I D£ LBHG5ÏBA2LÏ Waalwijkse en Langstraatse Courani f.antcióCe Wijde Wereldf) ELSHOUT VLIJMEN HAARSTEEG DRUNEN UIT DE HOOVER Spaak, quo vadis VAN BOXTEL Indonesië. niet per radio. 73e JAARGANG No. 62 MAANDAG 31 JULI 1950. Uitgever Nvaalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN JIoo.' iredacteur JAN TIELEN DE ECHO m HET ZUIDEN Abonnement 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 117 Bureaux GROTESTRAAT 285 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO' Ieder mens beschikt over een lehoorlijke dosis fantasie. En wij gtbruiken die ook. Iedereen heeft wel eens een smoesje verzonnen of „een leugentje om bestwil'' om ivt een of andere benarde situatie te komen of iets dergelijks. Wat vertellen wij niet allemaal aan onze kleintjes om hun enorme weetgierigheid enigermate te be vredigen. Maar onze fantasie kan ook zeer ten kwade worden gebruikt. Wij hebben dit kort geleden on dervonden, toen voor het eerst enkele gevallen van para-typhus werden geconstateerd. Een artikel in een paar dagbla den met een daverende „head line" deed geheel Nederland kond van de ziekte in Waalwijk. En Waalwijk zat prompt in zak en as, diverse logé s kwamen niet opdagen, enz. Trouwens, niet alleen de dag bladen waren de schuld van de onrust, wij hebben ons zelf ook het een en ander te verwijten. Hoeveel fantastische verhalen hebben niet de ronde gedaan over de haard van de Ziekte, het ver loop enz. 't Zat in de melk, in het water, in de fabrieken, er wa ren rattencadavers gevonden en nog veel meer. Al deze geruchten bleken vol komen uit de lucht gegrepen en de aard der ziekte lang zo erg niet als er werd rondverteld. Natuuurlijk, de ziekte is een ernstige zaak en God geve dat alle patiënten vlug beter zijn. Maar wij hadden ons toch waar diger moeten tonen en ons niet moeten laten verleiden tot het fantaseren van alle soorten klets praatjes. Het is echter niet alleen de pa ra-typhus die het onderwerp van sommiger fantasie is. Een man kwam b.v. de vorige week zeer opgewonden bij ons met de mededeling dat hij van zeer betrouwbare zijde had ver nomen dat Rusland op het punt stond het Westen aan te vallen. Een dergelijk gerucht verspreiden is zonder meer misdadig. Er heerst toch al genoeg een oor logspsychose. Men zie maar eens hoevelen aan het hamsteren zijn geslagen, zonder ook maar een ogenblik over het laakbare van hun handeling na te denken. Wij zouden van de daken wil len roepen Als u wilt fantaseren, goed, maar maak er dan opge wekte verhalen van en geen wil de, die uw medemensen de oren doen klapperen. Wanneer men een akelig ver haal kan verzinnen, dan kan een goed ook bij elkaar gefantaseerd worden. En met een goed verhaal kan heel wat gedaan worden. Denkt u maar eens aan de in name van den Briel. U kent ze ker het verhaal nog van veerman Koppelstock, die van een paar honderd geuzen, die voor den Briel lagen er een paar duizend maakte, waarop de Spanjaarden prompt de benen namen. Dit was de eerste stap, geachte lezers, op de weg naar de vrijheid van ons vaderland. Met een beetje overdrijving zou men dus kunnen zeggen, dat on ze ovrwinning van de tachtigja rige oorlog mede te danken was aan de fantasie van een eenvou dige veerman. Laten wij ons aan het voor beeld van Koppelstock spiegelen en onze fantasie niet gebruiken om onze medeburgers de schrik op het lijf te jagen. de Chinese nationalisten uit de Raad te verdrijven. De motie, toen door velen als een onhandige zet beschouwd, kreeg de vereiste zé ven stemmen niet. Ons lijkt het dat Stalin op nieuw een vredesactie of iets der gelijks zal ontketenen. Dat kan op verschillende manieren gebeuren. Door een veto te verhinderen dat de Veiligheidsraad Tito helpt, het optreden der UNO in Korea il legaal te doen verklaren enz. We zullen afwachten. West-Duitsland wordt verdedigd. De Verènigde Staten hebben opnieuw verklaard dat zij West- Duitsland tegen iedere aanval uit het Oosten zullen verdedigen. De perschef van het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken, McDermott zei Donderdag: De West-Duitsers hebben weinig ver wachtingen van het Utopia waar in hun broeders in Oost-Duitsland leven. Ze behoéven er niet aan te twijfelen dat het gebied van de Westduitse federale republiek ver dedigd zal worden tegen aanval len uit het Oosten. Dit is nu heel fraai gezegd en zal waarschijnlijk de West-Duit sers wel een beetje een r"stl9 Ge voel géven. Maar wordt het lang zamerhand geen tijd om West- Duitsland te gaan bewapenen. Wij begrijpen volkomen dat dit politiek niet zo heel wenselijk is, maar, wanneer er inderdaad een agressie uit het Oosten zou komen, dan kunnen de geallieerden de zaak opknappen, terwijl de Duitsers rustig staan toe te kijken. En dit is niet de enige overweging. Dé bezettingstroepen hebben momen teel geen macht in Duitsland om een sterke aanval tegen te hou den. Het wordt tijd dat Europa over voldoende materieel zal be schikken om een agressie het hoofd te bieden. Wij hebben in Korea gézien welk een ontzettende stootkracht een tank heeft. Het is een feit dat Rusland over een vier a vijfdui zend tanksbeschikt. Wat kan Eu ropa daar tegenover stellen? Benelux confereert. dit bericht is Het gaat beroerd in België. Met alle soorten ongeoorloofde midde len trachten de tegenstanders van de Koning met Spaak aan het hoofd Leopold III van de troon te verdrijven. In Brussel luidruchtige betogin gen, voor het Koninklijke Paleis in Laeken een dode, bussen om gegooid en in brand gestoken, tienduizenden stakers, mishande ling, rook- en stinkbommen in winkels, helse machines op véle spoorlijnen. Ziedaar het beeld van het hui dige België. En dit alles gebeurt om een politiek voordeel te beha- len. Het ergste van deze hele agita tie en terreur is de innige samen werking die er blijkbaar bestaat tussen de socialisten en de com munisten. Bij de betoging voor bet paleis te Laeken liep Spaak naast Lalmand, de secretaris-ge- r.eraal van de communistische par tij. Of heiligt het doel de midde len in België? Arm België dan. Nog verwarrender is het be richt van United Press uit Brus- stl. Uit kringen van de socialisten wordt gezegd, dat de separistische Waalse Beweging irfcJLuik plan nen maakt om een voorlopige re gering te vormen en uit te roe pen voor het Walenland Commentaar op L wel overbodig. Gelukkig houdt de Belgische re- gering het hoofd koel. En refeds is in de stad Luik de Staat van Beleg afgekondigd. Elders in het land zijn troepenverplaatsingen. Wij hebben goede verwachtin gen dat door verschillende maat regelen aan deze golf van misda den (want dat zijn het) een einde gemaakt zal worden. Volgens de laatste berichten hebben troepen krachtinstallaties, mijnen e.d. bezet. Rond Luik en Charleroi zijn troépen geconcen treerd. Bij een betoging te Luik zijn Zondagavond drie doden ge vallen. Gisteravond kwam Brussel in een revolutie-stemming. Honder den compacte groepen anti-Leo- poldisten marcheerden door de straten onder het zingen van de Marseillaise, het revolutie-lied. Het Belgische Kabinet is in de afgelopen nacht bijeen géweest Vanochtend om 7 uur gingen de ministers uiteen, maar geen was bereid iets aan de pers mede te delen. Wel is bekend dat er een dele gatie uit het Kabinet tijdens de zit- l'ng de Koning heeft bezocht. Sommige waarnemers in België v. aren vanmorgen van oordeel dat c'.e Koning af zal treden. De socialistisché partijleider, Max Buset, dreigt met burgeroor log. „Wanneer er niets wordt ge daan, dan hebben we morgen bur geroorlog" verklaarde hij Zondag avond. KOREA. Mac Arthur is aan het front in Korea geweest. Een goed gebaar. Dé aanvoerder hoort, zeker in moeilijke tijden, bij zijn troepen. Mac Arthur heeft stellingen in de vuurlinie geïnspecteerd en een on derhoud gehad met zijn onderbe velhebbers. Bij zijn vertrek naar Tokio verklaardé de Generaal: „Wij zullen nog door zure appels heen moeten bijten, maar mijn ver trouwen in de uiteindelijke over winning is thans groter dan ooit tevoren. Over drie weken zullen de communisten iedere kans op de overwinning hebben verloren. Voorwaar, een hoopvolle uit spraak. En gedaan door een man, die wel enige oorlogsérvaring in het verre Oosten heeft opgedaan en zeker niet zo maar iets zal zeggen. Evenwel, Vrijdagmiddag zijn de Noord-Koreaanse troepen tot een nieuwe aanval op de Amerikaan se stellingen overgegaan. Over een breedté van 100 km wor den de UNO strijdkrachten aan gevallen. De voornaamste druk van de vijand wordt uitgeoefend op de weg van Taejon naar Tae- goe, dat een sleutelpositie inneemt in de vierhoeksstelling van de ge allieerden. Binnenkort wordt in Korea de landing verwacht van nieuwe manschappen en materiaal. De le Mariniersdivisie en de 2e Infan teriedivisie zijn dezer dagen in de V.S. ingescheept. De Amerikaanse verlieslijst ver- méldt 1059 doden. RUSLAND IN DE UNO. De Sovjet-Unie zal, na een boy cot van ruim zeven maanden, op 1 Augustus in de UNO terugke ren. Jacob Malik heeft de secre taris-generaal van de UNO ver zocht de veiligheidsraad bijeen te roepen. Wat is de bedoeling van deze Russische stap? 't Is moeilijk te zeggen. Amerikaansé regeringsfunction- narissen hebben verklaard dat zij het besluit van de Sovjet-Unie om in de UNO terug te keren, be schouwen als een tactische ma noeuvre, die tot doel heeft ver dere maatregelen van de UNO in verband met Korea tegen te hou den. Andere waarnemers daarentegen zijn van oordeel, dat Malik een nieuwé poging zal doen om de Chinese nationalisten hun zetel in de Veiligheidsraad te ontnemen. Begin van dit jaar heeft de Sov jet Unie een motie ingediend om Van Zaterdag tot vandaag is in Ostende (goed gekozen nietwaar.) een ministeriele Bénelux-conferen- tie gehouden. Tijdens dit overleg zijn alle problemen, die op de Be nelux betrekking hebben, bespro ken. De voornaamste onderwerpen, die besproken zijn, zijn de land- bouwkwéstie. de financiële ver houdingen en de toekomstige han delspolitiek. Op het moment dat wij dit schrijven, zijn nog geen resultaten van de conferentie bekend. OPROEP 7 december-divisie In aansluiting op het be richt betreffende de opkomst - oefening van één dag voor personeel van de 7 December- divisie en van de Tweede di visie, wordt er door de legei- voorlichtingsdienst de aan dacht op gevestigd, dat de op roep hiertoe niet per radio, doch uitsluitend schriftelijk en tijdig tevoren zal geschie den. Oproep per radio gebeurt uitsluitend voor personeel van enige van de 22 compagnieën. NEDERLAND TERUG IN VEILIGHEIDSRAAD. In Kopenhagen zijn bespre kingen gevoerd over de ver tegenwoordiging van de Scan dinavische en Benelux-lan den in de Veiligheidsraad. Dit is actueel geworden nu Noorwegen aan het einde van dit jaar zijn zetel zal moeten afstaan. Nederland heeft met klem verzocht, in aanmerking te komen als opvolger van Noor wegen en de besprekingen in Kopenhagen zijn in dit op zicht voor Nederland gunstig verlopen. Zo is dus de kans aanzien- ijk, dat Nederland terugkeert in de Veiligheidsraad. Uit het nieuws uit Indonesië vallen twee berichten in het oog. Daar is eerst het bericht van de neutraliteitsverklaring. De rege ring in Djakarta heeft verklaard strikt afzijdig te zullen blijven in het Koreaanse conflict. Alle sche pen van de UNO (ook de „Evert- sen" dus!) zullen in de Indonesi sche havens behandeld worden volgens de internationale neutra- liteitswetten. Deze houding is, in zekere zin, begrijpelijk. In Korea gaat het om een conflict tussen het communis me en het Westen. En het Wes ten wordt in het opkomende Azië niet als vriend beschouwd. In al die jonge landen van Azië is een sterke tendens om zich zoveel mo gelijk van het westen te distan- ciëren en op alle gebied zijn eigen boontjes te doppen. Anderzijds lijkt ons de houding van Indonesië evenwel weinig di plomatiek, zoals wij reeds in een vorig artikel opmerkten. Indonesië heeft in de laatste ja ren zeer veel hulp gehad, zowel van de UNO als van de Verenig de Staten. Het zou dan ook lo gisch zijn géweest als Indonesië zich aan de zijde van de UNO had geschaard. Men had niet di rect militaire hulp behoeven te verlenen. Maar er liggen genoeg mogelijkheden tussen militaire hulp en deze afwijzing. Het andere bericht komt uit Australië. In Melbourne heeft een militaire waarnemer van de UNO, Majoor David Oldmeadow, dié een half jaar in Indonesië heeft vertoefd, verklaard, dat Indonesië „met zijn chaotische regering voor het grijpen ligt voor de com munistische horden, die er op wachten om binnen te lopen. Deze verklaring komt wel wat laat. En wij hebben waarlijk me neer Oldméadow niet nodig om dit te constateren. Bovendien be hoeft het communisme Indonesië niet binnen te lopen; het is er al en horden zijn in de Archipel gauw genoeg gevormd. Er zijn in Indonesië drie min of meer com munistische partijen: de Partai Kommunis Indonesia, de Partai Murba en de Partai Sosialis (niet te verwarren met Sjahrirs Partai Sosialis Indonesia). Deze drie zijn anti-Westers, en speciaal anti- Nederlands ingestéld. De invloed van Moskou zal waarschijnlijk niet zo groot zijn Moskou ligt ook in het Westen!), maar dat ze elk moment een re volutie kunnen ontketenen staat wel vast. En wie zal de revolu tie eventueel tegenhouden. In hel leger zitten ook aanhangers van deze drie. Soekarno misschien? Maar in welke richting gaan de sympathieën van de President? Het leger. Eenvoudig gezegd: Het is een bende in Indonesië. Berovingen, overvallen, moorden zijn aan de orde van de dag. En er schijnt geen macht te zijn, die het kan verhinderen. Hoe bestaat het! De T.N.I. doet dapper mee. Waar schijnlijk is de slechte betaling van de troepen en de nog steeds heer sende guerilla-mentaliteit de oor zaak. Midden in Djakarta b.v. was op een middag een T.N.I. post luchtig aan het knallen. Het bleek dat zij uit het binnenland kwa men, waar zé de Darul Islam had den bestreden, en dat ze het in de stad veel te saai vonden. Deze zeer gevaarlijke mentali teit bestaat bij een groot deel van het leger. Het verwondert ons niet. Dit leger bestaat voor een déél uit tuig, dat de laatste jaren geleefd heeft van roof. Als U de strijd- methoden van deze kerels eens een dag had aanschouwd, zou U van schrik waarschijnlijk grijze haren hebben gekregen. Hun Wij btbbtanea voor elke woning*. Laten wij "U demonstre ren welke Hoover het geschiktst la voor Uw woning. De Hoover doet zoveel méér d an 'n gewone stofzui ger. Hij klopt het vuil - dat Uw tapijten vernielt - diep uit het kleed; hij veegt het uit de pool en zuigt het op. De Hoover met zijn agitator maakt Uw kleed zo stralend fris. Geef 'n tele foontje eet m I 171- tot I 3)0.- Inel. lila kulpitukt». Duitatlt 72- Ecn HOOVER doet zot22? dan ten gtwone N.V. Handelsmaatschappij Raadhuisstraat 1 Telefoon 4941 TILBURG moord. De Eenheidsstaat. Op 17 Augustus, bij het eerste lustrum van de onafhankelijkheids verklaring, zal het ene en ondeel bare Indonesië worden uitgeroe pen, verdeeld in tien provincies, te weten: West-Java, Midden-Java, Oost-Java met Madoera, Noord-, Midden- en Zuid-Sumatra, Kali- mantan (Borneo), Selebes, de kléine Soenda-eilanden en de Mo- lukken, en met Djakarta als hoofdstad. Het heeft lang geduurd voor de eenheidsstaat tot stand kwam en nog is niet alles in kannen en kruiken, de positie van vice-presi dent bijvoorbeeld. Het schijnt dat Soekarno de knoop heeft doorge hakt. We kunnen veel van Soe karno zeggen, maar een feit is dat hij de enigé figuur met gezag is. Zelfs de communisten durven het gezag van Soekarno (nog) niet aan te tasten. Ze wachten rustig af. Dat doet ook Soekarno, ten opzichte van de communisten. Hij heeft nog voor geen enkele partij of richting zijn speciale sympathie laten blijken. DE 100.000 VOOR HET GROOTSTE DEEL IN BRABANT. De honderdduizend van de Staatsloterij is gevallen op lot no. 20858. Een kwart van het lot was gekocht door de loterijclub van de Bossche ge meentewerkers, die hierdoor iedef een 425 gulden in han den krijgen. Wel geen fortuin, maar een prachtig meevaller tje. Vier tiende loten kwamen in handen van vier andere Bosschenaren en nog een tien de kwam in Heusden terecht. Dat het Donderdag gezellig was in de werkplaats van ge meentewerken in Den Bosch behoeft geen betoog. voornaamste wapen was Moord op Nederlanders, Chine zen en goedwillende Indoneziërs. Dé weinige werkelijke goedwillen de elementen in het leger waren slechts roependen in de woestijn. Verscheidenen van hen hebben t bijltje er dan ook bij neergelegd, zelfs de kolonel Gatot Soebroto, een der sterkste figuren en thans nog Gouverneur van Midden-Ja- va, kan er niet meer tegen op. 't Is een treurigé geschiedenis en Indonesië, dit prachtige, rijke land met ongekende mogelijkheden, gaat er volkomen aan ten gronde. Varia. Of Ceram en Boeroe nu door de Apris zijn bezet is niet bekend. Radio Ambon heeft verklaard dat er op beide eilanden nog wordt gevochten, terwijl van de zijde der RIS tot twéémaal toe is ver klaard dat de eilanden in hun handen zijn. Hoe het ook zij. voor Ambon wordt de horizon steeds dreigen- der. Volgende week Woensdag, Don derdag en Vrijdag zal het Hoge Gerechtshof in Singapore een ver zoek van kapitein Westerling be handelen om een eind te maken aan de voorbereidingen voor het proces, waarin beslist zal worden over de vraag of hij al dan niet aan de RIS zal worden uitgé e- verd. De advocaten van de Rib, de gebroeders Bradell hebben ver klaard tegen deze behandeling geen bezwaar te hébben. S. de 5% toelage-regeling voor het gemeentepersoneel ook van toepassing te verklaren voor het 3e en 4c kwartaal 1950. 5. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een tijdelijke regeling inzake ziektekosten verzekering van het gemeen tepersoneel. 6. Voorstel van B. en W. tot a. het verlenen van mede werking ingevolge de Finan cieringsregeling Woningbouw 1948 aan H. J. Muskens, Ka pelstraat 28 te Elshout ten behoeve van de bouw van een nieuwe woning b. het aanvragen en aan. vaarden van een voorschot uit 's Rijks kas teneinde de onder a van dit punt bedoel-, de lening te kunnen verstrek ken. 7. Voorstel van B. en W. tot verkoop van vier bouwterrei nen aan de Stichting Lips Woningbouw. 8. Voorstel van B. en W. tot het opnieuw vaststellen van enkele verordeningen. 9. Voorstel van B. en W. tot het aanvragen en aanvaarden van rijksvoorschotten ten be hoeve van de verbetering van 30 woningwetwoningen. 10. Voorstel van B. en W. tot het beschikbaar stellen van een crediet ten behoeve van een massa-röntgenologisch onderzoek in de gemeente. 11. Voorstel van B. en W. tot wijziging der gemeentebegro ting 1950. O L. Vr. SCHUTS. Op Zondag 30 Juli hield O.L. Vr. Schnts een ledenvergadering in het stamcafé. De hoofdman opende deze bijeenkomst en heet te allen welkom. Hierna gaf hij het woord aan de kapitein voor de verdere afwikkeling van dc agendapunten. Punt 1 was be spreking deelname aan het Inter nationaal concours, te geven door het gilde St. Sebastiaan te Hilva- renbeek, waaraan ook een 10- of 12-tal Belgische zusterverenigin gen zullen deelnemen. De reis zal per B.B.A. worden gemaakt; ver trek 11 uur vanaf het stamcafé. Eenieder zij dus op tijd aanwezig. Zij, die hun vrouw of verloofde wensen mede te nemen, kunnen dit opgeven bij J. v. d. Wiel, Stationsstraat te Drunen. Wat betreft de deelname aan het eeuwfeest der gemeente Don gen werd medegedeeld dat getracht zal worden hiervoor particuliere wagens te charteren. Hierover ontvangt men nog tijdig bericht. Verder deelde de kapitein me de onder welke voorwaarden het lid M. Tausch door hem was aan- lende commissies, die zijn inge steld voor de organisatie van de a.s. Gildedag, aan te sporen hun uiterste best hiervoor te doen. Medegedeeld werd nog dat de schuilgelegenheid op het schiet- terrein bijna gereed is. De verde re werkzaamheden zullen door P. Lommers worden verricht. Hierna sluit de hoofdman deze vergadering. BEDEVAART. Voor de deelname aan de be devaart naar Kevelaer, welke dit jaar weer wordt gehouden, is de gelegenheid tot opgave verlengt tot Zaterdag 5 Aug. Opgeven bij broedermeester J. v. d. Udenhout. CENTRAAL COMITÉ. De prijzen voor het publiek van de wedvlucht vanuit Vilvoorde, welke 29 Juli nog niet waren af gehaald, zijn geschonken aan de fancy-fair van Pater v. Kessel. VLIJM. BOYS. Zondag speelden Vlijm. Boys op le seriewedstrijd te Herpt en verloor met 1—0, stand met de rust 00. Beide elftallen telden invallers. JUNIOREN VLIJM. BOYS. In verband met het behaalde kampioenschap afd. Langstraat zullen de junioren van de Vlijm. Boys een extra uitstapje maken. Er is ingeschreven voor het grote nederlaagtournooi te Alphen a. d. Rijn. Indien deze wedstrijd niet zou kunnen doorgaan, spelen d? Boys-junioren in het grote Feije- noord stadion tegen Feijenoord- junioren. P.V. DE ZWALUW. De vergadering van de postdui venvereniging De Zwaluw, wel ke op 5 Aug. zou worden gehou den. is uitgesteld tot 12 Aug. Repatriëring. „Na plicht weer als beloning, de ouderlijke woning'. Dit op schrift was aangebracht boven de deur van de ouderlijké woning van soldaat W. v. d. Heijden, die Zondagmiddag na een voorspoe dige reis met het Panamese motor schip Nelly behouden uit Indone sië terugkeerde. Geslaagd. Onze dorpsgenoot Hendrikus Koks. slaagde op het onlangs te 's-Hertogenbosch gehouden exa men voor het praktijk diploma boekhouden. GEMEENTERAAD. Openbare vergadering van de raad dezer gemeente op Vrijdag 4 Aug. 1950 te 7.30 uur nam. in de cantine der N.V. v. Drunen. Agenda Opening. •Vaststelling notulen. 1. Ingekomen stukken, t.w. be sluiten van Ged. Staten hou dende goedkeuring van de raadsbesluiten d.d. a. 11 April 1950 tot wijzi ging van de gemeentebegro ting 1949 b. 28 Juni 1950 tot het ver lenen van medewerking inge volge de Financieringsrege- 2. 3. 4. ling Woningbouw 1948 ten behoeve van de bouw van n woning voor M. Klerks; c. 28 Juni 1950 tot het ver lenen van medewerking inge volge de Financieringsrege ling Woningbouw 1948 ten behoeve van de bouw van een woning voor J. van Buul. Voorstel van B. en W. tot het aangaan van een gemeen schappelijke regeling niet de gemeenten Helvoirt, Loonop- zand en Udenhout ter behar tiging van de preventieve en repressieve bosbrandbestrij- ding. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de verordening tot heffing van het vergun- nings- en verlofsrecht. Voorstel van B. en W. om genomen. Punt 2 was bespreking tcerdag of statiedag. welke gewoonlijk in Januari of Februari werd gehou den. Daar echter de folkloristi sche gebruiken melding maken van 9 September, de dag na de geboorte van Maria, onze Be schermvrouwe, werd voorgesteld om deze dag wederom in te voe ren. De dag zou dan begonnen kunnen worden met een H. Mis. Tevens zou dan de onderlinge prijsverschieting en koningschie- ten voor de L.S.B. kunnen plaats hebben, alsook trom- en vaandel verpachting. Bij wijze van proef werd dit voorstel bij acclamatie aangenomen. Medegedeeld werd dat schoe nen beschikbaar kwamen voor de tamboers en de vendeldragers. Dit is bereikt door de loyale mede werking van de firma Rex te Drunen, die t materiaal beschik baar stelde en de directeur der vakschool, die deze schoenen door zijn leerlingen liet vervaardigen. De vergaderingen werden vast gesteld op de eerste Zondag van de maand, met dien verstande dat des winters zo nodig op Zaterdag avond zal worden vergaderd. De schietcommissie bracht een voorstel naar voren om een vaste kern van schutters te vormen en daarom de contributie voor hen die niet schieten te handhaven op 50 cent en deze voor de schutters te brengen op 40 ct., en er de be paling aan te verbinden om de schutters die niet op de verplich te oefeningen aanwezig zijn, te beboeten met een nader te bepa len bedrag. De schietcommissie werd opgedragen deze zaak op korte termijn in orde te maken. De Gez. Klerks dankten intus sen voor het prachtige cadeau, aangeboden bij de heropening van het café. Verder werd nog besloten dat de reiskosten voor Hilvarenbeek voor de helft uit de kas betaald zullen worden, terwijl de aspirant leden de reis gratis kunnen mee maken. Van de rondvraag maakte de kapitein gebruik om de verschil- Festival. Het groots opgezette festival, dat ter gelegenheid van het zilve ren bestaansfeest van de Zang vereniging Vriendenkring en net 12J/2-jarig bestaan van het Da meskoor Levensvreugd werd ge houden, is een groot succes ge worden. Zatërdag-namiddag om d uur had in het verenigingslokaal de ontvangst der verenigingen plaats. Hierbij werd het woord gevoerd door de voorzitter van haar zus tervereniging, die beide jubileren de verenigingen feliciteerde met hun jubileum en de hoop uitsprak dat het festival ook in alle op zichten zou mogen slagen. Ook Mevr. van Hout, Be schermvrouwe van het dameskoor sprak haar gelukwensen uit c-n hoopte dat beide verenigingen op cultureel gebied nog veel van zich zouden doen spreken en dat zij in de toekomst steeds tot groter bloei zouden mogen geraken. Na aanbieding van de erewijn had er een zeer druk bézochte re ceptie plaats. Zondag 30 Juli werd de dag ingezet met een H. Mis voor de levende en overléden leden van beide verenigingen. Na de H. Mis had er een kranslegging plaats op het graf van de overleden op richter-directeur. Het Mannenkoor bracht het Ec- cé quomodo moritur ten gehore. Door de voorzitter werden woorden ter nagedachtenis ge sproken. s Middags werd het festival of ficieel door Burgemeester J. J. W. van Hout geopend, die in zijn kernachtig openingswoord de ju bilerende verenigingen gelukwens te met hun jubiléum en met het culturele peil waarop zij zich thans mogen verheugen. Een speciaal woord van hulde bracht hij aan de zes jubilarissen, die 25 jaren onafgebroken lid van de vereniging zijn geweest en heb ben medegeholpen ze groot te maken. Daarna verklaarde hij het festival voor geopend. Ook Pastoor Serrarens prees de beide verenigingen en stelde ze ten voorbeeld aan eenieder. Hij was

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 1