GEHEIME DIENST EN „ENGLUND-SPIEL" miWÏR Waalwijkse en Langsiraaise Courant DESKUNDIGE VOORLICHTING WAALWIJK Rapport der Parlementaire Enquêtecommissie Geen verraad maar soms ernstige fouten SNELLE VAKKUNDIGE AMSTERDAMSCHE BANK INCASSO-BANK VRIJDAG 21 JULI 1950. Uitgever YVaalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN DE ECHO m HET ZUIDEN 73e JAARGANG No. 59 Abonnement 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. SS. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. Eind vorige week heeft de Parlementaire Enquête commissie inzake het regeringsbeleid in de jaren 19401945 haar rapport gepubliceerd over de Neder landse geheime diensten te Londen, de verbindingen met het bezette gebied en het „England-Spiel". De resultaten van haar onderzoek omvatten in totaal drie boekwerken, samen 3000 pagina's druks. Het verslag bestaat uit 5 boeken, waarvan de eerste drie de inlichtingendiensten beschrijven, het vierde ver haalt van de verbindingen met het binnenlands ver zet en het vijfde het „England-Spiel" onder de loupe neemt. In haar inleiding zegt de commissie dat een specula tieve theorie, zoals b.v. de verraadstheorie, een betrek kelijk eenvoudige verklaring van het „England-Spiel" zou hebben opgeleverd. Aangezien het haar evenwel duidelijk was dat deze theorieën niet de gewenste opheldering brachten, was een zeer uitge breid onderzoek naar het fei telijk gebeuren in de nood lottige jaren 1942 en 1943 on afwendbaar. Dit onderzoek heeft er toe geleid, dat de commissie inderdaad een af doende verklaring heeft kun nen geven voor het feit dat een „England-Spiel" mogelijk is geweest. Het verheugt de commissie dat zij tot de con clusie is kunnen komen dat de gedachte aan verraad lou ter aan de fantasie van ver- schillendé auteurs is ontspro ten, zodat de mening als zou den bij het werk der geheime diensten onder de oorlog al leen de lagere menselijke in stincten, ook bij de overheid de doorslag hebben gegeven, uit de wereld kon worden ge holpen. Dit wil niet zeggen dat de commissie geen critiek zou de Nederlandse als bij de En- hebben. Integendeel, zowel bij gelse diensten zijn fouten, soms zelfs ernstige fouten, ge maakt en ook het beleid dei- Nederlandse regering ont komt niet aan haar critiek. Het heeft op het gehele ter rein der geheime diensten t.e Londen in de eerste jaren van de oorlog veel te wensen over gelaten. Tenslotte kwam het de com missie noodzakelijk voor, dat het grootse werk van velen der uitgezonden agenten en van de inlichtingen- en ande re verzetsgroepen die in het bezette Nederland zijn werk zaam geweest, in haar verslag beschreven zou worden en dat hun op deze wijze alsnog de hulde vaak een posthu- me hulde zou worden ge bracht, waarop zij recht heb ben. De geheime diensten te Londen. De commissie geeft aller eerst een uitvoerig overzicht van de geheime diensten die voor de Nederlandse regering te Londen hebben gewerkt. Zij neemt eerst de Centrale Inlichtingendienst (C.I.D.) onder de loupe en zij oefent op de organisatie hiervan ern stige critiek uit. De eerste agent die door de samenwer king van de Britse en Neder landse dienst in Nederland is geparachuteerd, is luitenant ter zee der 2de klasse L. A. R. J. van Hamel geweest. In de nacht van 27 op 28 Aug. 1940 is deze in Nederland aan gekomen en'op 14 October '40 werd hij gearresteerd bij zijn poging om per watervliegtuig vanaf het Tjeukemeer naar Engeland terug te keren. Hij had ondertussen een vrij be langrijke spionnage-organisa- tie opgebouwd. Hij is gefusil leerd. Na een beleid van enkele jaren, waaraan volgens de commissie elke lijn ontbrak, begon men in Mei 1942 met een reorganisatie van de C.I.D. Dit had echter tot ge volg dat er van 1 Juni tot 28 November 1942 in feite geen officiële Nederlandse inlich tingendienst te Londen heeft gefunctionneerd. Verbindingen met bezet gebied. Het boek dat hierover han delt geeft interessante be schouwingen over het werk, verricht over de z.g. Zweedse en Zwitserse weg, welk werk voor het verzet van enorme betekenis is geweest. De C.I.D. is er in de jaren 1940—1942 slechts in zeer ge ringe mate in geslaagd ver bindingen tussen Engeland en het bezette Nederland te on derhouden. Via Zweden is echter een behoorlijke ver bindingsweg tot stand ge bracht door de uitnemende samenwerking van de consul- generaal te Stockholm en de groep rondom de heer A. Oosterhuis, arts te Delfzijl. Deze was daartoe in staat door zijn goede relaties met de Groninger kustvaarders. Helaas werd omstreeks 23 Ju li 1943 de groep Oosterhuis grotendeels gearresteerd, zo dat deze belangrijke bron van inlichtingen wegviel. Een zelfde verbinding bestond via Zwitserland, waar dr. Visser 't Hooft in Genève woonde. De wijze waarop deze met zijn medewerkers in Zwitser land en Nederland de op dracht van de regering, na eigen initiatief, heeft uitge voerd, verdient naar het oor deel van de commissie de hoogste lof. Na de reorganisatie van de C.I.D. werd te Londen inge steld het Bureau Inlichtingen (B,I.). De commissie is van oordeel dat dit bureau er over het algemeen in geslaagd is het juiste type agenten te re- cruteren en dat het de uitzen ding van de agenten en de in structie van dezen naar be horen heeft voorbereid. In het vierde boek geeft de commissie een overzicht van de organisatie van de Engelse Secret Operations Executive (S.O.E.), die zich bezig hield met het voorbereiden en be vorderen van het verzet in de bezette gebieden en die daar tevens sabotage pleegde. Ook komt de „Flitspuit" ter spra ke, waarvan de uitzendingen zo werden verzorgd dat men in Nederland de indruk kreeg dat deze zender in bezet ge bied stond. Dit was echter niet het geval. Het was voor het grootste deel deductie- werk, gebaseerd op de gron dige kennis van de Neder landse toestanden van de he ren Laming en Sluyser. Dat de „Flitspuit" zo snel reageer de kwam hierdoor, dat de En gelsen via Stockholm binnen 24 uur de inhoud van alle Ne derlandse kranten telegrafisch doorkregen. Vervolgens komen nog twee bureaux ter sprake, n.L het Bureau Voorbereiding Terug keer (B.V.T.) en het Bureau Milit.Voorber. Terugkeer (M. V.T.), dat sinds Juli 1942 het eerste verving. Onder verant woordelijkheid van 't B.V.T. werden de eerste twee agen ten uitgezonden in het kader van het Plan-Holland, dat mislukte en dat later nog ter sprake komt. Tenslotte bespreekt de com missie nog de organisatie van het Bureau Bijzondere Op drachten (B.B.O.), dat op 15 Maart 1944 door de minister van oorlog in nauw overleg tijd lam te leggen, een aantal nog in Nederland werkzame C.I.D.-agenten te arresteren, waardoor ook het inlichtin genwerk werd lamgelegd, voorts een aantal groepen van de illegaliteit op te rollen en tenslotte de Nederlands- Engelse poging, door middel van de organisatie-Jambroes (het Plan-Holland) ter stimu lering van het verzet onder nomen, in de kiem te smoren. Het hoofddoel echter, n.l. de beantwoording van de vraag: „Wat zijn de militaire plan nen van de geallieerden ten aanzien van de invasie in West-Europa en met name in Nederland?" is niet bereikt. Hoe het werkte. Voordat 't „England-Spiel" begon, hadden de Duitsers al een aantal uit Engeland over gekomen agenten gearres teerd. Onder hen bevond zich de inlichtingen-agent Van der Reyden, die op 13 Februari 1942 werd gevangen genomen. Van deze hebben de Duitsers veel inlichtingen ontvangen over het code-systeem der En gelsen. Dit was geen verraad, want bij de opleiding op de Engelse scholen werd de agenten op het hart gedrukt dat zij bij gevangenneming door de Duitsers alles konden prijsgeven, desnoods hun co de, mits zij hun z.g. security- Duitsers dus hun „England- Spiel" speelden. Zo vingen de Duitsers het bericht dat Jambroes ge dropt zou worden op, zij kon den hem onmiddellijk arres teren en hadden hiermee de centrale figuur van 't Plan- Holland en de plannen zelf in handen. Ze bouwden de or ganisatie-Jambroes op papier op, terwijl in het kader van deze organisatie telkens wa pens en agenten werden ge parachuteerd, die de Duitsers prompt opvingen. Toen de Engelsen omstreeks de jaar wisseling 1942/'43 op terug keer van Jambroes begonnen aan te dringen, ensceneerden de Duitsers een ontsnapping via Frankrijk, die natuurlijk mislukte. Het einde. Eindelijk, omstreeks Juli 1943, begonnen de Engelsen de zaak minder te vertrou wen. Uit argwaan waren er al sinds 21 Mei geen agenten meer gestuurd en eind 1943 werd het volkomen duidelijk dat de S.O.E. door de Duit sers om de tuin waren geleid. Toen die bemerkten dat hun spel was uitgespeeld, stuur den ze een telegram van er kentelijkheid. Eén van de oorzaken dat 't „England-Spiel" uitraakte was een waarschuwing die op 23 Juni 1943 Engeland had be reikt en die afkomstig was van de heren Dourlein en Boogaart uit de gevangenis te Haaren. Dourlein ontvluchtte later met Ubbink uit Haaren, waarop Schreieder door een telegram de Engelsen in de waan probeerde te brengen Uw financiële transactie». uitvoering van Uw opdrachten. met de Engelsen werd opge richt. Als hoofd van dit bu reau nu werd generaal-majoor Van Oorschot benoemd, die goed thuis was in 't geheime dienstwerk en de commissie betreurt het alleen dat niet veel eerder van zijn diensten gebruik was gemaakt. Op de leiding van de andere bureaux heeft zij n.l. nogal critiek. Zij komt, wanneer zij het gehele werkterrein van het B.B-O- overziet, tot de conclusie dat het uitnemend werk heeft ge daan. Hierdoor ook werd het mogelijk de verzetsorganisa ties te voorzien van de bewa pening en het verdere mate riaal dat zij zo lang hadden ontbeerd. Het „England-Spiel' In het tweede deel van haar rapport geeft de enquête commissie een uitvoerig over zicht en een verklaring van het „England-Spiel" dat de Duitsers zolang hebben kun nen spelen (van Maart 1942 tot eind 1943) en al wat daar mee samenhangt. Aan het slot geeft zij dan een samenvat ting en haar conclusies. Om te beginnen concludeert het rapport dat het „England- Spiel" voor de Duitsers een succes is geweest in zoverre het hen in staat heeft gesteld^ de Engelse sabotage in Ne derland gedurende geruime check maar niet verrieden.. Dit systeem van 'n security- check was eenvoudig en on deugdelijk, want het bestond uit het foutief seinen van een bepaalde letter van het tele gram. Nu was er bij de zwak ke zendertjes der agenten al heel weinig kans dat een tele gram helemaal ongeschonden overkwam, maar bovendien liet de S.O.E. na de vereiste controle uit te oefenen op de checks en aan het uitblijven er van de juiste gevolgtrek king vast te knopen. De com missie meent dan ook dat deze zorgeloosheid als 't be gin van het „England-Spiel" moet worden beschouwd. Intussen was de agent Van der Reyden wel heel vlot met zijn inlichtingen, maar over eenkomstig zijn instructies gaf hij de security check niet af. Bovendien werd op 6 Mrt. de agent Lauwérs gearres teerd die ook zijn code afgaf, maar niet de security-check, en zich bereid verklaarde voor de Duitsers naar Enge land te seinen. Op 12 Maart 1942 vond de eerste uitzen ding door Lauwers onder Duitse controle plaats en hier mee was het „England-Spiel" begonnen. In de nacht van 26 op 27 Juni 1942 werd de B.V.T.- agent Jambroes uitgezonden met de marconist Bukkens. Het doel van hun uitzending was een organisatie op te bouwen om het Plan-Holland ten uitvoer te brengen. Dit plan was opgesteld in samen werking tussen S.O.E. en het B.V.T. en had ten doel het organiseren van een verzets beweging. Het zwakke punt van het Plan-Holland was hierin ge legen dat de hele uitvoering in handen van één persoon was gelegd, n.l. Jambroes. Wanneer deze dus door de Duitsers gevangen genomen zou worden, was het plan tot mislukking gedoemd. Boven dien zou de parachutei ing van Jambroes aangekondigd worden over een lijn, waar mee de Engelsen al enige tijd verbinding onderhielden met Nederland en waarover de dat zij naar de Duitsers over gelopen agenten waren. Via België, Frankrijk, Zwitserland en Spanje bereikten ze ten slotte in Maart 1944 Enge land. Hoewel niet vaststaat dat Schreieders „waarschu wing" daar begrepen is, wer den Dourlein en Ubbink door de Engelsen de eerste maan den ondervraagd en kwamen ze later in de gevangenis te recht! Een week na de inva sie werden ze ontslagen. De zelfde dag werd Dourlein ont heven van de rang van ser geant, die hij bij zijn uitzen ding als agent had gekregen en teruggesteld op zijn oor spronkelijke rang: korporaal konstabel. Ook Ubbink ver loor zijn tijdelijke rang van luitenant ter zee 3de klas en ging terug naar de koopvaar dij. 1 Januari 1946 werd Dourlein op de normale wijze bevorderd tot sergeant. Over dit alles is de com missie zeer slecht te spreken. Zij neemt graag aan dat door de marine de geldende bepa lingen ten aanzien van Dour lein op strikt normale wijze zijn toegepast, zodat hij met inachtneming daarvan inder daad niet eerder dan op 1 Jan. 1946 kon worden bevorderd tot sergeant. De commissie acht het echter onbegrijpelijk hoe men er ten tijde van de terugkeer van Dourlein toe is gekomen deze jongeman, die het gepresteerd had uit Haa ren te ontvluchten en daarna via België, Zwitserland (van waaruit notabene de militaire attaché inlichtingen van Dour lein en Ubbink aan Londen had doorgeseind), Frankrijk en Spanje naar Engeland te rug te keren, waarna hij vol komen ten onrechte veel moeilijkheden heeft onder vonden, zijn tijdelijke rang van sergeant te ontnemen. De commissie althans kan niet begrijpen dat er voor iemand met een dergelijke onderne mingsgeest en moed op dat ogenblik geen weg kon wor den gevonden om hem zijn rang van sergeant te laten be houden. Hoewel de omstan digheden met betrekking tot de rang van Ubbink anders lagen, is de commissie van mening, dat ook tegenover hem, wiens prestaties niet hebben ondergedaan voor die van Dourlein, een van weinig soepelheid getuigende hou ding is aangenomen. Evenmin is het de commissie duidelijk, waarom aan deze mannen geen onderscheidingen zijn toegekend. De betrokkken au toriteiten zijn hierbij, naar 't oordeel der commissie, in ern stige mate in gebreke ge bleven. Holand weer eens op zijn smalst. Met betrekking tot het „England-Spiel" is de com missie voorts van mening dat duidelijk blijkt, dat de Ab- wehr niet met alle kracht voor de nakoming van de door haar gegeven belofte, dat alle door het Spiel gevangen te nemen agenten niet voor de krijgs raad gebracht, althans niet ter dood veroordeeld zouden worden, is opgekomen. In tegendeel, veertig van hen zijn in September 1944 naar Mauthausen gevoerd en daar op een geraffineerde en beest achtige manier de dood inge jaagd. Waarschijnlijk hebben anderen elders hetzelfde lot ondergaan. Vervolgens maakt de com missie nog enkele opmerkin gen naar aanleiding van de activiteit van de verrader Van der Waals, die na de oor log zelfs door de Engelsen nog in Duitsland werd gebruikt, terwijl hij in Nederland over al door de justitie werd ge zocht. Wat 't zendverkeer betreft, acht de commissie het ge bruikte systeem niet juist. De agenten wil ze niet te hard vallen, omdat hun psychische weerstand al niet meer zo sterk was als ze onmiddellijk bij aankomst werden gearres teerd, terwijl het hun niet strikt verboden was hun code prijs te geven. De commissie heeft de stellige indruk dat lang niet alle agenten hun herkenningsteken hebben af gegeven. Radio Oranje heeft geen schuld aan de misluk king van de uitgezonden boodschappen, daar die geheel werden verzorgd door de En gelsen. De commissie sluit zich aan bij de mening van de deskun digen dat het betreurenswaar dige resultaat aan Nederland se zijde is veroorzaakt door gebrek aan kennis en inzicht. Wel is gebleken dat het bu reau M.V.T. voor 21 Mei 1943 geen waarschuwing heeft ge kregen dat het door de Duit sers misleid werd. Opzet bij de Engelsen zowel als verraad moeten uitgesloten worden, zoals uit het uitgebreide on derzoek is komen vast te staan. Naast de fouten die ook van Engelse zijde zijn begaan, is één van de belangrijkste on gunstige factoren ten tijde van het „England-Spiel". waar voor de verantwoordelijkheid mede voor de rekening van de Nederlandse regering komt wel deze, dat er in de tijd dat het „England-Spiel" werd ge speeld, nagenoeg geen inlich tingen-agenten meer in Ne derland waren. Het beleid toch, dat de Nederlandse re gering tot November 1942 te dien opzichte heeft gevoerd was zodanig, dat er van Mei 1942 tot November van dat jaar in feite geen Nederland se inlichtingendienst meer functioneerde en dat deze van Juli 1940 tot en met Mei 1942 slecht had gefunctio neerd, waardoor de zaak in laatstgenoemde maand geheel vastliep. De commissie ves tigt er de aandacht op, dat de Nederlandse regering voor Mei 1940 in gebreke is ge bleven om ook maar enige voorbereiding op dit gebied te treffen voor het geval zij ge noodzaakt zou zijn naar een ander land uit te wijken. Voor de goede gang van za ken bij het Bureau Inlichtin gen, dat na November 1942 de C.I.D. verving, komt voor de verantwoording van de minister van oorlog, de heer Van Lidt de Jeude. De troep bezetting van het B.V.T. en het bureau M.V.T. was onvol doende en hiervoor draagt op de eerste plaats de minister van Marine, de heer Furstner, de verantwoording. Na 15 September 1942 ressorteerde het bureau M.V.T. onder de heer Van Lidt de Jeude. Zo dra bleek dat er ongelukken waren gebeurd, werd de uit zending van agenten stopge zet en toen de omvang van de débacle bleek, werd 't hoofd van het bureau van zijn func tie ontheven. Ook het Bureau Bijzondere Opdrachten dat na 15 Maart de uitzending van TEL.-ADRES „ECHO". agenten met goed gevolg ver zorgde, werkte onder ver antwoordelijkheid van minis ter Van Lidt de Jeude. Het oordeel over het beleid van de ministers die verantwoor delijk waren voor de geheime diensten, geldt tot op zekere hoogte ook de minister-presi dent, de heer Gerbrandy. Samenvattend kan gezegd worden dat het beleid van de Londense regering inzake de geheime diensten niet is ge weest zoals het had moeten zijn. Overigens beseft de com missie ook wel de moeilijke positie waarin de Nederland se regering, geheel onvoorbe reid en afhankelijk van de Engelsen, verkeerde. Zij drukt tenslotte dan ook haar waar dering uit voor het werk dat na de oprichting van het B.I. en van het B.B.O. is gedaan. GESLAAGD. Op het te Utrecht gehouden examen slaagde Mej. Ria de Kort voor het diploma M.U. L.O. Ze genoot haar opleiding in Pensionaat Mariakroon te Culemborg. NIJVERHEIDSSCHOOL. Aan de M.T.S. te 's-Bosch behaalden de volgende oud- leeilingen der Nijverheids school voor Waalwijk en Om streken het eind-diploma af deling werktuigbouwkunde: J. Krielaars, Grotestraat; A. de Louw, Besoijensestraat; Theo v. d. Weijden, St. Cris- pijnstraat te Waalwijk en J. de Rooy, Oosteinde, Sprang. R.K. HUISHOUD- EN INDUSTRIESCHOOL. Slotbeschouwing. Hierin stelt de commissie de verantwoordelijkheid van het kabinet vast. Het Londen se kabinet heeft zich afzijdig gehouden 'van de kernproble men van de geheime diensten en ze niet in de ministerraad besproken. In het bijzonder echter wordt de verantwoor delijkheid gedragen door be paalde bewindslieden. De oprichting van de Cen trale Inlichtingendienst komt voor verantwoordelijkheid van de ministers van justitie, de fensie en buitenlandse zaken, derhalve van de heren Ger brandy, Dijxhoorn en Van Kleffens. De slechte gang van zaken bij deze dienst komt voor de verantwoording van de ministers van justitie, bin nenlandse zaken en van ma rine, dus de heren Gerbran dy, Van Boeyen en Furstner. Door de laatste wijzigingen van de leerplichtwet, die nog niet aan alle ouders bekend zullen zijn, is met ingang van 1 Januari 193U de leerplicht verlengd. Vanaf die datum zijn de kinderen leerplichtvrij na 8 leerjaren of bij de leeftijd van 15 jaar. Meisjes kunnen, na zes klas sen lagere school gevolgd te hebben, op de Huishoudschool komen, ongeacht de leeftijd. Dit heeft als voordeel dat zij, die verplicht zijn nog twee jaar school te gaan, deze kun nen benutten om naast het algemeen vormend onderwijs zich te bekwamen in naaien, patroontekenen, koken en huishoudkunde. Zij ontvangen hie» goed onderwijs, van daar toe speciaal opgeleide leer krachten in doelmatig inge richte leslokalen. Na twee jaar kan het ge tuigschrift (volgens de N.O.- wet) behaald worden. Met dit getuigschrift is toelating tot verdere opleidingen mogelijk, b.v. tot hulp in de huishou ding, naaister, coupeuse. Ouders, laat Uw dochter deze mooie opleiding volgen. Ze heeft er haar hele leven plezier van. Gaat U eens spreken met de directrice. Voor de spreek uren verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. VERENIGING VOOR HEEMKUNDE. De Vereniging voor Heem kunde voor de Langstraat en 't Land van Heusden en Al- tena zal een excursie houden op Zondag 23 Juli a.s. in de omgeving van het kasteel te Loon op Zand. Onderwerp: „Plantlore". De samenkomst is om 9.45 uur bij het kasteel. LIEDERTAFEL „OEFENING en VERMAAK" Naar wy vernemen heeft de Liedertafel na haar succes volle uitvoeringen van de laatste tijd een derde uitno diging ontvangen tot 't geven van een concert. Na Nieuwenhagen en Nij megen is thans Roelofsarends- veen aan de beurt. kiosk het volgende program ma uitvoeren: 1. Met Zwaard en Lans H. Starke - arr. J. Winter. 2. Leichte Kavallerie Fr. von Suppé - arr. J. Breffaux. 3. Hofballtanze J. Lanner - arr. Fr. Brehl. 4. Suite des Miniatures Jan Morks. Pauze. 5. Bandietenstreiche Fr. von Suppé - arr. Molenaar. 6. Tango Jalouzie Jac. Gade. 7. Vei'jaardagsserenade Paul Lincke 8. Jubel Kliinge Ernst Vebel - arr. Molenaar. Tot slot zal een groot tap toe uitgevoerd worden, dat ongeveer 25 minuten duurt. AGENDA. Zondag 23 Juli: half twaalf bijeenkomst dames en heren op het Raadhuisplein. ZOMERFEEST WAALWIJKS BELANG. Op 't Zomerfeest van Waal wij ks Belang op 15 Augustus, zal ditmaal het Avondconcert gegeven worden door de har monie „Aurora" uit Leerdam, het bekende, schitterend ge- uniformeerde gezelschap dat uit 57 executanten bestaat. Nadat het een mars door een gedeelte der gemeente ge maakt heeft, zal het op de AANBESTEDING. De uitslag van de 1.1. Woens dag in Hotel „De Twee Ko lommen" gehouden aanbeste ding voor het bouwen van een woonhuis aan boerderij voor rekening van de heer P. A. Boll te Doeveren, onder ar chitectuur van de heer A. v. Stokkum alhier, is als volgt: Bouwman, Genderen 17314 Vermeer, Waalwijk 15843 Gebrs. Kramer, Genderen J 15550 Wijnands, Waalwijk 15457 H. Kramer, Waalwijk 15450 Gunning volgens bestek. T.B.C.-VLUCHT WAALWIJK. Zoals we reeds meldden, houdt „de Postduif" in samen werking met het plaatselijk T.B.C.-comité op 6 Aug. een groot T.B.C.-conqpurs. Hier voor doen wij nogmaals een beroep op het publiek van Waalwijk om deze vlucht, waarvan de opbrengst geheel ten bate van het plaatselijk T.B.C.-comité komt, in alle opzichten te doen slagen. Door het comité zullen huis aan huis de nummers van de duivenringen waarmede de duiven worden geringd, te koop worden aangeboden voor 25 cent per nummer. Mooie prijzen zijn voor het publiek beschikbaar. Wanneer de duif die de ring draagt waarvan het nummer verkocht is een prijs wint op de vlucht, wijst hij hierdoor de winnaar van de prijs voor het publiek aan. Ieder koopt dus minstens één nummer van een duivenring als deze wordt aangeboden. Ook doen we nog een drin gend beroep op ieder die hier voor in staat is een ere-prijs beschikbaar te willen stellen om hierdoor de vlucht voor de liefhebbers zó aantrekkelijk te maken, dat deze zoveel mo gelijk duiven inbrengen om aan de vlucht deel te nemen, want op de liefhebbers komt het aan om zoveel mogelijk voor dit mooie doel af te kun nen dragen. Het comité stelt alles in het werk om ook voor die liefheb bers deze vlucht zo aantrek kelijk mogelijk te maken. Men kan deelnemen met oude en jonge duiven; inleg l.per duif, waarvoor deze dan naar alle prijzen meedin gen. Reeds kwamen mooie prijzen binnen, o.a. radio, keuken-uitzet, clubfauteuil, enz. enz. Deze worden dus niet in series vervlogen, maar door de commissie aangewe-

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 5