WAALWYK Waalwijkse en Langsiraatse Courant Land- en Tuinbouw Uit Nieuwkuijlc's verleden. Nu mag Nederland de markt niet laten glippen EEN LES VOOR;ONZE OVERHEID Aan- en Verkopen Lening van i 1.645.000 De Kapel van Nieuwkuijk. DINSDAG 30 MEI 1950. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN DE ECHD VM HEI ZUIDEN 72e JAARGANG No. 44 Abonnement 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 28. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. (Van onze economische medewerker) f -:3=!S^a De grotere activiteit, die Nederland op industriëel gebied aan de dag legt omdat de nood ons daartoe dwingt en een werkloosheidsvraagstuk er door op een afstand wordt gehouden, heeft er toe geleid dat wij er toe overgegaan zijn een speciale beurs voor onze producten te organiseren in een land, welks be taalmiddel de meeste aantrekkingskracht in de we reld uitoefent, Amerika. Vanzelfsprekend was dit experiment practisch on mogelijk geweest indien niet de E.C.A. ons alle hulp had aangeboden en vooral zou een mislukking ons deel zijn geweest indien men ons in handelskringen in de nieuwe wereld niet met open armen had ont vangen. Kunnen we nu spreken van een slagen van deze unieke expositie? Naar onze mening stellig. Om het geheel duidelijk te maken moeten wij eerst het speciale karakter van een tentoonstelling ais deze uiteenzetten. Het voorspel van deze nieu we reclame-stunt voor Neder land was al direct goed. Ame rika heeft millioenen dollars beschikbaar gesteld om de Europese landen er weer bo venop te helpen. Het is geen geheim dat wij als een zwaar gewond oorlogs-slachtoffer hiervan een grote hap hebben ontvangen. Nederland was ernstig gekwetst en men moest dus een grote dosis ge neesmiddelen toedienen om ons weer kracht in te spuiten. Dit gelukte niet alleen goed, maar de verwachtingen war den op bijna alle fronten overtroffen. Amerikanen, die eens kwamen kijken wat zij bereikt hadden met hun dol lartransfusies, keerden, wat Nederland betrof, opgetogen naar hun land terug en ver telden aan autoriteiten, bur gers en persmensen wat zij hier hadden gezien. Zo is de naam van ons land op aller lip gekomen en in alle dag-, week- en nieuwsbladen ver schenen, een voorbeeld van een volk, dat een toegestoken helpende hand niet alleen weet te grijpen, maar ook ui termate te waarderen. En ook een Amerikaan vindt het wel prettig eens te horen dat zijn offervaardigheid voor 't oude werelddeel nog ergens be loond wordt. Zo kweekte ons land „good will". Een akker werd omge ploegd voor Nederlandse pro ducten en voor tourisme naar dat kleine plekje grond, dat zoveel goeds had gedaan met de Marshall-dollars. De zaad jes, waaruit belangstelling voor Nederland moest groei en, schoten snel op uit vrucht bare aarde en na enige jaren waren de velden wit om te oogsten. Nadat onze naam over ieders lip was gerold, moest het Nederlandse pro duct door zoveel mogelijk Amerikaanse handen glijden, terwijl men er tevens zorg voor moest dragen dat de geesten van onze bondgenoten zoveel mogelijk „Holland- minded" werden. Uit deze gedachtengang werd de„Holland Fair" gebo ren, de reeds alom bekende beurs van Nederlandse waren in Philadelphia, een stad, die niet ver van New York ligt. Kunst, folklore en koopwaar. Drie afdelingen werden er ingericht op de 30.000 vier kante voet van het Gimbel- warenhuis, die ons gratis ter beschikking waren gesteld. De eerste vormde een soort mu seum waar Nederl. „meesters" werden geëxposeerd en ver der allerhande materiaal, be trekking hebbende op ons Vorstenhuis en de banden, die er in de loop der tijden werden gelegd tussen één der grootste en één der kleinste landen van de wereld. De tweede afdeling gaf een indruk van de typisch Neder landse ambachten, de kleder drachten en de nationale folk lore. Dit alles wekte de be langstelling op van de Ame rikanen, die iets bijzonders willen zien. Welnu, dat alles is apart en zo gleden de ge ïnteresseerd toekijkende ogen dan over de derde verzame ling goederen van Nederland se origine: industriële presta ties. Alles werd goed voorbe reid. Onze regering verzuim de niet de heer Kaufman, lei der van het Gimbel-concern, naar ons land te laten komen om de producten te keuren en hem de gelegenheid te geven allerlei inlichtingen te ver strekken en kwaliteit, samen stelling en verpakking van de te exposeren goederen. Kauf man kwam, zag en was meer dan tevreden. In een optimistische stem ming ging Prins Bernhard de Beurs dan ook openen. In zijn openingswoord legde hij er te recht de nadruk op dat wij een nauwe, economische sa menwerking wensen met de Ver. Staten en voegde hij er aan toe: „Bent u tevreden, zeg het anderen; bent u niet te vreden, zeg het ons". En daarmee begon de proeve, die na zo veel voorbereidingen en na het kweken van een grote dosis goodwill eigenlijk al niet meer kon mislukken. Niet zodra werden de poor ten van de Holland Fair ge opend, of het publiek stroom de naar binnen. Bij honder den, ja, bij duizenden golfden de bezoekers door de wandel gangen. In de eerste week had men ongeveer 50.000 mensen \er wacht, er. kwamen er driemaal zo veel. De con tante verkopen waren de eer ste week 30.000. Gemiddeld kocht elke bezoeker voor 1 dollar en daarop had men stellig niet gerekend. Een voorspel. Nu kan men van mening zijn dat daarmee dus zo'n ex positie geslaagd is en men te vreden huiswaarts kan trek ken. Niets is minder waar. Het gaat er niet om zoveel mogelijk aan Nederlandse productie op die eerste beurs te slijten, maar het gaat er vooral om te toetsen of men voor 1 keer koopt uit aardig heid of misschien als voorspel van grotere aankopen. Daar naast moet men weten of er nog middelen zijn om het Ne derlandse product aantrekke lijker te maken, bijvoorbeeld qua verpakking. En tenslotte is het van het grootste belang na te gaan welke soorten producten men koopt en hoe:, de prijzen liggen. Bezien wij nu de resultaten van deze Holland Fair, dan is het bemoedigend dat er toe nemende tevredenheid is te constateren over onze pro ducten, ook over het uiterlijk. Dat is een winstpunt, want een paar jaar geleden hoorde men nog niets dan gemopper over vorm, kwaliteit (soms) en verpakking (vooral). Dat is een bewijs dat wij op de goede weg zijn en dus wat dit betreft, zeker zo moeten voortgaan. Er dienen dus nog meer contacten te worden ge legd met Amerikaanse han delaars. Wat werd er gekocht? Kaas in de eerste plaats. Vooral de smeerkaas mocht zich in een grote belangstelling verheu gen. Verder gingen flesjes chocolademelk bij duizenden kisten van de hand. Ook an dere chocolade-producten en het Nederlandse glaswerk uit Leerdam verdienen een eer volle vermelding. Veel Ame rikanen wensten ook een Goudse pijp te bezitten. Dan kunnen we conserven, suiker werk, speelgoed en biscuits nog noemen. Andere produc ten, die zeer in trek waren, bewijzen dat men niet alleen naar voedings- en genotmid delen zocht: linoleum, dekens, metaalwaren en tafellinnen. En tot slot een specifiek pro duct uit ons waterland: zeil jachten. Van sommige andere producten werd ook vrij veel verkocht, doch er waren ook mislukkingen bij. Dat was nu eenmaal niet te voorkomen. Het aftasten van een vreem de markt naar gewenste pro ducten is geen eenvoudige op gave en vooral met nieuwe, nog onbekende artikelen blijft het altijd aanvankelijk een proberen. Uit een groot aantal van de goed verkochte producten kan men zien, dat er iets in zit voor de toekomst. Dat is ook gebleken uit de nabestellin gen. Er zijn er ook onder die na verloop van tijd op een verminderde vraag zullen stuiten, wanneer men niet zorgt dat men een breed op gezette reclame gaat maken. Een aanvankelijk vreemd ar tikel als coca-cola heeft in enkele jaren tijds in Neder land grote bekendheid ver worven, vooral dank zij de grote reclame. Dat is een vin gerwijzing, voor Nederlandse fabrikanten van chocolade melk. Het grote belang van de Holland Fair ligt vooral daar in, dat zij bewezen heeft, dat men in Amerika in brede la gen belangstelling heeft voor het Nederlandse product, zo dat men op meer plaatsen dergelijke beurzen moet hou den. Overal in dit uitgestrek te werelddeel moeten onze producten verschijnen in de toekomst. Het opschrift „Ma de in Holland" moet voor Amerikanen iets vanzelfspre kends worden. Niet op de wij ze waarop het „Made in Ja pan" in Nederland voor de oorlog bekendheid „genoot", maar in tegenovergestelde zin: als een waarborg voor goede kwaliteit en eerste klas ver zorging. De aard van de verkochte artikelen heeft ons nogmaals geleerd dat onze kansen lig gen bij de kwaliteitsartikelen. Deze worden dikwijls gele verd door kleinere bedrijven, die hiermee een kans krijgen en die dienen samen te wer ken voor tijdige levering en efficiënte reclame. Een groot bedrijf is altijd meer geneigd om een massa-artikel te bren gen. Daaraan heeft men in de V.S. geen gebrek, dat is nog maals gebleken. Ook voor de overheid is er lering te trekken uit deze beurs. Door een krachtsin spanning op commerciëel ge bied is men er in geslaagd goede resultaten te bereiken. Dit is een goede les en een voorbeeld ter navolging. On ze vertegenwoordigingen in den vreemde zal men meer op commerciële leest moeten schoeien. Dan zal men zien bij de aanstelling van goede commerciële krachten, dat er nog op veel plaatsen in de wereld mogelijkheden zijn voor ons product. In een tijd, waarin de politieke verhou dingen door hun machtspo sitie grotendeels worden be paald door enkele grote mo gendheden, hebben wij een taak onze buitenlandse posten meer op zakelijke grondslagen te bouwen. Dat zal onze po sitie in de wereld, die voor een groot deel wordt beheerst door economische krachten, niet onaanzienlijk versterken. Dit is een kostbare les uit de Holland Fair getrokken, die haar organisatie waard was om het vraagstuk over het al of niet slagen er van meer dan iets anders in positieve zin doet beantwoorden. Dr. H. R. M. De vergadering die de gemeenteraad van Waalwijk Donderdagavond hield, was half openbaar, half be sloten. Er werden namelijk verschillende zaken be handeld, waarvan de bijzonderheden niet aan de openbaarheid prijs gegeven dienden te worden. Dit was het antwoord van de voorzitter toert de heer Brouwer opmerkte dat zoveel punten in besloten zitting behandeld werden. Aan het begin van de ver gadering deelde de voorzitter mee dat de heer Pulles be richt van verhindering had gezonden. De notulen werden zonder op- of aanmerkingen onveranderd goedgekeurd. De diverse ingekomen stuk ken van Ged. Staten werden voor kennisgeving aangeno men, alsook het verslag over 1949 van de commissie tot we ring van schoolverzuim. Van de Bond van Nederlands Overheidspersoneel te Am sterdam was een uitnodiging binnengekomen tot vaststel ling van een verordening in zake jaarlijkse verstrekking van een vacantie-toeslag aan hét gemeente-personeel. De voorz. merkte op dat de gemeente steeds de regeling aanhield die ook voor 't rijks personeel gold en stelde der halve voor het schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Hetgeen geschiedde. „Fascistisch revolutionair". Dezelfde Bond had een uit nodiging gezonden om het ge meente-personeel gedurende de gehele dag op de nationale feestdag vrijaf te geven. Ook hierin volgde de gemeente de rijksregeling. Maar de voorz. vond de toon waarin 't schrij ven gesteld was van onbe hoorlijke aard, niet ten op zichte van de gemeente, maar tegenover het rijk; de voorz. noemde het fascistisch revolu tionair. Daarom stelde hij voor het stuk niet voor ken nisgeving aan te nemen, maar aan de bond te schrijven dat de raad het naast zich neer had gelegd en verontwaardigd was over de wijze waarop men zich tot de gemeente meende te moeten wenden. De heer Brouwer vroeg wat de reden er van was dat de Bond van Overheidspersoneel had geschreven als de ge meenten toch de rijksregeling volgden. Hierop antwoordde de voor zitter dat de gemeente vrij was de rijksregeling te volgen of niet. Óp zichzelf achtte hij de kwestie van het vrijaf ge ven op de nationale feestdag de overweging waard, maar niet op zo'n bepaald denig rerend schrijven. Daarop ging de raad met 't voorstel van B. en W. accoord en nam tevens voor kennis geving aan de mededeling van het bestuur der Interkerke lijke Protestantse Stichting „Zuid-Nederlands Sanatori um" te Breda, dat het initia tief was genomen tot stichting van een sanatorium in 't Zui den des lands. Bij 't voorstel tot wijziging van de politie-verordening vroeg de heer Duyvelaar of 't rookverbod ook gold voor voorstellingen in besloten clubs en voor smalfilms. De voorz. antwoordde dat het verbod alleen gold voor voorstellingen die voor het publiek toegankelijk waren, voor werkelijk besloten clubs dus niet. Voor smalfilms gold het verbod in het algemeen ook. De heer Verdoorn waagde zich met schroom op 't gebied van geiten en bokken. Hij vond het wel wat erg dat vol gens het voorstel niet-gecas- treerde bokken ouder dan vijf jaar niet gehouden zouden mogen worden en hij pleitte voor clementie. De voorz. echter meende dat dit een geval van over macht was. Overigens stelde hij de heer Brouwer gerust dat hij niet bang hoefde te zijn voor kleingeestigheden. Tenslotte zag dhr. v. Hees- wijk de uitdrukking „bran dende pijp" in de verordening liever vervangen door „pijp met brandende tabak", waar tegen de voorz. geen bezwaar had. Daarna ging de raad met het voorstel accoord. Daar de voorz. de punten 4, 6, 7, 8, 9, 10, 11 en 12 in besloten zitting wilde behan delen, kwam eerst punt 5 aan de orde, het voorstel tot wij zigingen van de begrotingen 1949 en 1950. De voorz. deelde hierbij mee dat de gemeente overging tot het aanschaffen van een politie-auto: een jeep waarop een nieuwe carosserie zou ge bouwd worden. Met outillage en al zou die 6500.kosten. Deze kosten kwamen niet ten laste van de gemeente, maar het rijk verleende er een bij drage in. De raad ging met het voor stel accoord. De heer Brouwer vroeg nu of het noodzakelijk was dat de volgende punten in gehei me vergadering werden be handeld. In aan de aanhef van de agenda stond dat de leden werden uitgenodigd tot het bijwonen van een openbare vergadering, en nu werden er van de 12 punten 8 in beslo ten zitting behandeld, terwijl hetgeen behandeld werd dik wijls toch al eerder de wereld in was. Volgens de heer Brou wer konden best enkele pun ten in de openbare vergade ring behandeld worden. De voorz. achtte de opmer king van de heer Brouwer niet geheel juist. De vergade ringen waren in principe openbaar, maar op voorstel van de voorzitter kon de raad in besloten of geheime ver gadering overgaan als er za ken behandeld werden die niet in de openbaarheid prijs gegeven dienden te worden. Dit ter bescherming van het algemeen belang en van par ticuliere belangen. Het be sluit moest dan in de open bare vergadering worden ge nomen en daar werd altijd zo veel bekend gemaakt als nut tig of wenselijk was. De heer Brouwer legde zich hierbij neer. Daarop ging de raad over tot geheime beraadslaging en toen weer werd geopend, wer den de volgvnde besluiten ge nomen: 4. Tot het sluiten van kas geldleningen tot een bedrag van 1.645.000 en tot het uit lenen van kasgeld, voor de dienst 1950. 6. Tot aankoop van vier ar beiderswoningen aan de Oost zijde van de Putstraat van A. van Hilst, H. A. Aarts en wed. F. C. Aarts. 7. Tot aankoop van grond ter grootte van 1.2148 ha. van F. J. L. Mombers. 8. Tot verkoop van een bouwterrein van 1225 M-, ge legen aan de Burgemeester Moonenlaan aan J. H. M. Mombers. 9. Tot verkoop van 'n bouw terrein aan de Oostzijde van de Wilhelminastraat, groot 426 M2, aan J. H. Sars. 10. Tot verkoop van bouw terrein aan de N.V. Landis en Gyr: 360 M2 ten Noorden van het Vredesplein naast de fa briek en 1200 M2 voor een dubbel woonhuis aan de Oost zijde van de Jan de Rooy- straat. 11. Tot onderhandse verhu ring van een gemeentewoning aan de Westzijde van 't Wan delpark aan J. Hueber voor de tijd van vijf jaar. 12. Tot hypotheekverstrek king voor particuliere wo ningbouw. Tenslotte stelden B. en W. voor naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten 't stratenplan tussen Mr. van Coothstraat en Kerkstraat te wijzigen. Waarmee de raad accoord ging. Dit was 't ein de van de openbare vergade ring. Het is een nationaal belang dat de 2.500.000.000 kg. stro, die Nederland jaarlijks voort brengt, zo volledig mogelijk gebruikt wordt voor de voed selvoorziening van ons vee en voor de vruchtbaaxmaking van onze graslanden. Daarom is het van groot be lang dat onze veehouders we ten welke mogelijkheden hun ter beschikking staan en kun nen onderstaande punten dan ook nooit genoeg naar voren worden gebracht. Wat kan de veehouder met stro? 1. Voeren naast eiwitrijk gras in de weide. (Besparing van gras en ge zonder rantsoen). 2. Voeren op stal naast water rijke producten, zoals bie ten, pulp, vezels enz. (Als droge stof-voorziening). 3. Voeren op stal naast eiwit rijke producten, zoals kla- vermeel, gedroogd gras en ruiterhooi. 4. Als strooisel onder het vee als besparing op warmte- energie, dus besparing op veevoeder. 5. Als strooisel in de mesthoop ter bewaring van gier en slappe mest. 6. Hokken bouwen in de herfst op het weiland ter beschutting van het vee, zodat dit langer in het land kan blijven, dus besparing op wintervoer en het nut tig maken van ruig gras land. 7. Deze hokken in de winter (dus de slappe werkmaan- den) afbreken, losmaken en over het weiland spreiden als beschutting voor de grasmat. Hierdoor in het voorjaar twee weken eer der gras. (Het weide-seizoen met 4 weken verlengen). 8. Deze stro-afdekking in het voorjaar opharken en door de mesthoop composteren, met behulp van de gratis lucht en regenwater, waar aan het stro is blootgesteld tijdens de wintermaanden. (Een voor onze gronden kostbare organische bemes ting). 9. Goed droog stro door jong eiwitrijk hooi mengen om broeien te voorkomen en een smakelijk voer te krij gen. 10. Stro-pakken als onderleg- geds in de hooivakken. Wat kan een veehouder met stro? Veel en nog eens veel! Li i r, want: hoe waterrijker voer, hoe meer stro; hoe eiwitrijker voer, hoe meer stro; hoe intensiever weidebouw, hoe meer stro voor organische mest; hoe meer jong hooi, hoe meer stro. Koopt oud stro van de vo rige oogst, dit is droog en TEL.-ADRES „ECHO". duurzaam en per 1000 kg. ge- - wicht veel goedkoper dan nieuw stro. Koopt eerste soort voor het voeren en voor het mengen door Uw jong en krachtig hooi. Koopt goedkoop tweede soort voor strooisel. Koopt derde soort voor de punten 5, 6, 7 en 8 en gij zult de veelzijdige waarde van stro-gebruik in de praktijk leren kennen. II. Bij de val van 's-Hertogen- bosch in 1629 kwam het eerste offensief alhier tegen het ka tholicisme, dat vervat lag in een officiële bekendmaking van 20 October, dat alle pas toors hun kerken moesten overleveren aan de nog te be noemen predikanten. Een Spaans plakkaat van 25 Oct. van hetzelfde jaar beant woordde deze kennisgeving met het verbod aan de pas toors hun kerken te verlaten. Aan dit bevel schijnen de pas toors zich unaniem gehouden te hebben, dank zij ten eerste de besliste houding van de bisschop en ten tweede aan de duidelijke stem van de kwar tierschouten. De bevolking reageerde zo sterk op deze tegenstrijdige berichten, dat de predikant Thomas Groen, residerend te Vlijmen, de kerk niet heeft kunnen geo pend krijgen en onverrichter- zake moest terugkeren. De heren van Onsenoort en Cuijck hierover door hem aangesproken, hebben ver zocht dit werk veertien dagen uit te stellen. Nadien werd hem gezegd dat Cuijck niet onder de Meijerij behoorde, maar onder het prinsbisdom Luik. Na de verovering van de Hertogstad waarbij al de pastoors uit de Meijerij wer den verjaagd, liet men nu de kinderen uit de omliggende streken hier dopen, waaraan de Staten van Holland niets konden doen en dit alles lij delijk moesten toezien. Zo vindt men dan ook hier ver meld staan dopelingen uit Waalwijk, Helvoirt, Crom- voirt, Haaren, Udenhout, Loon op Zand en Vught. Ook van uit Den Bosch, zelfs van Ter- heijden en Roosendaal wer den hier kinderen ten doop gehouden. In den jare 1637 enz. vinden we dopelingen vermeld uit Raamsdonk, Gan- soyen, Drongelen, Waspik, Dussen tot Bommel toe. Dit sacrament werd 't meest toe gediend door de aldaar dienst doende pater v. d. Wiel. Deze uitoefening van de godsdienst kén geschieden tot de vrede van Munster van 1648, waar bij Nieuwkuijk parochiëel van Drunen werd gescheiden, daar de Staten Generaal dit stuk land tot Staatsgebied verklaarden. Nu bouwden de inwoners van Onsenoort en Nieuwkuijk voor zichzelf een eigen parochiekerk, die ook na de scheiding door een Norbertijn van Tongerlo als pastoor bediend werd. Wan neer deze eerste herder in functie is getreden, hebben we tot heden niet kunnen achterhalen. Eerst in 't jaar 1676 wordt als eerste pastoor genoemd Chrysosthomus Go- voert. Nog vinden we in 1652 vermeld staan, dat deze streek was ingedeeld in het kwartier van Oisterwijk, waar een ze kere Blanckaert schout was. In dit kwartier trof men slechts in drie dorpen katho lieke ambtenaren aan, waar onder ook Nieuwkuijk. Bij een derde indeling van het Bisdom 's-Hertogenbosch in dekenaten, kwam Nieuw kuijk onder Geertruidenberg. Dit geschiedde in het jaar 1731. Deze indeling duurde tot het jaar 1865. In het jaar 1740 had Nieuwkuijk bij een nauw keuriger telling 625 commu nicanten. Bij een zeer felle brand, die op de Wolput in Vlijmen ontstaan was in het jaar 1746, ging ook de aloude kapel van Nieuwkuijk verlo ren. Deze was toen nog in 't bezit van de protestanten. Nadien bouwden deze voor hun gebruik spoedig een an dere. Met de komst van de Fransen in 't jaar 1795 vlucht ten de boeren van Onsenoort en Cuijck naar de heidorpen om niet te moeten werken aan de batterij van de Fransen, die Zondags te Vlijmen naar de kerk gingen en aldaar een dertig boeren met geweld hadden meegenomen. Een jaar daarop eindelijk, bij besluit van het gewestelijk bestuur van 29 April, werd de kapel aan de katholieken terugge geven. Twee jaar na de over gave maakten de Protestanten echter hierop tevergeefs nog aanspraak. En hiermede zijn we dan aan het einde geko men van de langdurige ge schiedenis van Nieuwkuijk.'s kapel. In een volgend artikel zullen we het een en ander mededelen over de kerk en haar geschiedenis. OPENING FORD-GARAGE. Vrijdagmiddag is de nieuwe Ford-garage, geëxploiteerd door de heer Pot, officiëel ge opend. Dit betekent ongetwij feld een grote aanwinst voor Waalwijk als centrum van de Langstraat in het bijzonder en voor de gehele Langstraat in het algemeen. Geen won der dan ook dat in de ver sierde garage, waar tevens een tentoonstelling werd ge houden van de nieuwste Ne derlandse Ford-producten, vooraanstaande persoonlijk heden uit de Ford-automo biel-industrie en vele zaken relaties aanwezig waren. Zo bevonden er zich o.a. de heer Knappe, salesman van de Ford-fabrieken, de heer Stib- be, met wiens medewerking het bedrijf tot stand was ge komen, architect, aannemer en vele andere vrienden en relaties. De heer P. Pot opende de bijeenkomst met een woord van welkom. Hij wees ver volgens op de vele moeilijk heden die hij te overwinnen had gehad eer hij zover ge komen was, waarbij hij voor al zijn dankbaarheid betuig de aan de heer Stibbe die hem een grote steun was ge weest bij het tot stand bren gen van deze zaak. Verder dankte hij de architect dhr. Van Huiten en de aannemer de heer Pellikaan uit Tilburg, die voor een snelle afwerking hadden gezorgd, alsmede schilders en alle andere die er toe hadden bijgedragen. Af zonderlijk noemde hij ook nog de heer Teninga die hem een grote steun was geweest, de directie der N.V. Ford-fabrie ken en het personeel dat uit stekend had meegewerkt. Daarna gaf hij het woord aan de heer Knappe, direc teur der Ford-fabrieken te Amsterdam, die het bedrijf zou openen. Deze wees op de service die het beginsel was van Henry Ford en van diens fabrieken. Zes en twintig jaar geleden was hij daarmee ook in Nederland begonnen, maar in Waalwijk was er lange tijd geen vertegenwoordiging ge weest, Waalwijk waardig. De heer Pot had daarin verande ring gebracht. Hij wenste hem succes en sprak de hoop uit dat de resultaten overeen komstig de zorgen aan het be drijf besteed zouden zijn en verklaarde bedrijf en tentoon stelling geopend. Namens de Nederlandse Ford-dealers, met name de Zuidelijke, sprak dhr. Kneg- tel uit Tilburg. Hij wenste de heer Pot geluk en succes in de toekomst. Uit naam van 't personeel bood de kleinste, 't heertje Damen, een smeer- stoel aan als cadeau. Velen maakten vervolgens van de gelegenheid gebruik om de heer Pot persoonlijk hun gelukwensen aan te bie den. Daarna werden verversin gen rondgediend en werd de tentoonstelling bezichtigd. Deze werd ook van allerlei andere zijde druk bezocht, zo dat de heer Pot, wat dit be treft, al op een succes mag

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 5