L_ Wijde Wereld Waalwijkse en Langsiraaise Courant DRUNEN'S VAKSCHOOL 40 JAAR UIT DE Na GSM. &.zto.g.ittgu F U R O L gmeest m v&dki&d da fuüd Gemeenteraad Geertruidenberg. Herdenking Oud-Wethouder Van Riel. Crediet voor Sportparkplannen. Viering op 10,11 en 1 2 Juni West-Europa verwacht nieuwe Amerikaanse invasie. VRIJDAG 2 JUNI 1950. Uitgever Waalwij kse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN ECHO m HET ZUIDEN OPGERICHT 1878. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 60, Met Pinksteren heeft de Oost- Duitse communistische jeugd in Berlijn betoogd. Dat wil zeggen, ze hebben onder oppertoezicht van de grote bazen hun cadaver- discipline ten toon gespreid, door te marcheren met grote portret ten van Lenifi, Stalin, enz., door te luisteren naar en te juichen voor brallende redevoeringen te gen de kapitalistische oorlogssto kers in het Westen. Tenslotte werd dan nog op hun nationalis tische sentimenten gespeculeerd. Deze Pinkstermars is met veel tam-tara aangekondigd en van beide zijden waren de verwach tingen blijkbaar hoog gespannen, zij het dan op verschillende wijze. De geallieerden hadden extra vei ligheidsmaatregelen genomen want de betogers hebben indertijd eens een heel erg grote mond gehad, maar die storm was al geluwd voor hij opgestoken was. Het is dan ook niet tot ongeregeldheden op grote schaal gekomen. Een tienduizend Westelijke communis ten hebben zich in de gelederen van hun rode broeders in 't Oos ten geschaard, maar ze zijn weer teruggekomen. Anderzijds hebben bijna honderd betogers een toe vlucht gezocht in de geallieerde zone, maar zij zijn niet terugge gaan. Het „wir sturmen und erwer- ben Berlin" is dus geen werke lijkheid geworden. Toch bliift het doel, Berlijn geheel in handen te krijgen, bestaan. Dat is duidelijk genoeg gebleken. De geallieerden verwachten dan ook een nieuw Russisch offensief om dit te be reiken. Daartoe buiten de Russen het Duitse nationalisme uit. al strookt dit in beginsel helemaal niet met hun algemene politiek, wat het qeval-Tito bewijst. Maar in Duitsland liggen de zaken enigszins anders. Het gaat er hier over de gea'lieerden in discrediet te brengen. En daarom meent men dat Rusland weer zal oaan spre ken over een afzonde-liik vredes verdrag met Oost-Duitsland. Dit zal meebrengen dat de bezettings troepen in naam worden terugge trokken, terwijl de macht in feite toch bij de Sovjets blijft. Of een dernelijke werkwijze in West- Duitsland succes zal hebben De regering weet maar al te goed dat ze zonder de geallieerden militair nog machteloos is en ze heeft dan ook al vroeger verklaard dat het noodzakelijk is dat de bezetting noq blijft. Een deel van het volk echter zal licht onder de invloed komen van zo'n propagandastunt en formeel zou dan ook tenen een afzonderlijke vrede met West— Duitsland, inclusief het terugtrek ken der troepen, niet veel meer in te brengen zijn. En dan ligt er een prooi, die een heel eind heen weerloos is. Middelpunt van dit alles is Ber lijn. De geallieerden hebben zich tot nu toe steeds schrap gezet en ook met Pinksteren weer een mo rele overwinning behaald. Maar het is de vraag of deze voortdu rend gespannen toestand kan blij ven doorgaan. Er zal op den duur iets moeten gebeuren. Gaat Ber lijn voor de geallieerden verlo ren, dan is dat een zware neder laag en een groot gevaar voor het Westen. Hoe er intussen over de com munisten gedacht wordt, is wel gebleken bij de terugkeer van deelnemers aan de Pinksterde monstratie. Hun werd een warme ontvangst bereid door du'zenden anti-communisteneen fikse af- ranselino. Toen begonnen ze hun Internationale" al gauw een toontje lager te zingen. De West-Duitse regering heeft bepaald dat al de terunkerende betogers eerst onder medisch toe zicht moeten worden geplaatst. Dit besluit werd cienomen naar aanleiding van berichten over on. hvaiënisrhe toestanden in de Oost-Duitse communistische kam pen. STAKING IN BELGIË. Meer dan 100.000 arbeiders in de Belgische textielindustrie heb ben Dinsdag het werk neergelegd. De staking is, met uitzondering van de spinneriien, de jute-indus- trie en de breiaoederenindustrie, vrij algemeen. De arbeiders eisen een loonsverhoging van 8 procent en minimumlonen van 16 francs per uur voor mannen en 12.50 francs per uur voor vrouwen. DEMOCRATIE IN TURKIJE. Turkije heeft voor ons nooit gegolden als een toonbeeld van democratie, maar de verkiezingen die daar kort geleden zijn gehou den, hebben onze mening gewij zigd. De regeringspartij, die ge durende een lange reeks van ja ren de onbetwiste hegemonie had gehad, moest plotseling het on derspit delven en heel haar vroe gere positie overgeven aan de jonge democratische partij. Wat prompt gebeurd is. De nieuwe minister-president heeft onlangs zijn program afin het parlement voorgelegd. Het buitenlands beleid zou zijn geba seerd op de traditionele alliantie met Engeland en Frankrijk en 'n nauwe samenwerking met de Ver- enigde Staten. Betreffende het binnenlands beleid beloofde de Belgische minister van binnen landse zaken, dr. de Vleeschau- wer, de Canadese gezant, vice- admiraal Rost van Tonningen als vertegenwoordiger van H. M. de Koningin, de commissaris der Ko ningin in Noodbrabant, prof. J. de Quay, en vele andere burger lijke en militaire autoriteiten. Minister Schokking opende de poorten van het erekerkhof en minister de Vleeschauwer onthul, de het monument, waarna de au toriteiten, onder wie ook verte genwoordigers uit Frankrijk en Engeland, en vele particulieren, kransen en bloemen aan de voet van het monument neerlegden. OM DE KONING. A.s. Zondag gaat België ter stembus, voor de derde keer dit jaareerst voor verkiezingen, toen voor een volksraadpleging, die echter niet het gewenste re sultaat opleverde. Dit heeft tot minister-president uiterste bezui- gevolg gehad dat de Belgische Ae> ef n otctlifna\7Pn 7\Ï\T\- 1 ttiiId niging op de staatsuitgaven, aan moediging van investeringen van buitenlands kapitaal en over de gehele linie minder staatsbemoei enis en meer aanmoediging van het particulier initiatief. Verder zou de regering stappen doen voor de wederinvoering van het godsdienstonderwijs op de scho- jen, een wet voorbereiden waar in het stakingsrecht wordt opge nomen en de constitutie en de rechtspraak hervormen. HERDENKING RAMP OP HOLLANDS DIEP. Tweede Pinksterdag is in Wil lemstad de ramp herdacht die in Mei 1940 plaats had op het Hol lands Diep. Een schip met Belgi. sche krijgsgevangenen liep op een magnetische mijn, waardoor bijna 200 soldaten om het leven kwa men. Ter nagedachtenis aan hen is in Willemstad een monument onthuld. Bij deze herdenking waren aan wezig de Nederlandse minister van Oorlog, mr. Schokking, de kiezers zich nu ten derde male moeten uitspreken voor of -tegen de terugkeer van de koning. Haalt de C.V.P. een absolute meerder heid, dan is het grootste deel van het volk voor terugkeer, zoals bij de volksraadpleging. Zondag zal dus de grote beslissing vallen. Mogelijk kan hierdoor een einde komen aan de koehandel met een koning. ZOMERZEGELS HULP IN NOOD. De jaarlijkse verkoop van de zomerzegels, die uitgegeven wor den door de P.T.T., is al een maand aan de gang, maar het is nog wel de moeite waard er even de algemene aandacht op te ves tigen, daar ze gedurende de maand juni ook te krijgen zijn. De opbrengst van de verkoop dezer zegels, waarop zoals men weet een toeslag wordt geheven, is bestemd voor sociale en cultu rele doeleinden. Mogelijk vindt iemand dit een te vaag doel om daar postzegels met een toeslag voor te kopen. Maar voor hen kunnen wij het ook nader om schrijven. De helft van het geld wordt verdeeld onder instellingen van maatschappelijk nut, t.w. voor tuberculosebestrijding, rheu- matiekbesrijding, asthmabestrij- ding en voor culturele zorg voor patiënten in ziekenhuizen en sa natoria. U ziet, het geld wordt goed besteed en zoveel mogelijk mensen die hulp nodig hebben, profiteren er van. Dat ieder dus zijn bijdrage storte door zomerze gels te kopen, die op de postkan toren verkrijgbaar zijn. Vorig jaar bedroeg de netto opbrengst het bedrag van 167.000. Een klein stukje van de nood kan hiermee worden gelenigd. Die nood blijft ook nu nog groot. De opbrengst mag zbker niet minder zijn. Door daaraan mee te werken doet men een mooi werk van naastenliefde. „HET PRINSENHOF" TE DELFT. Vijf en dertig kunsthandelaren zullen op de komende Oude Kunst- en Antiekbeurs in museum „Het Prinsenhof" te Delft voor vele millioenen bijeen brengen. Reeds nu is een en ander be kend over de kostbare transpor ten, welke begin Juni naar Delft gaan. Zo weten insiders te ver tellen dat de komende tentoon stelling nog fraaier zal zijn dan die van 1949. Buitenqewoon waardevol is de verzameling zilver die geëxpo seerd zal worden. Ook op gebied van porcelein en meubelen wor den de fraaiste collecties ver wacht. Van de reeks schilderijen kunnen reeds genoemd worden twee belangrijke stukken van Jan Steen en werken van Ruysdael, van Ostade, Aert van der Neer en Abraham van Beyefen. In tegenstelling tot reeds eerder vermelde aankondigingen zal de beurs op de openingsdag, 15 Juni, voor het publiek pas des avonds om 7 uur geopend zijn. wordt gehouden in het Gym nastieklokaal, de andere in 't gebouw van de vakschool zelf. Zaterdag 10 Juni is er om half 10 een plechtige H. Mis, waarna een herdenkingsbij eenkomst met gezellig samen zijn in zaal Elshout. Om on geveer half 12 volgt dan de opening van de tentoonstel lingen door de burgemeester. Zondag 11 Juni is er een reünie van oud-leerlingen en Maandag voormiddag bezoe ken de scholen de tentoon stellingen. Overigens zijn ze voor het publiek geopend. Zo wordt dit 40-jarig jubi leum wat men noemt „in stijl" gevierd en dit zal er zeker toe bijdragen om de gemeente lijke vakschool nog meer in het centrum van de belang stelling der Drunense bevol king te plaatsen. Ze heeft er tenslotte recht op. En men kan zijn waardering tenslotte niet beter uitdrukken dan door een algemene samenwer king om de school in stand te houden en het mogelijk te maken het peil nog hoger op te voeren, naar 't gouden ju bileum Aan het begin van d'e vergadering die de raad van Geertruidenberg Woensdagavond hield, wijdde burge meester Bianchi enkele piëteitvolle woorden aan de nagedachtenis van oud-wethouder Van Riel, die wet houder was1 geweest in de tijdelijke gemeenteraad van September 1945 tot September 1946 en daarna nog tot Augustus 1948. De burgemeester verklaarde dat hij de heer Van Riel gekend had als door en door oprecht en eerlijk en d'e jaren van samenwerking zouden bij hem altijd in dankbare herinnering blijven. Volgende week zal de gemeentelijke schoenmakers vakschool het feit gaan vieren dat ze veertig jaar bestaat. Een feest dat het vieren waard is, vooral omdat, zoals de burgemeester vertelde, deze■school de eerste gespecialiseerde vakschool in Nederland was Deze gelegenheid wordt te baat genomen om het werk van de leerlingen aan de buitenwereld te laten zien, een instructieve onderwijstentoonstelling in te richten, terwijl ook de Drunense fabrikanten hun producten zullen tonen. Dit alles vertelde ons de burgemeester en hij wees op de noodzaak van een goede opleiding, vooral in verband met de industrialisatie van 't land. Er worden vaktechnisch steeds hogere eisen gesteld, omdat alleen nog de beste ar tikelen verkoopbaar zijn. De burgemeester zei dat het al tijd een typische eigenschap is geweest van de Drunense vakschool dat ze hiermee re kening heeft gehouden. Vele oud-leerlingen nemen dan ook een vooraanstaande plaats in bij het bedrijfsleven en het vakonderwijs. De geschiedenis. De eerste pogingen om een vakschool in Drunen op te richten dateren van 1907 en ze werden gesteld door Dr. Nouwens, van de Abdij van Heeswijk, toentertijd dioce saan adviseur van de R.K. Middenstand. Die hield een bespreking met de 13 bij de coöperatie aangesloten schoenmakers. Aanvankelijk stonden zij er vreemd tegen over, maar op den duur be sloten ze de nodige stappen te doen. In 1908 volgden toen de eer ste onderhandelingen met de inspecteur van het Nijver heidsonderwijs in Den Haag. De grote drijfkrachten waren hierbij Dr. Nouwens, deken Selten en kapelaan Couwen- berg. 13 Januari 1910 kwam eindelijk het bericht dat het rijk een jaarlijkse subsidie zou geven van 1500 en 400 zou bijdragen in de oprich tingskosten. Gemeente en provincie gaven een subsidie van 10%. Zo werd in Mei 1910 de school geopend onder de di recteur H. Brok, die dit is ge bleven tot zijn pensionnering in 1942 toe. Heel die lange reeks van jaren heeft hij het wel en wee van de school meegemaakt. Het begon met een 65-urige werkweek voor de leerlingen. Maar de resul taten waren goed bij de 19 leerlingen. Het bestuur was toen samengesteld uit de he ren H. v. d. Geld, voorzitter; L. Bataille, secretaris, en de heren P. Boom, M. Elshout, P.- Klerkx en Vesters, leden. In 1913 al waagde men het de werkstukken van de leer lingen voor het eer§t ten toon te stellen en het verheugende gevolg was, dat de medewer king werd gevraagd voor de grote industrie-tentoonstel ling in Tilburg. Een nieuw schoolgebouw, dat ook nu nog gebruikt wordt, werd in gebruik ge nomen in 1918. In dat jaar werd kapelaan F. v. d. Bigge- laar geestelijk adviseur als opvolger van de actieve ka pelaan Couwenberg, de heer J. Bergmans werd de opvol ger van de heer v. d. Geld als voorzitter. Geleidelijk aan ging men toen over tot me chanisatie, maar toen Waal wijk zijn subsidie introk om dat 't de rijksvakschool kreeg, moest deze afdeling voorlopig geliquideerd worden. In 1925 stierf de heer Van Venrooy, die tot dan toe prak- tijkleraar was geweest aan de school. 10 October van dat jaar volgde de heer J de Hart hem op en deze heeft die functie tot op de dag van van daag vervuld. 10 October zal hij dus zijn zilveren jubileum als leraar vieren. De Drunense vakschool had steeds onder toezicht van de Middenstandsvereniging ge staan, die ook het initiatief er toe genomen had. Deze raakte in 1933 echter zelf in een impasse, wat tot gevolg had dat de gemeente de school overnam, zodat ze vanaf die tijd een gemeentelijke vak school is. De heer Brok werd in 1942 als directeur opgevolgd door de heer C. Rechters, leraar aan de vakschool te Dongen. Deze kreeg, vooral na de oor log, een moeilijke tijd door te maken.Het geld kwam toen toch wel binnen en men dacht niet aan vakopleiding. Lang zamerhand zijn de normale verhoudingen echter weer te ruggekeerd en kwam men ook weer tot het inzicht dat vakopleiding wel noodzake lijk is. Nu staat de school weer aan de vooravond van de me chanisatie, die mogelijk ge maakt wordt dank zij de spontane medewerking van de Drunense industrie. Het schoenmaken met de hand, dus het echte vakwerk, blijft de hoofdzaak, maar daarnaast zullen de leerlingen de eerste handgrepen aan de machine bijgebracht worden, opdat ze daar op de fabriek niet geheel vreemd tegenover staan. Nog meer vernieuwingen staan er op stapel. Door 't in voeren van het achtste leer jaar wordt het misschien mo gelijk de cursus van drie tot 2 jaar te verkorten, een groot voordeel voor hen die hun kinderen spoedig naar de fa briek moeten sturen, omdat ze dan een jaar minder in komsten derven. Bovendien bestaan er plannen om een avondcursus in te stellen ten behoeve van hen, die niet in staat zijn het dagonderwijs te volgen, maar toch graag een vakopleiding willen genieten. Zo ziet men dat het bestuur van Drunen's vakschool niet stil zit, maar zijn best doet om het onderwijs zo goed moge lijk aan de behoeften en aan de eisen des tijds te doen be antwoorden. Dit bestuur is momenteel als volgt samen gesteld: Burgemeester Snels, voorzitter; en de heren L. v. Drunen, M. van Huiten, C. van Riel, H. Maas en N. van Drunen, leden. Tenslotte kunnen we mede delen dat de school zich steeds in de belangstelling van plaatsen uit het gehele land heeft mogen verheugen. Ze werd bezocht door leerlingen niet alleen uit Drunen, maar ook uit Rotterdam, Leeuwar den, Amsterdam, Utrecht, Lei den, Nijmegen enz. Tussen 1910 en 1925 bezochten 200 leerlingen de school en tussen 1925 en 1950 500, een aanzien lijke toename dus. Tot zover wat de school be treft. De jubileumviering. Het spreekt vanzelf dat een dergelijk jubileum niet onop gemerkt voorbij mocht gaan. Er is dan ook een passend, zij het bescheiden program oDgesteld. Vooreerst is er, zo als wij boven al meedeelden, op 10, 11 en 12 Juni een ten toonstelling van het werk der leerlingen en van de produc ten der Drunense Schoen- en Lederindustrie, die er zelfs aparte snities voor heeft ont- woroen. Voorts is er de be kende onderwijstentoonstel ling „De Schoenindustrie" in gericht, uitgaande van de Stichting Onderwijstentoon stellingen. Deze tentoonstel ling is indertijd in Waalwijk zijn rondgang begonnen. Ze Ook betuigde de burgemeester zijn deelneming aan de echtgenote en de kinderen van de heer Van Riel en hij sprak de wens uit dat de dankbare herinnering aan hem in de gemeente hun een troost zou zijn in het verlies. De raad had dit herdenkings woord staande aanhoord en toen men weer gezeten was, stelde de voorzitter de notulen aan de orde. Deze werden met een kleine op merking van wethouder Broeken goedgekeurd. Zonder meer werd vervolgens de herziening van t uitbreidings plan in hoofdzaak vastgesteld. Dit had ter visie gelegen en er waren geen bezwaren tegen ingebracht. De R.K. Meisjesschool had gel den aangevraagd voor de uitbrei ding van de school met twee lo kalen, naar aanleiding van de toe name van het aantal leerlingen. De inspecteur had een gunstig ad vies uitgebracht, maar omdat er nog enkele zaken geregeld moes ten worden, stelden B. en W. toch voor om het besluit uit te stellen tot de volgende vergadering. Bij die punten voegde de heer Har tong nog de kwestie van het eigen domsrecht van school en lokalen. De heer Van Alphen vroeg of het niet gewenst was vooruit te zien en 4 lokalen bij te bouwen in plaats van de twee aangevraag de, omdat de school over een paar jaar toch te klein zou zijn. De voorzitter was van mening dat daarvoor waarschijnlijk geen ver gunning zou worden gegeven en dat over een paar jaar de omstan digheden wel veranderd zouden zijn. De heer Veenus opperde dat, als er een nieuwe school gebouwd zou worden, deze school integen deel te veel ruimte zou hebben. Maar hij vroeg of de gemeente geen medewerking kon verlenen bij het verdelen van ruimte als de openbare school ruimte teveel had. Dat was ook al eerder ge beurd. De raad kwam overeen mede werking te verlenen voor 2 loka len en bij het verdelen van ruim te in noodgevallen, maar het be sluit werd uitgesteld tot de vol gende vergadering. Naar aanleiding van een schrij ven van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten stelden B. cn W. daarna voor de Politieveror dening op enkele punten te wij zigen. Op de eerste plaats onder vonden verschillende gemeenten last van kramen die vlak langs de openbare weg stonden. Dit kon door aanvulling van een artikel ondervangen worden. Al had Geertruidenberg daar nog geen last van gehad, toch stelden B. en V7. voor deze aanvulling aan te brengen en de raad ging er mee accoord. Een ander punt betrof de acti viteit van straatfotografen. Daar was wel een vergunning voor no dig, maar de voorschriften wer den dikwijls ontdoken door de foto's niet rechtstreeks ten ver- kooo aan te bieden. B. en V/. stelden voor om ook in deze leem te te voorzien. De heer Hartong vroeg of dit ook gold voor iemand die opna men maakte voor prentbriefkaar ten, maar de voorzitter antwoord de dat deze niet viel onder de ca tegorie straat fotografen. Daarop ging de raad ook met dit voorstel accoord. Tenslotte stelde de Vereniging voor Nederl. Gem. een redactio nele wijziging voor in de kam- peerverordening. Maar dat vonden B. en W. niet nodig. De gemeen te ondervond geen overlast en de bestaande verordening liet toe onthefting te verlenen en de raad was het hiermee 'eens. De ingekomen stukken brachten zoals gewoonlijk wel enige discus sie. Ten eerste werd op bezwaar van Ged. Staten de legesverorde ning nog eens gewijzigd, zodat bij niet-goedkeuring van een bouw plan driekwart van het eerst door de raad vastgestelde bedrag ver schuldigd is. Dan werd de veror dening op de keurlonen van vee en vlees opnieuw met wijziging en al vastgesteld, omdat deze be zettingsverordening op 31 Decern ber 1950 zou vervallen. Sportpark. De heer Hartong had schrifte lijk een voorstel ingediend. Hij was van mening dat naast het bouwkundig deel van het uitbrei dingsplan ook een terrein voor sportontwikkeling aangewezen moest worden. Dit zou dan als D.U.W.-werk uitgevoerd kunnen worden en hij wilde nu al een plan en een kostenberekening la ten maken. Het park moest dan in een beheersstichting onderg'ebracht worden. Verder vond de heer Hartong dat het sportpark voor zoveel mogelijk sporten geschikt moest gemaakt worden: een dub bel voetbalveld, dat dan als cric- ketveld gebruikt zou kunnen wor den, een hockeyveld, een sintel- baan, een zwembad, een wieler baan etc. Zijn voorstel was nu dat de raad B. en W. zou uitnodigen aan de D.U.W. opdracht te ge ven een plan te maken in overleg met de planologische dienst en het bureau Van Hasselt en Konings. .Eerst kreeg de heer Hartong hier zelf het woord over. In het kort verduidelijkte hij zijn voor stel. Daar de sportvelden zouden aansluiten aan de stadsgrachten, achtte hij 't gewenst dat daar zo spoedig mogelijk werk van ge maakt zou worden, anders bleef op die plaats een hiaat. Er moest nu vast een ontwerp gemaakt worden. Hij dacht wel niet dat hiet in één keer uitgevoerd zou kun nen worden, maar werd er niet aan begonnen dan kwamen er la ter misschien onoverkomelijke moeilijkheden. Hoe gauwer het op de lijst van D.U.W.-objecten zou komen te staan, des te eerder werd het uitgevoerd. De heer Schot zag liever een sportterrein op korte termijn, want de sportverenigingen kwamen veel tte kort. Hij was bang, dat als men ineens zo groot begon, het later te ver gezien zou blijken. De heer Hartong betoogde dat het zijn bedoeling was dat er eerst een ontwerp gemaakt zou worden en wat dan het eerst nodig was, moest het eerst verwezenlijkt wor den. De voorzitter merkte op dat het stadsgrachtenplan nog niet was goedgekeurd door Ged. Staten en dat men tenminste moest wachten tot dit gebeurd was. De heer Hartong zag echter geen verband tussen zijn voorstel en hletgeen de voorzitter naar vo ren bracht. Het zou nog wel een maand of twee duren eer het ont werp afkwam en ondertussen zou de beslissing bij Ged. Staten wel gevallen zijn. Waaruit de voorzitter begreep dat het alleen de bedoeling was dat de raad een crediet beschik baar stelde voor een plan. De heer Schot waarschuwde 72e JAARGANG No. 45 Abonnement 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p. Advertentie-prijs cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. TEL.-ADRES „ECHO". Bijna 400.000 touristcn willen overtocht over 'de Oceaan maken. In de stroom van berichten, welke ons dagelijks uit binnen- en buitenland bereikt, hebben wij een stukje nieuws ontdekt, dat mèer waard is dan de vijf regels, welke het Amerikaanse persbu reau, dat het ons brengt, er aan spendeert. Het bevat namelijk een brok gezond optimisme, dat in deze tijd van gebrek aan vertrou wen in heden en toekomst van West-Europa letterlijk en figuur lijk goud waard is. De internatio nale politieke toestand is r- zo moet men iedere dag, wanneer men zijn lijfblad openslaat, wel weer geloven nog nooit zo on zeker en gevaarlijk geweest als op het ogenblik. Nu, de beste ba rometer voor de bepaling van po litieke spanning is van oudsher het internationale touristenver- keer geweest. Dreigt er gevaar, dan blijven de vacantiegangers dicht bij huis. Is er echter geen vuiltje aan de lucht, dan vliegen zij zo ver uit als hun portemon- naie het maar toelaat. En dit zegt ons berichthet Amerikaanse de partement van Handel schat, dat 350.000 Amerikaanse touristen 't i komende seizoen de Atlantische Oceaan zullen oversteken, het grootste aantal sinds de oprlog. Het is zelfs mogelijk, dat het in 1930 gevestigde record gebroken wordt toen kwamen 359.000 Amerikaanse vacantiegangers naar Europa. De scheep- en lucht vaartmaatschappijen berichten dat het aantal boekingen reeds 35 tot 45 procent hoger is dan de cijfers over 1949. Is dat goed nieuws of is dat geen goed nieuws Hier, zowel als aan de overzijde van de oce aan is men het er over eens, dat 1950 waarschijnlijk het kritieke jaar zal zijn voor de Europese Marshall-landen, die nog steeds een wanhopig gebrek aan dollars hebben. Hun belangrijkste bron van dollarinkomsten zal dit jaar bestaan uit Amerikaanse bezoe kers, die hier naar schatting de respectabele som van 220 millioen dollar, dat is bijna 1 milliard gul den, zullen uitgeven. Dat schijnt ons voor de Amerikanen een plei- zierige en gemakkelijke manier Om de Europeanen in hun wel vaart te laten delen. En voor de Europeanen is het, nog afgezien van het broodnodige financiële voordeel, zeker prettig hun Ame rikaanse vrienden in hun midden te ontvangen. Maar men mag nog heel wat meer verwachten van de uitzen ding van het enorme leger van vreedzame nieuwsgierige Ameri kanen naar West-Europa. Zij kunnen met eigen ogen zien, hoe wij de Marshall-dollars, waar voor een deel van hun belasting bestemd was, door ons besteed is. Zij kunnen zelf waarnemen, wat Europa heeft gedaan om de door de oorlog aangerichte schade te herstellen en zichzelve weer op de been te helpen. Zij kunnen uit de eerste hand de voordelen van een vrijer verkeer van goederen en dollars tussen de landen gade slaan. En zij kunnen helpen bij de bevordering van een beter be grip omtrent de doeleinden van het Marshall-plan, niet slechts terwijl zij in Europa zijn, maar ook door middel van hun eigen getuigenis, wanneer zij in de Ver enigde Staten zijn teruggekeerd. nogmaals het sportpark niet tte groot op te zetten. In andere ge meenten was het een blok aan het been van het gemeentebestuur. De voorzitter merkte op dat de clubs natuurlijk ook huur zouden moeten betalen, wat de heer Schot vanzelfsprekend vond, maar hoe groter de terreinen zouden zijn, des te hoger de kosten. De voorzitter vroeg zich onder tussen af of hfet gevaar niet be stond dat sommige clubs niet in het sportpark zouden spelen en de heer Schot vond dat niemand hen kon beletten op een eiqen terrein te spelen, maar de heer Hartong zei dat er in het uitbrei dingsplan geen plaats was voor eigen sportvelden. Hij wijzigde zijn voorstel overigens in die zin, dat de raad een ertdiet zou aan vragen, ondertussen de diverse kanten van het vraagstuk zou be studeren en als het crediet ver leend was zou bespreken boe en in welke omvang er een nlan ge maakt moest worden. Waarmee de overige heren accoord ainnen. Ook de beer Zijlmans had een voorstel. Namelijk om te verbie den dat in de kom d\?r nemeente op een afstand binnen 10 m van een gebouw of binnen vijf meter van de openbare weq een puliv ooslaonlaats: zou worden aanne- leod of gehouden. Verder dat het verboden zou worden op straat vuurtje te stoken.

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 5