i WAALWÏK Waalwijkse en Langsiraaise Courant Belasting-moeilijkheden. PRINSES IRENE VERJAART FALENDE DEMOCRATIE m m ZIEKENVERVOER EN ZIEKENFONDS. Onrustig, gejaagd? VRIJDAG 4 AUG. 1950. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN DE ECHO VM HEI ZUIDEN ..r - - - --- - -j Ml 'i i i 'v - - 73e JAARGANG No. 63 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. Abonnement OPGERICHT 1878. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. *8. 8CHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO". Mej. W., door de Haagse po litie gekenschetst als een fat soenlijk meisje met een avon tuurlijk karakter, is reeds eer der van huis weggelopen. In Augustus 1947 verdween ze voor de eerste maal. Eerst in Juni 1948 werd zij door dc Engelse politie in Londen ont dekt en naar Nederland te ruggezonden. Zij werd toen onder toezicht van de Voog dijraad gesteld, die haar on derbracht bij een gezin in Veemdam. Veertien dagen hield zij het daar uit. Toen vertrok zij op een fiets, die ze voor oude kleren had geruild, naar België. Het gelukte haar clandestien over de Belgische grens te komen. Ook de Fran se grens leverde haar geen moeilijkheden op. In Valen ciennes werd zij echter door de Franse gendarmerie aan gehouden en wegens gebrek aan papieren in arrest ge steld. Na veertien dagen stel de men haar evenwel om on naspeurlijke redenen toch weer in vrijheid. Zij vervolg de haar reis tot ze in Parijs terecht kwam, waar zij op een atelier van Wit-Russen de kost verdiende met het be schilderen van lampekappen. In October 1948 trok zij ver der naar Spanje. In Zuqerra- mourdi maakte zij daar voor de eerste maal kennis met de Spaanse politie. Aangezien zij vreesde dat ze, wanneer ze zich voor een Nederlandse zou uitgeven, per omgaande naar ons land zou worden terugge stuurd, gaf ze zich uit voor een Russische. Erg slim was dat niet, want zij had kunnen weten dat sommige Spanjaar den niet erg vriendelijk te genover Russen zijn gestemd. Deze gezindheid bleef even wel niet lang voor haar ver borgen, want de Spaanse po litie stopte haar in een con centratiekamp. Een en twin tig maanden heeft zij daar gezeten. Een pretje was het niet: hard werken en 'n streng regiem. Een Spaanse liefda dige instelling die onder de gevangenen werkte, ontdekte tenslotte dat zij geen Russi sche, doch een Nederlandse was. De Nederlandse consul in San Sebastian werd ge waarschuwd en deze slaagde er in haar vrij te krijgen. Na eerst nog veertien dagen in San Sebastian gebleven te zijn om wat op verhaal te ko men, is mej. W. op de trein naar Parijs gezet, vanwaar 'n vliegtuig haar naar Neder land heeft gebracht. Zij is thans voorlopig ondergebracht in een inrichting van de Voogdijraad. Foto Mevr. E. Penning. Morgen wordt de tweede oudste dochter van H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard, Prinses Irene, 11 jaar. Ook deze kleintjes worden groot, want nog pas onlangs heeft zij haar eerste officiële daad verricht: de eerste steen- legging voor een kerk te Londen. Toen ze geboren werd was het een spannen de tijd en ze werd „Irene", „Vrede", genoemd. Nu is de tijd zeker niet veel beter, dan toen. Maar we hopen dat haar naam een symbool mag worden voor Neder land en de wereld, opdat prinses Irene nog vele ja ren gelukkig en in vrede met haar Ouders en Zusjes temidden van het Neder landse volk mag leven. BAL AN SCONTINUÏTEIT De Waalwijkse kunstschil der Theo van Delft heeft voor de Provinciale Staten van Noord-Brabant een portret van H.M. de Koningin ge schilderd, waarvan wij hier boven een reproductie af drukken. De kunstenaar heeft de Ko ningin uitgebeeld in het ge waad dat H.M. droeg tijdens de Inhuldigingsplechtigheid. Het blauw van de japon con trasteert prachtig met 't rijke rood van de koningsmantel en wordt daarvan gescheiden door het blanke, fijn afge stemde hermelijn. Sierlijk 13 deze mantel rond de hoge ge stalte gedrapeerd. Ondertus sen heeft de schilder er naar gestreefd vooral het essen tiële te doen uitkomen: de gelaatsuitdrukking van Hare Majesteit. Daarom heeft hij al wat daarvan zou kunnen afleiden, vermeden en met name het blauw en rood der klederen stemmig gehouden, maar niettemin warm en gloedvol. De uitdrukking van het gelaat is voornaam en vriendelijk: de jeugdige be minnelijkheid van onze Ko ningin spreekt er uit. Haar persoon komt mooi uit tegen een bescheiden achtergrond van donker grijsgroen. Theo van Delft heeft het portret met liefde en gedegen vakmanschap geschilderd, hij heeft afgezien van alle over bodige verfraaiing, maar er anderzijds juist die verheven waardigheid in gelegd die bij een koningsportret past. Het zal hem, de opdrachtgevers en al degenen die het aanschou wen ongetwijfeld grote vol doening schenken. Ieder weldenkend mens heeft met bezorgdheid en af keer de ontwikkeling in Bel gië sinds de terugkeer van koning Leopold gadegeslagen. Met bezorgdheid, omdat het normale leven bij onze naas te buren door stakingen e.d. volkomen ontwricht werd en er door formele opstanden zelfs slachtoffers begonnen te vallen; met afkeer omdat een teleurgestelde maar onver zoenlijke minderheid door on wettige middelen haar zin tuohtte door te drijven. Nu. nog slechts kort na de verwezenlijking van datgene waarvoor de meerderheid vijf lange jaren heeft gestreden, is deze onwettige oppositie althans gedeeltelijk met suc ces bekroond. Wat de C.V.P. langs parlementaire weg tot stand heeft gebracht, de nor male gang van zaken in een democratisch land, menen wij, is door anarchie te niet gedaan. Het recht heeft voor de zoveelste maal voor 't on recht moeten wijken. Twee gebreken van de hui dige West-Europese democra tie treden hierdoor scherp in het licht. Op de eerste plaats haar zwakheid om zich, als puntje bij paaltje komt, te genover een dwarse minder heid te handhaven. Op de tweede plaats haar betrekke lijkheid wanneer het er om gaat haar beginselen daadwer kelijk toe te passen. In deze opzichten heeft de democratie in België volkomen gefaald. En, wat er nog bij komt, waar zal het einde zijn? Om met het laatste te be ginnen: Waar halen de (Bel gische) socialisten het recht vandaan zich democraat te noemen wanneer ze een wet tig, met gewone meerderheid van stemmen genomen be sluit op een dergelijke maniier boycotten? Bovendien was de wet die hier werd toegepast een maaksel van één hunner eigen voormannen! Het is al lemaal heel erg moeilijk te rijmen voor mensen die niet verstrikt zitten in het net van een of andere partij die haar ware aard niet verloochent, zomin als de vos met zijn ha ren zijn streken verliest. Spaak zelf heeft dit gesymbo liseerd door met communis tenleider Lalmand aan het hoofd van een groep betogers naar 's konings paleis in Lae- ken op te marcheren. De sym pathie van hun geestesver wanten hier en elders spreekt overigens ook boekdelen. Maar de heren kunnen te vreden zijn. De democratie heeft gecapituleerd; ze is te zwak gebleken om op te tor nen tegen een oppositie van aanslagen en stakingen, drei gementen en revolutie. Zij had leger en politie tot haar beschikking, maar de rege ring heeft die blijkbaar niet durven of willen inzetten. Was zij bang het democra tisch karakter van de staat daarmee geweld aan te doen? Dan had zij echter moeten be denken dat de politie en leger er zijn om de openbare orde te handhaven en de democra tie te beschermen. Faalde een gematigd optreden, dan had zij het machtsapparaat moe ten inschakelen om desnoods met harde hand het recht te doen zegevieren. De regering heeft dit echter niet gedaan. Ze heeft het bij woorden ge laten en dit is een, ernstige fout, waardoor het goed func- tionneren van de democartie in hoge mate geschaad wordt. En, wij stelden de vraag al, waar zal dit eindigen? De so cialisten immers zullen zich moeten ontdoen van de hulp der communisten, die uiter aard nog veel verder willen gaan. Die zal het niet aange naam zijn als het anarchis tisch spel ten einde is. Het zal daarom niet eenvoudig zijn de rust in het land te her stellen. En verder, waarom zou de minderheid nu wel 't recht hebben de meerderheid haar wil op te leggen en an ders niet? En waarom wel in België en elders niet? Men voelt, dat door het procédé dat onze Zuiderburen volgen, de gezonde democratie op een erg wankele basis komt te staan. Daarom is de uiterste waakzaamheid geboden, op dat niet het slechte voorbeeld tot navolging noodt, hetzij in België of in enig ander land in West-Europa, hetzij deze of gene partij. De Belgische socialisten hebben West-Europa inder daad een slechte dienst be wezen, maar ook een kostbare waarschuwing gegeven die de moeite van het onthouden waard is. INTREKKING BANK BILJETTEN VAN ƒ10 en ƒ100 Model 1945. De Nederlandse Bank brengt nogmaals onder de aandacht, dat de gelegenheid tot verwis seling van de bankbiljetten van 10.en 100.model 1945, bij haar bijbank, agent schappen en correspondent schappen op 1 September 1950 wordt gesloten. Van genoem de datum af zullen genoemde biljetten nog slechts bij haar hoofdbank te Amsterdam kunnen worden verwisseld. In herinnering wordt ge bracht dat het betreft het bankbiljet van 10.geda teerd 7 Mei 1945 (aan de voor zijde bedrukt met de Neder landse Leeuw) en het bank biljet van 100.gedateerd 7 Mei 1945 (aan de voorzijde bedrukt met een over 't mid den lopende verticale bruine band). Het bankbiljet van 10.eveneens gedateerd 7 Mei 1945, doch in blauw ge drukt en voorzien van 't por tret van koning Willem7, blijft in omloop. AVONTUURLIJK MEISJE TROK DE WERELD IN. Een meisie van 20 jaar, me juffrouw F. B. W. uit Den Haag, is Zaterdag j.l. na een zwerftocht door België en Frankrijk en een langdurig verblijf in een Spaans con centratiekamp, in ons land teruggekeerd. Sinds Augustus 1948 was haar opsporing, aanhouding en terugbrenging door de po litie verzocht. ZONDAGSDIENST 6 Augustus 1950 Dr. Kolster. Apotheek: Nijman. NED. IIERV. KERK WAALWIJK. Zondag 6 Augustus 1950 10 uur: Ds. W. L. Jens, Bediening H. Doop, Koorzang. GESLAAGD. Op 29 Juli slaagde te Til burg voor het aldaar gehou den examen Ned. Stenografie „Groote" Mej. A. v. .d Hoe ven te Capelle. Geslaagde genoot haar op leiding bij de heer L. van de Leur alhier. op het te Amsterdam gehouden examen slaagde als jongste cursist onze plaatsge noot Ad. Heesters, voor het Brevet voor de Textielhandel, Manufacturen, Stoffen, Bed den en Dekens en Bedrijfs kleding. In Hotel „De Twee Kolom men" hield Maandagavond de Bond voor Eedr ij fsauto ver keer in Nederland een verga dering, waarin werd bespro ken de verhouding der be langen van autoverhuurders die voor zittend ziekenver- voer zorgen en de zieken fondsen. Op deze bijeenkomst zetten voorzitter en directeur van de B.B.N. het standpunt van deze organisatie uiteen, namens het Algemeen Zie kenfonds A.A.Z. voor Tilburg en Omstreken was de voor zitter van dit fonds, de heer Kuijster, aanwezig en verder werd de vergadering bijge woond door taxi-ondernemers uit Waalwijk en omstreken. Na een woord van welkom, speciaal tot de heer Kuijster, omschreef de algemeen voor zitter van de B.B.N., de heer Tj. Krol, lid van de Tweede Kamer, het doel van de ver gadering: te trachten meer eenheid te brengen in 't zie- kenvervoer van zittende zie ken. Enerzijds mocht hierbij het belang van het zieken fondswezen niet in het ge drang komen, anderzijds waardeerde hij het streven der ziekenfondsen om 't ver voer zo efficiënt mogelijk te laten geschieden, maar dit mocht niet gebeuren ten kos te van een onredelijke con currentie onder de vervoer ders. De voorzitter had in dit opzicht toestanden geconsta teerd die veranderd moesten worden en de B.B.N. was in overleg met verschillende zie kenfondsen op de goede weg. De heer Krol was van mening dat over het hele land een regeling getroffen moest wor den die rekening houdt met de belangen van vervoerders en ziekenfondsen. Hij achtte het vanzelfsprekend dat elk district afzonderlijk behan deld zou worden, maar dan moest er ook een bindend contract tussen beide partijen tot stand komen. Na deze algemene inleiding van de voorzitter, gaf de di recteur van de B.B.N., de heer B. Vos, naar aanleiding van een circulaire van het A.A.Z. voor Tilburg en Omstreken aan de taxi-ondernemers, een meer practische uiteenzetting. Hij wees er op dat de zieken fondsen van hogerhand op de vingers waren getikt dat de kosten van het ziekenvervoer te hoog lagen. De B.B.N. was bereid om hiervoor mee een oplossing te zoeken. Hij kreeg daartoe echter in bepaalde streken niet voldoende mede werking, wat de directeur meende te moeten wijten aan onderlinge concurrentie be treffende de tarieven;. De B.B.N. wilde de verlaging der kosten zoeken in centraal ver voer. Toen het bestuur ge dacht had een oplossing in deze geest te hebben gevon den, waren de ziekenfondsen het hiermee niet eens. Per circulaire was nu bepaald dat de patiënten zelf 0.75 voor een locale en 2.voor een interlocale enkele rit moesten bijbetalen. Daartegen had de B.B.N. met klem geprotes teerd: die was van mening dat het ziekenfonds als op drachtgever de hele rit moest betalen plus het bedienings- geld voor de chauffeur. Het was niet de bedoeling zieken fondsen en ondernemers te gen elkaar uit te spelen, maar men moest er aan denken, meende de directeur, dat zie kenvervoer een zeer bijzonder vervoer is, waarvoor het ma teriaal aan alle eisen! moet voldoen. Anderzijds zijn ook de ziekenfondsen niet gebaat met vervoer tegen een al te lage prijs, omdat hiervoor geen nieuw materiaal kan worden aangeschaft. De heer Vos concludeerde dus dat er grenzen zijn aan de tarief- prijs en dat er geen bepaald bedrag van de patiënt geëist mag worden. De verlaging der kosten moet langs een andere weg gezocht worden. En tot zijn voldoening kon hij mee delen dat het centraal over leg van het ziekenfondswezen per brief had kenbaar ge maakt dat het niet wenst dat er gereden wordt tegen ta rieven die niet lonend zijn voor de ondernemer. De wijze van winstbepaling voor de Inkomstenbelasting en Vennootschapsbelasting wordt nu geregeld in art. 10 van het Besluit op de Inkom stenbelasting 1941, (op het moment dat ik dit schrijf, is de Wet Belastingherziening 1949 nog niet aangenomen) waarvan het le lid luidt: „Bij het berekenen van het zuivere bedrijfs- of beroeps vermogen worden de activa en passiva in aanmerking ge nomen en gewaardeerd vol gens goed koopmansgebruik, met inachtneming van het geen in de volgende leden is bepaald." Goed koopmansgebruik brengt mee continuïteit in de wijze van winstbepalen. Aan een eenmaal gekozen systeem van waardering moet men vasthouden, mits 't na tuurlijk in overeenstemming is met goed koopmansgebruik. Zo is b.v. niet toegestaan de methode om in slechte jaren niet af te schrijven en de ver zuimde afschrijving in goede jaren in te halen. Wel is het b.v. toegestaan om ten aanzien van de ma chines een: ander afschrij- vings-systeem te volgen dan voor de gebouwen. Het is de Inspecteur niet toegestaan om een bepaald systeem voor te schrijven. Bij verschil van mening moet de Inspecteur dus de belasting plichtige in de gelegenheid stellen een systeem te kiezen dat toelaatbaar is. Men verwarre dit niet met het geval dat U b.v. 30% wil afschrijven en de Inspecteur wil maar 20% toestaan. De Inspecteur schrijft dan geen systeem voor, maar remt al leen af. U kunt dan natuur lijk alle rechtsmiddelen uit buiten, dus b.v. in beroep gaan bij de Raad van Beroep. Iets anders is het als de In specteur b.v. zou voorschrij ven dat U met het systeem van afschrijving op de kost prijs moet doorgaan, terwijl U vanaf 1946 afschrijving op boekwaarde wenst. In normale gevallen moeten de balansen aansluiten. De eindbalans van 1949 is tevens beginbalans voor 1950. Geldt dit nu ook, indien b.v. de Vader overlijdt en de een manszaak wordt overgenomen en voortgezet door de zoon? Mijnhardt's Zenuwtabletten sterken en kalmeren Uw zenuwen, Is het antwoord „ja", dan wordt de zoon gebonden aan een systeem, waaraan hij part noch deel heeft en dat mis schien ook niet wenselijk is, al is het dan wellicht wel in overeenstemming met goed koopmansgebruik. Is het antwoord „neen", dan kan dit leiden tot het buiten het bereik van de fiscus bren gen van winsten. Veronderstel dat in de eind- balans van de Vader de ma chines en gebouwen zijn af geschreven tot op 20% van de kostprijs. De zoon als erfgenaam en voortzetter van het bedrijf, brengt ze op zijn beginbalans in voor de geschatte verkoop waarde, die natuurlijk veel hoger ligt. Het verschil zou dan buiten de belasting vallen. In zijn Arrest van 2 Mei 1949 heeft de Hoge Raad dei- Nederlanden in deze geest echter beslist. Volgens deze geldt een systeem van waar dering alleen voor dezelfde belastingplichtige. Door dit Arrest is nu een hiaat ontstaan, dat de fiscus veel geld kan kosten. Het is begrijpelijk dat de Minister er niets voor voelt om nog eens de laatste bus te missen en in het ontwerp Be lastingherziening 1949 is hier voor dan ook een voorziening getroffen. Voor de jaren 1949 en vroeger zal echter nog de oude regeling gelden. van Loon. De voorzitter van het zie kenfonds voor Tilburg en Omstreken, de heer Kuijster, was het in alle opzichten met de beide sprekers van de B.B.N. eens: dat de belangen der ondernemers samengaan niet met die der ziekenfond sen, maar met die der ver zekerden. In zijn district kon hij bogen op een behoorlijke samenwerking, en er was nooit getracht door onjuiste tarieven de ondernemers hun bestaan te ontnemen. Ook de heer Kuijster achtte de cir culaire ongelukkig. De oplos sing lag in de vorm die in zijn district al jarenlang werd toegepast: het gecombineerde vervoer. Dit had in het hele land doorgevoerd moeten worden. De regeling die nu was getroffen betekende een zware belasting voor de ver zekerden en was onprettig voor de ondernemers. Hij raadde de B.B.N. aan een lan- De Burgemeester der gemeente Waalwijk; Gehoord het advies van de Inspecteur van de Volks gezondheid voor Noord-Brabant en de Inspecteur van de Volksgezondheid voor Besmettelijke Ziekten; Overwegende, dat het verloop van de verschijnselen van de besmettelijke ziekte paratyphus in deze gemeente het voorlopig blijven treffen van de navolgende maatregelen rechtvaardigt; Gezien „de Besmettelijke Ziektewet" van 21 Juni 1928 S. 265; BEPAALT ALS VOLGT In de gemeente Waalwijk mogen in de periode van Zaterdag 5 Augustus tot en met Zaterdag 16 September 1959 aan melk en melkproducten alleen worden afgeleverd en verbruikt 1. losse gepasteuriseerde melk; 2. gesteriliseerde melk en melkproducten; (gesteriliseerde melk, pappen en room). Derhalve zullen niet mogen worden afgeleverd of ver bruikt: karnemelk, yoghurt en gepasteuriseerde flessen melk. De af te leveren losse melk moet worden aangenomen in dezelfde pan of pannen waarin deze, na ontvangst wordt gekookt. Het koken van alle melk, flessenmelk inbegrepen, als mede van het drinkwater, het omwaswater, tandenpoets water enz. wordt nogmaals ten dringendste aanbevolen. De Burgemeester van Waalwijk, Mr. R. J. J. LAMBOOY. Gezien M. H. C. KOLSTER, gemeente-arts. Waalwijk, 2 Augustus 1950.

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 1