1. Waalwijkse en Langstraatse Courant Wijde Wereld^ Gemeenteraad Waspik UIT DE NIJVERHEIDS ONDERWIJS. Philips maakte in 1949 een winst van 23 millioen. Het heeft meer producten met minder personeel ge maakt en bracht 10% van de gehele industriële export op. Het Bankbedrijf in Ne derland kreeg z'n eerste col lectief contract. MAANDAG 3 JUNI 1950 Uitgever YVaalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN DE ECHO \M HET ZUIDEN "S 73e JAARGANG No. 54 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. Abonnement OPGERICHT 1878. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO". OOK NEDERLAND HELPT ZUID-KOREA. De oproep van de Vere nigde Naties om overeen- komstig de resolutie van de Veiligheidsraad hulp te verlenen aan Zuid-Korea, heeft bij de diverse leden veel weerklank gevonden. Na Amerika volgden al spoedig Engeland en Aus tralië. Ook Nederland en België beloofden hulp. In dia, dat zich bij de stem ming over de resolutie af zijdig hield, heeft ze later goedgekeurd. Generaal MacArthur heeft Don derdag een bezoek gebracht aan Korea, waar hij confereerde, o.a. met de president, Syngman Reed en de Amerikaanse ambassadeur. Later begaf hij zich ook naar het front. Bij zijn terugkeer gaf hij onmiddellijk bevel versterkingen te zenden. De Amerikaanse lucht, en zeemacht wordt ook steeds ac tiever, ze bestoken communisti sche stellingen en verbindingswe gen, de vloot heeft Noord-Kore- aanse bruggehoofden beschoten. MacArthur maakte bekend dat ook doelen ten Noorden van de 38ste breedtegraad aangevallen zouden worden, De strijd tussen de wederzijdse landlegers wordt met wisselend succes gestreden. Enerzijds werd gemeld dat de communisten de voornaamste ver- dedigingslinie\van de Zuid-Kore- anen, de rivier de Han, hadden overschreden, anderzijds zouden deze laatsten de hoofdstad Seoel weer zijn binnengedrongen. Wat zal Rusland doen als het zijn tra. wanten niet voldoende voor de wind gaat De Russische regering heeft ge antwoord op het Amerikaans ver zoek om haar invloed bij de Noord-Koreaanse autoriteiten te gebruiken om een eind te maken aan de inval in Zuid-Korea. Na tuurlijk verklaart Moskou in zijn antwoord ,.De gebeurtenissen in Korea zijn uitgelokt door 'n aan val van Zuid-Korea op de grens gebieden van Noord-Korea" en de verantwoordelijkheid berust dus bij de Zuid-Koreaanse rege ring en degenen die achter haar staan. Polen en Tsjecho-Slowa- kije hebben het goede voorbeeld van Vader Stalin gevolgd en de resolutie van de Veiligheidsraad niet erkend. De Nederlandse regering heeft Donderdag in de Tweede Kamer verklaard ,.De Nederlandse re gering heeft met bezorgdheid ken nis genomen van de aanranding van de vrede, welke enkele dagen geleden in de vorm van een aan val op de republiek Korea door Noord-Koreaanse troepen is ge pleegd. Het verheugt haar, dat de Veiligheidsraad zich terzake snel heeft beraden en zij heeft met waardering kennis genomen van de resoluties van de Veiligheids raad van 25 en 27 Juni jongstle den. De regering heeft besloten ge volg te geven aan de aanbeveling welke in de resolutie van 27 Juni tot de leden van de Verenigde Naties is gericht, om bijstand aan de republiëk Korea te verlenen met het doel aan de gewapende aanval door de strijdkrachten van Noord-Korea het hoofd te bieden en bij te dragen tot herstel van vrede en veiligheid in het betrok ken gebied. „Teneinde een doeltreffende uitvoering van de" aanbeveling van de Veiligheidsraad te bevor deren, overweegt de Nederlandse regering zeestrijdkrachten vrij te maken, welke zullen kunnen deel nemen aan de noodzakelijke maatregelen in genoemd gebied. ,,Nauw overleg vindt plaats met Indonesië en de Beneluxpart. ners over de toestand en de maat regelen, welke deze van de leden der Verenigde Naties vereist." Het is dus ook de Nederlandse regering ernst met het nakomen van haar verplichtingen als lid van de Verenigde Naties en met het handhaven van vrede en vei ligheid. Wij kunnen niet anders dan ons daarover verheugen, al zal het weer offers, misschien zelfs offers aan mensenlevens kosten. Maar het is onze taak ook, zover het in ons vermogen ligt, een bijdrage te leveren om. de wereld te sparen voor een ide ologie, die de persoonlijke en col lectieve vrijheid aanrandt. Over duidelijk is gebleken en het blijkt nog dagelijks, dat dit nu met con ferenties niet te bereiken valt. Er moet van beide kanten goede wil getoond worden. Die is bij de te genstanders apert niet aanwezig. Er zit voor ons dus niets anders op dan ons met hand en tand te verdedigen tegen de uitbreiding van het communistische gevaar. Ook wanneer het een klein land geldt aan het andere eind van de wereld. Alleen als de machtheb bers achter het ijzeren gordijn zien, dat de hele vrije wereld vastbesloten is geen duimbreed te wijken voor agressie, bestaat er kans dat althans behouden wordt wat nog niet aan de rode macht is onderworpen. Daartoe wil Nederland met de andere lan. den zijn bijdrage leveren. Ook Engeland, Australië, Bel gië, India, Cuba e.a. hebben hun volledige steun reeds toegezegd en dat stemt zeer zeker hoopvol voor de toekomst. Gevaarlijker lijkt ons 't besluit der Verenigde Staten om Formo sa te verdedigen tegen de com munisten, nu dé president van 't communistische China, Mao-tse- tung gezegd heeft, dat alle voor bereidingen voor de bezetting reeds zijn genomen en deze actie in elk geval doorgaat SIGAREN WORDEN VRIJ VAN OMZETBELASTIING. Duurdere sigaretten nog duurder. De kleinhandelsprijs van sigaren zal een vermindering van belastingdruk van onge veer 6 procent ondergaan, wanneer het thans ingedien de ontwerp wet wordt. Daar in stelt de piinister voor tij delijk de Omzetbelasting op sigaren te doen vervallen. Dit zal aan de schatkist 21 mil- lioen kosten. Daartegenover staat dan, dat de Minister de Omzetbe lasting op sigaretten, die duurder zijn dan 3 cent, wil verhogen met ongeveer 2.3 procent. Dit zal dan rond 18 millioen opbrengen. Deze ra mingen gaan uit van een Om zetbelasting van 3 procent. Deze maatregelen zijn be doeld om op zo kort mogelijke termijn een einde te maken aan de noodtoestand in de si- garen-industrie, waarin dit jaar enkele duizenden arbei ders met een langdurige, zo niet blijvende werkloosheid werden bedreigd. e" EXCOMMUNICATIE DECREET. Z.H. de Paus heeft afge kondigd dat bij decreet van 29 Juni 1950 automatisch geëx communiceerd zullen zijn de genen, die: 1. „Samenzweren tegen de wettige kerkelijke autoritei ten of die pogen de macht van deze autoriteiten te ondermij nen. 2. Die een kerkelijk ambt, beneficie of waardigheid be zetten zonder canonieke aan wijzing daartoe overeenkom stig de heilige canon, of die zich aldus laten installeren of een dergelijke positie onwet tig behouden. 3. Die rechtstreeks of on rechtstreeks aan deze twee misdaden deelnemen." Mr. A. A. M. STRUYCKEN BENOEMD TOT MINISTER VAN JUSTITIE. Bij kon. besluit van 28 Juni is tot opvolger van mr. Th. Wijers als minister van justitie benoemd mr. A. A. M. Struycken, advo caat en procureur te Breda en wethouder van deze gemeente. De benoeming gaat in op 10 Ju li a.s. Op de eerste plaats moge ik er op wijzen dat dit schrijven eerst hedenmorgen om 11 uur bij mij is bezorgd. De agenda's zijn Maan dagavond op de bus gedaan en Dinsdagmorgen of uiterlijk -avond bij de raadsleden bezorgd. Het was derhalve niet nodig geweest deze vragen op het laatste mo ment in te dienen, waardoor aan de niet-ondertekenaars van dit stuk de mogelijkheid is ontnomen hiervan kennis te nemen. Volgens art. 17 punt 3 van het reglement van orde van de raad moeten vragen minstens drie dagen voor de eerstvolgende vergadering zijn ingediend, als de vragenstellers prijs stellen op beantwoording in de eerstvolgende vergadering. 2. Als voorzitter van de raad wil ik er alleen het volgende van zeggen Hetgeen in het verzoek wordt bepleit om al 't mogelijke te doen om tot een minnelijke schikking te geraken, is de' gehele procedu. re door het streven der gemeente geweest. In gemoede Is er werkelijk ie mand die met de hand op t hart kan zeggen, dat de door de ge meente beschikbaar gestelde wo ning geen mooie oplossing is, vooral gezien in het licht van de moeilijke tijd van algemene wo ningnood en is het van Mevrouw Dekkers geen burgerplicht om ook in deze het algemeen belang te dienen, zelfs met ontzegging van een paar kleine, misschien verve lende bijkomstigheden van onder geschikt belang. Indien dit evenwel in de ge- dachtengang van de onderteke naars van dit stuk betekent een volkomen toegeven aan het door de gemeente gedane aanbod, dan meen ik Uw raad zeer ernstig te moeten adviseren niet vooruit te lopen op een beslissing, die de Raad voor het Rechtsherstel m. b.t. een eventueel nadere bestem ming voor de woning nog moet nemen. De Raad voor het Rechtsher stel heeft nog slechts op één punt (nietigverklaring van de verkoop) beslist en moet nog over 't twee de punt (m.b.t. de nadere bestem ming) een beslissing nemen. De algemene rechtsregel is dat men afblijft van een zaak, die zich nog onder de rechter be vindt, Ik meen u wel de verzeke ring te kunnen geven dat deze be slissing op zeer korte termijn zal worden genomen. Ik neem o.m. aan dat het zeer zeker niet. uw bedoeling is de waardigheid van het Raadscolle, ge en het zelfrespect van de le den in moeilijkheden te brengen en ook de rechtszekerheid van de besluiten op losse schroeven te zetten. Maar ook in de raadsbesluiten moet een zekere continuïteit be staan en dient daarop niet te wor den teruggekomen als er geen nieuwe feiten in het geding kun- DE RAAD HERROEPT, TE GEN HET ADVIES VAN B. EN W., ZIJN VROEGER BESLUIT INZAKE DE AMBTSWONING VAN DE BURGEMEESTER. De raad dezer gemeente kwam Vrijdagavond in voltallige zitting bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Couwenberg, ter behandeling van de volgende agenda 1. Notulen. Werden zonder opmerkingen goedgekeurd. 2, ingekomen stukken. Naast diverse goedkeuringen van Ged. Staten van genomen raadsbesluiten, was er ook een schrijven ingekomen van Mr. Adelmeijer uit 's-Bosch, houden de mededeling dat de Raad van Rechtsherstel in de procedure be treffende de ambtswoning de ge meente in het geiijk heeft gesteld en de woning van Mevr. Dekkers dus weer aan de gemeente als ambtswoning voor de burgemees, ter is toegewezen. In verband met deze uitspraak was er Vrijdagmorgen, dus op dezelfde dag dat de raadsverga dering zou worden gehouden, een schrijven ingekomen, ondertekend door de raadsleden Zijlmans, de Glas, Verduin, Smits, Timmers, v. Kuijk en Kamp, van de vol gende inhoud Na maanden van grote span ning is eindelijk de uitspraak van Rechtsherstel inzake de ambts woning van de burgemeester be kend geworden. Hoewel ondergetekenden zich gaarne bij deze uitspraak neer leggen ondergaan wij en met ons mogen we zeggen heel de ge meente, het tragische van de ge volgen dezer uitspraak en gevoe, len wij een zéér diep medelijden met zulk een eminente weduwe, die veertig jaren lang met hare zo bijzondere gaven haar man in het bestuur dezer gemeente heeft bijgestaan en die door hare chari tatieve functies eenieder aan zich heeft weten te binden zelden wist een vrouw zulke algemene sympathie te winnen Nu nog geen definitieve uit spraak heeft plaats gehad en nog altijd de beide voorstellen van de gemeente zowfl als van Mevrouw Dekkers gehandhaafd blijven, zou den ondergetekenden met klem wensen dat al het mogelijke werd gedaan om tot overeenstemming te geraken om een uiterste conse quentie te vermijden, die mis schien grote verdeeldheid of anti pathie in het leven roept, welke jaren zou blijven voortduren. Gaarne zagen wij het boven staande een punt van bespreking op de heden te houden raadsver gadering. De voorzitter zet hierna als volgt het standpunt van B. en W. uiteen nen worden gebracht. Toen de raad zijn besluiten nam tot het voeren van dit geding en tot aan bieding van deze woning, beston den dezelfde (gevoels) argumen ten, die nu in het stuk naar voren worden gebracht. Maar deze ar, gumenten zijn TOEN door de raad niet geuit. Ik heb het mijn plicht geacht Uw raad op al deze omstandig heden te wijzen. Meer zal ik er niet van zeggen, maar de beslis sing verder aan Uw raad laten. Maar ik behoud mij het recht voor, als deze beslissing in strijd zou zijn met het algemeen belang, haar ter vernietiging voor te dra gen. Indien iemand hierover het woord verlangt, zou ik willen vragen 'dit te doen in overeen stemming met de waardigheid van de raad. De heer Brokx protesteert te gen de handelwijze van de zeven raadsleden die op het laatste mo ment dit schrijven inzonden. Toen spr. de stukken voor deze verga dering, die zoals gebruikelijk ter inzage lagen, heeft ingezien, heeft hij geen kennis kunnen nemen van dit stuk, zodat hij geheel on voorbereid is. Er heeft hier altijd één gemeenteraad bestaan, maar nu komt men njet voorstellen waar spr. en anderen buiten ge houden zijn. Zqiets heeft zich hier in geen jaren voorgedaan. De heer de Glas zegt dat het niet de bedoeling van de onderte kenaars is geweest om iemand te passeren of om in deze vergade. ring een beslissing uit te lokken, doch alleen om nog eens van ge dachten te wisselen over deze kwestie, waarover in de gemeente zoveel stof is opgewaaid. Naar spr.'s mening zou dc raad zijn prestige schaden als deze zaak werd doorgezet. Hij vraagt zich af of er geen mogelijkheid is voor de burgemeester een nieuwe ambtswoning te bouwen, zodat Mevr. Dekkers het Huis kan blij ven bewonen. Het zou z.i. het welzijn van en de rust in de ge meente bevorderen als er een an dere oplossing kon worden gevon den, want dit is geen zaak die van de 7 ondertekenaars uitgaat, doch van een groot deel van de bevolking. De heer Timmers wil hieraan nog toevoegen dat ook hij zijn oor te luisteren heeft gelegd en tot de conclusie is gekomen dat 70 a 80% der bevolking op de hand van Mevr. Dekkers is. Het zou hem spijten als er twee partijen in de gemeente zouden ontstaan. Het recht staat zonder twijfel aan de kant van de burgemeester, maar er bestaat recht en billijk heid. Spr. zou hier de billijkheid toepassen en een andere oplos- sinq zien te vinden. De heer v. d. Broek merkt op dat van het begin af getracht is zowel recht als billijkheid te be trachten. Het is hem ook bekend dat deze kwestie in Waspik de gemoederen erg in beroerinq brengt' en de meerderheid tegen 't gemeentebestuur en de raad ge kant is. Maar dat komt omdat men de kern van de zaak niet weet. Men had deze kwestie beter van het begin af in openbare ver gadering kunnen behandelen, dan zou de bevolking er een heel an dere kiik op hebben gekregen. De heer Brokx wijst op enkele ellendige woningtoestanden die hier nog in de gemeente bestaan, o.a. op een geval waar 4 perso nen in één kamertje moeten hui zen, slapen, werken en nog altijd tevergeefs wachten op de tosge zegde woning. Dat zijn krepeer- gevallen en heel wat ernstiger dan waarover hisr zoveel stof op waait. Spr. meent dat de gemeen te Mevr. Dekkers met de toewij zing van een anders, mooie wo ning zoveel mogelijk ter wille is geweest. De heer v. Kuijk is van me ning dat de raad destijds alleen besloten heeft om de vroegere ambtswoning weer in eigendom van de gemeente te krijgen, doch niet de bedoeling heeft gehad om Mevrouw Dekkers er uit te krij gen. Spr. heeft daar nooit iets van geweten. De voorzitter merkt op dat de raad zonder hoofdelijke stemming, dus ook met goedvinden van ds heer v. Kuijk, destijds duidelijk besloten heeft om te procederen, teneinde de woning veer in ei gendom der qemeente terug te krijgen, om haar weer te bestem men als ambtswoning voer de burgemeester en aan Mevr. Dek kers een andere geschikte woning toe te wijzen. Dezelfd argumen ten, die nu naar voren worden gebracht, waren toen ook bekend, maar werden toen door niemand :i3ar voren gebracht. De heer de Glas meent dat hier alleen het woord „barmhartig heid" gebruikt mag worden. Het recht is ontegenzeggelijk aan de zijde van het gemeentebestuur. De raad heeft destijds niet voorzien welke consequenties aan het be sluit vastzaten.. Er zit z.i. niets verkeerds in. wanneer men op een eenmaal genomen besluit terug komt. Als er een nieuwe ambts woning voor de burgemeester ge bouwd zou kunnen worden, zou dit misschien voordeliger zijn voor de gemeente, want het huis van Mevr. Dekkers is al oud en zal vefel aan restauratie kosten. Me vrouw Dekkers zal er ongetwij feld een goede huur voor over hebben als ze er mag blijven wo nen en de gemeente zou er een nieuwe woning bijkrijgen. De voorzitter acht het uitge sloten dat de gemeente vergun ning zou krijgen voor het bouwen van een nieuwe ambtswoning, nu zij reeds de beschikking over een ambtswoning heeft. De verbou wing van de woning van Mevr. Dekkers zal nog niet de helft kos- ten van een nieuwe woning, wel ke laatste bovendien nog zeer klein zou moeten zijn, n.l. maxi mum 350 M3, waardoor het be zwaarlijk een waardige woning voor het hoofd der gemeente ge noemd zou kunnen worden. Spr. wil zijn persoon hierbij buiten be schouwing laten. Het zou toch iets onlogisch zijn de gemeente op zulke hoge kosten te gaan jagen en een nieuwe ambtswoning te gaan bouwen, terwijl men er een beschikbaar heeft. Wanneer men in een ambtswoning woont, heeft men ook de consequenties daar- van te aanvaarden. Zulk een wo ning staat ter beschikking van de qemeente, dus bij overlijden komt daarin vanzelf de tpvolger. Die zelfde consequentie zal ook spr. straks hebben te aanvaarden. De heer Zijlmans merkt nog op dat het geenszins de bedoeling was om de burgemeester in zijn huidige huisvesting boven in het gemeentehuis te laten. Daarvoor moet eer» oplossing gevonden worden. De voorzitter adviseert af te wachten wat de Raad voor het Rechtsherstel, onbevooroordeeld en zonder aanzien des persoons, zal beslissen omtrent de bestem ming van de woning. Of wil ie mand een ander voorstel doen De heer de Glas zou willen voorstellen dat na de beslissing van Rechtsherstel nog nader op deze zaak wordt teruggekomen. De raad kan dan eventueel zijn vroeqer besluit herroepen en goed vinden dat Mevr. Dekkers haar laatste levensjaren in de ambts woning mag blijven. De voorzitter concludeert dat men de belangen van gemeente en burgemeester in dit qeval wil ooofferen aan die van Mevrouw Dekkers. Zou men haar die wo ning willen laten, dan zou men tevens een beginselbesluit van Ged. Staten moeten uitlokken over de bouw van een nieuwe ambtswoning. Er bestaat weinig kans op goedkeuring daarvan, omdat de gemeente reeds een ambtswoning heeft en over geen bouwvolume beschikt, behalve dc hooc uitgaaf hieraan verbonden. De heer v. d. Broek betreurt het dat het zo gelopen is. Hij kan maar niet begrijpen dat enkele heren zich voor deze zaak, waar voor toch een zeer redelijke op lossing was gevonden door een andere mooie woning aan te bie den, zo druk maken, terwijl zij met geen woord reppen over ver. schillende andere noodtoestanden op woninggebied die in Waspik aan te wijzen zijn. De heer Brokx meent dat er thans geen voorstel in stemming kan komen, daar het reglement van orde zulks.niet toestaat we gens het te laat inzenden van het schrijven. De voorzitter zegt dat de raad altijd kan besluiten hiervan af te wijken. Spr. wil hierover verder liever niet meer uitweiden en de beslissing geheel aan de raad overlaten. Na enige discussie met de heer de Glas over de formulering van diens voorstel, wordt dit voorstel als volgt omschreven le. Het raadsbesluit van 18 September 1949 wordt ingetrok ken en Mevr. Dekkers kan in de ambtswoning blijven wonen zo lang zij leeft. 2e. In beginsel wordt besloten tot het bouwen van een nieuwe ambtswoning voor de burgemees. ter. 3e. Als het onder 2e genoem de besluit door Ged. Staten zou worden afgekeurd, dan vervalt daarmede de toewijzing aan mevr. Dekkers, zoals onder le. bedoeld. Dit voorstel wordt met 7 stem men vóór en 4 tegen aangenomen. Vóór stemden de 7 ondertekenaars van bedoeld schrijven. Tegen de heren v. Dongen, Kuijsten, Brokx en v. d. Broek. De overige agenda-punten gin gen hierna vlot onder de hamer door Het gemeentepersoneel krijgt ook over het 2e kwartaal 1950 de 5 van het loon uitgekeerd en over 1950 een gratificatie van 2 van de bezoldiging met een maximum van 50. De gemeente zal toetreden tot de gemeenschappelijke regeling van het Centraal orgaan inzake de gemeenschappelijke behandeling van gemeentelijke personeels-aan- gelegenheden. De contributie be draagt 2.per 1000 inwoners. Van een 2-tal ingezetenen, die de bepalingen van de hondenbe lasting hebben overtreden zal een viervoudige aanslag worden ge vorderd. In de plaats van verschillende Bezettingsmaatregelen worden vervangende verordeningen vast gesteld. Het gaat hier om een ad ministratieve maatregel die van overheidswege wordt voorgeschre ven en het betreft de verschillen de Belasting-verordeningen, de bepalingen van de Winkelslui tingswet, de Bouwverordening en de Rechtstoestand van de ambte naren welke tijdens de bezetting zijn gemaakt. De vergoedingsbedragen ex art. 103, 2e lid der L.O. wet voor dt bijzondere lagere scholen werden op de voorgestelde bedragen vast gesteld. Enkele bezwaarschriften tegen schoolgeldaanslagen werden, op voorstel van B. en W. afgewe zen. Op één bezwaarschrift werd na een betoog van de heer Brokx, gunstig beschikt. De woningen: Havendijk 14 en Vrouwkensvaartsestraat 33 wer den onbewoonbaar verklaard. Er werden nog meerdere ernstige wo ningtoestanden door d'e raad ge signaleerd, maar deze hadden reeds de volle aandacht van B. en W. en er zullen binnenkort, me de naar aanleiding van woning enquête van de Technische Dienst van Bouw-, Woning- en Wel standstoezicht, nog veel meer voorstellen in die richting volgen, waardoor de gemeente een ruime re toewijzing van bouwvolume kan verwachten voor de oprui ming van crepeerg'evallen. Aan de heren J. P. Akkermans en A. M. v. d. Rijken werd elk een premie van 2520 toegekend (waarvan 630.ten laste der gemeente en 1890.ten laste van het Rijk komt) ingevolge de „Premieregeling woningverbete ring en -splitsing". De raad besloot verder tot in trekking van het besluit van 27 Jan. 1950 tot ruiling van grond met het waterschap „Het Zuidcr- afwateringskanaalGed. Staten hadden nl. bezwaar tegen deze ruiling, omdat de grond die de ge meente aanbood 1157.50 méér waarde zou vertegenwoordigen dan de grond van het waterschap. Het waterschap bleek niet be reid dit waardeverschil bij te pas sen. B. en W. zullen naar een voor beide partijen aanvaardbare oplossing blijven streven. Door het dempen van een ge deelte van de Kerkvaartsfe Haven krijgt de gemeente de beschikking over een gunstig, centraal gelegen openbaar terrein voor het houden van kermis en andere feestelijk heden. Dit terrein zou echter van achter geen uitweg hebben. Het zou van groot belang zijn als daar een verbinding met de Havendijk en de Veerstraat werd verkregen. De mogelijkheid daartoe wordt ge schapen doordat de gemeente het huis van de heer A. D. de Graaf kan aankopen. Diens condities zijn 5000.koopsom; het nog uit te voeren schilderwerk voor zijn tekening en gedurende zijn le ven het huis en gedeelte tuin huren voor 3.50 per week. B- en W. achten deze voorwaarden volkomen aanvaardbaar en advi seren de raad tot aankoop, waar mede z.h.st. accoord wordt ge gaan. De voorzitter wilde nog een punt aan de agenda toevoegen. Er wordt n.l. in verschillende gemeenten overgegaan tot het on derzoek van de gehele bevolking op t.b.c. Dit is een groot algemeen volksbelang en ook voor d'e ge meente kan er in de toekomst veel schade door voorkomen worden. Er bestaan thans plannen om voor de gehele Langstraat een on derzoek van de bevolking en te vens van het vee te organiseren. Daaraan zijn natuurlijk kosten verbonden. Men raamt deze op 1 per inwoner, maar de bedoeling is niet dat dé gemeente dit hele maal betaalt. Van de werkgevers wordt verwacht dat zij die kos ten voor hun personeel zullen be talen plus de helft voor de ge zinsleden van het personeel. Ook van verschillende organisaties zal een bijdrage gevraagd worden en eventueel van de mensen die zon der bezwaar zelf die kosten kun nen betalen. De rest blijft dan voor rekening van de gemeente. Dit zal allicht niet meier zijn dan 0.50 per inwoner. De opzet was deze keuring elke 2 jaar te her halen, doch B. en W. zijn van mening dat men zich thans nog niet voor de toekomst moet vast leggen. Zij zouden in principe wil len besluiten aan de opzet mede te werken, voorlopig voor één keer. Zij hopen dat t.z.t. zich ook iedereen aan dit onderzoek zal onderwerpen. De heer v. d. Broek juicht dit voorstel van harte tot. Er kan Nu de oproeping weer versche nen is voor aangifte van nieuwe leerlingen voor de Nijverheids school voor Waalwijk en Om streken, menen wij goed te doen daarop nog eens speciaal de aan dacht te vestigen. In deze tijd van industrialisatie, van productie, van export, wordt de vraag naar geschoolde vak mensen steeds dringender en daar om is het de plicht der ouders hun jongens op dit terrein mede te geven wat mogelijk is. Wij hebben in deze streek 't grote voorrecht een nieuwe moderne ambachtsschool te bezitten, die in elk opzicht prima is geoutilleerd, die zowel theoretisch als prac- tisch de jongelui kan scholen, zo als dat voor ieder vak gewenst is. De regering en gemeenten schro men niet om grote sommen geld te besteden voor de opleiding der jeugd, daarvoor prima krachten aan te stellen en de school te voorzien van de beste materialen, de nieuwste werktuigen en ma chines. Wanneer men b.v. de in stallatie der schoenenafdeling be kijkt, zowel voor de vervaardi ging van 't boven- als onderwerk, de afdeling handwerk zowel als machinaal, in prachtige, ruime lo kalen ondergebracht en van de nieuwste leermiddelen voorzien, dan staat men verbaasd welk een prachtgelegenheid de jeugd van tegenwoordig voor vakontwikke ling geboden wordt. En de afde lingen voor smeden-bankw-erken, timmeren, schilderen, doen daar voor in geen enkel opzicht onder, terwijl men hoopt in October met de afdeling electrotechniek te kun nen beginnen. De ouders, wier jongens thans de lagere school gaan verlaten, binden wij op 't hart goed te over wegen, welke keus zij zullen ma ken voor de toekomst van hun kinderen. Gaan zij op 't vak en wat is tegenwoordig belangrijker, zorgt dan dat ze de vooropleiding krijgen die noodzakelijk is voor al voor hun toekomst en waar voor hen hier zulk een prachtge legenheid geboden wordt. De leeftijd waarop zij naar de fa briek gaan, komt hiermee niet in 't gedrang. Om op de Nijver heidsschool te worden toegelaten, behoeven ze slechts 12 jaar en 8 maanden te zijn. De cursus duurt 2 jaar, zodat zij voor hun 15e jaar in 't bedrijf kunnen, en dat is toch zeker geen bezwaar. De industrie waardeert de vooropleiding meer en meer; het nieuwe collectief contract in de schoenindustrie voorziet zelfs in een hogere beloning voor hen die een diploma bezitten. Maar afgescheiden hiervan moet zeker hier het zwaarste we- gen wat het zwaarste is, n.l. de toekomst van uw kind en van de industrie in al z'n geledingen. Hier staan grote belangen op het spel en wij hopen dat die door de ouders en jongens begrepen zullen worden. t niet genoeg voor de bestrijding van t.b.c. en andere ziekten ge daan worden. Z.h.st. gaat de raad met het voorstel van B. en W. accoord. De voorzitter deelt nog mede dat, in verband met de voorge schreven vervanging van de be- zettingsmaatregelen door andere verordeningen, ook de Politiever ordening móet veranderd worden. Deze is reeds geheel verouderd en verschillende bepalingen passen niet meer in het raam van deze tijd. Hij stelt voor een commissie uit de raad te benoemen die de herziening van de Politieveror dening zal bestuderen, hetgeen nogal ten omvangrijk werk is, en daarover aan de raad advies zal uitbrengen. Na enige discussie verklaren de heren v. d. Broek, Timmers, de Glas en v. Kuijk zich bereid in deze commissie zitting te nemen. Aan het slot der vergadering wil de heer Brokx nog eens een krachtig protest laten horen tegen de stopzetting van het personen vervoer door de Spoorwegen per 1 Aug. a.s. Een paar mensen heb ben blijkbaar maar te beschikken over een belang van een gehele 'streek. Men is nu voortaan geheel op de bussen aangewezen en spr. vraagt zich af wat dat straks wor den zal met gladde wegen in de winter, met reizigers die hun rij wiel willen medenemen, enz. De voorzitter zegt dat protes ten niet meer zullen baten. De beslissing is gevallen en er zit niet anders op dan er zich bij neer te leggen. Hierna sluiting. vaa: utr

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 1