LANDBOUW DONGEN GAAT FEEST VIEREN DeChinese Papegaai DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 24 JULI 1950 DE WONDERLIJKE AVONTUREN VAN KOPPIE KOPIJ. NIJVERHEIDSSCHOOL tV\et een rijk gevarieerd programma viert Dongen zijn 600e verjaardag FEUILLETON vermogens beschikken en zich zeer inspannen om een behoor lijk resultaat te bereiken. In verband hiermede ineen ik er goed aan te doen hier nog eens bekend te maken, dat de leerlingen bij toelating tot de school het diploma Mu lo B dienen te bezitten of moeten zijn overgegaan van de 3e naar de 4e klasse van een normale H.B.S., terwijl alleen voor candidaten met praktijk-ervaring (verkregen op Nijverheidsschool of in 'n bedrijf) de mogelijkheid open staat een toelatings-examen te doen. De heren schoenfabrikanten wijs ik bovendien nog eens op het overzicht van hetgeen de school met de nieuwe opleiding denkt te bereiken, dat hun door hun Vak groep in de z.g. „Korte berich ten" No. 24 van 25 Maart 1950 is toegezonden en waarin deze toelatingseisen duidelijk staan vermeld. Het kleine aantal leerlingen dat hier wel aanwezig is, omdat zij menen te mogen verwachten, dat zij vandaag een getuigschrift zul len ontvangen, heeft de cursus Onderwerk gevolgd, welke dit jaar voor 't laatst gegeven werd. Immers de leerlingen, die gedu rende het vorige leerjaar 1948/ 1949 de afd. Bovenwerk van de Rijksvakschool gevolgd hadden, dienden ook na de overgang naar het M.N.O. in de gelegenheid ge. steld te worden, om het getuig schrift Onderwerk te verkrijgen. Het hun nu uit te reiken diploma heeft dan ook een enigszins bij zondere vorm, want hierin wordt gesproken van de afd. Onder werk van de voormalige Rijks vakschool (immers de Rijksvak school bestaat nu niet meer), waardoor het nodig werd op de achterkant een toelichting aan te brengen, waaruit blijkt, dat deze getuigschriften geheel gelijkwaar dig zijn aan diegene, welke de Rliksvakschool gedurende vele jaren heeft uitgereikt. Het verheugt mij tot deze klas als geheel hier te kunnen zeggen dat er goede resultaten zijn be reikt. Er is in het algemeen met enthousiasme gewerkt en dat is ook tot uiting gekomen tijdens de praktijklessen, want onder de daar vervaardigde schoenen be vinden zich exemplaren, die ge zien mogen worden. Wij hebben dan ook niemand het getuig schrift behoeven te onthouden. De heren hebben het zelfs gepres teerd een record te forceren, want er kunnen twee praedicaten zeer goed worden gegeven en dit is in mijn tijd nog niet gebeurd, maar van de andere kant geeft dat mij tevens aanleiding om ieder van hen afzonderlijk toe te roepen Denkt nu niet. dat gij er daar mede bent. De school heeft u ve le richtlijnen gegeven als een ba sis, waarop gij kunt vertrouwen, maar welke gij zeker niet als een eindpunt moet beschouwen. Want ieder bedrijf, dus ook datgene, waar gij in de toekomst zult werkzaam zijn, heeft zijn eigen speciale moeilijkheden, zowel op organisatorisch als technisch ge bied. Daarbij is het dus aan U om de hier verkregen kennis aan te passen aan de daar heersende omstandigheden en deze boven dien verder te ontwikkelen. Wan neer gij daarnaar streeft, dan zult gij pas de bedrijfs- of afdelings leider zijn, zoals de school zich die wenst en heeft trachten te ontwikkelen, maar dat zal u te vens noodzaken steeds te blijven studeren en experimenteren. Zon der blijvend initiatief komt gij er niet. Degene, die niet meer zoekt naar iets beters, raakt achter bij zijn concurrenten. Bij deze werk zaamheden, die u tot een bedrijfs leider in de beste zin van het woord zullen maken, wens ik u namens de school veel succes. Houdt de naam van de school hoog, maar weest er aan de an dere kant van overtuigd, dat uw leraren altijd bereid zullen zijn u in uw verdere loopbaan met raad en daad terzijde te staan. Daarna werden door de direc teur de getuigschriften en pun- tenlijsten uitgereikt als volgt 1. J. A. Spekking, Lichtenvoor de. praedicaat zeer goed. 2. H. H. Sengers Jr., Voorburg, praedicaat zeer goed. 3. J. M. Mateijsen, Waspik, praedicaat goed, zeer goed. 4. J. A. H. Smulders, Tilburg, praedicaat goed. 5. A. J. C. Aquina, Kaatsheu vel, praedicaat vrij goed, goed. 6 en 7. M. Kemmeren, Kaats heuvel, praedic. vrij goed. goed. 6 en 7. G. v. d. Berg, Gelder- malsen, praedic. vrij goed, goed. 8. J. P. M. Verschure, Tilburg, praedicaat vrij goed, goed. 9. H. C. Blankers, Breda, praedicaat vrij goed, goed. 10. J. C. Lourijsen, Dongen, praedicaat vrij goed, goed. 11. A. A. L. Govaerts, Baarle- Hertog (B.) praedicaat vrij goed, goed. 12. J. J. B. M. Aarts, Gilze, praedicaat vrij goed. 13. F. G. J. van Hilst Herent hals (B.) praedicaat voldoende. Na de uitreiking van de bij de getuigschriften behorende cijfer lijsten, welke de directeur verge zeld deed gaan van een persoon lijk woord tot ieder van de ge slaagden, sprak de voorzitter van het bestuur van de school, burgemeester Lainbooy, de ver- trekkenden toe in ongeveer de volgende bewoordingen Het is wel zeer pleizierig, dat deze laatste cursus, waarbij het oude leerplan van de Rijksvak school werd gevolgd, zo goed is verlopen. Dat is prettig voor u zelf, voor directeur en leraren en ook voor de industrie. Want in de industrie, waarbij jullie werk zaam zullen zijn, is hier in Ne derland een belangrijk kapitaal geïnvesteerd en in de economisch moeilijke tijd.'die wij nu beleven, zal het die industrie dus veel in spanning kosten om zich te hand haven. Het zou wel eens zo kun nen zijn, dat als de tijden op eco nomisch gebied nog moeilijker worden, dat dan alleen die be drijven het kunnen houden, die beschikken over krachten, die in staat zijn steeds weer opnieuw verbeteringen in product en in werkwijze aan te brengen. Daar om vond hij de aansporing van de directeur in die richting zeer belangrijk en hij vertrouwde, dat juist de verkregen goede resulta ten een kenteken ervoor vorm den, dat zij steunpilaren voor hun toekomstige bedrijven zouden kunnen worden. Bovendien kreeg spr. door die goede resultaten het vertrouwen, dat zij ook het ini tiatief zouden bezitten om zich naast een goede technische basis, waarvoor het verkregen getuig schrift van de v.m. Rijksvak school een waarborg vormde, ook door eigen studie op 't hogfcre plan van ontwikkeling zouden bren gen, dat hun in dat opzicht ge lukkiger opvolgers door het vol gen van het leerplan van de M.V.L.S. zouden kunnen ver werven. Spreker was er van over tuigd. dat zij daarbij veel steun van de leraren van de school zouden ontvangen, want juist uit de wijze, waarop deze leraren de te geven stof wisten te behande len, bleek, dat zij in het M.N.O. thuishoorden. Het was bij alle be sprekingen, die aan de overbren ging van de school naar het M. N.O voorafginqen, steeds prettig te merken, dat de directeur daar geheel van overtuigd was. Ten slotte wenste spr. alle geslaagden nog eens geluk met het behaalde resultaat en voegde daar zijn bes te wensen voor hun toekomst aan toe. Hierna dankte de heer Spek king namens de leerlingen, direc teur en leraren voor alle inspan ning, die zij zich voor hen ge troost hadden en hij wendde zich daarbij speciaal tot de heer Ma teijsen. omdat deze leraar in het begin van de volgende cursus de dienst met pensioen zal verlaten. Hij wekte zijn medeleerlingen op om de band, die zich gedurende de cursus tussen hen had ge vormd, in het verdere leven te bewaren. Daarna bezocht het gezelschap de ingerichten tentoonstelling van de gedurende dit cursusjaar door de leerlingen vervaardigde pro ducten, waarbij de kwaliteit en het uiterlijke van vele aanwezige leersoorten en schoenen de be wondering van de gasten op wekte. Des namiddags om 2 uur werd de uitslag van de aan de leerlin gen van de M.V.L.S. afgenomen overgangsexamens bekend ge maakt met de volgende resulta ten AFD. LEDERBEREIDING. Bevorderd naar de 2e klasse. H. M. Beerens, Waalwijk: J. W. T. Boons. Kaatsheuvel; Th. A. M. Bos, Waalwijk; Han Swie Khinq, Malang (Indonesië)L. F. T. M. Mallens, Kaatsheuvel: J. W. G. A. J. Nienhuis, Niime- cien H. H. A. Pelckmans, Rijen: W. J. R. D. v. Ronsel, Turn hout fR.)W. M. C. Roes Delft: G. J. M. Termeer. Oirschot; J. T. Theeuwes Rijen (met lof). Afgewezen 1 AFD. MACHINALE SCHOENFABRICAGE. Bevorderd naar de 2e klasse A. J. Bergmans, Waalwijk; W. C. Bink, Gilze; J. A. M. v. Bladel, Waalwijk; P. J. W. Ey- sermans, Helmond: G. G. A. v. Iersel, Waalwijk:: C. A. Koenen Dongen: Liem Dhiam Hoen (met lof) Medan (Indonesië); C. G. A. Roosen, Oisterwijk; H. J. A. Tabbers, Waspik; J. P. F. Ver meer. Udenhout; P. M. Vermeu len, Dongen. de ingerichte tentoonstelling van „Vlug, Jantje, kom mee!" zei Koppie, toen zij buiten stonden. „Weet jij waar me neer Primeur is?" „Neen, maar hij heeft mij opgebeld en gezegd, dat ik jou in café „Knolraap" kon vinden. Hij had een belang rijke boodschap voor hem, zei hij, maar omdat hij zelf door die tweede bankroof geen tijd had om te komen, heeft hij mij gestuurd. Wat had je voor een boodschap?" „Die man in die geverfde auto dat was de kastelein", zei Koppie. kerkelijke viering is bijna al les openlucht-werk. „EEN SPEL VAN EEUWEN". „Een spel van eeuwen" noemde Broeder Eymard het openluchtspel waarin hij de periode van 13501500 uit de geschiedenis van Dongen in beeld bracht, maar waarin hij ook een rijke fantasie aan het werk liet. Dit zal het hoogte punt moeten vormen van de festiviteiten en meer dan aan andere programma-punten wordt hier moeite en zorg aan besteed. De bekende man van het lekenspel, dhr. Anton Sweers, houdt vele repetities per week met de 200 dillet- tanten uit de gemeente, die dit spel in de mooie tuin ach ter villa „Vrede-oord" zullen gaan uitbeelden; 35 spreken de rollen zijn er. Dan is er nog het jeugd- openluchtspel „De gelaarsde kat" dat door jong-Dongen o.l.v. Cees Griffioen gebracht zal worden. SPORTFEEST. Zoals we zeiden wordt op de eerste dag van de feest viering die zal duren van 12 t.m. 20 Augustus het nieuwe sportpark geopend, waar voet balvelden, hockey-terreinen, tennisbanen enz. zijn, en er zal gevoetbald worden door Dongen en R.A.C., en door P.S.V. en Willem II, door R.K.T.V.V. en D.E.S.K. en door de Korte Dikke en Lange Dunne Dongenaren. Aan de sport is trouwens een heel groot gedeelte van het programma gewijd. Er wordt op 12 Augustus ge hockeyd, op 14 Augustus zijn er sportwedstrijden en zeep kisten-races voor de jeugd, op 16 Augustus zijn er Schutters wedstrijden om het kampioen schap van Dongen, dan is er een grote wandelwedstrijd (behendigheidstocht); 17 Au gustus is er een tafeltenrxis- tournooi en 19 Augustus een springconcours op het terrein van de heer Otjens en wieler wedstrijden. Op Zondag 20 Aug. heeft men na motor wedstrijden en zwemwedstrijden als waardig slot van de sportieve festivi teiten een Internationaal Hen- gelconcours in het Wilhelmi- na-kanaal, waarvoor maar zou dat Dat is toch zeker zijn zaak „Dat zou het moeten zijn maar dat is het niet. Een bepaal de transactie met mijn vader is er mee gemoeid, Ken je iemand van de Garfield Bank „Een van mijn beste vrienden is daar kassier. Maar je weet hoe die lui zijn net harde eieren. We kunnen het daarom toch wel eens proberen." Zij gingen samen naar de mar meren voorhoven der Garfield Bank. Spike had een lang, ernstig gesprek met zijn vriend. Toen riep hij Bob er bij en stelde hem voor. „Aangenaam", zei de bankier. „U begrijpt wel, dat wat Spike voorstelt, tegen alle regels ingaat. Maar als hij voor u instaat ge loof ik wel... Wat wou u eigen lijk weten „Madden is hier Woensdag ge weest. Wat is er toen gebeurd „Ja, Madden is hier Woensdag geweest. We hadden hem in twee jaar niet gezien, zodat we er van opkeken. Hij ging naar de brand vrije kluizen en bleef daar een poos." „Was hij alleen „Neen, niet alleen", antwoord de de bankier. „Zijn secretaris, Thorn, die wij heel goed kennen, was bij hem. Ook een klein man netje van middelbare leeftijd hem herinner ik me niet duide lijk." „Juist. Hij ging dus naar zijn kluis. En verder De bankier aarzelde, „Hij heeft zijn kantoor in New-York ge seind een vrij grote som te depo neren voor ons op de Federale Reserve Bank meer mak ik u werkelijk niet zeggen." „Moet je mij vertellen", antwoordde Jantje doodleuk, „dat wist ik ook wel. Maar wat zou dat?" Nu werd Koppie toch echt boos. Wat was die Jantje dom. „Maar snap je dat dan niet, Jantje? Dan heeft die kaste lein toch iets met die bank rovers te maken!" Jantje krabde zich eens ach ter de oren en zei toen lang zaam: „Daar zeg je zoiets, Koppie! Dat is nog zo gek niet bedacht! Maar wat doen we nu?" Koppie begon hard te lopen liefst 1400 inschrijvingen zijn binnengekomen. OUD-DONGEN. In Oud-Dongen is ook van alles te doen. Natuurlijk ie dere avond bal en verder 13 Augustus volksdansen door de Gorsselse boeren, diverse cabaret-voorstellingen door Variété Gerzée uit Rotterdam. Er zal gevendelzwaaid wor den door de O.L. Vrouwe Schutse uit Elshout en dan zijn er de concerten door „Musis Sacrum" en „Aurora" uit Dongen zelf, door de Phi lips Harmonie uit Eindhoven, door de St. Janskapel uit Til burg, door de Harmonie „De Unie" uit Breda, door de Kon. Harmonie „De Eendracht" uit Raamsdonk en door de Kon. Harmonie „Concordia" uit Loon op Zand. Er is ook een massaal concert door de Ge mengde Zangvereniging, het Mannenkoor en de Harmonie uit Haarsteeg. Ook op kerkelijk gebied viert men dit 6e eeuwfeest. Zo zal er op Zondag 13 Au gustus in de drie Parochie kerken een plechtige H. Mis met assistentie worden gece lebreerd, terwijl in de Ned. Herv. Kerk eveneens een dankdienst zal worden gehou den. Op Maandag 14 Augustus zijn er jeugdmissen. Op Dinsdag 15 Augustus, de feestdag van Maria Hemel vaart, zal de nieuw gebouwde bidkapel in de tuin van villa „Vrede-oord" plechtig worden ingezegend en worden toege wijd aan O.L. Vrouw van Fa- tima. De Maria-predicatie zal gehouden worden door Mgr. Dr. Koenraadt, Vicaris van 't Bisdom. DE K.J.M.V. PRESENT. Tegelijk met deze verjaar dagsfestiviteiten zijn er in Dongen gedurende deze feest- week de grote Jonge-Midden- stands-evenementen van 1950. Zo wordt van 14 t./m. 18 Augustus de Nationale Lei ders week georganiseerd; op 18 en 19 Augustus zijn er de studiedagen, terwijl Zondag de 20e de grote K.J.M.V.- landdag wordt gehouden. Die dag zal ook de Pauselijke In ternuntius in ons land Mgr. Giobbe Dongen bezoeken en er een Pontificale Mis cele breren. ,,U hebt hem die grote som uitbetaald „Dat zeg ik niet. Ik vrees, dat ik al te veel heb gezegd." „U bent heel vriendelijk", ant woordde Bob. „Ik beloof u dat u er geen spijt van zult hebben. Dank u wel. Hij en Bristol gingen weer de straat op. „Dank voor jc hulp, Spike", zei Bob. „Ik moet weg." „Weggeworpen als een oude jas klaagde Spike. En dat vlak voor de lunch." „Het spijt me. Op een andere keer. Ik moet me haasten. Daar ginds is het station, nietwaar? Het beste hoor! „Tot ziens", zei Spike. „Ver dwaal niet.'" Uit de trein van elf uur stap te een heel andere Charlie Chan. Hij was nu gekleed, zoals Bob hem in San Francisco had gezien. „Hallo, je ziet er piekfijn uit" zei de jongen. Chan glimlachte. „Voel mij weer eerbierwaardig", verklaarde hij. „Heb Barstow bezocht en be hoorlijke kleding opgedolven. Geen koken vandaag: dit maakt mijn leven zeer schoon." „Begon Madden ruzie te ma ken, toen je heen ging „Hoe kon hij zulks doen Ik vertrekken voor hij wakker wor den, briefje met vreemde woor den aan deur leggen. Ongetwij feld is zijn hart zwaar, hij denken ik ben gedeserteerd voor eeuwig. Blijde verrassing voor hem, als Ah Kim naar oud nest terugke ren." „Nu Charlie, ik heb het al druk gehad", zei Bob. Hij verhaalde zijn werkzaamheden van die mor gen. „Toen de baas op de ranch en dikke Jantje dribbelde met kleine pasjes en hijgend en blazend met hem mee. „Eerst naar de krant!" zei Koppie, „ik heb nieuws! Ik weet waar die dieven de buit verstopt hebben. En dan gaan wemaar verder kwam Koppie niet, want uit 'n grote blauwe auto, die vlak langs hen reed, sprong een man, die Koppie beetpakte en in de auto gooide. De man klapte 't portier achter zich dicht en voor Koppie goed en wel be greep wat er gebeurd was, reed de auto in snelle vaart weg. U ziet het, 't programma is er een met een zeer rijke ver scheidenheid, en nog hebben wij niet alles kunnen opnoe men, zo bijv. een hobo-con cert door Jaap Stotijn in de St. Laurentiuskerk op Zondag 20 Augustus. Inderdaad, Dongen gaat een verjaardag vieren die men niet licht zal vergeten. Beschadigen van knollen bij het machinaal rooien. Nu de pootaardappelen weer gerooid moeten worden, dit jaar vermoedelijk een bijzon der kostbaar product, is het punt van beschadiging wel zeer belangrijk geworden. Machinaal rooien gaat snel en geeft daardoor een belang rijke arbeidsbesparing. Maar bij vele machines wordt de gerooide knol nog ernstig be schadigd door de ijzeren on derdelen van transportbanden welke de aardappelen naar de laadbak opvoeren. Juist hier lean rubber-bekleding uit komst geven. In Australië be helpt de boer zich vaak reeds door de wanden van trans- portgoot en laadbak, waar de poters tegen aan gegooid wor den, met losse vellen rubber., b.v. oude auto-binnenbanden, af te schermen. Het beste is echter wanneer al het ijzerwerk met rubber bekleed wordt, ook de ijzeren staven, waaruit de transport band of ladder is opgebouwd, te bekleden. Daar treedt immers steeds de grootste beschadiging op als gevolg van het schudden om de overtollige aarde te ver wijderen. Het is begrijpelijk, dat juist de tere pootaardap- pel hier ernstig beschadigd en dus waardeloos kan worden. Een ieder zal begrijpen, dat een bekleding met zachte veerkrachtige rubber de op lossing van het probleem be tekent. Het is en blijft vreemd, dat nog zovele rooimachines niet van deze eenvoudige bescher ming voorzien zijn. terugkwam, moet hij uit elke po rie geld gezweet hebben. Ik zeg je, Holley heeft gelijk. Hij is in handen van afpersers." „Schijnt zo", gaf Chan toe. „Hier is nog een gedachte. Mad den heeft man vermoord en vreest ontdekking. Hij raapt grote som geld bij elkaar, zodat hij kan vluchten als noodzakelijkheid op komen, met overvloed van geld, tot zaak boven zijn hoofd in stukken springt. Hoe is dat „Waarachtig best mogelijk" gaf Bob toe. „Het zijn te overwegen", ant woordde Chan. „Stel u nu voor, dat wij huisbewaarder in zijn lo kaliteit bezoeken." Een gele taxi bracht hen naar de Oranjebos Avenue. Chai\'s zwarte ogen schitterden, toen zij door de vrolijke, mooie stad tuf ten. Toen zij in de schaduw der peperbomen de geliefkoosde laan der millionnairs in reden, be schouwde de speurder de grote huizen met ontzag. „Indrukwekkend schouwspel voor iemand, die werd geboren in hutje met rieten dak, aan kant van modderrivier", verklaarde hij. „Rijke mensen leven hier gelijk keizers. Brengt het hun tevreden heid 7" „Charlie", zei Bob, „ik ben erg bezorgd over het geval met die huisbewaarder. Als hij ons eens aan Madden verklapt Dan is 't gedaan met ons." „Dan zinken wij, geen lucht bel toont waar. Maar wat zei ik Wij wagen veel en hopen op stralend geluk." „Is het werkelijk nodig met hem te gaan praten Wordt vervolgd. WAALWIJK Excursie naar de „R.I.M.I." Begunstigd door prachtig weer vertrokken Donderdag j.l. om 9.45 uur vanaf ons schoolgebouw de 2de en 4de klas bankwerkers voor een excursie naar de „Kromhout"- kazerne te Utrecht. In tegenstelling met andere excursies behoefden wij hier zelf niet voor een vervoer- gelegenheid te zorgen, maar werden we met twee auto's uit Utrecht van school ge haald. Het was 11.45 uur dat wij aan de „Kromhouf'-kazerne arriveerden, waar direct werd begonnen met het versterken van de inwendige mens in de keurig ingerichte cantine van de kazerne. Om 1 uur werd met de ex cursie begonnen. Eerst wer den wij allen naar de filmzaal gebracht, waar kapitein Van Dijk het gezelschap welkom heette en o.m. uitleg gaf wat „R.I.M.I." betekent. R.I.M.I. dan betekent Reparatie In richting Materiaal Inspectie en is een afdeling van 't leger ons door de Engelsen na de bevrijding gebracht. Het doel van de R.I.M.I. is bekwaam, technisch, geschoold personeel te vormen dat in staat is alle reparaties aan instrumenten, auto's, motoren, tanks en ge schut, kortom aan al het ma teriaal van het leger te kun nen verrichten. De jongelui die hiervoor worden opgeleid hebben allen reeds een diploma ambachts school in hun bezit en beko men na hun opleiding bij de R.I.M.I. na het afleggen van 'n examen een certificaat van vakbekwaamheid, hetwelk hun bij terugkomst in 't bur gerleven van groot nut zal zijn. Het zijn allen dan ook gewoon dienstplichtigen. Na deze uitleg van kapitein v. Dijk vertelde deze ons nog wat we alzo te zien zouden krijgen en begon de eigenlij ke excursie onder leiding van een luitenant. Het was meer een soort am bachtsschool, verdeeld over diverse gebouwen op het ka zerne-emplacement. Lesloka len waarin theorie-vakken zoals gereedschapsleer, Nat.- en Werktuigkunde, technisch schetsen enz. werden onder wezen, alle vakken, die ook op de ambachtsschool worden gegeven. Vervolgens werden de prak tij klokalen bezichtigd, waar ook weer ongeveer dezelfde werkzaamheden werden ver richt als op een ambachts school en waar de verder ge vorderden geweren, kanonnen enz. repareren. Tot slot werd de modellen- kamer bezocht, waar diverse auto-motoren, versnellings bakken, as-aandrijving en vele andere interessante modellen stonden opgesteld. Alle mo dellen waren gedeeltelijk in doorsnede, zodat alles duide lijk te zien was. Aardig was het voor de jon gens om onder de verschillen de modellen enkele aan te treffen die op onze school in bewerking waren geweest om er de doorsnede van te ma ken, waaraan zij zelf gewerkt hadden. Vervolgens werden wij naar Soesterberg gebracht, 't voor malige vliegveld, doch thans als auto-park in gebruik. Dui zenden leger-auto's in diverse soorten stonden hier keurig opgesteld, nieuwe, maar ook oude, die hier weer bruikbaar werden gemaakt. Om 4.30 uur werd de terug reis aanvaard, doch daar kwam het pech-duiveltje een spaak in het wiel steken, of beter gezegd de motor onklaar maken van één der auto's. Nadat was overgestapt in een andere wagen, kon na een op onthoud van pl.m. een uur, de terugtocht werkelijk wor den begonnen. Precies kwart voor 8 arri veerden wij weer voor ons schoolgebouw te Waalwijk, waarna een ieder, na van een prettige en leerzame dag te hebben genoten, weer huis waarts keerde. Vrijdag werd in België de nationale feestdag geviei'd. Men trok er echter met grote drommen op uit om deze in Nederland „het eiland der goedkoopte" te gaan viex-en. Canada zal 10.000 solda ten zenden voor Korea, Thai land 4000, Nicaragua 1000; de West-Europese mogendheden zijn niet bij machte iets ten deze te doen. De K.V.P. heeft in Weert een Kaderdag gehouden om zich te bezinnen op de nieu we omstandigheden. Voor het smokkelen van 150.000 paar nylonkousen zijn 5 personen in Amsterdam veroordeeld tot straffen va- riëi*ende van 400 gulden boete tot 3 maanden gevangenis straf en IVz jaar rijkswerk inrichting. Tijdens een kort maar hevig onweer dat Vrijdag bo ven de gemeente Weerselo woedde, is een 40-jarige vrouw, die zich buitenshuis bevond, door het hemelvuur getroffen en op slag gedood. Het slachtoffer laat 4 kinde ren na. Op de 22e Mei van het jaar 1350 verkocht de mach tige groot-grondbezitter Willem van Duyvenvoorde de Heerlijkheid Dongen aan zijn dochter Beatrijs, die huwde met Heer Roel of van Dalem. Vrouwe Bea trijs en Heer Roelof w erden de eerste Heer en Vrou we van de heerlijkheid. En deze datum wordt dan beschouwd als de geboortedatum van de gemeente Dongen. ALS HET MAAR NIET REGENT Dongen is eigenlijk ouder dan 600 jaar, maar wij vinden 600 jaren toch al een zeer respectabele leeftijd, vooral wanneer men dan in aanmer king neemt dat de gemeente in genen dele al ouderdoms- verschijnselen vertoont. In tegendeel, men heeft zelfs al le sporen die zouden kunnen wijzen op een hoge ouderdom zorgvuldig uitgewist. Alleen de oude Laurentiuskerk her innert aan vroegere tijden. Neen, Dongen is, wat ka- x-akter en aanzien betreft, een bloeiende gemeente. Er is een goede industrie; nu ja, deze is momenteel ook onderhevig aan bepaalde crisisperikelen, maar welke schoenen maken de en leer looiende gemeente is dat niet. Ook wat aanzien betreft mag Dongen er zijn: aantrekkelijk, fris, netjes. Neen, oud zou men de ge- xrieente niet noemen. Men had reeds heel wat grootser plannen in het hoofd, die een meer toepasselijke viering van deze verjaardag beoogden; maar ja, alweer die tijdsomstandigheden Deze plannen moeten dan wel phenomenaal geweest zijn, want zoals de viering nu zal zijn, verdient die zeker ook het praedicaat groots. Even een korte samenvat ting: Een groots openlucht spel, de officiële opening van een prachtig sportpark, een jeugd-openluchtspel, een in oude stijl opgetrokken Oud- Dongen, het optreden van volksdansers, vendelzwaaiers, een aantal goede concerten, een hengelconcours, een gran dioos vuurwex-k. Als het maar niet gaat re genen, want behoudens de VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN door EARL DERR BIGGERS. 60). „Wilt u me morgen weer ont moeten „Ik zal u altijd graag morgen weer ontmoeten. Chan en ik ko men uw kant uit. Waar kunnen we u vinden Ze zei dat ze om één uur in het film-atelier zijn zou eri met een vrolijk „Adieu" verdween zij. Bob ging naar binnen en had een rustige nacht in het hotel. De vol gende morgen, na het ontbijt, her innerde hij zich, dat een oude academievriend. Spike Bristol, in Pasadena wonen moest. Het te lefoonboek verschafte hem zijn adres en Bob ging hem opzoeken. De vriend bleek werkzaam te zijn op een bankkantoor, ter opluiste ring. „Zo zo, verkoop jij tegenwoor dig obligaties", zei Bob na de be groeting. „Ja ik had de keus tussen dit en vaste goederen" antwoord de Bristol. „Een poosje heb ik ge weifeld. Tenslotte koos ik dit baantje." „Natuurlijk", lachte Bob. „Alle heren van ons jaar kiezen de obli gaties. Hoe gaan de zaken „Best. Alle oude vrienden ko pen van me." „O, nu weet ik, waarom je zo blij was me te zien." „Dat was ik ook. We hebben enige mooie eerste hypotheken van zes „Ik geloof het graag je mag ze houden ook. Ik ben hier voor zaken, Spike, particuliere zaken. Houd tussen je tanden wat ik ga zeggen." „Mijn gebit is niet best", zei Spike opgewekt. „Maar de tand arts „Een tandarts raak je ook niet aan me kwijt dank je. Spike, ken je P. J. Madden?" „Nu erg dik zijn we niet samen. Hij heeft me nog nooit te eten gevraagd. Maar natuur lijk kennen wij, grote geldman nen, elkaar allemaal. En 'n paar dagen geleden heb ik Madden 'n dienst gedaan." „Verklaar je nader." „Het moet tussen ons blijven. Madden kwam hier, Woensdag morgen, met voor honderd tien duizend dollar aan verkoopbare obligaties, en die hebben we de zelfde dag voor hem verkocht. En hem contant betaald ook." „Juist wat ik weten wilde, Spike. Ik wou graag eens praten met iemand van Madden's bank, over wat hij daar Woensdag ge daan heeft." „Wie ben je Sherlock Hol mes „Nu Bob dacht aan Chan. „Ik ben verbonden aan de poli tiemacht tijdelijk". Spike begon te fluiten. „Ik kan je dit wel zeggen hout het in 's hemels naam voor je dat Madden in grote zorgen zit. Op het ogenblik logeer ik bi/' hem op zijn ranch in de woestijn en ik heb reden te geloven, dat hem geld afgeperst wordt." Spike keek hem aan. „En wat

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 6