KAATSHEUVEL 1 BERKDIJK Uit Nieuwkuijk's verleden. VOETBAL DUIVENSPORT fxxx T!"J? KfWIflTfï ijw 1880 3 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1950 3 fe?7 K* élAflftAéWÉétiy V MM De watersnood van Nieuw kuijk in HOOFDSTUK II. ER DREIGDE GEEN GEVAAR DE NACHT VAN DE DOORBRAAK. R alleen in haar huisje aan de in gang van de Peperstraat haar man was afwezig was de angst haar om 't hart geslagen en was zij ondanks storm en ondanks kou en gevaar, met haar kroost de pikdonkere dijk op gevlucht in de richting Vlijmen om bij haar moe der veiligheid te vinden. De dijk gaat bezwijken Wel wordt aangenomen, dat op 't ogenblik, dat de dijk be zweek, geen sterveling op dat be" paalde punt dat trouwens een hele breedte was aanwezig is geweest. Immers, zij die de wacht hadden, verklaren, dat ze allen heen zijn gegaan om de mensen te waarschuwen om hun eigen kroost en have te redden. Zij hadden de wel als een gevaarlijk beangstigend monster zien groei en en groeien, tot ze de opper vlakte va neen tafel had en uit eindelijk het water er uit stroom de, rollende kolommen golven die een uitweg zochten. Van de verandering van kleur van het water en het meeslippen" de zand werd melding gemaakt te Vlijmen, Door uitroepen als „De wel, de wel. allemaal zand werden orschudige niets vermoe dende slapers uit de slaap gewekt. De heer J. v. Heivoort, die een nier al te voortvarende, ja, lakse rol heeft gespeeld in ons verhaal, stuurde een berichtje naar Heus- den, dat er bij de Papensteeg ge vaar scheen te ziin. en dat hij de overkomst van 't dijkbestuur wen selijk achtte. Twee mensen wer den als ijlboden, maar niet te paard en niet langs de kortste weg, maar te voet en langs de dijk naar Heusden gezonden. De heemraad zelf bleef rustig te Vlij men. Naar de wel begaf hij zich niet. Overigens, alle geschrijf en vele „ijlboden" ten spijthet was te laat. de d;k stond op open barsten. Van de officiële perso nen was alleen de noodheemraad W, v. d. Wiel in actie. We ge ven het woord aan deze in zijn dagen zeer geziene en geachte fi" guur. zoals we dat opgetekend vinden. ..Het doffe de wel 1 de wel 1 Allemaal zand 1 klonk mij nog in de oren, toen ik met een doek om mijn pet geknoopt (het stormde namzliik) m=»t gezwinde pas de provinciale klinkerweg op liep in de richting van de laan van On- senoort. Van vluchtende mensen of van onraad was nog geen zweem te bespeuren. Zelfs riep T. v. Engelen bijgenaamd de „Kla- boerde enige die ik onderweg ontmoette. ziende dat ik zo snel doorstapte, m'i toe. dat ik zoveel haast niet behoefde te maken. „Zoveel kwaad is er niet bii. ik kom juist van He wel", besloot hij. Op dat ogenblik moet het vol gens mijn berekening ruim twee uur zijn geweest. Zonder dat ik verder een stervelinn ontmoette, of enig onraad ontdekte, bereikte ik de laan van Onsrnoort, Daar echte- werd mijn oor ge troffen door het -uisen en snoe ien van water onder de bladerloze takken de- struiken la^gs de weg. Ik liep naar d* slootkant om cie co-zaak van dat gclu'd vast te stellen en zag toen dat de trek sloot. die door een duiker onder de klinkerwen voert, reeds zo vol water stond, dat ze die massa niet kon ve-zwelgen. Tevens zag ik 4at de duiker begon over te lo pen. Tenslotte begreep ik dat er geen kans zou zijn het gevaarlijke punt langs de Peperstraat te be reiken. Ik verliet de klinkerweg, liep zonder water te ontmoeten dwars over de akker naar de Ko nijnenberg, zag daar gekomen, twee mannen met een lantaarn en een paar runderen zich naar de hoogte spoeden, liet de berg toen rechts liggen en meende langs de stoep van de Heisteeg de dijk te bereiken, tot ik eensklapstot over de knieën in het water stap" te. Ik begreep dat de dijk bezwe ken was 1 Een ogenblik later had ik een stok gegrepen en mij in de vloed begeven. Hoewel 't water mij ovzr de kappen van de laar zen spoelde, bereikte ik aan het begin van de Kafuinesteeg (een naam die met de jongste namen revolutie nog behouden kon wor den op de hoogte van v. Lier ge lukkig de dijk. Een afstand van ruim honderd passen scheidde deze woning van het punt waar ik het eerste water voor mij had gehad. De vloed reikte mij tot aan de heupen. Druipnat vervolg de ik mijn weg naar de plaats waar de doorbraak moest zijn ge schied. kwam op de hoogte van Cato van Ravenstein een man te gen die ik in de stormende duis ternis niet kon herkennen en ik hoorde tegelijkertijd het brullen van de stroom, die zich als een berg van schuim langs de binnen zijde van de dijk baan brak. In weerwil van de diepe duisternis die mij omgaf, waren de witte koppen der golven, die zich met donderend geweld door de ont stane opening in de dijk op de polder wierpen, zeer goed zicht baar. De gedachte dat er niet meer aan redding, aan behoud van de dijk viel te denken, schoot mij bliksemsnel in al haar afgrijselijk heid door 't brein. In een toestand van radeloosheid, die beter te be seffen dan te beschrijven valt, bleef ik enkele seconden roerloos staan, ilk had de moed nog niet een enkele pas te doen. Wie wist of het dijkvak daar vóór mij niet binnen enkele minuten in 't kol kende water zou verdwijnen Toen de eerste aanval van gru welijke ontzetting voorbij was en ik mijn zenuwen weer engszins meester geworden was, wendde ik de doorbraak de rug toe en be gon zo snel ik kon in de richting Vlijmen te lopen. Weldra kwam ik de heer P. Zwaans, de burge meester tegen. Hij was door de heemraad j. v. Heivoort gewaar schuwd dat er gevaar aan de dijk was. Aanstonds was hij uit bed gesprongen, had haastig enkele kledingstukken aangetrokken en was de Dorpsstraat ingelopen op weg naar de dijk. Dat deze was bezweken, kon hij eerst geloven toen ik hem het droevig bericht persoonlijk bracht. Aldus het sobere verhaal van v. d. Wiel. Hulpeloos zullen deze twee mannen daar gestaan heb ben tussen de bruisende water vloed, de winterstorm en de daar boven klagende noodklok van de kerk, die elk die 't nog niet wist en 't aan den lijve had ondervon den, kond deed de dijk is door gebroken, een geweldige ramp heeft de polder getroffen, dat de bewoners bedacht zijn op redding van have en goed. PM Ll. J Geslaagd. Voor het diploma typen slaag den o.m. de jongedames M. Ber- tens, N. Steenbergen, L. v. d. Dungen en M. Hamers, die hun opleiding ontvingen van de eerw. zuster Firmata. Oudste inwoner overleden. Woensdag tegen het middag uur overleed na een kort ziekbed de heer G. v. Boxtel, die op 20 Mei j.l. 95 jaar werd en de oudste inwoner van de gemeente was. Giel was tot het einde van zijn leven een krasse werkzame man, die zijn groot gezin tot even har de werkers heeft opgevoed. Hij woonde de laatste jaren bij zijn zoon Jos in de Kruisstraat en werd ongesteld juist enige ogenblikken voor dat juist voor de woning van de heer v. Boxtel Zondag j.l. de start van de wielerronde van Kaatsheuvel plaats vond. Voor zien van de H. H. Sacramenten der Stervenden is zijn toestand zachtjesaan achteruit gegaan, tot hij Woensdag om half twaalf zacht en kalm overleed. T.B.C^Vlucht. Grote affiches kondigen aan, dat de K.P.V. Zondag 13 Augustus weër haar jaarlijkse T.B.C. Dui venvlucht gaat houden. Zondag middag werd dit reeds door de omroeper bij de Wielerronde van Kaatsheuvel omgeroepen en zo doende kregen reeds tienduizenden kennis van dit komende gebeuren. De gehele opbrengst van de vlucht komt dit jaar ten goede aan de uitzending van zwakke kinderen, een werk, dat ongetwijfeld de vol le smpathie heeft van de gehele burgerij. Trouwens, we behoeven op dit punt niet te twijfelen aan de medewerking van de bevol king. Als er iets de sympathie van allen heeft, groot en klein, dan is het beslist het goede werk, dat in dezen reeds jaren achter een met steeds stijgend succes, de K.P.V. deed. Met de collecte om de nodige prijzen bijeen te krij gen is men reeds begonnen. Nie mand zendt de collectanten teleur gesteld heen, ofwel in natura, of wel in geld, kan iedereen iets voor het goede doel missen. Laten wij echter „heer" blijven en de man nen, die het zware werk van de collecte op zich genomen hebben niet afzouten met een gift in na tura bestaande in een oude lor of een huishoudelijk artikel, dat bij U ook reeds lang naar de rom melzolder verwezen is. Allen sa men moeten we de duivenvlucht aantrekkelijk maken op een wijze, dat elke duivenliefhebber zelf door zijn vrouw of meisje wordt aan gezet om zoveel mogelijk te zet ten en te poelen. Dan wordt de T.B.C.-vlucht 1950 opnieuw een recordvlucht met een record-re cette, de T.B.C.-bestrijding ten baat. K.A.J.-Sterrit. Meisjes en Jongens van Kaats heuvel, de grote dag van de K. A. J.-Sterrit nadert met rasse schreden. Zondag a.s. zijn de stra ten van Kaatsheuvel verlaten, want alle jongelui doen mee aan de K.A.J.-sterrit. Doch niet alleen uit Kaatsheuvel, ook uit de om trek komen honderden aan deze sportbeweging meedoen. Ge hebt natuurlijk getraind voor deze rit. Niet? Dat zou jammer zijn, want zo ge niet gewoon bent grote routes te maken, dan is een rit van een kleine 100 km, ook al gaat het niet met een snelheid van 30 kilometer of meer, nu juist nog geen peulschilletje. Een goede conditie is in deze alles en die krijgt men voornamelijk met een goede training. Op de tweede plaats, zorg dat uw materiaal in orde is. Goede banden, goed trap- werk, een goed zadel met r"em en bel, alles moet in orde zijn. Zo dit is, dan kan iedereen meedoen cn de finish zonder strafpunten bereiken, als je goed notitie neemt van de opgave en je ogen de kost geeft. Zondagmorgen om half 12 wordt bij de Gildenbond het startschot gellost waarop ieder op zijn aangegeven tijd kan starten, 's Avonds volgt de prijsuitdeling waarvoor de gehele middag ge trapt en gevochten is. Uitgesteld. De Maandvergadering van de Kajotters, bepaald op Vrijdag 4 Aug. is tot nader datum uitgesteld. Agenda. Zaterdag 5 Aug. 8 u. n.m. en Zondag 6 Aug. 6 en 8.30 u. n.m. Apollo-Theater: De Ellendelin gen. Toegang 18 jaar. Zondag 6 Aug. 11.30 u. Start K.A.J.-Sterrit. Maandag 7 Aug. 8 u. n.m. re petitie Harm. Apollo. Gevonden en Verloren. Op het Groepsbureau der Rijks politie te Kaatsheuvel, werd aan gifte gedaan van de navolgende gevonden en verloren voorwerpen: Gevonden: Komen aanlopen 'n bruin met wit gevl. hondje: broche met ketting: ijzeren sleutelring met 2 sleutels. Verloren: gouden scapulier me daille: bankbiljet van 10 gld.; fo totoestel merk Agfa Box in br. lederen etui, zwart lederen heren- portemonnaie, portef. model, inh. ca. 14 a 15 gld. en twee staaltjes stof (witte katoen en zwarte voe ring); doublé damespolshorloge m. bruin bandje. Bezienswaardig en mooi. Het knapenkoor van de Paro chiekerk van St. Jan den Doper, maakte Dinsdag zijn kooruitstapje na een jaar van veel repetitie en veel zingen. Daarom ook, was de reis wat groter dan de jongens gewoon zijn en daarnaast ook iets bijzonders. Het koor trok er na melijk met een grote touringcar van v. Dijks Reisbureau op uit om eens een kijkje te gaan nemen in Zeeland. Over Tilburg en Breda werd naar Roosendaal getoerd om onder Bergen op Zoom even rond te rijden door de Wouwsche Plan tage en dan over de verbindings- dam Zuid-Beveland binnen te rij den. Direct konden de jongens hier zien dat de producten van de grond in vele opzichten anders zijn dan in Brabant. Vlas, maan kopzaad, uien, bonen, gewassen die de meesten niet of alleen uit de tuin kennen, besloegen hier on afzienbare vlakten. In het mooie Goes werd even uitgestapt, om een korte wandeling te maken door de nauwe straten en een kijk je te nemen op de Markt met het typische stadhuis en de oude kerk. Veel tijd kon echter hier niet be steed worden, want het hoofddoel der reis was Walcheren. In onon derbroken tempo ging het dan over Wissekerke en langs Arne- muiden (de stemmen kwamen los) naar Middelburg, waar men om 11 uur arriveerde. Nog nauwelijks was de bus geparkeerd of er bood zich een gids aan voor de stad en het gehele eiland, een gepensio neerde politie-agent voor wie de stad en het eiland een opengesla gen geschiedboek was. Elke we tenswaardigheid van Middelburg en elke bezienswaardigheid van elke andere plaats kon hij beschrij ven en de mooiste plekjes tonen. Eerst ging het in Middelburg naar de Oude abdij van de Praemon- stratensen, een machtig bouwwerk met ruime binnenplaats, grote koor- en parochiekerk met daar tussen de lange Jan, de geweldige toren, die in stijger stond voor herstelling en weer 87 meter hoog wordt opgetrokken. Ook 't mooie stadhuis, eveneens in reperatie en vele mooie poortjes, mooie ge vels en oude woningen werden bezichtigd. De jongens kregen hier een beeld van de grote ver woesting door de oorlogsbrand van 1940 hier aangericht. Na Mid delburg toog men naar Veere, een vervallen stadje met niet meer dan 1000 inwoners, waar eertijds meer dan 10.000 mensen door de han del (wol) een weelderig bestaan hadden. Als beeld van de ver gane grootheid prijkt daar nog de grote gotische kerk, waarin een pilaar met een omvang van 22]/i meter en een van 19J/£ meter. Door Napoleon deerlijk geschon den en in een paardenstal met daarboven drie zolders voor zijn soldaten omgebouwd, is men nu bezig met de herstellingen van de kerk, die evenwel niet meer voor de dienst zal gebruikt worden. 't Was Wel een hele klim 175 treden plus drie ladders hoog om boven in de koepel te komen, doch volop de moeite waard om het mooie uitzicht dat men kreeg over een zeer groot deel van Zeeland, omgeven door het water. Even langs de vissershaven, het oude wolhuis en het mooie stadhuis van dezelfde bouwmeester als dat van Middelburg en dan over Oost- kapelle naar de badplaats Dom burg. Onderweg wist de gids vele eigenaardigheden op te merken, die de jongens interesseerden. Van bomengroei is nog weinig te be speuren. Alleen in en op de dui nen staan nog bomen en bossen. Diep het land door zijn nog brede grachten en kreken als gevolg van de doorbraken bij de bombar dementen van de R.A.F. Op drie punten werden deze doorbraken bezichtigd en kregen de jongens een beeld van de ontzettende ver woesting die hiervan het gevolg geweest is. In Domburg een lek ker broodje gegeten, toen aan het stand heerlijk pootje gebaad en verder ging het Westkapelle met zijn geweldige zeedijk, die dag aan dag stugge handen vraagt voor onderhoud en herstel. Hier zagen de jongens hoe de doorbraak een groot gedeelte van het dorp heeft verzwolgen. In het water zag men nog steenresten van de hui zen en stronken van bomen, die eenmaal in het dorp groeiden. In Zoutelande, een schilderachtig plaatsje dat evengoed in Zwitser land kon liggen, werd even ge stopt bij de Willibrordusput, die door monumentenzorg gaat her steld worden. Over Biggekerke naar Vlissingen en vliegensvlug om naar Breskens over te varen op de grote boot die klaar lag. Op de Schelde lagen een dozijn zeeschepen van verschillende na tionaliteit te wachten, daar ze door de staking niet naar de haven van Antwerpen konden opvaren. Daar de tijd het niet toeliet, werd in Breskens niet aan land gegaan, doch met dezelfde boot „Koningin Juliana" teruggevaren. Direct in de bus, de grote Boulevard over naar 't standbeeld van Mich. Adrz. de Ruijter, langs de oude strafge vangenis van de Marine aan de Schelde, dan de stad door naar de grote werken van de Mij. de Schelde, waar een groot in aan bouw zijnd schip in dok lag en dan was het ongeveer half zeven, dus tijd voor de terugtocht. In Goes wist de chauffeur een aardige speeltuin, waar gepauseerd en ge geten werd. In de oude vestingstad Bergen- op-Zoom werd het gezelschap verrast op 'n warm builtje patates frites, 'n echte Bergenopzoomse lekkernij. In Breda nog een heer lijk ijsje, onderweg een appeltje voor de dorst en in goede frisse stemming stapte juist om elf uur het gehele koor weer in de School straat uit. Een mooie reis, die voor alle jongens veel leerzaams bood. DE RONDE VAN KAATS HEUVEL EEN ONGEKEND SUCCES. EN GROOTSE PLANNEN VOOR DE RONDE VAN 1951. Zoals iedereen al bekend is, is de Ronde van Kaatsheuvel van 30 Juli j.l. een ongekend succes geworden, zowel wat deelname als enorme belangstelling betreft. Overvloedig begunstigd door prachtig wielerweer trokken Zon dag duizenden naar Kaatsheuvel om hier van ware wielersport te genieten. En al die duizenden die 's avonds na de solo-rit van Sui- kerbuijk naar hun home terug keerden, gaven dit volmondig toe. Ze hadden genoten van 'n prach tige wedstrijd. En door deze 2e Ronde van Kaatsheuvel is dit wie- lergebeuren. dat jaarlijks zal te rugkeren, in het middelpunt van de belangstelling gekomen, zowel bij de renners als bij het publiek. Bij de renners omdat in Kaats- reuvel-Berkdijk een keur van prachtige prijzen te verdienen is, wat voor een voortbestaan van een rennerscarrière strikt nood zakelijk is, doch die we niet over al als in Kaatsheuvel in die grote mate aantreffen. Daarom ook verzekerden verschillende renners na afloop reeds dat zij een vol gende keer weer van de partij zouden zijn. En bij het publiek omdat door deze prijzen- en premiegolf de renners worden aangespoord om zich tot het uiterste in te span- Vervolg). Eenvoudige mensen, gewone boeren kunnen op sommige din gen een verrassend heldere kijk hebben. Zij lazen misschien nooit een boek, maar zij hebben de wijsheid van de ondervinding. En al hadden die van Nieuwkuijk zelf ook nog geen ondervinding van dijkbreuk, zij kenden de kracht van het water. De reeds ve.noemde P. van Baardwijk, wiens vrouw haar licht had opgestoken bij „de in genieur van de Waterstaat deze Piet verwonderde er zich niet weinig over dat 't trekslootje, dat langs zijn land liep, en dat met de nog steeds vliedende wel in ver binding stond, dat hij dat slootje elke twee uur moest uitdiepen om te voorkomen dat z'n tuin onder water liep. Waar kwam, als de wel alleen helder water gaf, dan al dat zand vandaan En als er dus wel zand meevloeide, was dan de dijk werkelijk niet rot?- Hoe de houding van het dijk bestuur dan te verklaren Zo ook Martinus van Son, Nieuwkuijk's veldwachter, wiens woning even als die van v. Baardwijk vlak bij de dijk lag, ook hij had geen ver trouwen in de stand van zaken. Toen de rest van het gezin zich hoewel angstig ter riiste be gaf, bleven genoemde mannen op. Evenzo hadden in de hoofdstraat van Nieuwkuijk enkelen hun slaapstee niet opgezocht, zoals de overbuurman van Pauwcls: Huub Pijnenburg. Op de Wolput, een bepaalde hoek van Vlijmen-West brandde die nacht licht. Want ook hier hadden meerdere bewo ners uit vrees voor een doorbraak zich niet ter ruste durven bege ven en waren de zonen van v. d. Bosch, die in de nabijheid van de laan van Onsenoort woonden, evenals enkele anderen, in het woonvertrek bij de kachel blijven zitten, hun bange berekeningen makend. Van tijd tot tijd kwam dan iemand die juist naar de wel was wezen kijken, binnen gelopen cn bracht de bewoners op de hoogte van de nieuwste stand van zaken. En zo lezen we het zal ongeveer één uur geweest zijn, toen de veldwachter van Nieuwkuijk de tijding rond bracht: Er komt kleur in het water en het geeft veel zand mee. Deze tijding werkte nu niet pre' cies als een slaapmutsje voor het slapen gaan. Een heel gezelschap snelde door een tastbare duister nis en een zware ijzige stormwind naar het gevaarlijke punt. Alsof 't een kwaad voorteken was het licht brandde niet meer, de lan taarn was uitgewaaid en elke po ging om de „zieke plek" bij te nen, waardoor een zeer aantrek kelijke wedstrijd verkregen wordt, wat nu eenmaal in de gunst van het publiek ligt. Doch ook omdat men bij voorbaat weet dat hier 'n ontzaglijke menigte op de been zal zijn en waar nu eenmaal volk is, wil het volk ook zijn. Organi satoren en zelfs hogere plaatse lijke autoriteiten kwamen j.l. Zon dag diep onder de indruk van dit grote getal opgekomen bezoekers. En deze hogere autoriteiten zul len j.l. Zondag ook wel ingezien hebben dat deze Ronde voor Kaatsheuvel in de toekomst iets te betekenen zal hebben, waar door zij wellicht aangespoord worden om hun volle medewer king in de volgende jaren te ver lenen. GROOTSE PLANNEN. En ieder jaar weer wordt er naar gestreefd om die Ronde van Kaatsheuvel een bijzonder aan trekkelijk tintje te geven. Ook voor 1951 bestaan nu reeds groot se plannen om deze Ronde in be kendheid veel meer naar buiten uit te dragen. Deze Ronde van Kaatsheuvel moet steeds blijven groeien om tot een ware sportge beurtenis uit te groeien, waarvan eerst de gehele omtrek en dan na enkele jaren ons gehele land moet spreken. Mochten de plannen, die er voor 1951 bestaan, werkelijkheid worden, dan zijn wij al ver op het goede pad en dan zal die be kendheid naar buiten zelfs be spoedigd worden. Wat die plannen zijn Wel, volgend jaar zal er naar gestreefd worden om ploegen aan de start te krijgen uit het buiten land. Een internationale course dus. Het plan bestaat om ploe gen te inviteren uit België, Frank rijk, Luxemburg, Zweden, Enge land en de mogelijkheid bestaat nog dar er een ploeg zal komen uit Zwitserland. Na een driejarig bestaan dus al een groots opgezette internatio nale course, zoals men nergens in ons land aantreft. Wanneer nu op de hulp van de gehele bevolking gerekend kan worden, dan zal 1951 ook zon ongekend succes hebben als 1950. Intussen kan daar nog lang over geprakkizeerd worden. lichten en de lantaarn weer op te steken, liep falikant uit. Doch om de juistheid van het bericht vast te stellen, had men geen licht no dig. Angstwekkend duidelijk en klaar werd 't voor eenieder, toen v. Baardwijk de hand in de wel stak. Deze had thans de grootte van een dikke kachelpijp, was zo diep geworden dat een lange bo nenstaak er geheel in verdween en liet veel meer water door dan tevoren. Zoals we reeds lazen, had S. v. Son z'n woning op de Heidijk vlak bij de lugubere plaats op de sijpelende dijk. Hij zal ge waarschuwd zijn geworden door zijn buurman, in elk geval was hij uit bed gesprongen en „met zijn beesten en zijn kinderen bij zich twee meisjes waren zij naar de dijk en in de richting Nieuw kuijk op weg getogen. De veld- wachter, immer verantwoordelijk voor de rust en rustige gang van zaken, heeft hem toen aangespro ken in niet aanmoedigende ter men „Och, Sijmen, moet jij nu in het dorp oproer gaan maken Dadelijk is Sijmen daarop terug gekeerd. Het is onbegrijpelijk dat de veldwachter de zaak niet zo ernstig inzag. Mogelijk heeft een heilige ijver om de gemoederen in rust te houden en geen paniek uit te doen breken, hem verblind. En om een juist beeld te geven van de zwakte van de dijk, ver halen we de lotgevallen van Sij men verder. Toen hij met z'n kinderen en vee door de veldwachter weer naar huis was gedirigeerd, ving z'n vrouw hem op cn smeekte er bad hem de kinderen toch in vei ligheid te brengen. „Dat de dijk het houden zal. geloof ik nooit. O God. Sijmen, ik ben zo beangst, ik weet niet waar ik het zoeken moet. Ga toch en red eerst onze kinderen." Van Son voldeed aan haar huilende verzoeken begaf zich weer op weg bracht de kleinen in veiligheid, keerde, naar huis terug en zou, als een toeval hem niet gewaarschuwd had, op de afschuiving zijn terecht geko men, die toen reeds ongeveer half drie in de dijk was ont staan. Zijn vrouw was reeds door 't water overvallen en weggedre ven. Later is ze nog door Joh. Kooien gered kunnen worden. Wij, mensen van onze dagen, maken dergelijke natuurrampen niet meer mee, al is 't een zure troost voor ons dat we wel weer anders worden beproefd. Maar juist omdat wij ons dat zo niet meer kunnen voorstellen, is het nuttig dat wij 't geweldige men senleed dat toen onder die om standigheden werd geleden, herle zen en in onze herinnering hou den. Zo horen we dan ook van de echtgenote van Wouter v. Enge len. Hoe zij met haar beide bloed jes van kinderen op een kruiwa gen de gevaarlijke plaats gepas seerd was, de dijk onder haar voeten voelde trillen. Moederziel A.s. Zondag worden er door de Scheidsrechters-vereniging „Langstraat" voetbalwedstrij den georganiseerd op het R.K.C.-terrein, waaraan een 4-tal scheidsrechters-elftallen deelnemen. Hiermee opent S.V.L. het voetbalseizoen, waarbij voor het voetballiefhebbend pu bliek volop te genieten zal zijn. Om 1 uur wordt gespeeld de wedstrijd TilburgOss en om 2 uur Gorinchem—Den Bosch, waarna om 4.30 uur de finale volgt. De eerste prijs is een prach tige beker, geschonken door de eigenaar van café „Thalia" alwaar S.V.L. gevestigd is, zodat wij deze beker Thalia- beker genoemd hebben. Ver der zijn er nog drie andere prijzen. De wedstrijden zijn gratis toegankelijk, zulks op ver zoek van de K.N.V.B. Terrein en materiaal zijn door R.K.C. belangeloos aan S.V.L. afgestaan. JULIANA naar een twee-daags tournooi in het Westen. Enige tijd geleden ontving Juliana de vererende uitno diging deel te nemen aan een. in Aalsmeer te houden twee daags sportfestijn. Door de aanneming van de uitnodi ging zijn de Geel-Zwarten de enige niet-Westelijke ploeg die men in Aalsmeer aan het werk kan zien. Deze trip, die per luxe touringcar gemaakt wordt, begint Zaterdagmid dag. Naast het voetballen, de hoofdschotel, heeft men voor de „eregasten" een speciaal programma opgesteld, waar op o.a. vermeld staat een rondvaart door de Amster damse grachten, een bezoek aan Schiphol en een officiële ontvangst. Met belangstelling wordt uitgezien naar de resultaten der Waalwijkers. Mogen zij de eer van het Zuiden hoog houden. B I L J A R T EN. KAATSHEUVEL. OPENINGSWEDSTRIJD VAN HET NEDERLAAGTOUR- NOOI VAN K.T.O. Dinsdag 2 Aug. vond de ope ningswedstrijd plaats van het ne- derlaagtournooi van de B.V. K.T.O.gevestigd in café „De Sportwereld'. De sterkste vereni ging uit Kaatsheuvel had de hoge eer om hier dit tournooi te mo gen openen. De B.V. K.O.T. kwam met haar sterkste viertal de strijd aanbinden tegen het eer ste viertal van K.T.O. Hoge pres taties zijn ér die avond niet op 't groene laken neergelegd; we kun nen dit bij K.O.T. toeschrijven aan Je bepaalde feeststemming die er in zat wegens het behalen van de hoogste trofee in de hoog ste klasse in het nederlaagtour- nooi van 't Tilburgse „Abatoir De uitslagen van de gespeelde partijen waren als volgt De K.O.T.-lui speelden cadre en met 50 car. voorgift op de K.T.O.-lui. car. brt. h.s. gem. KTO Jos v. Wanrooij 100 22 19 4.54 KOT W. Kamp 150 22 26 6.82 KOT J. v. d. Kaa 150 24 26 6.25 KTO J. Damen 95 24 18 3.96. KOT H. Snoeren 150 28 40 5.36 KTO Th. v. d. Hout 42 28 8 1.50 KOT W. Sceterboek 150 8 35 18.75 KTO M. v. Wanrooij 26 8 S 325 De eindstand was dus 71 voor de Jan var. Dun-bewoners. Door deze openingswedstrijd heeft de ver. KTO een goéde in zet van haar tournooi gedaan. En zeer zeker zal zij daar de vruch ten van plukken in de komende wedstrijden. Wij van onze plaats wensen de KTÓ-ers een goed succes toe in de komende weken. En dac zij hun naam tot buiten het district met ere mogen uitdra gen. BEKERCOMPETITIE. Traditiegetrouw wordt er jaar" lijks voor de aanvang van de competitie 'n bekerronde gespeeld en ook dit jaar zal het aan de no dige spanning niet ontbreken. We kunnen zelfs wel zeggen dat deze spanning enigszins verhoogd is door net z.g. handicap-systeem. Ieder speler krijgt hierdoor even veel kans als zijn meerdere te genstander, Een systeem dat de N.B.B. al jaren bezigt, maar tot nu toe door het District De Lang straat niet gebezigd werd. In de komende competitie zal hierin echter enige wijziging komen. Er zal echter niet in die mate ge speeld worden zoals nu in de be kerronde wordt gedaan. Deze bekerronde zal dit jaar gaan tussen de oprichters er van. Op het laatste nippertje heeft n.l. TOK teruggetrokken, de vereni ging die vorig jaar ook in de be kerronde werd opgenomen. Dit jaar gaat het dus weer tus sen DES, NAS en de winnaar van vorig jaar Het Centrum uit Loonopzand. Ook dit jaar wordt er weer in twee klassen gespeeld. J.l. Zaterdag 29 Juli werd de ronde ingezet met de volgende uitslagen (2) 't Centrum—NAS car. brt. h.s. gem. pnt. 260-324 112 15-21 2.32-2.89 6-2 NAS't Centrum car. brt. h.s. gem. pnt. 482-356 75 28-42 6.42-4.48 4-4 De „kampioen" van deze week kan wel genoemd worden M. v. d. Heijden van NAS 1. die zijn partij van 135 car. in 9 beurten beëindigde, een formidabel gem. dus van 15.00. Zijn tegenstander K. Jansen was echter ook niet mis en wist nog een gem. van 8.11 te produceren. Verder speelde J. de Nijs ook een prachtpartij van 7.35 gem. T.B.C.-CONCOURS DE POSTDUIF WAALWIJK. Zondag wordt dan de grote dag ten bate van de T.B.C.-be strijding. Vrijdagavond is het in komen van de duiven die alle voor dit concours gezet zullen worden; wij verwachten een record aantal duiven, want er zijn prachtige prijzen te winnen, o.a. radio, club fauteuil, keukenuitzet, duivenvoer en tal van ander waardevolle prijzen. Alle duiven kunnen gezet worden, oude zowel als jonge, tegen een inleg van 1.per duit, poule voor beide tot 75 ct. De eerste jonge duif die geklokt wordt legt tevens beslag op de prachtige 1 B. C.-wisselbeker. Dus, liefheb bers, ge hebt kans op een mooie prijs en tevens steunt ge het werk van de plaatselijke T.B.C.-com- missie om deze gevreesde ziekte te bestrijden. Ook degenen die een of meer duivenringen ten bate der TBC kochten, kunnen Zondag een mooi prijsje winnen, want als de duiven die hetzelfde nummer hebben als de ring die verkocht is een prijs winnen, dan wijzen deze tevens de prijzen voor het publiek aan. De uitslag wordt zo gauw mogelijk via de pers bekend gemaakt. Liefhebbers laat dus de ze week ook uw leuze zijn: Ook wij vliegen mee, voor de T.B.C. De Postduif Waalwijk. Uitslag van de wedvlucht vanuit Moeskroen op Zondag 30 Juli. De eerste 50 prijzen werden als volgt verdiend; eerste duif 1.40.25 uur: P. Snoeren 1, 4, Th. v. Vugt 2; Pijnenburg 3; Groeneveld 5, 21, 26; Joh. Verhagen 6, 7, 36; W. Herman 8; Verhoeven-Verwiel 9; C. Bouman 10; Jos v Bladel 11; Stokwielder 12; M. Verhulst 13; A. v. Spijk 14; L. v. d. Bogaard 15. 39; D. Blok 16; G. v. Huiten 17, 18; Couwenberg 19; M. Ver hulst 20; P. Timmermans 22, 44; W. Damen 23; J. L. Treffers 24; G. v. Helvoirt 25; H. v. Berkel 27; A. Hensen 28; C. de Peffer 29, 40; L. van Esch 30; J. van Mierlo 31, 38; Duivekam 32; v. d. Meij- denberg 33; Jos Bakkers 34; Lelz 35; v. Gerven 37; Strijk 41; Arn. Lombarts 42; M. Leijtens 43, 45; Adr. Bakkers 46; A. v. Eeten 47; v. Tuijl 48; Maas 49; Verheijden 50.

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 3