f/y WASPIK I NIEUWKUIJK VLIJMEN SPRANG-GAPELLE DeChinese Papegaai AMANDELTJESPUDDING DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 9 JUNI 1950. DE WONDERLIJKE AVONTUREN VAN KOPPIE KOPIJ. sr 2 FEUILLETON 2 met nóg meer amandelen ««-.a de lsngsthmt van de goedwillendheid van de raad in dergelijke gevallen. De voorzitter zet uiteen dat de schoolbesturen de gewone uitga, ven moeten bestrijden uit de jaar lijkse bijdragen ex art. 101 van de l.o. wet. Deze bijdrage is de laatste jaren voor de scholen in het Zuiden veel te laag geweest en verschillende scholen zijn daar door met hun onderhoud achter op geraakt. Daarom is het ge meentebestuur nogal royaal ge weest niet het toestaan van ver zoeken om ex art. 72 voor bui tengewone uitgaven gelden be schikbaar te stellen. Behoudens bij de St. Jansschool is de ach terstand nu ongeveer ingehaald en zullen B. en W. niet zo ge makkelijk meer op dergelijke aan vragen ingaan. Het voorstel wordt z.h.st. goed gekeurd. 8. Voorstel tot uitkering van 5% van de wedde of het loon voor het personeel in dienst der gemeente over het tweede kwar taal 1950. Wordt z.h.st. goedgekeurd. 9. Verzoek van het bestuur der R.K. Meisjesschool ,,St. Gerla- chus Gasthuisstraat 11 te Loon. opzand, om ingevolge art. 72 der Lager Onderwij wet 1920 mede werking te verlenen tot het bou wen van 4 leslokalen en het tref fen van een aantal andere voor zieningen. Blijkens het reeds eerder afge. drukte prae-advies van B. en W. gaat het hier om een totaalbedrag van 62.670.en wordt voor gesteld de gevraagde medewer king te verlenen. De voorzitter moet erkennen dat er grote bedragen mede ge moeid zijn. maar het verheugt hem anderzijds dat het onderwijs hier goed op peil gehouden kan wor. den. De heer Mallens zegt weer de- zelfde klacht te hebben. Hij mist ook hier weer een kostenraming en vraagt waarom dit punt niet eerder in de raad is gekomen. De aanvraag dateert al van 10 Maart en de goedkeuring van de inspec teur van 25 Maart. Waarom duurt dat zo lang De voorzitter antwoordt dat B. en W. het nog mooier en groter hebben willen doen dan volgens het oorspronkelijke plan. Inplaats van 3 leslokalen komen er nu 4 met nog een paar kamertjes voor hetzelfde bedrag. Aanvankelijk vond de inspecteur dit niet goed. maar tenslotte is hij toch met het nieuwe plan accoord gegaan.Van- daar dat het wat later in de raad komt. De heer Beerens heeft gezien dat het de bedoeling is in 9 klas sen qasverwarming aan te leg gen. Is dat niet ouderwets en is centrale verwarming niet beter De voorzitter merkt op dat hef gemeentebestuur over deze 8500 voor gasverwarming reeds erg gesputterd heeft. Een centrale verwarming zou misschien wel 25.000 kosten en vraagt boven dien nog iemand voor aanmaken, aanhouden en bediening van de stookplaats. Met gaskachels heeft men dat niet. B. en W. wilden eerst alleen in de nieuwe lokalen gaskachels laten plaatsen, doch het bleek dat de hoofdleiding toch door de oude lokalen moest lo pen en daarom zijn ze er tenslot te mee accoord gegaan om ook daar maar gaskachels te plaatsen. Kolenverwarming heeft ook vele nadelen. De heer Elshout vraagt of elec- trische verwarming niet practi- scHer en beter zou zijn, waarop de voorzitter opmerkt dat de schoolbesturen daarvoor niet veel zullen voelen. Het stroomverbruik is zeker driemaal zo duur dan gasverbruik en dit moeten de scholen van hun jaarlijkse bijdra ge bekostigen. De heer de Kok merkt op dat als hij de geraamde kosten dei- verschillende voorzieningen bij elkaar telt, hij 5000.lager komt dan het totaal bedrag door B. en W. in hun prae-advies ge noemd. Inderdaad blijkt hier een •telfout te zijn gemaakt en zullen vermoedelijk de totaal kosten 5000 minder of 57.670 be dragen. Wordt z.h.st. goedgekeurd. 10. Voorstel tot 't doen verleg gen en verbeteren van de speel plaats en 't aanleggen van een schooltuin bij de Openbare La gere School te De Moer, alsmede 't doen verrichten van andere daarmede in verband staande voorzieningen. De kosten worden geraamd op 9000. Men zie verder het reeds vroeger afgedrukte prae-advies. De voorzitter is van mening dat De Moer een modelschool zal krijgen als deze werken zijn uit gevoerd. Uit zijn verdere toelich ting op vragen en opmerkingen van de heren Elshout, Broeders en Mallens blijkt dat de tuin die vóór de school zal komen, geen z.g. proeftuin is met tuinbouwge- wassen, maar een gazon met bloe men en planten, bij de verzorging waarvan de jeugd maq medehel pen om hen al vroeg liefde voor bloemen en planten bij te bren gen. Het sportveldje dat gepro- pecteerd is, wordt een verlengstuk van de speelplaats. Wordt z.h.st. goedgekeurd. 11. Voorstel tot uitbreiding van de bij raadsbesluit van 20 Febr. 1950 ex art. 72 der Lager Onder wijswet 1920 verleende medewer king aan het bestuur van de bij- I zondere school met de Bijbel, Loonsedijk te Kaatsheuvel. Blijkens het reeds eerder gepu bliceerde prae-advies van B. en W. betreft het hier een aanvul ling van een vroeger raadsbesluit, waarbij verzuimd was enkele voorzieningen te vermelden zoals aanleg speelplaats, aanleg cen trale verwarming, aanbrengen van nieuwe grotere ramen en schilderwerk. Wordt z.h.st. goedgekeurd. 12. Voorstel tot aankoop van gronden aan de Stationsstraat te Kaatsheuvel. Blijkens het prae-advies betreft het hier de aankoop van terrein van de heer Stassen c.s. te Gef- fen ter grootte van 2.73.10 ha. a 0.75 per M2, dus voor een be drag van 20.482.50, te reserve ren voor industrieterrein. Dhr. Grootzwagers vreest dat men hiermede gaat vooruitlopen op de vaststelling van het uitbrei dingsplan. De heer de Kok vraagt of de gemeente reeds andere gronden voor industrieterrein gereserveerd heeft. Zo niet. dan acht hij deze aankoop volkomen verantwoord. De heer v. d. Lee vindt 't jam mer dat hier juist prima cultuur grond, die hier toch al zo schaars is, voor industrieterrein bestemd moet worden. Is daarvoor geen mindere grond te vinden De voorzitter geeft de heer Grootzwagers toe dat met dit voorstel wel enigszins vooruitge lopen wordt op het uitbreidings plan, maar nu de gelegenheid zich voordoet, menen B. en W. de kans te moeten orijpen om deze gunstig gelegen terreinen, in de buurt waarvan ook Sprang-Ca- pelle haar industrieterrein gepro jecteerd heeft, aan te kopen en te reserveren. Men zou later spijt kunnen krijgen deze unieke gele genheid verloren te hebben laten gaan. Op de vraag van de heer de Kok antwoordt de voorzitter dat de gemeente geen grond voor wo ningbouw of voor industrie be schikbaar heeft. En toch is dit dringend nodig om klaar te zijn als er een aanvraag voor indus trieterrein komt. Spr. betreurt het met de heer v. d. Lee dat de betreffende grond toevallig goede cultuurgrond is. B. en W. zijn er steeds op uit dergelijke terreinen op slechte grond te projecteren, doch deze gelegenheid is te mooi om niet te benutten. Het is ook maar een klein terrein en er zullen nog ja ren voorbijgaan eer het voor in dustrie bebouwd zal ziin. Intus sen blijft het land voor de boeren beschikbaar. Hierna wordt het voorstel z.h. st. aanaenomen. 13. Voorstel tot overname der noodwoningen van het Riik. Blijkens toelichting van de voor zitter betreft het hier alleen de 3 z.g. Bruinzeel-woninoen. Zij zul. 'en voor totaal 3653.45 aan de gemeente worden overgedragen. De heer Mallens zou meer toe zicht willen laten houden op het qoed bewonen dezer woningen en de heer Grootzwagers zou, gezien de geringe prijs van ruim 1200 per woning, de bewoners die dit wensen, gelegenheid geven de woning te kopen, waarvoor de gemeente dan hypotheek ver strekt. De voorzitter merkt echter op dat het de bedoeling van het Rijk is dat deze noodwoningen zodra mogelijk worden afgebroken als ze zijn afgeschreven. Z.h.st. wordt het voorstel goed gekeurd. 14. Gebouw voor gemeentewer ken annex brandweergarage. Blijkens het uitvoerige prae-ad vies dat wij hierover reeds publi- VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN door EARL DERR BIGGERS. 46). „O, jawel. Meer dan gewoon lijk zelfs. Maar ik ben kieskeu rig." „Goed nieuws voor Wilbur", antwoordde Bob. De kosten van onderhoud zullen niet hoog zijn. Ofschoon hij, als hij een beetje gezond verstand heeft, wel zal weten dat, hoe hoog de kosten ook lopen om een meisje als u te onderhouden, het de moeite wel waard zal wezen." „Ik heb hem uw groeten ge daan", zei Paula. ,,Zo Dat spijt me eigenlijk. Ik ben geen huichelaar en hoe ik ook mijn best doe, ik kan nergens eni- oe sluimerende genegenheid voor Wilbur in me ontdekken. Het is raar, maar die jongen begint me te vervelen." „Maar u zei ..Dat weet ik wel. Maar zou 't niet mogelijk zijn dat ik mijn vrij heid te hoog heb aangeslagen Ik ben jong en jonge mensen ver gissen zich dikwijls Geef een te ken, dat ik zwijgen moet, als u dit al eens meer hebt gehoord, maar hoe meer ik u zie „Zwijg nu maar. Ik heb dit al meer gehoord." ..Ik ben er van overtuigd. Vele malen." „Ik stel u voor, dat we ter za- H). „Hahaha proestte Pieter Pri meur, „ik, Pieter Primeur, kan die auto in de hele stad niet vinden en die kleine garnaal zou hem ontdekt hebben Hahaha Wat een mop Hahaha Maar Bas Brom lachte niet. Hij keek Koppie Kopij aan en zei streng„Stil, PieterEn vertel op, Koppie Waar heb jij die ro de auto gevonden Wacht even." Hij greep een telefoon en riep ke komen. Anders eet uw paard veel te veel Bermudagras." Heel de lange middag reden zij tussen gele heuvels, opgewaaide zandhopen op de dorre vlakte, langs een omweg terug naar de Zeven Palmen. De zon ging on der, het purper en gouden hemel wonder werd weerkaatst op de sneeuw en op het glinsterend zand, toen zij eindelijk het dorp naderden. „Kon ik maar wat nieuws vin, den voor het liefdestoneel aan 't slot", zuchtte het meisje. „Wiens liefdestoneel?" „Van de koeienjager en het arme rijke meisje. Ze zijn al zo dikwijls hand in hand weggewan deld bij zonsondergang. Er moet eens wat nieuws bijkomen.' Eden hoorde een klank als van een paardenhoef op staal. Zijn paard struikelde en hij liet het stil staan. „Wat is dat vroeg hij. „O, dat is een half begraven rail van de oude zijlijn een overblijfsel van een droom, die nooit waarheid werd. Jaren gele den begonnen ze een stad te bou wen, daarginds bij de populieren, en de Spoorwegmaatschappij legde vijftien mijlen rails vanaf de hoofdlijn. Een drukke stad in de woestijn was de bedoeling en nu staat er net één oud, verval len huis. Maar dat was de tijd van Grote Verwachtingen. Drom men mensen kwamen hierheen en zeshonderd percelen grond wer den er verkocht op één gloeiende middag." „En de Spoorweg „Liet één trein lopen en hield er toen mee op. Al wat ze hadden, was een oude locomotief en twee oude tramwagens uit San „Laat Kees Knip boven komen. Alle spullen mee smeet de te lefoon weer neer en zei toen tot Koppie„Ja, vertel maarNee, wacht nog even Hier Streep" (dat was tegen de redacteur, die net was binnengekomen) „hier is de rest van de bankroof. Vlug Moet nog mee in de volgende edi tie. Is de krant er neg niet Waar blijft dat ding nou weer Alles gaat hier in slakkengang Vlug Streep, weg met die kopij Weer greep Bas Brom een tele- Francisco. Een van de wagens is gesloopt en het hout er van is weggehaald, maar het wrak van de andere staat er nog, niet ver van hier." Zij beklommen een hoogte en Bob riep „Wat weet u daar. van Daar vóór hen in de eenzame woestijn, stond gedeeltelijk begra ven onder opgewaaid zand, het overschot van een tramwagen. Hij was overgezakt naar één kant, de ruiten waren geel van 't stof, maar voorop, nog flauw leesbaar, stond „Markt Straat". Bij het zien van dit zo bekende kreeg Bob een gevoel van heim wee. Hij hield zijn paard in en bleef zitten staren naar dit sym bool van de overwinning, die de woestijn had behaald op de trot se plannen der mensen. De mens had gemeend te zullen triomferen, hij was gekomen met zijn machi nes en zijn dromen, en nu stond daar alleen een oude gehavende tramwagen, als een waarschuwing en een bedreiging. „Dit is wat u zoekt. Uw ge liefden rijden samen uit en gaan hier op de treeplank zitten. Wat een achtergrond Een wagen, die eenmaal door San Francisco reed, staat hier nu eenzaam en verla ten tussen de cactusplanten". „Prachtig", zei het meisje. „Ik zal u voortaan aannemen om mij te" helpen." Zij reden tot dicht bij de wa gen en stegen toen af. Het meisje haalde de camera te voorschijn en stelde in. „Moet ik niet op het kiekje vroeg Bob. „Als modelminnaar, ziet u", „Geen modellen nodig", lachte zij. De camera klikte. En op dit foon, Tiep dat hij binnen drie tel len een krant boven moest heb ben, zei voor de derde keer tegen Koppie, dat hij vertellen moest, maar toen kwam er een portier met een stapel kranten binnen en die botste tegen redacteur Streep op, die net de kamer wilde uit gaan en toen vielen alle kranten op de grond en toen stak Kees Knip, beladen met een geweldige camera en een driepoot, zijn hoofd om de deur en riep vrolijk: „Daar ben ik al Waar is de brand heeft plaats gehad. Vermoedelijk is ook de gunning reeds geschied. Ged. Staten hebben een bouwvo lume hiervoor beschikbaar ge steld. 't Zal nog wel even duren eer het klaar is. Wat de uitbrei ding van het electrisch net be treft, hopen B. en W. spoedig met een behoorlijk voorstel te kunnen komen. De heer Elshout vraagt of B. en W. wel hun volle aandacht er aan wijden om een woning te vin den voor het raadslid Mallens. Voor iemand als de heer Mallens die gedwongen werd zijn woning te verlaten, die 14 jaar lang de gemeente gediend heeft, dient er alles op gezet te worden een op lossing te vinden. Spr. vindt het een schandaal, waarmede ook het publiek zich begint te bemoeien, dat zo iemand op een zolderka mertje moét huizen. Daar diende in de kortst mogelijke lijd 'n eind aan te komen. De voorzitter geeft de heer Els hout in overweging om buiten de raadsvergadering aan B. en W. een dergelijke vraag te richten, waarop deze dan zullen antwoor den. De heer v. Noye zegt Jat men die dag in Loonopzand vijf uur zonder water heeft gezeten. Hij vindt dat onverantwoordelijk, want voor een dokter en een kraamverpleegster kan water on ontbeerlijk zijn, om niet te spre ken van het ongerief voer de huishoudens. Hij vraagt bij de Waterleiding Maatschappij hier over met klem te reclameren en maatregelen te laten nemen dat zoiets zich niet herhaalt. De voorzitter zegt dat men in Kaatsheuvel ook niet overal wa ter kreeg. Hij heeft vandaag, di rect nadat hij de klachten uit Loonopzand en Kaatsheuvel kreeg telegrafisch gereclameerd en erop gewezen dat deze toestand niet langer meer aanvaard kan wor den. Reeds jaren terug is hier over gereclameerd en toen is er een z.g. opjager in de watertoren aangebracht, waardoor het euvel verholpen zou zijn. Maar de re sultaten voldoen geenszins aan de verwachtingen. Naar spr.'s me ning is de grote fout dat men de watertoren niet op het hoogste punt in de gemeente gebouwd heeft. Deze had tussen Kaatsheu vel en Loonopzand moeten staan. De heer v. Laarhoven vraagt wanneer er eens begonnen wordt met de nieuwe woningbouw. De voorzitter hoopt dat nog ogenblik stonden de beide jonge mensen als aan de woestijn gena geld van verbazing. Er was plot seling een oude man uit de wagen gekomen een gebogen, oude man met een koolzwarte baard. Bob's ogen zochten die van Paula. „Verleden Woensdag bij Madden vroeg hij zacht. Zij knikte. „De grondonderzoe- ker", antwoordde zij. De man sprak niet, maar stond verschrikt op het voorbalcon van die verloren tramwagen, onder 't bord met het opschrift „Markt Straat". HOOFDSTUK XIII. WAT CHERRY GEZIEN HAD Bob ging naar voren. „Goeden avond", zei hij. „Ik hoop dat wij u niet gestoord hebben." Met moeilijke bewegingen kwam de oude man van het voorbalcon af. „Goedenavond", zei hij en gaf hem de hand. Hij drukte ook de hand van Paula. „Goedenavond, juffer, neen, u stoort mij niet. Ik deed juist mijn middagdutje ik wordt een dagje ouder." „Wij kwamen hier toevallig voorbij begon Bob. „Er komen er hier niet veel", antwoordde de man. „Mijn naam is Cherry William I. Cherry. Gaat u zitten. Salonstoelen zijn hier maar schaars, juffer." „Natuurlijk", zei het meisje. „Als we mogen, blijven we even bij u", stelde Bob voor. „Het is tegen etenstijd", ant woordde de oude gastvrij. „Als u het voor lief wilt nemen Er is een blik bonen en een stukje spek „We denken er niet aan", zei deze maand zal kunnen worden begonnen. Het gemeentebestuur staat machteloos. Er is geen me dewerking van Wederopbouw en Volkshuisvesting. Men wil ons zelfs niet ontvangen. Daar zijn ze royaal met hun aanmerkingen en doen ze alsmaar de boel trai- WEDVLUCHT. De postduivenvereniging „De Gevleugelde Vrienden" hield een wedvlucht vanuit Orleans, af stand 482 K.M. De uitslag was als volgt H. Brok 1, 5; A. Samuels 2, 9; W. Schellen 3, 11; M. v. d. Lee 4: J. v. d. Aa 6; A. v. d. Aa 7, 12; G. v. Wijk 8: J. v. d. Ven 10 ST. JORIS-GILDE. Thans is het St. Jorisgilde al hier, na 15 jaar wederom in het bezit van een schutsboom. Er worden nu weer regelmatig schiet- oefeningeri gehouden. Men besloot nog deze zomer een concours te houden. GESLAAGD. Onze dorpsgenote mej. Yvonne van Wagenberg, slaagde aan het St. Maria-Lyceum te 's-Bosch voor 't eindexamen diploma B af deling gymnasium. GEMEENTERAADS VERGADERING. Openbare vergadering van de raad dezer gemeente, gehouden op Donderdag 8 Juni 1950 des n.m, 7 uur ten raadhuize dezer ge meente. Behandelde onderwerpen 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel van B. en W. om de beslissing der Regering met betrekking tot het toekennen van een gratificatie over het jaar 1950 gelijk aan 2% van het jaarsalaris aan een deel van het Rijkspersoneel, van toepassing te verklaren voor de in dienst dezer gemeente werkzame ambtenaren en werklieden. 3. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de algemene po litieverordening voor deze ge meente. 4. Voorstel van B. en W. tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de R.K. Jon gensschool A 108 Haarsteeg. 5. Voorstel van B. en W. tot beschikbaarstelling van een crediet groot 3000.— voor vernieuwing en herstel van het tegelpad in wijk Nieuwkuijk. 6. Voorstel van B. en W. tot beschikbaarstelling van een crediet groot 7500.— tot de aanleg van een klinkerbestra ting in de „Pastoor v. Aken- straat", 7. Voorstel van B. en W. tot het verlenen van een crediet voor algehele vernieuwing van „de Gemeentjesweg". 8. Voorstel van B. en W. tot intrekking van het raadsbe sluit van 15 December 1949 en tot vaststelling van een nieuw besluit inzake overname weggedeelten van de Schapen- steeg en Kerksteeg van het waterschap „De Polder van Nieuwkuijk" en tot vernieu wing dier weggedeelten nog in 1950. Bob. „Het is heel vriendelijk van u, maar we zijn gauw weer bij de Zeven Palmen". Paula ging op de treeplank zitten en Bob in het warme zand. De oude verdween even en kwam uit de wagen met een lege zeepkist. Na een ver geefse poging om Bob over te ha len er op plaats te nemen, deed hij het zelf. „U hebt een mooie Woning ge kozen", zei Bob. „Woning De oude bekeek de tramwagen met critische blik. „Woning, jongen? Ik heb al der tig jaar geen woning gehad. Een tijdelijk onderdak, zou je kunnen zeggen." „Bent ,u hier al lang", vroeg Bob. „Drie, vier dagen. De rheuma- tiek heeft me geplaagd. Maar morgen ga ik verder". „Waarheen „Wel verder, naar ginds." „Waar is dat precies lachte Bob. „Waar het altijd geweest is. Daarginds. Ergens anders heen." „U zoekt dus „Ik zoek. dat is het. Daarginds ga ik ook zoeken." Zijn vermoeide oude ogen richtten zich op de bergen. „Wat verwacht u te vinden vroeg Paula. „Eens heb ik een koperader ge vonden juffer" zei Cherry. „Maar ze is me afgenomen. Toch zoek ik nog." „Bent u al lang in de woes tijn vroeg Bob. „Twintig, vijfentwintig jaar. In de ene woestijn of in de andere". „En daarvóór (Wordt vervolgd). neren. Van alle gemeentebesturen hoort men dezelfde klacht. Daar er verder niemand van de rondvraag gebruik wenst te ma ken, sluit de voorzitter op de ge bruikelijke wijze de openbare zit ting om in besloten vergadering nog enkele mededelingen te doen. 9. Voorstel van B. en W. tot aankoop van een tweetal strookjes grond resp. van Mej. de Wed. Mommersteeg en A. van Vugt. beiden wonende al hier, Pastoor v. Akenstraat, ter verbreding van genoemde straat. 10. Voorstel van B. en W. om s Raads instemming tot ont eigening van een 26-tal per ceeltjes grond in deze gemeen te. 11. Voorstel van B. en W. tot het beschikbaar stellen van het benodigde crediet voor de bouw van 3 woningwetwonin gen en het aanvragen en aan vaarden uit 's Rijks kas van een zo hoog mogelijke jaarlijk se bijdrage in het exploitatie verlies, 12. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van de vergoeding ex art. 101 der L.O. wet 1920, alsmede het totaal der voor vergoeding in aanmerking ko mende uitgaven over 1949, aan de in deze gemeente ge vestigde bijzondere lagere scholen. 13. Voorstel van B. en W. tot wederinvoering van de rond vraag voor de vergaderingen van de Raad. (Uitvoerig verslag volgend nummer) OPENING CHR. LAND- BOUWHUISHOIIDSCHOOL. De officiële opening van het nieuw ingerichte schoolgebouw van de Chr. Landbouwhuishoud- school aan de Nieuwevaart te Capelle, zal plaats hebben op Donderdag 15 Juni a.s. des na middags ten 2 uur. BURG. STAND MEI 1950. Geboorten Theodorus M J zv S Pruijssers-Kruijf. Mechelina W M dv J C Langermans-Scha- pers. Catharina A M dv J H de Zeeuw-Staal. Cornelia Th dv M v Etten-Bakx. Cornelia F M dv A de Rijk-van Tilborgh. Johanna M L dv N L P Ver- schure-van der Pluijm. Maria W M Th dv W v Dijk-Kusters. Adrianus A M zv L A Smits- Donks. Overlijden Anna M van der Plas echtg van L Smits 71 jaar. Antonie J Brokx wed van A C Jacoba 86 jaar. WJlhelmina Sneeuw wed J. Bergmans 76 jaar. Huwelijken L J v Dongen 28 jaar en S P M Boons 29 jaar. W C M Muskens 28 jaar en An na M Th Akkermans 22 jaar. C W Zijlmans 26 jaar en P C J Verschure 28 jaar. P Kuijsters 33 jaar en P A Pols 26 jaar. H A Zwaans 36 jaar en M J Vingerhoeds 27 jaar. A Gille 25 jaar en G M P v Griethuijs- sen 26 jaar. Huwelijksaangiften J G van Wijngaarden te Dussen en W Okkers te Waspik. A Jalink te Holten met I Dubbelman alhier. Ingekomen Cornelia Faro van Valburg. Maria A A Vissers van Tilburg. Petronella Cor- sten van Breukelen. Willem Molenaar van Geertruidenberg. Jacoba A van der Pluijm van Dussen. Geertruida M Hensen van Schaijk. Elisabeth C A M Akkermans van Tilburg. Petrus Kuijsters van Raamsdonk. VertrokkenJ P C Gijsman en gezin naar Haelen. JA Bos- sers en gezin naar Oosterhout. H J Pols naar Loonopzand. S P M Boons naar Dongen. AM Th Akkermans naar Drunen. A Kemmeren naar Dongen. N P M van Kuijk naar Loonopzand. MC van Delft naar 's-Bosch. P Kem meren en gezin naar Grevenbicht. M J Peijnenburg naar Heeze. LH van der Sluizen naar Maastricht. DUIVENSPORT. Uitslag vlucht van Orleans. Deelname 168 duiven. G, Smits 1, 55; Th. v. d. Broek 2; J. v. Tilborgh 3, 14, 21, 52; J. Smits 4, 13, 16, 27. 30, 40; W. Zijlmans 5. 48; P. de Graauw 6, 31M. J. v. Dongen 7: B. Ver duin 8, 10; G. v. d. Broek 9; J. v. d. Vleuten 11; A Verduijn 12, 32, 47; G. v. d. Broek 15; D. Langermans 17; C. Rekkers 18; J, v. Onzenoort 19; J. Smits 20, 36; J. v. d. Broek 22, 51; P. Roos 23, 26; M. Bakx 24, 42; J. Kuijten 25: H. Langermans 28, 41; M. Timmers 29, 38, 50; P. v. Turnhout 33; Th. v. Dongen 34; J. v. Dongen 35; C. Verschu ren 37, 39; H. v, d. Hoven 43; J. Timmers 44: Th. Smits 45: A. Fijneman 46; L. Smits 49; Fr. v. d. Mosselaar 53; C, Smits 54; S Selders 56. Overduif W. Zijlmans. ceerden, betreft het hier de aan koop van een terrein op de z.g. Kloosterweide nabij de Markt voor f 2556.en het bouwen van een gebouw voor gemeente werken annex brandweergarage, waarvoor 165.000 crediet wordt gevraagd. De voorzitter wijst nog eens op de verschillende belangen die met deze voorstellen gediend wor den, zoals een nieuwe doelmatige organisatie van de brandweer, een betere huisvesting van gemeente werken en het vrij komen van lokalen op het gemeentehuis waar een dienst voor sociale zaken met een sociale werkster kan worden ondergebracht, die spr. voor deze gemeente zo hoogst noodzakelijk acht. Deze sociale dienst zou in de plaats kunnen treden van het Burg. Armbestuur, waarover t.z.t. de nodige voorstellen zullen vol gen. Gezien al deze belangen, achten B. en W. de grote uitga ven alleszins verantwoord. De heer Elshout gelooft ook wel dat het noodzakelijk is. Er ontbreekt nog maar één ding aan een nieuw gemeentehuis. Hij zou dit maar gelijkertijd bouwen, dan zouden daarin ook de lokalen voor gemeentewerken e.d. onder- kebracht kunnen worden zoals in Waalwijk. Anders valt straks het raadhuis er bij in het niet. De heer Mallens heeft geen bezwaar tegen de voorstellen als men zich daarmede niet meteen uitspreekt over opheffing van 't Burg. Armbestuur. Dat dient t.z.t. opnieuw in de raad te komen. De heer de Kok acht de voor stellen van vérstrekkende beteke nis. Er ligt eigenlijk in opgeslo ten dat ook het raadhuis daar aan de Markt zal komen en daarover was men het vroeger in de oude raad nog niet unaniem eens. Spr. kan zich wel met de voorstellen verenigen. Wel vindt hij als leek een bedrag van 165.000 voor zo n gebouw erg hoog, maar hij kent het bouwvolume niet. De' voorzitter beantwoordt de verschillende sprekers en merkt ten aanzien van de opmerking van de heer Elshout op, dat de gemeente geen bouwvolume voor een nieuw raadhuis zou kunnen krijgen en dit thans ook veel te duur zou zijn. Dat niet alle dien sten in het raadhuis zijn onder gebracht, acht spr. geen bezwaar. In Waalwijk is dat ook niet, daar heeft men o.a. op een andere plaats nieuwe garages gebouwd. Spr. wil verder de heer Mal lens geruststellen, 't Is niet de be doeling het Burg. Armbestuur zonder meer aan de dijk te zet ten. Er zal worden nagegaan in hoeverre dit in de nieuwe sociale dienst kan worden ingeschakeld. Er zullen hierover, zoals ook in het prae-advies staat, t.z.t. voor stellen aan de raad worden ge daan. Spr. geeft de heer de Kok toe dat men door aanneming van de ze voorstellen weer een stapje verder gezet heeft om het nieuwe raadhuis straks aan de Markt te bouwen. Maar definitief is hier mede nog niets beslist. Ook al zou het nieuwe raadhuis op een an der punt komen, dan zouden de voorgestelde gebouwen daar goed op hun plaats staan. In Waalwijk zijn ook niet alle diensten in het raadhuis ondergebracht. Maar in derdaad zit bij B. en W. wel de gedachte voor dat in de toekomst ook het raadhuis wel aan de Markt gebouwd zal worden. Daarover heeft echter t.z.t. de raad te beslissen. De heer Beerens zegt dat hem ter ore is gekomen dat bewoners rond de Markt een aanzegging zouden hebben ontvangen dat zij binnen niet al te lange tijd uit hun huizen zouden moeten. De voorzitter, merkt op dat van een aanzegging geen sprake is. In een persoonlijk gesprek heeft spr. wel eens gezegd dat de ge meente bepaalde punten te eniger tijd wel eens nodig zou hebben, doch nooit eerder dan nadat de betrokken bewoners elders be hoorlijk zouden kunnen worden ondergebracht. Z.h.st. wordt hierna 't voor stel van B. en W. goedgekeurd. 15. Voorstel tot wijziging van de gemeentebegrotingen 1949 en 1950. Wordt goedgekeurd. 16. Rondvraag. De heer Broeders vraagt wan neer er een betere pompinstallati-e komt in Loonopzand en hoe het staat met de uitbreiding van het electrisch net. De voorzitter antwoordt dat de inschrijving voor de pomp reeds

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 2