m DE LMGSTEMT MEN NIEUWKUIJK CAPELLE SPRANG WASPIK RAAMSDONK RAAMSOONKSVEER Onder oons gezeed AMANDELTJESPUDDING DeChinese Papegaai DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 23 JUNI 1950. DE WONDERLIJKE AVONTUREN VAN KOPPIE KOPIJ. met nóg meer amandelen FEUILLETON De voorz. gaf toe dat 1200 gulden niet hoog was. Maar het was ook de bedoeling 'n hulp te nemen. B. en W. had den b.v. gedacht aan een jongen met diploma metselen van de ambachtsschool en een paar jaar ervaring. Dat kon iemand zijn die de betrekking ambiëerde van gemeente-op zichter in een kleine plaats. H;j kon dan hier volontairen en kreeg nog J 1200 toe. Het was niet de bedoeling dat hij zelfstandig zou optreden, maar door de gemeente-architect zou uitgezonden worden om hier en daar te controleren. De voorz. dacht er wel ie mand voor te kunnen krijgen. Hij achtte de hulp in ieder geval absoluut nodig. De ge meente-architect kon vele da gen geen toezicht houden om dat hij telkens werd wegge roepen. Als er niemand kwam dan bleek wel dat inderdaad het salaris te laag was. De putten in de weg te Ca- pellc kwamen aan de beurt met het herzien van de stra ten. Ieder jaar werd 1/3 na gezien. De drukte van de gemeen te-architect was niet tijdelijk, dat was al jaren zo. Over "de kwestie van het salaris van de le ambtenaar wilde de voorz. liever in ver trouwelijke zitting nader spreken. Dit punt bleef voor het ogenblik dus rusten. De heer Ros merkte nog op dat er aan de Hogevaart ge vaarlijke plaatsen zijn in de weg. Er had wel op gewezen mogen worden dat daar de wegwerkers naar toe gingen. Zo waren er meer kleinig heden die jaar en dag bleven liggen, terwijl ze in een hal ve dag gedaan konden wor den. De voorz. beaamde dit. Hij had er al herhaalde malen mededelingen over gedaan. Hij was echter geen gemeen te-architect en wilde zelfs die in deze excuseren. Er was van alles om te herstellen. Dat het niet ge beurde lag gewoon aan het gebrek aan initiatief bij de wegwerkers zelf. Kwamen ze een gaatje in het wegdek te gen dan moesten ze dit uit zichzelf even dichtmaken, ze hadden alle materiaal voor handen. Tegen een ambte naar hoefde de voorz. 's mor gens toch ook niet te zeggen dat hij zijn pen moest nemen, op het papier drukken, dat er dan inkt uit zou komen en hij kon schrijven. Op die klei nigheden toezien zou ook de taak van de hulp zijn. Wethouder Mayers consta teerde ook nog dat de ge meente-architect het wel erg druk moest hebben, want op verschillende plaatsen waren er nog gebreken. De heer Ros meende dat de gemeente wel 10 werklieden zou kunnen aanschaffen; als er geen initiatief was hielp dit toch niet. De heer Dekkers drong er op aan er sterk aan te gaan staan. Het gelanterfant moest maar eens afgelopen zijn. De voorz. hoopte dat de be spreking er toe zou bijdragen. Al met al ging de raad nu accoord met het eerste deel van het voorstel van B. en W. en toen het tweede deel later in vertrouwelijke zitting was besproken, ook daarmee. Tenslotte ging de raad nog accoord met het voorstel van B. en W. tot wijziging van de begrotingen van inkomsten en uitgaven voor de dienst jaren 1949 en 1950. De eerste mededeling die de voorz. vervolgens deed hield in, dat B. en W. per 15 Juni bij de Onderlinge Oor- logsschade-Verzekerings Mij. te 's-Gravenhage een kasgeld lening hadden afgesloten van .100.000 a 1%% rente voor de tijd van één jaar. Voorts deelden B. en W mede, dat de gemeente als ge daagde in de aanrijdings-pro cedure door de rechtbank te s-Hertogenbosch is vrijge sproken en dat de staat zowel m hoofdzaak als in de vrij waringsprocedure is veroor deeld tot betaling van schade vergoeding aan de Wed. Don ders en tot gedeeltelijke vol doening der gemaakte proces kosten. Deze kosten belopen voor de gemeente een bedrag van 753.45. Van de heer A. S. Kuysten was er bericht binnengeko men dat hij bedankte als lid van de raad wegens vertrek naar elders, en in verband daarmee van de voorz. van Centraal Stembureau dat de heer G. de Rooy benoemd verklaard was als opvolger van de heer Kuysten. dagen was, wilde hij het ver zoek inwilligen. Hij vond het onbarmhartig iemand zo'n aanslag op te leggen als hij, misschien nog door omstan digheden, zo weinig over tijd was. Bovendien wilde hy, dat in het vervolg eerst een aan maning werd gestuurd. De voorz. echter wees er op dat het hier niet ging over een belastingaanslag, zoals in andere gevallen. Overigens hadden B. en W. de verorde ning toegepast, die mede door de heer Ros indertijd was goedgekeurd. De heer Ros meende toen dat hij de strekking van die- verordening toen dan niet helemaal had overzien en hij wilde ze nu wijzigen. De heer Genuït vond dat de raad geen precedent moest scheppen door nu het verzoek in te willigen. Het voorstel van de heer Ros om de ver- „Nou, die ridder had haast!" zei Pieter Primeur, „nog wat te weten gekomen, Jantje?" „Niks!" zei Jantje. „Dit was een blauwe wagen en ik heb die knaap gevraagd of-ie hier ook een rooie wagen gezien had, maar niks hoor!" „Je hoort het, Koppie", zei Pieter Primeur, vormde punt 2. De heer Dekkers was het eens met de heer Ros en de heer Vos eveneens. Maar ook hij was van mening dat de raad nu geen precedent moest scheppen. De heer Winkelman stond verbaasd over de heer Ros. B. en W. verkeerden in de on aangename positie een veror dening te moeten toepassen die de heer Ros zelf had goed gekeurd en welker toepassing deze nu een wreedheid noem de. De heer Ros vond het wat anders als de man drie of vier weken over tijd was ge weest, maar nu het twee da gen was vond hij het toch wel erg. De voorz. wees er op dat de maatregel goed had gewerkt: in 1948 waren er 200 aangif ten over tijd geweest, dat was toen een buitenkansje ge weest voor de gemeente-kas. In 1.949 was dat al teruggelo pen tot de helft en nu waren het er maar een stuk of tien meer. Hij raadde aan nu in ieder geval het verzoek niet in te willigen. Dat deed de raad dan ook niet, met inbe grip van de heer Ros, maar deze maakte er een voorstel van om de verordening te wijzigen en dit werd door verschillende leden onder steund. Maar toen de voorz. hem uitnodigde dit voorstel precies te formuleren, bracht dit nogal wat moeilijkheden mee, zodat de voorz. hem uit nodigde er maar van af te stappen. Niet beter wetend, of de heer Ros gaf aan deze uitnodiging gevolg, sloot hij de discussie. Daar nam dhr. Ros echter geen genoegen mee want hij bleef er bij: de voor zitter was hem blijkbaar te vlug af geweest. Deze wees er echter op dat voor deze keer zijn beurt voorbij was; de volgende vergadering kon hij met een schriftelijk voor stel komen, mede onderte kend door twee andere leden, dan kon het behandeld wor den. Dit zou de heer Ros doen en aangezien er geen vragen wa ren binnengekomen, schorste de voorz. de openbare verga dering en ging de raad over in vertrouwelijke zitting. hebt je vergist! Hindert niet, hoor, ik vergis me ook wel eens". Maar Koppie luisterde niet eens. Met grote ogen stond hij naar Jantje te kijken, die het blijkbaar erg warm had en met zijn dikke handen telkens de zweetdruppeltjes van zijn voorhoofd veegde. Opeens stormde met veel la waai Kees Knip naar binnen. „Zeg lui, wat was dat voor een wildeman die daarnet wegreed? Ik had een pracht van een plaatje van 'm ge maakt en in plaats van me netjes te bedanken, rijdt ie m'n hele kermiskraam tegen de vlakte. Alsjeblieft, hier is het schamele overschot van m'n dierbare camera!" En met een zielig gezicht toonde Kees Knip zijn vernielde foto-toe stel en de gebroken driepoot. „Nou is jouw plaatje ook naar de maan, Jantje! Jam mer, je stond er net zo mooi op! Maar man! Jantje, wat zie je er uit!" Nu keek ook Pieter Pri- Primeur naar Jantje en toen zag hij het glimmend warme gezicht van zijn dikke vriend, dat vol blauwe verf zat! AANBESTEDINGEN. Uitslag aanbesteding van het bouwen van een woonhuis voor de Erven J. v. Delft te Drunen, welke aanbesteding heeft plaats gehad 12 Juni 1950. Architect is de heer A. v. Huiten. A. Vermeer, Waalwijk 16498 M. v. Loon, Drunen 16535 M. Schapendonk en Zn. Drunen G. Merkx, Drunen Gebrs. de Wit, Drunen Anjer-collecte. de C M zv A M Brokx-v Riel. Adriaan zv J Haverhals-v Cam- pen. Geertruida J dv A J Kuijsten-de Bie. Jochina dv L A de Jong-v Beugen. Antoi nette dv A M Dekkers-Dekkers. Cornelia dv A Ros-Sanner. Wilhelmina M Th dv H J van Best-v Spaendonk. Alida A dv A.s Zaterdag zal alhier jaarlijkse collecte voor het Prins J C Nieuwenhuizen-de Rooij. Bernhard Fonds, de z.g. Anjer- f 16575 17364 17398 Uitslag aanbesteding boer derij voor Mevr. de Wed. Mus- kens-de Kort te Elshout, welke aanbesteding heeft plaats gehad op Zaterdag 10 Juni 1950. Archi tect is de heer A. v. Huiten. Gebrs. de Wit, Drunen ƒ39445 G. Merkx, Drunen ƒ39650 M. Schapendonk en Zn., Drunen 42347 H. M. v. Loon. Drunen ƒ42425 J. v. Oosterhout H'steeg ƒ42728 A. Hereygers, Drunen 'ƒ42740 J. Nieuwenhuizen Sprang ƒ43333 DRIE MEISJES UIT ééN GEZIN VERDRONKEN. Het 4-jarig dochtertje van de familie M., die een wasse rij heeft te Apeldoorn, is bij het spelen op het fabrieks terrein in een waterreservoir gevallen en verdronken. Dit is de derde maal in dit gezin dat een meisje door verdrin king om het leven komt. MOOIE VERBETERING. De bewoners van de Kerksteeg en t Hoog hadden reeds lang 'n bar slechte rijweg. Thans zal daarin verbetering komen. De weg is door de gemeente van het polderbestuur overgenomen en zal in zijn geheel een nieuwe klinker bestrating krijgen. i. Z-g- collecte, worden gehouden. De Harmonie „Marijke" zal hieraan haar gewaardeerde mede werking verlenen en een muzikale wandeling door ons dorp maken; een 20-tal jonge dames zullen daarbij langs de huizen collecte ren. Been gebroken. De landbouwer v. O. alhier werd j.l. Dinsdagavond door een koe die hij aan dfe hand leidde, plotseling omver geworpen; de koe trapte hem op een been mei. bet gevolg dat hij een been brak. Van O. werd naar het ziekenhuis te Waalwijk vervoerd, alwaar hij ter behandeling werd opgenomen. Coloradokever. In verschillende aardappelvel den alhier komen weer colorado kevers voor. De betrokkenen wor den aangeraden de aardappelvel den spoedig te bespuiten. Hondensport. De Hondensportvereniging „Ge duld Overwint" alhier organiseert a.s. Zaterdag een grote oefenwed strijd, waaraan een 7-tal honden zullen medewerken. Tevens zal medewerking worden verleend door het bekende trio uit Waal wijk. De oefeningen worden ge houden op het vo'etbalterrein van S.D.O. en vangen aan om half 3. Voor deze sportbeoefening wordt veel belangstelling verwacht. BEVOLKINGSLOOP SPRANG-CAPELLE. Geboren Johanna dv G P de Rooij-v Suijlekom. -~ Elisabeth dv L Ramsteijn-Roomer. Adri aan zv J v Dóngen-v Wijngaar den. Jacobus C zv D van de Werken-Vos. Jacobus zv P Haverhals-v Thielen. Maaike dv P v Beek-Nieuwenhuizen. Dirk zv C G v Dongen-v Beek. Hendrika J dv M v d Schans. Mouthaan. Dirk M zv W H Spuijbroek-Ros. Johanna C dv J van der Galien-van Tilborgh. Mattheus Th M zv J W Trum-v Meurs. Jacobus F M zv J W Trum-v Meurs. Jan L zv C Rietveld-Honcoop. Al- bert zv P Christ-Nelis. Hui- berdina dv J Hoefnagel-Rijsdijk. Catharina E dv W v Dongen- de Rooij. Johanna dv A Roo. senbrand-Burghout. Walther zv J H v Gorkom-Köhnke. Jannie A dv H de Bie-v Achter berg. - Willem J zv M J van a„Haaiuc Campen-Rijken. - Josephus P J 1 zal plaats hebben, begint Gehuwd A J v Engelen 35 jaar en B v Zwietering 31 jaar. j A M v Dommelen 32 jaar en A J v Doornik 28 jaar. G J Emmers 26 jaar en C Serbina 24 jaar. M Timmermans 29 jaar en M Klaasse 30 jaar. A Breedveld 21 jaar en G J Rosen. brand 24 jaar. J C Nieutvland 47 jaar en J G Arts 41 jaar. I G J de Laat 28 jaar en A C van Ommeren 29 jaar. LH van Seist 33 jaar en H v Beek 30 jaar. A J Rozenbrand 26 jaar en J A de Roon 25 jaar. A J L C Mallens 35 jaar en C M van Balkom 27 jaar. H van Over steeg 28 jaar en C J de Jong 28 jaar. Overleden C J v Broekhoven 43 jaar. H Schenaerts 57 jaar. AM Verheijden 81 jaar echtg van P C v d Heuvel. H Rijken 7 jaar. A Haverhals 2 dagen. B J v Oers 79 jaar wedn van J I v Iersel. M van der Galiën 5 jaar. Gevestigd C de Kruik van Amsterdam. A W Doruiter van Heusden. S J Draaisma en gezin van Deventer C Serbina van Waalwijk. N v d Kolk van Rijssen. H v d Schans van Loonopzand. A Beverwijk van 's-Gravenhage. A J van Door nik van Loonopzand. E J Fa ro van Waalwijk. W C M v Berkel van Loonopzand. A Klop van Hardinxveld. C Swart van Landsmeer E Swart van Landsmeer. Vertrokken M P A Vos naar Hilversum. W B v Willigen, burg naar Enschede. A Wage- makers naar Amsterdam. J L van Tilborgh naar Breukelen. A de Kruijk naar Amsterdam. M Klaasse naar Zierikzee G Boezer naar Delft. LATER AANVANGSUUR. avonds half acht, doch om 8 uur a.s. Zaterdag. NIEUW BESTUURSLID. Tot 2e secretaris van de mo tor- en autosportvereniging „Ma rijke" is benoemd de heer j. Muis BEDEVAART NAAR SMAKT. Zondag 2 Juli a.s. zal weer de jaarlijkse bedevaart gehouden worden naar St. Joseph te Smakt. Kaartjes zijn in de loop van deze week verkrijgbaar bij de Broeder- meesters J. B. Buyks, A. J. Kamp. A. Savelkouls en N. Verschure. Zondag 25 Juni a.s. is er nog ge legenheid om kaartjes le kopen van 3 tot 6 uur aan het Carme- lietenklooster. BRANDWEER. Op de te Oss gehouden brand, weerwedstrijden behaalde de Waspikse vrijwillige brandweer in de hoogste afdeling de zesde prijs. In deze afdeling namen 12 corpsen deel. Dit prachtig succes werd behaald door het corps on der commando van de heer Th. de Graauw, bestaande uit de he ren F. Roovers. A. de Ruijter. P. Roovers, J. de Graauw, Arn. de Hond, C. Dekkers, A. de Ruijter en P. van Steenoven. De fa. Gebr. Supijbroek is aan nemer geworden van 't bouwen van een boerderij met schuur voor rekening van de heer J. Kamp- v. Dongen alhier. A.s. Zondag, Maandag en Dinsdag krijgen we weer onze kermis. De voortekenen zijn er dat we prettige dagen tegerfioet gaan. Meersel-Dreef trok 1.1. Zon. dag een 40-tal personen uit onze gemeente ter bedevaart. De reis werd per autobus gemaakt en de dag had een prettig verloop. GESLAAGD Te Eindhoven slaagden voor het examen tvpiste onze dorps genoten M. Moerenhout en Fr. Oome. Zij genoten hun opleiding bij de Eerw. Zusters alhier. ONDERWIJS. Op de Bisschoppelijke Kweek school te s-Bosch slaagde dezer dagen onze dorpsgenoot P. Leij- ten voor het examen onderwijzer. GEREPATRIEERD. Onze dorpsgenoot G. de Ruij ter, wonende op het Sandoel, keerde weer behouden in zijn woonplaats terug uit Indonesië met de Generaal Greelv. Buurt bewoners waren ook hier weer actief en de vlaggen wapperden. De Schorre Fanten brachten de gerepatriëerde een serenade. we korten al aordig op Willem, mee oons jongens overzee. Gies. teren kwaamen er twee en nou van de week wir ene en 'n paor aander zijn al halfweg. Nou kun nen we die nog weg zijn, vort op de vingers tellen. Ja, ja, mee de duimen er bij natuurlek. Dè zijn dan nog een haandvol fietsen en dan zit t er wir op. Jao, jao, ze hebben d'r eigen wè dè betreft, in Vlijmen op n echt Vlijinense ma nier goed gehaauwen. Want dè ies nog nie zo mis om in deze tijd zo n resultaot te bereiken. En wè t mooiste is van 't geval, dè is dè dè centraol comité 't leste van allemaol gestart is es comité zijn de en nou wè de ping-ping betreft, op de aander comité s unne ronde veur is. Daor hee van 't begin af aon 'n flnke vaort in gezeten, dè vertel ik oe. Mer nou zullen ze De vergadering van de in café Cové-van der Haart aan de Nieu- wevaart gevestigde Spaarkasver eniging „Vele kleintjes maken één grote op welke vergadering de uitkering van gespaarde gelden niet des %- v.. Onbarmhartige verordening. S. W. had een driedubbele aanslag in de hondenbelasting thuisgekregen omdat hij zijn hond te laat had aangegeven. Toen had hij een adres ge richt tot B. en W. om vermin dering van die aanslag te ver krijgen. B. en W. hadden daarover afwijzend beschikt en nu wendde deze eigenaar zich tot de raad met hetzelfde verzoek en ook nu stelde B. en W. voor hierover afwijzend te beschikken om geen prece dent te scheppen. De heer Ros vroeg hoeveel de man over tijd was geweest en toen bleek dat dit twee VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN door EARL DERR BIGGERS. 50). „Ontbijt rusten op tafel", verklaarde hij. „Gebruik het vlug. Vóór ons sti-ekken prachtige dag zich uit voor onderzoek, met geen spieden de ogen." „Wat? Is er niemand? En Gamble dan?" vroeg Bob. Chan ging voor naar de woonkamer en zette een stoel voor Bob. „O, doe dat niet, Charlie", zei de jongen. „Je bent vandaag Ah Kim niet. Wil je zeggen dat Gamble ons ook heeft verlaten?" Chan knikte. „In Gamble groeien groot verlangen Pasa dena te bezoeken", antwoord de hij. „Op welke reis hij even welkom is als één van zijn ratten met lange staart." Eden dronk zijn sinaasap pelsap. „Madden wilde hem zeker niet mee hebben?" „Niet erg", antwoordde Chan. „Ik opstaan voor dag aanbreken en ontbijt klaar maken; orders van gisteren avond. Madden en Thorn ko men, wryven koppige slaap uit ogen. Plotseling komen deze professor Gamble, over vloedig wakker; hij zingen lof van woestijnzonsopgang. 'U bent vroeg op", zegt Mad den. grommend gelijk onte vreden hond. „Besloten reis je naar Pasadena te doen met u", kondigt Gamble aan. Mad den wordt purper, gelijk ver re heuvels, wanneer avond komt, maar ziet mij en onder drukt antwoord. Als hij en Thorn grote auto betreden, ik aanschouwen Gamble klimt op achterbankje. Als blikken konden moordaanslag plegen, zou Madden hem dadelijk uit gestorven gemaakt hebben, maar zulks zijn niet geval. Auto rolt voort naar zonnige weg met Professor Gamble gelukkig glimlachend op ach terbankje. Welkom als rat met lange staart, maar ik niet tobben er over, dank u". Bob grinnikte. „Nu, van ons standpunt gezien, is het zo goed, Charlie. Ik vroeg me al af wat we doen moesten als Gamble hier rondneusde. Grote last van onze schouders gewenteld". „Zeer waar", vond Chan. „Hier alleen, ik niet veel huis werk doen, wij gaan vinden, wat te vinden is. Hoe staan deze havermeelpap u aan? Niet met veel klontjes, als ik mij deze onbescheidenheid mogen veroorloven." „Charlie, de wereld heeft een groot chef-kok verloren, toen je bij de politie gegaan bent. Maat wat duivel! Wie komt adaar?" Chan ging naar de deur. „Geen schrik nodig", zei hij. „Alleen meneer Holley." De redacteur verscheen. „Hier ben ik, met de leeuwe riken opgestaan en gereed om te handelen", verklaarde hij. „Als jullie er niets op tegen hebt, ga ik mee op de grote jacht." „Best", zei Bob. „Blij, dat je komt. We hebben al geluk gehad." Hij vertelde van Gamble's vertrek. Holley knikte. „Natuurlijk gaat Gamble mee naar Pasa dena", zei hij. „Hij wil Mad den in het oog houden. Je ziet, ik heb in een verlicht ogenblik inzicht in de zaak hier gekregen." „Goed zo", antwoordde Bob. „Bij voorbeeld „O, wacht even. Op 't goe de ogenblik zal ik jullie ver blinden met mijn inspiratie. Je weet, ik heb heel wat aan politie-rapporten gedaan en mij daarom dikwijls schitter- oog genoemd." „Mooie naam", lachte Bob. „Schitteroog is hier om rond te kijken", ging Holley door. „In de eerste plaats moeten we besluiten, waar we naar zoeken zullen." „Dat weten we toch wel?" vroeg Bob. „O, in het algemeen, maar laten we iets vaststellen. Te rug gaan en bij het begin be ginnen dat is de goede me thode, nietwaar, Charlie?" Chan haalde de schouders op. „Altijd gedaan in boe ken", zei hij. „In werkelijk leven niet alzo." Holley lachte. „Wel ja, zet een domper op mijn jonge geestdrift. Maar nu ga ik jul lie aan een paar feiten herin neren. We hoeven nu geen zijpaden te bewandelen de paarlen, de verrichtingen van Slappe Flip in San Francisco, de moord op Louie, de ver dwijning van Madden's doch ter alles zal worden opge helderd als we het grote ant woord vinden. Vandaag wor den we voornamelijk bezig gehouden door de geschiede nis van de grondonderzoeker." „Die misschien wel heeft gelogen, of zich vergist", op perde Eden. „Ja zijn verhaal lijkt on gelooflijk, dat geef ik toe. Zonder bewijs om het te steu nen, zou ik er niet veel aan dacht aan schenken. Maar, een bewijs hebben we. Ver geet Tony's hartstochtelijke opmerkingen niet, en zijn daarop volgend einde. Van nog meer belang is de revol ver van Bill Hart, met twee lege kamers. Ook het kogel gaatje in de muur. Wat wil je nog meer?" „Het zit al stevig in elkaar", vond. Bob. „Dat is zo. Geen twijfel aan er is hier Woensdagavond iemand neergeschoten. We dachten eerst dat Thorn het gedaan had, nu zwenken we naar Madden. Madden lokte iemand naar Thorn's kamer, dreef hem in het nauw en doodde hem. Waarom? Omdat hij bang van hem was? Wat we willen weten van die Woensdagavond is: Wie was de derde man?" „De derde man?" herhaal de Bob. „Juist. Laat de grondonder zoeker er buiten wie wa ren hier op de ranch? Mad- den en Thorn en een an der. Een man, die om hulp riep, toen zijn leven in ge vaar was die even later op de vloer lag, en wiens schoe nen alleen zichtbaar waren voor de grondonderzoeker. Wie was het? Waar kwam hij vandaan? Wanneer? Waar om? Waarom was Madden bang van hem? Dat zijn de vragen die we beantwoorden moeten. Is het zo niet, Chan?" „Onbetwistbaar", antwoord de Chan. „En hoe zullen wij antwoorden vinden? Door zoeken, misschien. Stel u ne derig voor, dat wij zoeken." „Elk hoekje en gaatje van de ranch", gaf Holley toe. „We beginnen met Madden's schrijftafel. Iets van zijn cor respondentie geeft misschien opheldering. Alles op slot, na tuur lijk. Maar ik heb een zak vol oude sleutels van een smid in de stad." „U handelen gelijk nummer een speurder", zei Chan. .„Dank je", zei Holley. Hij gmg naar het grote bureau ministre van de millionnair en begon verschillende sleu tels te proberen. Na 'n ogen blik had hij alle laden open „Prachtig werk", zei Chan. „Niets te vinden", verklaar de Holley. Hij keek de papie ren uit de linker-bovenlade door. Bob stak een cigarette op en slenterde weg. Dit snuf felen in Madden's paperassen lokte hem niet aan. De vertegenwoordigers van pers en politie waren echter niet zo kieskeurig. Meer dan een half uur waren Chan en de redacteur bezig. Zij von den niets, behalve onschuldi ge, onbegrijpelijke aanteke ningen over zaken, maar geen letter, die zelfs met de stout ste verbeeldingskracht enig licht op de identiteit van de derde man kon werpen. Ein delijk gaven ze het op, trans pirerend en de mislukking er kennend, en laden werden weer op slot gedaan. „Nu", zei Holley. „Schrap de schrijftafel. We gaan ver der". (Wordt vervolgd). iets goan doen, heur ik zeggen, dè er nog 'n bietje meer vaort in zal bringen. Want ik heb heuren mompelen dè ze gaon vliegen. Neeje Willem, nie mee de K.L.M. daor valt ommers niks aon te ver dienen, die komen zelf al unne groten hoop tekort. Neeje, ze vlie gen nie mee 'n vliegmesien, mer mee 'n vereniging. Krek. zo ge zegt, mee de postduivenvereniging de Zwaluw. Ge wit wel, die club die gewoonlek unnen halve kraant nodig hebben om die uitslaogen bekend te maoken, es ze ze wir es hebben laoten vliegen. Ja, de duiven natuurlek. O, vuulde gij niks veur duiven Vreten ze oew bonen op Jao, Willem, dè geef ik toe, dè is gin sport. Mer daor hebben we 't eigenlek nou nie over Kek es hier, es ge duiven- liefhebbers het, die ze mer half genog te vreten geven, zo dè ze van de klaore louteren honger in jouw bonen terechte komen, dè zijn bij mijn gin duivenmelkers. Dè zijn meensen die deur d'r dui ven jou proberen uit te melken. Willem. Daor moest de pelissie naor kijken naor zoiets. Mer on der oons gezeed, ziede van die goei aauwerwetse veldwaachters er ginnen ene meer. Krek zo ge zegt. Straotwaachters zijn 't nou vort. Mer jao, Willem, ge bringt me wir van munnen apprepoo aaf. Want ik wou 't helemaol nie over straotof eh veldwaachters hebben. Kek, 't zit zo. 't Centraol comité hee nou mee dieën „Zwa luw" za k mer zeggen, iets op poten gezet veur 'n wedvlucht van jong duiven. Waorom dè dè jong duiven moeten zijn Wel, wè moet zunnen jongen uit Indo nesië mee 'n aauw duif beginnen? Dè snapte zelf toch ok wel ze ker. 'n Jong duifke op 't hok. Krek Willem, en mer koeren. Mer ge brengt me vandaog iedere keer in de war. Dus haauwt nog efkes oeë snep dicht, dè ik 't o? uitleg. Nou worren er ringen verkocht... neeje, gin trouwringen... duiven- ringenjao, jao. van jong dui ven... veur 'n kwartje. Der zijn prijzen... wè ge daarmee moet doen?... mee die prijzen?... O, mee die ringen. Kort en bondig kopen en de rest mer vraogen aon degene van wie ge ze koopt, want ik schaai er mee uit. Het bier is wir bést, zeggen ze en dè gao ik eerst pruuven veur dè ik vandaog deur jou de hooikoorts krijg. De complementen en tot unne volgende keer. HANNES. Vlijmen, Juni 1950. T.B.C. EISTE IN 1949 2436 SLACHTOFFERS. Uit het jaarverslag over 1949 van de Nederlandse cen trale vereniging tot bestrij ding der tuberculose blijkt, dat het sterftecijfer voor de T.B.C. dat jaar 24.4 per 100.000 van de gemiddelde bevolking bedroeg. De cijfers over 1945, 1946, 1947 en '1948 waren hoger, 't Aantal sterf gevallen aan T.B.C. bedroeg in 1949 2436.

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 6