l Wijde Wereldl Waalwijkse en Langstraatse Courant UIT DE De huisvesting in woonoorden van gezinnen uit Indonesië. Indonesië De tegenslagen in Korea Niet verontrustend BRANDEND TAEJON NA STRAATGEVECHTEN Middelbare Vakschool VOOR DE LEDER- EN SCHOENINDUSTRIE TE WAALWIJK SLUITING CURSUS 194911950 AFD. ONDERWERK OVERGANGS-RESULTATEN MAANDAG 24 JULI 1950. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN DE ECHO\AI HET ZUIDEN 73e JAARGANG No. 60 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. Abonnement OPGERICHT 1878. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO". Met grote belangstelling 1 heeft heel het Nederlandse volk de reis gevolgd van het „ooievaarschip" Atlantis, dat bij aankomst in Nederland ruim 60 kleine passagiertjes meer telde, dan toen het uit Indonesië vertrok. Menigeen heeft zich afgevraagd: waar moeten al deze gezinnen uit Indonesië en de duizenden gezinnen die nog volgen zul len, in Nederland worden on dergebracht? In alle Neder landse gemeenten, steden zo wel als dorpen, worstelt men nog steeds met de woning nood. Waar zal men dan de ruimte vinden die nodig is om deze landgenoten uit In donesië huisvesting te ver schaffen? Ziedaar één van de grote problemen waarvoor de „co- ordinatie-commissie voor ,ge- repatriëerden", die kort ge leden uit vertegenwoordigers van vele ministeries werd sa mengesteld, zich geplaatst ziet. Deze commissie heeft ook andere taken: zij moet de regering adviseren over socia le bijstand, geneeskundige verzorging, arbeidsbemidde ling en onderwijskwesties ten aanzien van deze landgeno ten. Maar de moeilijkste taak is voorlopig wel die van de huisvesting. Ongeveer 60% van de re- patriërenden blijkt zelf voor huisvesting te kunnen zorgen bij familie-leden en kennissen in Nederland. De overigen worden, als zij in Nederland aankomen, voorlopig onder gebracht in een dertig-tal woonoorden en opvangcentra, die op verschillende plaatsen in Nederland zijn of nog wor den ingericht in voormalige D.U.W.- en andere kampen. Wij zijn in de gelegenheid ge steld een aantal van deze woonoorden te bezoeken en 't zal U zonder twijfel interes seren hoe de gezinnen uit In donesië zich daarin hebben geïnstalleerd. Door de autoriteiten is vooropgesteld, dat het gezins verband in ieder geval niet mag worden aangetast. Ieder gezin beschikt dan ook over enkele eigen apartementen. Er is in alle woonoorden één centrale keuken, die de voe ding verzorgt voor alle be woners. De menu's zijn met grote zorg samengesteld on der voortdurende controle van de voedingsraad. Er wordt op z'n „Hollands" gekookt omdat het gehele streven van de regering er op gericht is deze mensen volkomen in te passen in de Nederlandse sa menleving. En het blijkt dat deze Hollandse kost over het algemeen goed in de smaak valt, al is het natuurlijk on- begonnen werk om het ieder één naar de zin te maken! Zo was er b.v. in Woerden een vrouwtje, dat zich be klaagde over het feit dat er iedere dag worst op 't brood gegeven werd, terwijl ze niet van worst hield In Woerden zijn drie woon oorden ondergebracht. In hot voormalige militaire barak kenkamp aan de Singel wo nen 20 gezinnen. Elk van deze gezinnen beschikt over een woonruimte-oppervlak van 6x6 meter, verdeeld in een woonkamer en in twee of drie al naar gelang van de grootte van het gezin slaap- boxen. Er is voor eenvoudig meubilair gezorgd en dank zij de goede gaven van de Woer- dense bevolking konden in elk der woonvertrekken enkele wandversieringen worden aangebracht. Het tweede woonoord in Woerden is eveneens een ba- rakkencomplex, waarin 34 ge zinnen onderdak kregen. Bo vendien is een oude kazerne als woonoord in gebruik ge- 1 nomen voor 20 gezinnen. De soldatenkamers zijn met een voudige hulpmiddelen veran derd in woon- en slaapka mers. In Zeist is een 12-tal gezin nen gehuisvest in een grote en fraaie villa „Nuova". Dit opvangcentrum is bedoeld als doorgangshuis. In Nijmegen woont een 10- tal gezinnen van personeel der Koninklijke Marine in z.g. „nissenhutten", dat zijn zéér ruime tweekamerwonin gen, voorzien van vriendelij ke geveltjes, waarin het zeer goed wonen is en waarop menig jonggetrouwd echtpaar jaloers zou zijn! In Eist, waar het woonoord de naam draagt van „Snoode Hoek", wonen 21 gezinnen in z.g. Zwitserse woningen. En in Randwijk tenslotte zijn 19 marine-gezinnen onderge bracht in woonoord „De Haar". Dit waren enkele van de ruim 30 woonoorden die, dank zij de goede zorgen van de D.U.W. zeer goed bewoonbaar zijn gemaakt en waarin de gezinnen uit Indonesië zich over het algemeen zeer wel thuisvoelen, al blijft natuur lijk het verlangen bestaan naar een echte, eigen woning. Het verblijf in deze woon oorden is echter van tijdelij ke aard. Zo spoedig mogelijk wordt getracht voor deze ge zinnen blijvende huisvesting te vinden. De medewerking van gemeentebesturen en van particulieren is daarbij on misbaar. (Nadr. verboden). Hei gaat niet. De eenheidsstaat in Indonesië wil maar niet voor elkaar komen. Er zijn al talrijke conferenties gehouden tussen Djokja en Djakarta, maar 't gaat niet. De republiek Djokja stelt eisen, die de RIS-regering niet kan inwilligen. Al die eisen komen hierop neer Wij willen de baas spelen. En dat kunnen ze. Want Djokja heeft 't leger. Het is tijdens de Ronde Tafelconferentie de be doeling geweest dat er een natio naal leger zou komen onder be vel van de centrale regering. Ju. ridisch is dit ook zo. want de Sul tan van Djokja is minister van defensie. Maar deze man komt ook uit Djokja, zodat de macht in handen van de republikeinen is. Met al dit politieke gekrakeel zakt Indonesië steeds verder weg in de poel van ellende. Een sa rong kost nu 200 gulden en een baadje de helft. Een overhemd idem. een ei kost 50 cent. Een busje melk 7.50. Het rijden van een auto kost ca. 70 cent per ki lometer en de chauffeur die er in zit, is gekleed voor een 1200 gul den. Goeiendag Maar dit weerhoudt de Indone sische instanties er niet van on telbare grote auto's te rijden en en 'n 420.000 ambtenaren te hou den. Een begroting wordt dan ook maar niet gemaakt. Het voornaamste is dat er een eenheidsstaat komt met de Djokja-bonzen als big boss. DE ZAAK WESTERLING. Westerling zal, indien hij wordt uitgewezen, kunnen gaan waar hij wil. Dit heeft de Engelse minister van koloniën aan Wes- terling's advocaat medegedeeld. Dat is maar gelukkig voor Wes terling, want erg prettig is het blijkbaar niet in een Indonesische gevangenis. Een van Westerling s medewerkers is er tenminste na een verblijf van slechts 14 dagen „overleden De KNIL-militairen. allen van het Korps Speciale troepen, zijn op het eiland Onrust door de Nederlandse krijgsraad te velde veroordeeld tot straffen variëren de van 10 maanden tot 1 jaar. De zé kerels zitten nu voor een daad, die zij zelf zagen als iets goeds, n.l. de bestrijding van de T.N.I., wat ze al 4 jaar hadden gedaan. Maar ja, wie kon nu de politiek van de Nederlandse re gering volgen En het zijn weet Ambonnezen die de dupe zijn. De Amerikaanse troepen, of liever de strijdkrachten der Vere nigde Naties, die op het Koreaan se schiereiland zijn ingezet, heb. ben tot heden niets anders dan terugtrekkingen gekend. Dit heeft in de vrije wereld de grootste verwondering, in Ame rika zelfs critiek op de eigen strijdkrachten gewekt. Een Ame rikaanse bevelhebber in Korea werd vervangen. Dat de Noord- Koreaanse communisten de rivier de Koem zijn overgetrokken en er in geslaagd zijn een bruggen hoofd te vormen, heeft de wereld min of meer met schrik vervuld. Toch zijn al deze communisti sche successen niet verontrustend. Men moet bij het bestuderen van het slagveld in Korea met ver schillende factoren rekening hou den. Daar is allereerst het falen van de Amerikaanse inlichtingen dienst. Het blijkt nu dat men niet op de hoogte was van de uitste kende bewapening en de goede geoefendheid van de communis ten. De geheime dienst had dat MOETEN weten en kon het ook weten, want men was door de Zuid-Koreanen meerdere malen gewaarschuwd. Om onbegrijpelij ke redenen heeft men aan die waarschuwingen niet de aandacht geschonken, die ze verdienden. Ten tweede: Toen de aanval op Zuid-Korea begon, was er geen enkele Amerikaanse soldaat. Bovendien, ook in Korea geldt de eerste klap is een daalder waard. Bij elke aanval is het suc ces aanvankelijk aan de zijde van de agressor. De aanval van von Rundstedt in de Ardennen in 1944 en de aanval van de T.N.I. op Djokja op 1 Maart 1949 zijn er de voorbeelden van. De Noord-Koreanen vonden alleen de zwakke Zuidelijke le gers met inferieur materiaal te genover zich. Dat de Amerikanen in enkele dagen tijds een volle dige infanterie-divisie uit Japan overbrachten, verdient zeer zeker alle lof. Hier toonden zich even wel de fouten van de geheime dienst. De bewapening van deze divisie was niet opgewassen te gen de kracht van de communis tische wapens. Echter bleken niet alleen de wapens onvoldoende te zijn, ook de Noordelijke infante rist bleek beter getraind. En het is nu eenmaal zode infanterie beheerst het slagveld. Ten derde is er het enorm moeilijke terrein, nagenoeg zon der goede wegen. Daardoor wordt de aanvoer van materia len, voedsel en munitie ten zeer ste bemoeilijkt. Het geaccidenteerde terrein maakt ook het gebruik van straal, vliegtuigen bij slecht weer prac- tisch onmogelijk. Nochtans is 't optreden van de troepen der U.S.A. succesvol ge weest. Ogenblikkelijk is vastbe raden opgetreden tegen de com munistische agressor en ze heb ben de strijd tegen de tijd gewon nen. Het is nu wel zo ver dat voldoende materiaal regelmatig naar Korea komt. Wij twijfelen er dan ook niet aan of de aanval van de Noorderlingen is zo goed als tot staan gebracht, ook al zou er plaatselijk nog wat tegenslag zijn. Dat is evenwel niet veront. rustend. Een locale strijd als deze is bij Mac Arthur en zijn mannen zeker wel in goede handen. S. Actie tegen Ambon. De strijdkrachten van Soe- karno hebben het eilandje Boeroe in de Molukken-zee bezet. Waarschijnlijk het eer ste rond Ambon. De legerlei ding in Djakarta is blijkbaar van plan Ambon geheel te isoleren. Ambon zelf zal mo gelijk niet rechtstreeks wor den aangevallen. Bij de gevechten op Boeroe zijn de Ambonnese militairen die door de R.I.S. waren in gezet, overgelopen naar hun landgenoten. Dit is logisch en wij hadden ook niet anders verwacht. De voornaamste vraag in deze is: Hoe moet dit aflopen? Het is duidelijk dat de mili taire actie tegen de Republiek der Zuid-Molukken lijnrecht ingaat tegen de besluiten, be treffende 't zelfbeschikkings recht, van de Ronde-Tafel conferentie; zelfs Prof. Rom- me vindt dat zo. Goed. daar is het ieder wel mee eens. Maar wat doen wij er nu aan? Nederland kan metterdaad niets doen. Het moet bij woorden blijven en die worden dan ook wel ge zegd volgens minister Van Maarseveen. Maar die zijn blijkbaar niet voldoende, want de R.I.S. trekt er zich niets van aan. Misschien zou den wij de kwestie aan de Veiligheidsraad kunnen voor leggen. Nou, wij hebben niet zo'n prettige ervaring opge daan in Lake Succes. Toch zullen we hier terecht moeten komen, indien wij inderdaad iets ten gunste van Ambon zouden ondernemen. En dat zijn we aan Ambon toch wel verplicht. DE EENHEIDSSTAAT IN INDONESIë. Volksvertegenwoordiging en autonome provincies. De minister van voorlich ting der Republiek Indonesië, de heer Wiwoho, heeft nu aan Aneta medegedeeld dat op al le punten overeenstemming werd bereikt, behalve op het punt van de functie van vice- president van de eenheids- De toekomstige volksver tegenwoordiging van de een heidsstaat zal bestaan uit alle leden van de volksvertegen woordiging der R.I.S.uit alle leden van de senaat, uit alle leden van het werk-comité van het K.N.I.P. en uit de le den van de republikeinse ho ge adviesraad. Autonome provincies zullen zijn: Noord-, Midden- en Zuid Sumatra (drie provincies), West-, Midden- en Oost-Java (drie provincies), Oost-Inclo- nesië (drie provincies, n.l. Ce lebes, de Molukken en de Kleine Sunda-eilanden), ter wijl Borneo eveneens een pro vincie zal vormen. Hoofdstad van de eenheids staat zal voorlopig Djakarta zijn. „Titoïsten, Trotzkiïston en gelegenheidsaanhangers". 3. Stakingen moeten in W. Duitsland worden uitgeroe pen en onrust moet er worden veroorzaakt. Pieck berispte de West- Duitse communisten, omdat zij zulke geringe resultaten boekten tegen de „propagan da der bezettende mogend heden". De organisatie der West-Duitse politieke partij moet hechter worden en de politieke bedrijvigheid in de Britse, Franse en Amerikaan se bezettingszones van Duits land moet toenemen. Onder de aanwezigen be vonden zich ook 4000 Oost- Duitse communistische afge vaardigden. Iedere maal, wan neer Pieck het woord „Sta lin" gebruikte, verhieven zij zich met de nauwkeurigheid van automaten, van hun zetels en riepen met een geestdrif tige climax in hun stemmen: „Stalin, Stalin, Stalin". KEURING LICHTING 1952. zichtelijke overweg omstreeks i kwart voor negen wilde pas seren, greep de locomotief van de goederentrein de wagen in de rechterflank. De cabine van de bus werd geheel in elkaar gedrukt, stoelen wer den ontzet, rondvliegende glasscherven vergrootten de aangerichte ravage. De chauf feur werd ernstig aan de borst gewond, de conductrice liep een hersenschudding op, een vrouw en een jongetje bra ken een been, een man een arm. Andere passagiers lie pen inwendige verwondingen en snijwonden op; twee man nen werden vrij ernstig aan het hoofd gewond, bij een ander schoot de arm uit het lid. OMROEPVERENIGINGEN CONTRA NIEUWSBLAD. Zijn Radio-programma's literaire creaties? „Als de wet niet tot onrecht dwingt DOOR COMMUNISTEN BEZET. De brandende en door gra naten geteisterde stad Taejon is Woensdagavond j.l. in han den der communisten geval len. Dit geschiedde na felle straatgevechten, waarin 12 rode tanks buiten gevecht werden gesteld door nieuwe 8,75 centimeter bazooka's. Een tank werd door de comman dant van de vier en twintigste Amerikaanse infanterie-divi sie, generaal William Dean, persoonlijk buiten gevecht ge steld. Hierna is van Dean niets meer vernomen. Er is alle kans dat hij met een klei ne eenheid is afgesneden. De achterhoede van zijn divisie moest spitsroede lopen door een valleiweg ten Zuidoosten van Taejon, en in jeeps, trucks en per trein trachten te ontsnappen aan de zich snel sluitende communistisch tang. Gevreesd wordt dat een trein met gewonden in handen van de vijand is gevallen. Op één punt slaagden de communisten er in de weg naar het Zuidoosten af te snij den. Een gepantserde verken- nings-eenheid van het 21ste regiment slaagde er echter in de weg weer vrij te maken. Tegen de avond verhoogde de vijand de druk op de inge graven Amerikanen, die mu nitie-gebrek kregen. De Noord-Koreanen slaag den er in om de weg op an derhalve kilometer ten Zui den van de stad nog eens te blokkeren. Twee machinege weren bestreken de vallei, door welke de terugtrekken de Amerikanen moesten gaan. NIEUWE TROEPEN VOOR MAC ARTHUR. Van de zijde van het leger der Verenigde Staten is mee gedeeld, dat eenheden uit alle zes legerdistricten der Ver enigde Staten de aanzegging hebben gekregen naar 't Ver re Oosten te vertrekken. Het aantal en de omvang der een heden werden niet onthuld. Verwacht wordt dat deze me dedeling betekent, dat aan zienlijke versterkingen naar MacArthur zullen worden ge zonden. Voorts worden „alle geor ganiseerde grondeenheden van de mariniersreserve in actie ve dienst" (in totaal 47000 man) opgeroepen. Ook de luchtmacht heeft een aantal reserve-eenheden opgeroepen. PIECK ROEPT WEST- DUITSE ARBEIDERS OP TOT STAKINGEN EN HET ZAAIEN VAN ONRUST. Wilhelm Pieck, de 74-jarige president van de Oost-Duitse republiek, hield Donderdag de openingsrede op 't te Ber lijn begonnen congres van de onder communistische leiding staande „Duitse Socialistische Eenheidspartij" (S.E.D.). Gemeld wordt dat ook een toelating van Oost-Duisland tot de Kominform zal worden besproken. Wilhelm Pieck bracht in zijn toespraak vooral 3 pun ten naar voren: 1. Versteviging van 't Oost- Duitse „nationale front", dit als inleiding tot het bereiken van „Duitsland's eenheid". 2. De gelederen der S.E.D. moeten worden gezuiverd van Op 29 Augustus a.s. zal de keuring van de ingeschreve nen voor de dienstplicht van de lichting 1952 een aanvang nemen. In tegenstelling met vorige jaren, toen de keuring steeda twee dagen vergde, zal de keuring voortaan zoveel mogelijk slechts één dag in beslag nemen. De keuring zal in twee ge deelten plaats vinden. In het eerste gedeelte, tijdvak 28 Augustus 1950 t.m. 31 Januari 1951, worden gekeurd de in geschrevenen, die vóór 1 Au gustus 1932 zijn geboren. In het tweede gedeelte, tijdvak 1 Februari 1951 tot aan het einde der zitting, worden ge keurd de ingeschrevenen die zijn geboren op een datum, vallende in het tijdvak van 1 Augustus t.m. 31 December 1932, alsmede zij, die eerder zijn geboren, maar nog niet zijn gekeurd tijdens het eer ste gedeelte van de zitting. Deze bepaling is aldus vast gesteld om te voorkomen, dat te jeugdige personen voor de militaire dienst zouden wor den gekeurd. Tijdens deze zitting worden bovendien zoveel mogelijk alsnog gekeurd de ingeschre venen van oudere lichtingen, die de keuring reeds hadden moeten ondergaan, doch om de een of andere reden nog niet zijn gekeurd, alsmede zij, die tijdens de vorige zitting tijdelijk ongeschikt zijn ver klaard, met dien verstande, dat zij, die in het kalender jaar 1949 voor de eerste maal zijn gekeurd, in December a.s. hun tweede keuring moeten ondergaan en degenen, die in het kalenderjaar 1950 voor de eerste maal zijn gekeurd, in Mei 1951 voor de tweede maal ter keuring moeten verschij nen. ZILVERGELD EN ZINK GAAT VERDWIJNEN. De oude zilveren kwartjes en vierkante nikkelen stui vertjes en de in de oorlogs jaren uitgegeven zinken kwartjes en stuivers zullen met ingang van 15 Augustus a.s. buiten omloop worden gesteld. Van die datum af zul len alleen die kwartjes en stuivers gangbaar zijn, die het jaartal 1948 of een later jaar tal dragen. Van 15 Augustus tot en met 15 November zul len de buiten omloop gestelde munten nog kunnen worden ingewisseld bij de postkanto ren, bij- en hulppostkantoren en poststations. POLITIE ARRESTEERT WEER EEN IIAMSTERAAR. De Rotterdamse politie heeft een banketbakker, C. H. v. B., gearresteerd wegens hamste ren. De man vreesde blijkbaar in slechte tijden, die hij zag aankomen, van zijn gebak al leen niet in leven te kunnen blijven. Hij had dan ook een winkelvoorraad thee, zeep, fietsbanden, olie, rookartike len en lederwaren ingeslagen. Bovendien vond de politie nog een bus zilvergeld. Alles is in beslag genomen. Is een radio-programma ,een creatieve schepping" of is het nieuws zonder meer? Dat was de vraag, waar het Woensdagmiddag om ging in de zittingszaal van de Zwolse Rechtbank. De N.V. Kampei- Nieuwsblad was in kort ge ding gedagvaard door de 4 grote omroepverenigingen (A.V.R.O., V.A.R.A., K.R.O. en N.C.R.V.) omdat het Kam per Nieuwsblad, ondanks de aanschrijving van de omroep organisaties om er mee op te houden, was doorgegaan met het publiceren van de verkor te radio-programma's. President was Mr. J. Mil- ders, griffier Mr. J. L. Rijn dorp, voor de omroepvereni gingen trad op Mr. P. J. Wit- teman te Hilversum en voor de N.V. Kamper Nieuwsblad Mr. B. P. van der Veen te Leeuwarden. Procureur was Mr. Ch. J. V. Kors te Deven ter. Dit was de bezetting in het zo op het oog nogal ge moedelijke spiegelgevecht, dat door de beide raadslieden werd geleverd. Maar achter dit juridische steekspel ging een vraagstuk van groot al gemeen belang schuil. Het ging er namelijk om, of de omroepverenigingen, met de Auteurswet in de hand, de bijna twee millioen Neder landse radio-luisteraars kun nen dwingen, een abonnement te nemen op één van de om- roepgidsen, omdat de radio programma's, die daarin zijn opgenomen, beschermd wor den door de Auteurswet en niet mogen worden overge nomen door nieuwsbladen. Dat was de principiële vraag, waarop de President Woens dag a.s. een antwoord zal moeten geven. Het feit, dat de omroepverenigingen aan de nieuwsbladen niet en aan de dagbladen wel overname van de radio-programma's toe staan, is daarbij een bijkom stige, doch zeer pikante bij zonderheid. SLECHTHORENDEN UIT HUN ISOLEMENT VERLOST Geslaagde proef in Rotter dams Victoria Theater. In het Victoria Bioscoop theater aan de Bergweg te Rotterdam wordt deze week een proef genomen welke het merendeel der bezoekers niet zal opvallen, doch die onge twijfeld grote belangstelling zal trekken van de zijde dei- Rotterdamse slechthorenden. In dit theater is een proef installatie aangebracht, wel ke slechthorenden, die in het bezit zijn van een hoor-appa- raat met ingebouwde luister spoel, in staat stelt het pro gramma, los van in de om geving optredende geluiden, ongehinderd te volgen. Op vallend hierbij is, dat de slechthorenden daarbij niet aan een bepaalde plaats in de zaal zijn gebonden. Zij kun nen overal plaats nemen waar zij dit wensen, zonder dat de werking van hun hoorappa- raat daardoor nadelig wordt beïnvloed. Hiermede is een oplossing gevonden voor het grote na deel, dat slechthorenden niet of moeilijk aan het openbare leven konden deelnemen. Voortaan'zullen zij kerkdien sten, concerten, vergaderin gen en bioscoopvoorstellingen kunnen bijwonen als ieder an der. Voorwaarde hiertoe is slechts dat het gebouw is uit gerust met een, overigens wei nig kostbare en gemakkelijk aan te brengen installatie, be staande uit een eenvoudige versterker, gecombineerd met een onzichtbaar langs de zaal wand aangebrachte draad. Door deze draad wordt een magnetisch veld opgewekt, dat in de luisterspoel van het hoorapparaat wordt opgevan gen en het de slechthorende mogelijk maakt, de muziek of het gesproken woord zonder inspanning te volgen. Het is de eerste maal dat deze proef in ons land wordt genomen. De resultaten van de eerste dag leverden 't be wijs, dat het isolement voor de slechthorenden is verbro ken, zoals hun reacties uit wezen. BOTSING EIST 15 GEWONDEN. Een autobus van de Gel derse Tramweg-maatschappij is Donderdagochtend op een onbewaakte overweg tussen Eelde en Eibergen met een goederentrein in botsing ge komen. De locomotief, die door de schok uit de rails werd geworpen, sleurde de bus nog een tiental meters mee, waarna de wagen in een sloot terecht kwam. Dertien passagiers, de chauffeur en de conductrice moesten min of meer ernstig gewond naar en kele ziekenhuizen worden overgebracht. Toen de bus de vrij onover- L.l. Donderdag had de jaar lijkse bijeenkomst plaats ter ge legenheid van de uitreiking der getuigschriften, de bekendmaking der overgangsexamens enz. aan de Middelbare Vakschool. Wij achten 't van algemeen belang hierop uitvoerig terug te komen, 't Spijt ons ten zeerste dat wij niet in de gelegenheid waren dit ver. slag en de resultaten var. het schooljaar in ons nummer van 1.1. Vrijdag op te nemen. Bij de opening der bijeenkomst sprak de directeur, Ir. Roelofs- Heyrmans ongeveer als volgt Het is mij een groot genoeggen U allen hier welkom te heten. Speciaal verheugt het mij, dat de voorzitter en verschillende leden van het bestuur hier door hun aanwezigheid van hun belang stelling in alles wat de school be treft, doen blijken. Ook de aan wezigheid van de heren, die door de Federatie van Schoenfabrikan ten werden afgevaardigd, om met ons te beoordelen in hoeverre ge durende dit leerjaar het onder wijs in de machinale schoenfabri- cage vruchtbaar was geweest, stel ik zeer op prijs. Dat zowel de le der alsook de schoenindustrie ie der jaar enige vertegenwoordi gers aanwijst, om aan het mon deling examen deel tc nemen, is voor ons, d.w.z. voor de leraren en mij, een duidelijk teken, dat deze industrie meent er belang bij te hebben, dat het onderwijs op onze school aan de te stellen ei sen voldoet. Deze interesse op zichzelf geeft ons al een gevoel van bevrediging, maar bovendien aan de andere kant vormt deze samenwerking met de industrie één van de bronnen, waaruit de school de gegevens voor n goede aansluiting aan de praktijk put. Tot het vorige jaar toe waren bij de uitreiking van de getuig schriften aanwezig twee klassen van de afd. Machinale Schoen- fabricage, die resp. een getuig schrift voor Bovenwerk en On derwerk hoopten te ontvangen en één klas van de afd. Lederberei ding, welke laatste cursus slechts één jaar duurde. Bij de overgang naar het M.N.O., dus sinds 1 September 1949, werden de af delingen Bovenwerk en Onder werk omgezet in één tweejarige cursus met één getuigschrift van de afd. Mach. Schoen fabricage aan het einde van het tweede jaar, terwijl de cursus van de af deling Lederbereiding van één tot twee jaar werd uitgebreid. Gedu rende het leerjaar, dat vandaag beëindigd wordt, zijn dus twee eerste klassen volgens het nieuwe leerplan opgeleid, maar deze leer lingen kunnen pas een getuig schrift van de school verwerven na het 2e leerjaar. Vooruitlopend op deze be kendmaking kan ik nu al wel zeg gen, dat er bij deze overgang naar de 2e klasse op beide afde lingen slachtoffers gevallen zijn. Sommige slachtoffers hebben dat onpleizierige resultaat te danken aan onvoldoende werklust, maar er zijn er ook bij. die het tegen woordige onderwijs van de M.V. L.S. niet hebben kunnen volgen door onvoldoende capaciteiten in de exacte en technische vakken, welke juist een belangrijk gedeel te van de uitbreiding van dit on derwijs uitmaken. In dit eerste jaar is al wel zeer duidelijk ge bleken. dat de leerlingen de nu door de school op wettelijke gronden bij de toelating verlang de vooropleiding hard nodig heb ben en dat deze toelatingseisen dus zeker niet overdreven zijn, want de leerlingen, die in dit eer ste overgangsjaar nog niet geheel aan deze eisen voldeden, moesten ondanks de door de leraren gege ven speciale hulp, over goed.'

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 5