ELSHOUT KAATSHEUVEL Waalwijkse en Langs Courant VLIJMEN BERKDIJK ST. JOACHIMSMOER Gemeenteraad LOON OP ZAND. 2)e o€a9ig.$t>iaats& tc&uttzKS met geweer en handboog F" AAA i U V Sfe», VOOR DE OUDEN VAN DAGEN. TAL VAN VOORZIENINGEN. 828 pnt. 825 pnt. 731 pnt. 730 pnt. 629 pnt. 485 pnt. VRIJDAG 11 AUG. 1950. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TEELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN DE ECHO HET 2UIDEW OPGERICHT 187». Bureau* GROTESTKAAT 105 WAALWIJK TEI,. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. langstraat VERKENNERS. De Verkenners gaan van 11 tot 18 Augustus kamperen. De welpen bivakkeren van 13—18 Aug. op de Schaijkse heide. GESLAAGD. Het middenstandsdiploma be haalden de dames J. v. d. Bes- selaar en R. v. Sluisveld 'en de heren J. Gulen en M. v. Herpt. Mej. J. Vermeer behaalde haar diploma voor hulp in de huishouding. Mej. M. Muskens acte Na. ONGEVAL. De landbouwerszoon J. de W. alhier geraakte met zijn pink in aanraking met een mes van een maaimachine. Dr. v. d. Wouw liet hem naar Den Bosch bren gen om behandeld te kunnen worden. mei 100 pnt. Ie prijs afd. Uit muntendheid Harmonie Volks vlijt en Volksvermaak, Waspik 105 pnt. Ie prijs. Tot slot van dit groot Muziek concours gaf de Harmonie St. Cecilia te Haarsteeg onder lei ding van directeur Ad v. d. Heij. den een sluitingsconcert. Haar- steeg toonde wederom haar kun de en de vele belangstellenden waren vol lof over het gebodene. De Harmonie Concordia kon met genoegen terugzien op een ge slaagd muziekconcours. De re geling was tot in de puntjes ver zorgd. TENTOONSTELLING MISSIE-NAAIKRING. Door de Missie-naaikring zal op 13, 14 en 15 Augustus a.s. een tentoonstelling worden ge. houden. Het bestuur, onder voor zitterschap van Mevr. v. Wa genberg-de Beer, Mevr. 'Schuijt en Mej. A. Weijers, heeft geen tijd of moeite gespaard om de tentoonstelling te doen slagen De tentoonstelling zal gehouden worden ten bate van de Missie van Mgr. van Kessel. die hier zijn vacantie doorbrengt. Onge twijfeld is er grote belangstelling; zelfs van buiten Vlijmen wordt veel belangstelling verwacht. Mgr. van Kessel zal tijdens de tentoonstellingslagen lezingen ge ven over zijn zwartjes en hun gebruiken. KERMIS-SPAARPOT. Zaterdag 12 Aug. wordt er reeds een begin gemaakt met de teeravonden van de spaarpotten in uc café s alhier. Dit is reeds het begin voor de a.s. kermis, welke wordt gehouden op 19, 20, 21 en 22 Augustus. VERGADERING. De maandvergadering van de Postduivenvereniging De Zwa luw, is voor de maand Augustus uitgesteld en wordt gehouden in September. VLIJMEN'S MANNENKOOR. *r,Fs' ,^onda9 '3 Augustus zal lijmen s Mannenkoor deelnemen aan het grote Benelux concours te Goirle. Laten we hopen dat Vlijmen Zondag weer in feest dos is en het Mannenkoor met een eerste prijs terugkodt. GESLAAGD. Op de Bossche Ambachtsschool slaagden voor smeden en bank- werken P v. d. Weijenberg, G. v. d. Hagen en v. d. Elzei* Voor koper-, lood- en zinkwerker W. v. Bers en H. Zeeuwen. Voor timmeren G. de Bondt, A. Mom mersteeg en M. de Laat. GESLAAGD FEDERATIEF MUZIEKCONCOURS. Begunstigd door prachtig weer is dit concours schitterend ge slaagd. Er was enorme belang stelling. a Ter gelegenheid van haar eeuwfeest organiseerde de har monie Concordia een groot Fe deratief Muziekconcours. Het terrein werd welwillend afge staan door de firma Pulles. Het was zeer mooi gelegen en onge stoord kon de prachtige muziek worden uitgevoerd op de zeer prachtige kiosk. Het programma begon Vrijdag avond met een openingsconcert door de plaatselijke harmonie Concordia en Vlijmens Mannen koor. Burgemeester van Hout dankt in zijn rede de buitenge wone samenwerking van beide verenigingen en hoopt dat dit zal blijven voortbestaan, dan kan er op gebied van muziek en zang iets groots op touw worden ge zet. Zaterdagmiddag had de of ficiële ontvangst plaats in de harmoniezaal. De Jury bestond uit de heren De Moree, Breda, v. Mever, Rotterdam en Arends, Roermond. Om 3 uur werd door de Po litic-Muziekvereniging Excelsior te Delft deelgenomen aan de marswedstrijd. Dit gezelschap be haalde in de derde afd. met 35 punten een eerste prijs. Om half vier begon de concertwedstrijd. Geen enkele vereniging kon Za terdag een eerste prijs behalen. De uitslag was als volgtIn de 2e afd. Fanfare Prins Hendrik, Aalst met 45 pnt. met een num mer de 2e prijs. Eerste afd, Fan fare Excelsior, Delft met 2 num mers 88 pnt. 2e prijs. Vaandel- afd. Fanfare L'Union, Bladel 98 pnt. 2e prijs. Vaandelafd. Har monie Crescendo, Bussum 84 pnt. 2e prijs. Verder werd een con cert gegeven door de fanfare Oefening en Uitspanning te Wijk en Aalburg, onder leiding van de heer Moors alhier. Oefening en Uitspanning gaf een schitte rend concert. De muziekliefheb bers konden extra genieten. Bur gemeester van Hout dankte na af loop namens de harmonie Con cordia, in het bijzonder Oefening en Uitspanning voor het gebode ne en verder alle deelnemende verenigingen voor hun medewer king tot slagen van dit muziek festijn. Zondag was de belangstelling en deelname groter en het gebo dene was beter, want alle deel nemende verenigingen behaalden een eerste prijs. Bergeijk zelfs met lof en het hoogst aantal pun ten van het gehele concours. Uitslag was als volgt4e afd. Fanfare St. Cecilia, Liessel, 1 nummer, 52 pnt. Ie prijs 2e afd. Fanfare Vlijt en Volharding Heumen 1 nummer, 52 pnt. Ie prijs Vaandelafdeling Fanfare Kunst Adelt, Hapert, 2 nummers 106 pnt. Ie prijs Echo der Kem pen, Bergeijk 115 pnt. Ie prijs met lof der Jury le afd. Har monie Koningin Wilhelmina Wa- i; VERENIGING VOOR VREEMDELINGENVERKEER LOONOPZAND- KAATSHEUVEL Opgericht ;s een vereniging voer de bevordering van het vreemdelingenverkeer in de ge meente Loonopzand, onder de naam vanVereniging voor vreemdelingenverkeer Loonop - zand-Kaatsheuvel. Het bestuur is samengesteld uit de ver. Kaats heuvels Belang, Loonopzands Be lang en Berkdijks Belang en telt de volgende 'eden Kaatsheuvel: J. M. G van Kemcnnde, Jan Remmeren, H J IJpelaar. Loonopzand Toh. v. Dongen ■\va" ^ch, F. Tl B. Mijkamp. Berkdijk: W. N.' van Kuijk, C. J. Nouwens. A. M. v. d. Ven Voorzitter J, M. G. v. Keme- nade. Secretaris: J. Reijnen. Voor het verkrijgen van c... wettelijk statuut zal de vereniging de stichtingsvorm aannemen. Waar hier de belangen van de gemeente in volle omvang wor den gediend, zal gelegenheid wor den opengesteld, om als begun stiger der Stichting te worden ingeschreven. Het ligt in de be doeling het praedicaat begunsti ger tegen een zeer populaire prijs te verstrekken, om daardoor een ieder in de gelegenheid te stellen daadwerkelijk mede te leven met het werk en streven der nieuwe vereniging. Voorbereidingen zullen wor den getroffen om te komen tot een grote propaganda-vergade- ring het V.V.-wezen betreffen de, waarbij alle geledingen der bevolking worden verwacht. De Dir. v. h. Prov. V.V.-wezen, de heer Jacobs uit Eindhoven, heeft zich spontaan ter beschikking ge steld, om op bedoelde propagan- davergadering een spreekbeurt te vervullen. Op deze vergadering die voor iedereen gratis toegan kelijk zal zijn, zal worden uiteen gezet welke sprekende voordelen een goed functionerende V.V.V. voor de plaats kan hebben. Teneinde de documentatie van het V.V.-wezen ter hand te ne men, zal worden aangevangen met het verzamelen van gegevens t.a.v. logies-, kampeer- en re- creatie-gelegenheid. Zij, (dit geldt ook voor hen, die als particulier beschikking over een kamer hebben) die ge legenheid tot logies kunnen bie den, worden verzocht hiervan schriftelijk opgave te doen bij de secretaris der vereniging, de heer J. Reijnen, Schoolstraat 7, Kaats heuvel. Deze inlichtingen dienen zo uitgebreid mogelijk te worden gegeven, om gegadigden volledig te kunnen inlichten. Als onderdeel der documentatie zullen fiets- en wandelkaarten voorhanden komen, alsmede kaarten, die de mooiste gedeel ten onzer natuurschoonrijke ge meente propageren. Gegevens van vrijgekomen in dustrieruimten zijn eveneens zeer welkom, om industrie en handel daarmede in voorkomende gele genheden van dienst te kunnen zijn. De vereniging hield haar eerste bestuursvergaderin ten gemeente huize. waar de voorzitter, de heer J. v. Kemenade, een uiteenzetting gaf van het doel en wezen van de nieuwe in wording zijnde stichting. In zijn inleiding betoog de de voorzitter, dat zoveel mo gelijk aandacht moet worden be steed aan. het karaktereigen van de plaats en zorgvuldig moet worden overwogen, welke om standigheden er zijn, die als re clame-object naar buiten kunnen worden uitgedragen. De natuur heeft onze gemeen te met een prachtig nauurschoon bedeeld, waarbij wij verder in de vorm van een uniek sportpark bezig zijn de natuurobjecten meer vorm en aantrekkelijkheid bij te brengen. Er zal echter gezorgd moeten worden voor meer be hoorlijke inrichting tot rust en verfrissing. Zo verkeert de plaat selijke hotelaccomodatie, ook wat de omgeving betreft, in een ho peloos beperkte situatie. Hieraan dient ernstig de aandacht te wor den geschonken. Waar onze ge meente, gelegen in een toeristi sche streek, op meer natuurlijke aanloop zal mogen rekenen, is 't zaak, naast ons natuurschoon de aandacht te vestigen op alles wat bij kan dragen om onze plaats meer op het voorplan te trekken. Waar we dit niet alleen kun nen, is aansluiting bij het Pro vinciaal V.V.-wezen op de aller eerste plaats nodig. Dan zal het mogelijk worden om bij voort during meer de aandacht op on ze plaats te vestigen, mede door het aantrekken van handel en in dustrie, om daardoor het wel vaartspeil naar boven te bren gen. Nog geen half uurtje was ,,De Echo heden, Maandagavond, bezorgd, of de telefoon rinkelde reeds bij de correspondent om een enthousiaste adhaesie-betui- ging te geven aan het initiatief, voor de ouden van dagen een auto-rit te organiseren. Nog geen half uurtje later vroegen voor zitter en secretaris van de KJMV een onderhoud aan, daar de KJMV hetzelfde plan reeds bij de samenstelling van het winter- programma als een punt van be spreking had staan en alleen toe vallige omstandigheden hebben de uitvoering ervan verhinderd. Nog van meer zijden ontving de correspondent toezegging van medewerking, zodat met recht verwacht mag worden, dat het initiatief in daden zal worden omgezet. Getracht zal worden binnen kort tijdsbestek een co mité samen te stellen, dat de uit voering der plannen -mogelijk maakt. Verbintenis van jaar tot jaar. Korps naar keuze. Geen kazerneleven. Minimum aantal oefenuren (200 per jaar). Volledige kleding, schoeisel en uitrusting. Volledige sociale verzorging. Vergoeding voor werkelijke dienst. Persoonlijke beveiliging, door bezit van wapenen en munitie. Wie nog twijfelt aan de nood zakelijkheid tot het instandhou den van een sterk verband der Nationale Reserve, wende het oog naar Korea. Wie nog twijfelt aan de meer gebruikelijke kracht van een minderheid, kijkt naar België. CIRCUS REUSZ. J.l. Zaterdag sloeg op het voet balterrein van de v.v. Berkdijk een circus zijn tenten op voor 't geven van enkele uitvoeringen. Ieder belangstellende moest vol mondig toegeven dat hier waar voor je geld geboden werd. Hoe wel de belangstelling Zaterdag betrekkelijk gering was, mocht de eigenaar zich Zondag, zowel bij de kindervoorstelling als bij de avondvoorstelling, verheugen in een goede belangstelling. Vooral het gratis ponnyrijden was een bijzonder aangename attractie, waarvan veelvuldig dankbaar ge bruik werd gemaakt. Hoewel het geen „reuze circus was, mag cir cus Reusz op enkele geslaagde avonden terugzien. EEN ROME-PELGRIM NA 5 WEKEN WEER THUIS. Één Rome-pelgrim van de twee die 1 Juli uit Berkdijk vertrokken voor een tocht naar de Heilige Stad, is in de nacht van j.l. Za terdag op Zondag na een 5 we ken lange afwezigheid, weer in zijn ouderlijke woning terugge keerd, n.l. Nico Glaudimans. Ieders verbazing wordt gewekt bij het horen van dit „ontstellen de'' bericht. Dc lezer zij echter gerust, het is slechts door 'n mis verstand en samenloop van om standigheden, dat hier samen uit, samen thuis niet doorging. Bij de heenreis waren beide pelgrims door Zwitserland naar Rome ge reisd. Doch bij de terugtocht zou_ den zij door Frankrijk en België naar ons dorp reizen. In het Zuiden van Frankrijk raakten beide „avonturiers-' ech ter elkaar kwijt. Bij het beklim men van de berg d'Aspin kon A. Doevedans nog juist een vracht wagen grijpen, een hulpmiddel waarvan alle fietsers gebruik ple gen te maken, wanneer hen die geboden wordt. Nico Glaudimans kwam echter iets te kort. waar door hij naar een andere moest uitzien, die echter uitbleef. Doe vedans schijnt nu waarschijnlijk de verkeersborden, waarop stond aangegeven de richting voor zwaar en licht vervoer, niet op gemerkt te hebben, waardoor na de afdaling ieder op een andere plaats aan kwam. Vanzelfspre kend hebben beiden tevergeefs op elkaar gewacht. Nico heeft nu evenals Adri de verre tocht alleen moeten volbren gen. En wegens gebrek aan pa pieren en geld (deze had Adri) was het parool voor hemzo snel mogelijk naar moeder thuis. Deze verre afstand heeft hij dan ook in een recordtijd afgelegd. Van uit Reims heeft hij 'door Noord- Frankrijk en België niet meer ge rust tenzij voor een weinig eten. Het weerzien was er echter niet minder hartelijk om en hij kon zich na enkele dagen van span ning over het lot van zijn mede reiziger gerustgesteld zien, want die verkeerde in een even goede gezondheid als hij zelf, alleen nog wat verder van huis. De familie heeft inmiddels van hem verno men. In een van de volgende uitga ven hoort u nog meer over hun belevenissen. Fr. Luijben Verboord 4 pnt. 1 pnt., totaal 13. „St. Ambrosius", Baardwijk G. Beijnen 3 pnt. Th. Pullens 4 pnt. G. v. Heesch 2 pnt. W. v. d. Broek 3 pnt. W. Pullens 4 pnt. J. Baaijens 4 pnt., to taal 20. -.St. Catharina", HerptC. de Kort 3 pnt. W. de Kort 3 pnt.: 1 h. Buljs 3 pnt. A. de Kort Czn. 2 pnt.; A. de Kort Nzn. U pnt. A. Verhoeven 4 nnt totaal 15. „St. Blasius", Heusden: G. v. Hemert 3 pnt.; A. v. Sprang 2 pnt. S. v. Ecuwijk 4 pnt. J. v. Berge 4 pnt.,; W. v. Kaste 2 pnt. M. v. Leeuwen 2 totaal 17. „O. L. V. S." ElshoutJoh. Klerks 1 pnt. W. Klerks 0 pnt.; G. v. Keulen 0 pnt. A. v. Log- ten 3 pnt. A. Fitters 1 pnt'. E. de Haan 0 pnt., totaal 5. Kaatsheuvel B. v. d. Hoven 3 pnt. H. Molenschot 4 pnt. H. v. Nieuwstad 3 pnt.G. v. Hest 4 pnt. M. Kops 3 pnt. C. Elshout 3 pnt., totaal 20. Standenlijst op 6 Augustus '50 ren pnt., 73e JAARGANG No. 65 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. Abonnement TEL.-ADRES „ECHO". St. Catharina, Herpt 128 pt. öt. Ambrosius, Baardwijk 125 pr Blasius Heusden 115 pt. Juliana, Vlijmen 14 pt St. Jan, Kaatsheuvel 104 pt. St. Crispinus, Besoijen 104 pt. O.L.Vr. Schuts, Elshout 72 pt! Nog één wedstrijd voor de be ker en dan is de competitie voor dit seizoen beëindigd. Voor wat betreft het Natio naal Concours op 20 Augustus tc Kaatsheuvel het colgende Zoals de Voorzitter van de L.S. B. op de vergadering naar voren •macht, verwacht hij, dat de ge hele Langstraatse Schuttcrsbond met al zijn leden zou deelnemen aan bovengenoemd concours. Gezien de goede prijzen die er beschikbaar zijn, is het wel de moeite waard om er aan deel te nemen. Voor de le korpsprijs is een prachtige zilveren medaille beschikbaar gesteld, geschonken door H. M. Kohingin Juliana. De eerste personele prijs is 30. V erder zijn er nog andere prach tige prijzen beschikbaar in geld en in natura. DE HAGENAARTJES ZIJN ER. Zaterdagmiddag arriveerden enige kinderen uit Den Haag, die bij verschillende inwoners werden ondergebracht, teneinde de helft van hun jaarlijkse zomervacantie alhier door te brengen. Het staat boven alle twijfel, dat hun vacan- tieverlangens in onze bos- en heiderijke natuur ten volle bevre digd zullen worden. DE ELECTRICITEIT. Met de kabellegging vanuit Loonopzand is men reeds zover gevorderd dat vermoedelijk eind deze week deze taak zal zijn vol bracht. Rest nog de transforma tor, waarna eindelijk het slot van deze werkzaamheden zal zijn aan gebroken. Vooral nu de avonden beginnen te lengen, zal een vlot verloop hiervan de inwoners te recht verheugen, daar zij zolang reeds hierop hebben gewacht. openstaande GESLAAGD. Behalve de jonge dames G. Kemmeren, Jo v. d. Hoven en T. Fijneman, waarvan we in ons vorig nummer reeds meldden, dat zij slaagden voor het diploma coupeuse van de R.K. Ver. St. Anna, kunnen we thans medede len, dat voor het diploma cos- tumière van dezelfde vereniging eveneens slaagden de jongedames Riet Robben, Ria van Mierlo, Luus de Graaf, Ria Kemmeren, Nelly van Riel, Annie Voogd, Nellie Biemans. Truus Schoen makers, Truus Pijnenburg, Ton- ny v. d. Ven, Corry Beerens, Sjaan de Kort, die eveneens wer den opgeleid door de Eerw. Zus ters te Loonopzand. NATIONALE RESERVE. INGESCHREVENEN DER LICHTING 1949 GRIJPT UW KANS! Naar men ons van bevoegde zijde mededeelt, bestaat voor de genen der lichting 1949. die nog geen bestemming voor die lich ting hebben gekregen, gelegen heid zich als vrijwilliger aan te melden bij de Nationale Reserve, mits het te hunnen aanzien in te stellen geneeskundig- en antece denten-onderzoek daartoe geen beletsel vormt. II kent de voordelen van de Nationale Reserve Oefeningen en dienst te ver vullen in eigen vertrouwde om geving. L.S.B. (Handboog). Zondag a.s. organiseert de L. S.B. „Ons Gezellig Samenzijn" haar vierde Bondsconcours op de hanen van „Eendracht maakt Macht" te Baardwijk. Daar kan op een spannende strijd worden gerekend, zeer zeker van de zijde der twee hoogst geplaatste der eerste zestallen. De voorlaatste wedstrijd had „D.VLZ." stevig de leiding in handen met 26 pnt. voorsprong op haar naaste con current „Constancia". De laatste wedstrijd echter haalde Constan cia na een aarzelend begin haar achterstand van 26 punten tot op drie punten na in. Er zijn ech ter nog drie concoursen te schie ten, dus van de kansen op de hoogste ladder valt zeer weinig te voorspellen. Met 1 punt verschil duikelde E.M.M. omlaag te Haarsteeg, juist genoeg voor Victoria, die haar achterstand van 19 punten wegwerkte niet alleen, maar juist met dat 20e puntje zich boven E.M.M. plaatste. Nu echer Zon dag a.s. E.M.M. op haar eigen banen schiet, is het de vraag of Victoria zich zal kunnen hand haven. „Ons Genoegen" schoot zeer goed, maar kon desondanks toch niet naar boven. Er is tussen haar en haar voorganger een verschil van 101 punten en het is geen peulschilletje om dit zo maar weg te werken. Evenzo staat het met „Clau dius Civilis". Deze bezet de laatste plaats op de ranglijst. Hier is een verschil weg te wer ken van 144 punten. De stand is hier le zestallen. D.W.Z. Constancia Victoria E.M.M. O.G. C.C. De schutters der tweede zes tallen. Daar staat D.W.Z. II onbedreigd aan de kop. Uit drie wedstrijden 645 pnt. Haar naaste concurrent, die het te Haarsteeg lelijk liet zitten (141 punten) heeft een achterstand van 111 punten. Dus zal er van de bo venste plaats wel geen sprake meer kunnen zijn. Wel zal Vic toria II aardig op moeten passen wil het niet door Constancia II overvleugeld worden. Dit heeft thans ook reeds 532 punten en Victoria maar 534. Eendracht maakt Macht heeft 460 punten op haar rekening staan. Wij geloven echter niet dat die het de anderen zo lastig zal maken. Maar men kan nooit weten. L.S.B. (Geweer). Zondag 6 Aug. heeft de L.S.B. voor de 6e maal laten aanrukken voor de competitie van de wis selbeker. „St. Jan", Kaatsheuvel, fungeerde als gastvrouwe voor hare zusterverenigingen in de Langstraat. Was de vorige com petitiedag, 23 Juli, de spanning tot het vriespunt gedaald, thans stijgt die weer geducht. „St. Ca tharina s papieren zijn in waar de gedaald. In Baardwijk leidden deze heren met 8 punten voor sprong, die is nu gedaald tot 3 punten. Zij schoten zelf maar 15 punten en Baardwijk 20. Nog meer is de kans aan Baardwijks zijde omdat het in Nieuwkuik na Herpt moet schieten, dus rustig kan afwachten wat Herpt doet. Men kan gerust geloven, vooral nu Herpt voorop moet schieten, en er maar één wedstrijd meer is, dat ze zullen doen wat ze kun nen om 22 punten te schieten. „St. Blasius", Heusden, deed Juliana, dat maar met 5 schut ters schoot, een plaats naar bene den duikelen, om zelf Juliana's plaats in te nemen. Heusden heeft nu 115 en Vlijmen 114 punten. Beiden zijn vrijwel kansloos. Kaatsheuvel had een produc tieve hui en wist 20 punten bij een te garen, wat nog niet ge beurd was in deze competitie. Het goede begin komt wat laat. St. Jan deelt nu de 5e plaats met St. Ambrosius te Besoijen, dat de heer v. d. Meijs met zijn wonderkogels in zijn rijen had. Ditmaal misten ze echter hun uitwerking. Elshout was zeer slecht, zegge en schrijve 5 punten. Hieronder volgt de gespecifi ceerde uitslag „St. Crispijn", Besoijen J. v. d. Meijs 2 pnt. W. de Louw 1 pnt.A. v. d. Gouw 2 pnt. J. Klerkx 3 pnt. C. v. Muile- kom 4 pnt. P. Berkelmans 3 pnt., totaal 15. „Juliana", VlijmenM. Luij ben 2 pnt. C. Diepstraten 2 pnt. B. v. Engelen 4 pnt.J. Openbare vergadering van de raad der gemeente Loon-op-Zand, te houden op Maandag 14 Augus tus 1950, des avonds om 7 uur, ten genteen tehuize. AGENDA: 1. Vaststelling notulen. 2. Ingekomen stukken van Gedeputeerde Staten van deze provincie 1) een besluit van 7 Juni 1950 G. nr. 28219, waarbij goedkeu ring wordt onthouden aan het raadsbesluit van 9 Januari 1950, waarin bepaald wordt, dat de in standhouding van de openbare la gere school aan de Loonsedijk te Kaatsheuvel niet wordt gevordferd; 2) een besluit van 21 Juni '50 G. nr. 27271, waarbij goedkeuring wordt gehecht aan het raadsbe sluit van 5 Juni 1950 tot aankoop van verschillende percelen grond, gelegen aan de Gasthuisstraat te Loon op Zand; 3) besluiten van 12 Juli 1950 G. nrs. 30355, 30356, 30357 en 30359, houdende goedkeuring aan de begroting der gemeente en de bedrijfsbegrotingen voor de dienst 1950; 4) mededeling, dat bij Kon. be sluit van 18 Juli 1950, nr. 21, goedkeuring is verleend aan de „Verordening tot wijziging van de verordening op de heffing ener plaatselijke belasting op toneel vertoningen en andere vermake lijkheden in de gemeente Loon-op- Zand", waartoe werd besloten in de raadsvergadering van 5 Juni 1950. B. en W. stellen voor deze stukken voor kennisgeving aan te nemen. Overeenkomstig de gedane toe zegging bij de behandeling van de begroting voor het dienstjaar '50, doen wij U hieronder mededeling van de volgende personeel-muta- ties 1. het ontslag op eigen ver zoek van de gemeente-arbeider M. P. van Kuijk, met ingang van 25 Maart 1950; 2. de benoeming van de voor werker B. A. de Koning, met in gang van 15 Mfei 1950 en 3. de benoeming van de ge meente-arbeider G. de Jong, met ingang van 19 Juni 1950. 3. Voorstel om aan "het ge meente-personeel, ambtenaar zijn de in de zin van de Ambtenaren wet 1929, alsmede aan de arbeids contractanten, dié niet verplicht verzekerd zijn bij een ziekenfonds, een bijdrage te verlenen in de te hunnen laste komende ziekte- en ongevallenpremiën. Praeadvies t Het zal U bekend zijn dat voor het in vaste dienst der gemeenten zijnde personeel tot op heden nog geen wettelijke regeling terzake van verzekering tegen ziekten en ongevallen is getroffen. Wel is zulks het geval met werknemers in het particuliere bedrijf, waar ongeveer de helft der premiekos- ten voor de verplicht verzekerden door de werkgever wordt voldaan en voor het politie-personeel waarvoor een analoge regeling geldt. Het in vaste dienst zijnde personeel der gemeenten staat mitsdien uitgesproken bij vorenge noemde categorieën ten achter. Het zal U evenwel zonder meer duidelijk zijn, dat het gemeente- personeel genoodzaakt is, zich te gen de kosten van ziekte en on geval in zijn gezinnen te verze keren, nu de praktijk heeft uitge wezen welke ellendige gevolgen de kosten van langdurige ziekten en hoge ziekenhuis- en operatie kosten in de gezinnen van ambte naren kunnen hebben. Tengevolge van de stijging van de kosten van levensonderhoud en de in verhouding daarmede veel te geringe stijging van wedden en lonen worden zulke verzekerings overeenkomsten als regel in onvol doende mate of in het geheel niet gesloten. De regering heeft reeds sedert enige jaren een regeling inzake de ze materie in studie. Een defini tieve oplossing kan nog lang uit blijven, en de gezinnen kunnen niet meer wachten. Ook Gedepu teerde Staten dezer provincie zijn met betrekking tot de provinciale ambtenaren dezelfde mening toe gedaan, blijkens een kortgeleden door dat college aan de provin ciale staten gedaan voorstel. In gelijke zin wordt U thans voorgesteld om aan het personeel van deze gemeente, ambtenaar zijnde in de zin van de Ambtena renwet 1929, alsmede aan de ar beidscontractanten, die niet ver plicht verzekerd zijn bij een zie kenfonds, een bijdrage te verlenen ten bedrage van de helft van de verzekeringspremiën, die zij blij kens over te leggen kwitanties, over de periode van 1 Juli 1950 tot 1 Januari 1952 voor hun gezin hebben betaald wegens verzeke ring tegen de kosten van ziekte en ongeval tot een maximum van 100.per jaar. Wij stellen U voor hiertoe te besluiten. 4. Voorstel tot het sluiten van een kasgeldlening groot ƒ300.000 bij de Stichting Algemeen Mijn werkersfonds van de Steenkolen mijnen in Limburg te Heerlen. 5. Voorstel tot het overnemen van noodwoningen van het rijk. Uit het praeadvies In de vergadering van 18 Juni 1948 besloot Uw raad tot het overnemen van het rijk van dertig noodwoningen, type teenwand. Deze overneming geschiedde naar aanleiding van een brief van de minister van wederopbouw en volkshuisvesting dd. 11 Februari 1948 nr. 14196, voor de som van 25.255.47. Bij schrijven van 10 Juni 1950, nr. 58235-c I-OD, deelde de mi nister ons mede, dat, als gfevolg van het toekennen van een grond- voorschot, de cijfers van zijn bij bovenvermeld schrijven gedaan voorstel tot overneming der nood woningen, dienen te worden gewij zigd. Het grondvoorschot wordt toegekend, wijl vier noodwortin- gen aan de Kloosterstraat te L.- op-Zand zijn gebouwd op een per ceel, waar, tot aan hun vernieti ging door oorlogsgeweld, tien wo ningwetwoningen der voormalige bouwvereniging Volksbelang heb ben gestaan en voor dit perceel indertijd een grondvoorschot is verleend dat nog niet geheel is af gelost. In feite werd het verleen de voorschot dus overgedragen van een voormalig complex wo ningwetwoningen op de ter plaatse gebouwde noodwoningen. Het te verlenen grondvoorschot is groot 3659.50, waarvan rente en aflossing worden voldaan door middel van een jaarlijkse annuï teit gedurende 75 jaar, groot 154.54. Het bedrag waarvoor de wo ningen dienen te worden overge nomen (bouwvoorschot) is thans bepaald op 24.975.34. B. en W. zien geen bezwaren tegen het gewijzigde voorstel van de minister en stellen daarom voor van het rijk over te nemen in eigendom, beheer en exploitatie voor de koopsom van 24.975.34 dertig noodwoningen, type teen- wand, staande als volgt: 4 aan de Kloosterstraat te L.- op Zand D 1587; 11 aan de Gast huisstraat te Loon op Zand op perceel E 3005 9 aan dc Horst te Kaatsheuvel op perceel B 5325: 6 aan de Mgr. Vökerstr. te Kaats heuvel op perceel B 4927 en daar voor de nodige schikkingen te tref fen. 6. Verzoek van het bestuur der R.K. Meisjesschool St. Theresia" te Kaatsheuvel om ingevolge arti kel 72 der lageronderwijswet 1920 gelden beschikbaar te stellen voor de aanschaffing van een aantal nieuwe schoolbanken.

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 5