L Wijde Wereld DE LENGSimï Waalwijkse en Langstraatse Courant <£as\g.sth.aatóe. sc&utt&Ki ELSHOUT NIEUWKUIJK CAPELLE VLIJMEN RAAMSDONKSVEER UIT DE met geweer en handboog In Drunen werd een tuin- bouwvakschool geopend. lloofdpijn - Kiespijn Een zegen voor de sireek Onrustig, gejaagd VRIJDAG 28 JULI 1950. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN DE ECHO m HEI ZUIDEN 73e JAARGANG No. 61 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. Abonnement OPGERICHT 1878. Bureau* GROTESTRAAT 285 WAALWIJK TEL. 88. - SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO". DE OORLOG IN KOREA. AMERIKANEN HOUDEN NOG STAND. Voor de eerste maal in de oor log in Korea hebben de Ameri kanen hun grote kracht getoond. Een massale aanval van de com munisten werd afgeslagen en er werd terrein bezet. Sterke afde lingen Noord-Koreaanse troepen trokken Dinsdag op tegen de Amerikaanse stellingen aan de weg van Teajon naar Taegoe. Noordelijke infanterie, gesteund door enige zware tanks, drong vanuit het heuvelgebied tot voor de Amerikanen. Maar toen was het ook gedaan met hun opmars. Met al de kracht van hun wa pens, artillerie, mortieren, bazoo, ka's en mitrailleurs beukten de Amerikanen de Noordelijke aan val aan stukken en tegen de vol gende morgen konden zij het voorterrein bezetten. Zoals wij reeds in een vorig artikel opmerkten, hebben de ge allieerde strijdkrachten nu zoveel troepen en materiaal om de com munistische aanvallen het hoofd te bieden. De laatste berichten zijn voor de Amerikanen echter weer alles behalve gunstig, 't Front van Mac Arthur is in de flank en nu ook in 't centrum ingedeukt en de te rugtocht gaat nog steeds voort. De premier van India, Pandit Nehroe, heeft zich opnieuw met een boodschap tot de V. S. ge wend. Volgens diplomatieke krin gen in Washington was nu Ache- son aan de beurt om een geheime persoonlijke boodschap te ont vangen. Nehroe zou hebben voor gesteld de Amerikaanse eis, dat de Noord-Koreanen achter de 38e breedtegraad moeten terugtrek ken, te laten vallen, alvorens de toelating van communistisch Chi na tot de Verenigde Naties te overwegen. Indien de Verenigde Staten dit goedvonden en de Sov jet-Unie weigerde mede te helpen de oorlog op Korea te beëindigen, zou dit de wereldopinie tegen Rusland doen keren, aldus Neh roe. Wij twijfelen er echter aan of Acheson wel op deze sugges tie zal ingaan. Van Amerikaanse zijde is meer dan eens verklaard dat de toelating van rood China tot de UNO voorlopig niet over wogen wordt en dat de Noord- Koreanen tot achter de 38e breed tegraad moeten terugtrekken. Daarom zal deze nieuwe po ging van Nehroe wel tot misluk king zijn gedoemd. Logisch ove rigens, want de Amerikanen hou den het been stijf tegen elke agressie. Engeland en verscheidene an dere landen hebben op President Truman een beroep gedaan geen atoombommen te gebruiken tegen Noord-Korea, zonder overleg te plegen met de landen van 't Pact. Truman heeft beloofd dat geen atoombommen gebruikt zullen worden, wanneer de oorlog tot Korea beperkt blijft. Een nieuwe waarschuwing dus tegen Rusland. De vrije wereld is vastbesloten tegen een agressie, waar deze ook begint, met alle middelen op te treden. BELGIË. In net begin van deze week slaagden de Belgische socialisten er niet in het land in onrust te brengen, hoewel zij daartoe in derdaad pogingen ondernamen. Maandagnacht trokken 300 anti-Leopoldisten door de straten van Brussel onder het roepen van „Leopold aan de galg'' en ..jaagt Leopold weg". In Luik waren enige onregelmatigheden en in Elsene ontplofte een bom. De Belgen lieten deze daden rustig langs zich heen gaan. Woensdag en Donderdag hebben de socialisten en communisten hun terreuractie verscherpt en er rolt thans een golf van sabotage daden over België. Gelukkig houdt de Belgische regering het hoofd koel. Erger is dat van de zijde van de socialistische partij geen enkel woord van afkeuring ge hoord wordt over de bandieten streken. Zij laat zich op deze manier voor de communistische Kar spannen. Arme democratie Vooral de spoorwegen moeten het ontgelden. Door het gehele land ontploften bommen op de rails, o.m. op de lijn Amsterdam- Parijs. In Quenast werden twintig telegraafdraden doorgesneden, in Jempe de spoorrails vernield, in Roux werd een mast van het electrische net opgeblazen, in Brussel werden spijkers op de straten gegooid. In het parlement ging 't Dins dag stormachtig toe. Voor het ge bouw was de rijkswacht in het geweer. Spaak zette de aanval in en critiseerde de boodschap van de koning. Slechts de koning kon de ..verschrikkelijke atmosfeer" ophelderen, beweerde Spaak. De liberale oud-mir.ister Lbfè- bre bestond het om het volgende te zeggen „De invloed van de Prinses de Réthy wordt reeds dui delijk uit het feit, dat de prinsen, de zonen van de koning, verplicht zijn rouw te dragen voor de over leden Mevrouw Baels". De communistische woordvoer der riep de liberalen en socialis ten op de strijd te beginnen „om de koning te verjagen". Arme dem'ocratie DUITSLAND. De bevolking van West-Duits- land maakt zich ongerust over de mogelijkheid dat Oost-Duitsland, in navolging van Noord-Korea, een aanval op het Westen zal in. zetten. Verscheidene hooggeplaat ste Amerikanen in Duitsland heb ben zich gehaast om deze onrust weg te nemen. McCloy, de Hoge Commissaris, heeft verklaard, dat de West duitsers in een dergelijke situatie het recht hebben zichzelf te ver dedigen. Het zou voor de Ameri kanen moeilijk zijn dit recht en de middelen daartoe aan de Duit sers te onthouden. Maar McCloy voegde er aan toe dat hij nog weinig voor een nieuw Duits le ger voelde. Dr. Newman, de Staatssecreta ris in Essen, zeide dat de Duit sers zich niet ongerust behoeven te maken, want dat Amerika in staat is 24 uur na een eventuele agressie atoomaanvallen op Rus sische steden te doen. In geheel West-Duitsland is de stemming gedaald na het uitbre ken van de oorlog op Korea. Er heerst hamsterwoede, velen zoe ken hun heil min of meer bij de communisten, de rode bladen krij gen veel advertenties. Anderen voelen zich weerloos tegen het dreigende gevaar en treffen voor bereidingen zo nodig naar het an dere kamp over te lopen. De communisten doen hun ui terste best om de defaitistische stemming te bevorderen. Otto Grotewohl, Pieck en an dere communistische voormannen roepen de Westduitsers op om een „nationale verzetsbeweging" te vormen en „een kruistocht te beginnen tegen het Amerikaanse barbarisme" enz. De bezettingsautoriteiten ma ken zich ernstig bezorgd over de ze ontwikkeling, maar kijken de kat eerst uit de boom, voor ze tot maatregelen overgaan. Evenwel op de bijeenkomst van de afgevaardigden van ministers van Buitenlandse Zaken, aange sloten bij het Atlantisch Pact, is de positie van West-Duitsland besproken. MACKENZIE KING. In Canada is overleden de voormalige eerste minister Mac- kanzie King. Hij is Zondag op 75-jarige leeftijd kalm heenge gaan. Sedert Donderdag had hij een longontsteking. Hij was on gehuwd en wijdde zich tijdens de jongste wereldoorlog met hart en ziel aan de geallieerde zaak. De wereld verloor een groot man. van de Kring Den Bosch, bood eveneens zijn gelukwensen aan en noemde het gebied van de Lang- staat buitengewoon geschikt voor een dergelijke school. DE EERSTE SCHOOL. Ir. Slits, directeur van de school, gaf een korte samenvat ting van het doel en de aard van de school. Als iedere vakschool tracht ook deze school de leerlin gen het vak bij te brengen, maar niet met boeken. Zeker, er wordt iedere week een korte tijd be steed aan de bespreking van een of ander probleem, maar dit werd eerst ten volle geleerd in de prak tijk. Men moest de leerlingen tot practische mensen maken. Hij deed een beroep op de veiling en op de bedrijven. Men moest hen toestaan de veiling en vele bedrij ven te bezoeken en daar ook werkzaamheden te verrichten. Het onderwijs zou slechts ongeveer 60 dagen in totaal duren. Deze korte tijd was mogelijk, omdat de leer lingen reeds allen een bepaalde vorm van land- of tuinbouwon- derwijs hadden gevolgd. Dit was de eerste school op 't gebied van de groententeelt van de N.C.B., maar de ervaring met de fruitteeltscholen en de be kwaamheid van de leraren zou de mogelijkheid scheppen voor goed onderwijs. De kringvoorzitter van de jon ge boeren, de heer de Bekker, zei eveneens dat de school hier op de juiste plaats stond, want voor al onder de jonge boeren van Drunen heerste een bruisend le ven. De heer Jehoel, voorzitter van de veilingver. De Langstraat, noemdehet onderwijs een zegen voor de streek en van groot be lang voor de binnenlandse handel en de export. De heer v. Drunen, voorzitter van de afd. Drunen van de N.C. B., bracht eveneens een woord van dank aan het hoofdbestuur. Van oudsher was Drunen een streek van tuinbouw; waren het vroeger slechts erwten en bonen die men teelde, na de oprichting van de veiling nam de tuinbouw groter vormen aan. Hij twijfelde niet aan de levensvatbaarheid van de school. De heer v. Halder, die 's mor gens in de kerk reeds alles over stemd had, zoals de voorzitter zei, zou nu niet zingen, maar hij sprak de hoop uit dat de verwach tingen van de school in vervul ling zouden gaan en dat de in ternationale toestand zo geregeld zou worden, dat de tuinders een goede toekomst zouden hebben. Tot slot sprak de geestelijke ad viseur, die niet wilde zwijgen wanneer het over Drunen ging. Hij herinnerde aan hetgeen in de afgelopen 50 jaren was be reikt, vooral door de prachtige samenwerking tussen priester en leek en spoorde allen aan propa gandisten te zijn van de organi- atie. Hij hoopte tenslotte dat de school dezelfde vitaliteit ten toon zou spreiden als de heer v. Hal der. De heer. Zeegers had voor ie- dtr een dankwoord en na de offi ciële vergadering gesloten te heb ben, nodigde hij de aanwezigen aan de koffietafel. burg Veel moois werd bezichtigd en hoogst voldaan keerden allen huiswaarts. De K.A.B. maakt reeds voor bereidingen om in de aanstaande vacantie met de jeugd een uit stapje te maken. UITSTAPJE CAFÉHOUDERS. Dinsdag 25 Juli maakten de caféhouders van Vlijmen met hun vrouwen een uitstapje naar Rot terdam en werd o.a. een bezoek gebracht aan Rotterdam Ahoy. Het geheel stond onder leiding van de voorzitter H. Boom, die er de stemming wist in te bren- en velerlei andere pijnen komen tot bedaren door Sanapirin fMi;nhardi). Buisje 50 tabl. 75 ct. 25 tab!. 40 ct. Een twaalftal sprekers heb ben het, ieder in eigen be woordingen, telkens weer gezegd bij de opening van de tuinbouwvakschool te Drunen Deze school is een zegen voor de streek, een onschatbaar voordeel voor de tuinbouw in de omge ving. En wanneer men ziet hoe vele boeren ook in on ze streken, vooral jonge boeren, hoe langer hoe meer zich toeleggen op een in tensieve tuinbouw dan moet men deze woorden ten vol le beamen. Inderdaad, men moet streven naar een zeer goed product, of zoals Rec tor Bekkers zei, naar een product dat schoon is, zo als het volk hier van bin nen en van buiten schoon is. WAARDERENDE WOORDEN. De openingsplechtigheden be gonnen om 10 uur met een plech tige H. Mis in de noodkerk, die opgedragen werd door de Deken van Heusden, de ZeerEerw. Heer Rooijackers. Onder de genodigden, die de plechtigheid meemaakten, merk ten wij op de heer Jos Zeegers, voorzitter van de N.C.B., de heer Roggeveen, vertegenwoordi ger van het departement, Rector Bekkers, geestelijk adviseur van de N.C.B., de H.H. Geestelijken van Drunen en enkele omliggen de gemeenten het college van B. en W. van Drunen, burgemeester v. d. Heijden van Loonopzand, de voorzitter van de Kring Den Bosch, de heer Kluitman, verte genwoordigers van plaatselijke afdelingen, ir. van Vliet en ir. Slits, directeur van de school en tuinbouwconsulent, de leraren van de school de heren van Gils en Vinkevleugel, leraren van diverse scholen uit de omgeving, en last not least de heer v. Halder, oud hoofdbestuurslid. Hen allen heette de heer Zeegers in café Klerks, waar voorlopig ook de school on dergebracht zal worden, van har te welkom. Iedereen kon hij en kunnen wij evenmin noemen, het zou een litanie van Alle Heiligen worden, zoals hij zei. Het was hem als voorzitter een waar genoegen deze school te mogen openen en aldus het on derwijs van de N.C.B. weer te kunnen uitbreiden, het onderwijs dat de volle aandacht had van het hoofdbestuur en naar uitbrei ding waarvan men bleef streven, want nog steeds kon men niet aan alle aanvragen voldoen. Hij zag deze tuinbouwvakschool als het sluitstuk van de opleiding tot practisch tuinder, hier werd een kroon op het tuinderswerk gezet en de verwachtingen van het grote aantal van pl.m. 30 leer lingen waren groot. Maar men zou deze verwachting niet beschamen, de school was op de goede plaats. Maar niet alleen streefde men naar vakkennis, ook en vooral trachtte men degelijke burgers van de leerlingen te maken, die hun plaats in de maatschappij wisten en deze waardig waren. Daarom werd ook godsdienston derricht gegeven en maatschappij leer. Als godsdienstleraar was door de Deken aanbevolen de W.Eerw. Heer kapelaan Simons. Met de wens dat de school ze genrijk werk zou mogen verrich ten in Drunen en omgeving en na de leerlingen er op gewezen te hebben dat dit onderwijs nooit tevergeefs zou zijn, waar men zijn arbeidsveld ook zou vinden, ver- klaarde de voorzitter de school voor geopend. VELE SPREKERS. Een van de mooiste vormen van tuinbouwonderwijs noemde de heer Roggeveen, vertegen woordiger van het departement, die de lange rij van sprekers, die na de heer Zeegers het woord voerde, opende, de pas geopende school en hartelijk feliciteerde hij leerlingen, leraren en het bestuur van de N.C.B. Ook Deken Rooijackers bracht heel hartelijk dank aan 't hoofd bestuur, dat de school hier heeft willen vestigen, want de zegenin gen van dit onderwijs waren zeer groot, evenals de zegen van de organisatie, die geen scheiding bracht in de parochiegemeen schap. Wij hebben deze gelegenheid met beide handen aangegrepen zei burgemeester Snels, sprekend over de plannen tot oprichting van deze school. Hier immers was een mogelijkheid geschapen, de kennis van de jonge boeren te verrijken en hen ook een vorming als mens te geven. Bovendien vroeg de groeiende tuinbouw in deze streek om meer onderwijs, terwijl het ook voor de veiling van groot belang was. „Moge de ze school gedijen tot welzijn van de N.C.B. en tevens tot welzijn van heel de bevolking in deze streek." 1236 KWEKERS. De heer van der Ven, waarne mend voorzitter van de Tuin- bouwbond, gaf enkele interessan te cijfers betreffende de tuinbouw in deze omgeving, die vrij be langrijk was. In de 12 kerkdor pen waren ongeveer 1236 aange sloten kwekers. 480 H.A. werd bebouwd met groenten, 96 H.A. met aardbeien, 575 met fruit, waarvan 341 H.A. appels en 90 H.A. peren en 100 H.A. bessen. Maar wilde de tuinbouw in deze streek vrucht dragen, dan moest de school zoveel mogelijk bezocht worden. Nu was de kostprijs nog te hoog, omdat de mechanisatie te weinig doorgevoerd kon worden. De heer Kluitmans, voorzitter Onder slechte weersomstandig heden is Zondag j.l. de 6e ronde voor de bekercompetitie beëin digd, die door St. Ambrosius te Baardwijk onder auspiciën van de L.S.B. was georganiseerd. De voorzitter van de L.S.B. opende deze wedstrijd en heette alle schutters van harte welkom. Hij prees de goede organisatie en het goede materiaal dat hier aan wezig was. Schreven we in de voorbe schouwing dat de spanning zou stijgen, doordat Baardwijk op ei gen grond een goede kans maak te om op St. Catharina te Herpt enkele punten in te lopen, mede door het feit dat St. Catharina in Elshout een slechte beurt had ge maakt, dit is een desillusie gewor den. Op de eerste plaats omdat St. Ambrosius zelf thuis maar 18 punten schoot en anderzijds om dat Herpt 22 punten bij elkaar schoot. Hierdoor is het verschil met Herpt na de laatste wedstrijd opgelopen tot 8 punten. Een grote blunder van Herpt in de laatste twee wedstrijden zou Baardwijk, als 't zich voor de volle honderd procent geeft, nog in het bezit van de beker kunnen brengen, maar Herpt zal die kans niet licht aan Baardwijk schenken. Alsof dit nog geen gunstige uit komst was voor Herpt, de derde candidaat voor de wisselbeker, Juliana uit Vlijmen, die maar 1 punt op Baardwijk ten achter stond, blunderde nog harder. Toen Vlijmen aan bod kwam, had Herpt al 22 punten geschoten en hiermede Vlijmen met de rug te gen de muur geplaatst; 15 punten heeft hen nu zover van de leiders gebracht, dat de kansen vrijwel nihil zijn. De achterstand is nu 12 punten. Het is jammer dat de grootste spanning geluwd is, al kan er nog wel iets gebeuren. Herpt bezit nu in totaal 113 punten. Baardwijk 105 en Vlij men 101 punten, een verschil dus van 8 en 11 punten. St. Blasius Heusden schoot 18 punten. Vlijmen zal moeten op passen om niet door Heusden van de 3e plaats gewipt te worden. O.L.Vr. Schuts te Elshout liet zich ditmaal van een betere zijde zien. Ze schoot ditmaal 17 pun ten. Dit houdt een stille belofte in voor de toekomst en op 6 Au gustus zal dit te Kaatsheuvel kun nen worden uitgemaakt. Kaatsheuvel zit ditmaal ook in de lift. Bewijs dit op 6 Augustus op eigen terrein. Besoijen daalde 1 punt. Toch handhaafde ze haar plaats op de ranglijst; 15 punten was haar deel. Als v. d. Meijs eens naast de laatste drie vierpunters had medegeschoten, wellicht halden ze dan een 3-tal punten meer kun nen schieten. Jammer is dit. Over het algemeen is er dus vrij goed geschoten. Hieronder volgen de gespecificeerde uitsla gen met de standenlijst op 23 Juli. St. Crispijn, Besoijen. J. v, Huiten 1 p.; A. v. d. Gouw 1 p.; H. de Louw 1 p.; J. Klerks 4 p.; C. v. Muilekom 4 p.; P. Berkelmans 4 p.; totaal 15 pnt. Juliana Vlijmen. J. Luijben 2 p.; Diepstraten 3 p.; M. Luijben 3 p.; J. Verboord 3 p.; Fr. Luijben 1 p.; W. Ve- nis 3 p.; totaal 15 punten. St. Ambrosius, Baardwijk. Th. Pulles 3 p.; A. van Buur 3 p.; J. Baaijens 3 p.; G. v. Beij- nen 3 p.; W. v. d. Broek 2 p.; W. Pulles 4 p.; totaal 18 pnt. St Catharina, Herpt. C. de Kort Cz. 3 p.; G. v. d. Eijnde 4 p.; Th. Buijs 4 p.; A. de Kort Cz. 4 p.; W. de Kort 3 p.; A. Verhoeven 4 p.; totaal 22 p. St. Joris uit Nieuwkuijk was niet opgekomen. Miinhardt's Zenuwtabletteo sterken en kalmeren Uw zenuwen. St. Blasius Heusden. G. v. Hemert 4 p.; S. v. Eeu- wijk 2 p.; Jos v. Sprang 4 p.; J. v. Berge 2 p.; W. v. Kasteren 3 p.; M. v. Leeuwen 3 p.; totaal 18 punten St. Jan, Kaatsheuvel. B. v. d. Hoven 4 p.; H, Molen schot 4 p.; M. Kops 3 p.; L. van Balkom 2 p.; G. v. Hest 3 p.; B. v. Cromvoirt 0 p.; tot. 16 p. O.L.Vr. Schuts, Elshout Joh. Klerks 2 p.; W. Klerks 2 p.; A. Fitters 4 p.; G. v. Keulen 3 p.; A. v. Logten 4 p.; J. v. d. Wiel 2 p., totaal 17 punten. Elke schutter loste 4 schoten. In totaal zijn er dus 168 schoten gelost, waarvan 121 treffers zijn geplaatst. Een gemiddelde van 2.88 per schutter van de 4 te be halen punten. Standenlijst 23 Juli 1950. St. Blasius, Herpt 113 p. St. Ambrosius, Baardwijk 105 p. Juliana, Vlijmen 101 p. St. Blasius, Heusden 98 p. St. Crispijn, Besoijen 89 p. St. Jan, Kaatsheuvel 84 p. O.L.Vr. Schuts, Elshout 67 p. St. Joris, Nieuwkuijk 16 p. Aan het slot van deze dag dankte de voorzitter voor de pret tige samenwerking, voor de goe de organisatie, en stelde vast dat Zondag 6 Aug. a.s. de 7e com- petitiewedstijd zal worden gehou den te Kaatheuvel. Daar zal de kampioen definitief kunnen wor den aangewezen. Aanvang van dit concours des nam. te 5 uur. VERGADERING. Algemene ledenvergadering van de Ned. R.K. Bond van Houtbe werkers, Meubelmakers, Behan gers en aanverwante vakgenoten St. Antonius van Padua afdeling Elshout op Zaterdag 2 Sept. a.s. des nam. 6 uur in het café van de Gez. Klerks alhier. De agenda omvat de volgende punten 1. Opening. 2. Notulen. 3. Bestuursverkiezing. 4. Verkiezing voorzitter. 5. Benoeming kascommissie. 6. Eventuele mededelingen. 7. Rondvraag. 8. Sluiting. Candidatenlijsten in te leveren tot aan de vergadering. Het bestuur doet een beroep op alle leden om present te zijn. Men gelieve hiervan goede nota te ne men. HEROPENING. Blijkens advertentie in dit blad zal Zaterdagavond het hernieuw de café van de Gez. Klerks wor den heropend. Officiéél zal deze opening plaats vinden op Zater dag 29 Juli a.s. des avonds 8 uur. Zondagavond zal deze opening worden voortgezet met een bal avond, die om 6 uur aanvangt. GILDENIEUWS. Op Zondag 6 Aug. zal O.L.V. Schuts deelnemen aan het con cours om de wisselbeker van de L.S.B. Op Zondag 13 Aug. zal het gilde deelnemen aan het interna tionaal concours te Hilvarenbeek. Op Dinsdag 15 Aug. (Maria Hemelvaart) zal O.L.Vr. Schuts deelnemen aan de grote feesten te Dongen ter gelegenheid van het 600-jarig bestaan van die ge- mente. Vertrek vanaf het stam café des avonds te 6 uur. Ieder een zij dus op tijd aanwezig. Het voornemen bestaat om de reis per bus te maken; t.z.t. zal men hier over worden ingelicht. Zondag a.s. 30 Juli na de Hoogmis zal O.L.Vr. Schuts een algemene ledenvergadering hou den. Een belangrijke agenda zal worden afgewerkt. LEDENVERGADERING. A.s. Zaterdag 29 Juli zal de Pluimvee- en Konijnenvereniging E.E.O. een algemene ledenver gadering houden in café M. van Huiten. De agenda vermeldt o.a bespreking tentoonstelling, ballo tage nieuw lid en belangrijke me dedelingen. UITSTAPJE. Zondag 23 Juli ging de Reis- vereniging \,De Vrolijke Potters" een uitstapje maken. Thans was niet zoals vorig jaar Limburg het doel van de reis, maar nu wer den diverse andere plaatsen be zocht, o.a. Montferland, Apel doorn, 't Prins Bernhard-dal. In Arnhem vereerde men Klein Pa rijs met een bezoek. Tevens werd 'n bezoek gebracht aan de nieuw geannexeerde Nederlandse gebie den. De terugtocht werd door de Betuwe gemaakt. De regen kon de vrolijke stem ming bij de reizigers niet beder ven. Men heeft, dank zij de service van de Musa Express, volop ge noten. Een woord van dank voor al aan de alom bekende chauffeur Harry van de Musa Express en aan de twee leden van de Vro lijke Potters werd na afloop van de reis gebracht. ONWEER. Tijdens het kort, doch hevig onweer, dat in de nacht van Za terdag op Zondag boven ons dorp woedde, werd in de weide een koe van de landbouwer M. van Bladel door het hemelvuur getroffen en gedood. POGING TOT INBRAAK. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag j.l. hebben inbrekers ge tracht hun slag te slaan in de kruidenierswinkel van F. v. Buul alhier. Toen ze het raam hadden opengeschoven en naar binnen wilden komen, ontwaakten de be woners en sloegen de inbrekers (vier in getal) door het alarm op de vlucht. De politie heeft de zaak in on derzoek. gen, welke stemming nog werd verhoogd toen bleek dat op het kermisgedeelte een orkest musi ceerde, waarin de voorzitter het orkest herkende, dat met de ker mis 1948 in zijn café gespeeld had. Tijdens dit optreden in café Boom was er een paard binnen gelopen en nu werd terstond het bekende nummer ingezet „Er hangt een paardenhoofdstel aan de muur". Het ging er gezellig naar toe en dit uitstapje viel dan ook extra in de smaak. Zeer vol daan keerden allen huiswaarts. SPELDJESDAG HERWON NEN LEVENSKRACHT. Zondag werd alhier een speld jesdag gehouden voor Herwonnen Levenskracht, welke 90.— op bracht. Een extra dankwoord aan collectanten en kopers. CENTRAAL COMITÉ. De prijzen voor het publiek, die gevallen zijn op de' navolgende ringen, zijn nog niet afgehaald 182, 687, 553. 797. 103, 343, 707, 863, 699, 736, 683, 194, 514, 973, 27. Tot en met Zaterdag 29 Juli bestaat nog de gelegenheid deze prijzen af te halen in café B. Oremans. Prijzen, welke op ge noemde datum niet zijn afgehaald, vervallen aan het Centraal Co mité. GESLAAGD. Op het te 's-Bosch op Mariën- burg gehouden examen slaagden voor costuum- en linnen naaien de dames Friet de Laat, Riet van Bokhoven en Susanna van der Put alhier. K.A.V.-UITSTAPJE. De K.A.V. alhier maakte dezer dagen een uitstapje naar Valken- CLASSICALE ZENDINGSCOMMISSIE. Tot voorzitter en secretaris van de Zendingscommissie in de clas sis Heusden van Ned. Herv. Ge meenten is benoemd Ds. A. E. Kolkert te 's Gravenmoer en tot penningmeester de heer P. van Helden te Veen. MOOIE GIFT. Voor de actie tot stichting van een Protestants Sanatorium in het Zuiden kwam bij de kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente van 'n onbekende een gift van 100.— binnen. T.B.C.-COLLECTE. De in de gemeente Spran-Ca- pelle gehouden Emmabloem-col- lecte, waarvan de opbrengst ge heel ten goede komt aan de tu berculosebestrijding in deze ge- meent*, bracht 149.69 op. ONDERLING HENGELCONCOURS. De Hengelaarsver. „De Maas mond" organiseert a.s. Zaterdag middag een onderling concours, waarbij gevist zal worden in de Nieuwe Maasmond. De prijsuit reiking zal na afloop plaats heb ben in het clublokaal der vereni ging, café Land. en Havenzicht van de heer Ph. v. Tilborgh. LANDDAG GAAT DOOR. De Landdag, uitgaande van de Ring 's Grev.-Capelle van de Bond van Ned. Herv. Jongelings verenigingen op Geref. grondslag, welke bijeenkomst, zoals reeds eerder gemeld, a.s. Zaterdagmid dag half drie op een weiland van de heer G. van der Hoeven in de Nieuwstraat wordt gehouden, zal bij ongunstig weer plaats hebben in het kerkgebouw van de Ned. Herv. Gem. a. d. Loonsedijk. ONDERWIJS. Mej. Corrie v. Beek alhier be haalde het diploma hoofdacte on. derwijzeres.

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 5