Op 14 Juni „Een wereld of geen werd het devies" CAPELLE I Keukenkachel Etna I Compleet 2 pers, eiken slaapkamerameublement hebt U GRATIS gekocht %)ksl>cliiaig VOETBAL TENNIS WIELRENNEN DUIVENSPORT KORTE BERICHTEN STIKMEESTER ERVAREN STIKMEESTER y muziekhandel BELANGRIJK BERICHT! DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 26 JUNI 1950 OORLOG OP KOREA De UNO is 5 jaar EEN ALLESZINS Zag zich gaarne van Positie veranderen Prima bekend met Calilorniasysteem Grotestraat 192 Waalwijk No. 1 op Textielgebied 3 3 behulp van de electriciteit, zal men langzamerhand ook gaan ge nieten. Ieders voldoening gaat nu ech ter uit naar de straatverlichting. „Nou kande zien, waor ge goat", was het eerste dat uit verschillen de monden gemeend klonk. Na maanden van voorbereiding en buizenaanleg in de diverse hui zen door de fa's Jos. Brouwers en J. Be'ekmans en de kabelaanleg en metersaanleg door dhr. J, Boelen uit Kaatsheuvel, was het de laat ste week maar vooral de laatste momenten een tijd van spanning, onzekerheid, nieuwsgierigheid en zelfs soms angst, allemaal wach tend op dat grote moment dat de lamp voor het eerst zou flikke ren. Iedereen had het licht inge schakeld voor dit haast „klassie ke" moment. Welnu, Vrijdag werden de laat- sten aangësloten en vanaf toen kon iedereen zeggen: „Ge knop mar op 'n douwke". KERMIS 1950. ALS DE KERMIS KOMT IN 'T LAND Heeft iedereen aan zorgen 't land. Zo zal het ook van a.s. Don derdag tot Zondag weer zijn. Heel Berkdijk kan van het opge potte kermisgeld nu eens 4 dagen los, om weer nieuwe kracht en lust te vergaren voor het toekom stig jaar. Vier dagen de sleur van de alledaagse werkdag ver geten. Alleen vier dagen pleizier en pret. En om hiertoe te komen, is bij ons geen kunst, want er zal volop gelegenheid daartoe zijn. Allereerst natuurlijk de ker- mis-attracties, waarvan we over vloedig kunnen genieten in Kaats- KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. AjaxLimburiga 06 HeerenveenBI. Wit 26 (Limburgia kampioen) Promotie 3e klasse. SCBDongen 24 Mulo—Cone. SVD 0—2 VLIJMEN. Vlijmensc Boys Junioren. Zondag namen de Vlijm. Boys Junioren deel aan de grote serie wedstrijden van de R.K.J.V.V. s-Bosch welke georganiseerd wa. ren in verband met de opening van een nieuw terrein. Vlijmen moest de strijd aanbinden tegen de junioren van OSC Orthen. Het werd een spannende wed strijd: Vlijmen trok vooral voor rust flink ten aanval en spoedig had de linksbuiten succes. Na goed samenspel maakte dezelfde speler 2—0 en voor de rust werd de stand 3—0 door de midhalf. Na de rust was Orthen sterker, maar wist slechts eenmaal te doel punten. Viijmen, dat het wat kal mer opnam, liet enkele goede kan sen voorbij gaan. Door deze mooie overwinning komt Vlijmen Zondag in de finale tegen de ju nioren van RKDVC Drunen. CAPELLE. Wit-Zwart wint. De voetbalveren. Wit-Zwart speelde j.l. Zaterdagavond in het kader van het nederlaag-tournooi van Good-Luck te Raamsdonks- veer, waar met 62 van het le elftal dezer ver. werd gewonnen. Zondagmiddag hadden op de banen van Hotel Verwiel de fi nales plaats van het gehouden open tournooi, B en C. Er bestond zeer veel belangstelling voor dit tournooi en alles is zeer vlot ver lopen, ondanks het slechte weer. De wedstrijdleiding heeft on danks alles er voor gezorgd dat Zondagavond laat alles was af gespeeld. Het was de heer Hooft van Huisduijnen die de tolk der spelers was toen hij hartelijk dank bracht aan die leiding en deze 'n aardige verrassing bezorgde: het waren mej. N. de Kort en de he ren T. de Kort en B. Weijers. De heer Sj. de Kort overhan digde namens Waalwijks Belang de wisselbeker aan Burbidge, en reikte onder welgekozen woor den de andere prijzen uit. Het is weer 'n schitterend ge slaagd tournooi geweest, waarop zowel organisatoren als spelers met genoegen kunnen térug zien. Hier volgen de finales Dames Enkel B Mevr. Denissen sl. mej. N. de Kort 26 x 64 x 63. Heren Enkel B Burbidge sl. J. de Rooij 64 x 6—2. Dames Dubbel B Mej. N. de Kort en mej. G. v. d. Wee sl. mej. v. Berkel en mej. Horst 64 x 36 x 62. Heren Dubbel B J. Tacke en N. van Ham sl. Bo- rowicz en van Heijst 86 x 11 —9. Gemengd Dubbel B heuvel. Maar daarnaast en voor. al datgene wat Berkdijk zelf biedt. Dit jaar bieden de Berk- dijkse caféhouders weer volop ge legenheid om over de dansvloer te zwieren, walsen en sambassen. Bij de heer Th. v. Boxtel zal men de begeleiding van een Mor tier-orgel van Ko de Nijs genie ten. Ook dit jaar weer eens waard dus oin naar Dorus van Boxtel op te trekken. En die dat doet, kan dan even verder gaan naar café Th. v. Dinteren t.o. de kerk. Ook hier zal een orgel de dan sers geiegenheid geven om hun stramme benen op de vrolijkste wijze losser te maken. Ook in 't café van de heer A. Netten zai men een orgel aantreffen. Het or gel, dat bij laatstgenoemde wordt geplaatst, is van het beste model dat men in ons land aantreft. Moge alles rustig verlopen, dan zal „kermis 1950" de stimulans zijn om het ietwat sombere en moeilijk lijkend jaar op flinke wijze te doorstaan. ST. JAN'S MATINÉE. Traditiegetrouw zal de harmo nie St. Jan een matinée ten beste geven. Dit jaar zullen „De Baro- nians", een revuegezelschap uit Breda o.l.v. Wim Maurer, de St. Jan-familie een cabaretrevue pre senteren, die ze niet Ücht zullen vergeten en die een verzekering geeft voor een goede kermis 1950. Het programma belooft een on vergetelijke dag met mooie num mers. De medewerkenden zijn Agnes Subert, de bekende duet- tiste, Bob Steffin. de man die voor de nodige lach zal zorgen. Wat St. Jan doet, doet St. Jan goed. Mej. Horsten Hendrikx sl. mej. A. van Berkel en G. v. Nu- nen 64 x 108. Dames Enkel C Mej. Struicken sl. mevr. Koeken 64 x 6—2. Heren Enkel C Th. de Pont sl. H. Greve 16 x 63 x 60. Dames Dubbel C Mevr. v. d. Schoot Mej. de Beer sl. Mevr. KoekenMevr. Ita liaander 63 x 63. Heren Dubbel C H. Greve en D. Boers sl. C. v. Eyk Hooft van Huisduijnen 6—3 x 6—3. Gemengd Dubbel C Mevr. v. d. Schoot en J. v. d. Schoot sl. Mej. Struycken en J. Lamers 63 x 75. NED. PLOEG IN DE RONDE VAN FRANKRIJK. De Nederlandse ploeg voor de Ronde van Frankrijk is thans de. finitief als volgt samengesteld Jefke Janssen (Elsloo), Henk de Hoog (Borgerhout)Wim de Ruiter (Rotterdam), Gerrit Voor- ting (Haarlem)", Frans Vos (Den Bosch), Wout Wagtmans (Bre da). Als reserves zijn aangewe zen: Gerrit v. Beek (Oostzaan), Henk Faanhof (Amsterdam) en J. Schoenmakers (Eindhoven). In het Olympisch Stadion werden Zondag internationale wielerwedstrijden verreden: De uitslagen waren: Om de grote Prijs van Amsterdam: 1 Harris, 2 Van Vliet, 3 Derk- sen, 4 Plattner, 5 Pauwels, 6 Gérardin, 7 Schandorff, 8 Scherens. Internationale omnium: 1 Schulte 5 pt., 2 v. Est 6 pt., 3 Gillen 10 pt., 4 Evers 14 pt., 5 Lakeman 15 pt., 6 De Hoog' 18 pt., 7 Peters 19 pt., 8 Diot 21 pt. Sprintmatch voor amateurs over drie ritten. Totaaluitslag 1 Schotman 5 pt., 2 Geukens 6 pt., 3 Koch 7 pt., 4 Wierstra 12 pt. Wedstrijd voor amateurs over IVi km.: 1 P. Pieters, 2 T. v. Gelder, 3 P. Kooyman, 4 J. Ottenbros. WAALWIJK W.W.C. LEONORA. Donderdagavond werd een trainingsril gereden, ditmaal over Waspik, Dongenvaart, Loonop- zand, welk traject tweemaal ge reden werd. In een fraai eindspurt werd deze rit gewonnen door A. Snoeren; 2 werd J. Damen, 3 M. Ligtvoet; 4 L. Fitters, 5 Leo Fit ters; 6 J. v. Hoofd, 7. A. Dek kers, 8 A. v. Es en 9 Scheerens. Zondagmorgen werd getraind op een andere route, n.l. over Loonopzand, Udenhout, Helvoirt, Nieuwkuijk, Waalwijk, Waspik, Dongenvaart Loonopzand, welke rit ditmaal op fraaie wijze werd gewonnen door Mari Ligtvoet met 1 minuut 10 seconden voor sprong. Daarna kwam 'n groepje van 4 renners, waarvan Kuijten in de spurt no. 2 werd; 3 A. van Es. 4 J. van Hoofd, 5 L. Fitters, 6 Fr. Damen, 7 A. Hensen, 8 C. van der Linden 9 v. Hoorn en 10 A. Dekkers, De laatste reed per abuis nog een halve ronde (36 K.M.) alleen, wat van een taai uithoudingsvermogen blijk geeft. Donderdagavond 7 uur wordt wederom gestart voor een trai- ningsit en na afloop daarvan is het algemene ledenvergadering der wielerclub Leonora. WAALWIJK. P.V. DE POSTDUIF. Bovengenoemde vereniging hield Zondagavond een algemene le denvergadering. Hoofdzaak der bespreking was om evenals vorige jaren ook dit jaar weer een t.b.c.- vlucht te organiseren. Besloten werd deze te houden op Zondag 6 Augustus met jonge en oude duiven vanuit Quévy. Uit de le den werd een commissie benoemd die reeds, gezien de korte tijd van voorbereiding, direct vergaderde. In samenwerking met de plaat, selijke t.b.c.-commissie zal dit jaar de steun van geheel Waal wijk worden gevraagd om deze t.b.c.-vlucht te doen slagen. Het vorig jaar werd een batig saldo van ruim 900.aan de plaat selijke commissie afgedragen: dit kan dit jaar ook, zelfs nog meer, als ieder hiertoe het zijne bij draagt. Als straks een beroep ge daan wordt op de milddadigheid van allen, hoopt het comité dat dit niet tevergeefs gedaan wordt, want voor de bestrijding van de t.b.c. is veel geld dringend nodig. Velen in Waalwiik zijn nog de mening toegedaan dat, als een prijs wordt geschonken, deze ten goede komt aan de duivenliefheb- bers en deze er een qoede dag mee hebben, maar de liefhebbers weten maar al te goed dat die prijzen alleen een aansporing zijn om zoveel mogelijk duiven te zet ten en hierdoor een zo groot mo gelijk saldo te verkrijgen. Niet de duivenliefhebbers steunt ge met het schenken van een ereprijs, maar dp lijders aan de witte pest en de bestrijding hiervan. Wij vragen in de komende weken die ons nog van de grote Waal- wijkse t.b.c.-vlucht scheiden, uw aller medewerking, ook van uw winkeliers, fabrikanten, zakenlui, tot de kleinste man. Eenieder doe dit jaar mede om een zo groot mogelijk bedrag aan de plaatse- liike t.b.c.-commissie te kunnen afdragen. Steunt dit mooie werk door uw geldelijke bijdraoe of liet schenken van erenriizen. Laat ook uw devies zijn Wij vliegen mee voor de t.b.c. KAATSHEUVEL. De KPV hield Zondag 'n wed vlucht vanuit Dourdan. De eer ste duif werd om 11.10.19 gecon stateerd. De voornaamste uitsla gen waren 1 C. Moreval; 2 J. v. Riel; 3 M. v. Boxtel; 4 Th. Ligtvoet: 5 G. v. Boxtel: 6 M. Ververs; 7 J Zeebrechts; 8 P. Stokkermans; 9, 10 Fr. v. d. As sem: 11, 17 J. Dekkers: 12 M. v. Best; 13 W. Kemmeren; 14 L. Mosselveld: 15, 28 A. Schraau- wers: 16 J. v. d. Linden; 18 A. Snoeren; 19, 29, 30 Jac. Hoeve- naars; 20 J. Vloemans: 21 P. C. Klijn; 22 Fr. v. d. Linden; 23 G. v. d. Linden; 24 L. Hamers; 25 A. Lugters; 26 A Hoffman: 27 J. v. Beers. HOGEVAART. Do P.V. Nooit Gedacht hield j.l. Zaterdag een wedvlucht van uit St. Denis. De prijzèn werden behaald als volgt J. Snaphaan 1, 10. 15; T. Pols 2; C. Broeks 3, 4; Gebr. de Jong 5, 6, 20: C. v. Tilburg 7; W. de Tong 8 18; Gebr. Verhagen 9, 11 A. de Tong 12. 17; A. Haverhal? 13; Gebr. v. Os 14; T- Spierings 16, 21; G. Zwart 19. 24; W. Nieuwenhuizen 23: M. Netten 22. VLIJMEN. Wedvlucht combinatie Vlijmen. Drunen vanuit Dourdan (Fr.), af stand 420 K.M. Prijzen als volgt. V is Vlijmen, D is Drunen. H. Blankers V 1G. v. Esdonk V 2, 13, 53; N. v. Esdonk V 3; A. L. v. Heivoort V 4: A. v. d. Veer D 5; M Liebregts V 6; Th. v. Overdijk V 7; A. v. Halder D 8: J. v. d. Dungen V 9: G. Sluijmers V 10, $3; K. Kivits V 11, 46: G. de Man D 12; H. Boom V 14; Has v. Beijnen V 15; B. Oremans V 16: L. de Laat V 17. 49; C. Meesters V 18, 34: J. Schapendonk D 19: P. Pulles V 20. 33, 36, 47; G. Pelders D 21; H. v. d. Heijden 23; P. v. d. Loo V 24, 43, 54; A. v. d. Wiel V 25; Brok-v. d, Lee D 26: C. v. Boxstel D 27, 50: C. v. Hel- voort V 28H. Oosterwaal V 29: Brok-Pulles D 30; M. Sluis- veld D 31: L. v Esch V 32, 39, 40; J. Oosterwaal V 35: H. Pel ders V 37; A. v. d. Heuvel V 38: Frodiima D 41, 45: A. van Sluisveld D 42; H de Vaan V 44: C. Maas D 48.' Comité Ouden van Dagen. In het op initiatief van de Oran jevereniging Wilhelmina gevorm de damescomité tot het organiseren van een uitstapje voor de ouden van dagen hebben zitting mevr. Gerlach, mevr. Waverijn, mevr. Poldérvaart, mevr. Schoonder- mark, mevr. Verhoeven, mevr. Stein, mej. N. Verhoeven, mej. M. Mouthaan, mej. M. Versteeg, mej. M. Molegraaf, mej. B. Vos en Zuster Dekkers. Het comité staat onder leiding van de voor zitter van de Oranjevereniging, de heer L. Poldervaart, terwijl als secretaris optreedt de heer L. Stein. Zondagmorgen om 4 uur heb ben communistische troepen van Noord-Korea de 38ste breedte graad overschreden en zijn een aanval begonnen op Zuid-Korea. Ze bezetten verschillende plaatsen en voerden landingen uit op de Oost-kust. Na de eerste schok hebben de Zuid-Koreanen zich hersteld en enige plaatsen her overd. De Verenigde Staten hebben onmiddellijk een klacht ingédiend bij de Veiligheidsraad, voor wie de aanval een volkomen verras sing was. Hij kwam gisteravond bijeen ter behandeling van deze kwestie. Rusland was niet aanwe zig. Zo kon met negen stemmen voor en één onthouding een Ame rikaanse resolutie worden aange nomen waarin Noord-Korea wordt verzocht de strijd te staken en zijn troepen terug te trekken achter de 38ste bréedegraad. De commissie van de V.N. zal hierop toezicht houden. De secretaris-generaal van de UNO, Trygve Lie, verklaar de dat de vijandelijkheden op Ko rea een ernstig gevaar vormden voor de vrede en dat de Raad de vrede in dat gebied diende te herstellen. Uit rapporten van dé UNO-commissie was duidelijk ge bleken dat Noord-Korea de aan val was begonnen en hierdoor het UNO-handvest had geschonden. In Japan heeft generaal Mc. Arthur in opdracht van de Ame rikaanse regering onmiddellijk be vel gegeven oorlogs-materiëel naar Zuid-Korea te sturen. De Ameri kaanse minister van Defensie, Johnson, verklaarde dat hij Zuid- Korea in staat achr.e zich tegen het Noorden te verdedigen, als dit tenminste geen hulp kreeg van buiten. Men schat de sterkte van het Noordelijke leger op 140.000 man, dat van hét zuiden op 96.000 man en 45.000 man politie- troepen. Vanmorgen werd bericht dat de Noord-Koreanen op 20 km van Seoel stonden, waar de Zuidelij ken heftige tegenstand boden. REÜNIE VAN OUD-MILITAIREN. De stichting commissie tot voor bereiding van de tentoonstelling „Reis van Z.K.H. Prins Bernhard naar de West en Amerika" heeft, in overleg met de Nationale De- mobilisatieraad, het plan opgevat op 1 Juli a.s. te Utrecht een mas sale reünie van gerepatrieerde militairen te organiseren in 't ka der van de tentoontelling ,,Met Prin Bernhard op reis", die van 28 Juni tot en met 8 Juli in LItrecht te bezichtigen is. De op brengst van deze tentoonstelling en ook van de reünie komt ten goede aan de nazorg van gede- mobiliseerden en aan de nagela ten betrekkingen van gesneuvelde militairen. Er wordt de reünisten een kof fiemaaltijd verstrekt, terwijl te vens de gelegenheid bestaat de tentoonstelling te bezoeken, film voorstellingen, ruiterfeest, sport- demonstratie enz. bij te wonen. Daarnaast geeft de Nationale De- mobilisatieraad voorlichting over emigratiemogelijkheden. waarna enkele belangrijke problemen be treffende de terugkeer van de mi litairen in de maatschappij wor den behandeld. Hoofddoel van de reünie is echter oude vriend schapsbanden, in den vreemde gesmeed, te vernieuwen of te verstevigen. Het afgelopen weekeinde, 't begin van de veilig-verkeersweek, heeft vijftien ongélukken opgele verd, met drie doden en acht ge wonden. Een DC 4 Skymaster van de „Northwest-Airlines", op weg van New-York naar Seattle wordt sinds Zaterdagmorgen vermist. Aangenomen moet worden dat het toestel- bij onweer in het Mi- chiganmeer is gestort en dat alle 58 inzittenden om het leven zijn gekomen. Zaterdagmorgen is Dom. Paulus Andriessen, de nieuwe abt van dé abdij van Egmond, door Mgr. Huibers, de bisschop van Haarlem, tot abt gewijd. Naar schatting 500.000 men sen hebben Zaterdag op het St. Pietersplein de heiligverklaring bijgewoond van Maria Goretti. Ook haar moeder, twee broers en haar zuster waren aanwezig. Alle delegaties die te Parijs zijn om het plan Schuman te be spreken, zijn voor een week naar huis gegaan om ruggespraak te houden met hun regeringen. De termijn voor de inleve ring van aangiftebiljetten voor Inkomsten- en Vermogensbelas ting is verlengd tot 31 Juli a.s. Brieven onder No. 3328 aan Bureau van dit blad Er moet thans hoongelach opklinken uit vele monden, die aanvankelijk met grote stellig heid de verwerkelijking van de eenheid der wereld hebben ver dedigd. Onmiddellijk na het stopzetten der vijandelijkheden nu ruim vijf jaar geleden, wier pen de diplomaten zich op het nieuwe plan van president Roosevelt, die met zijn vooruit ziende blik reeds in de bangste oorlogsjaren de plannen schiep voor een huis des vredes, dat na de oorlog moest verrijzen. Hij bouwde geen keg frame- werk, maar iets degelijks, om dat hij zijn plannen reeds mid. den in het krijgsgewoel uit werkte en besprak met de be langrijkste deelhebbers. Op de conferenties van Yalta en Te heran zal er zeker met grote ernst over dit project zijn ge sproken. Helaas, de man, die met zijn ruime geest de gedach. tengang van Oost en West kon omvatten, mocht niet meebou wen aan de vrede. Het beloof de land mocht hij niet binnen gaan. Met zijn sterven vielen eveneens de belangrijkste steun pilaren van het magistrale vre. desbouwwerk, dat hij in de steigers zette. De stichting van een verbeter de volkenbond door Roosevelt, was de logische consequentie van zijn politiek, die zich voorgoed afwendde van het isolationisme. Amerika zag de fout van 25 ver loren vredesjaren temidden van een nieuwe wereldbrand helder schitteren en begreep. Begrijpen doet handelen en het resultaat kwam op 26 Juni 1945 te San Francisco tot stand. Het handvest der Ver. Naties werd onderte kend door liefst 51 landen. Acht uren waren met de ondertekening gemoeid en heel de wereld zag met hoop en verwachting naar de moderne stad in Californië, waar het begin werd gemaakt met de opbouw van een nieuwe wereld organisatie, die vijf jaar later slechts dienst doet als symbool van hoop op betere tijden en nu en dan als spreekbuis fungeert voor hen, die hun gal van haat en verbittering over elkaar willen uitstorten. De twee voornaamste lichamen van de U.N.O. werden de assem blee, waarin alle deelnemers zit ting hadden en die eenmaal per jaar bijeen zou komen, terwijl het andere naar voren tredend appa raat werd gevormd door de vei ligheidsraad, die als dagelijks be stuur optrad wanneer de assem blee niet bijeen was en eveneens zeer belangrijke besluiten kon ne men. Het belangrijkste daarvan was stellig om buiten hun be voegdheid tredende staten tot de orde te roepen. Naast deze cen trale werden er een Economische en Sociale Raad in het leven ge roepen om te zorgen dat de af zonderlijke economieën in elkaar werden gepast. Verder zou het internationale hof van Justitie recht spreken over hen, die dit wensten, terwijl het secretariaat zou zorgen, dat de machine feil loos werkte. WAAROM GEFAALD? Het begin van de U.N.O. was hoopvol en goed. Dit is niet te verwonderen. Men hoopte op iets werkelijk reëels en gaf zijn ver trouwen, dat nadien ernstig werd beschaamd. Waar ligt de schuld van dit falen en heeft het zin de dure UNO-organisatie nog te la ten voortbestaan Deze vragen zijn, hoe bedroevend het ook is, actueel nu de UNO zijn eerste lustrum viert. Rusland is de schuld, zijn wij geneigd te zeggen. Als de Sovjets geen misbruik hadden gemaakt van hun veto en hun satellie ten niet als stropop hadden ge bruikt voor hun eigen obstructie- politiek. Ja, als Rusland Maar in het Westen zagen we ook groepsvorming in de staten. Er werd geïntrigeerd en gekon keld, dat het wel op de oude vol kenbond leek en het aantal ver spilde woorden overtrof dat van de oude bond met duizenden en millioenen De hoofdfout ligt bij ons allen. Wij hebben de les van de oorlog niet begrepen. Rusland heeft ge faald, maar ook wij faalden. Wij begrijpen de ernst niet van de woorden, die de UNO op een propagandaplaat liet schilderen one world or noneééa wereld of geen. Wij zien niet in dat het in Lake Success niet gaat om het belang van Neder land of van Rusland, maar van allen. Wij spanden ons in, wan neer er een belangrijke kwestie ter tafel kwam men denke aan het Indonesisch geschil - om zo veel mogelijk stemmen op onze eigen belangen te verenigen, niet op het belang van de aardbol. En zo deed elke natie. OOK DE KLEINE Mr. van Maasdijk schrijft in zijn boek over de schuldvraag van de tweede wereldoorlog, dat het gebrek aan bereidheid tot 't bren gen van offers onder de grote mogendheden, die de politiek leiden, de wereldordening van 1919 deden mislukken. Inderdaad, de grote mogendhe den dragen de meeste verant woordelijkheid, maar ook de klei nen moeten zich niet trachten vrij te pleiten. Keer op keer ontbreekt het hun aan moed om neen te zeggen tegen een grote broer, die hen voor eigen kar willen span nen. Dat kan immers nadelen be tekenen voor zon kleine staat. Dat kan offers vragen. Slechts die wereldorde zal kunnen be staan. waar grote en kleine sta ten offers willen brengen ten ba te van het geheel. Dat geheel is de wereld en haar vreedzame ontwikkeling. De eerste wereld-- bond was gericht op ontwape ning. Het bleek een illusie. De UNO is gebouwd op het hand haven van vrede. Een vrede is onmogelijk, indien er geen be reidheid is tot offervaardigheid. Een derde poging zal nodig zijn om tot deze stap te geraken. Tenzij men nog bijtijds inziet dat men met de verenigde naties van vandaag op de verkeerde weg is. Zo* komen wij tot de beantwoor. ding van de vraag of de huidige bond van volken nog betekenis heeft. Stellig moet men blijven werken aan de verwezenlijking van het gestelde doel. De UNO is het geweten der wereld, dat de afzonderlijke staten voortdu rend aanklaagt. De ontwikke lingsgang naar een wereldbond gaat traag en moeizaam. Rome is niet in 1 dag gebouwd. Men blijvz zoeken en tasten tot men het doel duidelijk voor ogen heeft. AFSPIEGELING IN EUROPA. Wat wij in de UNO in groot formaat zagen mislukken, zal men in Europa op kleiner schaal zien verloren gaan. De worsteling om Europa's eenheid is een treffend proefstuk van hetgeen ons op het wereldtoneel te wachten staat. De mezste staten in de oude we reld hebben generaties lang zo veel bloed gestort op het altaar der zelfverheerlijking, dat men het beu is. Frankrijk en België hebben hun les geleerd, maar Albion schijnt het offer te groot. Engeland wil de eenheid der wereld via eigen krachtsontplooiing in samenwer king met zijn gemenebest berei ken. Het doel van de hedendaag se Britse politiek is de herrijze nis va:i zijn imperium, van eigen glorie. En Europa wordt eraan geofferd, ja misschien de wereld vrede. Ons voorbeeld is niet ge richt op een wraken der Engelse politiek. Vandaag is het Enge land, morgen misschien wij. De UNO is een mislukking ge worden, Vandaag bij de eerste lustrumviering dient dit erkend. Moge de les daaruit getrokken ons iets zeggen en de wereld. Slechts de vlag van de Ver. Na ties geeft het juiste beeld een gouden wereld op een blauwe ondergrond. Trouw en offervaar digheid vormen de enige onder grond waarop de wereld een gul den toekomst kan bouwen. Een weemoedig staren op het inge storte gebouw van een verenigde wereld heeft geen zin. Slechts de wil tot reorganisatie en het om zetten van die wil in een daad kan een waardig herdenken zijn van de stichting der UNO voor <Je gehele samenleving. A. G. H. Met grote blijdschap en dank baarheid geven wij kennis van de gebooTte van onze dochter PETRONELLA ALIDA ERNESTINE Wij noemen haar ERNA Mr. C. VERHOEVEN L. VERHOEVEN-VAN GENT Waalwijk, 23 |unl 1950 Wilhelmlnastraat 20. Ondergetekende bedankt bij de- zé Directie en Personeel van de N.V. „De Kroon", voor de gift onder couvert en het cadeau, wel ke hij bij zijn 25-jarig dienstjubi- leum mocht ontvangen. P. J. BERGMANS-PASSIER. DANKBETUIGING Mede namens mijn Ouders, Broers en Zusters betuig ik hiermede mijn hartelijke dank aan familie, H. H. Geestelijken, Kath. Thuisfront, buurtbewoners, Harmonie „St.Jan", K. A. J., vrienden en kennissen voor de prachtige cadeaux, bloemen en belangstelling bij mijn terugkeer uit Indonesië ondervonden. Dpi. Sold. AC DE HAAN Ost Comp. 401 B.I. 6 R.S. Waalwijk, Juni 1950 Min. Loeffstraat 42. den en kennissen, voor de mooie cadeaux en bloemen die ik bij mijn thuiskomst uit Indonesië heb mogen ontvangen. Sold. M. KUIJS. Kaatsheuvel, Juni 1950. Loonshoekje 23. Hiermede betuig ik, mede na mens mijn Ouders, Broers, Zus ters en Verloofde, mijn hartelijke dank aan Familie, Vrienden en Kennissen, Katholiek Thuisfront, H. H. Geestelijken en in het bij zonder aan de buurtbewoners, voor de prachtige cadeaux, bloe men en de vele blijken van be langstelling bij mijn thuiskomst uit Indonesië. Dpi. Sergt. Maj. Adm. W. PETERS. Kaatsheuvel, Juni 1950. Gasthuisstraat 34. TE KOOP wegens verhuizing Adres: CHR. AARTS St. Antonlusstraat 197 Waalwijk .C.V6.NlERSELj STAT|ONS5XpAaT 67^ WAALWIJK» Ontvangen DE NIEUWSTE GRAMOFOONPLATEN PICK-UPS EN WISSELAARS. - GUITAREN. BANJO'S ENZ. HOHNER ACCORDEONS en MONDORGELS. ruim 30 soorten. Niettegenstaande onze bekendmaking van deze datum in onze etalages, hebben nog verschillende kopers het hen toekomende bedrag niet afgehaald. Controleer Uw afgestempelde cassabons. Het geld wacht op U bij i ALTUD BETea AlTUD goedkooper O Langs deze weg moge ik, mede namens Vader, broers, zusters en verloofde, mijn oprechte dank be tuigen aan Katholiek Thuisfront, K.A.J H. H. Geestelijken, familie vrienden, kennissen en buurtbewo ners voor de vele en prachtige cadeaux en andere blijken van be langstelling, die ik heb ontvangen bij mijn thuiskomst uit Indonesië. PIET KLERKX Waalwijk, Juni 1950 Hoogeinde 14. Hiermede betuig ik, mede na mens mijn ouders, broers, zusters en verloofde, mijn hartelijke dank aan H.H. Geestelijken, Katholiek Thuisfront, buurtbewoners, vrien-

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 3