien had de schoen, één der eerste artikelen die van de bon gingen, in die ja ren nog weinig concurrentie van al de andere artikelen, die thans weer ongedistribueerd worden aangeboden. Intussen is, evenals die van ieder ander artikel, de schoe- nenprijs ook gestegen. Beliep de prijs van een paar burger herenschoenen voor de oorlog een vijfde tot een zesde deel van het weekloon van een ar beider, thans is dat opgelopen tot een derde a tweevijfde van het zoveel hogere week loon van nu. En dat terwijl het publiek eigenlijk een prijsdaling ver wachtte en daarom aarzelde nu reeds zijn inkopen te doen. Dit zal hem echter, voor wat de schoenen betreft, niet veel baten, want ingrijpende prijs verlaging ligt hier niet in het verschiet. Immers, de stijging van de schoenenprijs hangt samen met de loonsverhoging, maar vooral met de verhoogde prij zen der grondstoffen, 't zooi leder en het overleder. De verhoudingen op de in ternationale huidenmarkt wa ren reeds vóór de devaluatie van die aard, dat de prijzen van deze grondstoffen voort durend stegen. Sinds de deva luatie werden door Argenti nië, uit welk land wij vooral onze zoollederhuiden betrek ken, de prijzen daarvan nog eens met circa 20 pet. ver hoogd en de huiden van ons eigen nundvee stegen toen ook met 15 a 20 pet. Voor vellen en overleder zijn wij thans vooral op onze eigen markt en op Frankrijk aangewezen. Dit laatste land levert ons kalfsvellen ter be reiding van het lichtere over leder, van belang o.a. voor de damesschoenen.. De prijsstij ging nu van deze grondstof bedraagt zeker 40 procent. Misschien zou rationalisatie in het bedrijf de schoen nog wat goedkoper kunnen ma ken. Daarvoor zou evenwel een uitgebreide kapitaals investering nodig zijn, die men niet spoedig kan ver wachten. Direct na de oorlog moest men immers al zijn ka pitaal aanwenden om de to taal uitgeputte grondstoffen- voorraden aan te vullen. Men had deze in de oorlog tegen de oude prijs moeten verwer ken en nu moest men nieuwe kopen tegen de na-oorlogse veel hogere prijzen. Zo kwam de modernisering van 't veel al versleten machinepark in vele gevallen niet aan bod en de stringente belastingpolitiek zorgde er wel voor dat van grotere reservering geen spra ke was. De winkelier van zijn kant bestelt eerst bij de fabrikant wanneer het absoluut nood zakelijk wordt. Daar hij het vijfvoudige van het kapitaal van vroeger nodig heeft om zijn voorraad te financieren, koopt hij niet vlug in. Het ri sico van met zijn artikel te blijven zitten en zo een zeer groot renteverlies te lijden, is toch te groot. Aldus is, in grote trekken, het teruglopen van consump tie en dus ook van productie te verklaren. Een en ander kan intussen voor de Langstraat zijn con sequenties hebben. Tijdens en direct na de oor log was het vrij eenvoudig om schoenfabrikant te wor den. Men kon gemakkelijk met de eigen huisgenoten en enig verder personeel een bedrijf je beginnen, gezien ook de ge ringe hoeveelheid kapitaal goederen, die eigenlijk voor het schoenenmaken vereist wordt. Gretige afzet bij het publiek was verzekerd. Na de oorlog bleef deze toestand ge handhaafd, omdat voorlopig de honger naar schoenen nog bestond. Maar thans, nu de markt verzadigd is, zijn er dientengevolge veel meer schoenfabrieken dan ter voor ziening van onze binnenland se markt en van onze export nodig zijn. Het ligt voor de hand dat bij de ontzettende vraagver- mindering de economisch- zwakkeren het eerst zullen uitvallen. Reeds zijn de symp tomen daarvan in de Lang straat merkbaar. Veel van deze kleine bedrijfjes blijven nog wel draaien, maar dan met eigen werkkrachten. Zij hebben echter in 1949 al hun overig personeel moeten ont slaan en deze arbeiders zijn toen nog opgenomen door het aanwezige middel- en groot bedrijf. In de Langstraat wa ren er dat reeds enige hon derden. Thans, begin Mei 1950, kan dat groot- en middelgrootbe drijf geen nieuwe krachten meer opnemen met het ge volg, dat er voor het eerst na de oorlog enige tientallen werklozen zijn in de schoen industrie van de Langstraat en wel (dit wekt zeker be zorgdheid) nu het eigenlijk hoogseizoen zou moeten zijn in deze industrie. In de schoenenbranche zijn er namelijk jaarlijks 2 hoogte punten: van eind Maart tot Pinksteren en in de herfst tot en met November. Dit jaar is van deze eerste seizoendruk- te nog niet veel te merken, noch bij de winkelier, noch bij de fabrikant. Als men bedenkt dat ver leden jaar in de Langstraat nog geen arbeidskrachten werkloos werden of op wacht- Toch vertoont onze export enige vooruitgang. In de af gelopen jaren wilde deze niet goed vlotten door ons tekort aan licht overleder. Voor 1940 betrokken wij onze kalfsvel len vooral uit de Baltische landen en Polen. In de oorlog was dit niet meer mogelijk en onze industrie was genood zaakt het zwaardere rund leder als overleder te gebrui ken. Voor de export was dit product minder geschikt, sinds Frankrijk ons echter kalfsvellen levert is deze moeilijkheid voor een groot deel opgelost en zo valt het ook te verklaren dat het maandgemiddelde van uitge voerde paren schoeisel van 35.610 steeg tot 77.518 in '49. Interessant is het ook de ex port naar België eens te be zien, sinds herfst 1949 de han del in schoeisel van weers kanten werd vrijgegeven in 't kader der Benelux. De Bel gen zijn hier voorlopig in het voordeel, hoewel ook onze ex port naar België steeg. In De cember 1949 exporteerde ons land 26.880 paren naar België, maar de Belgen 230.790 paren naar Nederland. De gemiddel de waarde per paar van de door Nederland naar België geëxporteerde schoenen was echter belangrijk hoger dan die van de Belgische export naar Nederland, en de waarde van onze uitvoer naar België stak dan ook belangrijk min der ongunstig af bij de invoer uit dat land. De waardecijfers voor December waren n.l.: uitvoer naar België 230.852. Invoer uit België 874.588. De hoofdoorzaak van de grote Belgische voorsprong is zeker te vinden in het gemak waarmee hier de Belgische fabrikant zijn goed kwijt kan: bovendien zeer credietwaar- er zijn hier vrij veel grote en dige winkelbedrijven. In Bel gië echter ontmoet de Neder landse fabrikant een groot aantal kleine winkels, die dus meer arbeid ter bewerking eisen en wier credietwaardig- heid bovendien soms nogal dubieus is. Toch vreest de Ne derlandse fabrikant de Bel- VLIEGTUIG-ONGELUK. De chef-instructeur van de Rijksluchtvaartschool, de heer Jansen, is om het leven ge komen bij een vliegtuig ongeluk. Tijdens het oefenen in escadrillevliegen, kwam zijn toestel in botsing met een ander vliegtuig van de R.L.S., de vleugel brak en het toestel stortte neer. Dit gebeurde boven de gemeente Alphen en Riel, tien kilometer ten Zuiden van Gilze-Rijen. VECHTPARTIJ MET DODELIJKE AFLOOP TE OUDENBOSCH. Zondagavond laat is tenge volge van een vechtpartij in 'n café te Oudenbosch (N.-B.) een 22-jarige inwoner van Roosendaal om het leven ge komen. Deze jongeman, J. S., kreeg ruzie met de 20-jarige P. van T., betonwerker te Oudenbosch, over een 16-ja- rig meisje uit Oudenbosch. Dit meisje heeft enige tijd omgang gehad met S. De ru zie liep zo hoog, dat S. op een gegeven ogenblik door ver- scheidenen werd aangevallen. Hij ontving verscheidene sla gen met een biljartstok, o.a. op zijn hoofd, en overleed la ter tengevolge van de ver wondingen. De rijkspolitie heeft, na velen verhoord te hebben, met zekerheid kunnen vast stellen dat v. T. de noodlot tige slagen aan S. heeft toe gebracht. Van T. heeft een bekentenis afgelegd. H.B.S.-er PLEEGDE ROOFOVERVAL. voort, de 19-jarige Henricus van der Velden, de 17-jarige Maria van der Vleuten en haar 13-jarige broertje Hen ricus. De eerste drie werden naar een ziekenhuis te Eind hoven overgebracht. De personenauto die door tot dusver onbekende oorzaak op de achter de fanfare lopen de jongelui inreed ,werd be stuurd door de reiziger H. de K. uit Best. De politie heeft de zaak in onderzoek. De zaak-Becker berecht. Voor de bijzondere straf kamer van de rechtbank te Amsterdam had zich te ver antwoorden de Duitser R. E. Becker, die volgens de ten lastelegging als commandant van de afdeling der „Geheime Feldpolizei" Nederlandse ar restanten zou hebben mishan deld. Verdachte zou eind 1944 en begin 1945 in het Land van Heusden en Altena Neder landers hebben gearres teerd en hen bij de ver horen hebben geslagen. Hij ontkende ter zitting te heb ben medegedaan aan de mis handeling, wel gaf hij toe be velen daartoe te hebben ge geven. Hij gaf te kennen, dat t verscherpt verhoor gebrui kelijk was bij de militaire po litie in tijd van oorlog. De officier van justitie, zei in zijn requisitoir, dat er geen sprake is geweest van 't z.g. „verscherpt verhoor". De le den van de „Geheime Feld polizei" sloegen er bij de ge ringste aanleiding op los, de arrestanten werden over het gehele lichaam geslagen en gedwongen tot verklaringen, die hen rijp konden maken voor het vuurpeleton. De of ficier besloot zijn requisitoir met een gevangenisstraf te ei sen van 14 jaar. Van de zijde der verdedi ging werd aangevoerd, dat de Duitsers vooral in de laat ste maanden van de oorlog ten zeerste werden bedreigd door de illegaliteit en dat zij objectief gezien, alle reden hadden met krachtige midde len de ondergrondse activiteit te bestrijden. De uitspraak is bepaald op 22 Mei a.s. Zaterdagochtend stapte de 18-jarige H.B.S.-er E. W. K. een sigarenwinkel in Den Haag binnen en begaf zich onmiddellijk achter de toon bank. De winkelier, die uit de huiskamer kwam, vroeg hem wat dit te betekenen had. Hierop trok K. een dolkmes uit zijn zak en wilde daarmee de winkelier te lijf gaan. Deze verweerde zich en riep luid om hulp. Zijn vrouw kwam toegelopen, hetgeen de jeugdige bandiet de benen deed nemen. De slechts licht werKioos werueii ui up wduit- pnnnirrpntie niet om- I aeeci nemen, ue bieLiiii> mut gel-* kwamen, terwijl toch het jf H k de tekorten in 't gewonde winkelier zette hem aantal paren geproduceerde schoenen zo drastisch terug liep, begrijpt men, dat er ei genlijk door de bedrijven al grote verliezen zijn geleden. Dit alles betreft hoofdzake lijk onze eigen binnenlandse markt. De export neemt bij onze schoenindustrie een vrij ondergeschikte plaats in. Im mers, van de 1.576.613 paren schoeisel, die gemiddeld maandelijks in 1949 werden gemaakt, gingen gemiddeld per maand slechts 77.518 paar naar het buitenland. dat ondanks de tekorten eigen machinepark, de Neder landse schoenindustrie altijd nog rationeler en dus ook goedkoper werkt dan de Bel gische. Alleen op het gebied van het luxe-schoeisel met de zeer persoonlijke snit, zal Bel gië mogelijk een voorsprong behouden: met name zij hier gewezen op de schoenindu strie uit de omgeving van Ise- ghem, waar voor een deel ook nog handwerk wordt vervaar digd. Toen de inundatie van het Zuidelijk gedeelte van 't Land van Heusden en Altena een feit was geworden en ook in het Noordelijk gebied grote oppervlakten onder water stonden, moesten, na 't droog vallen, heel wat vruchtbomen worden gerooid, zoals langs de Bergse Maas, te Waard huizen, Almkerk, Dussen enz. Het was een harde slag voor de fruittelers. Doch wie nu 'n tochtje maakt door bovenge noemd poldergebied, wordt getroffen door de weelde van perenbloesems, mixed met schuchter-rose appelbloeisel. Tussen de oudere bomen staan de jonge aanplantingen, welke in het Land van Heus den en Altena, afgezien van de waterschade, toch weer worden uitgebreid. Wat een pracht! Wie zich haast langs de hoofdweg Sleeuwijk—Nieu- wendijkKeizersveer, de ou de Rijksstraatweg, zal van de schoonheid van het landschap nog niet zoveel bespeuren, al presenteren hier enkele bo mengroepen wel hun pracht, vooral langs het gedeelte Nieuwendijk—Keizersveer. Wie de overdadige bloe sempracht wil bewonderen van Altena's landschappen in deze tijd, volge de rustige binnenwegen met hun groe ne flanken, bestrooid met tere madelieven, goudsterrig speenkruid en gele paarden- bloemen. Hier staan de perebomen gestoken in het smetteloos witte bruidskleed, als een uit bundig welkom voor de len te-prinses. De bloei der appel bomen is door het koude weer der laatste dagen vertraagd. Pracht-voorbeelden van lan delijk schoon zijn hier ook de talrijke slootjes, die als zil veren linten door 't landschap slingeren en waarover soms kromgegroeide wilgen buigen. Juist die kleine schakeringen zijn kenmerkend voor het ty pisch Hollands landschaps beeld van het Land van Heus den en Altena. Hierboven zeiden we reeds dat het fruit-areaal in deze streken (denk b.v. aan de nieuwe aanplantingen te An- del enz.) steeds wordt uitge breid. Deskundigen raden aan goed bewaarfruit te kweken, wat een schamele teelt is. Toch is deze tak van bestaan in het mooie poldergebied van Altena niet de voornaamste. Daarnaast nemen landbouw en veeteelt een belangrijke plaats in, alsmede de tuin bouw. Wie genieten wil van de pracht der bloesemende bon gerds, trekke het Land van Heusden en Altena in, dat met het befaamde Betuweland in bloesempracht kan wed ijveren. MET BIJL EN ZEIS ELKAAR TE LIJF. Doodslag in een woonwagenkamp. Tussen enige bewoners van het woonwagenkamp achter Kronenberg, midden in de Peel, is het tot een hooglopen de ruzie gekomen. Een 39- jarige man wierp daarbij met een bijl naar een tegenstan der, die even later terugkwam met een zeis en daarmee de 39-jarige te lijf ging. De aan gevallene werd in het boven lichaam geraakt en in de lon gen gesneden. Het slachtoffer moest naar het ziekenhuis te Venlo worden vervoerd, waar hij is overleden. De politie is tot arrestatie van de dader overgegaan. Het woonwagen kamp is door de meeste wa gens in allerijl verlaten. achterna, weldra geholpen door buurtbewoners, die de jongeman staande wisten te houden en aan de politie kon den overleveren. JONGEMAN VERMOORDT VERPLEEGSTER. Zaterdagavond heeft een 23-jarige Haarlemse jonge man een 20-jarige verpleeg ster van het Diaconessenhuis té Naarden, met wie hij eni ge tijd omgang had waar van geen der ouders iets af wist op een eenzame plaats aan een wandelweg rond de oude vesting in dit Gooise stadje met een dolkmes om het leven gebracht. De dader, H. B., die kort geleden uit Indonesië repa trieerde, heeft zijn daad in dronkenschap openbaar ge maakt en getracht zich in zijn ouderlijke woning te Haarlem het leven te benemen, door zijn polsslagader door te snijden. Vóór hij Zondagmor gen vroeg in ernstige toestand naar een Haarlems ziekenhuis werd overgebracht, heeft hij in een kort verhoor door de politie zijn daad bekend en de plaats aangegeven, waar een aantal uren later het li chaam van het meisje, dat in Joure (Friesland) woonde, door de politie is gevonden. De dader heeft bekend. VRESELIJK ONGELUK BIJ LIEMPDE. ZONDAGSDIENST 14 Mei 1950. Dr. Kolster Apotheek: N ij man. NED. HERV. KERK WAALWIJK. Zondag 14 Mei 1950 10 uur: Ds. W. L. Jens, collecte „geestelijke belangen'" 6.30 uur: Ds. W. L. Jens, catechismus. EEN KERK GEVRAAGD. Voor de kerk te Salatiga: Vorig bedrag 408.25 Van een missievriend, die hoopt dat hij niet de laatste is 25. N.N., Kaatsheuvel 2. Voor het bouwen van het woonhuis aan de Burg. Moo- nenlaan schreven in: L. Kooien, Waalwijk 44000 J. W. Nieuwenhuizen, Sprang 44637 A. Hoefnagel, Sprang 44200 L. v. Campen, W'wijk 43902 F. Couwenberg, Waalwijk 45900 A. J. Spuybroek, Waalwijk 45998 Fa. Pepping, K'heuvel 43590 A. v. Zeist, Waalwijk 46098 W. van der Hammen, Waalwijk 45900 BïOSCOOPPROGRAMMA. Totaal 435.25 SCHOENEN-RALL ÏE. Zoals men weet, wordt Zon dag 4 Juni de eerste Schoe- nen-Rallye gehouden, georga niseerd door Waalwijks Be lang. Hoewel de deelname beperkt is, krijgt iedere auto bezitter in de Langstraat ge legenheid om in te schrijven. Dit houdt in dat het zaak is dit zo spoedig mogelijk te doen, daar de inschrijvingen behandeld worden in de volg orde van binnenkomst, Het spreekt vanzeli, dat er overal veel belangstelling be staat voor dit buitengewone sportgebeuren. Bovendien heeft de organiserende ver eniging een waardevolle wis- selprijs beschikbaar gesteld voor deze rit en Waalwijkse fabrikanten, importeurs en handelaren hebben het hunne bengedragen door nog andere prijzen beschikbaar te stellen. Alles wijst er dus op dat de Schoenen-Rallye 1950 een succes zal worden en zich daardoor een vaste plaats zal veroveren in de rij. De naam zal de herkomst ervan overal bekend maken. NED. ROODE KRUIS. Drie jeugdige personen gedood en vijf gewond. Dinsdagavond omstreeks kwart voor tien is op de Rijksweg 's Bosch-Eindhoven een verschrikkelijk ongeluk gebeurd, dat aan drie perso nen het leven heeft gekost. Vijf werden min of meer ern stig gewond. Het ongeluk is gebeurd on der de gemeente Liempde. De harmonie Concordia uit die plaats had juist een serenade gebracht aan een uit Indone sië teruggekeerde plaatsge noot-militair. Het korps be vond zich op de terugweg en marcheerde op de rijksweg. Er achteraan liepen vele jon gelui, die mee waren geweest naar het huis van de gerepa trieerde militair. Een uit de richting Boxtel komende personenauto is ach ter op de jongelui ingereden. Drie er van werden op slag gedood, n.l. de 19-jarige mon teur C. Saris, de 19-jarige klompenmaker C. v. Hasten- berg en de 18-jarige molenaar Th. van Hal. Vier personen werden gewond, n.l. de 20- jarige Henrica van Mens- Boven alle strijd en nood zwaait de Roode Kruisvlag, het symbool van menslievend heid, bescherming en hulp. Barmhartigheid kent geen grenzen. Het Roode Kruis helpt U ten allen tijde. Helpt gij allen nu ons om paraat te blijven ons mooie werk goed te verrichten Steunt allen finantieel onze collecte, ieder naar vermogen. Collecte wordt gehouden van 27 Mei tot 4 Juni a.. Afd. Waalwijk, Drunen, Sprang-Capelle, Waspik. AANBESTEDINGEN. Dinsdagmorgen had op het Raadhuis de aanbesteding plaats van het bouwen en uit breiden van het gemeentelijk slachthuis en van het bouwen van een woonhuis aan de Burg. Moonenlaan. Voor het eerste werk werd als volgt ingeschreven: L. van Campen, Waalwijk 10393 W. v. d. Hammen, Waalwijk S 10990 A. Hoefnagel, Sprang-Capelle f 12600 L. Kooien, Waalwijk 10500 A. Spuybroek, Waalwijk 11890 Musis Sacrum: „Staat dei- Verleiding" is een film van Fritz Lang. Hierin verfilmde hij het drama van drie men sen die elkaar en anderen be driegen en er aan ten gronde gaan. De film draait van Vrij dag tot Maandag. Toegang 18 jaar. Woensdag en Donderdag (Hemelvaartsdag) zijn voor Abbot en Costello in de film „Abbot en Costello zwaaien af". In het begin van de film doen ze dit uit het leger, maar van het witte doek pas als ze een hoop gekkigheden heb ben uitgehaald. Luxor Theater: Een lugu ber geval is „Het Masker van Dimitrios" dat Vrijdag t.m. Zondag draai. Er is een mis dadiger vermoord en een de tective-schrijver begint het le ven van deze man na te zoe ken. Hij komt daarbij tot ver rassende ontdekkingen en langzaam maar zeker volgt de ontknoping. Toegang 18 jaar. De titel van de film die Woensdag en Donderdag (He melvaartsdag) 'draait, „Rin-, kelende Sporen", wijst al op de Wild-West.Daar speelt zich dit verhaal van roof, liefde en verraad dan ook af. Toe gang 14 jaar. CIRCUS STRASSBURGER KOMT MAANDAG 15 MEI. TEL.-ADRES „ECHO". Aan ons nummer van 11 Mei 1940 ontlenen wij enige berichten omtrent de eerste dagen van de oorlog in plaats en omgeving. Natuurlijk stond ons blad vol van mededelin gen, verordeningen, nood maatregelen enz., maar we bedoelen hier meer de indruk der eerste oorlogsdagen. Alles bleef rustig. Het schokkende nieuws dat de oorlog was uitgebroken, werd in onze gemeente kalm en met berusting ontvangen. Reeds vroeg in de morgen voor dag en dauw waren ve len gewekt door het ronken der vliegtuigen en het don deren van het luchtafweer geschut. Langzaam doch zeker brak het treurige nieuws door, dat ons vaderland in oorlog was. Nederland, een land met een regering en een bevol king dat nimmer ook maar iets gedaan heeft dat de neu traliteit in 't gedrang bracht, is dus in deze gruwelijke krijg betrokken. Waalwijk, evenals ons ge hele vaderland, bleef kalm en vol moed en vertrouwen in 't krachtige bewind van onze regering en de paraatheid van onze weermacht. Moge God ons vaderland bijstaan. Naar wij vernemen is men in onze gemeente druk bezig van gemeentewege een 5-tal schuilloopgraven aan te leggen van pl.m. 100 meter lengte. De Waalwijkse luchtwachters terecht. Zo juist vernemen we dat ook de Waalwijkse luchtwach ters terecht zijn. Zij vertoeven volgens de ons verstrekte mededeling in Axel (Sas van Gent?) en zullen nu wel spoedig gelukkig thuis zijn. De gevolgen van de oorlog. Ook Kaatsheuvel is niet vrij gebleven van de gevolgen van de oorlog. De geruchten ech ter dat geheel Kaatsheuvel verwoest is, zijn, evenals vele anderen, schromelijk over dreven. Maandagmorgen reeds zeer vi'oeg komt de lange extra- trein van Circus Strassburger op het station te Waalwijk aan en dan wordt dadelijk met de opbouw op 't Vredes- plein begonnen, waar intus sen alles reeds afgemeten is. Zondagavond wordt nog te Bergen op Zoom gespeeld en extra groot is deze prestatie om geen dag over te slaan, omdat het afladen te Waal wijk aan de losplaats nog met bijzondere moeilijkheden ge paard gaat. En als de stallen dan opgebouwd zijn, komen de stoeten prachtige paarden, voornamelijk van Nedei'land- se bodem en uniek aan de naam Strassburger verbon den. Ook ijsberen zijn in dit programma sedert lange jaren weer te zien en in de uitge breide menagerie zien we nog bruine beren, drommedarissen van een half jaar oud, apen en heel lieve kleine beertjes en paardjes. In het program ma treden nog allerschattig- ste baby-olifanten, Mexicaan se stieren, zebra's en guana- co's op en de ijsberën worden gepresenteerd door een Ne derlandse temmer uit de dres- suurschool van Kant uit Val kenburg (Limburg). In dit Mijnhardt's Zcnuwtablettco sterken cn knlmcrcn Uw zenuwen* De eerste dag beleefde ech ter onze plaats angstige ogen blikken. De militaire trans portcolonne, die Vrijdag 10 Mei van Tilburg naar het Drongelse Veer trok, werd 's middags om half drie onge veer het doelwit van een Duitse vlieger-afdeling. Op de weg van Kaatsheuvel naar Loon op Zand vielen verschil lende bommen die een 9-tal slachtoffers eisten, waaronder zes Nederlandse soldaten en een officier, die gedood wer den, terwijl een soldaat ge wond werd. Verder moesten ook een paar jongens hun nieuwsgierigheid met de dood bekopen. De 13-jarige Snoe ren en de 11-jarige Laros wer den op Den Horst nabij het café L. van Berkel door een bom gedood, terwijl de 12- jarige Voogd ernstig gewond werd. Verschillende andere jongens liepen lichte kwet suren op. In de weide van landbouwer de Graaf werden twee koeien gedood en op 't vroegere voetbalveld achter café van Berkel een paard. De woningen op Den Horst werden deerlijk beschadigd, nagenoeg geen ruit bleef heel, terwijl de pannen alle van hun plaats gedrukt werden. Vele transportauto's van ons leger werden door bommen getx-of- fen, eveneens een luxe auto van de firma Martens-Otten, die in brand vloog. In de aan de weg gelegen bossen is de kracht van de explosies nog te bezichtigen. Vele nieuws gierigen uit de verre omtrek komen nog dagelijks de ge volgen van dit luchtbombar dement bezien. programma zijn ook weer een troep Abessijnse pyramide- bouW.ers en springers te zien. Voorts Regina, Karei en Elly Strassburger in hun nieuwste scheppingen met hun edele naarden. Nog nooit geziene Franse clowns laten Uw lever schudden van de verlichtende lach; voorts een fameus jong leur, luchtnummers, kunst wielrijders en twee aantrek kelijke Nederlandse nummers. En 'dan als bijzondere attrac tie Borra, de eerlijke zakken roller, de man, die alles van U wegneemt, zonder dat U er

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 1