van Maaren Adverteert in dit blad m 3 Jongens fietsjes BRIL STIKSTER DRUNEN VLIJMEN DeChiiiese Papegaai 3 Ziekenfondsleden! DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 26 JUNI 1950. DE WONDERLIJKE AVONTUREN VAN KOPPIE KOPIJ. Pelis edele wassoorten geven een diepwarme glans aan Uw meube len, parket en linoleum. Bovendien bevat de su perieure Peli wrijf was LIDOSOL tegen hout worm en andere schade lijke insecten! Onscha delijk voor huisdier hout en linoleum. Grote doos No. 2: 45 ct. Grote bus: No. 3: 90 ct. 't Is een Er dal product, FEUILLETON TE KOOP Kopen hun bij Vughierstraat 25 Den Bosch ALL E GEBRUIKELIJKE KORTINGEN 1 ?vVond."VerIeden WIJ brengen de betere schoen. Ook steun- en gemakschoenen WAALWIJK Ruime sortering in KINDER-, MEISJES- en JONGENSSCHOENEN tegen LAGE PRIJZEN. Pedicure Voet- beenmassage biedt vait werk en een nieuw huis nieuw gebouwde woning N.V. Ver. Ned. Rubberfabrieken, Heveadorp (Gld.) Hoe groot de waarde is van gesteriliseerde m«lk is alleen bij gebruik ie bepalen. Blijft geruime tijd houdbaar. De gezamenlijke bezorgers. die de wet uitvoeren, arbei ders en ondernemers en op deze uitvoering komt 't aan". „In een internationale wereld die getekend wordt door on gekend felle tegenstellingen, moge een klein land demon streren hoe door 't scheppen van vredelievende verhoudin gen, middels het in dit ge schrift zo verdienstelijk ge schetste systeem, 's mensen welvaart krachtig wordt be vorderd." De brochure begint met een schets van hoe het vroeger was, vanaf de Middeleeuwen, en hoe langzamerhand uit de nood der tijden de idee der bedrijfsorganisatie is gegroeid. Het is een lange weg geweest die niet over rozen ging, ook hier in Nederland, maar na de oorlog heeft men de ver wezenlijking krachtig aange pakt en in Januari 1950 is de definitieve mogelijkheid daar toe geschapen in de wet op de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie. Het tweede deel geeft een heldere uiteenzetting van de diverse begrippen die bij de P.B.O. te pas komen: bedrijf schappen, hoofdbedrijfschap pen, productschappen, Soci aal-economische raad, de in richting der diverse organen, hun bevoegdheden, hun on derlinge verhouding en hun verhouding tot het algemeen belang. Tenslotte wordt er nog gewezen op de grote be tekenis van de P.B.O. Deze brochure dient door iedereen gelezen te worden die iets met de P.B.O. heeft te maken, en wie heeft dat niet? Ze is buitengewoon be vattelijk, zoals de bedoeling was, en velen die nog geen helder inzicht hebben in deze materie, zullen er het een en ander op kunnen doen. Moge het op ruime schaal verspreid en vooral gebruikt worden. „Jantje, je bent een ezel!" constateerde Pieter Primeur, „die wagen was pas geverfd. Koppie heeft gelijk gehad. Het was de rode auto van de bankrovers. En jij hebt hem laten gaan! Nu kunnen we weer gaan zoeken!" „Je kunt beter een rode au to zoeken dan een blauwe", zei Kees Knip, die bezig was zijn fototoestel te fatsoeneren, „maar Pieter hééft gelijk, Jantje, je bent een ezel". „Hoe kon ik dat nou we ten!" mopperde Jantje, die er verslagen bij stond met z'n gezicht vol blauwe vegen, „wat doen we nou, Pieter?" „Jij gaat je gezicht afwas sen en dan wacht je over een uur op me in café „Knol raap". Ik ga nu eerst even naar commissaris Grijpgraag, die moet een politiebericht ge ven om die auto op te spo ren. Koppie gaat met Kees Knip naar de krant en zegt tegen meneer Brom, dat ik naar de commissaris ben en dat ik vanavond nog een ver haal schrijf over die verdwe nen auto. Koppie, je bent ei genlijk handiger dan ik dacht, maar.... wel alle rode auto's op 'n hoop, waar is Koppie?", vroeg Pieter Primeur ver baasd en keek om zich heen. Koppie was nergens meer te zien. Dr. PLESMAN OVER ZIJN PLAN. Dr. A. Plesman, president directeur van de K.L.M., heeft de vertegenwoordigers van de Nederlandse pers uitvoerig ingelicht over zijn plan tot internationale samenwerking. Plesman's gedachten gaan uit naar een multilateraal plan-Marshall, dat tot doel moet hebben de welvaart te bevorderen aan die landen, die er aan deelnemen; een welvaart, die op den duur ook de staten, die aanvanke lijk waarschijnlijk afzijdig zullen blijven, tot toetreding zal nopen. De uitvoering van grote werken (aanleg van ka nalen, tunnels enz.), emigra tie op grote schaal en de ont wikkeling van gebieden, die ten achter zijn, somde Ples man op als middelen tot ver hoging van de welvaart en tot verlaging van het kostenpeil. Het plan is reeds vrij oud; reeds in 1944 stonden de grote lijnen vast. De publicatie er van heeft toevalligerwijs plaats in een periode, waarin de kwestie van het prijsgeven van een deel der nationale souvereiniteit, aan de orde van de dag is. Ook ten bate van dit plan, zo verklaarde Plesman uitdrukkelijk, zullen de deelnemende staten jeen gedeelte van hun souvereine rechten moeten afstaan. Men herinnert zich Ples- mans opzet: een internationa le raad van samenwerking zal de gelden (ongeveer 7% der nationale begrotingen) beheren en besteden. Deze raad bestaat uit directeuren- generaal, één uit elk land en deze directeuren hebben uit gebreide volmachten. Immers de instructie van hen allen moet gelijk zijn en kan dus uiteraard alleen maar zeer al gemeen gehouden worden, hun aanstelling moet voor lange duur zijn en het moet niet gemakkelijk zijn hen af te zetten. De voornaamste punten zijn de volgende: 1. In elk land een instituut voor internationale samen werking. Het land verbindt zichzelf voor die samenwer king voor een tijdsduur van 30 jaar. 2. Het hoofd van dit insti tuut is een Directeur-Gene raal met de rang van een mi nister. Hij wordt voor 7 jaar gekozen. 3. De Directeuren-Gene raal komen bijeen in een Raad van Samenwerking. De stemverdeling wordt geregeld naar gelang de bijdrage van elk land. 4. De Raad stelt de in structies op voor de Directeu ren-Generaal. Deze instruc ties moeten geratificeerd wor den door de parlementen van de verschillende landen. 5. Elk land stelt een ge deelte van het nationale bud get ter beschikking van de Raad. 6. De Raad beslist voor welk doel en onder welke condities de som der gelden besteed zal worden. 7. Directie en toezicht van internationale werken liggen bij een lichaam, dat door de Raad wordt aangewezen. 8. De Directeur-Generaal zal gecontroleerd worden door een orgaan, dat door ie der land zal worden aange wezen. REKENKAMER IS ONTEVREDEN OVER HET BEHEERS-INSTITUUT. In de memorie van toelich ting op een wetsontwerp tot wijziging van de begroting van Justitie voor het dienst jaar 1950, wordt o.m. ver klaard, dat de Algemene Re kenkamer niet in staat is de verantwoording van het Ne derlandse Beheers-instituut over het dienstjaar 1946 te verevenen en bovendien ook niet haar fiat kan verlenen aan de verantwoordingen van 1947 en 1948. Zij acht de wij ze waarop het instituut tot op heden werd geadministreerd en gecontroleerd „weinig be vredigend" en is van mening dat voor de verantwoording der ontvangsten en uitgaven de voorschriften der comp tabiliteitswet niet zijn ge volgd. de imsimi GEMEENTERAAD. Agenda voor de op 28 Juni 1950 te houden vergadering van de gemeenteraad. 1. Ingekomen stukken. 2. Verzoek van het Bestuur der R.K. Jongensschool te Els- hout om medewerking ingevolge art. 72 der L. O. wet 1920, zulks voor de aanschaffing van 10 schoolbanken, schoolmeubels en nieuwe boeken. (Prae-advies no. 28). 3. Verzoek van het Bestuur der Meisjesschool te Elshout tot het verlenen van medewerking ingevolge art. 72 der L.O. wet 1920, zulks voor het aanschaffen van 'nieuw meubilair ten behoeve van het nieuw gebouwde klaslo kaal. (Prae-advies no. 29). 4. Verzoek van het Bestuur der Meisjesschool te Drunen tot het verlenen van medewerking ingevolge art. 72 der L.O. wet 1920, zulks voor het aanschaffen van schoolmeubelen en leermid delen ten behoeve van 't gewoon lager onderwijs, alsmede voor de aankoop van meubilair en leer middelen ten behoeve van het huishoudonderwijs voor 't voort gezet lager onderwijs. (Prae-ad- J vies no. 30). 5. Verzoek van het bestuur der Meisjesschool te Elshout tot het beschikbaar stellen van een hoge re vergoeding voor 1950 (inge volge art. 101 der L.O. wet) waar uit de kosten van het buitenverf- werk bestreden kunnen worden. (Prae-advies no. 31). 6. Verrekening van het bedrag per leerling der Bijzondere Scho len ex art. 101 der L.O. wet 1920 over 1949 en vaststelling der voor vergoeding in aanmerking komen de uitgaven over 1949 (Prae-ad vies no. 32). 7. Voorstel van B. en W. om de voor 1950 geldende rijksgrati- ficatiereyeling ook van toepassing te verklaren op het gemeenteper. soneel (Prae-advies no. 33). 8. Voorstel van B. en W. om over te gaan tot aanwijzing van een woonwagenkamp (Prae-ad vies no. 34). 9. Voorstel van B. en W. tot toekenning van verhoogde premie ingevolge de premieregeling wo ningverbetering en -splitsing aan Wed. J. Vermeulen en H. Koks. (Prae-advies no. 35). 10. Voorstel tot toekenning van premie aan M. v. Drunen, Bos- scheweg 47 en P. J. v. Delft Pzn. Grotestraat 66, ingevolge de pre mie-regeling voor vrijwillige be schikbaarstelling van woonruimte (Prae-advies no 36). 11. Voorstel om A. medewerking te verlenen in gevolge de Financiermgsrege- ling Woningbouw 1948 aan a. de Stichting Lips' Woning bouw ten aanzien van 2 aan de Badhuisstraat in aanbouw zijnde woningen b. de Stichting Lips' Woning bouw ten aanzien van zes nieuw te bouwen woningen c. J. v. Buul, Heistraat, voor een nieuw te bouwen wo ning met winkel d. M. Klerks, voor een nieuw te bouwen woning. B. het aanvragen en aanvaar den van voorschotten uit 's Rijks kas teneinde onder A bedoelde leningen te kunnen verstrekken. (Prae-advies no. 37). 12. Voorste! tot het nemen van een hernieuwd besluit inzake de overname der noodwoningen door de gemeente (Prae-advies no. 38). 13. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een bouwplaats aan J. Th. Schaars. (Prae-avies no. 39). 14. Voorstel tot toekenning van vergoeding van reiskosten aan H. de Raden, i.v.m. bezoek aan de Chr. School te Besoijen (Prae- advies no. 40). 15. Periodieke aftreding van het lid L. Th. v. Drunen, als lid van de commissie van toezicht op de vakschool voor schoenmSkers. De aanbeveling luidt 1. L. Th. v. Drunen. 2. P. F. Elshout. 16. Benoeming van een lid der commissie tot wering van school verzuim. De aanbeveling luidt 1. C. J. van Hulten-Loeff, Wolfshoek. Poli wrijfwas met VLIDOSOL: alleen in de beleende gele bus. 2. Th. Jehoel, Wolfshoek. (Prae-advies no. 41). 17. Voorstel tot het vaststellen van vergoedingen voor de brand weer (prae-advies no. 42). 18. Voorstel tot wijziging der sa- larisverordening (prae-advies no. 43). 19. Voorstel tot wijziging der begroting 1949 (slotwijziging) en begroting 1950 (prae-advies no. 44). 20. Voorstel om gelden be schikbaar te stellen voor het ver anderen van de glas-in-lood-ra- men in het gemeentehuis (prae- advies no. 45). 21. Reclames schoolgeld. VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN door EARL DERR BIGGERS. 52) Chan doorzocht de broek zakken. Hij keerde ze één voor één om, maar vond niets. „Onderzoek is nu volko men", zei hij. „Stel u nederig voor alles terug te brengen, zoals wij het gevonden heb ben. Wij hebben verrukkelij ke vorderingen gemaakt." „Dat hebben we zeker", riep Bob geestdriftig. „Meer dan ik mogelijk achtte. Giste ren wisten we alleen dat Madden iemand vermoord had, vandaag weten we hoe de man heet." Hij hield op. „Ik geloof niet dat er aan te twijfelen valt", voegde hij er by. „Wel neen", zei Holley. „Niemand doet afstand van zulke persoonlijke bezittin gen als een haarborstel en 'n scheermes, zo lang hij ze no dig heeft. Als hij er mee af gedaan heeft, is het uit met zijn leven. Stakker!" „Laten we alles nog eens nazien, voor we het wegber gen", zei Bob. „We weten dat de man, die Madden doodde omdat hij bang van hem was, Jerry Delaney heette. Wat nog meer? Hij had het niet breed, al liet hij zijn pak ma ken bij een kleermaker, trou wens. Hij rookte Corsikaanse cigaretten. De brave Jack Mc Guire, wie hij dan ook wezen Woensdag 21 Juni kwamen in Vlijmen weer enkele militairen thuis uit Indië. In de Molie ser geant Mommersteeg en op de Ak ker soldaat v. d. Heuvel. De buurten hadden een prach tige versiering aangebracht en des avonds werd een zanghulde ge bracht, die op beide plaatsen net jes uitgevoerd werd. Welkomst woorden werden gesproken en beiden ontvingen van de buurten een nieuw rijwiel. De gerepatri- ëerden, evenals hun ouders dank ten voor de mooie versiering, de prachtcadeaux en de zanghulde. Voor deze thuiskomst was er wederom een grote belangstelling. Twee soldaten zijn momenteel onderweg, namelijk v. Oijen en Kouwenberg. Nog enkele en allen zijn weer thuis, behalve soldaat Klerks, maar het centraal comité is reeds in de weer om, wanneer alle soldaten uit Indië thuis zijn, een monument te doen plaatsen. Werkt allen mede, schenkt een ereprijs voor de grote wedvlucht ten bate van de jongens uit Indië, welke wordt gehouden op 16 Juli a.s. Ook zijn er prachtige prijzen voor het publiek. Steun dit mooie doel. (Door het te laat ontvangen der berichten, konden verschillen de in t vorig nummer niet meer worden opgenomen). en voor kinderen van 5 tot 12 jaar alle maten M. v. WIJK Binnenhaven C 181 s' Grcvclduln-Capelle Leverancier van ALLE Ziekenfondsen mag, was een vriend van hem en had zoveel met hem op, dat hij Jerry een horloge gaf. Wat nog meer? Delaney stel de belang in een actrice, Nor- ma Fitzgerald. Zondag voor een week vertrok hij uit Chi cago om acht uur 's avonds, naar Barstow; hij reisde in Compartiment B, wagen 198. Dat is al, wat we van Jerry Delaney weten". Chan glimlachte. „Heel goed", zei hij. „Prachtige lijst, rijk aan belofte. Maar één feit hebt u volkomen gemist." „En dat is?" vroeg Bob. „Eén zeer gemakkelijk feit" ging Chan voort. „Zie dit vest eenmaal op Jerry Delaney. Onderzoek nauwkeurig wat ontdekt u?" Zorgvuldig keek Bob het vest na. toen gaf hij het met een verbaasd gezicht aan Hol ley, die het ook onderzocht. De redacteur schudde het hoofd. „Niets?" vroeg Chan la chend. „Kan het zijn, dat u niet zulke bekwame speurders zijn als ik dacht? Hier plaats hand in de zak Bob duwde zijn vingers in de zak, die Chan aanwees. ..Met leer gevoerd", zei hij. „Het horlogezakje, dat is al les." „Geheel waar", antwoordde Chan. ..En links, vermoed ik." Bob keek op zijn neus. „O, nu snap ik het. Dat horloge- zakie zit rechts." „En waarom", drong Char lie aan. „Met jas toegeknoopt, kan zeker man horloge niet gemakkelijk bereiken, als het rusten aan linkerzijde. Daar om bevelen hij kleermaker, maak zak voor horloge rechts, alstublieft." Hij begon de kle ren op te vouwen om ze weer in de tas te doen. „Nog één feit weten wij van Jerry De laney, en het kan worden ge bruikt om zijn bewegingen te volgen op de dag, dat hij kwam op de ranch. Jerry De laney had eigenaardigheid links te zijn." „Verdraaid!" riep Holley plotseling. Zij keken hem aan. Hij had het horloge weer in zijn hand en keek er naar. „Die brave Jack Mc Guire nu weet ik het weer!" „U kent deze Mc Guire?" vroeg Chan vlug. „Lang geleden heb ik hem ontmoet", antwoordde Holley. De eerste avond toen ik Eden naar de ranch bracht, vroeg hij of ik P. J. Madden ooit had gezien. Ik zei, dat ik hem twaalf jaar geleden ontmoet had in een speelhuis in New York, en dat hij er haast zijn hoofd verwedde. Madden zelf herinnerde het zich nog, toen ik er van sprak tegen hem." „Maar Mc Guire?" wilde Chan weten. „Ik breng me nu te binnen, dat de houder van dat speel huis zo heette. Brave Jack, durfde hij zich noemen. Hij was een rare schavuit, dat is later gebleken. Maar Jack Mc Guire was Delaney's oude vriend hij gaf Jerry een bewijs van zijn vriendschap. Dit is wel belangwekkend: 't speelhuis van Mc Guire komt terug in het leven van P. J. Madden." HOFDSTUK XV. De theorie van Will Holley. Toen de tas weer was in gepakt en degelijk gesloten, klom Bob er mee naar de stoffige vliering. Hij kwam weer te voorschijn, het luik werd gesloten en de ladder weggenomen. De drie man nen keken elkaar aan, tevre den over het werk van die ochtend. „Het is over twaalven", zei Holley. „Ik moet naar de stad terug." „Op 't punt u diep-gevoeld voorstel te doen :blijf voor de lunch", zei Chan. „Dat is heel vriendelijk van je, Charlie, maar ik zou er niet over denken. Je moet meer dan genoeg hebben van al dat gekook en ik wil je eerste vacantie-dag niet be derven. Volg mijn raad en laat Eden vandaag zelf voor eten zorgen." Chan knikte. „Zeer waar, dat ik plan maakte voor be scheiden maaltijd"', antwoord de hij. „Koken beginnen te vervelen, gelijk gezelschap van Japannees. Het zijn ech ter passende straf voor post bode, die wijk van een ander lopen. Als meneer Eden wil vergeven, ontspan ik tot bo terhammen en thee heden middag." „Zeker", zei Bob. „We vin den wel wat. Holley, kom op je besluit terug." „Neen", zei Holley. „Ik ga naar de stad, op onderzoek uit. Alleen om wat we hier gevonden hebben, bevestigd te zien. Toen Jerry Delaney hier de vorige Woensdag was, moet hij in de stad iets van een spoor hebben achterge laten. Hij moet gezien zijn. Was hij alleen? Ik ga eens praten met de lui van het sta tion, de hotelhouder „Stel u nederig voor, groot ste discretie", zei Chan. „O, ik begrijp er alles van. Maar er is werkelijk geen ge vaar. Madden staat met nie mand in de stad in verbin ding. Hij hoort er nooit van Maar toch, ik zal heel voor zichtig zijn. Vertrouw me. Ik kom hier vandaag nog terug." Toen hij weg was, aten ynan en Bob een koude lunch in de keuken en begonnen weer te zoeken. Hun pogin gen bleven echter onbeloond. Om vier uur 's middags reed Holley het erf op. Hij had een mager, droefgeestig uitziend jongmens bij zich. Bob her kende de grond-agent uit Da del City. kinnen kwamen, trok Chan zich terug, het aan Bob overlatend hen te be groeten. Holley stelde de jon geling voor als De Lisle. „Wij hebben elkaar al ont moet", glimlachte Bob. „Meneer De Lisle heeft ge probeerd me een stuk woes tijn te verkopen." „Ja", zei De Lisle. „En als eenmaal de grote fabrikanten vechten om die grond, zult u or?„ de °ren slaan in Frisco. Maar dan is het te 133t. „Ik heb meneer De Lisle meegebracht", zei Holley, „om jullie ook te laten horen wat hiJ mij juist heeft verteld „Meneer De Lisle begrijpt wel, dat dit strikt vertrouwe lijk is begon Bob. GROTESTRAAT 142 STEUNZOLEN naar maat op Dokters advies (Wordt vervolgd). Gezinnen, waarvan enige dochter» zijn, (of die in een stikkeri) in opleiding zijn) en die be reid zijn orain onze nieuwe fabriek voor rubberschoeisel te Kaalte (Or.) te gaan werken, kunnen daar een betrekken. Ook voor de andere gezinsleden bestaat werkgelegen heid in onze fabriek. Verhuiskosten worden vergoed. Aanvragen met vermelding van de samenstelling ran het gezin, godsdienst, leeftijd, opleiding en verrichte werkzaamheden van alle gezinsleden te richten aan de rersoneelsafdellng van de

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 6