HL JpoJii h Uit Nieuwkuijk's verleden. p DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 28 JULI 1950 IVOROL Geelt aan Uw tanden nieuwe Glans If; V V irj DUIVENSPORT TENNIS De watersnood van Nieuwkuijk in 1880 De heer Schellen beant woordde vervolgens de vra gen van verschillende aard, die hem door de leden werden gesteld en gaf practische tips voor de uitvoering van het winter-programma. Daarna kreeg de spreker van deze avond, de heer J. Toorians uit Loon op Zand, het woord. Zijn causerie, ge titeld „Heemkunde", werd door de leden met veel inte resse aangehoord en was wer kelijk zeer belangwekkend. Spr. behandelde allereerst de betekenis van het woord „heem", en wees er op dat dit woord, voorkomend in alle Germaanse talen, thans nog veelvuldig voorkomt m plaatsnamen, waar het dan „huis" of „plaats" betekent, zoals bijv. in Heemstede, Go- rinchem, Doetinchem en nog andere namen. De heemkunde werd door spr. in drie onderscheidene delen verdeeld, die echter nauw met elkaar zijn verbon den, en wel: aardrijkskunde, geschiedenis en natuurlijke historie, waarna een kort overzicht van ieder dezer drie factoren volgde. Vervolgens wees spr. op t bestaan van folklore, de ken nis daarvan vormt ook een deel van het werk der Ver eniging. Hij wees hierbij o.a. op het bestaan der Gilden, die uit de noodzaak, een schutse te zijn voor de kerk, ontston den, terwijl zij eerst op de tweede plaats militaristisch moesten worden gezien. Vele interessante bijzonder heden vernamen wij nog, o.a. omtrent de Romeinse heer wegen in Brabant, waarvan er verscheidene hier in de buurt hebben gelopen. Met de belofte deze wmtei een lezing met lichtbeelden te houden voor onze Vereniging, nam spr. afscheid en mocht hij een hartelijk applaus der leden in ontvangst nemen, waarna de voorz. een dank woord uitsprak. De volgende agenda-punten (K.R.O.-actie en Kerststal actie) werden, in verband met het reeds gevorderde uur, snel afgewerkt, waarna de voor zitter de vergadering sloot met de christelijke groet. RIJWIELEN EN BAGAGE NOG PER TREIN. Ten behoeve van de reizi gers, speciaal de vacantiegan- gers, zij medegedeeld dat het vervoer van rijwielen en ba gage nog per trein kan ge schieden. Echter de eerste weken slechts bij wijze van proef. Loont het de moeite niet, dan zal ook van dit ver voer worden afgezien. Slechts op de Stations Waalwijk en Geertruidènberg worden rijwielen en bagage aangenomen. AANRIJDINGEN. Dinsdag reden een autobus van de fa. M. en een vracht auto van de fa. T. bij 't pas seren van een auto, die langs het trottoir aan het Laagein de geparkeerd stond, op el kaar in. Beide wagens werden beschadigd, doch persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Woensdag ramde een lu xe personenauto, bestuurd door A. J. uit Tilburg, even eens aan het Laageinde, een boerenkar van A. L. uit Dru- nen, die niet voldoende uit week. De auto kwam er met wat indeukingen van af. BURGERLIJKE STAND WAALWIJK. Geboren: Gerdina A. M., dv. N. A. Smits-Brouwer Jan B., zv. A. Dekkers-van Ballekom te Loonopzand Henrica C. A. C. M., dv. M. H. W. van den Nieuwenhuij- zen-v. Rijswijk Goverdina J., dv. Th. P. Kelder-Berg- mans Martina J., dv. A. Couwenberg-v. Es te Loon op Zand Cornelis J., zv. N. J. v. d. Velden-Blok Gerard M„ zv. A. Bakkeren-Faro Adriana H., dv. A. v. Dongen- Verduijn te Sprang-Capelle Gerardus J. M„ zv. W. P. v d. Steen-Thomas Anto- nius A. M., zv. P. van den Tillaart-Leijtens Wilhel mus M., zv. M. J. Klijn-van Bavel Johannes C. W., zv. W. A. Broeders-Klerks. Overleden: Geen. (herplaatsing wegens fou tieve naar.i in vorige opgave) overleden: Johanna v. d. Sanden, 73 j., echtg. van P. v. Woensel. Huw.-aangiften: D. J. Var- ga 28 j. en J. A. J. Jansen 22 j., beiden te Waalwijk - A. v. d. Lee 38 j. en A. G. Schoemans 46 j., beiden te Waalwijk C. Penning» 55 j. en H. J. M. Barendregt 66 'j„ beiden te Waalwijk. Gehuwd: A. L. van de Leur 32 j. en E. E. van den Broek 23 j., beiden te Waalwijk R. Labordus 34 j. en M. A. v. Osch 26 j., beiden te Waal wijk. Ingekomen: A. J. G. Smet- sers van Tilburg W. J. J. A. Mahieu van Maastricht J. F. T. v. Huiten van Maas tricht J. Blok van Woer den M. T. J. Stallen van Geertruidenberg M. A. H. M. F. Lambooy van Vaals M. T. A. v. Bommel van Rot terdam A. M. Ambags van Steenbergen M. A. J. T. Verwiel van Den Haag G. J. Laurijsen van Dongen J M. G. Danckaert van Indo nesië C. F. I. v. d. Meijs van 's-Bosch A. J. E. v. Bladel van St. Mich. Gestel J. J. Maijers van Drunen H. J. P. Peters en gezin van Zuilen J. Boksma van Heusden H. T. A. Geurtz en gezin van Heusden M. H. Kanters van Tilburg. Vertrokken: P. Merks naar •s-Bosch J. H. G. Tissen naar Sprang-Capelle G. P. v. Heeswijk naar Vlijmen A. J. M. Domen naar Dongen P. v. Oorschot naar Vlij men C. A. M. Maas naar Gilze c.a. J. M. v. Peer naar Geertruidenberg C. J. Verhoofstad naar Australië. AAA OPGEDRAGEN. Het bouwen van een woonhuis voor de schoenfabriek Martino te Kaatsheuvel is opgedragen aan de Fa. Gebrs. v. d. Hoven, aanne mers te Kaatsheuvel. De architect is A. v. Huiten te Waalwijk. K.A.J. Stcrrit 1950. Hebt ge al ingeschreven voor de K.A.J. Sterrit 1950, die Zon dag 6 Augustus door mooi-Bra- bant wordt verreden? Niet? Doe het dan vlugl Zondag 30 Juli a.s. houdt de Sterrit-Commissie weer zitting in het Patronaat te Kaatsheuvel en te Berkdijk van 11.30 u. tot 1 u. Doet allen mfee, Aan de sterrit van de K.A.J.! Vestigingsdiploma. Tot heden slaagden voor het Vestigingsdiploma van de Han delsavondcursus van de R.K.M.V. de dames: Jo v. d. Hoven, Tini Brekelmans, Mietje de Jong. Anny Luijten, Jo Pepping en Luus van Riel en de heren B. Beerens, A. Meeuwse, M. Oerlemans, M. Pe ters, H. Robben en C. Rofelen. De examens worden voortgezet. Herwonnen Levenskracht. Zaterdag en Zondag j.l. werd de jaarlijkse speldjesdag van Her wonnen Levenskracht gehouden. De totale opbrengst was 254.74. Tafeltennis N.V.R De N.V.R. organiseerde een nederlaag-tournooi, dat a.s. Za terdag 9 Juli zijn beslissing krijgt door de ontmoetingen B.S.M.— T.E.K.O. en K.A.T.—R.K.C. De eerste van deze twee ontmoetin gen heeft plaats om half vijf en de tweede om half acht. De prijs uitreiking zal omstreeks half 10 volgen. Er wordt voor deze laat ste beslissingswedstrijden veel be langstelling verwacht. Duivensport. Dé K.P.V. hield Zondag j.l. een wedvlucht met oude duiven van uit Bordeaux. De duiven werden Zaterdag j.l. om 1.55 u. n.m. ge lost bij Z.-W. wind. De afstand was 857 km. De le duif arriveer de Zondag om 9.23.5. De laatste prijswinnende duif om 2.9.29. u. n.m. De uitslag was: 1 G. Vos: 2, 4, 5 A. v. Kuijk: 3, 16 G. v. d. Linden: 6. 8 A. Snoeren Hil: 7 J v d Linden Hoofdstr.; 9 A. Snoe ren Dongenseweg: 10 Jac. Klerkx: 11 A. Treffers: 12 P. van Wan- rooij: 13, 14, 18 A. Schrauwers: 15, 21 D. Mateijsen: 17. 20 J. v. Riel: 19 P. Zijlmans: 22 A. Pij nenburg. Het oefenprogramma van Desk. De oefenwedstrijden van Desk, als voorbereiding voor de komen de competitie, vangen in de ko mende maand aan. Zondag 6 Au gustus gaat Desk 1 startten met n huldigingswedstrijd tegen Unitas I in Heusden. De Zondag daarop wórdt deel genomen aan het tournooi om de Zilveren Schoen te Waalwijk. Volgens nog niet bevestigde ge gevens zou Desk I op die dag moeten uitkomen tegen Baronie I, terwijl op Zondag 20 Augustus de eventuele winnaars de eindstrijd zullen strijden. Dinsdag 15 Augustus heeft Desk toegezegd deel te nemen aan een tournooi in Dongen ter gelegen heid van het 600-jarig bestaan van Dongen, waar gespeeld zal wor den tegen R.K.T.V.V. I uit Til burg. Wordt Desk hier winnaar, dan moet dezelfde dag nog tegen de winnaar van de ontmoeting Dongen I—RAC I van Zondag 13 Augustus gestreden worden. Na deze wedstrijden is DESK de gast van Dongen op het feest in „Oud-Dongen De Zondag 20 Augustus blijft gereserveerd voor t R.K.C. Zil veren-Schoen Tournooi. Op Zon dag 27 Augustus wordt de reis aanvaard naar Maastricht, alwaar wordt deelgenomen aan het Kim- bria Zilvtren-bal Tournooi, waar in uitkomen: MVV Maastricht: Standaard Maastricht: Kimbria Maastricht; Juliana Spekholzerhei- de: NEC, Nijmegen en Desk. Desk komt hier rechtsstreeks in de demi-finale, doch tegen wie is nog niet bekend. Ook Desk II krijgt zijn oefen wedstrijden. Dit elftal zal name lijk deelnemen aan het NEO-ne- derlaag-tournooi te Sprang, waar van de data nog niet gëheel zijn vastgesteld: aan de seriewedstrij den te Waspik, waarmede op 13 Augustus wordt begonnen, terwijl ook is ingeschreven op de serie wedstrijden te Drunen, welke op Zondag 27 Augustus aanvangen. Competitie-indeling. Er gaan geruchten, dat het eerste elftal van Desk zal worden ingedeeld in de Westelijke twee de klas. Alhoewel de bond hier omtrent nog geen enkele definitie ve mededeling deed, mag toch aan dit gerucht enige waarheid ge hecht worden. Wordt deze inde ling een feit, dan komt dit elftal voor grote reizen, daar ook het district Zeeland en Dordrecht hiertoe zullen behoren. Knapenkoor. Dinsdag a.s. gaat het knapen koor van de St. Janskerk onder leiding van zijn directeur Jan Tuerlings zijn jaarlijks koorreisje maken. Voor dit jaar is een gë- heel andere route uitgestippeld dan de jongens gewoon zijn. De reis gaat n.l. naar Zeeland met als hoofddoel het eiland Walcheren, waar de veie bezienswaardighe den van Middelburg en Vlissin- gen in ogenschouw zullen worden genomen, doch ook de mooie plaatsjes Domburg en Vere en te vens de West-Kapclse Zee dijk in 1944 door de R.A.F. in tweeën gebombardeerd zullen be zocht worden. Als tijd en weer medewerken zal het koor ook de overtocht van Vlissingen naar Breskens wagen. Alles bijeen een hele reis, waarvan de jongens ge nieten, doch vooral leren kunnen. Uitstapje Kath. Arb. Vrouwen organisatie. De K.A.V.-reisclub trok Zon dag op pad voor het jaarlijkse uit stapje, ditmaal naar Amsterdam - Volendam. Met een prima Van Dijk's bus werd 's morgens half negen vertrokken vanaf de Gil denbond. De rëis ging naar Utrecht met een kort bezoekje aan het K.A.B. sanatorium Berg en Bosch te Bilthoven, om dan via Soestdijk (Koninklijk Paleis) door 't prachtige Gooi te onge veer 12 uur te arriveren in Am sterdam. Hier werd de koffie ge bruikt, waarna de tocht werd voortgezfet naar Volendam. De pittoreske huisjes en nog meer de typische klederdracht had den aller belangstelling en ver leidde het hele damesgezelschap tot het maken van een foto in Volendammer costuum. Dat dit de nodige vrolijkheid mét zich bracht, laat zich denken en met belang stelling worden de resultaten hier van tegemoet gezien. Daarna ging het weer terug naar Amsterdam voor een prach tige boottocht door de havens en grachten van de hoofdstad. Voor al de havenwerken, de dokken en de grote zeeschepen hadden veel bekijks. Na afloop hiervan ver zamelde het gthele gezelschap zich in hotel Middenweg, voor een goed verzorgd diner. De dag werd besloten met een bezichtiging van de prachtversie- ring en étalages in de Kalverstr.; dat het damesgezelschap hier naar hartelust winkeltjes kon kijken, be hoeft geen betoog. Te ruim 8 uur werd de terugtocht aanvaard en behouden en hoogst voldaan arri veerde het gehele gezelschap om ruim half 12 in Kaatsheuvel. Alles bijeen een mooie propaganda voor de K.A.V. en een gezellige dag. Agenda. Zondag 30 Juli Ronde van Kaatsheuvel, 11.30 uur start Nieu welingen B; 12.45 uur start Nieu welingen A; 15.30 uur start Ama teurs. Maandag 31 Juli 8 u. n.m. re petitie Harm. Apollo. DE RONDE VAN KAATSHEUVEL. NADERE MEDEDELINGEN. Dinsdag 25 Juli hield het orga nisatie-comité om 8 uur een ver gadering bij Th. v. Boxtel met haar werk-commissie. In deze vergadering moest de taak van iedere werkcommissaris nog eens duidelijk belicht worden, zodat op 30 Juli geen stagnatie kan wor den veroorzaakt. De heer A. v. d. Ven leidde deze vergadering. Het publiek, dat Zondag 30 Ju li inlichtingen enz. wenst, kan zich richten tot de volgende personen Hoofdcontroleurs zijn Van Pe perstraat tot Molenstraat G. Kern" meren. In de Peperstraat tot Markt Chr. v. Wanrooij. De Marktstraat tot viersprong Hilsestraat A. v. Boxtel. Van viersprong Hilsestraat tot Dongenseweg H. v. Boxtel. De Dongenseweg tot Kruisstr. J. in 't Groen. Vanaf half elf 's morgens kan men zich tot deze heren wenden. In alle andere gevallen beslist het bestuur en de jury. voorverkoop van tribunekaar- ten is al begonnen. Wees er tij dig bij om een goede plaats aan de finish te hebben. Wacht niet op teleurstellingen. Gezinnen die aan het parcours wonen, worden er op attent gemaakt dat familie leden die ook aan het parcours komen in het afgezet gebied, ook entréegeld moeten betalen. Naar wij vernemen hebben als nog gecontracteerd P. PIETERS, Haarlem, kam pioen van Nederland 50 K.M. de afgevaardigde naar de we reldkampioenschappen A. VOORTING uit Haarlem; en verder de bekende renner P. PETERS uit Haarlem, win. naar van talrijke wegwedstrijden. DE TOUR DE FRANCE. De aardigheid is er af van de Tour de France. De Pyreneeën en het chauvinisme van 't Franse publiek hebben beide slachtoffers gemaakt. De Nederlanders de Hoog en Voorting hebben de strijd moeten opgeven. Nederland komt niet meer voor in 't landenklassement. Ook Bartali en zijn knechten hebben gemeeud niet verder meer te mogen rijden. Een onverkwik. kelijk incident, waarbij men de Italiaanse campionissimo op vuist slagen tracteerde, heeft de grote attractie van deze ronde wegge nomen. Bartali won de eerste bergetappe en Magni behield nog steeds de gele trui, maar Woens dag verdwenen de groten van t toneel en de Zwitser Kubler reed in het geel. De etappe van Woensdag werd gewonnen door de Belg Blommen, die een dag te voren nog te laat binnenkwam, maar door de gratie van de wed strijdcommissie nog mocht starten. Van de Nederlanders rijden nu Tour mee. In het algemeen klas- nog alleen de Ruiter en Vos de sement bezette Woensdagavond de Ruiter de 46e plaats en Vos de 66e. WAALWIJK. P.V. DE POSTDUIF. Uitslag van de wedvlucht van uit Neufvilles. 1ste duif 11.12.55. De eerste 50 prijzen werden ver diend als volgt A. v. Eeten 1; M. Leijtens 2; A. v. Huiten 3, 13: C. van de Griendt 4, 21: Verhoeven-Ver- wiel 5, 18; W. Klijn 6; J. C. Pul les 7: D. Blok 8, 9, 16, 30; M. Verhulst 10; P. L. Pulles 11. 25; G. Strijk 12, 17; Kelder 14, 24: v. Spijk 15, 23: v. Ham 19; P. Snoeren 20, 29; Joh. Verhagen 22, 32; Groeneveld 26: G. Schoe mans 27; A. Schuwer 28; Arn. Lombarts 31: J. v. Mierlo 34; Maas 35, 41; C. Bouman 36. 37: Stokwielder 38; Spapens 39: Stam 40; Duivekam 42; Th. de Ronde 43, 44; Fr. v. Delft 45; Muskens 46. 50: M. v. d. Griendt 47: C. Schuwer 48; D. v. d. Boom gaard 49. Vermist oude bruine duif. aan een vleugel geknipt, door J. Lam- mers, Nieuwstraat 10. De Waalwijkse tenniskampi oenschappen zijn ondanks het slechte weer goed gevorderd. Ook heeft men nog een jeugd- tournooi ingelast, waarvoor velen hebben ingeschreven en er wordt flink gestreden voor de overwin ning. Zondagavond heeft in Hotel Verwiel de prijsuitreiking plaats met bal door het orkest van Peer Severijns. Dames enkel Mej. G. v. d. Wee slaat Mevr. D. Eibers 6-3, 8-6. Dames dubbel. Mevr. KoekenMevr. Italiaan der sl. de Folter-Kools 6-0, 6-0. Heren enkel B. Borowicz sl. H. de Kort 6-3, 4-1. Heren enkel C. Fr. Pulles sl. H. Wiesman 6-1, 6-0. Gemengd dubbel. Mevr. Kocken-van Heijst sl. Mevr. Weijers -B. Weijers 6-0. 6-0. Jeugdtournooi. W. Wiesman sl. R. van Mil 2-6, 6-2, 6-0. L. Spierings sl. R. Maas 7-5, 6-2. J. Timmermans sl. J. van Hel- voirt 6-0, 6-3. (Vervolg). Om het verhaal weer te her vatten het briefje bereikte zijn bestemming niet. De renbode J. v. Eggelen ontmoette onderweg de renbode, uitgezonden door de heemraad J. v. Heivoort en keer de naar 't Nieuwkuijkse terug. Aan de dijk werd door de dijk werkers het werk echter niet ge staakt. Terwijl ze veel belang stelling hadden, voornamelijk van vrouwen en kinderen, die 't ove rigens wel interessant vonden onbewust van de gevaren werkte men onafgebroken door met palen te heien, het aanbren gen van grond en materialen. Dc noodheemraad, die zich technisch niet erg zeker voelde, vroeg zich af of dat ploeteren in t water en het nog meer in beweging bren gen daarvan, bij zo'n hoge wa terstand wel verantwoord was. Of 't werk dat verzet werd, mis schien de zaak eer erger maakte dan beter? Vandaar dat hij zich verstond met de dijkbaas. Ook deze meende dat het verstandiger was te wachten tot een van de leden van 't dijkbestuur ter plaat se was, temeer daar het ballas ten (een zakelijke term voorver- sterken) toch niet die uitwerking had als men verwachtte't water bleef sijpelen. Het werk werd ge staakt. Wanneer de mensen zien dat er maar iets gedaan wordt, zijn ze tevreden. Of dit werk nu juist is of averechts werkt, daar kijkt men in z'n opwinding dan niet naar, als er maar iets gedaan wordt. Met het hervatten van de ar beid wachtte men tot half een. Dan komen eindelijk opdagen de zo hevig verwachtenhet dijkbe stuur, vertegenwoordigd door de heer T. v. Bokhoven, loco-dijk graaf en de heer A. Verhoeven, benevens de heer Blecgman, in genieur van de Waterstaat. De burgemeester, die zich eerst had onderhouden met zijn collega van Vlijmen, vergezelde hen. Zie, nu de heer ingenieur Bleckman ter plaatse was gekomen, zou hij een nauwkeurig onderzoek instellen. Hij stak z'n stok in de wel, ech ter zonder de graszoden op te ruimen, die deze ten dele bedek ten bepaalde door middel van een houtje de snelheid, waarmee het opborrelende water door het geultje wegliep, mat de breedte en de diepte van dit laatste, en begaf zich vervolgens op verzoek van de loco-dijkgraaf buiten de toegestroomde mensen om met hem en de heer A. Verhoeven te beraadslagen. En 't besluit was doorwerken aan de versterkingen. Wel was de commissie van oor deel dat er niet het minste gevaar bestond. Immers, de wel gaf vol komen helder water. Als er zand bij zou zitten, wees dit op ver schuivingen en verzakkingen in de dijk, maar dit was huns inziens niet hst geval. Maar toch vonden zij het beter, vooral ook psycho logisch bekeken, voor de ge moedsrust van de inwoners, dat de dijk werd versterkt. Voor de gemoedsrust van de inwonerswant de dijkgraaf zelf was heilig overtuigd en er zeker van dat er geen sprake was van gevaar. Het vrouwtje van een boertje uit de Peperstraat, Piet van Baardwijk, wilde nog 'ns heel zeker horen dat er toch geen gevaar bestond, menier de ingenieur, nikskes nie En zij moet toen ten antwoord gehad hebben Maak je maar niet on gerust, vrouwtje. Negentig jaar iang ben ik aan de dijk geweest, ik heb te veel golven tegen de dijk zien slaan, zo'n pijpje als hier, mens, zo kan ik je er nog wel tien andere aanwijzen. En mocht 't al eens wat scheef lopen dan hebben we hier altijd nog hui zen en hout genoeg om 't gat te stoppen Neen geen angst vrouw, ik heb meer met dat bijltje ge hakt." Een hooghartige, brute toon, aanmatigend en daarom weinig geruststellend. Enkel tot gerust stelling der gemoederen zou dus nog een beetje worden verder ge werkt. Om een overzicht te krij gen van het werk dat werd ver zet en de materialen die werden gebruiktvan een naastbijgelegen veld werd door 23 wagens zand gereden. In de put, die gevormd werd. stonden niet minder dan 25 arbeiders, terwijl eenzelfde bezet ting onafgebraken bezig bleef met palen in te slaan. Alzo was met zonsondergang een verzwaring van de dijk ver kregen, waarvan de afmetingen enz. voorkomen in het rapport dat de nood-heemraad nog dezelf de avond om 6 uur ten huize van Leo van den Broek opstelde en richtte aan 't dijkbestuur te Heus den. Wij lichten hieruit enkele regels Onsenoort, 28 December 1880. „Aan 't bestuur van den Hoogen Maasdijk", Het punt in quaestie is thans over een lengte van ongeveer vijfentwintig tot dertig meter bij een breedte van vier meter half cirkelvormig met zandzak ken omkist en de tussenruimte met rijshout en zand aangevuld tot een soort van pakberm op dertig centimeter boven de wa terspiegel. Daarbuiten staat niet meer dan één meter water. De wel werkt nog even sterk als deze morgen. Ze is thans in loodrechte richting een me ter diep. De plaats zal goed worden bewaakt. Er bestaat, dunkt ons, geen reden van vrees." Ook voor de nacht, een koude vriesnacht, werden nog extra maatregelen getroffen. Een van de weinige straatlantaarns van Nieuwkuijk werd met voetstuk en al naar de dijk gevoerd en boven de wel geplaatst. Bewoners uit de Peperstraat, en we komen de na men tegen van Martinus Voogt, Lambert Kooien, Hendrik van Schijndel en Piet van Krieken, vormden de wacht. Het geheel onder leiding van de veldwachter Valentijn van Vlijmen. In de loop van die avond constateerden de noodheemraad en de dijkbaas bei den, dat de hoeveelheid water, die door de wel werd opgeleverd, aanzienlijk bleek, in elk geval niet verminderde. De eerste begaf zich terwijl de wacht bij de wel post hield, die nacht naar Vlijmen en kwam om vier uur aan. Maar... de heemraad was gaan slapen, ondanks de verzekeringen dat zij nog eens kwamen kijken. Enkel de heer B. de Vaan waakte. Er is toen een briefje geschreven naar het bestuur van de „Hoogen Maasdijk" te Heusden, dat door de koeriers Marinus van Hees been en Hendrik Verschuren door de polder naar Heusden werd ge bracht. Voor de juiste toedracht en om een algemene kijk te krij gen op alles wat zich rond die grote ramp, die over enkele uren zich zou voltrekken, schrijven we dit briefje in zijn geheel over Vlijmen, 29 December 1880 (des morgens om 4 uur). Mijne Heeren, Zo even kom ik van de wel aan de Peperstraat. De wer king blijft dezelfde als gisteren. Aangezien de heer van Hei voort thans ligt te slapen, kan ik Z.E.D. niet raadplegen over de verdere werkzaamheden en neem daarom de vrijheid U Ed. te verzoeken als 't mogelijk is heden morgen nog eens te ko men zien of verdere uitbreiding of versterking door U wordt nodig geacht. Te Nieuwkuijk zijn de gemoederen nog weinig bedaard. Omstreeks acht uur zal ik weer op de plaats aan wezig zijn. Hoogachtend, enz. Toen de noodheemraad om streeks acht uur na een bezoek aan 't station bij de wel kwam, vernam hij van de dijkbaas dat door de loco-dijkgraaf bevel was gegeven, welk bevel onderschre ven werd door de opzichter, de heer van Tuijl, om het verster- kingswerk te staken, zodra de pakberm, die nog niet volkomen was afgewerkt, zou zijn voltooid. Het werkvolk werd daarna het loon uitbetaald en zij konden gaan. De wacht bleef echter bij de wel en werd om zes uur af gelost door een andere groep, waarbij we vermeld vinden W. Timmermans, Andrianus van de Griend en de gebroeders Johan nes en Matthas Broermijn. Nu wij het voorspel van het treurige feit gaan eindigen en het treurspel zelf beschrijven gaan, is het de moeite waard om hierbij nog ns de aandacht te vestigen op het volgende Geen der leden van 't dijkbe stuur had in deze spannende tijd een bezoek gebracht aan de dijk. Ook de heer J. van Hel voort moet 't waarschijnlijk kwalijk worden genomen dat hij, die toch met de verdediging van dat dijkvak was belast, op zijn station in Vlijmen rustig was blijven zitten, geen maatregelen had genomen en zich zelfs niet eens -verwaardigde naar de bedreigde plaats te gaan zien. Naar aanleiding van alle mogelij ke gunstige rapporten, van het dijkbestuur ontvangen, nog meer afgaande op de beslissing van: staak de arbeid, zond dc ingeni eur Bleckman aan de Commissa ris van de Koningin in Noord- Brabant het telegrafisch bericht „De stand der dijken is gunstig: er dreigt dus geen gevaar ONDERTROUW- VERLO VIN GSK A ART JE S VISITEKAARTJES GEBOORTEKAARTJES BRIEVEN EN -KAARTEN in de nieuwste modellen en modernste uitvoering leverbaar. WAALWIJKSE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 2