l Wijde WereldJ DE LENGSTRMT Waalwijkse en Langsiraatse Courant HRUNEN HAARSTEEG SPRANG-CAPELLE Belasting-moeilijkheden. UIT DE Carbovit beschermt leven en gezondheid PANDIT NEHRU VREDESENGEL. BEKENDMAKING IN VERBAND MET ZIEKTEVERSCHIJNSELEN VRIJDAG 21 JULI 1950. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN DE ECHO m HET ZUIDEN 73e JAARGANG No. 59 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2 25 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M Contract-advertenties speciaal tarief. Abonnement OPGERICHT 187*. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO". De Indiase minister-president, Pandit Nehru, doet zijn uiterste best om het conflict in Korea beperkt te houden en zo mogelijk het bloedvergieten te doen eindigen. Daartoe heeft hij een vredesboodschap ge zonden aan Stalin en de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson. Nehru dringt aan op de toelating van communistisch China in de Veiligheidsraad, waardoor Ruslartd er in zou terug keren en de Raad (volgens hem) over het dode punt zou heenraken. En Stalin in zijn nopjes. Hij zona panait Nenru onmiddei- ii] K 'n boodschap terug waar in hij het vreedzame initiatief verwelkomt, fiij zegt: „ik deel ten voile Uw standpunt met betrekking tot de noodzaak ener vreedzame regeling van de Koreaanse kwestie door de Veiligheidsraad, met verplich te deelneming der vijf grote mogendheden, met inbegrip van de Chinese volksregering. Ik gelooi dat het voor een spoedige regeling van de Ko reaanse kwestie noodzakelijk is de vertegenwoordigers van het Koreaanse volk in de Vei ligheidsraad te horen." Kan het mooier? Pandit Nehru was Stalin dan ook erg dank baar voor dit snelle antwoord. Minder enthousiast is men in Amerika over deze vredes- ijver van Nehru. Want op de eerste plaats stelt men daar als voorwaarde dat de Noord- Koreanen zich terugtrekken achter de 38ste breedtegraad en vervolgens meent men dat de kwestie van de Chinese vertegenwoordiging in de Veiligheidsraad pas moet worden opgenomen als de vijandelijkheden gestaakt zijn. Anderzijds brengt dit on aangename situaties mee. Sta lin krijgt door zijn gulle in stemming met het initiatief van Nehru de gelegenheid om vredes-apostel te spelen en de Amerikanen uit te maken voor oorlogsophitsers en der gelijk fraais meer, als die hun logische voorwaarden stellen. Wat dit laatste be treft, het is toch duidelijk dat de Verenigde Staten, nu zij de zaak eenmaal krachtig hebben aangepakt, niet nog eens kunnen gaan schipperen omdat Pandit Nehru zo ijve rig is op zijn manier te trach ten de vrede te herstellen, terwijl Stalin er onmiddellijk op hapt omdat hij er voordeel uit denkt te kunnen halen, hetzij materiëel voordeel, het zij verhoging van prestige in de wereld. Stalin zou best willen dat Truman zich met het voorstel accoord verklaar de, want hij heeft er al heel wat voor over gehad om communistisch China in de Veiligheidsraad te krijgen; tot nog toe zonder enig suc ces. Dat Amerika van de an dere kant niet veel prijs stelt op een vertegenwoordiging van Mao Tse Tung is te be grijpen, want dat betekent weer een obstructor meer. Hoe het zij, het Amerikaan se ministerie heeft blijkbaar gedacht dat datgene wat het zwaarst is ook het zwaarst moet wegen en de lijn die het de laatste maanden ten op zichte van het Verre Oosten heeft getrokken, consekwent doorgetrokken, ook tegenover Pandit Nehru. Dean Acheson heeft namelijk op de vriende lijke uitnodiging van de In diase premier een beleefde, maar besliste weigering ge stuurd en de voorwaarden voor een gesprek gesteld die uit zijn houding voortvloei den. Engeland sluit zich bij deze houding aan. Ondertussen blijkt het ge makkelijk genoeg om zich moreel bij een actie van de Verenigde Naties aan te slui ten, maar als het op daden aankomt is het merendeel van de landen niet zo happig. Het was misschien wel heel listig van Trygve Lie om eerst een morele goedkeuring van de democratische landen uit te lokken, maar dat heeft hem weinig geholpen. Want op zijn verzoek om ook daad werkelijke hulp te bieden in Korea, zijn genoeg weigerin gen binnengekomen, daaren tegen erg weinig toezeggin gen. De meeste landen be roepen zich op onmacht, wat men graag aanneemt. Want het is algemeen bekend dat 't treurig gesteld is met de ver dediging van de landen die zich eventueel zouden moeten verzetten tegen een rode agressie. Het lijkt wel of men denkt: Amerika zal het wel doen. Nu blijkt dat het, als het er op aan komt, Amerika alleen ook niet één, twee, drie zal klaarspelen. En erg be moedigend is het niet voor de stemming onder de Ameri- i I i i 'l >f! ai) KShhfcUÖ kaanse strijdkrachten te moe ten bemerken dat de hele vrije wereld denkt: laat de Amerikanen het maar op knappen. Toch kan men zich niet aan de indruk onttrek ken dat er min of meer zo over gedacht wordt. Nederland heeft zich in dit opzicht nog niet het slechtste geweerd, al is 't daar ook niet iedereen mee eens, wat zowel in de Tweede als in de Eerste Kamer is gebleken. Die mo rele steun kunnen alle par tijen wel appreciëren, behal ve natuurlijk de communis ten. Betreffende de daadwer kelijke hulp echter, hoe ge ring die ook is, hadden ver schillende afgevaardigden de kat liever eens uit de boom gekeken. Ondertussen heeft ook onze regering aan Trygve Lie mee gedeeld niet in staat te zijn landstrijdkrachten te sturen. Mogelijk treedt de Westerse Unie in deze gezamenlijk op. Het zou een goede kracht proef zijn voor de degelijk heid der unie. tegen Ceram en tegen andere eilanden rondom Ambon. Waarnemers zijn van oordeel dat het voorlopige doel der operaties is: Ambon zelf te isoleren. In de Tweede Kamer waren de heren Oud (V.V.D.) en Weiter, naar aanleiding van de begroting van het minis terie van unie-zaken en over zeese rijksdelen weer niet te spreken over de gang van za ken. Zij stelden de regering ten volle aansprakelijk voor de catastrofale ontwikkeling der gebeurtenissen rond het zelfbeschikkingsrecht, waar van nu Ambon het kind van de rekening is. Ook andere af gevaardigden waren niet en thousiast over de wijze waar op met het zelfbeschikkings recht wordt omgespi-ongen. Dat kan de heren in Djakarta waarschijnlijk weinig schelen. De minister-president van de R.I.S. en de Hoge Commis saris van Nederland zijn na mens wederzijdse regeringen overeengekomen dat 't KNIL en de organen van de Neder landse legerleiding in Indo nesië op 26 Juli zullen wor den opgeheven. De oud-leden van het K.N.I.L. zullen bij de Koninklijke Landmacht wor den ondergebracht om een or delijke afwikkeling mogelijk te maken. B.B.A.-bus door diesel- trein gegrepen. Dinsdagmiddag om onge veer 10 voor drie is een B.B.A.-bus bij Vught door de dieseltrein Tilburg's-Bos.'h geramd en in twee stukken gereten, doordat de bus al half over de lijn was eer ze door de trein werd gegrepen. Die vloog zelf uit de baan en ontwrichtte 100 meter rails. IN MEMOR1AM L. SIKKERS. Onder grote belangstelling had alhier Dinsdagmorgen de begra fenis plaats van de heer L. Sik kers. De begrafenisplechtigheden werden verricht door de Hoog- Eerw. Heer Deken Rooijackers, geassisteerd door kapelaan Si mons en Rector Mutsaers. On der de aanwezigen merkten we behalve burgemeester Snels nog op een vertegenwoordiger van de Priorij Mariakroon en verschillen de plaatselijke autoriteiten. Ofschoon de heer Sikkers zich de laatste jaren uit het openbare leven had teruggetrokken, om zich meer te kunnen wijden aan zijn zaak, de door hem gestichte druk- OPBRENGST COLLECTE. De collecte ten bate van de Kath. Gezinszorg bracht 260 op. FILM. A.s. Zondag om 7.30 uur zal in de gymnastiekzaal de film wor den gedraaid „De concentratie kampen". Deze filmvoorstelling wordt gehouden door de vereni ging van ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd. Zondagmiddag zal een aparte kindervoorstelling worden gege ven. GROOT BAL. Het a Capella Koor „Canta bile" zal Zondagavond haar Vaandelactie beginnen met een groot bal. Cantabile boekte in de korte tijd van haar bestaan in verband met uitbreidingsplan nen. 8. Voorstel van burgemeester en wethouders tot het wijzigen van de plaatselijke Bouwverordening. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het voteren van een crediet voor het bouwrijp maken van grond. 10. Voorstel van Burgemeester en wethouders tot het verlenen van medewerking, als bedoeld in artikel 72 der Lager-Onderwijs- wet 1920, aan het Bestuur der Vereniging voor Christelijk Volks onderwijs te Sprang. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het vaststellen van een tijdelijke regeling inzake ziektekostenverzekering gemeente- personeel. 12. Voorstel van Burgemees ter en Wethouders tot toekenning van een subsidie aan de Stichting „Vrienden van het Brabants Or kest". 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van grond. bg voedselvergiftiging en allerlei maag- en ingewandbezwaren, alsmede diarrhee, misselijkheid, opgeblazen gevoel enz. Carbovit is volkomen onschadelijke absorbtie- kool in dragée-vorm, zodat de mond bij het innemen ervan niet zwart wordt. 'Veilig altijd Carbovit in huis te hebben. Safety first. Flacon 1 gld. Doos 40 ct. In aansluiting op de reeds eerder in dit blad ge publiceerde bekendmaking brengt de Burgemees ter van Waalwijk onder de aandacht van de be volking, zulks op advies van de Hoofd-Inspecteur van de Volksgezondheid, dat het wordt aangera den geen ongekookt en ongeschild voedsel of fruit te gebruiken. Alle drinkwaren en het water, dat gebruikt wordt bij de voedselbereiding en voor de afwas, dient men te koken. De Burgemeester van Waalwijk, Mr. R. J. J. LAMBOOY. Gezien Drs. M. H. C. Kolster, Gemeente-arts. Zo ziet men dat alles bij een Korea heel wat proble men opwerpt die er dikwijls op zichzelf weinig mee te maken hebben, maar in het huidige tijdsbestek er toch mee samenhangen of door de omstandigheden aan het licht treden. Nederland en Korea. Het belangrijkste nieuws der laatste dagen van invloed op ons leven binnen de gren zen ligt daar, waar ons be staan als Nederlander grenst aan onze positie als wereld burger. De grote lof, die de Amerikaanse pers aan Neder land en zijn soldaten toe zwaait, schijnt niet goedkoop te zijn. Het lijkt er op alsof de Amerikanen verwachten, dat wij, na onze bijdrage in de strijd in Korea door het zenden van een oorlogsschip, nog meer offers zullen bren gen. Die grotere offers zullen alleen kunnen bestaan uit 't zenden van troepen. Wat er ook gebeure, onze jongens brachten in Indië reeds een offer voor de be moeiingen van de Verenigde Naties en niet 't minst Ame rika, zodat het volkomen bil lijk is dat deze grote „eer aan anderen wordt overge dragen. Het Nederlandse ant woord is dan ook neen, om dat we zelf geen troepen in Nederland hebben. Optreden tegen Ambon. De operaties tegen de „op standige" republiek der Zuid- Molukken zijn vorige week begonnen met een landing van troepen op Buru. Er wer den gevechten geleverd, maar de landing was gelukt, zo werd medegedeeld. Verwacht wordt dat er binnenkort ook een actie wordt ondernomen Desondanks waren er niets als vier gewonden: de chauf feur en de enige passagiere van de bus en de bestuurder en een passagier van de trein. De bestuurder van de trein, die over de 100 km. reed, had uit alle macht geremd toen hij de bus op de spoorbaan zag, maar een botsing was niet te voorkomen. De bus is waar schijnlijk door het flikkerlicht van de onbewaakte overweg gereden. De ravage is wel groot, maar overigens is alles toch nog vrij goed afgelopen. MEER STROOMVERBRUIK IN NOORD-BRABANT. Het verslag over het jaar 1949 van de Prov. Noordbra bantse Electriciteits Mij. ver meldt o.m. een zeer belang rijke stijging van de stroom- verkoop. Er werd rond 46.000.000 kwh. meer afgele verd dan het jaar daarvoor, hetgeen zich weerspiegelt in de stroomopbrengst die van 16.294.538.89 in 1948 steeg tot ƒ21.119.257.11 in 1949. In pro centen uitgedrukt steeg de stroomverkoop met 14.3 pet. en de stroomopbrengst met ruim 28.5 pet. Het totaal der baten is ge- stegen met ƒ5.187.035.37. Zij bedroegen f 22.766.923 tegen 17.579.887.63 in 1942. Het totaal der lasten be draagt ƒ22.178.073.86. Het voordelig saldo bedraagt dus ƒ588.849.14. Hiervan werd ƒ45.000 bestemd voor divi dendbetaling en 543.849.14 voor toevoeging aan de con junctuurreserve, waardoor deze reserve gebracht wordt op 13.500.000. De balans per 31 December 1949 vermeldde 91.648.875.83. kerij en papierhandel, heeft hij vroeger een vooraanstaande plaats in het plaatselijke leven ingeno men. Hij was oud-voorzitter van de Kon, Erk. Harmonie De Vol harding, oprichter van de beken de gymnastiek, en atletiekvere niging S.H.J., die dit jaar haar 40-jarig bestaan viert. Hij was oud-bestuurslid van de Woning bouwvereniging, die na de eer ste wereldoorlog direct werd op gericht. Zo is in de heer L. Sikkers een zeer verdienstelijk burger voor Drunen heengegaan. Hij ruste in vrede. OUDEN VAN DAGEN. Voor het eerst zullen dit jaar de ouden van dagen gezamenlijk een uitstapje gaan maken. Waar naar toe houdt het bestuur nog geheim als een verrassing. Maar Donderdag 27 Juli zullen de au to's voorrijden. INSTALLATIE DIRECTEUR CONGREGATIE. Maandagavond had de instal latie plaats van kapelaan Simons als directeur van de Meisjescon gregatie in een buitenkerkelijke bijeenkomst. Wie de betekenis van de congregatie kent in het Drunense dorpsleven, weet ook dat deze installatie van betekenis is. Zij werd verricht door de HoogEerw. Heer Deken, die in een belangrijke speech de bete kenis van de congregatie uiteen zette, n.l, de vorming op gods dienstig gebied van de meisjes en tevens tot apostolaat in eigen kring. Het ideaal isalle meisjes lid van de congregatie. Naast dit hoofddoel kan de congregatie nog andere acties voeren. Zo is het bestaan van een zangclub een noodzakelijk iets. Het doel echter van die zangclub is op de eerste plaats de opluistering van de plechtigheden der congregatie zelf en andere godsdienstige vierin gen. Wil die zangclub op profaan gebied naar buiten optreden, dan hangt dit af van de eigen activi teit. Het lidmaatschap van die zangclub is echter geen hinder paal om lid te zijn van andere zangverenigingen in de gemeente. Een heel bijzonder woord van dank werd gesproken tot de Eer waarde Zuster Regina, die nu ontslag als bestuurslid der con gregatie had genomen, nadat zij juist 50 jaar in Drunen aan de leidina van de congregatie had gewerkt. De nieuwe directeur hoopte od de volle medewerkinq van de conqreganisten om de godsdien stige vereniging tot grote bloei te brenqen. Een heerlijke verfrissende trac- tatie besloot de bijeenkomst. GESLAAGD. Onze oud-dornsaenoot de Herw. Rroeder A»oidius (P. V. Rooii) in het St. Tosenhnest'cht te Aoel- Hoorn. slaande Din^dao i.l. voor het Staatsexamen Krankzinniqen- veroleoino. TUINBOUWVAKSCHOOL TE DRUNEN. A.s. Dinsdaq 25 Juli zal alhier de openinq plaats vinden van de R.K. Tuinbouwvakschool van de N.C.B. De dao zal begonnen wor den met om 10 uur een nlechtiqe H. Mis in de noodkerk. De ope ning zal geschieden door de Wel- Ed. heer Tos Zeoers. algemeen voorzitter van de N.C.B. in café P. Klerkx. GESLAAGD. Voor het eindexamen H.B S. B slaagde onze dorpsgenoot A. v. d. Lee. Voor het eindexamen aan de Huishoudschool slaagde Ma rijke Schreurs. Zii genoot haar opleiding aan de Mariënkroon te 's-Bosch. reeds vele successen en een vaan del is voor een dergelijke vereni ging zeker geen overbodige luxe. A.s. Zondag start Cantabile. Zij heeft recht op onze steun en be. langstelling. PAARD OP HOL. Doordat het blijkbaar schrok, sloeg deze week het paard van de landbouwer M. Pulles, dat in een wagen gespannen op 't erf stond, op hol. Het rende de straat op. en kwam tegen een lichtpaal te recht. waardoor een gedeelte van de wagen afbrak. Vervolgens ramde het een auto, die danig werd beschadigd, sprong daarna over een haag in een tuin met bloemen, keerde weer om, ramde nog eens dezelfde auto en kwam vervolgens in een diepe sloot te recht. waar het uit zijn benarde positie werd bevrijd. Wonder bo ven wonder deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. OP THUISREIS. Met het Panamese schip Nelly is weer een onzer dorpsgenoten op thuisreis. Thans is het Linus v. d. Heijden, die na een jaar in In donesië bij de L.S.K. te hebben gediend, terugkeert. De buurtbe woners treffen reeds maatregelen om hem evenals zijn kameraden een waardige ontvangst te berei den. SPAARACTIE. De Centrale Volksbank, de spaarbank van de K.A.B., onder neemt thans een grote spaaractie onder de jeugd. De deelnemers ontvangen een spaarkaart, waar op zegels van 5 cent kunnen ge plakt worden. Bij een volle kaart wordt dan het bedrag op het spaarbankboekje overgemaakt. Tevens worden alle houders van boekjes verzocht deze dezer dagen bij de kassier in te leveren voor rentebijschrijving. DANSEN. Ter gelegenheid van het 25-ja. rig bestaan van de mannenzang- vereniging Vriendenkring en het dameskoor Levensvreugd, dat haar 12H-jari9 bestaan herdenkt, zal op 29, 30 en 31 Juli een groot festival worden georganiseerd. Om de voorbereidende kosten te dekken, is door de burgemeester vergunning verleend tot het hou den van een dansavond. Deze zal worden gehouden op 23 Juli a.s. in café M. Achten. Het fes tival belooft groots te worden niet minder dan 23 verenigingen zullen er aan deelnemen. GEMEENTERAAD. 14. Voorstel van Burgemees ter en Wethouders tot het be schikbaar stellen van een crediet, voor de bouw van fabriekshallen. 15. Mededelingen. 16 Rondvraag. 17. Sluiting. BOUW VAN FABRIEKSHALLEN. Bij hun voorstel tot beschik baarstelling van een crediet voor de bouw van fabrieks hallen, welk voorstel in de raadsvergadering van heden avond zal worden behandeld betogen burgemeester en wet houders op de eerste plaats de noodzaak en de mogelijkheid om nieuwe industrieën aan te trekken. De noodzaak baseren ze op de volgende overwegingen: 1. De plaatselijke nijverheid biedt geen voldoende werk gelegenheid voor de eigen be volking. Immers, bij de be roepstelling in 1947 bleek dat de arbeidende bevolking in de sector nijverheid 1056 perso nen omvatte, waarvan er niet minder dan 776 of 73,48% buiten de gemeente werkten. 2. De plaatselijke nijver heid, voorzover aanwezig, is zeer eenzijdig georiënteerd. Ruim 50% van de industrële beroepsbevolking is werk zaam in de leder-industrie, hetgeen natuurlijk gevaren meebrengt. 3. De agrarische bedrijven zullen in de toekomst naar al le waarschijnlijkheid een ar- beidsoverzicht opleveren. De oppervlakte woeste grond in de gemeente is zeer gering en van uitbreiding van 't areaal cultuurgrond zal in de toe komst dus geen sprake kun nen zijn. Verder nam de ge middelde grootte per bedrijf tussen 1930 en 1947 af van 9 ha. tot 7 ha., zodat verdere splitsing of verdeling econo misch niet verantwoord is. Ook ten aanzien van deze sec tor is het een gebiedende eis meer werkgelegenheid te scheppen. De mogelijkheid tot indu strievestiging wordt over het algemeen beheerst door vier factoren: 1. Goede verbindingen met het achterland. Die heeft de gemeente door haar ligging aan de provinciale wegen Den BoschGeertruidenberg en Waalwijk—Tilburg; daarnaast heeft zij de beschikking over twee havens die, wanneer het Oude Maasje wordt afgedamd in betekenis zullen toenemen. 2. Structuur der bevolking. 60% der in de nijverheid werkzame bevolking behoort tot het fabriekspersoneel. Bo vendien waarborgt de gods dienstige gezindheid van de (Zie vervolg pag. 2). DE NIEUWE AANGIFTEBILJETTEN. Vergadering van de raad der gemeente Sprang-Capelle, tón ge- meenttehuize op Vrijdag 21 Juli 1950, des namiddags te 7.30 uur. Agenda 1. Opening. 2. Vaststelling van de notulen der vergadering van 19 Juni 1950. 3. Ingekomen stukken. 4. Onderzoek van de geloofs brief van het nieuw benoemde lid van de raad, de heer G. de Rooij. 5. Voorstel van burgemeester en wethouders tot het vervangen van zgn. gemeentelijke bézettings- regelingen. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het vaststellen van een uitbreidingsplan voor de gemeente met de daarbij behoren de bebouwingsvoorschriften. 7. Voorstel van burgemeester en wethouders tot het vaststellen van een verordening ter bescher ming van de belangen van derden Zoals bekend zal zijn, is de ter mijn van inlevering voor de nieu we aangiftebiljetten 1949 ver lengd tot 31 Juli a.s. Ten gerieve van hen die hun biljet zelf gaan invullen, volgen hieronder enkele aanwijzingen, die misschien van belang kunnen zijn. Bovendien raad ik hen aan. het bij het aangiftebiljet gevoegde vel lieflijk proza" nog eens aandach tig door te lezen. 1. Als inkomen moet worden aangegeven het inkomen over 1949 (eventueel winst boekjaar 1948/ 49) van U, Uw echtgenote en ook het inkomen van minder jarige kinderen. Hiervan is o.a. uitgezonderd het loon van de kin deren, verdiend bij anderen. Wat een minderjarig pleegkind in Uw eigen bedrijf verdient, be hoeft U niet aan te geven. 2. Als vermogen dient te wor den aangegeven het vermogen per 1 Januari of laatste balans datum in 1949. 3. De vrijgezel, die vóór 1 Sep tember 1949 65 jaar is geworden, valt voor 1949 in groep II (ge huwden). Vermeldt U dit ten overvloede op Uw biljet; het scheelt U heel wat aan belasting. 4. Ook al is u pas 31 Decem- beh 1949 gehuwd, dan valt U voor het gehele jaar in groep II (gehuwden). Of het kerkelijk hu welijk eerst later heeft plaats ge vonden of nog plaats moet vin den. doet niet ter zake. 5. Vóór 1946 werd een wedu we of weduwnaar als gehuwd be schouwd, indien er uit het huwe lijk kinderen waren geboren. Vanaf 1946 worden zij als ge huwd beschouwd, indien zij ten minste 5 jaren achtereen een ech telijk huishouden gevormd heb- ben. Het voortzetten van 'n huis houden met eigen of aangehuwde kinderen telt eveneens mee. 6. Ook voor kinderen die als militair in dienst zijn, kan men kinderaftrek krijgen, mits zij min derjarig zijn. Ook voor meerder jarige militairen, die hun studies moesten afbreken, zal naar mijn mening aftrek worden qegeven. Eveneens krijgt men aftrek voor kinderen, die in 1949 zijn gebo ren en vóór 31 December 1949 zijn gestorven. Dit geldt niet voor doodgeboren kinderen. Voor kinderen, in 1949 meer derjarig geworden, krijgt men geen kinderaftrek, tenzij zij stu deren. Voor kinderen boven 25 jaar die studeren, is het eveneens mo- geliik aftrek te krijqen. Eventu eel kan men vragen om aftrek van de kosten, wat nog voordeliger kan ziin. 7. Heeft iemand een vermogen waarvan hij vermoedt, dat hij in de Vermogensbelasting valt, dan is hij verplicht tot aangifte van dat vermogen. Denk vooral aan aandelen in onverdeelde boedels, vermogen in bloten eigendom of vruchtgebruik. 8. Betaalt iemand loonbelasting dan krijgt hij wellicht geen aan giftebiljet. Verdient hij daarnaast 200,— of meer, dan is hij ver plicht een aangiftebiljet aan te vragen (dus nKt aangeven, doch een aangiftebiljet aanvragen). Na ontvangst hiervan moet U na tuurlijk aangeven naar waarheid. Vergeet de directie U een biljet te sturen, ondanks Uw verzoek om toezending, dan gaat U vrij uit. 9. Vergeet vooral niet de ver wervingskosten, welke natuurlijk ten volle, doch bij onmogelijkheid om ze aan te tonen, tot maximaal 600.mogen worden afgetrok ken. 10. Premies van lijfrente (V. O.V. enz.) kunnen worden afge trokken. Het maximum is voor een vrijgezel 600.—, voor een gehuwde zcyider kinderen 1200 voor een gehuwde met kinderen maximaal 1800. 11. Heeft u in 1949 bijzondere inkomsten ontvangen, b.v. scha deloosstellingen, afkoopsommen enz., stelt u zich dan in verbin ding met een belastingconsulent, die u ongetwijfeld zal inlichten. Zou ik het hier moeten doen in deze rubriek, dan kreeg ik vast ruzie met de hoofdredacteur. Hetzelfde geldt voor liquidatie of overdracht van ondernemin gen. oprichten of liquidatie van firma's en N.V.'s. 12. Indien u in 1949 een be drijf bent begonnen en het boek jaar wijkt af van het kalender jaar, dan moet u over 1949 een geschat bedrag als winst aange ven. Hierover moet u echter eerst overleg plegen met de inspecteur. 13. Rijksbijdragen in oorlogs schade moeten als inkomen wor den aangegeven. De onderhouds kosten, voor zover zij nog niet zijn afgetrokken, mogen in min dering worden gebracht. 14. In bepaalde gevallen mogen uitkeringen aan familieleden wor den afgetrokken. 15. Als buitengewone lasten mogen onder bepaalde voorwaar den o.a. worden afgetrokken a. levensonderhoud van kinde. ren, ouders en naaste familiele den. b. kosten van ziekte, invalidi teit. sterfgeval, enz. Dit korte overzicht maakt geen aanspraak op volledigheid. De mogelijkheden en moeilijkheden zijn legio, vandaar dat het ge wenst is en ook veel voorde liger om uw aangifte eens met een belastingconsulent te bespre- ken, VAN LOON.

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 1