Waalwijkse en Langstraatse Courant TRUMAN INDONESIË OP HET VERKIEZINGSPAD Gemeenteraad Vlijmen KORTE BERICHTEN Twee weken lang wordt Amerika uit een spoortrein geregeerd. De President moet speechen als de locomotief fluit Vernieuwing van bestratingen Nieuwe Winkel sluitingswet MAANDAG 12 JUNI 1950. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Jioofdredacteur JAN TIELEN OPGERICHT 1878. DE ECHO \M HET ZUIDEN 72e JAARGANG No. 48. Abonnement 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. S8. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO' Iu een speciale trein is Tru man het verkiezingspad op gegaan. Het gaat van „whistle-stop'tot „whistle- stop", de echt ouwcrwets- Amerikaanse verkiezings- compagne, waarbij niet in de grote steden, maar in al lerlei gaten en gehuchten de presidentiële trein stopt en de president op het perron komt om een speech te hou den. De strijd zal fel zijn deze keer, maar de oude vechter Truman, die bij de jongste presidentsverkiezin gen tegen alle verwachtin gen en voorspellingen in de overwinning behaalde, voelt zich in zijn element. Er hangt van de uitslag ook geweldig veel af en 't feit, dat de verkiezingsstrijd nu reeds begonnen is, terwijl de verkiezingen eerst in de herfst plaats vinden, wijst er wel op, dat Amerika dit jaar een verkiezingsagitatie zal beleven zoals wellicht nooit tevoren. Officiëel heet het, dat de beide elkaar bestrijdende politieke par. tijen, de democraten en de repu blikeinen, op het gebied van de buitenlandse politiek één lijn trek ken. Maar het is een publiek ge heim dat Truman en zijn vrien den heel graag tot een werkelijk heidspolitiek bijv. ten opzichte van China zouden willen over gaan, maar dat ze dit niet wagen, omdat er zowel in het Huis van Afgevaardigden als in de Senaat een republikeinse meerderheid is. Bij de Vorige verkiezingen in 1946 liepen de democraten (Tru- mans partij) van 237 zetels op 190 terug, terwijl de republikei nen van 192 tot 244 zetels voor uitgingen. Volgens deze uitslag had Truman bij de jongste presi dentsverkiezingen het loodje moe ten leggen. Maar hij behaalde toen (in November 1948) ruim 22 millioen stemmen en zijn te genstander. de eeuwige president- schapscandidaat en bekwame gou verneur van de staat New-York, Dewey, kon het maar tot ruim 20 millioen stemmen brengen. Gouverneur Dewey heeft reeds een kanonnade op Truman afge vuurd in een redevoering, die de bedoeling had Trumans argumen ten krachteloos te maken. En Ha rold Stassen, de andere grote te genstander van Truman, deed er nog een schepje op. Hij noemde Truman in zijn rede „de beste politicus, maar de slechtste pre sident", die de Verenigde Staten ooit hadden gehad. 9HII1PH1-i I VAN WHISTLE-STOP TOT WHISTLE-STOP. Intussen rolt de trein van whistle-stop" tot „whistle-stop". We vernemen de namen der stop plaatsen: Casper, Pendleton, Far go, Lincoln, enz. enz., allemaal plaatsen, die men nauwelijks op de kaart kan vinden. De thans begonnen reis gaat door 16 sta ten en op ongeveer 50 plaatsen wordt bovendien nog gestopt om het personeel af te lossen om wa ter in te nemen, nieuwe locomo tieven te mobiliseren en dergelijke maatregelen meer. Ook hier wor den natuurlijk redevoeringen ge houden, al zijn het ook maar vijf- minuten-speeches. Twee weken lang wordt het land van een spoortrein uit gere geerd en in alle wagons wordt van de morgen tot de avond ge werkt, gedicteerd en getelefoneerd maar toch wordt alles op die éne minuut geconcentreerd, waarin de president opstaat, zijn das aan haalt, zijn haar glad strijkt en op het balcon van de laatste wagen gaat staan. De trein stopt, muziekkorpsen met veel kopergeschal en geest drift brengen de „Stars and Stri pes" ten gehore, alsmede 't volks lied var. de betrokken staat. De legaties yan verenigingen staan vooraan, vaandels, trommels, ste delingen, boeren, en vooral ook kinderen, verdringen zich om de wagon. Meestal heeft men reeds lang op de Marr uit het Witte Huis moeten wachten. Nu komt hij te voorschijn, maakt een lichte buiging, twee scherpe koele ogen gaan over de menigte „My dear friendsik ben blij vandaag temidden van U al len te zijn En dan laat Truman zien, dat hij een volksredenaar is. WAT ER AAN VASTZIT. En dat gaat dan maar door, van 's morgens heel in de vroeg te tot 's avonds toe, als zijn staf al lichtelijk moeite heeft een geeuw te onderdrukken. Het is 'n zwaar werk. Maar Truman houdt er van, het herinnert hem aan vroegere tijden, maar ook aan 't jongste verleden, toen deze ma nier van agiteren, deze „ride to the people" hem de overwinning, bracht. Hij spreekt tenslotte nog het liefst op deze manier, want Truman, die nooit zijn farmer- jeugd heeft vergeten, voelt geen grote afstand tussen zichzelf en de „common men" die hier aan de stations op hem te wachten staan. Er zit aan deze campagne ook een groot stuk „inwendige zen ding' vast. Want Truman heeft zich tot taak gesteld de eigen aan hangers in de eerste plaats aan zich te binden. Onder de leuze „Tegen de regering, tegen de ne gers, tegen de communisten!" heb ben de machtige magnaten van „big business" zich tegen Truman en zijn groepering verenigd. En Truman beseft, dat hij met zijn democraten in de verdediging is gedrongen. In de journalistenkringen van Washington heeft men het doel van de reis van de president als volgt omschreven„Zal het de president gelukken, zijn tegen stander Senator McCarthy en diens vrienden te verdringen van de eerste pagina's der kranten?" Want het is helaas een feit, dat de stinkbommen van de laster een wijdvertakte invloed hebben zij het ook dat alleen de versprei ding van onfrisse geur wordt be vorderd een uitwerking, die veel groter is dan de ernstige kwesties van de gezondheidszorg en van het Brannamplan, waar over Truman in zijn eerste rede uit de trein sprak en dat hij aan prees als de grote waarborg voor het gedijen van de landbouwbe volking. McCarthy en de zijnen worden niet moe te betogen, dat het hele regeringsapparaat vol zit met hele of halve communisten. En zij ver smaden het daarbij niet de grof ste beschuldigingen zonder schijn of schaduw van bewijs uit te schreeuwen. WAT STAAT ER OP HET SPEL Met het resultaat van deze herfst staat of valt Truman in het jaar 1952, als hij voor zijn presidentszetel zal moeten vech ten. Krijgt hij nu wederom geen voldoende meerderheid, geen „working-majority", dan zal hij met een onwillig congres moeten regeren, waarmee hij op binnen lands terrein alleen slechts resul taten zal kunnen bereiken. En of zijn tegenstander in 1952 danTaft of Eisenhower zal heten, deze zal er in dat geval zéér gunstig voor staan, daar hij op een enorm de ficit in de staatsfinanciën zal kun nen wijzen en op een hele reeks onvervulde beloften, kortom, de tegenstanders zullen van velerlei ontevredenheid der kiezers ge bruik kunnen maken. Welvaart, sociale zekerheid en meer derge lijke bij de massa levende verlan gens zullen door Truman alléén maar bevorderd en bevredigd kun nen worden als hij straks bij de komende verkiezingen in Novem ber wintDaarom hangt er van deze actie zoveel af, daarom is de ijver van Truman zo begrij pelijk en het geleidelijk op volle toeren komende enthousiasme van zijn partijgangers zo welkom en zo nodig. Want de wedloop is begonnen, die aan spanning alles overtreft wat er op het ogenblik in de internationale politieke are na's valt te aanschouwen. 2300 ZWEMMERS ZES DAGEN. IN Donderdagavond vergader de Vlijmen s gemeenteraad ondanks Sacramentsdag en ondanks ZwedenNeder land. De heren zwaaiden zich wat verkoeling toe door middel van een ge- dachtenwisseling over het zwembad en de burgemees ter bleek zeer ingenomen met de inkomsten in de eerste zes dagen van het seizoen. De agenda zelf bracht niet zoveel moeilijk heden en. in het vervolg kunnen de raadsleden hun gemoed weer luchten on der een aparte rubriek de in ere herstelde rondvraag. Na de opening werden de no tulen vastgesteld en een aantal ingekomen stukken voor kennis geving aangenomen. Bij een daar van, een door Ged. Staten goed gekeurd raadsbesluit tot aankoop van grond, maakte de heer v. d. Meerendonk er aanmerking op dat er 670 werd gegeven voor scha de aan gewassen, terwijl er bij de behandeling van- dit voorstel helemaal niet over gesproken was. Hij geloofde wel dat het in orde zou zijn, maar hij vond het niet juist dat het gebeurde zonder voorkennis van de raad. Ook de heer Wijkmans vond het beter in het vervolg ook het bedrag van opstand te vermelden. De voorzitter meende dat deze post in het prae-advies was ver meld, maar moest van deze me ning afstappen. In ieder geval zou hij de raad het taxatierapport overleggen. Een verzoek van het schoolbe stuur te Vlijmen tot medewerking tot vergroting van de school, werd verdaagd tot de volgende vergadering, in afwachting van het advies van de inspecteur. ELKE DAG ZWEMMEN? Vervolgens bood de voorzitter de raad een verslag aan over de stand van zaken in het zwembad te Nieuwkuijk, en hij vroeg of een van de heren iets op te merken had. Nu, dat hadden er verschil lende. De heer v. d. Meerendonk vroeg of er ook in het diepe geen scheiding gemaakt kon worden door middel van een koord. De voorzitter vond dit zeer belang rijk en beloofde er voor te zor gen. De heer Samuels vond het voor de arbeiders moeilijk. Een gezins- kaart was nog duur'en hij vroeg of het niet goedkoper kon. De voorzitter antwoordde dat er in die richting werd gewerkt. Maar men hoefde niet elke dag te gaan zwemmen. Wie dat toch deed, kon het ook betalen. Er was een punt dat je met de prijs niet ver der omlaag kon. Overigens was hij lang niet ontevreden over de behaalde resultaten. Hoewel het bad eigenlijk pas sinds Zaterdag geopend was, waren er al ruim 1500 bezoekers geweest onder de 15 en ruim 800 er boven. Er was 1002.80 gebeurd in die tijd. De voorzitter nodigde de raad uit B. en W. eens hun gang te laten gaan de komende veertien dagen, dan zouden ze de raad volledig op de hoogte stellen. Ook de heer v. d. Broek brak nog eens een lans voor de gezin nen met veel kinderen, die, omdat ze het niet konden betalen, nog in vuile sloten zwommen. Hij vond een dubbeltje voor 't zwem men en een dubbeltje voor de fiets nog te duur. De voorzitter daarentegen meende dat deze prijs graag werd betaald. B. en W. wilden tonen dat het met een zekere kostprijs zou gaan. Ook de heer v. d. Broek nodigde hij uit B. en W. eens een paar we ken hun gang te laten gaan. Deze had echter nog meer op het hart: hij vond het onbillijk dat bezoe kers een kwartje moesten betalen, vooral voor moeders die hun kleine kinderen eens wilden laten zwemmen. Ook dit was de voor zitter niet met hem eens de men sen moesten zelf weten of ze het bad bezochten. Bovendien kregen de scholen al reductie. De ge meente kon niet lager gaan en de voorzitter wilde even kijken wat het lijden kon. De heer Wijkmans was wel voor een goede controle, en niet te slap, maar ook niet ontactisch, vooral niet tegenover vreemde lingen. Hem was een geval ter ore gekomen. De voorzitter be loofde dat hij de badmeester er op zou wijzen. De heer v. Son vroeg of er aan gedacht was de heer v. Engelen een vergoeding te geven voor de arbeid aan het zwembad verricht. De voorzitter merkte echter op dat men zover nog niet was. B. en W. zouden in ieder geval zeer billijk en rechtvaardig zijn. En de raad zou hij de volgende keer een aanvullend verslag over 't zwem bad overhandigen. x De heer v. Oijen meende dat het verslag had bewezen dat de heer v. Engelen toch niet zo n idealist was geweest. Waarmee de voorzitter het helemaal niet eens was, want dan had de heer v. Engelen volgens hem nu 6000 gulden in zijn zak moeten heb ben. Hij had alle respect voor de man, maar achtte hem voor de exploitatie van het zwembad niet bekwaam. OSk de heer van de Meerendonk was van mening dat juist het verslag bewees dat de heer v. Engelen een idealist was en niet practisch. De heer van Oijen bracht er tegen in dat het zwembad voor hem geen winst object was geweest, maar dat het hem alleen om de naam te doen was geweest. Wat volgens dhr. Wijkmans dan inderdaad niet van zakelijk inzicht getuigde. De heer Samuels kwam nog eens terug op de toegangsprijs. Hij vond 12.50 voor een gezins abonnement toch nog hoog en ook de heer Wijkmans pleitte voor re ductie aan grote gezinnen. Daar stond de voorzitter helemaal niet afwijzend tegenover en hij zou 't overwegen. En als het kon wilde hij ook met pleizier een dag vrij zwemmen geven. Daarmee was het zwemdebat voor deze keer ten einde. Met punt 2 (de volledige agen da staat in ons nummer van 1.1. Vrijdag) ging dè raad zonder meer accoord. Bij het voorstel tot wijziging van de Algemene Politieverorde ning opperde de heer Spanjers dat er wel eens te veel bekeurd werd. Maar de voorzitter meende dat een zondaar altijd wel een excuus had. Hij gaf toe dat er onder de politie-ambtenaren wel eens krib- bebijters zaten, maar van de an dere kant waren er ook mensen die altijd wat te zeggen hadden. Verder wilde hij er niet op in gaan en hij verwees de heer Span jers naar de justitie. Dat viel deze tegen, want hij had gedacht hier aan het goede adres te zijn. Het voorstel werd zonder meer aan genomen. Van de inspecteur was een gunstig advies binnengekomen voor het beschikbaar stellen van gelden ten behoeve van de R.K. Jongensschool te Haarsteeg. Dit punt was de vorige keer al in de vergadering geweest en niemand had bezwaar. HERSTEL VAN STRATEN. Hierna kwamen verschillende voorstellen aan de orde tot ver nieuwing en herstel van diverse straten. Eerst vroegen B. en W. een crcdiet van 3000 voor ver nieuwing en herstel van het tegel pad in wijk Nieuwkuijk. 800.— zou daarvan terugkomen van het rijk als oorlogsschade. Zonder meer ging de raad er mee accoord. Dan vroegen B. en W. een cre- diet beschikbaar te stellen groot 7500 tot aanleg van een klin kerbestrating in de Pastoor van Akenstraat. De weg zou slechts opengesteld worden voor licht verkeer en maar in één richting. De heer v. Oijen merkte op, als in de Pastoor v. Akenstraat de zelfde bestrating kwam als in de Hoeven, dan ging ze er niet op vooruit. De voorzitter zei dat dit kwam omdat de weg in de Hoe ven nog in geen 10 jaar „dood" was, zoals dat heet. De heer v. d. Meerendonk con stateerde een groot verschil tus sen de klinkers in de Pastoor v. Akenstraat en de keien van de Hoeven. Die waren nu eenmaal anders. Maar hij had geconsta teerd dat de afwatering in de Hoeven niet deugde en dat er een gevaarlijk putje lag. De voorzit ter kon hem hierover echter ge ruststellen, want het was juist verbeterd of zou direct verbeterd worden. De heer Spanjers vroeg, als de Pastoor v. Akenstraat nu eerste kwaliteit werd, van welke kwa liteit was dan de Heistraat. Heel laconiek antwoordde de voorzit ter „Tweede kwaliteitHij wees er overigens de heer Spanjers op dat de materialen nog niet zo wa ren als voor de oorlog. Toen had men het beste van het beste. Met de vernieuwing van de Pastoor v. Akenstraat ging in ie der geval iedereen accoord. Blijkbaar om de heer Dekkers te gerieven, die al bij de behan deling van dit punt aan punt 9 wou beginnen, kwam nu eerst het voorstel aan de orde tot aankoop van 2 strookjes grond ter ver breding van de Pastoor v. Aken straat. De heer Dekkers merkte op dat de weg daarmee toch niet af was. En de voorzitter wees er op dat het nu juist een taak van de raad was te voorkomen dat in het uit breidingsplan een huis te ver naar voren zou komen, zodat de weg niet voldoende breed gemaakt zou kunnen worden. De raad ging met het voorstel accoord. Vervolgens stelden B. en W. voor een crediet te verlenen voor algehele vernieuwing van de Ge- meentjsweg. De weg zou verbreed worden tot 5 M., er zou 'n klin kerbestrating komen en de kos ten zouden ruim 15000 bedra gen. De heer v. d. Ven was er niet helemaal gerust op of de grond slag wel helemaal goed zou zijn. Maar de voorzitter verwachtte van wel, hij was al eeuwenoud. De heer Dekkers vroeg of het werk toch in eigen beheer zou uitgevoerd worden. Daar voelde ook de voorzitter zelf het meeste voor. Hij liet het echter aan de raad over en waarschuwde dat de weg dan niet voor de winter klaar zou zijn. Dat kon wel volgend jaar Augustus worden. Dat vond de heer v. d. Meerendonk geen bezwaar: de weg had er al zo lang gelegen. Als er geen autobus doorheen hoefde, zou hij zeggen: laat hem maar liggen. Er werd anders toch niet veel gebruik van gemaakt. De voorzitter verwacht te dat het wel veel zou toenemen als de weg verbeterd was en de heer Wijkmans wees er op dat er veel arbeiders gebruik van maak ten als ze naar hun werk gingen. De heer v. d. Ven verlangde toch nog naar een rapport over de grondslag van de weg, maar de voorzitter achtte dit toch niet nodig hij was van mening, en anderen met hem, dat de weg wel genoeg doorwaterd was Hierop ging de raad met het voorstel ac coord. Ook was de raad het zonder meer eens met het voorstel inzake overname van weggedeelten van de Schapensteeg en Kerksteeg van het waterschap „De Polder van Nieuwkuijk en tot vernieuwing dier weggedeelten nog in 1950. Hierna stelden B. en W. voor dat de raad instemming zou be tuigen met de onteigening van een 26-tal perceeltjes grond in de ge meente, gelegen op het V 1-plein. Dit was nodig voor het wederop- bouwplan. Als de raad dan zijn instemming betuigd had, dan kon aan de minister van wederop bouw en volkshuisvesting ge vraagd worden tot onteigening over te gaan. De gemeente had extra bouwvolume gekregen voor de opbouw van verwoeste ker nen. Als de raad zijn instemming betuigde, zou er binnen 3 maan den onteigend worden en daarna kon worden overgegaan tot toe wijzing van herbouwgevallen. De heer Wijkmans vroeg of de betrokken personen direct bericht kregen als de onteigening een feit was en wanneer dan de uitbeta ling volgde. De voorzitter ant woordde dat de gemeente onmid dellijk trachtte tot overeenstem ming te komen met de eigenaars. Dat lukte over het algemeen wel. Was het niet mogelijk, dan kreeg de eigenaar rentevergoeding van af het eerste ogenblik. Hiermee was de heer Wijkmans tevreden gesteld. De hr. v. d. Meerendonk vroeg of er geen moeilijkheden zouden kunnen komen, zodat de onteige ning langer zou duren dan drie maanden. Dat kon niet volgens de voorzitter, want dit viel onder de wet op de oorlogsschade. B. en W. traden verder coördinerend op. zodat iedereen kreeg wat hem toekwam. De raad betuigde dan ook zijn instemming met de onteigening. Punt 11 hield in een voorstel tot het beschikbaar stellen van credieten voor de bouw van drie woningwetwoningen en het aan vragen en aanvaarden van een jaarlijkse bijdrage in het exploita tieverlies uit 's Rijks kas. De heer Wijkmans vroeg waar de woningen zouden komen als de koop van de grond waarop ze nu zouden komen, niet doorging. De voorzitter meende dat er geen re den was om dit te veronderstel len. maar gebeurde het, dan zou den B. en W. bij de raad terug moeten komen om een nieuw stukje grond. De heer Spanjers wenste dat er geen drie, maar vijftig woningen gebouwd zouden kunnen worden, welke wens de voorzitter deed verzuchten: „Wat zouden we dan weldaden kunnendoen". De heer v. d. Broek meende dat de woonruimte niet juist ver deeld werd, maar dat was 'n taak van B. en W. zei de voorzitter en behoorde niet tot de compe tentie van de raad. Ondertussen was de heer v. d. Broek toch van mening dat B. en W. niet op de hoogte waren van de woning nood. Dit wilde de voorzitter ech ter in het midden laten en hier mede sloot hij het debat. Met het voorstel ging de raad accoord. Bij punt 12 werden de jaarlijkse vergoedingen vastgesteld voor de in de gemeente gevestigde lagere scholen. WEER RONDVRAAG. Het laatste punt behelsde een voorstel van B. en W. tot weder invoering van de rondvraag, op instigatie van de meerderheid van de raad. Als er een rustig en de gelijk gebruik van gemaakt werd, achtte de voorzitter ér niets tegen. De heer Spanjers verklaarde er zich als eerste voor, zoals hij zich het eerst tegen de afschaffing had verklaard en hij dankte B. en W. voor de tegemoetkoming. Door de rondvraag hadden de leden direct contact met de voorzitter, door 14 K.N.I.L.-mili tairenf gesneuveld. Soekarno versus Australië. Ambon en Men ado. Een communiqué van Donderdagmiddag meldde dat 14 militairen van het K.N.I.L., w.o. -enige Neder landse onder-officieren, in Indonesië zfjn gesneuveld Er wordt echter niet bij vermeld waar en waar door deze soldaten zijn gesneuveld. Wij menen echter dat wij er recht op hebben te weten waardoor zo'n aantal militairen onder Ne- d?frl®?d.s gedood worden in een land, waar wij oflicieel de beste betrekkingen mee onderhouden NOGMAALS NIEUW-GUINEA. De terugroeping van John Hood, de Australische ambassa deur in Indonesië, zit de regering in Djakarta wel een beetje dwars. President Soekarno heeft tenminste in een interview ge tracht Australië wat te sussen. Hij drong er op aan dat Austra lië meer zou doen dan alleen maar afwachten. Wat Soekarno echter van Aus tralië verwacht, heeft hij er wij selijk maar niet bij verteld. „Wij kunnen Australië en de overige wereld de verzekering ge ven dat, als wij de souvereiniteit over dat gebied (Westelijk Nieuw Guinea. S.) verkrijgen, het niet communistisch zal worden" ver klaarde de RIS-president. Hij weet dus heel goed waar de schoen wringt. Maar welke macht in Indonesië zal het com munisme kunnen tegenhouden. Temeer daar Soekarno himself een Chinese communist als advi seur heeft gehad en wellicht noq heeft De regering van Australië heeft andermaal deze kwestie zeer hoog opgenomen. De minister van buitenlandse zaken, Spender, heeft in het Aus tralische Lagerhuis betoogd, dat Nederlands Nieuw-Guinea voor de verdediging van Australië van essentieel belang is. De Indonesi sche eis om de souvereiniteit der RIS uit te breiden over dit gebied, is niet evenredig met de politieke onafhankelijkheid van Indonesië, zo zei Spender. De Labour-leider Herbert Evatt wilde als laatste middel de Vere nigde Naties in de zaak mengen. Hij voelde er veel voor Neder lands Nieuw-Guinea onder super visie van de UNü te plaatsen, in dien Nederland bereid is afstand te doen van de souvereiniteit. Ook andere sprekers, van ver schillende politieke richtingen, be streden heftig de eis van Soe karno. Intussen heeft Soekarno Don derdag nog eens op heftige wijze verklaard dat Indonesië's vrij heidsstrijd niet zal zijn geëindigd voor Nieuw-Guinea bij de Indo nesische natie zal zijn gevoegd. MENADONEZEN MUITEN. Een correspondent van „De Volkskrant schrijft uit Indonesië dat een volledig KNIL bataljon (ca. 800 man S.) onder leiding van een Menadonese fourier Mengkong aan het muiten is ge slagen. De Nederlandse officieren en het kader werden ingerekend en het Bataljon liep in zijn ge heel over naar de APRIS. De muiters zouden voor het merendeel Menadonezen zijn. De legerleiding zou er eigenlijk blij inee moeten zijn, dat een geheel bataljon uitstekende soldaten (de Menadonezen zijn goed) zomaar ia hun schoot werd geworpen. Het is echter begrijpelijk dat de r.N.I. deze plotselinge overgang met zekere reserve bekijkt. De correspondent van „De Volkskrant" schrijft dan dat zij eerst moeten bewijzen dat 't hun ernst is, b.v. zijn zij bereid het hoogste offer te brengen door op Ambon's strand te tonen dat het hun ernst is. Hier nu schuilt iets ongelofelijk gemeens. Zou de '1 .N.I. legerleiding het werkelijk bestaan de KNIL militairen tegen elkaar uit te spelen en wel de besten er uitdie van Menado en van Ambon r Wij kunnen niet geloven dat t' zo ver komt. Ik was zelf enige tijd ingedeeld bij een KNIL onderdeel met militairen uit alle streken, ook uit Ambon en de Minahassa. De onderlinge kameraadschap was prachtig, er was nooit een spoor van enige animositeit. En het is best mogelijk dat dit bataljon aan het muiten is geslagen. Het kan er bij mij echter niet in dat deze soldaten, w.o. enige met hoge on derscheidingen, tegen Ambon gaan vechten. Maar misschien is het voor hen een gemakkelijke manier om zich op Ambon aan te sluiten 7 In ieder geval zal de T.N.I. op enigerlei wijze aan de „opstand' tussen aanhalingstekens, want' de beweging is zeer zeker gewettigd, een einde moeten maken, wil zij niet volkomen haar gezicht ver liezen. Maar ze mogen proberen op Ambon te landen, want berichten duiden er op dat er een uitste kend bewapend en vrij groot le ger op Ambon staat en dat er geen sprake is van hongersnood of onrust. De Ambonnezen van jong tot oud, en de laatste waarschijnlijk nog het meest, staan klaar om de T.N.I. eventueel een warme ontvangst te bereiden. S. De Nederlandse buitengewoon gevolmachtigde ambassadeur in India, de heer Lamping, wordt al gemeen genoemd als de opvolger van Dr. Hirschfeld. Van regeringszijde wordt hier omtrent niets definitiefs medege deeld. De heer Lamping komt binnenkort wel naar Nederland. De Nederlandse troepen op Nieuw-Guinea worden afgelost. Zo mogelijk zullen er voor een jaar troepen heen gaan, die hier toe vrijwillig bereid zijn. het schriftelijk stellen van vragen was er slechts een indirect con tact. De heer Dekkers maakte er maar direct gebruik van en ver zocht B. en W. een ander in zijn plaats als lid van de woonruimte commissie, te benoemen. Hij wens te te bedanken. De voorzitter vroeg hem het nog even in be raad te houden, elke verandering was nog geen verbetering. De hr. Dekkers beloofde er althans nog een nachtje over te slapen. De heer v. d. Ven wees er op dat in zijn tijd de besprekingen van de woonruimtecommissie ge heim waren. Hij had nu echter gehoord dat mensen van tevoren wisten welk huis ze toegewezen zouden krijgen en dat zette kwaad bloed, zei hij. Ook de voorzitter vond het helemaal fout dat dit kon uitlekken. De heer v. d. Meerendonk kwam nog terug op het voorstel tot wederinvoering van de rond vraag. Hij was er in principe op tegen. De rondvraag werd dik wijls misbruikt voor dingen die beter bij de burgemeester of bij B. en W. konden gebracht wor den. Hij zou geen stemming vra gen, omdat de hoofden toch ge teld waren, en hij kon zich met het voorstel verenigen, als van de rondvraag gebruik werd ge maakt overeenkomstig de memo rie van toelichtingpassend bij de waardigheid van de raad van Vlijmen. Het voorstel was dus aange nomen, er was weer gebruik van gemaakt en de voorzitter kon dus de vergadering sluiten. Dit deed hij.' Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot rege ling van de winkelsluiting. Daarin wordt o.m. bepaald dat alle winkels 's Zondags de hele dag en door de week voor 5 en na 18 uur gesloten moeten zijn. Bij Algemene Maatregel van Be stuur of bij plaatselijke verorde ning kunnen bepaalde groepen van winkels verplicht worden te sluiten Maandag voor 13 uur of Dinsdag na 13 uur, in enkele ge vallen Zaterdag na 13 uur. Ook de markthandel, de straathandel en de handel te water worden aan beperkingen onderworpen. Voor automaten die bediend worden vanuit een winkel geldt dezelfde regeling als voor die winkel, andere automaten mogen gedurende de sluitingstijd niet bij gevuld worden. Natuurlijk worden er in de wet ook een aantal algemene uitzon deringen voorgesteld, o.a. voor apotheken, voor verkoop van lec tuur, eet- en rookwaren op sta tions, voor brandstoffen en smeer middelen voor het verkeer enz. Enkele dagen voor Sinterklaas, Kerstmis en Oudejaar mogen de winkels open blijven tot 21 uur en bovendien kunnen gemeente raad en B. en W. nog plaatselijke regelingen treffen, indien dit no dig of gewenst is. Tenslotte kan de minister soms nog ontheffing verlenen.

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 5