I Wijde Wereld Ce Sociaal-Economische ontwikkeling van Waspik DElBHGffiU Waalwijkse en Langsiraatse Courant Hit v.o&h,St&(L Mn J.c&ufnau De Heilig Jaar viering GAPELLE UIT DE Een Reizende Tentoonstelling „25 HEILIGE JAREN" Qavrillrinrfsriniwikkelinc] en Beroepsstructuur MAANDAG 15 MEI 1950. Uitgever Waalwijkse ANTOON TIELEN Stoomdrukkerij Hoofdredacteur JAN TIELEN DE ECHO VM HET ZUIDEN 72e JAARGANG No. 40 Abonnement 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 205 rrn 48 SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO' OPGERICHT 1878. Het voorstel van de F rate minister van buiten- landse zaken, Robert Scuman, «m het beheer over de Franse en Duitse mijnen staalindustoieën te ver enigen, heeft veel verschlende reacties gewekt: van enthousiasme, via voorziaigheid tot ongerustheid. Wat niet te verwonder ens, daar er de belangen van heel West-Europa in be-okken zijn. De drie ministers bijeen. Het enthousiasme komt op de eerste plaats van Amerika en Duitsland. Dean Acheson, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken erkende met sympathie en goedkeu ring de betekenis en de ver reikende bedoelingen van het Franse initiatief; hij achtte t een uiterst belangrijke ont wikkeling. Zowel de Duitse regering als de industrie zijn geestdriftig. Zij zien echter t voorstel in een nog groter ver band: een stap op de weg naar een economische Frans-Duit se unie, zoals kanselier Ade nauer indertijd heeft voorge steld. Men realiseert zich de moeilijkheden die nog te over winnen zijn, maar acht het noodzakelijk die te overwin nen omdat de vrede op het spel staat. Anderen verklaar den dat hun eerste indruk „beslist gunstig" was. De voorzitter van de Duitse Bondsraad noemde het voor stel „een moedig besluit." In andere landen zijn de reacties meer Verscheiden. In Frankrijk zelf is men gere serveerd. Van de staalindu strie, zowel van de zijde der werkgevers als van werkne mers, wordt veel tegenstand verwacht. In de commissie voor buitenlandse aangelegen heden werd al een voorstel ingediend dat de regering het plan van Schuman zonder voorafgaand overleg met het parlement zou verwerpen. Het werd verworpen met 18 tegen 17 stemmen, op 't nip pertje dus. Ook de Engelsen staan nog al sceptisch tegen over het voorstel van Schu man. Vooral de liberalen staan er niet onwelwillend te- 'onderdag is de drie-minis- tei-conferentie in Londen be- gonen. Ze heeft de eerste dag nit veel bijzonders opgele- v€d. Als doel de vrede, en dit voral door de opbouw van ea sterke verdediging door ht Noord-Atlantisch Pact en d< versterking van de econo- n^che basis van de Westerse mgendheden. In dit verband lggen zij vooral de nadruk o de noodzaak van samen vjrking. Hulp aan Z.O.-Azië. De Amerikaanse ondermi- rster van buitenlandse zaken heft gezegd dat de Verenig- G Staten van plan zijn in de Qmiddellijke toekomst mili- tire en economische hulp te trienen aan Zuid-Oost Azië. voorstel van een speciale ommissie van onderzoek wil o regering zo spoedig moge- Ik verwezenlijken dat er 64 rillioen dollar wordt ver leend voor economische en tchnische hulp en 't congres beft al 75 millioen dollar tegestaan voor militaire hulp an de landen rondom China. Voor Indonesië is een be- cag van 11 te millioen dollar oorgesteld, die voornamelijk esteed zullen worden aan mdbouw, gezondheidszorg en iet onderwijs. Volgens wel- ngelichte kringen zou van de hi lit aire hulp Indonesië vijl nillioen dollar krijgen. Privateer neergeschoten. De Amerikaanse regering ïeel't bekend gemaakt hoe de /ermiste Privateer enkele sen is neergeschoten. Uit wel ke bron deze gegevens komen, is niet bekend. Vier Russi sche jagers hebben op 8 April van achteren het vuur op het Amerikaanse vliegtuig geo pend, bijna 50 kiïofneter uit de kust van door de Russen bezet gebied. Het vliegtuig vloog in brand en de Russen hebben getracht overblijfse len van het toestel en moge lijke overlevenden op te pik ken. Of ze daarin geslaagd zijn, is niet bekend. Volgens de Amerikaanse re gering zijn deze gegevens ab soluut betrouwbaar. Intercontinentale telex. Woensdag is de eerste inter continentale telexdienst ter wereld langs radio-weg offi ciéél geopend. Deze dienst tussen Amsterdam en New- York is tot stand gekomen in samenwerking tussen de P.T.T. en de Radio Corpora tion of America (R.C.A.). Hierdoor kunnen 250 belang rijke firma's in New-York en de Nederlandse telex-abonné's schriftelijk met elkaar in con tact treden. De uitvinding van een Nederlands ingenieur heeft dit mogelijk gemaakt. De opening geschiedde door de directeur-generaal der P.T.T., de heer L. Neher, in aanwezigheid van een aantal Amerikaanse autoriteiten. AMBON BIEDT WEERSTAND. De ontwikkeling van de si tuatie op Ambon heeft er toe geleid, dat maatregelen zijn genomen om de Nederlandse burgers, die daartoe de wens te kennen hebben gegeven, van het eiland te evacueren. Hiertoe is het m.s. Kota In- ten naar Ambon gedirigeerd. Het zal enige honderden Ne derlandse burgers, enige hon derden Indonesische leden van het K.N.I.L. (niet Am- bonnezen) met hun gezinnen aan boord nemen. Dit betekent, dat de Ambo- nese leden van het K.N.I.L. hebben geweigerd, het bevel om zich bij de feiten neer te leggen, op te volgen. Hetgeen de consequentie heeft, dat de verdere banden met 't KNIL worden afgesneden en zij uit het K.N.I.L. zullen worden gestoten met het verlies van alle rechten. DE VIEZENNOT A. Omtrent de monetaire voor uitzichten voor 1950 is nog weinig met zekerheid te zeg gen. Dit deelt de regering mee in een Deviezennota de Canisius-college, dat momen teel 800 leerlingen telt, her dacht. DRAMA TE SITTARD, Vechtpartij in café eist twee doden en drie gewonden. Vrijdagavond omstreeks half twaalf heeft zich in het café van S. te LeyenbroekSit- tard aan de Heerlenerweg 'n drama afgespeeld. Twee per sonen werden gedood, twee andere ernstig en één licht gewond bij een hevige ruzie, die hier door nog onbekende oorzaak is uitgebroken. De ruzie ontaardde al spoe dig in 'n ware veldslag, waar bij van messen werd gebruik gemaakt en ook een serie schoten uit een revolver wer den gelost. De kastelein vluchtte achter zijn tapkast vandaan en waarschuwde te lefonisch de politie. Toen deze ter plaatse verscheen vond zij twee doden, n.d. de gebroe ders B., woonwagenbewoners, van wie er één uit Uoord- Brabant en de ander uit Z.- Holland afkomstig was. Zij waren ingeschreven in het der Katholieke Universiteit: Nijmegen, op 15 November in een ueviwcnuuia «■- w n„... ---- vijfde in een reeks, die onze I centrale bevolkingsregister. Prof. Beel buitengewoon hoogleraar te Tilburg. Prof. dr. Beel is benoemd tot buitengewoon hoogleraar in het administratieve recht aan de Katholieke Economi sche Hogeschool te Tilburg. TWEEDE KAMER AAN VAARDT AFSCHAFFING ONDERNEMINGS BELASTING. De Tweede Kamer heeft 't wetsvoorstel tot afschaffing van de Ondernemingsbelas ting en verhoging van de Ver mogensbelasting aangenomen met 78 tegen 4 (Comm.) stem- men. Te voren had de heer Hoi- stra (P. v. d. A.) de door hem ingediende amendementen in getrokken. Voorts heeft de Kamer het wetsontwerp tot wijziging van penover, maar de socialisten I wejten geleden door de Rus zien hun nationalisatieplan in gevaar Officiële kringen ge ven geen duidelijk bescheid. In ons land werd de indu strie door het plan verrast en men staat er zeer voorzichtig tegenover. Men wil eerst de kat'eens uit de boom kijken. Zo heeft Schuman West- Europa wel wakker geschud met zijn concreet plan om tot nauwere internationale sa menwerking te komen. Men moet natuurlijk afwachten wat het uithaalt, want hoe goed de wil ook is, de landen zijn nog zeer terughoudend als het er over gaat iets prijs te geven. nationale armoede illustreert aan de Tweede Kamer. Het aanvankelijk op 20 millioen gulden geraamde batig saldo van de Rijksbegroting 1950 is door de gewijzigde omstandig heden voornamelijk door de devaluatie en de Ronde- Tafelconferentie verkeerd in een tekort, dat in dit sta dium wordt geraamd op circa 220 millioen gulden. Tegen over dit minder gunstige be grotingsperspectief staat: dat een deel der verhoogde uit gaven betrekking heeft op een aantal betalingen aan 't bui tenland, die niet leiden tot een geldvermeerdering hier te lande; dat de credietverlening aan Indonesië belangrijk min der zal zijn dan in 1949 en dat ook in 1950 mag worden gerekend op extra ontvang sten uit hoofde van het in halen van achterstand bij de belastingheffing. CANISIUS-COLLEGE 50 JAAR. Verder was de 85-jarige H. uit Leyenbroek levensge vaarlijk gewond en zekere M., uti Sittard, een broer van deze laatste, bleek licht gewond te zijn. De overige leden van het gezelschap, dat bestond uit 8 mannen en een vrouw, waren met de beide auto's waarmede zij omstreeks acht uur in de avond arriveerden en die de letters HX en U droegen, er vandoor gegaan. De politie is overgegaan tot arrestatie van verscheidene personen. Ook de beide auto's zijn in beslag genomen. GROTE MIJNRAMP IN BELGIë. Acht en dertig doden. Een mijngasontploffing in de Belgische steenkoolmijn, heeft aoht en dertig mijn werkers het leven gekost. Er zijn 37 doden en 3 zwaarge wonden naar de oppervlakte gebracht. Een mijnwerker wordt nog vermist, maar er bestond geen hoop meer dat Op 26 Mei a.s. zal een voor Katholiek Nederland belang rijke reizende tentoonstelling: „25 Heilige Jaren" haar rond gang door Nederland begin nen. Deze tentoonstelling geeft voor iedere bezoeker interes sante gegevens en curiosa over de Heilige Jaren, gevierd vanaf 1300 tot en met heden, alsmede een overzicht van de belangrijkste feiten en ge beurtenissen onder het Pon tificaat der Pausen, die in het betrokken Heilig Jaar aan het hoofd der Kerk stonden. Voorts is op deze tentoon stelling te bezichtigen het schilderij van Z.H. Paus Pius XII, bij het begin van het huidige Jubeljaar in Rome, geschilderd door de Bossche kunstschilder Wim van de Plas. In Den Bosch zal deze ten toonstelling voor de eerste maal kunnen worden bezich tigd en wel van Vrijdag 26 Mei tot en met Woensdag 31 Mei a.s. Daarna gaat de tentoonstel ling naar nog 24 andere ste den van ons land. De reis zal beëindigd worden in de stad cl S. Het initiatief tot deze rei zende tentoonstelling is uit gegaan van de Stichting: „Ac tie 1950 ten bate van Katho liek Gemeenschapswerk". De heer S. J. L. M. de Vreese, bibliothecaris van de R.K. Openbare Leeszaal te 's-Gra- venhage maakte de opzet en het arrangement voor deze tentoonstelling. Voor de locale organisatie in de verschillende plaatsen hoopt de Stichting de mede werking te verkrijgen van het Bestuur en de Directie der eventueel ter plaatse geves tigde Katholieke Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Waardevolle medewerking bij de voorbereiding en sa menstelling dezer tentoon stelling werd verkregen o.a. van de Internuntiatuur. Ko ninklijke Bibliotheek, Rijks penning-Kabinet, Bisschoppe lijk Museum te Haarlem, Stadsarchief Delft, Archief Seminarie Warmond, 't Zoua venmuseum te Oudenbosch en uit kringen van particuliere verzamelingen. Met grote luister en in te genwoordigheid van Mgr. de'Drankw'et"en de fïnancie- bi^hop van Den g ring van de Ziekenhuisbouw BoschVru£||taan vJan het bracht zou worden. Dit ia de z.h.st. goedgekeurd. nei 6 Waspik een beroep uitoefent toegenomen van 34 per 100 in 1930 tot 38 per 100 in 47. Het typische hiervan is, dat dit vooral een gevolg is van het feit dat het aantal vrou wen in de beroepen verdub belde van 7 in 1930 tot 14 pei 100 in 1947. Het aantal man nen bleef relatief gelijk. Het totaal nam slechts heel weinig toe sinds 1909, het bedroeg steeds ca. 1000 mannen, ter wijl de vrouwen toenamen van 110 tot 219. Dit is ver klaarbaar uit de bevolkings ontwikkeling zoals die hier boven geschetst is. Ook voor ons atoombommen? Militaire experts van de Amerikaanse regering zijn bezig een plan op te stellen om alle landen van het Atlan tisch Pact met atoombommen te bewapenen. Men meent dat dit goedkoper en effectiever is dan de uitgebreide uitrus tingen die nu vereist zijn. De controle zou moeten worden opgedragen aan een Atlantische commissie, die dan als taak krijgt te waken over de geheimhouding der opslagplaatsen en der gege vens. Als opslagplaatsen ko men op de eerste plaats in aanmerking Canada, Enge land en Noord-Afrika. Gaat men er toe over in alle lan den van het Atlantisch Pact bommen op te slaan, dan zou de controle aan een geheel Amerikaanse commissie ko men. Het doel van deze verdeling is om atoombommen bij de hand te hebben als de Russen zich eens sterk genoeg moch ten voelen en hun slag pro beerden te slaan. West-Euro pa moet dan tegenover het Russische voorraadje niet met lege handen staan. Nochtans is er in de Ver enigde Staten genoeg verzet tegen het plan. Men ver trouwt de West-Europese lan den niet allemaal even veel en acht de noodzakelijke ge heimen er niet voldoende vei lig Wat overigens niet zon wonder is. Het plan is trou wens nog maar in studie en er is nog geen enkel besluit genomen. Stel je voor dat je een atoombom-opslagplaats achter je huis krijgt. In opdracht van het gemeentebestuur van Waspik heeft het Economisch Technologisch Instituut te Tilburg een rapport samengesteld over de sociaal- economische toestand en haar ontwikkelingstenden ties in de gemeente. Het doel hiervan is een in zicht te krijgen in de economische structuur van Waspik als uitgangspunt voor te nemen maatrege len. Wij stellen ons voor enkele artikelen aan dit belangrijke en interessante rapport te wijden. De samenstellers van het rapport behandelen achtereen volgens een drietal vragen: Welke ontwikkeling is er in de bevolkingsloop sinds 1880 te onderkennen en welke fac toren zijn op deze ontwikke ling van invloed geweest? Op welke wijze en in welke mate werd deze bevolking in het verleden opgevangen en wel ke economische bestaansmo gelijkheden biedt Waspik he den ten dage aan haar bevol king? Hoe zal de waarschijn lijke ontwikkeling der bevol king in de naaste toekomst zijn en welke maatregelen dienen als gevolg hiervan ge nomen te worden en in welke proporties? Bevolking. De bevolkingstoename van Waspik in de laatste 67 jaar, van 2950 in 1880 tot 3442 in 1947, is zeer laag geweest. Immers, was de toename in Waspik in die tijd 13%, in de hele provincie Noord-Brabant en het Rijk bedroegen de per centages resp. 151% en 139%. Dit is dus heel weinig. Waaraan ligt dat nu? De bevolkingsontwikkeling is van twee factoren afhankelijk, n natuurlijke en een sociaal- economische factor. De eerste betreft dan de geboorte-over schotten, als er namelijk meer geboorten zijn dan sterften en de tweede houdt verband met het emigratie-verschijnsel, dit wil zeggen de vestiging in en het vertrek uit de gemeente. Wat de natuurlijke factor nu aangaat: het aantal ge boorten per duizend inwoners daalde van 33 in 1880 tot 23 in 1940, terwijl ook absoluut gezien in het verleden elke vijf jaar minder mensen ge boren werden, maar in de pe riode na 1940 is het aantal ge boorten weer toegenomen tot 29 per duizend inwoners. Het sterfte-cijfer per 1000 daalde ook van 25 in 1880 tot 10 in 1940. In de tijd daarna liep het weer op tot gemiddeld 18. In verhouding tot provincie en rijk was dit sterfte-cijfer in het verleden vrij hoog. Al met al zijn de geboorte-overschot ten per 1000 inwoners van 1880 tot 1945 zodanig toege nomen, dat ze in het laats*" genoemde jaar bijna het dub bele bedroegen, namelijk van 8 tot 16. Het totale geboorte overschot sinds 1881 beliep 1547 en het rapport conclu deert dat de bevolking van Waspik uit haar natuurlijke aanwas een behoorlijke groei vertoonde. De sociaal-economische be- volkings-ontwikkeling was hieraan echter geheel tegen gesteld, m.a.w. ze deed de toename voor een groot ge deelte of helemaal teniet door een groter vertrek dan vesti ging. Zo beliepen tussen 1930 en 1945 de vertrek-overschot ten 133—181% van de ge boorte-overschotten, wat wil zeggen dat ondanks die ge boorte-overschotten geduren de deze periode het bevol kingsaantal voortdurend is te ruggelopen. Over de hele pe riode 1880—1945 vertrokken uit Waspik 2325 personen meer dan er zich vestigden, wat betekent dat de natuur lijke aanwas hierdoor met niet minder dan 91,3% ver minderde en de totale bevol king maar met 13% of 39- zielen kon toenemen. Waarheen en vanwaar. De vraag rijst: waarheen zijn de personen die Waspik in de loop der jaren hebben verlaten gegaan? Het rapport heeft hierover gegevens over de jaren 1939—1948. Het on derscheidt dan: de omgeving van Waspik, waartoe horen 's-Gravenmoer, Waalwijk Sprang-Capelle, Donigen, Raamsdonk en Dussen, West- Midden- en Oost-Brabant, de rest van Nederland en 't bui tenland. Dan blijkt op de eer ste .plaats dat, behalve in de jaren 1944 en 1946, de trek uit Waspik steeds groter is ge weest dan de trek naar Was pik. Vervolgens dat 40,9% der mannen en 34,9% der vrou wen die uit de gemeente weg trokken en naar andere pro vincies is gegaan, vooral naai Noord- en Zuid-Holland. Maar ook kwam 40% van de men sen die binnenkwamen van buiten de provincie. In de om liggende gemeenten vestigden zich 16% der mannen en 23 procent der vrouwen. Van de genen die binnenkwamen was 16,5% uit de omgeving. Dan volgen Midden- en West-Bra bant, terwijl de rest van min der betekenis is. ergste mijnramp, welke Bel gië sinds 1932 getroffen heeft. In de kolenlaag waar de mijnontploffing zich heeft voorgedaan, werd reeds eni ge weken geleden mijngas waargenomen. De gevaarlijke plaats werd toen afgesloten. Daar sedert enkele dagen geen spoor van gas meer werd op gemerkt, werd besloten de muur, waarmede de gang was afgegrendeld, af te breken. Bij het opruimen van deze muur moet de ontploffing zich heb ben voorgedaan. Uit de meer dan 100 vrij willigers die zich aanmeldden, werd een reddingsploeg van dertig man gevormd. De red ders moesten in een bijna on dragelijke hitte werken. Er ontsnapte nog steeds mijngas en een nieuwe ontploffing was niet uitgesloten. Achter de gesloten hekken van de mijn stonden honder den mannen en vrouwen te wachten op nieuws. De doden werden in witte lakens gerold en naar een loods gebracht, waar bloedverwanten werden toegelaten om hen te identifi- ceren. Onder de slachtoffers bevinden zich verschillende Duitsers, Polen, Italianen en Oekrainse ontheemden. VLIEGTUIG NEERGESTORT. Vrijdagmorgen om half elf is een „Firefly" van de Ma rine Luchtvaartdienst op een weiland midden in het be bouwde Haarlemse Bos- en Vaartkwartier neergestort. Het toestel sloeg een krater van vier meter diepte in de grond en de wrakstukken werden over een afstand van honderden meters in de om trek verspreid. Ooggetuigen verklaarden, dat het toestel „loopings" maakte op geringe hoogte boven de stad en tij dens één van deze loopings kon het blijkbaar niet meer tijdig recht komen. Toen het toestel naar bene den stortte, sloeg de motor af. Onmiddellijk zijn hulpploegen van brandweer en politie be gonnen met de wrakstukken der cabine, die diep in de grond waren gedrongen, uit te graven en hebben de bestuur der gevonden. Hoe zijn deze mensen nu over de verschillende beroe pen verdeeld? Het aantal pei- sonen in de landbouw is sinds 1909 steeds toegenomen, zowel absoluut als relatief, van 246 of 21,7% tot 395 of een derde in 1947. De landbouw ontwik kelde zich dan ook in die tijd van de minst belangrijke tot de op één na meest belangrij ke werkgelegenheid in Was- pile De bedrijvigheid in Handel en Verkeer nam van 1909 tot 1930 ook toe, maar daarna volgt er een diepe daling van 29% van het totaal tot 15% re S4.IIW1 r in 1947. Dit kan voornamelijk gan de leerplicht voldoen worden aan 1 do^r de 2-jariqe dagcursus op de De economische bedrijvigheid, Vervolgens wordt nagegaan hoe de bevolking van Waspik in haar onderhoud voorziet. Daarvoor verdeelt het rapport de beroepen in drie catego rieën: industrie, land- en tuinbouw, handel en verkeer en de overige beroepen, waar in zijn overgebracht de vrije beroepen, godsdienst, onder wijs en huiselijke diensten. Het aantal personen (lat in Landbouw-huishoudschool. Half Juni zal de Chr. Land- bouw-Huishoudschool geopend worden. Wat leren de meisjes op een Landbouw-huishoudschool Op een Landbouw-huishoud school wordt huishoud-onderwijs gegeven voor het platteland. Op het platteland stelt het leven van de huisvrouw andere eisen dan in de stad. Behalve dat zij haar huishouding moet verzorgen, moet zij meer kennis hebben van in maak, het onderhoud van bloe men. en groententuin, enz. Meisjes die 6 klassen van de lagere school doorlopen hebben toegeschreven worden aan feit dat de in Waspik inge schreven schippersbevolking overgeschreven werd naar t Centraal Bevolkingsregister. Dit heeft natuurlijk ook zijn invloed gehad op het geheel, zodat anders waarschijnlijk aanmerkelijk meer dan 40 /o van de bevolking zijn bestaan in een of ander beroep zou vinden. De ontwikkeling in de vrije beroepen (z.b.) is ongevcei gelijk aan die van handel en verkeer. In 1909 waren hier nog 26 van de 100 personen werkzaam, in 1930 en 1947 waren die getallen 8 en 13. De industrie blijkt steeds de voornaamste bestaansbron te zijn geweest. Waren er m 1909 29 personen per 100 in de in dustrie werkzaam, in 1930 en 1947 is dat gestegen tot 39 a 40 Wel acht het rapport het opmerkelijk dat ze sinds 1930 vrijwel niet in betekenis is toegenomen. Op deze beroepsstructuur komen we nader terug. landbouw-huishoudschool te vol gen. Zij ontvangen daar alge meen vormend onderwijs als re kenen, taal enz., huishoud-onder, wijs als koken, wasbehandeling, patroontekenen, knippen, naaien, stofversieren, verzorgen van bloemen, groenten, fruit. enz. Deze cursus geeft het meisje een algemene vorming en leert haar d grondbeginselen van de huis houding. Na twee jaar kan haar een getuigschrift worden uitge reikt, dat haar toegang geeft tot een beroepsopleiding als hulp in de huishouding enz. Ook is het mogelijk, na deze twee jaar ver der te gaan met naaien. Voor oudere meisjes en vrouwen wor den avondcursussen gegeven in naaien en koken, desgewenst ook in onderhoud van huis en huis raad of wasbehandeling. (Zie advertentie in dit no.) Schoolvoetbalwedstrijd. Koningin Julianaschool Capelle— Chr. School Heistraat 2—1. Onder buitengewoon grote be, langstelling van de zijde van de inwoners van voormalig s-Gre- velduin-Capelle vond op Woens dag 10 Mei j.l. de voetbalwed strijd plaats tussen de twee elf tallen van de samenwerkende scholen. Ruim half 7 gaf de burgemees. ter van Sprang-Capelle de af trap, waarop zich een heftige, doch spannende strijd ontspon, die gedurende de gehele wedstrijd bleef bestaan. In de eerste helft was de school uit de Heistraat, op enkele momenten na, volko men in de meerderheid en een doelpunt kon niet uitblijven. Toen de keeper van Capelle bij een uitlooppoging, inplaats van het leer te grijpen, tegen een speler van de Chr. School aanschoot, veroorzaakte dit een doelpunt. Even voor de rust werd door de Heistraat een hoekschop geno men, waarbij de scheidsrechter het signaal voor de rust blies voor de bal de grond had bereikt. Deze hoekschop zou zonder dit signaal een doelpunt hebben be tekend, maar formeel had de 1 scheidsrechter volkomen gelijk. Te betreuren valt het daarom dat het publiek, dat de finesses van t voetbalspel nooit precies kent. luide zijn misnoegen te kennen moest geven over de beslissing van de scheidsrechter, ondanks het feit, dat deze op correcte, onverstoorbare, maar zekere wij ze deze moeilijke wedstrijd leidde, zoals men van een officieel bondsscheidsrechter ook niet an ders mag verwachten. Een woord van lof is dan ook zeker op z n plaats. Gezien het feit, dat de heer B. Spierings door ziekte verhinderd was de wedstrijd te leiden, deed het dubbel sympa thiek aan te weten, dat de heer Rosenbrand dadelijk bereid was deze wedstrijd te leiden, over tuigd van het feit dat een pro feet in eigen land nimmer geeerd wordt. Na de rust werd het tempo hoog opgevoerd. Trouwens, het was opmerkelijk dat de spanning

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 1