J.c&ufcfceU&CMtcL tcfefoton Nehoosit&t? Jaarvergadering W.S.C. vdang.5th.aats& J.5 KacantCa BIOSCOOP-PROGRAMMA feuilleton OeChiuese Papegaai DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 30 JUNI 1950. zenuwtabletten Geef Uw wol weer kleur en fleur ALKALIVRIJ (-) Economisch verantwoord TREK ER UIT! Al is 'tmaar korie iijd dagavond in de kermisweek, voor leden en donateurs. Voor dit concert zijn speciaal een aantal opera-koren en aria s ingestudeerd voor gemengd koor. mannenkoor cn solisten, terwijl een gezellig dansje de avond zal besluiten. Het jaarlijkse zomeruitslapje werd voorlopig bepaald op Zon dag 30 Juli en zal vermoedelijk gemaakt worden naar Rotterdam, Den Haag en Scheveningen. FA. PIET KLERKX 20 JAAR. De bekende meubelzaak Pitt Klerkx zal a.s. Vrijdag z'n 20-ja- rig bestaan herdenken. Er zal die dag van 11 13 uur gelegenheid zijn te complimente ren. DE K.J.M.V. BIJ LIPS. eD K.J.M.V. heeft Dinsdag avond een excursie gemaakt naar de N.V. Lips Schroevengieterij te Drunen. De leden werden daar door het bedrijf rondgeleid, ter wijl hun het interessante proces van het schroeven gieten werd uitgelegd. Door deze aanschou welijke voorlichting werd het ten buitengewoon geslaagde excursie. Aan het slot bracht de voorzit- 'ter, de heer L. van Bladel, dank aan de rondleider en bood hem als blijk van waardering een kist sigaren aan. PRINS BERNIIARD-FONDS. Anjer-actie 1950. In aansluiting op onze berichten in vorige nummers, delen wij nog mee dat de film, het bezoek van Koningin Juliana en Prins Bern- hard aan Noord-Brabant, zal worden gedraaid in Musis Sacrum in de voorstellingen van Vrijdag 30 Juni, Zaterdag 1 en Zondag 2 Juli, waaraan een collecte ver bonden wordt ten bate van het St. Bernhard-fonds. Daarenboven zal Zaterdagmid dag 3 uur, eventens in Musis Sacrum, dezelfde film vertoond worden, waarvoor de entree-prij zen 30 cent voor groten en 20 ct. voor kinderen bedragen, waarvan de opbrengst ten bate komt van het fonds. (Zie advertentie). HONDENSPORT. De van Hoek-wisselbekcr. De Kring „Kaatsheuvel--Waal wijk" hield Zondag 1.1. op het ter rein van de Pol. Honden Ver. Waalwijk en Omgeving, haar laatste van Hoekwisselbekerwed- strijd van het seizoen 1950. Er was grote belangstelling van de zijde van het publiek. Er werd keurig werk geleverd, zonder dat hierbij hét waterwerk beoefend werd. De heren J. Ch. F. v. Helsland en A. Jansen uit Kaatsheuvel fun geerden als keurmeester. De Pol. Honden-Ver. „De Trouwe Hond uit Kaatsheuvel wist voor de tweede maal beslag te leggen op de van Hoekwissel- beker. Bij de uitreiking van de beker in café van Eeuwijk, feliciteerde de voorzitter van de Kring Kaats heuvelWaalwijk het bestuur en de leden van de Ver. De Trou we Hond met het behaalde suc ces, waarna hij woorden van dank richtte aan het adres van de he ren keurmeesters, geleiders, hel pers en de heren van Aggel en Somers van de afd. Noord-Brab. voor hun tegenwoordigheid. Hierna sprak de heer J. Ch. F. van Helsland nog een opwekkend woord in het belang van de K. N. P. V., waarna nog verschillende technische aanwijzigingen werden gegeven voor de a.s. keuring. De toeschouwers waren vol lof over hetgeen men te zien kreeg en zodoende zijn de gehouden v. Hoekwisselbekerwedstrijden niét alleen gezellige en sportieve da gen geweest voor de leden en de deelnemers van de Kring Kaats heuvelWaalwijk, maar ook zijn deze wedstrijden weer geweest een doeltreffende demonstratie van het kunnen der K.N.P.V. SUPPORTERSVER. „W.S.C." WAALWIJK. Jaarvergadering op Woensdag 5 Juli 1950 des avonds 8 uur bij Marry Brok. Agenda 1. Opening door d'e voorzitter. 2. Notulen. 3. Jaarverslag secretaris. 4. Jaarverslag penningmeester. 5. Bestuursverkiezing wegens pe riodiek aftreden van de heren Hamers, Span en Duquesnoy, en wegens de vacature ont staan door het bedanken van de heer Sars. 6. Mededelingen. 7. Rondvraag en sluiting. Musis SacrumDe film die hier Vrijdag tot Zondag draait heet „Om de macht in Wyoming". Hij beeldt de ontwikkeling van deze landstreek uit tot staat en de moeilijkheden die hiermee ge paard gaan. Gevechten en liefde spelen ten grote rol, de strijd ver keert in vrede, maar de liefde blijft. „Song of Texas", die Maandag en Woensdag draait, is een cow boyshow met Roy Rogers, de ko ning der cowboys. Wat willen de liefhebbers nog meer? Luxor-theater„Ontsnapping van Corregidor" verplaatst de toe schouwers naar de oorlog in Zuid- Oost Azië (de afgelopen dan) en laat de heldendaden zien van de bemanningen van Amerikaanse torpedojagers. Twee mannen en een vrouw zijn de hoofdpersonen. Tondo's geven rus ten kalmte N.V. A J TEN DOESSCHATE - ZWÖllE De film draait Vrijdag tot Zon dag. Wie eens wil zien hoe het er toe gaat als er „Paniek in het Warenhuis" is, kan Maandag en Dinsdag hier terecht. Dwazen ontmaskeren er een boef en de liefde completeert het geval. VEILIGHEIDS-CONTROLE VOOR MOTORVOERTUIGEN. Er is gelegenheid voor bestuur ders van motorvoertuigen, deze te laten controleren op stuur, rem men en verlichting te Raamsdonksve'er, Heereplein, 30 Juni 812 uur, te Dongen, Wilhehninaplein, 30 Juni, 14 tot 18 uur. EEN BIJZONDERE VERGADERING. DE HEER SPIJKERMAN 25 JAAR VOORZITTER. Op 26 Juni hield W.S.C. haar jaarvergadering in het clublokaal Hotel ,,De Twee Kolommen". Evenals verleden jaar was -er ook nu een zeer grote belangstel ling voor deze b eenkomst en het welkomstwoord. waarmede de voorzitter de vergadering opende, getuigde dan ook van voldoening over zo n goede opkomst. Hij verwelkomde het erelid, de heer v. Eijk, alle overigen, waaronder 4 gerepatrieerde militairen, en hoopte een vruchtbare vergade ring te mogen leiden. Toen hij 't woord gaf aan de secretaris voor het lezen yan de notulen der vo rige algemene vergadering, kon hij niet vermoeden, dat hem voor deze avond nog een kleine huldi ging te wachten stond, maar toen hij de deuren zag opengaan en zijn echtgenote zag binnentreden, vergezeld van zijn oude clubmak ker van W.V., de heer Norbert van Loon, toen moet hij toch wel iets vermeed hebben. De heer v. Loon vroeg en ver. kreeg het woord, dat hij als volgt tot de heer Spijkerman richtte Mijnheer de voorzitter van W.S.C. LI zult wel enigszins verwon derd zijn, dat een oud-voetbal makker, waarmede gij indertijd lief en leed hebt gedeeld, maar die de laatste jaren niet meer ac tief aan Uw verenigingsleven deelnam, zo onverwacht op deze algemene vergadering verschijnt, en nog meer verwonderd mis schien, omdat hij bovendien ver gezeld is van Uw echtgenote. En nu behoeft men geen gedachten- lezer te zijn om te begrijpen wat Uw eerste gedachten zijn geweest bij ons verschijnen. Dat was n.l.: Wat komen die hier doen Maar direct daarop flitste door Uw breinDaar is iets uitgelekt 1 En inderdaad, mijnheer de voorzitter, er is iets uitgelekt. Maar dat iets is geen nicmcndalletjc, is geen da gelijks feit, maar is een bijzonder VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN door EARL DERR BIGGERS. 53) „O, zeker", zei het jong mens. „Will heeft dat al uit gelegd. Heb maar geen zorg daarover. Madden en ik zijn niet bepaald vrienden na alles, wat hij tegen me ge zegd heeft." „U zag hem dus verleden Woensdag?" opperde Bob. „Neen, toen niet. Toen zag ik iemand anders. Ik was daarginds op mijn post, tot 't donker werd; ik wachtte op een koper, maar er kwam er geen. Maar, tegen zeven uur, toen ik aan het sluiten was, stopte er een grote sedan voor mijn deur. Ik ging naar bui ten. Er zat een klein kereltje aan het stuur, en nog iemand binnen in. „Goeden avond", zegt die kleine. „Kunt u me ook zeggen of we op de weg naar Madden's ranch zijn?" Ik zei ja, al maar rechtuit. Toen sprak de man achter in. „Hoe ver is het?" wil hij we ten. „Zwijg, Jerry", zegt de kleine. „Ik maak het in orde." Hij bracht zijn wagen op gang en toen werd hij een beetje hoogdravend. „Een heirbaan zal er zijn en een weg", zegt hij. „Niet erg duidelijk uitgedrukt, Jesaja." En hij reed weg. Waarom zou hij me Jesaja genoemd hebben?" Bob glimlachte. „Hebt u hem goed bekeken?" gewichtig feit. Het is een feit, dat waard zou zijn uitbundig gevierd te worden met recepties, lofreden enz. Het is n.l. Uw zilveren jubi leum als voorzitter dezer vereni ging. En zo kwam dan de spreker tot de kern van de zaak. In zijn keu rige rede wees hij er met nadruk op, dat het beslist tegen de zin van de jubilaris zou zijn om dit feit zo groots mogelijk te vieren. Ik ken U, aldus spr., reeds 45 jaar, en toen wij samen voetbal den in ons geliefd en roemrijk W.V.. waren wij boezemvrien den. Ik ken dus precies Uw in tenties en weet welk vlees ik in de kuip heb. maar ik prijs mij toch gelukkig, dat enkele oude getrouwen Llwcr vereniging het mij in de oren gefluisterd hebben en mij nu de eer te beurt valt U te complimenteren. Men moet niet van mij verwachten dat ik een bloemlezing geef van alles wat er in die 25 jaren is gebeurd, dat was bij de kundige secretaris van W.S.C. in bekwamer handen, die daarvan een interessante bloem lezing zal kunnen geven in het goed geredigeerde clubblad. Maar mijn voornaamste taak is, zo ging spr. verder, te beklemto nen de grote sociale verdienste, die gij hebt met Uw 25-jarig voorzitterschap van W.S.C. Met tal van voorbeelden haalde hij de grootste verdienste aan dat de jubilaris een heterogeen gezel schap als een voetbalclub tot zulk een geheel heeft gevormd, dat hij hen clubliefde had bijge bracht, saamhorigheidsgevoel en „fair play" Voor dat alles bracht de heer v. Loon aan de heer Spijkerman hulde en dank. Onder toepasselij ke woorden bood de heer v. Loon hem een paar gouden manchet knopen aan en bracht met allen staande een driewerf hoera uit op de jubilerende vooi*zitter. Zo de heer Spijkerman niet reeds zeer getroffen was door de ze hartelijke woorden, onder het krachtig gezongen clublied werd het hem haast te machtig en voor al die laatste woorden moeten hem als een dure eed in de oren geklonken hebben „Geel-Zwart, steeds staan Uw mannen pal Ook de heer J. Wiesman bood namens de Supportersvereniging een fraai geschenk aan, waarna de heer v. Loon ook mevr. Spij kerman met toepasselijke woor den in de hulde betrok. Ook haar werd een prachtig cadeau over handigd. De voorzitter, zichtbaar ont roerd door zovele en zo gemeen de huldeblijken, dankte de heer v. Loon voor diens hartelijke woor den en blijken van medeleven. Ook de heer Wiesman bedankte „Tamelijk goed, de scheme ring in aanmerking genomen. Een magere, bleke man, met grijsachtige lippen geen kleur er in. Praatte langzaam en precies vreselijk mooi, net of hij een professor of zo iets was." „En de man achterin? „Ik kon hem niet goed niet." „O. En wanneer hebt u Madden gezien?" „Daar kom ik op. Toen ik thuis kwam, begon ik te den ken Madden scheen op zijn ranch te zijn. Ik maakte een groot plan. De zaken gaan niet best de laatste tijd Florida trekt nogal en ik zeg tegen mezelf, wat denk je van Madden? Daar zit groot geld. Waarom probeer je niet Madden voor Dadel City te interesseren? Zet hem er achter. Dat kun je wel eens proberen. Dus, Donderdag morgen vroeg, kwam ik op de ranch." „Hoe laat zo wat?" „Het zal even over achten zijn geweest. Ik ben vol vuur om die tijd, en ik wist dat 't nodig zou wezen. Ik klopte aan de voordeur, maar er kwam niemand. Ik probeerde de knop om te draaien de deur was op slot. Ik liep om het huis alles was leeg. Geen levende ziel te beken nen." „Niemand", herhaalde Bob verbaasd. „Niets levends, behalve kip pen en kalkoenen, en de Chi nese papegaai Tony, op zijn stang. „Zo, Tony", zei ik. „Je bent een vervloekte oplich ter", geeft hij me ten ant woord. Nu vraag ik u, is dat hij hartelijk en zei de Supporters- vereniging steeds een zeer warm hart te hebben toegedragen. Hij zou wederom zijn beste krachten inzetten voor W.S.C., dat hij met behulp van allen wederom in ho gere regionen hoopte te brengen. Met de toestemming om de twee gasten de vergadering te la ten bijwonen, werd verder gegaan met het voorlezen van de notu len, die onveranderd werden goedgekeurd en vastgesteld. Het daaropvolgende jaarverslag van de eminente secretaris was een nauwkeurige opsomming van wapenfeiten en mutaties in onze vereniging. Het was een juiste weerspiegeling, een zuiver beeld van W.S.C. in het afgelopen jaar en het hartelijk applaus van allen bewees, dat het wèl gedaan was. Het jaarverslag van de pen ningmeester gaf een batig saldo te zien, doch de voorzitter ont sluierde enkele punten en zeide zelfs dat, als W.S.C. niet zulke eminente leden had gehad, het er donker had kunnen uitzien. Ook de penningmeester werd dank gebracht voor het keurige beheer der gelden. Het verslag van de kascommis- sie werd daarna voorgelezen. Vervolgens werden de statu ten en het huishoudelijk reglement behoudens enkele kleine redacti onele wijzigingen onveranderd aangenomen en de koninklijke goedkeuring daarover aange vraagd. Bestuursverkiezing. Nog nooit is het in de annalen van W.S.C. voorgekomen dat het dagelijks be stuur in zijn geheel slechts 1 te genstem had en zo waren dan weer voor een jaar de volgende bestuursleden gekozen Voorzitter J. Spijkerman; secre. taris J. v. Leeuwen; penningmees ter J. v. d. Brand; vice-voorzitter Chr. Aarts. Van de commissaris sen werden herkozen alle vorige leden, t.m. H. Westerburger, A. Zeckendorf, Th. Verhoofstad en H. Snijders, terwijl als nieuw be stuurslid de heer P. van Engelen werd gestemd. De elftalcommissie zal het vol gend jaar bestaan uit de heren C. Aarts, P. v. Ecthen en J. v. d. Brand. Bij de rondvraag was het de voorzitter zelf, die deze inleidde met te vragen om bij verhindering bericht te zenden. Van 6 perso nen was bericht ontvangen. Ook deed hij een dringend beroep op de finantiële steun van alle leden en luidde zelf een grote actie in onder de leden. Nadat nog enkelen vragen ge steld hadden in het belang van W.S.C., bracht de heer Pot nog hulde aan de voorzitter namens de veteranenvereniging. Onder, tussen waren reeds van enkele oudere leden bloemen aangebo den. Met de hoop, dat deze zeer ge animeerde vergadering aanleiding mocht zijn om de W.S.C. ers nog hechter tot elkaar te brengen, sloot de voorzitter deze bijzonde re jaarvergadering. De vierde ronde vor d'e wis- selbekercompetitie van de L.S.B. is weer achter de rug. Behoudens enkele uitzonderingen zijn er nog al punten verzameld. Heusden, dat als no. 1 schoot, gaf al direct een goed voorbeeld en maakte de twee tienen vol. Elshout deed het minder goed. Een punt meer dan de helft van Heusden was haar rfesultaat, al dient hieraan toege voegd dat er maar vijf schutters aanwezig waren. Kaatsheuvel bleef aan haar oude sleur om wei nig punten te schieten. Ze is daar mede ook een van de slechtste van de L.S.B., naast Elshout en Nieuwkuik. Herpt had een productieve dag. Twee en twintig maal moest Heus- dens wip worden opgetrokken. Een prachtige, prestatie. Ze staat met haar punten aan het hoofd van de ranglijst. Maar Baardwijk is dit jaar ook niet voor de poes en zal het St. Catharina te Herpt nog danig lastig kunnen maken, voral daar ze nog een wedstrijd op eigen bodem te schieten krijgen. Er zijn nog drie wedstrijden te schieten en het verschil is maar zeven punten, waarmede ze de tweede plaats bezet. Maar ook Vlijmen is één van de gegadigden voor de beker, zoals uit onderstaand standenlijstje zal blijken. Ook zij schoot, evenals Was Uw wol veilig in VOORKOMT KRIMPEN EN HARD WORDEN Herpt, 22 punten, wat ten prach tig resultaat is. Nieuwkuik was niet van de partij. Tot slot schoot Besoijen eens geweldig uit haar slof door 19 punten te behalen. Proficiat jongens va nSt. Cris- pijn en blijf deze weg volgen. Hieronder volgt de uitslag: St. Crispijn, Besoijen: J. v. d. Meijs 2 pnt., H. de Louw 4, Joh. v. Huiten 3, H. v. d. Dongen 2, j P. Berkelmans 4, C. v. Muilekom 4, totaal 19 punten. Juliana, Vlijmen: Jan Broeders 3, M. Luijben 4, J. Verboord 4, B. v. Engelen 4, W. Venis 3, Fr. Luijben 4, totaal 22 punten. St. Ambrosius, Baardwijk: Th. Pullens 3, A. v. Buul 3, G. van Heesch 4, L. v. Huiten 3, W. Pullens 3, W. v. d. Broek 3, to taal 19 punten. St. Catharina, Herpt: W. de Kort 3, A. Verhoeven 4, G. v. d. Eijnde 4, Ph. Buijs 3, A. de Kort Czn. 4, C. de Kort Czn. 4, totaal 22 punten. St. Blasius, Heusden: G. v. He- mert 4, S. v. Eeuwijk 3, J. van Berge 4, M. v. Leeuwen 4, M. v. Ooijen 1, W. v. Kasteren 4, totaal 20 punten. O.L.V.S., Elshout: A. Fitters 1, G. v. Keulen 4, E. de Haan 0, J. Merkx 3, J. v. d. Wiel 3, totaal 11 punten. St. Jan, Kaatsheuvel: B. van Balkom 2, W. Mikkers 4, C. Els hout 1, Th. Sperber 3 J. v. Gu- lick 0, B. v. Cromvoort 4, totaal 14 punten. Standenlijst St. Catharina, Herpt St. Ambr., Baardwijk Juliana, Vlijmen St. Blasius, Heusden St. Crispijn, Besoijen St. Jan, Kaatsheuvel O.L.V. Schuts, Elshout St. Joris, Nieuwkuik 19 (91) 72 (87) 69 (86) 65 (80) 58 (74) 53 (68) 40 (50) 16 een manier om een eerlijk, hard werkend grond-agent te begroeten? Wacht even maak er geen gekheid over." „Dat zal ik niet", lachte Bob. „Maar Madden „Nu, Madden kwam juist 't erf op rijden met die secre taris van hem. Ik kende hem dadelijk van de foto's. Hij zag er moe uit en keek lelijk, en hij moest nodig geschoren worden. „Wat moet jij hier?" wilde hij weten. „Meneer Madden", zei ik, „hebt u wel eens gedacht aan de moge lijkheden van deze streek?" En ik begon mijn verkoop praatje. Maar ver kwam ik niet. Hij liet mij zwijgen en begon zelf. Ach wat heeft hij me uitgescholden. Daar ben ik niet aan gewoon, uit gescholden te worden door iemand, die het zó kan. Ik ging maar weg." „Is dat alles?" vroeg Eden. „Dat is mijn verhaal, en ik zal het volhouden", antwoord de De Lisle. „Ik ben u zeer verplicht", zei Bob. „Dit blijft natuurlijk onder ons. En ik kan er bij voegen, dat, als ik ooit besluit een perceel woestijn te ko pen „U wilt er toch wel eens over denken?" „Zeker. Maar het lijkt me nu nog niet het geschikte ogenblik. De woestijn staat me nu niet aan." De Lisle boog zich naar hem over. „Vertel dat aan niemand in Eldorado", zei hij. „Soms wens ik zelf, dat ik er uit was. Als ik weer in de grote stad kom, blijf ik er voor goed." „Als je een paar minuten buiten wilt wachten, De Lis- Iebegon Holley. „Ik snap het. Ik scharrel wel verder, en ga kijken of de bron nog werkt. Wilt u me daar oppikken?" Het jongmens ging naar buiterf. Chan kwam vlug van achter de deur. „Alles gehoord, Charlie?" vroeg Bob. „Ja. Hoogst belangwek kend". „Wij bewegen", zei Holley. „Jerry Delaney kwam Woens dag om ongeveer zeven uur op de ranch en hij was niet alleen. Voor de eerste maal betreedt een vierde man het toneel. Wie? Voor mij klonk het of het Professor Gamble was." „Geen twijfel aan", ant woordde Bob. „Hij is een oud vriend van de profeet Jesaja dat heeft hij hier Maandag na de lunch gezegd." „Mooi", vond Holley. „We beginnen Gamble te snappen. Nog iets Zondagavond kwam er iemand bij de dok ter om Slappe Flip weg te halen. Kan dat Gamble ook niet geweest zijn? Wat zeg je er van, Charlie?" Chan knikte. „Mogelijk. Die persoon wist dat Louie zou te rugkomen. Konden wij maar ontdekken „Wel", riep Bob. „Gamble was in de Oase toen Louie binnen kwam. Weet je niet meer, Holley?" De redacteur glimlachte. „Alles sluit prachtig in elkaar. Gamble is er van door gegaan met het nieuws dat Louie te rug kwam. Hij en Slappe Flip stonden aan het hek, toen jul lie kwamen." liet vacantie-vraagstuk is de laatste jaren in vrijwel elke bedrijfstak naar voren getreden. Er rijzen daar bij verschillende vragen. Hoe verhoudt zich de va- cantie tot de arbeid? Bestaat er een recht op vacan- tie? Is vacantie geven of nemen economisch verant woord, speciaal nu men in deze dagen weer de nadruk legt op de verhoging van productiviteit? En al moet men in bepaalde beroepen of bedrijven vacantie als noodzakelijk achten, dan moet men zich toch afvragen of er ook onderdelen van het economisch leven zijn, waar een zodanige opschorting van werkzaamheden niet nodig is. Vacantie hangt nauw samen met arbeid. Op dit laatste ter rein zijn we het er zo lang zamerhand over eens gewor den, dat er niet alleen een plicht bestaat tot arbeiden, maar dat men ook stellig een recht op arbeid kan laten gel den. Juist nu men er toe over is gegaan het regelen van de arbeidsvraagstukken als een collectief probleem te zien, waar de overheid zich moet laten gelden, kan men niet anders dan deze vraag beves tigend beantwoorden. Wij hebben een recht op arbeid omdat 't verrichten van pro ductieve prestaties tot het wezen van de mens behoort. Iemand, die niet kan werken voelt zich dikwijls een min derwaardig wezen en vervalt in een stompzinnige toestand, die ernstig zijn gezondheid kan schaden. Bezien we dit probleem louter economisch, dan kan men ook opmerken dat de productieve kracht van een mens door een gedwon gen niets doen zo wordt aan getast, dat 't van invloed is op zijn gehele verdere leven. Nu is men er de laatste jaren meer en meer toe over gegaan om elke arbeider een korte rusttijd per jaar toe te kennen. Is dat filanthropie, een afgedwongen privilege door de macht van werkne mers-organisaties, economi sche noodzaak of behoort dit bij de arbeid, zoals een rust dag bij de week behoort. Wij menen het laatste en dit is ten naaste bij gebonden aan de economische noodzaak. Vacantie is een logisch uit vloeisel van het verrichten van een jaar arbeid, vooral in de moderne gerationaliseerde wereld. Wanneer arbeid tot 't wezen van de mens behoort, dan mag hem dit niet onder mijnen. Die mens moet dan zijn normale, physieke en geestelijke conditie door het verrichten van werk niet verliezen, behoudens de nor male slijtage door 't klimmen der jaren. Vele statistische onderzoekingen hebben aan getoond dat de aanhoudende spanning, waaronder de mo derne mens door eentonige tempo-vragende machine- arbeid gebukt gaat, hem in de loop der tijd aan activiteit en accuratesse doet inboeten. „VROEGER Men moet dit niet afwimpelen met het argument, dat vroeger ook alles goed ging en toen was er ook geen vacantie. Want vroe ger ging in de eerste plaats lang nie-t alles goed. Velen waren voortijdig als mens versleten. Maar daarnaast is de eentonige deelarbeid met steeds dezelfde krachtsinspanning dit geldt ook voor geestelijke arbeid er „Maar Thorn? En die scheur in zijn jas?" „Daar moeten we op het verkeerde spoor zijn geweest. Deze nieuwe theorie is veel beter. Wat heeft De Lisle nog meer verteld? Na daD avon tuur met Delaney, waren Mad den en Thorn heel de nacht weg. Waar zijn ze geweest?" Chan zuchtte. „Niet goed nieuws, dat. Lijk van Delaney weggevoerd, ver van deze plaats. „Dat vrees ik ook", zei Hol ley. „We zullen het nooit vin den zonder de hulp van ie mand, die er van weet. Er zijn honderd eenzame kloven in de nabijheid, waar die ar me Delaney in kon verdwij nen, zcfnder dat ooit iemand er enig vermoeden van had. We moeten doorgaan en de zaak uitwerken zonder dat gewichtige bewijs het lijk van Delaney. Maar er zijn heel wat mensen in betrokken en voor we klaar zijn kan er wel een gaan klikken." Chan zat aan Madden's schrijftafel en liet een groot vloeiboek doelloos, door zijn handen gaan. Plotseling straalden zijn ogen en hij be gon tussen de bladen te zoe ken. „Wat is dit?" zei hij. Ze keken en zagen in de mollige hand van de speurder een groot blad papier, gedeel telijk beschreven. Chan las 't zorgvuldig door en gaf het aan Bob. De brief was ge schreven in een flink, manne lijk handschrift. (Wordt vervolgd). oorzaak van geworden, dat men hoofd en (of) handen gedurende een aantal dagen per jaar moet laten rusten om aanvoer van nieuwe krachten mogelijk te ma ken. De toegenomen arbeidsverde ling heeft het vacantieprobleem naar voren gedrongen en zijn noodzaak bewezen. Maar overal is die arbeidsverdeling toch niet zover gepenetreerd, zal men ons tegenwerpen. Inderdaad kunnen hier en daar nog uitzonderingen voorkomen, maar over het alge meen kunnen we toch wel vast stellen, dat de arbeid op bijna elk terrein gespecialiseerd is en die specialisatie beïnvloedt de gehele samenleving. We denken aan het ploegen- stelsel. De economische terugslag na de kapitaalverslindende oorlog noopte ons tot een „uitgerekende" huishoudpolitiek. De toegenomen politieke spanningen in de heden, daagse wereld teisteren bijna steeds ons zenuwstelsel. De za kenmensen zien zich bijna elk uur van hun leven gesteld voor inge. wikkelde sociale vraagstukken en hoge financiële lasten. De belas- tingzorgen en de nauwkeurige ge schematiseerde concurrentiestrijd deden ook hier elke gemoedelijk, heid verdwijnen. De woningnood dwingt velen tot een zeer voor zichtige huiselijke politiek tegen over medebewoners. Na deze opsomming lijkt ons een nadere staving van onze stel ling, dat vacantie tot een nood zakelijk verlengstuk van de ar beid behoort, niet urgent. En wij zien dan tevens dat hier sprake is van economische noodzaak. Een werknemer, die door aanhou dende spanningen en eentonige inspannende arbeid afstompt, is een nadeel voor zijn werkgever. In ieder geval wordt zijn presta tie ongunstig beïnvloed. DE KOSTEN. Nu is men gelukkig in vele kringen tot het besef gekomen, dat een vacantie, voor het ené bedrijf korter en elders een lan gere periode, tot de noodzakelijke behoeften behoort. Wij menen echter, dat in middenstandskrin gen die gedachte nog onvoldoen de is doorgedrongen, vooral om. dat men er- eigen baas is en dus zijn vacantie zelf moet betalen. Veel winkeliersverenigingen her bergen een aantal leden, die een vacantie niet kunnen bekostigen, zoals men zegt, of die om andere redenen een vacantie afwijzen. Wanneer men echter met ons van mening is, dat arbeid en va cantie samen één geheel vormen, dan moet er toch voor dat afwij zen wel een zeer bijzondere re den zijn. Ook de kosten van de vacantie, winstderving, kan dan geen juist argument zijn. De eco nomische positie van een bedrijf moet zodanig zijn, dat winstder ving in een vacantietijd die trouwens door het gelijktijdig slui ten van gelijksoortige zaken be perkt wordt tot de noodzake lijke kosten behoort. Kan men die inkomsten niet missen, dan is de economische positie van het be drijf ongezond. Dat is zij ook, zal men ons mis schien toeroepen, maar daarvoor liggen de oorzaken dan elders en er moet zeker ernstig naar ge streefd worden om ook de zelf standige werkers in de maat schappij van een rechtmatige va cantie te doen genieten. Dat is meer dan iets noodzakelijk, waar zij dikwijls veel meer arbeidsuren per dag maken dan 'n werknemer. Voor hen die het even kunnen, geldt 't devies: trek er uit, al is het maar een korte tijd. Ten be hoeve van die groepen in ons volk die nog geen vacantie kunnen krijgen of nemen, dient er hard door ons allen te worden gewerkt om hen een rusttijd te verschaf fen. Dit is een sociale eis in een land, waar men in meerderheid 't recht op vacantie erkent. Vooropgesteld bij dit alles dient te worden de voorwaarde, dat er in de niet-vacantietijd wordt ge werkt met inspanning van alle krachten, zodat de rust ook ver diend is. Gelukkig zijn wij in Nederland met dit vraagstuk op de goede weg, gezien de grote drommen, die er uit alle lagen van ons volk in deze mooie maanden met va cantie gaan. Maar ook voor de genen, die achteraan stonden bij het uitdelen van verdiende en noodzakelijke rustdagen, moeten wij zo lang ijveren tot hun dit kostbare goed, dat tot verfraaiing van hun leven kan bijdragen, wordt toebedeeld. Dr. H. R. M.

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 6