Waalwijkse en Langstraatse Courant GLAS. f 25.000 voor BAGGERWERKEN Tegen verplichte VUILNISOPHAALDIENST Gemeenteraad WAALWIJK Gemeenteraad SPRANG-CAPELLE Noodwoningen overgenomen en overgedragen Welverzorgde Handen: HAMEA Gelei. Lniot van rennwent Anjeractie 1950. VRIJDAG 23 JUNI 1950. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN DE ECHQ Wl HET ZUIDEN 73e JAARGANG No. 51 Abonnement 15 cent pér week 1.95 per k wartaal 2.25 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.Ri. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878. Bureaux GROTESTRAAT 2G5 WAALWIJK TEL. JS. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. De raad van Waalwijk kwam Dinsdagavond bijeen ter behandeling van een aantal punten, waarvan het voornaamste was het voorstel tot onderhandse aan besteding van het baggerwerk in de Haven. In een vlot tempo werd de agenda doorgewerkt, zodat bin nen een half uur iedereen weer buiten stond. Bij uit- stedigheid van de burgemeester leidde wethouder Smolders de vergadering. Ook de heer Van Well had be richt van verhindering gezonden. Na de opGning werden de notulen der vorige vergadering ongewij zigd vastgesteld en de ingekomen stukken, die u met de agenda en de prae-adviezen in ons nummer van 11. Vrijdag vindt, voor kennis geving aangenomen. Het voorstel tot beschikbaar stelling van gelden aan de R.K. Meisjesschool, Grotestr. 244 voor het inrichten van 'een noodklas werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Bij het voorstel tot beschikbaar stelling van gelden aan diezelfde school voor aanschaffing van be nodigdheden voor het gymnastiek lokaal merkte de heer Brouwer op dat er al enige tijd geleden ge sproken was over een centraal punt voor een gymnastieklokaal. Dit zou de gemeente aanmerkelijk minder kosten dan de inrichting van een lokaal voor elke school afzonderlijk. Was dit punt al in overweging genomen? De voorzitter merkte op dat het hier voorzieningen betrof aan een bestaand lokaal. Maar het was begrijpelijk dat iedere school streefde naar een eigen lokaal en dat het nog niet zover was kwam waarschijnlijk door de nood der tijden. Of dan de scholen die geen eigen.lokaal bezaten gebruik kon den maken van het lokaal van een andere school, vroeg de heer Brouwer. De voorzitter antwoord de dat dit gebeurde in onderling overleg tussen de scholen. Als dat zo was dan was de heer Brouwer tevreden, anders spoorde hij het gemeentebestuur aan stappen te doen in deze. De voorzitter wees er echter op dat dit een zaak was tussen de schoolbesturen en niet van het gemeentebestuur. Waar op de raad met hét voorstel ac- coord ging. Ook ging de raad zonder dis cussie of stemming accoord met het voorstel tot verkoop van bouwterrein aan de Burgemeester Smeelelaan en met het voorstel tot verkoop van bouwterrein aan de Wilhelminastraat. Evenmin werd er bezwaar ge maakt tegen het voorstel inzake hypotheekverstrekking voor par ticuliere woningbouw, zodat de raad niet in vertrouwelijke zitting behoefde over te gaan maar on middellijk hét besluit kon nemen. Dan was er een verzoek van de N.V. Noord-Braband om haar 70 strekkende meters bouwgrond aan de Burgemeester Smeelelaan te verkopen. B. en W. stelden voor hiertoe op de gewone voorwaar den te besluiten. Waarmee de raad accoord ging. Uitbaggeren van de Haven. Het punt waarom de vergade ring eigenlijk was uitgeschreven, was hét voorstel inzake onder handse aanbesteding van het bag gerwerk van de Haven. B. en W. waren van mening dat 'n aanbie ding van 0.50 per m3 dusdanig voordelig was, dat zij voorstelden het baggerwerk onderhands op te dragen aan de heer Ph. v. d. Rijt. De heer van den Hoven was het hiermee eens, maar hij vroeg zich af of de raad uit dit voor stel moest besluiten dat het met de andere havenplannen zo ge steld was dat aan uitvoering voor lopig niet gedacht hoefde te wor den en de raad het bedrag gerust kon toestaan. De voorzitter had goede hoop dat de plannen binnen de vastge stelde termijn klaar zouden zijn, maar het was ondoenlijk daarop te wachten. Persoonlijk zou hij blij zijn als die plannen met de volgende baggerwerken gecombi neerd zouden kunnen worden. De heer Brouwer spoorde aan te controleren dat er geen 60 cm bagger zou blijven zitten, anders zat men over een half jaar weer met hetzelfde geval. En hij vroeg of de bagger die op de aangren zende terreinen werd afgevloeid deze weer ongeschikt zou maken voor bouwterrein. De voorzitter verzekerde dat er deugdelijke controle uitgeoefend zou worden. Maar wat de heer Brouwer beweerde berustte op geen enkel feit. Bovendien be taalde de gemeente per m3 en zou dus nooit meer betalen dan er uit gebaggerd werd. Vanzelfsprekend was' het niet de bedoeling de bag ger op industrieterrein te spuiten. Die werd gedeponeerd op plaat sen die er het beste voor in aan merking kwamen. De heer Brouwer betoogde dat dat van die 60 cm hem vrijblij vend door 'experts was medege deeld. Als het zo was, bleef men met de misère zitten. De voorzit ter echter had niets meer toe te voegen aan hetgeen hij in eerste instantie had gezegd. De heer Verdoorn vroeg of het sorteren van de bagger bij de prijs was inbegrepen en hoe het aantal te baggeren kubieke meters werd bepaald.. Het eerste beaamde de voorzit ter. Over het tweede kon hij de heer Verdoorn niet volledig in lichten omdat hij technisch niet op de hoogte was. De directeur van gemeentewerken was hier voor de aangewezen persoon. Toch had de heer Verdoorn het graag geweten, want kon men er verzekerd van zijn dat het des kundig gebeurde? Toen de voorzitter hem ant woordde dat hij daar absoluut ze ker van kon zijn, was de heer Verdoorn blijkbaar gerustgesteld. De raad ging daarop met het voorstel accoord. Tenslotte werden de begrotin gen 1949 en 1950 nog gewijzigd, waarna de voorzitter de vergade ring sloot met gebed. De raad van Sprang-C apelle had in zijn vergadering van j.l. Maandag een grote agenda af te werken, maar de meeste punten gingen er vlot doorheen. Tot de punten die nogal wat bespreking vergden, hoorden de verbetering van de openb. lagere school te Capelle, de reorganisatie van de vuilnisophaal dienst en het aanstellen van een hulpkracht voor de gemeente-architect. Ten slotte verklaarde de heer Ros zich nog tegen toepassing van een verordening die hij zelf mee had vastgesteld. Toen de voorzitter, burge meester Smit, om half acht de vergadering opende, waren de heren Kuysten en De Bas af wezig. De laatste bad bericht van verhindering gezonden wegens ziekte. De notulen der vergaderin gen van 28 April en 30 Mei werden met een kleine rec tificatie van de heer Ros vastgesteld. De ingekomen stukken, goedgekeurde raads besluiten en een mededeling dat de rekening der inkom sten en uitgaven voor 1947 definitief was vastgesteld, werden voor kennisgeving aangenomen. Het voorstel van B. en W. tot onbewoonbaarverklaring van het pand Dorpsstr. A 379 deed de heer Timmermans vragen of dit niet voorkomen had kunnen worden als er eerder was ingegrepen. Er dreigde nu werkelijk gevaar. Hij achtte het niet verant woord dat zo'n huis 4 a 5 jaar bleef hangen zonder dat er iets aan gedaan werd. Hij vond dat treurig. Bovendien zou de bewoner nu ook weer een nieuwe woonruimte moe ten hebben. De voorz. verklaarde dat B. en W. al meer dan een jaar geleden hadden getracht het huis te laten herstellen. De eigenaar had dit toen echter geweigerd, hij wilde wel een nieuw huis laten bouwen. B. en W. zouden echter her stellingen kunnen laten aan brengen op kosten van de ei genaar ingevolge de woning wet. Zij hadden eerst de staat van het huis laten onderzoe ken en zowel de gemeente architect als de hoofdingeni eur-directeur van de volks huisvesting hadden geadvi seerd het huis onbewoonbaar te verklaren. Toch vond de heer Timmer mans het jammer dat het zo lang had moeten staan, maar de voorz. merkte op dat B. en W. zich nog wel eens bedach ten alvorens de eigenaar een dringende aanmaning te stu ren, als de kosten van herstel bijna die van een nieuw huis bedroegen. Daarop ging de raad accoord met het voorstel van B. en W. De volgende vijf punten gingen er zonder meer do'or. Daar was op de eerste plaats het voorstel van B. en W. tot beschikbaarstelling van een crediet voor verbetering van de Juffrouwsteeg. Het werk was aanbesteed voor een be drag van 8840.waarvoor P. C. van Leijden uit Dongen had ingeschreven. De Binnen- polder van Capelle moest 2/5 bijdragen in de kosten tot een maximum van 2000. De net to-kosten voor de gemeente zouden dus 6840.bedra gen. Het werk bestaat uit het dan een lokaal ontruimd wor den. Dit was trouwens niet zo'n groot bezwaar, dat hoef de dan maar een dag of drie in het jaar. De heer Dekkers had ook opgemerkt dat de dam naar de school niet betegeld was. Nu was men toch van plan hem te bestraten, was het dan niet beter meteen maar te be tegelen. De voorz. dacht dat 't goed was dat dit niet was voorge steld, het plan was nu al met 1100 besnoeid. En wethouder Winkelman merkte op dat men dan te doen zou krijgen met het recht van inrit, en tegels zouden zo kapot gere den zijn. De heer Dekkers vroeg ver der of de overdekte speel plaats, die aan alle kanten lekte, hersteld zou worden. De voorz. beloofde er op toe te zien dat dit zou gebeu- losploegen van de bestaande puinlaag, deze te sorteren en onder profiel te brengen en daarna weer in te walsen. Daarop wordt een hechtlaag gebracht van wegenteer en oplit èn vervolgens een slijt laag van dezelfde samenstel ling. Het wegdek zal hierdoor een zelfde aanzien krijgen als de Nieuwevaart, Willem van Gentsvaart en de Veerpad. De kosten zullen worden afge schreven in 10 jaar. Even zo vlot ging het met het volgende punt, het voor stel om de maatregelen die de regering treft t.a.v. haar per soneel met betrekking tot de toekenning van een gratifica tie van 2% van het jaarsalaris over 1950, van overeenkom stige toepassing te verklaren op het gemeente-personeel. Vervolgens werd een tel machine aangekocht voor de gemeente-administratie, waar mee een bedrag van 725 ge moeid was, af te schrijven in 10 jaar. Ook tegen het voorstel om de huur van de woning Hei straat D 114 te verhogen, had niemand iets in te brengen. Dan werd er nog 150 be schikbaar gesteld, bestemd voor het aanschaffen van pro- paganda-materiaal, te ver spreiden onder de schooljeugd in verband met de veilig-ver- keersweek van 26 Juni t.m. 1 Juli a.s. Verbeteringen aan de openbare school. Punt 10 was een voorstel van B. en W. tot het verbete ren van de openbare lagere school te Capelle. Volgens het prae-advies had de inspecteur het plan van de gemeente architect met enige beperkin gen goedgekeurd. De door de architect opgemaakte begro ting wees een totaal bedrag aan van 8800.De inspec teur had dit teruggebracht tot 7700.o.m. door het doen vervallen.van de beton-email- le lambrizering in de lesloka len en de gang, het uitvoeren van een nieuw te leggen vloer in vurenhout in plaats van 't materiaal oorspronkelijk in 't bestek voorgeschreven, het verminderen van het aan te .brengen sanitair e.a. Toen kwam de heer Dek kers los. Hij was Zaterdag avond in de school wezen kij ken en hij had gezien dat de verbeteringen dringend nodig waren. Nu had hij gezien dat het bedrag was verlaagd tot 7700. Wat kwam er in de plaats voor die lambrizering? Was het niet mogelijk deze voor rekening van anderen te laten komen? De voorz. antwoordde dat dit eigenlijk niet mocht. Dat moest de heer Dekkers genoeg zijn. Het was zelfs zo sterk, als b.v. de ouder-commissie een klas een aantal atlassen cadeau wilde doen, dan zou dit niet mogen omdat het een gemeentelijke school was. Vervolgens vroeg de heer Dekkers of het spreekkamer tje geschikt zou zijn voor ge neeskundig onderzoek. De voorz. antwoordde dat er enige vernieuwing en her stel aangebracht zou worden, maar hij dacht niet dat het geschikt zou zijn voor genees kundig onderzoek. Andere plannen van B. en W. kwa men niet voor verwezenlijking in aanmerking. Ze hadden nog een lokaal proberen bij te krijgen, omdat er één on geschikt was. De burgemees ter had er al over gesproken met de inspecteur, maar die had gezegd dat het wel niet goedgekeurd zou worden. Het geneeskundig onderzoek door de school-arts moest dan maar plaats hebben in het kamer tje van het hoofd en voor aan- en uitkleden moest er De volgende vraag van de heer Dekkers was of 't tuin dersglas dat hier en daar nog in de ramen zat, vervangen zou worden door ander glas. De voorz. zag er niets van staan in het bestek. Na goed keuring door B. en W. van 't plan was het teruggezonden naar het hoofd met het ver zoek alle wensen kenbaar te maken. Daar had hij een week of drie tijd voor gekre gen en daarmee hadden B. en W. rekening gehouden. De heer Dekkers zei 't zelf opgemerkt te hebben, hij vond het beter dit meteen te herstellen. Als het uit het crediet kon komen dan zou het gebeuren, beloofde de voorzitter. Het vroegere college van B. en W. vond het niet zo erg er een beetje overheen te gaan, maar de tegenwoordige wethouders hadden er bezwaar tegen. Persoonlijk vond de voorz. 't heel normaal als er op een bedrag van 8000 eens 80 bij kwam. Dan vroeg de heer Dekkers of er ook gordijnen voor de ramen zouden komen. Die waren nergens aangebracht en dat vond hij gek. Minstens aan de Zuidzijde was 't toch wel van belang. De voorz. was daar niets van bekend. Het hoofd had zijn wensen kenbaar kunnen maken en hiervan had hij niets gevraagd. Maar dit kon nog apart, de heer Dekkers zou er een voorstel van kun nen maken. De heer Kraak vond dat er aan de Oost-zijde even goed gordijnen moesten komen. Er werd 's avonds wel eens ge werkt en dan moesten de gor dijnen gesloten kunnen wor den. Dc voorz. had er niets oo tegen, maar het kon niet hij dit voorstel. Want dit moest Woensdag door Ged. Staten behandeld worden, dan moest het werk nog aanbesteed wor den en onder de vacantie uit gevoerd. B. en W. zouden de volgende vergadering met een voorstel komen. Die gordijnen konden desnoods ook nog bui ten de vacantie aangebracht worden. De heer Vos vond het ver wonderlijk dat het hoofd dit alles niet had aangevraagd. De voorz. was het hiermee eens. Hij had er mee bij B. en W. moeten komen en niet bij een raadslid. Dan merkte de heer Dek kers nog op dat de school niet was afgesloten van de rijweg, maar wat dat betrof kon de voorz. hem gerust stellen, er zou zelfs een dubbel hek ko men. De kelder bij het huis van het hoofd vond de heer Dek kers gevaarlijk voor de kin deren. Dit was wel niet aan de orde, maar de voorz. zou het laten bekijken. Misschien was dit ook wel buiten de orde, maar 't oude schooltje vond de heer Dek kers eigenlijk een hok. Daar was de voorz. het mee eens, maar zoals hij al eerder opgemerkt had, een nieuw lo kaal zou niet goedgekeurd worden. Nu was de heer Dekkers te vreden gesteld en ging de raad met het voorstel van B. en W. accoord. De vuilnisophaaldienst. Betreffende de reorganisa tie van de vuilnisophaaldienst hadden B. en W. nog geen concreet voorstel. In het prae- advies legden ze de raad hun mening voor. Deze luidde als volgt: Het huidige aantal, bij de vrijwillige vuilnisophaaldienst aangeslotenen, bedraagt 164. Dit aantal is sinds het vorig jaar met 63 gestegen, hetgeen tengevolge heeft gehad dat de betrokken voerman niet meer met één rit kon volstaan, doch meerdere ritten moest maken, hetgeen tot verhoging van de kosten aanleiding zou kunnen geven. Burgemeester en wet houders hebben gezien de voormelde stijging de wen selijkheid overwogen om voor de vuilnisophaaldienst iemand aan te stellen en daarvoor 'n speciale vuilniswagen aan te schaffen. Dit zal echter slechts dan rendabel kunnen worden geëxploiteerd indien de vuilnisophaaldienst tot al le inwoners der gemeente wordt uitgebreid. Tevens zal dan daarmede een eind zijn gemaakt aan het op allerlei ongewenste plaatsen depone ren van huisvuil, zoals dit thans pleegt te geschieden. Uiteraard mag, ondanks de snelle stijging van het aantal aangeslotenen, niet worden verwacht dat alle ingezetenen vrijwillig tot aansluiting zul len overgaan. Nu bestaat de mogelijkheid om terzake een verplichting te scheppen door opneming van desbetreffende bepalingen in de algemene politie-verordcning der ge meente. Alvorens echter ter zake definitieve voorstielen te doen, zouden burgemeester en wethouders het op prijs stellen hieromtrent de mening van de raad te leren kennen. De voorz. lichtte nog toe dat het niet de bedoeling was een speciale vuilnisauto aan te schaffen, maar een gewo ne, die ook voor andere doel einden gebruikt zou kunnen worden. Dit moest gefinancierd worden en dit kon alleen dooi de dienst verplicht te stellen in die zin. dat, dat in de po- litie-verordening een artikel opgenomen zou worden met de bepaling dat het huisvuil gestort zou moeten wor den op de wijze als door B. en W. aangegeven. Met 5. per inwoner per jaar zou men er uit kunnen komen. De eerste die zijn mening gaf was de heer Vos. Hij vond de plannen van B. en W. heel mooi, maar zag er toch een bezwaar in de dienst ver plicht te stellen. Veel mensen hadden geen huisvuil. Was 't niet beter af te kijken of niet meer vrijwilligers zich aan sloten. Een chauffeur-mon teur zou grote kosten mee brengen. Ook de heer Oerlemans had bezwaar tegen verplichting, omdat veel landbouwers er geen gebruik van zouden ma ken. Wel was hij er voor pro paganda te maken voor de dienst, b.v. door circulaires, en die dan uit te breiden naar evenredigheid van aanslui ting. W. van der Heijden Zonen Waalwijk. T«l. 443 voor 1/6 dat nu was aange sloten, niet 5/6 kon verplich ten. Als het nu andersom was, dan was het wat anders. In Loon op Zand was het ook niet verplicht. De voorz. merkte op dat er veel verplicht is in Neder land. En het zou niet zo erg zwaar vallen, als de mensen merkten dat ze er iets voor terugkregen. De heer Ros voelde veel voor hetgeen de heer Genuït naar voren bracht. Hij wist niet hoe groot de kosten zou den zijn, maar konden ze niet in de begroting gebracht wor den? De één gebruikte zijn huisvuil zelf, een ander bracht het waar de gemeente 't zelf brengt. Maar ze verliezen het wel eens van te voren, merkte de voorz. op. De heer Ros was echter zo tegen verplichting, dat hij er tegen zou stemmen als het zo ver kwam. Dc voorz. begreep dat allen tegen verplichting waren. Nu moest men zich beraden om een weg te vinden om 't uit de gewone begroting te halen. Er zou ongeveer jaarlijks 5000 nodig zijn en B. en W. zouden zich in die geest be raden en ze zouden rekening houden met de naar voren ge brachte meningen. Met punt 12, het voorstel om de betaling der waterlei ding-abonnementen van de aan te sluiten percelen achter de Hoven te Sprang te garan deren, waarvan de opbrengst jaarlijks op 150.80 werd ge raamd, ging de raad zonder meer accoord. Eveneens met het voorstel tot overname van het rijk dei- in de gemeente gestichte noodwoningen en deze over te dragen aan de woning- bouwstichting Sprang-Capel- le. Aan het prae-advies ont lenen we het volgende: Dc heer Kraak kon zich volkomen aansluiten bij de heer Oerlemans. De financiële vooruitzichten waren niet rooskleurig en als de huren omhoog gingen en er kwam dan ieder jaar nog een kwi tantie van 5. Dc heer Genuït had het zelfde bezwaar. Toch zou hij het toejuichen als hét plan van B. en W. verwezenlijkt v/erd en dat er geen vuil meer gestort zou worden in sloten e.d. Kon het niet zon der dwang? Hoe gebeurde het op andere plaatsen, in Waal wijk b.v.? De voorz. had er niets op tegen als de raad eens royaal wilde zijn. Maar het zou een groot bedrag worden: de aan schaffing van een auto, die toch in 8 a 10 jaar afgeschre ven moest worden, salaris voor de chauffeur-monteur, een onderdak voor de auto. Inderdaad gebruikten velen het huisvuil als mest, maar juist niet die dingen als pa pier, blikjes e.d. Zoals het er b.v. een jaar geleden aan de Rattenhoek in Capelle uitzag was het een schande voor de vreemdeling. Circulaires wa ren er nog geen half ja#r ge leden verzonden. Daarop had den er zich een aantal aange meld en nog steeds kwamen er enkele binnen. De voorz. had wel gemerkt dat de raad over het algemeen tegen verplichting was. Dit was ook in het college van B. en W. besproken, maar de voorzitter was bang dat het anders een paskwil zou wor den. De heer Mayers wees er op dat hij in B. en W. ook naar voren had gebracht dat men Mijnhardt's Zcnuwtabletten helpen U er overheeu. ,,De overdrachtswaarde is bepaald op 36.563.99 voor 25 noodwoningen. Bij een jaar lijkse huuropbrengst van pl.m. 4100 en een annuïteit van 3288.93, geldend voor 15 jaar, wil het B. en W. voor komen dat een redelijke ex ploitatie gewaarborgd is, te meer daar het rijk in even tuele tekorten 90% zal bij dragen. Mocht bovendien on verhoopt de toegestane onder- houdsnorm van 30 per jaar per woning niet toereikend blijken, dan zou wederom in overleg met het rijk herstel kunnen plaats vinden waarin het rijk eveneens 90% zal bij dragen. B. en W. stelden daar om voor tot overname te be sluiten en dit woningcomplex tegelijkertijd definitief aan de woningbouwstichting Sprang- Capelle over te dragen." Hulp voor de gemeente-architect. Punt 14 was het voorstel van B. en W. tot wijziging van de rangen- en salarisver ordening voor de ambtenaren der gemeente. Aan het prae- advies ontlenen wij het vol gende: Ter verlichting van de werk zaamheden van de gemeente architect komt het B. en W. gewenst voor iemand aan te stellen die, zonder daartoe speciaal geschoold te zijn, in staat is de kleinere werkzaam heden, welke thans van de gemeente-architect zeer veel tijd vorderen, na te lopen. Meer speciaal wordt gedacht aan een voortdurende contro le op de toestand van de we gen en de begraafplaatsen in de gemeente voor zoveel mogelijk op de uitvoering van de aanbestede gemeente werken. Naar de mening van B. en W. zullen hierdoor de eigenlijke architects-werk zaamheden vlotter kunnen worden afgewerkt, hetgeen 't algemene beheer der open bare werken ten goede zal komen. Het salaris ware naai de mening van het college voorshands te stellen op 1200.per jaar. B. en W. stelden voor deze mogelijk heid in de desbetreffende verordening op te nemen. Bovendien stelden B. en W. voor het salaris van de 1ste ambtenaar ter secretarie te verhogen met ingang van 1 Juni 1950. De heer Kraak vermoedde dat 1200 aan de lage kant was. Die hulp zou toch ie mand moeten zijn die 't vak kende. Verder was hij er ver wonderd over dat B. en W. nu met salaris-verhoging TEL.-ADRES JECHO". In ons vorige nummer schreven wij over de Anjeractie in hfct al gemeen. 't Prins Bernhard Fonds heeft echter erkend dat de Neder landse cultuur is opgebouwd uit gewestelijke eigenwaarden, die ieder voor zich beter van uit de provincie zelf beoordeeld en be hartigd kunnen worden. Dit heeft geleid tot het in het leven roepen van de provinciale Anjerfondsen, die een deel der financiën ter ver deling krijgen toegewezen. Het werkterrein van deze fondsen is niet zo uitgebreid als van het centraal bureau en omvat slechts kunst, volksontwikkeling en jeugd. Wetenschap en overzeese ge biedsdelen worden landelijk ver zorgd. Van het provinciaal An jerfonds in Noord-Brabant is de Commissaris der Koningin, prof. dr. J. E. de Quay, voorzitter en drs. A. J. L. van der Poel, vice- voorzitter. Daar het Anjerfonds bijna uit sluitend de beschikking heeft over een dfcel van de opbrengst van de collecte die rond de verjaardag van Prins Bernhard wordt ge houden (per jaar is tot nog toe 8000.beschikbaar gekomen) moet het de uiterste soberheid be trachten. Daarom wordt er enkel op zeer goede gronden subsidie verleend, voor cultureel werk dat deskundig is opgezet en uitge voerd en waaraan op de eerste plaats de uiterste eigen inspan ning is besteed. Pas als gebleken is dat alles is gedaan om de eigen kracht tot volle ontplooiing te brengen, helpt het Fonds mede financieren, als tenminste ook aan de andere voorwaarden die ge steld moeten worden, is voldaan. Zo wordt van de ene kant ge waarborgd dat de culturele acti viteit op de voorgrond blijft en aan de andere kant kunnen d"e schenkers er van overtuigd zijn dat hun jaarlijkse gaven goed be steed wordt, een te grotere prik kel om met ruime hand te geven. Welke subsidies zijn nu al ver leend? Teveel om op te noemen. In onze omgeving werden gelden toegestaan voor het restaureren, inrichten en meubileren van een jeugd- en verenigingsgebouw te Sprang-Capelle en aan de Kon. Harmonie „Sophia's Vereniging" te Loonopzand als bijdrage in de aanschaffingskosten van instru menten. Zo worden verder subsi dies verleend aan folkloristische instellingen, koren, harmonie- en fanfarekorpsen, toneelverenigin gen, jeugdverenigingen, voor bij zondere uitvoeringen, voor her stel, vernieuwing, uitbreiding enz. Alles tot verheffing van het al gemene culturele peil in onze provincie. In 1949 bracht de actie 12.733 netto op, 2000 meer dan in '48, Hiervan werd 30 afgedragen aan het Prins Bernhard Fonds en 70 bleef beschikbaar voor pro vinciale subsidies. Bij die actie sloeg Waalwijk wel een heel goed figuur. In de groeo va ngemeenten tussen 10.000 en 25.000 zielen was het nummer één. Die groep bracht gemiddeld f 1.34 per 100 inwoners op en in Waalwijk was dat 5.30 per 100 inwoners! Dit jaar moet het niet minder zijn. Standdaardbuiten staat er tenslotte nog als lichtend voorbeeld met 11.47 per 100 in woners. Deze Resultaten tonen dat er hier en ginds begrepen wordt wat er op het spel staat en dat het behoud van een hoge cul tuur een offer waard is. Laten we het ook dit jaar dan met een ruim hart brengen. kwamen; waarom niet vroe ger, toen de vorige ambtenaar er nog was? De heer Oerlemans vond 1200 een salaris voor een halve kracht. Als dat werk regelmatig voorkwam, moest er een hele kracht aangesteld worden. Was de drukte van tijdelijke aard of blijvend? Ook de heer Vos achtte 1200 laag. Was het nodig om, nu alles in dalende lijn ging, een ambtenaar er bij aan te stellen? Over de 1200 was al ge sproken, zei de heer Ros. Maar hij kende gemeente van de grootte van Sprang- Capelle die met tweeën van één gemeente-opzichter de den. Hij vroeg zich af of die hulp nu wel nodig was. De heer Dekkers dacht dat de salarisverhoging van de le ambtenaar er al door was met ingang van 1 Januari. De heer Genuït vroeg zich ook af of voor 1200 wel ie mand te krijgen zou zijn. Wel geloofde hij dat de heer Van Willigenburg iemand nodig had. De heer Dekkers achtte dit ook nodig. Er waren veel din gen die niet zo behartigd wa ren als wel moest. Hij vond het nuttig dat er streng toe zicht werd gehouden en hij vroeg in dit verband de aan dacht van B. en W.' voor de putten in de weg te Capelle.

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 5