L Wijde Wereld Algemene Jaarvergadering Waalwijkse en Langstraatse Courani UIT DE Nu een plan Stikker. Hl BIJ EXAMENS van het Middenstands-Borgstellingsfonds voor de Langstraat en het Land van Heusden en Altena, gehouden op Dinsdag 13 Juni 1950, des namiddags 4 uur in Hotel „De Twee Kolommen" te Waalwijk De inpoldering van de Biesbosch EEN LEVENSBELANG VRIJDAG 16 JUNI 1950. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN DE ECHO VM HET ZUIDEN 72e JAARGANG No. 49. Abonnement 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. SS. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO". Het plan Stikker tot éénmaking van de Europese handelsmarkt is in Parijs gepubliceerd. De regerin gen die aan dit plan deelnemen, zullen in geza menlijk overleg de coördinatie van de nationale in dustrieën bepalen. De moeilijkheden die hieruit voortvloeien zullen moeten worden opgevangen door een gemeenschappelijk fonds om nieuwe be drijven te financieren, andere te moderniseren en overbodig geworden industrieën schadeloos te stel len. Enkele andere punten uit het plan dat minister Stikker en de Nederlandse regering hebben opgesteld zijn: verde re liberalisatie van de handel dient te geschieden op basis van industrie per industrie en niet percentsgewijze zoals tot nu toe is geschied; het plan omvat de zware industrie, de landbouw en sommige ver werkingsindustrieën; de finan ciering zal geschieden door 't Europese integratiefonds, maar de basis waarop dit zal ge schieden moet nog worden uitgewerkt; het fonds wordt beheerd door een internatio naal gezagsorgaan dat niet noodzakelijk eenstemmige be sluiten zou behoeven te ne men. Wanneer de Europese be talingsunie in werking treedt, zullen de deelnemende lan den 60 procent van hun inter- Europese handel moeten vrij geven. Dit percentage zal voor het eind van het jaar tot 75 moeten worden opge voerd. Op vastgestelde tijden zul len er vergaderingen worden gehouden over het opstellen van de begrotingen ter coör dinatie van de economische gedragslijnen van de Euro pese landen. Beslissingen, ge nomen met een meerderheid van drie vierden der stem men, zullen bindend zijn. Engeland alleen voor zich. Vorige week verklaarde mi nister Stikker in Oslo, dat de erote moeilijkheid waarvoor Europa zich momenteel ge plaatst ziet. is, de tegenzin om op internationaal gebied voor elkaar iets op te offeren. Prompt daarop heeft de En gelse Labour-partij deze woorden van de politieke be middelaar van de Organisatie voor EuroDese Economische Samenwerking, ten scherpste waar willen maken. Immers, het partij-bestuur gaf een ma nifest uit waarin het ver klaarde dat Labour de nood zaak van Europese samen werking erkent en toegeeft dat Engeland een leidende rol behoort te spelen in deze sa menwerking. Maar er zelf ook iets voor over hebben? Ho maar! Labour zal zich krach tig verzetten tegen voorstel len die de instelling van een Europees parlement met wet gevende bevoegdheden aan 'n internationale gezagsautori- teit beogen. Zij meent dat de Europese eenheid tot stand moet komen door samenwer king tussen verantwoordelij ke regeringen die hiertoe vrij willig willen overgaan. Ove rigens voelen de Engelse so cialisten zich nauwer verbon den aan hun broeders van het gemenebest, dan aan West- Europa. Het is alles nationa lisme en eigenbelang wat de klok slaat. Economisch heeft Engeland ook niets nodig, want in dit opzicht wordt het door het Gemenebest zo mooi aangevuld als West-Europa nooit zou kunnen. Bovendien acht het Labour-bestuur een volledige economische een heid onmogelijk omdat hier mee een niet te verwezenlij- ke graad van gelijkvormig heid der binnenlandse poli tiek gepaard zou moeten gaan. Aan het plan Schuman zou Labour wel willen deelnemen, maar dan zouden de andere landen Engeland's goede voor beeld moeten volgen en aan het nationaliseren moeten slaan. Anders zou een rege ring die zekere verplichtingen in een internationale organi satie heeft aanvaard, geen middelen vinden om deze uit te voeren. Als alle landen zich met zulk een zelfgenoegzaamheid opsloten in hun nationalisme en egoïsme, dan zou Europa gered zijn! Huisarrest. Volgens een speciale corres pondent van de „Observer" zijn de aartsbisschop van Ka- locsa, Mgr. Groesz, die sedert de arrestatie van kardinaal Mindszenty de leiding heeft van 't Hongaarse Episcopaat, en twee andere bisschoppen onder huisarrest gesteld. In de afgelopen dagen zouden vele honderden mannelijke en vrouwelijke religieuzen zijn gearresteerd. De Hongaarse minister van Onderwijs, Revai, heeft vori ge week een felle campagne aangekondigd tegen de „cle- ricale reactie". Wat een flin ke jongens toch! „Asyl" in Oost-Duitsland! John Peet, de 34-jarige chef van het Berlijns bureau van het persbureau Reuter, heeft de Oost-Duitse regering om asyl verzocht. Hij beschuldig de de Westelijke mogendhe den van oorlogs-ophitsing en beweerde ondertussen dat hij geen communist was. Gerhard Eisler, de Oost- Duitse minister van Voorlich ting, die de persconferentie, waarop Peet zijn besluit be kend maakte, had georgani seerd, nodigde de Westelijke journalisten en in het bijzon der de Amerikanen uit, het goede voorbeeld te volgen. De weg naar de vrede was voor niemand afgesloten. Peet stond in West-Berlijn- se perskringen goed bekend. Franse Skymaster verongelukt. Een viermotorige DC 4- „Skymaster" van de lucht vaartmaatschappij Air France met 43 Franse passagiers en een bemanning van 8 koppen aan boord, is in de nacht van Maandag op Dinsdag tijdens een zware storm op nog geen twee kilometer afstand van 't vliegveld Bahrein in de Per zische Golf neergestort. Red dingsboten en hefschroef- vliegtuigen hebben zes over levenden, onder wie twee le den van de bemanning, op gepikt. Van de 45 overige in zittenden moet aangenomen worden dat ze bij de ramp zijn omgekomen. Het is de tweede die de Air France in de 18 jaar dat ze de dienst Parijs—Saigon onderhoudt, heeft getroffen. Het toestel bracht koloniale ambtenaren en hun vrouwen naar Frank rijk. Onder de overlevenden be vindt zich ook de 53-jarige gezagvoerder Jean Sladek, die 20.000 vlieguren op zijn naam heeft. Ook de radio-telegra fist is gered, maar de 18-ja- rige stewardess behoort tot de slachtoffers. Vogelpest in Barneveld. Wat lange tijd in Barneveld gevreesd werd, is een feit ge worden. De op de mestbedrij- ven uitgebroken pseudo-vo- gelpest, heeft men niet tot deze bedrijven beperkt kun nen houden, ofschoon 't pluim vee van de aangrenzende be drijven vernietigd werd. spelen zenuwen een grote rol. Een rustig examen doet U met Mijnhardt's Zenuwtabletten. Nog steeds geeft men de moed niet op, maar er wor den telkens nieuwe gevallen gemeld. Een aantal daarvan is nog in onderzoek, waaron der enige uit het dorp Voort huizen. In enkele andere ge vallen werd definitief pseudo- vogelpest geconstateerd en tot vernietiging van de pluim veestapel overgegaan. Volgens mededelingen van officiële zijde, breidt de pseu- do-vogelpest te Barneveld zich uit als een olievlek. Alle pluimvee in een gedeelte der gemeente moet opgehokt wor den, terwijl honden en katten vastgehouden moeten wor den. Honden en katten, wel ke toch loslopen, worden doodgeschoten. Loslopend pluimvee wordt in beslag genomen en even eens vernietigd. H. Graf met ondergang bedreigd. Radio Vaticana bericht uit Jeruzalem, dat het H. Graf al daar zich in een erbarmelijke toestand bevindt. De basiliek boven het H. Graf wordt met de ondergang bedreigd wan neer niet onmiddellijk de no dige maatregelen worden ge troffen. Gelovigen van ver schillende godsdiensten heb ben reeds op een grondige restauratie aangedrongen. Na opening door de voor zitter, de heer Jan Tielen, en vaststelling der notulen wer den de Ingekomen stukken en mededelingen behandeld, o.a. een accountantsverslag, waarbij de administratie in orde werd bevonden; een be richt van het ministerie van Economische Zaken dat de begroting voor 1950 was goed gekeurd. Voorts was ingekomen een brief van het departement be treffende een Bijzondere Cre- dietgeving voor de midden standers, die in moeilijke om standigheden zijn „gekomen inzake hun liquide middelen, door plotselinge eisen van de fiscus, door prijsverhoging enz. Met het oog op de nieuwe statuten moest het gehele be stuur aftreden. Door de K. v. K. en de gemeenten werden de volgende heren in het al gemeen bestuur aangewezen: Kamer van Koophandel, de heren J. P. P. Tielen, A. D. C. Snels, W. J. van de Noort en J. C. Frederiks. Gemeente Almkerk, de heer H. Blok. Gemeente Dongen, de heer J. A. Verharen. Gemeente Drunen: de heer L. Th. van Drunen. Gemeente Dussen, de heer A. J. A. Oderkerk. Gemeente Eethen, de heer D. A. v. d. Schans. Gemeente 's-Gravenmoer, de heer H. v. d. Dussen. Gemeente Made, dhr. Drs. A. Crul. Gemeente Raamsdonk, dhr. J. H. M. Prinssen. Gem. Sprang-Capelle, dhr. A. Smit. Gemeente Veen, de heer C. B. J. Landweer. Gemeente Heusden, de heer A. van Delft. Gemeente Loon op Zand, de heer Mr. R. J. Th. v. d. Heijden. Gem. Geertruidenberg, de heer J. Bianchi. Gemeente Waalwijk, dhr. M. J. P. van Loon. Gemeente Waspik, de heer J. C. M. Couwenberg. Gem. Woudrichem, de heer Chr. van Rijswijk. Door dit algemeen bestuur werden tot leden van het da gelijks bestuur benoemd de aftredenden: J. P. P. Tielen, Voorzitter. A. D. C. Snels, Vice-voorz. A. v. Delft, secretaris-pen ningmeester. J. Bianchi; J. Frederiks; Mr. R. J. Th. v. d. Heijden; W. v. d. Noort. Districts-commissaris is de heer J. v. Nuenen. Daarna werd het uitvoerige en uitstekende jaarverslag van de districts-commissaris behandeld en vastgesteld met een woord van dank voor dit uitvoerig en keurig werk. Wij ontlenen daaraan het volgende: JAARVERSLAG OVER 1949 van de Stichting: Middenstands-Borgstellings- fonds voor de Langstraat en het Land van Heusden en Altena, gevestigd te Waalwijk. Nadat het doel en het ar beidsveld is omschreven, deelt 't verslag mee dat de volgen de gemeenten zijn aangeslo ten: Almkerk, Dongen, Drunen, Dussen (Hank), Eethen c.a., Geertruidenberg, 's-Graven moer, Heusden (Herpt), Loon op Zand (Kaatsheuvel), Made en Drimmelen, Raamsdonk- (sveer), Spr.-Capelle, Veen, Waalwijk, Waspik en Wou drichem, met een totaal aan tal inwoners van 90.323. De niet deelnemende ge meenten zijn: Andel, Giessen, Rijswijk, Hoge- en Lage-Zwa- luwe -(Moerdijk), De Werken en Sleeuwijk, Werkendam en Wijk en Aalburg, met totaal 18.123 inwoners. Na samenstelling van dage lijks en algemeen bestuur en secretariaat genoemd te heb ben, zegt het verslag o.m.: Het Dagelijks Bestuur kwam in het afgelopen verslagjaar zeven maal in vergadering bijeen, in hoofdzaak voor de behandeling van de ingeko men aanvragen. Het Algemeen Bestuur ver gaderde twee maal, namelijk op 12 Mei 1949 en 8 Decem ber 1949. Op 1 Maart 1949 werd ten gemeentehuize te Woudrichem een bespreking gehouden tus sen de burgemeester en één der wethouders van deze ge meente, een vertegenwoordi ger van het Ministerie van Sociale Zaken en onze Dis tricts Commissaris inzake hulpverlening aan enige vis sers van deze gemeente in 't kader van de sociaal-economi sche hulpverlening aan klei ne zelfstandigen. Daarna geeft het verslag 'n duidelijk overzicht van de verschillende mogelijkheden van crediet-verlening. Behandelde aanvragen. Een overzicht van de in '49 binnengekomen en behandel de aanvragen geeft het vol gende beeld: (de overeen komstige cijfers over '48 zijn tussen haakies geplaatst). Op 1 Jan. 1949 waren in be handeling: 2 aanvragen (5): ingekomen aanvragen in '49: 49 aanvragen (22). Totaal 51 aanvragen (27). In behandeling per 31 Dec. 1949: 2 aanvragen (2): in '49 werden dus afgehandeld: 49 aanvragen (25). Het totaal der aanvragen is oer 31 Deo. 1949 gestegen van 336 tot 385. Van deze 49 aanvragen be trof het in 45 gevallen een crediet-aanvrage en in 4 ge vallen een verzoek om advies of bemiddeling. Van de 45 credietaanvraeen werd in 25 gevallen een cre- diet toegewezen tot een to taalbedrag van 28.742. 11.200te verdelen als voM* 23 Borestellingsfondscredie- ten 25.742.—: 2 Herstelcredieten A 2.000.—: 2 Aanvullende Borgstel- lingsfondscredieten 1.000. Verdeling der credieten naar gemeenten. De verleende credieten kun nen als volgt over de diverse gemeenten worden verdeeld: Gemeente Dongen: 1 aan vraag, nominaal bedrag ƒ450. Gemeente Drunen: 5 aanvr. bedr. ƒ6.000.—. Gemeente Dussen (Hank): 2 aanvr., bedr. 2.500. Gemeente Eethen c.a.: 1 aanvr., bedr. 1.500. Gemeente Geertruidenberg: 1 aanvr., bedr. 1.500. Gemeente Heusden (Herpt): 2 aanvr., bedr. 2.000. Gem. Kaatsheuvel/Loon op Zand: 3 aanvr., bedr. 3.750.-. Gem. Made en Drimmelen: 2 aanvr., bedr. 1.400. Gem. Raamsdonk (sveer): 1 aanvr., bedr. 1.500. Gemeente Veen: 2 aanvr., bedr. 1.900.—. Gemeente Waalwijk: 5 aan vragen, bedr. 6.242. Totaal 28.742.—. Verloop der credietgeving. Het volgende overzicht om trent het verloop der crediet geving kan worden samenge steld Totaal t/m 1949 uitgekeerd bedrag f 86.607. Reeds door credietnemers afgelost 49.323.44 37.283.56 Als verlies afgeboekt 2.482.80 Nog te vorderen 34.800.76 Hieruit blijkt dat 57% van het totaal aan credieten uit gekeerd bedrag reeds door de credietnemers is terugbe taald; 3% moest als verlies worden afgeboekt, terwijl 40 procent nog als tegoed open staat. Reeds 120 van de 165 cre dietnemers hebben hun ver strekte bedrag geheel terug betaald. Financiële bijdragen. Volgens de geldende finan cieringsregeling worden de exploitatie-kosten van het Fonds verhoogd met de helft van de eventuele verliezen op Borgstellingsfonds-credieten, gezamenlijk gedragen door de deelnemende gemeenten, de provincie Noord-Brabant en de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk, resp. voor 60, 30 en 10% tot een maximum van resp. 1.95, 0,975 en 0,325 cent per inwoner. Het Rijk draagt 50% bij in eventuele verliezen op Borg stellingsfonds-credieten ep 100% voor de overige credie ten. Verslag der werkzaam heden vanaf 1 Januari 1950 tot heden. In aansluiting op het zo juist vastgestelde jaarverslag over 1949, moge ik U hierbij nog een beknopt overzicht geven van de werkzaamhe den van het Fonds over de periode 1 Januari 1950 tot heden. De grote toeloop van aan vragen, welke over 1949 kon worden geconstateerd, jheeft zich in de eerste 5 maanden van 1950 voortgezet, hetgeen vanzelfsprekend ook veel werkzaamheden met zich mee bracht. Tot op heden werden in 1950 wederom 30 aanvra gen om toekenning van een crediet bij ons Fonds inge diend, met een totaalbedrag van 33.800.Van deze 30 aanvragen betrof het in 26 gevallen een Borgstellings- Fondscrediet tot een totaal bedrag van 28.800.in 2 gevallen een aanvraag tot een Zakelijk Bedrijfscrediet aan gedemobiliseerden met een totaal van 5.000.en in 2 gevallen een aanvraag om hulp in het kader van de So ciaal Economische Hulpver lening aan Kleine Zelfstan digen. In 9 gevallen werd een Borgstellingsfondscrediet ver leend tot een totaal bedrag van 7.300.Van de overige aanvragen werden er 5 afge wezen en 3 door de betrok kenen zelf ingetrokken. In één geval werd nog geen cre diet verstrekt, doch bemidde ling verleend bij het aanvra gen van een Werktuigencre- diet bij de Ned. Midden- standsbank, waarbij de moge lijkheid tot het toekennen van een Borgstellingsfondscrediet werd opengehouden. Een aanvraag uit Moerdijk werd niet in behandeling ge nomen omdat de betreffende gemeente Hoge- en Lage Zwa- luwe niet is aangesloten. Zeven gevallen zijn nog in behandeling. Het totaal aantal aanvra gen is in 1950 van 385 geste gen tot 415. Het Dagelijks Bestuur kwam 3 maal in ver gadering bijeen. De verdeling van de aan vragen over de verschillende gemeenten is: Dongen 2, Dru nen 2, Dussen 1, Eethen 1, Geertruidenberg 1, Kaatsheu- vel/Loonopzand 4, Made en Drimmelen 4, Raamsdonk en Raamsdonksveer 4, Veen 1, Waalwijk 6, Waspik 1, Moer dijk (Hoge- en Lage Zwalu- we) 2 en Werkendam 1. Slotbeschouwing. Wanneer we moeten con stateren dat de laatste tijd bij het Fons vrij veel en zeer ho ge bedragen worden aange vraagd, rijst onmiddellijk de vraag, wat hiervan de oor zaak kan zijn en of het Fonds op den duur in staat zal zijn aan de stroom van aanvragen te voldoen en het risico van de hoge credieten te dragen. De talrijke aanvragen hou den zonder twijfel in de mees te gevallen verband met de aanmerkelijke stijging van de prijzen der in te kopen grond en hulpstoffen, de verhoging van de onkosten en vermin dering van de koopkracht van de afnemers. Doch daarbij komen ook an dere vragen naar voren en wel in de eerste plaats, of de middenstand en vooral de kleine zelfstandige, tijdens de bezetting en ook na de be vrijding, wel voldoende reke ning gehouden is met de steeds stijgende prijs der goederen en was het voor sommigen niet verstandiger geweest enige reserve te vor men, teneinde zijn magazijn- voorraad, bij de vermindering der schaarste, wederom op 'n behoorlijk peil te kunnen brengen? Zou men door een beter financiëel beleid in het algemeen niet grotere zorgen hebben kunnen voorkomen? Doch in de tweede plaats rijst ook de vraag, of de fis cus niet al te rigoureus heeft ingegrepen en als gevolg daarvan, door heffingen en na-heffingen door de Over heid, deze moeilijkheden heeft bespoedigd. Op deze wijze heeft men, naar onze mening, evenals ten aanzien van de industrie, de financiering in een impasse gebracht, want zoals uit de practijk blijkt, was enige reservering uitge sloten. Wat nu ook de oorzaak van deze precaire toestand is, een feit is dat tal van kleine zelf standigen in ernstige finan ciële moeilijkheden zijn ge raakt en dat zelfs vele mid delmatige bedrijven met de ondergang worden bedreigd. Naast al deze moeilijkheden en problemen komt thans ook nog het spook der werkloos heid om de hoek kijken en wordt het geven van crediet aan afnemers een nieuwe be dreiging. Bij zonnebrand, doorzit ten, schrijnen, smetten Er dient naar gestreefd te worden dat het geven van crediet tot het minimum wordt beperkt, wil men niet het gevaar lopen dat deze kleinere bedrijven financiëel totaal vastlopen. Met deze en tal van andere factoren zal het bestuur van het Fonds in de toekomst re kening moeten houden en was men in dit college al voor zichtig, thans zal de grootst mogelijke zorg aan iedere aanvraag moeten worden be steed. Dit brengt eveneens conse quenties mee voor het Secre tariaat. Wil de credietgeving goed functioneren, dan zal 't nodig blijken dat iedere aan vrage met de nodige zorg wordt bekeken en dat regel matige controle wordt uitge oefend. Te verwachten is, dat de binnenkomende aanvragen zeker alle kunnen worden in gewilligd. Maar des te meer zal het daarom nodig zijn dat men de aanvragen critisch gaat bekijken. Wil het Fonds in de nabije toekomst zich veilig stellen tegen belangrijke adviezen, dan zal het werk zowel van het Secretariaat als van de zijde van het Bestuur met grote zorg en toewijding die nen te geschieden. Vervolgens werd het finan ciëel verslag over 1943 vast gesteld en de uitzet-capaci teit over 1950 vastgesteld op 70.000.—; op 31 Mei 1950 stond nog aan credieten uit 35.628.77, zodat nog ruim 34.000 beschikbaar is.' De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noord- Brabant, kantoor Waalwijk, heeft aan de Tweede Kamer een memorandum overhan digd inzake de waterstaat kundige toestand in Noorde lijk Noord-Brabant, dit om de betrokken instanties er van te doordringen dat het een levensbelang is voor de Langstraat en het Land van Heusden en Altena dat de inpoldering van de Bies bosch en de afsluiting van Donge en Oude Maasje in snel(ler) tempo worden uit gevoerd. In de inleiding tot het me morandum wordt er op ge wezen dat de ontwikkeling van het gebied van het kan toor Waalwijk van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Noord-Brabant reeds vele jaren grote zorgen baart. Reeds vroeger is bij herhaling de aandacht gevraagd voor de waterstaatkundige toestand, die het economisch leven van haar district zo volkomen be heerst en in zeer ernstige ma te belemmert. Het Oude Maasje en de Donge, de eni ge nog niet afgesloten rivier tjes in de provincie Noord- Brabant, zetten bij storm vloeden de Langstraatse Bui tenpolders en een groot ge deelte van het waterschap „De Beneden Donge" onder water en zijn oorzaak, dat zo wel een gezonde industriële expansie als een meer ratio neel bodemgebruik volledig wordt afgeremd. Bovendien blijft de natuurlijke bodem rijkdom, die de Brabantse Biesbosch in zo ruime mate bezit, ongebruikt, zolang dit terrein door het buitenwater wordt beheerst. Een gevolg is dat de bevol kingsaanwas in het gebied van de Kamer van Waalwijk ver achter blijft bij de toe name in de provincie Noord- Brabant en heel Nederland, die in achttien jaar tijd resp. 35,85% en 24,8% be droeg. In deze streek groeide de bevolking van 90.729 in 1930 tot 106.763 in 1948, dit is maar 17.67%, de helft dus van Noord-Brabant in zijn geheel. Dit gebied heeft een gemengd industriëel-agrarisch karak ter: industriëel in de Lang straat, agrarisch in het Land van Heusden en Altena en de Amerkant. Gesplitst naar deze delen bedroeg de toename in het kantoor Waalwijk resp. 21,5%, 14,56% en 4,15%. Dat dit niet aan een tekort aan geboorte-overschotten is te wijten, blijkt wel uit de gun stige cijfers die deze te zien geven. In 1948 bedroegen die in Nederland 18,05 per 1000 inwoners, in Noord-Brabant 22,42 en in het kantoor Waal wijk 20,96. De achterstand moet dus geweten worden aan een vertrek-overschot, en dit weer voor wat het indus triegebied betreft aan de wa terstaatkundige wanverhou dingen. De Langstraat, aldus het memorandum, is sinds 30 a 40 jaar een niet onbelangrijk in dustriegebied, vooral bekend om haar belangrijke schoen industrie. In 1933 werd b.v. 42% van de Nederlandse schoenenproductie door de Langstraat geleverd, naar de waarde bedroeg dit aandeel zelfs 50%; in 1948 waren de ze percentages nog 40 en 47,62. Toch is er nog behoefte aan verruiming van werkge legenheid voor de groeiende bevolking. Daarnaast is het dringend nodig dat het sterk eenzijdig karakter van de in dustrie wordt doorbroken. Al leen door het aantrekken van nieuwe industrieën kan nieu we bestaansmogelijkheid in 't leven geroepen worden. Daarvoor moet in hoofd zaak aan drie voorwaarden voldaan zijn. Er moeten vol doende arbeidskrachten voor handen zijn, geschikte indus trieterreinen en voldoende verkeersmogelij kheden. Aan de eerste voorwaarde wordt vrijwel voldaan. Wat de tweede betreft is het teke nend genoeg dat één der grootste schoenfabrieken te Waalwijk een deel van 't be drijf naar elders moest ver plaatsen, daar uitbreiding van het fabrieks-complex ter plaatse om waterstaatkundige redenen niet mogelijk was. Aan de voorwaarde van „verkeersmogelij kheden" ech ter wordt in genendele vol daan, zegt het memorandum. De Langstraat heeft voor haar verdere industriële ontwikke ling dringend behoefte aan een „echte" verkeersweg, zo wel van het Oosten naar het Westen als van het Zuiden naar het Noorden. Beide we gen zijn onbestaanbaar, zo lang inundaties blijven drei gen. Ook heeft de streek drin gend behoefte aan deugdelij ke havens; de Waalwijkse haven slibt echter in sommige jaren een halve meter op en in 1948 kostte het uitbaggeren 50.000; die van Waspik kost te om dezelfde reden in 1949 35.000. De bestaande spoor wegverbinding, die nu zij het mede door ondoelmatige exploitatie als niet renda bel is te beschouwen en in haar bestaan wordt bedreigd, is onmisbaar voor de streek; echter economische opbloei door watervr ij making is nodig om die onmisbaarheid te be wijzen en het behoud van de spoorweg veilig te stellen. Naast deze industriële be langen staat ook het behoud van een evenwichtig agra- risch-industriëel karakter op het spel. Van de 51.981 ha. die het gebied van het kantoor Waalwijk omvat, komen er 16.500 vanwege het overstro mingsgevaar niet in aanmer king voor bewoning, waarvan 9000 in de Biesbosch en 3500 ha. van de Langstraatse bui tenpolders. Dit betekent dat, terwijl er in heel Nederland 296 inwoners per vierkante kilometer zijn, er in de Lang straat 353 wonen op een vier kante kilometer. Bovendien zouden in de Langstraatse buitenpolders alleen al een 200-tal boerderijen gesticht kunnen worden. Daarnaast wijst het memo randum od het belang dat ook het Land van Heusden en Altena heeft bij de ver betering van de stroomgebie den van Oude Maasje en Donge en bij de indijking van

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 1