DE LANGSTRAAT W aalwijkse en Langstraatse Courant W.TIMMERMANS ZONEN I) RUNEN welvaartsrayons i Brabantse Kunstenaars in Waalwijk I Credieten Rekening-Courant Deposito. Ontwikkelingsplan ▼oor Noord-Brabant De leiding der televisie draagt niet te onderschatten verantwoordelijkheid Indonesië. Goede resultaten bereikt MAANDAG 4 SEPT. 1950. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN DE ECHO m HET ZUIDEN 73e JAARGANG No. 72 OPGERICHT 1*7?. Bureaux GROTESTRAAT M5 WAALWIJK TEL SS- SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. R6. 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M Contract-advertenties speciaal tarief. Abonnement TEL.-ADRES JCHO". Wij staan er waarschijnlijk dichter bij dan wij vermoeden. „Ik geloof in de televisie", zo zei de heer Vogt op een onlangs ge_ houden vergadering. Televisie is 'n ding van de toekomst cn even als de klankradio in betrekkelijk korte tijd tot de huiskamers door gedrongen is, zal ook de televisie dit doen. Er is een ontzaglijke technische vooruitgang in de televisie, een stormachtige ontwikkeling, die er toe kan leiden, dat zeer bevredi gende televisieprogramma's op goedkoper wijze voor de lens kunnen worden gebracht dan bij de grootscheepse Britse werkwij ze mogelijk is. Wij zijn ook een heel eind ge vorderd met de organisatie. De taken die ieder der groepen bij de uitvoering van het televisie experiment moet verrichten, zijn bepaald. P.T.T. zorgt voor de zenders, Philips voor de studio apparatuur en de omroepvereni gingen zorgen voor de progam ma's. Ten aanzien van de tele visie-studio bestaan nog onbe paaldheden, maar men vertrouwt dat die opgelost zullen zijn. wan neer de televisie-zender in Lopik in gebruik genomen zal worden, hetgeen niet voor de jaarwisseling kan worden verwacht. Er zijn hier in Nederland nog moeilijkheden te overwinnen, vooral ten aanzien van de finan ciering der televisie. Er is een be trekking tussen het inwonertal van een land en de kansen voor ontwikkelim en toepassing van televisie. Engeland, dat op het ogenblik in Europa de eerste is op televisiegebied, kan met zijn vijftig millioen mensen imer doen dan wij. Wij kunnen echter niet geloven, dat de televisie als al gemeen versch"nsel :n Nederland jang zal uitblijven. Er wordt hard aan de voorbereiding gewerkt en het publiek is gretig om de resul taten te zien. lijk veel goed doen door 'n juiste behandeling van de uit te zenden beelden, die zich scherper in het geheugen vastprenten dan het ge sproken woord en zelfs dan de muziek. De helden, die verschij nen op het witte doek, stijgen in belangrijkheid, zodra men dat witte doek in de huiskamer altijd voor zich heeft. Zij zullen dragers moeten zijn van gezonde opvat tingen en opbouwende gedachten. Voor de moraliteit van de uit zendingen zal moeten worden ge waakt en bepaalde positieve ka raktervorming zal de inzet moe ten zijn. Men mag niet vergeten, dat de film, die wij, na de algemene in voering der televisie zuilen aan schouwen, in de huiskamer veel di-ecter zal aanspreken dan vele films in een bioscoop. De televisie is aangewezen op korte tonelen. Lange scènes b.v. van landschap pen, waardoor zich figuren be wegen. verschijnen op het televi sie-scherm voorlopig nog als een tafellaken, dat met peper bespren keld is. o— In één opzicht kan de televisie naar ons inzien een belangrijke verbetering brengen in de uitzen dingen. Het probleem der radio reportage is nog steeds niet ge heel opgelost, ondanks de aanwe zigheid van enkele goede radio reporters. Er wordt nog steeds te veel in het ijle gepraat en de kunst van een situatie zo te schil deren, dat de fantasie van de luisteraars wordt in beweging ge bracht, terwijl men tevens ge spannen moet letten op de komst der objectieve gebeurtenissen, waarom de reportage is opgezet wordt maar door zeer weini gen verstaan. De televisie brengt de feiten zoals zij zijn en de toe schouwer dier feiten wordt van veel zinledig gepraat verlost. Het is zonder zin om zich in het voor cn tegen van de tele visie al te zeer te verdiepen. Zij komt, met volstrekte zekerheid. Wij hebben alleen onze gedach ten te laten gaan over hoe wij haar zullen ontvangen en hoe wij van haar als cultuurinstrument het beste zullen maken dat zij kan zijn. De mensheid, die in on ze tijd door een wemeling van beelden en indrukken wordt be zocht. die haar niet rustiger ma ken, zal door de intocht der te levisie haar zenuwen op een nieuwe wijze vinden beproefd. Oordeelkundige leiding bij de nrogramma-staven en een des kundig, spaarzaam en keurend gebruik bij de ontvanger, zal aan de televisie de beste kans geven ons leven te verrijken. Want ver rijking en niet verwarring van ons leven behoort de taak te zijn van iedere nieuwe technische vin ding. Maar gelden die voorwaarden niet reeds voor het gebruik der klank-radio Dr. P. H. R. De Indonesische correspon dent van de Volkskrant beweerde vorige week dat de totstandkoming van de eenheidsstaat de uitvoering van de volkswil is geweest. Deze correspondent moet eens aan de Dajaks in centraal Borneo of aan de Toradjas van Celebés gaan vragen of zij de eenheids staat boven het federalisme prefereren. De vraag, die zich opdringt, is deze. in hoeverre de invoering van de televisie in ons leven een diepe verandering zal brengen. Hier kunnen wij ons toetsen aan het land dat door de televisie ve-overd is Amerika. Aan het eind van dit jaar. zo verzekeren ons Amerikaanse televisie-des kundigen. zullen er tien millioen televisie-installaties zijn aange bracht in Amerikaanse woningen. De televisie in Amerika is reeds bezig zich in het dagelijks leven te plaatsen, niet als een luxe of een aardig spelletje, maar als een symbool van het familieverband. Het is merkwaardig, dat de huisinrichtings- en zelfs de bouw- industrieën rekening gaan houden met de aanwezigheid van televi sie-schermen als centrale punten van de huiskamer. Het lijkt er op dat de kijk-radio een nog belang rijker plaats zal gaan innemen in het leven van alle dag dan de kIank-radio. De televisie gaat in Amerika min of meer de vorm bepa'en van het familieleven de manier waarop men zich in de kamer opstelt tegenover het televisiescherm geeft aan dat scherm een betekenis van iets dat gelijkt op de huiselijke haard. Hetgeen bij de vraag naar de verandering die de televisie in ons leven zal brengen, van groot be lang is de kinderen zijn er dol op. Zij storen zich niet aan de onregelmatigheden, die het door de radio uitgezonden gezichts beeld wel eens vertoont. Zij zijn verzot op de televisie, zoals zij verzot zijn op de beeldroman. Iets dat men voor zijn ogen zich ziet afspelen, is altijd nog veel meeslepender dan iets dat men hoort vertellen. De lust van de kinderen aan de televisie is in Amerika zo groot, dat op sommige scholen een ver mindering van het televisie-kijken als strafmaatregel wordt toege past. „Sommige psychiaters, die op z'n Amerikaans terstond een studie hebben opgezet over de invloed van de televisie op de vorderingen der leerlingen, con stateerden, dat regelmatige toe schouwers van beelduitzendingen betere vorderingen maakten dan zij die minder vaak de televisie bekeken", aldus de „Listener Wij, die geen Amerikanen zijn, plaatsen een vraagteken achter deze laatste opmerking. Maar wij zijn niet blind voor het feit, dat het televisie-experiment een niet te berekenen invloed zal hebben op de toeschouwers. De televisie in huis betekentde bioscoop al. tijd voorhanden. En met de bios coop de gevaren die zij, vooral voor jonge mensen in zich draag De leider van een televisie programma zal een taak hebben van niet te onderschatten verant woordelijkheid. Men kan ontzag- Als Nederland en de wereld nu maar eens wilde begrijpen dat er in Indonesië (nog) geen sprake is van een wil van het volk. Natuur lijk zijn er grote groepen, vooral op Java en Sumatra en in de gro te steden, die een vrij grote mate van politieke ontwikkeling heb ben, maar het overgrote deel der Indonesische volkeren weet niets van politiek af. Dit wil geenszins zeggen dat wij geen souvereiniteit van Indo nesië zouden wensen, integendeel. Wanneer een koloniaal volk tot een bepaalde ontwikkeling is ge komen, moet het op eigen benen staan. Wij kunnen alleen zéggen dat de breuk met Nederland voor Indonesië te vroeg is gekomen. Het land kan daarvoor nog niet voldoende deskundigen opbren gen, op welk gebied ook. Het gaat er nu maar om of de Indonesische leiders in staat zul len zijn de volkeren van de ar chipel zodanig op te voeden, dat binnen enige jaren die deskun digen wel opgebracht kunnen wor den, en dat zij ook hun politiek woordje kunnen meespreken. De onafhankelijkheid voor de enkele man, de tani, de koeli, is na de gezagswisseling zeker niet groter geworden. Er zijn er héél wat, die terugverlangen naar de rust en zekerheid van het Neder landse bestuur. W aarschijnlijk zullen de mensen in de binnen landen nauwelijks iets gemerkt hebben van de machtsoverdracht. Misschien zullen zij erover pra ten als de nieuwé (Indonesische) controleur hun kampong komt bezoeken. En misschien zullen zij hem niet zoveel vertrouwen schen ken, want hij heeft geen blanke huid. Maar dan zullen ze weer rustig doorgaan met het bebou wen van hun sawah en andere dagelijkse werkzaamheden en zekér niet denken aan problemen van federalisme en unitarisme. Kunnen de nieuwe regeerders van Indonesië die rust en zeker heid van het Nederlandse bestuur teruggeven en zullen de Indonesi sche 'bestuursambtenaren de vér- trouwde raadgevers worden voor de ontwikkelende bevolking in vele gebieden, zoals de Nederlan ders vroeger? .ju. Als die vragen bevestigend be antwoord kunnen worden, dan zal het goed gaan. Stakingen. Dé enorme vakbond van arbei ders op de ondernemingen, de Sarbupri, heeft op nagenoeg alle ondernemingen op Java, een sta- kinq afgekondigd, waaraan naar schatting een 700.000 arbeiders gehoor hebben gegeven. Doel van de staking is een loonsverhoging tot 3.20 a ,3.50. Naar wij menen is deze eis ge rechtvaardigd door de enorm ho- gé prijzen: Voor een doodgewone bedrukte kain of sarong betaalt men honderd gulden. Maar hoe moeten de ondernemingen deze hoge salarissen betalen. De oogs ten zijn niet groot, in verscheide ne gebieden wordt er nog regel matig een gedeelté van de oogst door bevoegde of onbevoegde „in stanties" opgeëist. Er liggen nog heel wat ondernemingen in puin enz. enz. Soekarno deed beter het volk op te wekken tot samenwerking om het land op te bouwen in plaats van een vijandige stemming te kweken door zijn redevoerin gen met betrekking tot Nieuw- Guinea. Een nieuw kabinet. De kabinetsformateur Moham med Natsir is er tot nog toe niet in geslaagd een regering samen te stellen. Zijn pogingen zijn dood gelopen op de P.N.l. (de nationa le partij), door n twist over de portefeuille van Binnenlandse za ken, tot voor kort in handen van Anak Agoeng Gde Agoeng, een man van Balinese adél, die is af getreden omdat hij overtuigd fe deralist is. Een tegenvaller was ook de verkiezing van de P.N.I.-candi- daat mr. Sartono tot voorzitter van het parlement in plaats van de candidaat van de Masjoeini, waarvan Natsir de leider is. Zo als men weet is de Masjoemi de Mohammedaanse partij. Het is evenwel evident dat ook in het nieuwé ministerie de man nen van Djokja de voornaamste plaatsen zullen bezetten, als er tenminste nog een minister van buiten Djokja in komt. De Sul tan van Djokja, Hamengkoe Boe- wono IX zal wel minister van defensie blijven, mr. Sjafroedin Prawiranegara minister van fi nanciën en ir. Djoeanda zal zijn portefeuille van economische za ken wel behouden. Alle drie ko men zij uit het oude republikeinse kamp en vooral de Sultan kan bezwaarlijk een groot vriend van de Nederlanders worden genoemd. De twist over de bezetting van binnenlandse zaken gaat tussen Abdoel Hakim van de Masjoemi en mr. Soesanto Tirtoprodjo van de P.N.l. Béiden zijn ex-ministers uit Djokja, maar de pogingen van Natsir om een regering te vor men liepen op deze heren vast. Mr. Mohammed Rum, de Hoge Commissaris in Nederland, wordt algemeen genoemd als toekomstig minister van Buitenlandse Zaken. Een verheugende factor is de mening in véle vooraanstaande kringen en ook in de voornaam ste bladen dat het nieuwe kabinet niet zozeer een politieke regering moet zijn, maar moet bestaan uit deskundige en doortastende per sonen. Hetgeen te hopen is. S. Kassiers en Commissionairs In Effecten W A A L W IJ K Naar aanleiding van het 20ste internationaal stede bouwkundig congres, dat van 27 Aug. t.m. 2 Sept. in Amsterdam is gehouden, hebben Gedeputeerde Sta ten van Noordbrabant een brochure doen samenstel len over het ontwikkelings plan voor deze provincie. In een Nederlandse en een Engelse tekst wordt een overzicht gegeven van dit plan en van de goede re sultaten die tot op heden zijn bereikt. Eerst wordt* er een overzicht gegeven van ligging, karakter en bevolking van Noord-Brabant, op een na de grootste provincie in oppervlakte en op twee na de volkrijkste met zijn 1.3 millioen inwoners, ofwel ruim 12 van de totale Nederlandse bevolking. Na een roemrijke historie in vroeger eeuwen, een periode van godsdienstige en staatkundige ver wikkelingen daarna, heeft Bra bant de laatste halve eeuw weer gedeeld in de algemene welvaarts groei. Het aantal inwoners groei de van 560.000 tot 1. 265.000 zie len. Het geboortecijfer van 29 per 1000 is het hoogste van West- Europa, het sterftecijfer van - per 1000 hoort tot de laagste van de hele wereld. Gemiddeld lever de onze provincie 15% van de bevolkingsaanwas in het gehele In de structuur van Noord-Bra bant is dc laatste vijftig jaar een ingrijpende verandering gekomen. Leefde in het begin van deze eeuw nog 41% van de hele be roepsbevolking van de landbouw, dit percentage daalde in de loop der jaren tot 25. industriële be roepsbevolking steeg van 36 tot 42.5%. Vooral de textxielnijver- heid, de metaal- en electro-tecn- nische industrie, de schoenindus trie en de sigarenindustrie namen een hoge vlucht. In verband hier mee steeg het aantal gemeenten met meer dan 20.000 inwoners van drie tot negen. Hun gezamen lijk inwonertal omvat 43.6% van de totale bevolking. Men ver wacht niet dat deze geweldige ontwikkeling tot stilstand zal ko men en men heeft tot 1970 een bevolkingstoename met 34% be rekend. Dit brengt natuurlijk het pro bleem mee hoe aan de bevolking een bestaan moet verschaft wor den. Daar de agrarische sector geen uitkomst biedt, blijven er slechts twee oplossingen open: emigratie en industrialisatie. Daar de binnenlandse emigratie voor de oorlog voornamelijk naar het Westen tot stilstand is geko men en de mogelijkheden tot emi gratie naar het buitenland voor alsnog beperkt blijven, komt prac- tisch de hele taak om in twintig jaar tijd een aanwas van de be roepsbevolking met 175.000 per sonen op te vangen, neer op de industrie. De bestudering van het vraag stuk der industrialisatie bracht tot de conclusie dat het vraagstuk der indusriespreiding een der kernpunten vormde. Daar zowel samentrekking van de industriali satie in enkele grote centra onge wenst is, als ook een integrale spreiding over het platteland uit gesloten is, zullen in een bepaald aantal daarvoor geschikte ge meenten middelgrote bedrijven moeten worden aangetrokken, die werkgelegenheid bieden voor de in de omliggende streek aanwe zige arbeidsmarkt. De concrete uitwerking van dit plan leidde tot een indeling van de provincie in een aantal rayons, waarin de meest geschikte plaatsen als nieuw of verder te industrialise ren kernen werden aangemerkt. Berekeningen gaven als uitkomst dat industrialisatie het hardst no dig was in het gebied rond Et- ten en Oudenbosch en de daarbij aansluitende kleigronden, het ge bied rond Uden en Mill, dc ge meenten gelegen langs de Maas tussen Ravenstein en Boxmeer, de streek tussen Deurne en Maar- heeze en een groot deel van de Kempen. Om industrievestiging in de be treffende gemeenten aantrekkelijk te maken, wordt in de uitbrei dingsplannen met diverse factoren rekening gehouden ligging der industrieterreinen, aard en ligging van woonhuizen en winkels etc., de acsthetische verzorging enz. De industrieterreinen moeten ook klaar gemaakt worden en verbin dingen met andere streken en ste den tot stand gebracht worden, zowel door aansluiting aan het wegennet als door het aanleggen van spoorwegaccomodatie Waar dit nog niet in orde is, zijn plannen tot verbetering in voor bereiding, zoals verbindingen Til burg—Eindhoven t s -Hertogen bosch via Heusden naar de te bouwen brug bij Gorinchem, door dc Langstraat, enz. Een ander punt is de voorzie ning met gas. water en electrici- teit. Wat het laatste betreft, is de toestand zeer gunstig, de gas- voorziening geschiedt vrijwel ge heel uit de Limburgse mijnen en ook op bet waterleidingnet is al een groot deel van de provincie aangesloten. Voor de verwijde ring en zuivering van afvalwater zullen de gemeenten tijdig plan nen moeten voorbereiden hun rio lering zodanig in te richten of uit te breiden dat deze op een even tuele vestiging van industrie be rekend is. De zuivering van het afvalwater is overigens 'n vraag stuk dat steeds klemmender wordt daar de voortgaande industriali satie reeds nu een ernstige ver vuiling van de riviertjes heeft veroorzaakt. Van groot belang voor het ver wezenlijken van dc plannen is ook het beschikbaar stellen van indus triegebouwen, daar middelgrote en kleine industrieën ze zelf be zwaarlijk kunnen stichten. Waar dit ook voor gemeenten, vooral kleinere, bezwaren kan meebren gen, kan de provinciale overheid in bepaalde gevallen hulp bieden. Om aan de vraag naar ge schoolde vaklieden te kunnen vol doen, zal het nijverheidsonderwijs worden uitgebreid en gecoördi neerd met het industrialisatiep'.an* Aan het eind van de brochure wordt geconstateerd dat de resul taten, die over een periode van 3 jaar zijn bereikt, tot een gerecht vaardigd optimisme stemmen. Ve le gemeenten hebben met kracht hun industrialisatie ter hand ge nomen, er kwamen 8 ambachts scholen bij, in Breda werd een nieuwe M.T.S. opgericht. Veer tien gemeenten met in totaal 250.000 inwoners, werden op het mijngasnet aangesloten en 17 met 56.000 inwoners op het waterlei dingnet. Bruggen en wegen wer den hersteld, 't spoorwegnet gro tendeels geëlectrificeerd, voor een ander deel werden frequentie en snelheid sterk opgevoerd. Vele industrieën in totaal werkgelegenheid biedend an" 10.000 personen gaven voor keur aan vestiging in een plan gemeente. Met name kwamen de gemeenten Steenbergen, Geertrui- denberg, Uden, Cuyck, Ouden bosch, Veghel, Somcren en Ber- geyk al flink op gang; in andere gemeenten werd de industrialisatie energiek ter hand genomen. In de reeds voor de oorlog bestaande kleinere industriecentra als Oos terhout, Waalwijk, Dongen, Gel drop, Valkenswaard en Oss heelt de industrie een belangrijke uit breiding ondergaan. Met reden mag verwacht worden dat d? doeleinden tenminste gedeeltelijk zullen worden verwezenlijkt. De brochure waaraan wij deze gegevens ontlenen, illustreert dn alles met duidelijke kaartjes en statistieken, terwijl ze verlucht is met mooie foto's van Martien Coppens, die een goed beeld ge ven van het Brabantse land. Zaterdag is in het Raadhuis van Waalwijk een tentoon stelling geopend van werken der leden van de Noordbra bantse vereniging van beel dende kunstenaars „Jeroen Bosch". Bij deze opening wa ren tegenwoordig 't gemeen tebestuur, bestuur en leden der vereniging, de vereniging Waalwijks Belang, de Waal- wijkse kunstschilder Theo v. Delft, aan wiens werken de trouwzaal is gewijd, vertegen woordigers van onderwijs, Kunstkring, kring voor Heem kunde en verdere genodig. den. De Burgemeester, mr. R. J. J. Lambooy, opende de ten toonstelling met een kort woord. Hij heette alle aanwe zigen welkom, vooral bestuur en leden van „Jeroen Bosch" Dit was geen fraze, verzeker de de burgemeester, want hij kende de waarde, die aan deze vereniging wordt gehecht. Hij zei ook, dat het gemeente bestuur zuinig is op het Raad huis en dat het dit slechts bij uitzondering beschikbaar stelt. Nu was dit gebeurd uit reve rentie voor de grote groep kunstenaars van de vereniging „Jeroen Bosch", maai' ook voor Theo van Delft, die zo'n voorname plaats inneemt on der de Brabantse kunstenaars en was uitgekozen om een staatsieportret van H.M. de Koningin te schilderen voor de Statenzaal in Den Bosch. De burgemeester was blij dat hiervoor een Waalwijker was uitverkoren. In alle beschei denheid achtte hij 't een zeer geslaagd portret en feliciteer de dhr. Van Delft er mee. Hij was de Commissaris der Ko ningin en de schilder dank baar voor de toestemming het hier te mogen exposeren Burgem. Lambooy merkte op dat wij in een tijd leven met ongelooflijk veel mate riële zorg, maar daar kunnen we weinig aan doen. Ondanks het feit, dat het gemeentebe stuur hier veel aandacht aan moet besteden, wilde het toch graag door middel van deze expositie ook bijdragen aan de kunst. De burgemees ter zei blij te zijn te kunnen tonen dat 't gemeentebestuur niet alleen denkt aan mate riële zaken en niet alleen mensen waardeert die daar hun zorg aan besteden, maar ook de kunstenaar. Hij was ook blij dat iedereen de ten toonstelling kan zien. want de kunstenaar moet door zijn werk niet alleen zichzelf be vredigen, maar er ook aan denken dat andere ogen het zullen zien. Tot slot sprak de burge meester de hoop uit dat de tentoonstelling zou slagen, dat de kunstenaars er materiëel voordeel bij zouden behalen en dat velen zouden komen kijken. Namens de vereniging „Je roen Bosch" dankte de voor zitter, Niel Steenbergen, voor het beschikbaar stellen van de zalen. Hij merkte op dat de artist wat hij te zeggen heeft moet zeggen met eigen woor den, en wat de schilders te zeggen hadden stond daar in de zaal. Hij was verheugd dat de gemeentebesturen meer en meer tot het inzicht komen dat de kunst een waardige plaats moet krijgen. Hij zeg de dank aan de heren Kobben en Vugts die deze tentoonstel ling mee hadden ingericht en dankte ook de grote promo tor, het bestuurslid van de vereniging Holthuis en hij veronderstelde dat men ge noegen zou beleven aan de tentoonstelling. Hierna toon de het gemeentebestuur zich ook weer in andere opzichten een voortreffelijk gastheer. Ongetwijfeld zal men ge noegen aan deze tentoonstel ling beleven, alleen al, omdat we hier in Waalwijk uiterst zelden de gelegenheid krijgen schilderijen te bezichtigen. De kwantiteit is niet zo groot, zodat men rustig kan kijken en niet een aantal zalen hoeft door te rennen om tenminste alles te zien. Bizar, waardoor velen misschien zouden ver schrikken, zijn de werken evenmin. Men zou eerder tot de tegenovergestelde mening geneigd zijn, dat verschillen de stukken iets meer ban het bijzondere zouden mogen hebben. Daardoor wordt men bij zijn rondgang over het algemeen te weinig getroffen. Wel door het gezicht op Thorn van Gé Hurkmans, dat fris en spontaan aandoet. P. Verster toont o.a. enkele hoekjes uit Parijs waar stemming in zit en Nico Molenkamp bereikte hetzelfde resultaat met zijn aquarellen en pentekening van Antwerpen. Dio Rovers is er met een krijttekening van stoere riviervissers en een krachtig meisjesportret in houtskool. De enige beeldhou wer op de tentoonstelling is Niel Steenbergen, en hij brengt een bevallige Nausi- kaa. Speciaal de aquarellen en tekeningen vragen de aan dacht. Wij kunnen de ruim twin tig exposanten moeilijk alle maal gaan noemen, maar dit zijn zo de werken die ons het meest getroffen hebben. Bui ten de stukken dan die Theo v. Delft in de trouwzaal ten toongesteld heeft. Daar is op de eerste plaats natuurlijk zijn staatsieportret van H.M. de Koningin, voornaam en warm van kleur, maar ook in andere portretten doet hij de grote naam die hij in dit genre heeft, eer aan, zoals het def tige, prachtige schilderij van burgem. Moonen, 't krachtige portret van de heer Timmer mans en het levendige portret van mej. C. v. O. Verder treft men er fraaie stillevens, een landschap uit de Ardennen en een allerliefst portretje van lesje v. D. in de wieg. Inder daad, vooral in de trouwzaal zal men veel genoegen aan de tentoonstelling beleven, en zonder af te dingen op het elders geëxposeerde mogen we met voldoening vaststellen dat Theo v. Delft verre de bo ventoon voert. Een bezoek aan het raad huis is interessant om te zien wat er in de vereniging „Je roen Bosch" leeft en dank baar voor een kennismaking met de schilderkunst. Dat er mooie dingen zijn te zien hoe ven we na het bovenstaande ook niet meer te betogen. Wij hopen daarom dat nog velen van de gelegenheid tot 10 September, dagelijks van 10 tot 12, van 2 tot 6 en van 7 tot 9 uur gebruik maken. De opbrengst van de cata logus (ƒ0.25) heeft de ver eniging ter beschikking ge steld aan de burgemeester voor een door hem te bepalen doel. De eerste dagen heeft de tentoonstelling al veel bezoek getrokken. JEUGDZWEMDAG. In het kader van de nationale jeugdzwemdag wérden Zaterdag middag in het Zwembad de Pleu- ne Wiel door de jeugd zwem- vaardigheidsproeven afgelegd. Om half drie kwamen de deel nemers en belangstellenden teza men bij café Klerkx en onder de vrolijke tonen der Harmonie „De Volharding" trok men naar het bad. Er was voor dit zwemfeest een flinke belangstelling ondanks de slechte weersomstandigheden. De opluistering met muziek gaf het geheel een feestelijk karakter. Alvorens tot het afnemen der proeven over te gaan, richtte de Badmeester de heer H. Portier het woord tot de deelnemers en het publiek. Spr. heette alle van harte wel kom op deze tweede jeugdzwem dag en bracht dank aan al degene die hadden medegewerkt of hun steun hadden gegeven om deze jeugdzwemdag een enigszins fees telijk karakter te geven. Sprekende over het doel van deze zweindag voor de jeugd, zeidé spreker dat deze tot doel had om de jeugd op zwemvaar- digheid te testen en de zwem- sport in het algemeen onder de jeugd te stimuleren. Sprekende over de resultaten in Drunen. zeide spreker dat de jeugd met de zwemsport in Dru nen procentsgewijs aan de spits gaat. 40 Meisjes en 20 jongens leg den daarna met goed resultaat de vereiste proeven af. Verder gaven de jongens en meisjes nog enkele demonstraties in gekleed en estaf- fette zwemmen. Estafféttezwemmen gekleed de

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 1