L_ Wijde Wereld^ Waalwijkse en Langstraatse Courant De oorlog in Korea. PrinsBernhard verjaarde Gemeenteraad Heusden UIT DE Schoonmaak-artiMen AI wat Uw huid - W. van der Heijden Zonen Waalwijk. Tol. 443 DE GRUYTER. VERHOGING PRODUCTIE. F 2000 voor R.K. Jongensschool VRIJDAG 30 JUNI 1950 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN DE ECHO VM HET ZUIDEN 73e JAARGANG No. 26. 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. Abonnement OPGERICHT 187*. Bar.»», GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TFL. 38. - SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 56. TEL.-ADRES „ECHO". Was er 10 a 15 jaar ge leden een oorlog uitgebro ken tussen Noord- en Zuid- Korea, dan had hij waar schijnlijk de eer genoten op pagina zoveel van ochtend- of avondblad in n hoekje een plaatsje te krijgen. Nu staat hij al dagen lang in het centrum van de be langstelling der hele we reld en de dagbladen bezi gen koppen over de gehele breedte om het belang van deze oorlog te accentue ren. Dit tekent wel scherp de wijziging in de verhou dingen die de wereld in zo korte tijd heeft ondergaan. Het is dan ook iedereen wel duidelijk dat de betekenis van de gebeurtenissen heel wat verder strekkend is dan louter onenigheid tussen twee delen van een gebied zo groot als Engeland. Zuid-Ko- rea pleegkind van de Verenigde Naties, Noord-Korea marionet van de Sovjet-Unie, hierin liggen eigenlijk de kern van het conflict en alle gevaren van dien opge sloten. Bovendien wordt Noord- Korea noch door de Verenigde Naties, noch door het Westen er kend, maar deze juridische kwes tie doet aan de feitelijke oorlogs toestand niets af. Men staart zich gelukkig niet blind op dode for mules. maar zoekt een practische weg om tot een oplossing te ge raken. Dat is echter nog niet alles. Het Westen en de Verenigde Naties staan momenteel voor een vuur proef. Nu zal die van de Vere nigde Naties practisch wel niet zoveel om het lijf hebben, omdat het gezag van de Veiligheidsraad al meermalen maar heel betrekke lijk is gebleken. De grootste waarde van de resoluties ligt dan ook wel in het juridische. Nu de raad de Amerikaanse resolutie, waarin de leden van de V. N. worden uitgenodigd Zuid-Korea zoveel hulp te geven als nodig zal zijn om de aanval der Noord. Koreaanse strijdkrachten af te slaan en de internationale vrede en veiligheid in dit gebied te her stellen, is aangenomen, kan strikt genomen niemand er iets op te- aen hebben dat de Amerikanen Korea steunen met hun lucht- en zeemacht. Integendeel. Maar ook hier zijn haken en ogen. Want zijn de resoluties, in de Veilig heidsraad genomen bij afwezig heid van de Russen (de Chinese nationalisten zitten er nog steeds in) geldig? Wij zeggen van wel. zij waarschijnlijk van niet en dit kan heel wat consequenties met zich meebrengen, b.v. dat Rus land Noord-Korea ook meer open lijk gaat steunen en dan zit het ongeluk in een klein hoekje Korea. Van meer onmiddellijk prac tisch belang is de vuurproef waar voor de vrije wereld in Korea geplaatst wordt. Voor het eerst wordt een niet-communistisch land door communisten van bui.% ten af gewapenderhand aangeval len. Veel is er al voor de vrijheid verloren gegaan door het drieste politieke spel der Sovjets en de „voorzichtigheid'' van het Wes ten. Nu echter is het beslissende ogenblik gekomenzal Amerika c.s. toestaan dat het communisme zich ook met de wapens in t bui tenland uitbreidt Men krijgt de indruk dat het antwoord krach tig zal zijn: nee. President Tru man heeft Dinsdag de Ameri kaanse strijdkrachten ter zee en in de lucht opdracht gegeven de Zuid-Koreaanse regeringstroepen „dekking en steun'' te geven bij hun verweer tegen de communis tische invallers uit Noord-Korea. Bovendien gaf hij de Zevende Vloot opdracht „iedere aanval op Formosa te verhinderen Ook dat heeft grote betekenis Ameri ka zal het laatste nationalistische bolwerk NIET in de steek laten, in tegenstelling met wat eerst het plan scheen. Verder gelastte Tru man de bespoediging van militai re hulp aan de Philippijnen en Indo-China. Dat is duidelijke en krachtige taal. al moeten we ons troosten met de verzuchting be ter laat dan nooit. De kinderen der duisternis zijn slimmer dan de kinderen des lichts en zijn zodoen de gewoonlijk een slag voor. Wel valt te verwachten dat de Ameri kanen een behoorlijke macht kun nen ontplooien in het verre Oos ten. DE OPERATIES. Generaal MacArthur, de geal lieerde opperbevelhebber in Ja pan, draagt de verantwoordelijk heid voor de hele tactische ope ratie met inbegrip van de bewe ging der Zevende Vloot. Enkele uren al nadat Truman zijn ver klaring had afgelegd, meldde het hoofdkwartier van Mac Arthur dat luchtstrijdkrachten en marine- eenheden deelnamen aan de strijd ten Zuiden van de 38ste breedte graad. Met vliegtuigen en sche pen worden munitie en uitrusting naar Korea gebracht. Een kleine vooruitgeschoven post van het al gemene hoofdkwartier werd op Korea gevestigd. De toestand aan het .eigenlijke front is niet duidelijk. De berich ten die binnenkomen, zijn tegen strijdig. Amerikaanse jagers heb ben al verschillende Noord-Kore- aanse vliegtuigen van het Russi sche Yak-type neergeschoten toen ze transportvliegtuigen convoy- eerden, die Amerikaanse burgers evacueerden. Radio Seoel verdween Woens dagmorgen plotseling uit de lucht- Hoofdpijn - Kiespijn en velerlei andere pijnen komen tot bedaren door Sanapirin(Miinhardt). Buisje 50 tabl. 75 ct. 25 tabMOct. BELASTINGONTWERPEN. Minister Lieftinck heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld dat de regering meent om budgetaire redenen niet tot een verdere verlaging dan de al voorgestelde verlaging van loon- en inkomsten belasting te kunnen overgaan en om sociale en economische rede. nen evenmin een verdere ver schuiving van directe naar ver bruiksbelasting te kunnen verant. woorden D? regering heeft overwogen of een verlichting van lasten kan worden bereikt die tevens, wat betreft de opvoeding en intellec tuele vorming van de kinderen, doeltreffend is. Zij is daarbij tot de conclusie gekomen dat een be langrijke verlaging van de school gelden voor alle geledingen van onderwijs, en wel voor de mid delmatige en middelgrote inko mens tot ongeveer de helft, wen selijk is. Alleen de belastingplich tigen met een inkomen van 30.000 gulden en meer zullen het maxi mum aan schoolgeld moeten blij ven betalen. Voorts wordt de grens van het bedrag, waarvoor behalve loon belasting ook inkomstenbelasting is verschuldigd, verhoogd van 4000 op 5000. Het ligt in het voornemen van de regering het verlaagde tarief voor loon- en inkomstenbelasting te laten in gaan op 1 Januari 1951. De minister heeft het voorne men om in overleg met de rege ringen van België en Luxemburg op korte termijn te komen tot een gunstiger regeling voor de klein handelaren met betrekking tot de omzetbelasting. De regering zal de levensmiddelenbedrijven, die door de invoering van een groot aantal vrijstellingen voor noodza. kelijke levensbehoeften in admi nistratieve moeilijkheden komen, zo eenvoudig mogelijk behande- len. Alsnog is voorgesteld dagbla den en nieuwsbladen van omzet belasting vrij te stellen. Het ontwerp tot heffing van opcenten op de personele belas ting naar de grondslag van de huurwaarde en de bijzondere be palingen betreffende deze grond slag voor nieuwe woningen, heeft de regering ingetrokken. Voor de heffing van personele belasting op nieuwe woningen komt een nieu. we wet. Met betrekking tot de registra tiekosten is besloten een verlaging toe te passen van het kapitaalze gel van 2]/2% tQt J/2%- Alles bijeen leveren deze voor stellen, in vergelijking met de eer der ingediende, een verlies op van 60 millioen. ACCIJNZEN-UNIFICATIE. De waarborgbelasting wordt om gezet in een waarborgrecht. Voor gouden en zilveren werken zal het resp. 15.en 0.70 per 100 gram bedragen, dat is ongeveer de helft van de huidige waar borgbelasting, en voor platina- werken 22.— per 100-gram. Het tijdstip waarop deze wijzi gingen in werking zullen treden, wordt door de Kroon bepaald. KONINKLIJKE GIFT VOOR NATIONAAL RAMPENFONDS. Koningin Juliana heeft een aan zienlijk bedrag ter beschikking gesteld van het Nationaal Ram penfonds om verdeeld te worden over de door de storm van Woensdag 21 Juni j.l. geteisterde gemeenten. INVOERSTIJGING HIELD AAN IN MEI. De regelmatige stijging van de omvang van onze invoer gedu rende de laatste maanden zette zich in Mei 1950 voort. Volgens de door het C. B. S. samenge stelde voorlopige gegevens be droeg n.l. de waarde van de in deze maand geïmporteerde goe deren 663 millioen (v. m644 millioen) en het gewicht 2.27 mil lioen ton (v. m. 1.97 millioen ton) (excl. pakketpost en diamant). Ook onze uitvoer vertoonde over deze maand enige stijging althans wat de waarde betreft Deze nam n.l. toe van 367 mil lioen (gewicht 1.13 millioen ton) in April 1950 tot 337 millioen (gewicht 1.08 millioen ton) Mei 1950 (excl. pakketpost en diamant) Evenals in de vorige maand was slechts 57 pCt. van de waar de van de invoer gedekt door de uitvoer. Als gevolg van deze on gunstige verhouding liep 't dek kingspercentage voor het afge sloten tijdvak van 1950 wederom achteruit en daalde nu zelfs bene den het peil van het vorige jaar. schappen aan boord, waarvan er vermoedelijk niet één meer in le ven is. Reeds twee lijken zijn aan gespoeld. De „Ormen Friske" was op weg naar de tentoonstel ling „Rotterdam Ahoy 't Schip vertrok tegen vele deskundige ad viezen in op 4 Juni van Birka en arriveerde 20 Juni in Kiel, waar het de volgende dag weer met be stemming Den Helder van ver trok en is toen vergaan. MARIA GORETTI, MAAGD EN MARTELARES, HEILIG VERKLAARD. Op het wijde Sint Pietersplein, ditmaal geworden tot de tempel der Kerk, zijn zeshonderd duizend mensen er in diepe ontroering ge tuige van geweest, dat de H. Va der, hoog op zijn met het rood der martelaren beklede troon, een elfjarig Italiaans meisje, Maria Goretti. heeft opgenomen in de rij der Heiligen en aan haar naam het verpletterend ephiteton heeft toegevoegd „Maagd en Martela res". Nog nooit in de geschiede nis der Kerk. en dit zijn de woor den van de Heilige Vader zelf, is er een plechtigheid geweest als deze. Een Heiligverklaring, die de glorie van de Almachtige verkon digt." Zó groot was de toeloop der gelovigen, zei de Paus, als nog nooit bij een Heiligverklaring is voorgekomen. En onder al deze gelovigen bevond zich een oude moeder, die lang genoeg heeft mogen leven, om haar kind thans te mogen aanroepen als Heilige. Bij de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp tot goed keuring en uitvoering van het op 18 Februari 1950 ondertekende Beneluxverdrag inzake de unifi catie van accijnzen en het waar borgrecht. De belangrijkste wijzigingen zijnafschaffing van de zoutac- cijns ad 9 per 100 kg.,' verho ging van de accijns op gedistil leerd van 320 tot 596.50 per hl. van 50%, verlaging van de bieraccijns van 3.70 tot gemid deld 2.26 pér hectolitergraad en van de suikeraccijns van 29.25 tot 14.- per 100 kg. TELEGRAMMEN PER 1 JULI DUURDER. Per 1 Juli zullen de Neder landse telegraaftarieven aan de internationaal geldende worden aangepast, wat inhoudt, dat in sommige gevallen de kosten voor het publiek aanmerkelijk hoger zullen worden. Een telegram van tien woorden b.v., dat tot dusverre 40 centen kostte, zal na 1 Juli 60 centen kosten. Het recht van telegram adressen, dat in 1936 op twaalf gulden werd gesteld, wordt even eens met vijftig procent vermeer derd tot 18 gulden per jaar. Ook het tarief voor telex-in stallaties, voor toestellen op tele graaf huur. en uurlijnen zal om hoog gaan. Uitgestelde telegrammen ko men geheel te vervallen. Het mi nimum aantal woorden voor brieftelegrammen is van 25 op 22 woorden verlaagd. Tot dusverre werd jaarlijks op de Ned. telegraafdienst 2.9 mil lioen verloren. Door het invoeren der verhogingen hoopt men dit verlies tot een half millioen gul den per jaar terug te brengen. De Gruyter en Zn. N.V. te 's-Bosch heeft het boekjaar 1949 afgesloten met een netto exploi tatiesaldo van 2.173.129 1.819.447). Voorgesteld wordt een dividend van 6 pCt. op de gewone en de preferente aande len en 7.2 pCt. op de preferente winstdelende aandelen (v. j. 6 pCt. op de pref. aand., 3 pCt. op de gewone en 6 pCt. op priori- teitsaand.) Een bedrag van 700.000 zal gestort worden in het reservefonds. KOFFIE IN CAFÉ'S WORDT DUURDER. Door de toepassing van een heffing ad 4.— per kg. op de inkoopsprijs van koffie voor de horecabedrijven is een verhoging van de prijs per kop onvermijde lijk gebleken, aldus deelt Bedrijfs- horecaf mede. Deze organisatie heeft aan de ondernemers een richtlijn gegeven, volgens dewel ke een kop koffie in een derde klas zaak 25 cent en in een twee de klas zaak 30 cent zal kosten. Bedrijven ingedeeld in de klassen 1 B en I A zullen voortaan 35 cent berekenen. Aan cafetaria s en koffiehuizen, die een afwij kende prijs berekenen, is geadvi seerd de huidige prijs met 5 cent te verhogen. VIKINGSCHIP „ORMEN FRIS KE" VERGAAN EN ALLE 14 OPVARENDEN OMGEKOMEN. De „Ormen Friske", 'n nauw. keurige nabootsing van de oude Vikingschepen, is in de Noorzee tegenover Sleeswijk-Holstein ver gaan. Er waren veertien man- 922 HONGAARSE KLOOS TERLINGEN NAAR CONCEN TRATIEKAMP GEBRACHT. Massa-arrestatie in het hele land. Uit Vaticaanstad meldt Reuter dat de Hongaarse politie in de nacht van 9 Juni in geheel Hon garije een inval heeft gedaan in kloosters en 922 monniken en kloosterzusters naar afgelegen kloosters heeft overgebracht, die als concentratiekampen zijn inge richt. 600 kloosterzusters en 322 priesters en monniken zouden zijn meegevoerd. Zonder voorafgaande waar schuwing was de politie door de ramen naar binnen gekomen, had deuren ingetrapt en muren be klommen, aldus de berichten. De gearresteerden kregen een halt uur de tijd om zich te kleden en 5 kilogram kleding in te pakken. Dezer dagen zou bovendien n groot aantal (naar men zegt 300) leden van de sociaal-democrati sche partij, die in 1948 niet in stemden met de samensmelting met de communisten, zijn gearres teerd. Onder hen zouden zich be vinden dé voormalige minister van justitie, in de bij de bevrij ding te Debrecen gevormde voor lopige regering, Valentin, even als mevr. Anna Ketlv, gewezen lid van het bestuur der sociaal democratische partij en oud-voor zitster van het parlement. LANDJUWEEL TE BOXTEL. De natuurlijke omgeving van het i asteel „Stapelen" re Boxtel is wel bij uitstek geschikt voor het houden van een „landjuweel". Van heinde en verre waren Zon dag de deelnemers en toeschou wers toegestroomd om het kleur rijke en afwisselende festijn bij te wonen. In tegenwoordigheid van het gemeentebestuur, de geestelijkheid en tal van leiders en leidsters uit de Diocesane Katholieke Arbei dersbeweging, heette de voorzitter P. Vriens allen welkom. Ir. het kasteel hield men zich vervolgens bezig met declamatie, toneel, vocale en instrumentale muziek. Tegelijkertijd was het lustoord „Stapelen" het centrum van oude vendelarij en volksdan sen, tromgeroffel, bazuingeschal en athletiek in velerlei vorm. Hst declamatie, en toneeltour- nooi kenmerkte zich door een al leszins aanvaardbare uitbeelding. De vocalisten en instrumentalis ten kweten zich evenzeer op ar tistieke wijze van hun taak. Het zwierige, fleurige, nimmer in de uitvoering falende vendelzwaaien afgewisseld met innemende dans en bazuingeschal, bood 'n kleurig schouwspel van een onbezorgd en vrolijk festijn met vele hoogte- punteiï. Het stadje was de gehele dag een en al daverende leven digheid. Gedurende de slot-bijeenkomst in de kasteeltuin werden de prij zen uitgereikt. Tenslotte concer. teerden de harmonie St. Canisius uit Nijmegen en 't gemengd koor St. Caecilia uit Helmond. v, De raad der gemeente Heusden kwam Dinsdagavond bijeen ter behandeling van een agenda van 12 punten, inclusief opening en sluiting. Dit gebeurde in een vlot tempo en broederlijke eensgezind heid, zodat de vergadering in de kortste keren was afgewerkt. On dertussen had de raad o.a. een premie beschikbaar gesteld voor woningsplitsing en 2044.- voor vervanging en vernieuwing van meubilair in de R.K. Jongens school. Na de opening door de voor zitter, burgemeester van Delft, werden eerst de notulen van de vergaderingen van 28 April en 2 Mei zonder op- of aanmerkingen vastgesteld. Onder de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van de commissaris der koningin, waarin deze de dank van H. M. de Koningin overbracht aan de gemeente voor de gelukwensen ter gelegenheid van Haar verjaar dag. Vervolgens werd een aantal stukken voor kennisgeving aan genomen. Van A. Nieuwkoop, koopman te Oudheusden, was een verzoek binnengekomen om de schakelkast van de P.N.E.M. in de Putter- straat te verplaatsen, daar deze in de weg stond voor de uitrit bij het huis dat hij daar aan het bouwen was. en hem de kosten te vergoeden. B. en W. hadden dit bekeken en waren tot de be vinding gekomen dat de kast met geringe kosten verplaatst zou kun nen worden. Bij plaatsing had men hst risico genomen dat ze ooit in de weg zou staan en ze was er voor het algemeen belang, daarom vonden B. en W. het bil lijk dat de gemeente de kosten voor haar rekening nam. Daarmee ging de raad accoord. Ook ging de raad accoord met het voorstel tot toepassing van de gratificatieregeling 1950 op het daarvoor in aanmerking ko mende gemeentepersoneel. Aan de orde was vervolgens een voorstel van B. en W. met betrekking tot een verzoek van J. van Horssen om in aanmerking te komen voor een premie voor het vrijwillig beschikbaar stellen van woonruimte. Door verbete ring zou de woning aan het Wil- helminaplein geschikt zijn voor dubbele bewoning en Bouw-, Woning- en Welstandstoezicht had dan ook geadviseerd de pre. mie beschikbaar te stellen. De kosten bedroegen 1067, de ver goeding bedroeg 400, waarvan 300 voor rekening van het rijk en f 100 voor de gemeente. B. en W. stelden voor de premie be schikbaar te stellen. De heer Verschuur vond dat men veel moest over hebben voor woningsplitsing, gezien de nood toestand. Toch vond hij 't jam mer dat aan die oude panden zo veel kosten besteed moesten wor den. Zo kwam Heusden met de woningbouw steeds meer achter op. De voorzitter gaf toe dat daar in het algemeen iets waars in zat. Maar de nood in aanmerking ne. mend, ging de raad toch met het voorstel accoord. Zonder meer werd het voorstel van B. en W. aangenomen om aan W. Wouts, kermisexploitant te Bergenopzoom, restitutie te ge ven van het gestorte staangeld. Deze had n.l. ingeschreven voor een staanplaats met een licht- sport. Kort voor het begin van de kermis was echter het bericht af- gekomendat deze lichtsport in strijd was met de loterijwet. Daar om had de man zijn staanplaats niet kunnen innemen. Van het Kroondomein werd een stuk grond gehuurd ter grootte van 225 M2 voor onbepaalde tijd voor 1.— per jaar. De politieverordening weid overeenkomstig het voorstel van B. en W. in dien zin gewijzigd, dat het in het vervolg mogelijk zal zijn op te treden tegen venters die met eet- of drinkwaren een standplaats innemen op terreinen, gelegen aan of zichtbaar van wo ningen en tegen straalfotografen. Aan het R.K. Schoolbestuur werd overeenkomstig zijn verzoek 2044 beschikbaar gesteld voor de aanschaffing van nieuwe meu belen voor de R.K. Bijzondere Jongensschool ter vervanging van door de oorlog verwoest of be schadigd meubilair, enz. Hiermee zou de oorlogsschade geheel her steld zijn. Tenslotte werden de begrotin gen 1949 en 1950 van gemeente en woningbedrijf gewijzigd en al vorens de raad in besloten ver gadering de reclames op honden en straatbelasting behandelde, sloot de voorzitter de openbare vergadering. Gisteren, 29 Juni, is Z.K.H. Prins Bernhard der Nederlanden 39 jaar geworden. Eigenlijk zijn we wel een dag te laat met onze felicitatie, maar we maken toch nog graag van de gelegenheid ge bruik om hem en de helfe Konin klijke Familie onze hartelijke ge lukwensen aan te bieden. Deze verjaardag geeft ons de kans om even stil te staan bij de betekenis van de persoon van Prins Bernhard en zijn functie voor ons volk. Dat die niet ge ring is, is in de afgelopen jaren overduidelijk gebleken. De oor logsjaren kunnen we als genoeg bekend veronderstellen. Daarop zijn vijf jaar vrijheid gevolgd met grote gebeurtenissen, maar ook met grote moeilijkheden, waarin Prins Bernhard zijn aandeel heeft gehad. We herinneren aan de abdicatie van Koningin Wilhelmina waar door Prinses Juliana Koningin Ju liana werd en Prins Bernhard Prins der Nederlanden. Ongetwij feld is hij onze Koningin tot grote steun in de zware taak die op Haar schouders rust. Wij zien van dit alles slechts de buiten kant. Daarnaast mogen we wel eens met nadruk wijzen op het geen de Prins persoonlijk doet om de welvaart van ons land en zijn prestige in de wereld te verho gen. De grote reis naar de West en door Amerika kunnen als het meest sprekende voorbeeld hier van beschouwen. Men kan moei lijk de waarde peilen van deze activiteit van de Prins. Vervol gens is zijn naam onverbrekelijk verbonden aan het „Prins Bern- hardfonds", dat werkt voor de culturele weerbaarheid van het Nederlandse volk. We kunnen zijn verjaardag dan ook niet be ter vieren dan zoveel mogelijk mee te werken aan de uitbreiding van dit fonds. Zie elders in dit nummer. Memoreren we tenslotte nog 's Prinsen veelzijdige belang stelling voor alles wat land en volk aangaat, dan hoeft men, ge loven we, niet meer te twijfelen aan de waarde van Prins Bern- hards persoonlijkheid. (^j i fci J 1 Moge hij nog lang gelukkig le ven temidden van zijn gezin en het Nederlandse volk. miwïR BENOEMING. Op voordracht van de heer Directeur der Gemeentebedrijven is door Burgemeester en en Wet houders van 's-Hertogenbosch, met ingang van 1 Juli a.s. onze plaatsgenoot Lt. N. C. J. van Meeuwen benoemd tot technisch ambtenaar bij de dienst dier be drijven. PAUSELIJKE ONDERSCHEIDING. Mej. Jos.a. v. d. Mee te v.m. Baardwijk, die op 10 Mei j.l. haar 60-jarig jubileum vierde als zela- trice van het Genootschap der H. Kindsheid en haar 40-jarig jubi leum als hoofdzelatrice, mocht de zer dagen van Z. H. de Paus de onderscheiding „Pro Ecclesia et Pontifice" ontvangen. De onderscheiding werd haar Dinsdagmiddag j.l. uitgereikt door de Zeereerw. heer Pastoor v. d. Brekel, in tegenwoordigheid van kapelaan Kraanen en heren kerk meesters. Het zal de bijna 89-jarige ge decoreerde ongetwijfeld grote vol doening hebben geschonken, haar ijveren voor de Missie, waaraan zij bijna een mensenleeftijd haar beste krachten gewijd heeft, door de H. Vader met zulk een hoge onderscheiding te zien beloand. Wij bieden Mej. v. d. Mee, die momenteel vrij ernstig ziek is, on ze hartelijke felicitaties aan met onze beste wensen voor een spoe dig herstel. EXCURSIE NAAR, MET LEZING OVER DE BIESBOS. De Katholieke Werkgevers in het diocees Breda houden op 10 Juli a.s. hunne Jaarvergadering aan boord van het contact-vaar tuig „Van dfer Steng", waarmede een rondvaart wordt gehouden door de Biesbos. De heer Drs. G. de Vries, di recteur van de R.K. H.B.S.-M. M. S. alhier is uitgenodigd tijdens deze vergadering aan boord een inleiding te houden over 't pro bleem Biesbos met z'n verschil lende aspecten. De heer de Vries heeft de uit nodiging aangenomen. De tocht begint in de haven tfe Moerdijk, terwijl in de namiddag in Dordrecht aan wal wordt ge gaan. in tientallen gevallen voor haat genezing, zuiverheid en gezond heid nodig heeft, is Pu rol. WAALWIJKS BELANG. In de 1.1. Dinsdag gehouden be stuursvergadering van W. B. werden tal van aanvragen om in lichtingen enz. behandeld en werd als contact-persoon voor Waal wijk en omgeving van de stich ting „Schoonheid van Stad en Land", de voorzitter, de heer J. Timmermans aangewezen. Het voorlopig programma voor het Zomerfeest op 15 Augustus werd als volgt soamgesteld: in de voormiddag matinée op de kiosk, des namiddags grote gymnastiek- demonstratie door O.W.S. op t Raadhuisplein, des avonds muzi kale rondgang en concert door dfe harmonie „Aurora" uit Leerdam. Naar wij vernemen zal ook dit jaar wederom een uittocht voor ouden van dagen worden gehou den; de datum zal nader worden bepaald, vermoedelijk einde Juli. Na bekomen machtiging van B. en W. zal op Zaterdag 8 Juli een collecte voor dit doel worden ge houden. „TOT BLOEI DER TOON KUNST". Liedertafel en Gemengd Koor „Tot Bloei der Toonkunst" hiel den Zondag j.l. een algemene ver gadering in het verenigingslokaal bij Wed. v. Cromvoirt Besloten werd inplaats van htet gebruikelijke kermismatinee een vocaal concert te geven op Dins-

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 5