l Wijde Wereld Waalwijkse en Langsiraatse Courani Canfc^entia piam J.cftumaft NOG EENMAAL DE T.U.R.K. UIT DE Belasting-moeilijkheden. JOS VAN DE VEN OVER EM 00N lELLING 1^0 rW H ^IJK l^OME VQQB DE DEKENATEN NEUSDEN EN WAALWIJK HET HUIS VOOR GOEDE KLEDING VRIJDAG 23 JUNI 1950. Uitgeverx Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN DE ECHO \M HET ZUIDEN WA 73e JAARGANG No. 51 Abonnement 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. SS. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO". De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, heeft Dinsdagmiddag de be sprekingen over zijn plan in Parijs geopend. Behalve Frankrijk nemen West-Duitsland, Italië, België, Nederland en Luxemburg er aan deel. Voor de Duitsers is het de eerste keer na de oorlog dat zij aan een internatio nale conferentietafel zitten. Engeland is niet vertegenwoordigd, maar wordt nauwkeurig van de gang van zaken op de hoogte gehouden. In zijn openingsrede wees Schuman op ae snelheid waarmee men begonnen is aan de ver wezenlij King van zijn plan en de ontstemming üie ait hier en daar geweat had. Het is echter juist de er varing, zei hij, die ons heeft geleerd, dat de beste initiatie ven op niets uitlopen, wan neer er, nog vóór de ont plooiing, te lang bij wordt stil gestaan. Wij voelen dat wij ons geen mislukking kun nen veroorloven, dat wij onze pogingen niet mogen opge ven zonder resultaten te heb ben geboekt. Niemand ontveinst zich, zei Schuman, de buitengewo ne moeilijkheden, die met onze onderneming samenhan gen. Want nog nooit was er 'n systeem beproefd als hij heeft aanbevolen. Nog nooit hebben een aantal staten ook maar een fractie van hun souverei- niteit overgedragen aan een onafhankelijk super-nationaal orgaan, of zelfs de mogelijk heid tot deze overdracht over wogen. Zonder de eigen bijzonde re noden uit het oog te ver liezen, moeten de landen be seffen dat het nationaal be lang in onze dagen juist vergt dat wij boven de nationale grenzen uit, de middelen vin den om een rationeler eco nomische structuur, een eco nomischer en intensiever productie en een groter en toegankelijker afzetgebied mogelijk te maken. Schuman legde er de na druk op dat het geenszins de bedoeling is van het Franse plan de elders in Europa on dernomen pogingen om de economische positie van Eu ropa gezond te maken, te ne geren of te begrijpen. Het plan-Stikker noemde hij een belangrijke en vruchtbare bijdrage, die in een andere sfeer ligt dan het Franse plan. Het voornaamste kenmerk van het Franse voorstel is niet alleen dat 't economisch belang ervan kansen biedt op ontwikkelingen die thans nog niet kunnen worden overzien, maar meer nog dat het een politieke waarde be zit en behoudt die van het eerste ogenblik af de publie ke opinie in verschillende landen meer dan iets anders heeft getroffen. Na de openbare openings bijeenkomst zijn de delegaties overgegaan tot geheime be sprekingen. In het Engelse Lagerhuis heeft de leider der conserva tieven, Winston Chui'cill, met een aantal liberale leiders een motie ingediend waarin de regering wordt verzocht aan de conferentie over het plan-Schuman deel te nemen op dezelfde voorwaarden als de Nederlandse regering, na melijk dat als de bespre kingen aantonen dat het plan onuitvoerbaar is de vrij heid tot zelfstandig handelen wordt voorbehouden. Deze motie zal het uitgangspunt vormen voor een debat over het plan-Schuman, dat Maan dag in het Lagerhuis begint. Aardbeving op Java. Door een aardbeving op Oost-Java zijn Maandagavond in Surabaja en omgeving zestien mensen om het leven gekomen en een honderdtal gewond. Bovendien werden huizen vernield, kwamen stadswijken zonder stroom te zitten en werden telefoon verbindingen verbroken. In Sidaju werden vijftig huizen vernield en tweehonderd be schadigd. Het was de hevigste aard beving sinds 50 jaar. Koninklijk bezoek aan Groningen. Dinsdagmiddag om kwart over drie kwamen H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard met een -speciale trein in Groningen aan voor een tweedaags bezoek aan stad en land. Zij werden be groet door burgemeester Cort van der Linden. Die eerste middag hebben de koninklij ke gasten al een uitgebreid programma afgewerkteen bezoek aan de bakkersten toonstelling, het Doofstom men-instituut, het Museum van Oudheden, waar H. M. een nieuwe vluegel opende, het Provinciehuis, tfaar de Statenleden werden voorge steld en aan de universiteit, waar een officiële receptie werd gehouden. De Gronin gers hadden voor deze gele genheid hun koelheid afge legd en juichten Koningin en prins uitbundig toe. Herderlijk schrijven. De apostolisch vicaris van de Nederlandse Antillen heeft een herderlijk schrijven uit gevaardigd, waarin hij de gelovigen waarschuwt tegen de predikers van tegenstel lingen, haat en geweld. „Overal waar in christelijke landen het communisme de macht in handen tracht te krijgen, ziet ,men gebeuren dat het gezag der geestelijk heid wordt aangerand, als eerste stap om het volk van de godsdienst te Vervreem den en het zo volstrekter in de macht te krijgen. De brief wijst er op dat men de ver maningen der geestelijkheid zelfs misbruikt om te bewij zen dat zij tegen de vooruit gang van het volk gekant is en het in zijn ontwikkeling tracht te stuiten. „Thans is men al zo ver gegaan, dat men de geestelijken niet alleen de katholieke geeste lijken parasieten noemt en openlijk de wens uit, dat zij van hier moeten verdwijnen". De brief eindigt met een ern stige waarschuwing. Nieuw-Guinea bij Nederland. De minister van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, mr. Van Maarseveen, heeft in de Eerste Kamer uitdrukkelijk verklaard dat Nieuw-Guinea ook na het einde van dit jaar bij Nederland hoort te blij ven. Daartoe heeft de bevol king de wens te kennen gege ven en bovendien heeft Ne derland tot taak het land tot ontwikkeling te brengen, wat op de eerste plaats wil zeg gen dat de" bevolking opge beurd moet worden uit de primitieve staat van bescha ving waarin ze nu nog ver keert. Indonesië is voorals nog volstrekt niet bij machte deze taak van Nederland over te nemen, o.a. omdat er nog een groot gebrek heerst aan onderwijskrachten en medici. Met de bewering dat op het Nederlands bestuur nog te zeer het koloniale stempel zou drukken, doet men Ne derland groot onrecht, aldus minister 'Van Maarseveen. Vogeler vrij Uit betrouwbare bron wordt vernomen dat de Amerikanen bereid zouden zijn toe te ge ven aan drie Hongaarse eisen voor de invrijheidstelling van Albert Vogeler, de Ameri kaanse zakenman die wegens „spionnage" tot 15 jaar ge vangenisstraf is veroordeeld. De eisen die werden gesteld zijn 1. Aan Hongarije per missie geven de consulaten in de Verenigde Staten, die na het proces op Amerikaans bevel gesloten werden, weer te openen 2. De herstelbeta lingen vrijgeven die Honga rije van Duitsland heeft ge- eist, waaronder de historische kroon van St. Stephanus 3. Opheffing van het verbod van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken voor reizen naar Hongarije. WINDHOOS TEISTERDE N.W.-BRABANT. Grote materiële schade. Het Westelijk deel van Noord-Brabant is op tal van plaatsen geteisterd door een windhoos die in al haar he vigheid over het land trok, totdat zij zich tenslotte boven het Hollands Diep in een zuil van opgestuwd water oploste. Dinteloord, Fijnaart en Willemstad werden wel het zwaarst getroffen door de hoos, die 's morgens tegen 10 uur kwam opzetten en zich volgens ooggetuigen als een witte streep met grote snel heid en met veel geraas voort bewoog. In Dinteloord werden in een ogenblik tijds van een groot aantal huizen pannen van de daken gerukt en de lucht in- geslingerd, terwijl in ver schillende straten kozijnen uit de huizen werden gesla gen. Voorts werden duiven hokken en schuurtjes opge nomen en tegen de grond of tegen huizen gesmeten. De schade is zeer groot. 25 Huizen zwaar be schadigd. Aanzienlijker was deze ech ter in Willemstad, dat de hoos als volgend slachtoffer had uitgekozen. De bewoners van deze plaats werden om 10 uur opgeschrikt door een gerom mel in de verte, dat snel aan groeide tot een enorm lawaai. Schuttingen en dakpannen werden door de lucht geslin gerd en honderden meters verder neer gesmeten, bomen werden ontworteld en kwa men met zware klappen op de grond terecht. 25 Huizen werden zwaar beschadigd, 2 noodwoningen werden geheel vernield en acht gezinnen zijn door de verwoesting dakloos geworden. TWEE PLANTERS VERMOORD. Maandagavond zijn 2 plan ters vermoord op de onder neming Tjibuni nabij Ban dung in het gebied van Patu- ha. Volgens onbevestigde be richten zouden ondernemings- wachten bij de moord betrok ken zijn, aangezien veertien van de vierentwintig wachten verdwenen zijn. 73 SLACHTOFFERS BIJ SCHEEPSRAMP. Het Engelse schip „Indian Enterprise" dat Maandag nacht tengevolge van een ontploffing in de Rode Zee is vergaan, had een bemanning van 74 koppen aan boord. 73 Opvarenden zijn bij de ramp omgekomen. De enige over levende is afkomstig uit Pa kistan. De slachtoffers waren voor het merendeel Laskaren, alleen de scheepsleiding be stond uit Britten en Indiërs. Het Nederlandse schip „Ro- pat" heeft met drie andere schepen nog geruime tijd naar andere overlevenden ge zocht,tevergeefs echter. Op grond van het ernstige verloop van de pseudo-vogelpest in enkele gebieden is thans be sloten, dat in bepaalde gevallen tot inenting van het pluimvee zal worden overgegaan. Nog eenmaal lezers, wil de T.U.R.K. zich aan U presenteren om rekening en verantwoording te doen van zijn werk en LI de esultaten van de tentoonstelling voor te leggen. Terugziend op de tentoonstel- lingsweek met de maanden voor bereiding door de diverse comi- té's, moeten we allereerst consta teren dat het werk, zo noodzake lijk aan een grootse opzet ver bonden, allerminst is geschuwd. Het is natuurlijk, dat er om iets te bereiken, actie gevoerd moet worden, maar er IS dan ook ac tie gevoerd, en wel zo spontaan, zo intens, zo vftlhardend en kop pig, zo vindingrijk en belangeloos, dat we moeilijk een hoger niveau van activiteit hadden kunnen wen sen. Bij velen was het ijveren voor de missie zo in het bloed ge slagen, dat het voor hen een le vensbehoefte werd alles op alles te zetten om het rijkst mogelijke resultaat te verkrijgen. Dit resul taat is dan ook niet uitgebleven. We voelen ons verplicht deze activiteit even in het licht te plaatsen. Gaan we uit van het hoogtepunt DE TENTOONSTELLING. Eenieder die de plechtige ont vangst bij de opening van de tentoonstelling meemaakte, voelde instinctmatig, dat men hier in de Langstraat niet plichtmatig en gedwongen officieel achter het initiatief was gaan staan, maar dat men zich geestdriftig en to taal had ingezet voor een zaak, die iedereen aan het hart ging. En de toegang tot de tentoon stellingszaal eenmaal vrij, zijn de duizenden onafgebroken blijven binnenstromen, op sommige dagen zelfs zo onstuimig, dat de sterke arm moest ingrijpen om de stroom in de bedding te houden. De missionarissen de men sen toch met ervaring op dit ge bied getuigden eenstemmig Een enthousiasme en belangstel ling als in Waalwijk hebben we zelden elders gevonden. Al heb ben de paters op enkele dagen overmatig veel werk moeten ver zetten, ze hebben het met liefde en groot genoegen gedaan, omdat ze voelden de grote genegenheid van het volk te bezitten. Pater Sondael S.J., de leider der V.M. op de Langstraatse Missietentoon stelling, getuigde nog in de slot vergadering van 16 Juni 1.1. Een hartelijk meeleven, spontane eens gezindheid en medewerking als in Waalwijk hebben we zelden er gens anders meegemaakt. En naast de eigenlijke tentoon stelling, wat is er door de heren en dames van de attracties en het restaurant niet gezwoegd om op leutige en genoeglijke wijze de financiële baten zo hoog mogelijk op te voeren Wie liet zich niet graag door de smekende almacht der dames vermurwen, gaf zich niet gewonnen aan de grappige aanprijzing en overreding van de "Vaak schorre afslagers. De ruimte was overal te klein, jawel, maar was het misschien daarom niet zo gezellig rumoerig Hier ter plaatse moeten we een hartelijk dankwoord spreken voor de nooit aflatende, tot de laatste minuut geestdriftige pogingen van de dames (dametjes) en heren, die bij kassa, controle, loten en programmaverkoop, rad van avon tuur, electrische staaf, ijsverkoop, grabbelton, handwerkstand, waar zeggerij, koekverkoop, restaurant en bar, bij muziek- en straatuit zending, zich tot de laatste reser ve van voeten, hand en stem heb ben uitgeput. En heel deze daverende week was mogelijk gemaakt door de intense voorbereiding der ver-" schillende comité's. Denken we slechts aan JtWi. l l 1 HET TENTOONSTEL- LINGS-COMITÉ, dat het grauwe gebouw van de Gildenbond omtoverde tot een Oosters paleis vol licht, muziek, sfeer en vrolijkheid. Daar zijn, naast de officieel bekende mensen van het comité nog zeer veel on bekende werkers geweest, die tijd en moeite kosteloos en graag heb ben gegeven om buiten en binnen de grootst mogelijke aantrekkelijk heid te geven aan de tentoonstel ling. DE PERS. En we weten genoeg, hoe de pers zich heeft geweerd in een maandenlange voorbereiding en voorlichting. En niet alleen het Pers-comité, maar ook de belan geloze en ruime medewerking van de plaatselijke bladen waarvan er twee zelfs met een extra editie in de tentoonstellingsweek ver schenen heeft de voorlichting en reclame zo doeltreffend en vruchtbaar gemaakt. Aan de re dacties van alle medewerkende bladen onze oprechte dank I PROPAGANDA-COMITÉ. Iedereen weet, dat juist een goed opgezette propaganda een onderneming doet slagen. Wat heeft het comité van Propaganda dag en nacht en wekenlang zich ingespannen vaak met voorbij zien van eigen zakelijke belangen om met steeds nieuwere mid delen de aandacht op de tentoon stelling te vestigen. Dit comité heeft wel het leeuwenaandeel bij gebracht in het daverend welsla gen van de missieweek. .'.c .-I ii I l COMITÉ VOOR DE SCHOOLJEUGD, isl C »Lij ji Minder spectaculair, maar mis schien wel met het best blijvende resultaat, heeft het comité vor de schooljeugd gewerkt, door weken lang en op uitstekend paedagogi- sche wijze de kinderen voor te bereiden op en in te schakelen in het werk van de tentoonstelling. Hoed af voor de leiders van dit comité SPORTCOMITÉ. En we behoeven de statistieken maar even in te kijken om over tuigd te zijn van de vruchtbaar heid der acties door sport- en jeugdbeweging. Vergeet echter niet de bijna hardnekkige toewijding van de honderden zelatricen, werksters en werkers voor de loterij, de huis- aan-huis-actie, de prestaties van de plaatselijke comité's, d'e eer waarde heren, die de kerkelijke plechtigheden zo schoon organi seerden, het comité van huisves ting, etc. etc. Wat een werk is er verzetHoe hebben allen zich zonder reserve ingezetWaarach tig de Pinksterstorm was losge broken. Wat deed het ons allen goed, dat patroons en arbeiders, boeren, winkeliers, ieder huisgezin en in het huisgezin groot en klein, zich beijverden om toch het hunne bij te dragen voor het grote, schone doel van de Missie Maar bovenal en tenslotte Hoe hebben de heren van het hoofdcomité op bewonderens waardige wijze al deze activiteit in goede banen weten te leiden en samengebundeld tot eendrachtig en doelbewust streven Twee namen moeten wij noe men niemand zal zich hier om gepasseerd voelen. Allereerst de heer A. A. M. van Stokkum, dié de voorbereiding in handen kreeg, het initiatief nam en vanaf dat ogenblik dag noch nacht rust meer kende, zich totaal inzette met persoon en middelen, zich a.h. w. vastbeet in deze opzet. Hulde en ons eresaluut aan deze belan geloze en energieke werker en leider De tweede naam is die van de heer Th. M. Bakkers, de penning meester van de tentoonstelling. Zijn gezonde kijk op de zaken, zijn organisatietalent, zijn contro le en preciesheid, zijn stage zorg en rekenkunst hebben onze actie voor een groot deel tot het ver rassende financiële resultaat ge leid. Ook hem onze hulde RESULTAAT. Het vooropgezette doel van de Missie-tentoonstelling was twee voudig. een geestelijk en een stof felijk. Vanzelfsprekend trekt ons 't hoge cijfer der finantiële baten het meest, maar bij wat rustiger na denken weet toch eenieder, dat het geestelijk resultaat verreweg het voornaamste is te noemen. Is dit resultaat ook bereikt? Het is moeilijk, dit met concrete feiten te demonstreren. Zeer zeker mo gen we veronderstellen, dat door de vele middelen van propaganda, door het gebed en de aanschou wing van het tentoongestelde en het vurig woord der missionaris sen de ogen bij velen zijn open gegaan voor het machtige en noodzakelijke werk der wereld missie, voor de uitbreiding van het Rijk Gods op aarde. Dit is dan het geestelijke resultaat van onze tentoonstellingsweek geweest. Moge de gewekte géést durend zijn in parochie, school en huis gezin FINANTIEEL RESULTAAT. jr». r Volgens het voorlopig finan- tieel verslag hebben de ontvang sten bedragen (voorlopig) 29387.80 en de uitgaven 11328.58 zodat er thans een ba tig -saldo is van 18059.22 Bij het opmaken van het ver slag was een comité nog niet ge heel gereed gekomen met zijn werk. Volgens mededeling van de secretaris van dit comité heeft het nog een saldo van ongeveer 400 af te dragen. Nog enkele andere bijdragen moeten binnenkomen, zodat het juiste eindresultaat niet tegen, maar wel mee kan vallen; het zal naar schatting rond 18500.bedragen. KOSTEN VAN VERWERVING. Ieder die in loondienst werkt en iets af weet van de tech niek der belasting, heeft vaak de verzuchting geslaakt, dat hij tot de laatste cent belas ting betaalt en bijna geen enkele uitgave kan aftrekken. Een zakenman heeft het iets gemakkelijker. Bijv. de au tokosten van de zakenman staan meestal geheel of an ders toch zeker voor een groot deel op de onkosten- rekening. Welke ambtenaar kan nu controleren of de ver deling van de kosten voor be- drijfs- en privé-gebruik juist is geweest? Aangenomen dat een controle mogelijk zou zijn dan zouden de controle-kos ten waarschijnlijk meer be dragen dan het voordeel voor 's Rijks schatkist. Het gevolg is dat een za kenman tamelijk vlot is met zijn uitgaven. „Lieftinck be taalt toch de helft" hoor je, vooral de laatste jaren, heel vaak in zakenkringen. Het spreekt vanzelf dat de belastingambtenaren bij con trole bij een zakenman, de onkostenrekening terdege on der de loupe nemen, op zoek naar privé-uitgaven. Na ijverig zoeken vindt hij een onkosten-uitgave: 2000.- voor een Perzisch tapijt. Met een triomfantelijk gebaar wil hij deze post schrappen en ze overboeken naar de privé- rekening, maar de zakenman protesteert: Het tapijt is be stemd voor het privé-kantoor. Na lang praten geeft de ambtenaar toe en moet dat ook wel. Inderdaad ligt er een tapijt op het privé-kantoor van Me neer, maar dat kost maar 300.terwijl het Perzisch tapijt van 2000.in de sa lon van Mevrouw beland is. Dergelij'ke gevallen komen voor. Dit verschil in behandeling tussen een „loontrekker" en een zakenman vloeit niet voort uit de belastingwet. Eenieder begrijpt dat de be lastingwet niet toestaat dat een zakenman zijn privé-uit gaven op onkosten boekt. Dat het toch gebeurt en aldus scheve verhoudingen schept, is een gevolg van de moeilij ke controle. Naar lnijn mening zijn er echter ook wel verschillen, wel gebaseerd op de wette lijke voorschriften. Een enkel voorbeeld: Een jongen, pas van school, wordt tewerkgesteld in een bedrijf en dan blijkt dat er nog wel iets aan zijn kennis ontbreekt. Hij volgt een cur sus of bezoekt een avond school. Hij doet dit om pro motie te maken en in het leven vooruit te komen. Er is echter geen sprake van, dat hij de studiekosten mag af trekken van zyn loon. Hij be taalt dus belasting over zijn volle loon. rteproefde hulp bij Vj verkoudheid voorVa der, Moeder en kind De jongen heeft een rijkere vriend, die na de school is opgenomen in de zaak van zijn Vader. Ook deze is ener giek en probeert vooruit te komen. Om de omzet en daar mee de winstmogelijkheden te vergroten, geeft hij per jaar duizenden guldens uit voor reclame. Deze kosten mogen wel worden afgetrokken. Als de reclame-kosten erg hoog zouden lopen, is er kans dat de Inspecteur de aftrek over enkele jaren verdeelt, maar dit is maar een kwestie van verschuiving en doet aan het principe niets af. v. Loon. (Wordt vervolgd). EN ZEER VOORDELIGE PRIJZEN GROTESTRAAT 178 - WAALWIJK De oorspronkelijke begroting gaf een batig saldo aan van 8500, zodat de verwachtingen wel sterk zijn overtroffen. Van alle tentoonstellingen, met acht stands, die er na de bevrij ding in Nederland zijn gehouden. staat Waalwijk met Gulpen aan de top van dé lijst. Volgens het gemiddelde per betalende bezoe ker is Waalwijk zelfs de beste tentoonstelling geweest na de oor log. Gedetailleerde verantwoording. Ontvangsten: Giften bij huisbezoek 1006.02 Giften op de tentoonstelling 33.31 Verkochte loten 3514.75 Verkochte loten naaimachine 1250.— Verkochte speldjes 891.45 Verkochte programma's 420.80 Opbrengst Boerenactie 637.41 Opbrengst fabrieksactie 1293.04 Opbrengst sportdagen 1698.90 Opbrengst kerkcollecten 4911.58 Entrée-gelden 2621.— Rijwielstalling 73.75 Attracties: Rad van Avontuur 3091.30 overige attracties 1774.32 handwerkstand 564.88 „raad eens" 38.80 Koekloten 1190.48 Café: buffet 2393.69 bar 787.18 koffie Albert Heijn 190.19 IJs-verkoop 600.97 Cigarettenverkoop 6.25 Boekenstand 488.93 Terug ontvangen telefoongelden 3.80 Totaal 29387.80 Uitgaven: Huur stands 2500.— Huur zaal en café 500.— Aankoop speldjes 480.— Aankoop programma's 232.— Huisvesting missionarissen 250.— Kosten loterij 156.59 (de loten werden gratis gedrukt door de firma L. Sikkers te Drunen) 990.91 Pers en propaganda Kerkelijke plechtigheden, preekbeurten etc. 520.— Actie schooljeugd 583.05 Kosten tentoonstellingszaal 1254.98 Kosten attracties 837.15 Aankoop koek 165. Aankoop ijs 352. Kosten café 1928.01 Porto en diversen 89.96 Boekenstand 488.93 Totaal 11328.58

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 1