KMÏSHEuVEI. VLIJMEN HAARSTEEG SPRANG-CAPELLE SPRANG WASPIK GEERTRUIDENBERG Nieuw portret van H,M. de Koningin voor de Statenzaal MATER AMABILIS SCHOLEN KORTE BERICHTEN [xxxl [Vj ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 2 2 DE 4 SEPTEMBER 1950 fPf HMMMM Ml j5 V V föh. Wij lezen in de Prov. Noordbr. Crt. Het Huisgezin, s-Bosch, het volgende verslag van een zijner redacteuren Geslaagd schilderij van de kunstschilder Theo van Delft. Er is destijds, 't zij al of niet bevoegd, critiek geuit op het schilderij van H.M. Koningin Juliana dat thans de Brabantse Statenzaal siert en vervaardigd werd door de Waalwijkse kunstschilder Theo v. Delft. Mogelijk richtte zich deze critiek niet zozeer tegen de schilderkunstige kwaliteiten van deze ervaren en be kwame portretschilder, dan wel tegen het formaat, te gen het uiterlijke aspect van het werk, zoals het daai in die aparte sfeer en entourage der Brabantse Sta tenzaal hangt. Men achtte het geheel van een te be perkte allure om in deze majestueuze zaal te domi neren. Men had het graag forser gezien, daardoor meer in harmonie met de weidse omgeving. Opmerkelijk is dat de plaatsing van het schilderij te gen de nogal brede en hoge wand ook de kunstenaar zelf van den beginne af geen bevrediging schenken kon. Hij had in dit opzicht dan ook zijn bedenking en waarschuwing geuit, doch daar men vasthield aan het formaat van het portret, heeft hij de hem ver strekte opdracht volgens de gestelde richtlijnen uit gevoerd. jongens tegen de meisjes eindigde na een spannende strijd met gelijk spel. Na afloop trok men weer naar café Klerkx, onder de vro lijke tonen der muziek, waar de deelnemers een tractatie wachtte en waar door de E.A. heer Bur gemeester Snels aan de deelne mers onder hartelijke bewoordin gen het jeugdzwemvaardigheids- insigne werd uitgereikt. Burge meester Snels roemde de prach tige organisatie, besprak het doel van deze jeugdzwemdag, bracht dank aan allen voor de hulp en steun en had een bijzonder woord van lof voor de Badmeester de heer Portier, die het zwemmen onder de jeugd steeds op allerlei wijze zo sterk stimuleerde. Alles bijeen was het een zeer geslaagd zwemfeest. De deelnemers van deze jeugd zwemdag die alle met goed gé- volg de proeven hebben afgelegd, zijn de volgende jongens en meis jes: Meisjes 10 jaar: Willy van de Wiel, Toosje van de Ven, Pie ternel Elshout, Anny Jung, Ada Molenbrugge, Dini v. Sluisveld, José Janssen. Ria Pels; 11 jaar: Rieki Veltman, Adje van Huiten, Rieki Oosterwaal, Johanna Els- hout, Anny Stevens, TruusKoks, Sybrigje Lips, Johanna Lommers, Truus Loonen; 12 jaar: Rie van Sluisveld, Dini Elshout, Jo de Gouw, Sjaantje de Hart, Corrien Onger, Sjaantje Verhoeven, Cor- ry Thijsen, Anny v. Son; 13 jaar: Sjaan v. d. Wiel, Anny Brok, Toos Rekers, Tonny Veltman, Truus Ploegmakers, Addy Luij- ben, Bfetsie Musch, Trees Brok, Jo Moonen; 14 jaar: Sjaan Wil- lems, Rie Scherpenburg, Dini van Drunen, Mien de Hart, Dini v. Noort, Gerda v. Sluisveld. Jongens, 12 jaar: Helm van der Pennen, Fr. van de Wiel, Mart, van Sluisveld, Jac. Janssen, H. Elshout: 13 jaar: Jos Elshout, Chr. Thijssen, Piet Heijmans, Mart. v. Sambeek, Nico Dekkers, Jan de Bonth, Jan v. Dommelen, Joep v. d. Heijden, Wim Schreurs: 14 jaar: Mart v. Herpt, Kees Mim- pen, Ad v. d. Lee, Jan de Wit, Jan Dekkers. Terug uit Indonesië. Naar men ons mededeelt is Aal moezenier Kolen op de thuisreis naar zijn vaderland. Half Sep tember wordt hij te Vlijmen ver wacht. Processie naar Bokhoven. Zondag ging de Vlijmense Processie naar Bokhoven, naar de Heilige Cornelis. Vele bruidjes en gelovigen namen er aan deel; ook vele verenigingen waren present. Uitstapje Ouden van Dagen. Donderdag 7 Sept. maken de Ouden van Dagen alhier een uit stapje. Het comité heeft wederom alles gedaan om te trachten dit jaar iets moois er van te maken; de route is allen bekend, de mooi ste plaatsen worden bezocht. Een bezoek zal worden gebracht op het Loo bij H. M. de Koningin. Wielrennen. Zondag nam de Vlijmense nieu weling Tinie Wolfs deel aan de Ronde van den Bosch. Wederom boekte hij een goed succes en ein digde als zesde. Steeds was hij te vinden in de kopgroep. Visconcours Visclub de Hut. Zondag hield de visclub de Hut haar jaarlijks visconcours in de wateren achter clublokaal Visma len. Om drie uur ving de strijd aan. Ditmaal was de vangst niet groot. P. de Vaan was de ge lukkigste en werd Koning. De uit slag werd als volgt: P. de Vaan 1; Marien Parijs 2; Piet Parijs 3: Piet de Laat 4: Jan Stupers 5; C. v. d. Meijden 6; Marie de Laat 7; H. v. d. Meijden 8; Ant. v. Engelen 9; J. v. d. Dun- gen 10: Joh. Kivits 11; M. de Vaan 12; Jan Parijs 13: J. Oosterwaal 14; C. de Gouw 15: C. Krielaars 16; Terus de Vaan 17: Vismalen 18: Willy v. Veggel 19: L. Stu pers 20; v. Gurp 21; Jos Kivits 22. De prachtige prijzen werden on der een toepasselijk woord door de voorzitter C. v. d. Meijden uitgereikt. De vrouwen waren ook present en hadden de keus en allen waren zeer voldaan. Daarna bleef men nog enkele uren gezellig bijeen. Maandvergadering Postduivenver. De Zwaluw. Zaterdag 2 Sept. hield de Zwa luw haar maandvergadering in café B. Oremans. De opkomst was matig. Na het innen van de con tributie en het voorlezen der no tulen, die onveranderd werden goedgekeurd, werd overgegaan tot stemmen voor drie donateurs, die met algemene stemmen werden aangenomen. Mededeling over vlucht Parke- stone, Engeland. Vele deelnemers gaven zich op. Enkele africhtings- vluchten worden gehouden op da tums nader bekend te maken. Over de navluchten met oude en jonge duiven werd besloten voor ieder apart een poulbrief in te vullen. Ringen 1951 werden weer besteld. Toelichtingen wer den voorgelezen over het Hok- reglement, opgeven duiven en rin gen, overschrijven van aange kochte duiven op eigen naam in lichtingen secretaris. Van de rondvraag werd geen gebruik gemaakt en vroeg sloot de voorz. met een dankwoord voor de opkomst deze vlotte vergade ring. KRUISBOOGSPORT. Zondag j.l. werd het derde en laatste bondsconcours gehouden van het jaar 1950 van de Lang- straatse Bond van Kruisboogge- zelschappen „Door Eendracht Saam Verbonden". De uitslag over de drie concoursen is als volgt Corps A. Ie pr. Onderlinge Vriendschap Haarsteeg 252 pnt.; 2e pr. Jonge Batavieren, Nieuwkuijk 236 pnt.; 3e pr. Na Arbeid Vermaak, Ros malen 225 pnt.; 4e pr. Rozen- jacht. Vlijmen 220 pnt.; 5e prijs Rozenknopje, Vlijmen 220 pnt.: 6e pr. Al doende leert men te Herpt 212 pnt. Corps B. Ie pr. Na Arbeid Vermaak te Rosmalen 227 pnt.: 2e pr. Rozen- jacht, Vlijmen 227 pnt.: 3e prijs Onderlinge Vriendschap Haar steeg 224 pnt.; 4e pr. Jonge Ba tavieren, Nieuwkuijk 220 pnt.: 5e pr. Rozenknopje Vlijmen 202 pnt.; 6e pr. Al doende leert men, Herpt 198 pnt. Corps C. Ie pr. Onderlinge Vriendschap Haarsteeg 221 pnt.; 2e pr. Ro- zenjacht III Vlijmen 218 pnt.; 3e pr. Rozenjacht IV Vlijmen 211 pnt.; 4e pr. Na Arbeid Vermaak Rosmalen 209 pnt.: 5e pr. Jonge Batavieren, Nieuwkuijk 182 pnt.: 6e pr. Rozenknopje IV Vlijmen, 181 pnt. De wisselbeker over 1950 viel ten deel aan Onderlinge Vriend schap te Haarsteeg. Hoogste schutter over het ge hele concours was Sjef v. Beijnen te Haarsteeg. Het Koningskruis werd behaald door Th. v. Gestel uit Haarsteeg. De personele prijzen werden gewonnen door le pr. J. v. Hoof, Rosmalen, 25 pnt.: 2e pr. Th. v. Son Nieuw kuijk, 24 pnt.; 3e pr. J. v. Beij nen, Nieuwkuijk, 24 pnt: 4e pr. Th. v. Gestel, Haarsteeg, 24 pnt.; 5e pr. Sj. v. Bijnen, Haarsteeg 24 pnt.; 6e pr. M. van Ravenstein, Haarsteeg 23 pnt. Door de voorzitter van de bond, de heer Ant. v. Vugt, wer den onder hartelijke woorden de prijzen uitgereikt. Vergadering. De Mannenvereniging hield in café M. Achten Vrijdagavond een algemene ledenvergadering. Daar bij werd verslag uitgebracht over de resultaten van het onlangs ge houden drie-daagse festival. Uit het verslag bleek dat het in finan cieel opzicht aan de verwachtin gen heeft beantwoord. Tevens was aan de orde om te komen tot instelling van een hoofdbestuur; dit punt werd aangehouden, om dat diverse personen hiervoor zul len worden aangezocht. LANDELIJKE RIJVER. „DE MARGRIETRUITERS". Zaterdag 2 September j.l. wer den op het Concours Hippique te Delft de kampioenschappen voor Zuid-Holland en Noord-Brabant verreden. Daar de Margrietruiters vorig jaar het reservekampioen schap behaalden, mochten zij ook thans hier uitkomen en wisten nu de 5e prijs kampioensachttal te veroveren met een speciale in- structeursprijs voor hun instruc teur de heer J. v. Bruchem. Nog een drietal prijzen vielen hen ten deel, n.l. 2e prijs Groepsspringen door de heren J. v. Bruchem, C. en A. v. Zuilichem; voorts de 3e prijs aan mej. M. van Bruchem voor vrijheidsdressuur en de 5e prijs springen voor de heer J. v. Bruchem. Het nummer Groepsspringen werd zonder fouten verreden. Wanneer men bedenkt dat bij de Federatie voor Rijverenigingen een 47-tal verenigingen zijn aan gesloten, dan hebben de Margriet- ruiters zich danig geweerd. Reeds drie jaar zijn zij ook kampioen van Brabant. Voor enige weken vierde zij haar 5-jarig bestaan en het ligt in de bedoeling van het bestuur om binnen een paar weken een de monstratie te geven, om zo op ruiterlijke wijze dit bestaan te vieren. De leden en donateurs kunnen dan weer eens volop ge nieten van de ruitersport en de resultaten zien van de kranige prestaties der Margrietruiters van Sprang-Capelle. Op deze demonstratie zullen wij te zijner tijd nader terugkomen. |*l?l i Sm 1 J_ -i MUZIKALE RONDWANDELING. De harmonie Marijke alhier, maakte j.l. Donderdagavond, op uitnodiging van de Chr. Oranje vereniging Sprang ter viering van de 70e verjaardag van Prinses Wilhelmina, een muzikale rond wandeling door ons dorp. Van de zijde der ingezetenen bestond hiervoor zeer veel be langstelling en werd dit zeer op prijs gesteld. Ook wapperde van vele woningen de nationale drie kleur. T.B.C. COLLECTE. A.s. Zaterdag 9 September zal in deze gemeente de jaarlijkse col- Loffelijke geste van de kunstenaar. Het teleurstellende resultaat en daarmee ook de critiek, zijn niet uitgebleven. Vooral een jong Sta tenlid, dat thans evenwel geen deel meer uitmaakt van ons ge westelijk college, meende zijn openlijke critiek bij een der voor gaande Statenzittingen te moeten laten horen. Hoewel vaak zeer ondeskundig over kunstwerken ge oordeeld wordt, het zij in be wonderende, het zij in verguizen de zin, vond de kunstschilder Theo van Delft in de tegen dit schilderij geuite bezwaren toch alle aanleiding om een loffelijke geste te stellen, ten einde tegemoet te komen aan de critiek en tege lijk zijn oorspronkelijke, persoon lijke visie te kunnen realiseren. Daarom stelde hij er prijs op een doek van groter formaat in de Statenzaal te doen plaatsen, zonder dat zulks een hogere uit gave voor de Provinciale kas be tekende. Met dit nieuwe schilderij nu is de kunstenaar onlangs gereed gekomen. Het beeldt H. M. Ko ningin Juliana ten voeten uit, ter wijl het voorgaande schilderij een kniestuk is metend 1.13 m.x0.83 m. Het formaat van het nieuwe portret daarentegen is 1.80 m. bij 2.40 m., dus ruim viermaal zo groot. Het zal, zowel door zijn af metingen als door zijn picturale uitvoering, een imposante aan winst voor de Statenzaal beteke nen, omdat 't dominerende kracht bezit ten opzichte van de wand waartegen het komt te hangen, geflankeerd door een tweetal doe ken van gelijk formaat, maar ook omdat de majesteitelijke geest, die dit portret onzer jonge Vorstin ademt, harmonische aansluiting vindt in de voornaamheid der zaal. Wij waren in het atelier van lecte ten bate van het T.B.C.- Fonds „Draagt Elkanders Lasten" van het Christelijk Nationaal Vakverbond in Nederland worden gehouden, welke collecte door de plaatselijke T.B.C.-commissie van de Chr. Besturenbond Sprang- Capelle wordt georganiseerd. Het D.E.L.-Fonds heeft in 1949 aan 1900 patiënten hulp ver strekt. Hiermee was een bedrag van 350.000.gemoeid, waar- van 200.000.door de leden van het Chr. Nat. Vakverbond via hun contributie werd betaald, terwijl de rest werd verkregen door de straatcollecten en giften. Voor iedere t.b.c.-patiënt die thuis verpleegd wordt geeft dit fonds een tegemoetkoming in de kosten van extra-voeding. Boven dien draagt D.E.L. de helft van de verpleegkosten in een rusthuis, als een der volwassenen uit het gezin van een C.N.V.-lid op dok tersadvies een rustkuur moet on dergaan. Voor de opname van een kind van een C.N.V.-lid in een rust huis of vacantiekolonie betaalt D.E.L. alle kosten na aftrek van de kinderbijslag die voor het kind wordt ontvangen. Ook wordt meermalen hulp verstrekt in de vorm van beddengoed enz. Uit een en ander blijkt wel dui delijk dat het werk van het fonds van groot belang is voor de volksgezondheid, daar de zorg van dit fonds zich uitstrekt over 800.000 Nederlanders. Wij bevelen het werk van het fonds Draagt Elkanders Lasten dan ook gaarne bij alle lezers aan en wekken eenieder op a.s. Za terdag mild te geven wanneer de collectanten de collectebus zullen voorhouden. DEELNAME FESTIVAL. De Chr. Gem. Zangver. Looft den Heer alhier nam j.l. Zater dagmiddag deel aan een festival te Nieuwendijk. Onder leiding van haar directeur de heer P. Christ, werden door de vereniging een tweetal nummers op keurige wijze uitgevoerd. VERLOTING HARMONIE. In de zaal van hotel v. Iersel had t.o.v. Notaris Waverijn de trekking plaats van de verloting t.b.v. de harmonie Volksvlijt en Volksvermaak. De hoofdprijzen de kunstschilder in de gelegenheid óók de talrijke voorstudies te zien, vooraleer hij tot zijn definitieve schilderij kwam. Voorstudies, die zich zowel bepalen tot het gelaat der Vorstin als tot de plooien van de koningsmantel, tot de door werkte kleur van de fond als de schittering der versierselen. Maar uit dit moeizame tasten, groeide ten slotte het koninklijk portret dat als een gelukkig resultaat van een bekwaam kunstenaar mag worden beschouwd. Evenwichtig van kleur werd het opgebouwd, het gehele gamma bezit een ver stilde noblesse. Het warme, diepe koningsrood van de gedrapeerde mantel met hermelijn blijft in toon met het getemperde, prachtige blauw van de jurk, waarop sjerp en sierselen hun levendige accen ten geven. Tegen de donker-groene, maar toch vol tinteling genuanceerde achtergrond rijst de even onge dwongen als regale gestalte der jonge Vorstin, fier en jeugdig, waardig en innemend. Het helde re, zo voortreffelijk gelijkende ge laat drukt naast vrouwelijke schroom een wilskrachtig geloof in de toekomst uit, stralend uit de open, onbevangen blik. Dit portret beschouwend, horen wij weer dat ontroerende woord opklinken, gesproken door onze Vorstin bij Haar plechtige inhul diging: „Wie ben ik, dat ik dit doen mag?" Geloof en waardigheid, persoon lijke charme en vorstelijke voor naamheid werden in dit schilderij tot een harmonische synthese, waarmee de kunstenaar, maar ook de provincie kan worden geluk gewenst. Want dit portret zal straks de Statenzaal sieren, een luisterrijke aanwinst vormend in dit interieur van ons Provincie huis, waar „in naam der Konin gin" gewerkt en gewaakt wordt voor de belangen van Brabant en het Brabantse volk. vielen als volgt: nr. 1485 radio; nr. 2560 rijwiel: nr. 2590 salon lamp: nr. 2288 elect, strijkijzer. Op verschillende plaatsen in de gemeente zijn de trekkingslijsten ter inzage gelegd, waar men dus kan zien op welke nummers de andere zestig prijzen zijn geval len. De prijzen kunnen worden afgehaald bij B. v. Schijndel, Raadhuisstraat 21. Burgemeester en Wethouders van Waspik, gelet op artikel 5 der Wegenverkeersregeling, junc- to artikel 3 lid 2 der Uitvoerings beschikking Wegen verkeer, maken bekend dat de Kanaalstraat vanaf de Benedenkerkstraat tot aan de Prins Bernhardstraat, gedurende het tijdvak van 4 September tot 30 September, of zoveel langer of korter als noodzake lijk zal zijn, in verband met uit voering van werken in die straat, voor alle rijverkeer in beide richtingen zal zijn geslo ten. Waspik, 1 September 1950. Burgemeester en Wethou ders voornoemd, De Burgemeester, COUWENBERG. De Wethouder, M. VAN DONGEN. MUZIEKSUCCES. Nadat hij de Waspikse harmo nie op het muziekconcours te Vlij men met 105 punten in de ereaf- deling bracht, behaalde onze plaatsgenoot ae heer Chr. Kuij- ten op het concours te Oirschot met de Tilburgse harmonie „Echo des Montagues" een eerste prijs met 105 punten in de ereafdeling. Hierdoor promoveerde deze har monie naar de vaandelafdeling. De heer Chr. Kuijten legde hierdoor mede beslag op de 2e directeursprijs, een medaille van Prins Bernhard, wat zijn pestatie op dit grote muziekconcours dui delijk weergeeft. Voorwaar weer een schitterend resultaat. Proficiat. 2 ONGEVAL. Onze plaatsgenoot de heer L. Roksnoer, reed in de nacht van Donderdag op Vrijdag met een vrachtwagen tegen een langs de weg geparkeerde auto. Hij werd ernstig gewond naar het zieken huis overgebracht. Van de overi ge inzittenden liep de heer A. de Hond verwondingen op aan zijn hoofd, doch deze waren niet van zo n ernstige aard dat opneming in 't ziekenhuis noodzakelijk was. BEËDIGING. Vrijdagmorgen vond de beë diging plaats van een vijftal jon ge officieren, door de wnd. regi mentscommandant der ponton niers, Majoor de Nier. Nadat de majoor de troepen had geïnspecteerd, werd het ko ninklijk besluit, waarbij de benoe ming had plaats gevonden, luide voorgelezen, terwijl het muziek corps der pontonniers, dat voor deze gelegenheid was overgeko men, zeer gedempt het Wilhelmus speelde. Hierna legden de officieren de eed af. Majoor de Nier sprak hen vervolgens toe en wees op de ernst van het ogenblik. Beschouw deze eedsaflegging nu niet, aldus de Majoor, als 'n ceremonieel of een sluitstuk van uw opleiding. Neen, de draagwijdte hiervan is enorm. Het Hollandse spreek woord zegt niet voor niets dat „Trouw moet blijken", want weet wel, li kunt voor vele zaken ge roepen en ook ingezet worden. Dit zal slechts door u kunnen ge schieden met opzijzetting van al uw persoonlijke belangen. Thans hebt u ook onder ede gehoorzaamheid aan de wetten gezworen. Als alles rustig en kalm is, is dat niet zo moeilijk, doch spr. bracht op fijne wijze de bezettingstijd in herinnering, toen ook nog de afgelegde eed van kracht bleef, dat de concentratie kampen hun poorten openden en menig officier zijn trouw met zijn leven moest betalen. Majoor dc Nier eindigde met de hoop uit te spreken dat de of ficieren in momenten van twijfel zich dit ogenblik op deze histo rische plaats zouden herinneren. De beëdigden "werden hierna door aanwezige militaire en bur gerlijke autoriteiten gefeliciteerd, waarna een défilé en een mars, voorafgegaan door aieptrommen trompetters en muziekcorps door de stad werd gehouden. lAlikJAitL: AittiOtoi I I Al. I i J_i, 32 DIVISIES IN WEST-EUROPA. De plaatsvervangers der mi nisters van buitenlandse zaken van de landen van het Atlantisch Pact hebben weer een nieuw ver dedigingsplan voor West-Europa opgesteld. Er zouden direct 32 divisies op de been gebracht moe ten worden, waarvan 10 door En geland (5 voor het vasteland), 20 door Frankrijk, vier door België en drie door Nederland. Amerika zou voor vier divisies in Europa moeten zorgen. Verder zou de militaire leiding moeten worden gecoördineerd onder gezag van het hoge orgaan van het Atlan tisch Pact te Washington. Daar naast moet er in Londen een li chaam gevestigd worden dat in tijd van oorlog onmiddellijk als geallieerd hoofdkwartier kan dienst doen. In tijd van oorlog moeten dan nog in enkele dagen tijd 20 divisies gemobiliseerd kun nen worden. Dat is het plan dat de plaats vervangende ministers hebben op gesteld om West-Europa tenmin ste enigszins reëel te beveiligen tegen de dreiging uit het Oosten. Ze hebben blijkbaar ingezien dat het zo werkelijk niet gaat. Als er van dit zoveelste plan nu maar iets terecht komt.... Het wordt nu voorgelegd aan de diverse rege ringen en de raad van ministers zal het half September op zijn bij eenkomst te Washington bespre ken. Frankrijk zal er ondanks vroegere andersluidende berichten toe overgaan zijn leger te ver sterken door verlenging van de dienstplicht van 1 jaar tot 18 maanden. Hierdoor zal het leger op ongeveer 330.000 man ge bracht worden. Nederland. Amsterdam heeft op één dag bijna een ton bijeen gebracht voor de kankerbestrij ding: de collectanten oogstten ruim 70.000, de klokkenwagen in enkele weken tijds 27.000. Duitsland. De directeur van de Oostduitse Spoorwegen is door de eveneens Oostduitse veilig heidspolitie gearresteerd, nadat hij drie dagen tevoren uit de socia listische eenheidspartij was ge stoten. Er worden nog meer slachtoffers verwacht. Nederland. De voorzitter van de K.A.B. de heer A. C. de Bruijn, heeft in Den Bosch verklaard dat de K.A.B. vasthoudt aan haar minimumeisen inzake loonsverho ging. Over eventuele verhoging van de productie zou te praten zijn. Griekenland. De dreiging van burgeroorlog op Kreta is afge wend. Het geschaakte meisje is getrouwd met haar schaker. Bij aankomst in Athene werd de bruidegom evenwel gearres teerd wegens „gewapende agres sie". De aartsbisschop zal nu moeten uitmaken of het huwelijk cieldig is. Zaterdagmiddag zijn onder voorzitterschap van burge meester Lambooy enige da mes en heren uit onder wijs- en industriekringen bijeen geweest om een inleiding te aanhoren van Mej. Schauwe- laers uit Antwerpen over de Mater Amabils-scholen, waar voor zij de grote promotrice is geweest. De Mater Amabi- lis-school, aldus Mej. Schau- welaers, is ontstaan uit een proefneming in België. Het doel van de school is de wer kende meisjes van de fabriek, kantoor of atelier te vormen tot christelijke huismoeders en echtgenoten. Mej. Schauwelaers droeg met groot enthousiasme en liefde voor haar onderwerp de inleiding voor. Zij besprak de verschillen de onderzoekingen, die men had verricht met betrekking tot de sociale nood in vele ar beidersgezinnen. In alle ge vallen, die zijn onderzocht, lag de diepe oorzaak van deze nood in de onbekwaamheid van de vrouw. De economie heeft de vrou wenkracht nu eenmaal nodig, aldus spreker. Weliswaar zijn er goede werkvoorwaarden voor de meisjes geschapen, maar de economie is te kort zichtig te werk gegaan. De economie heeft vergeten dat het gezin de ziel van de ge meenschap is en de vrouw hoofd van het gezin, en dus van de maatschappij. De vrouw draagt zorg voor de voeding van de man en bepaalt hiermede de arbeids prestatie van haar echtgenoot voor een groot deel. Welk een ontzaglijke moei te moet zich de vrouw geven aan de opvoeding van haar kinderen. De persoonlijkheids vorming van de mens vindt zijn basis in de leeftijd van 0 tot 6 jaar en zelfs voor de geboorte. De vrouw moet voor deze taak worden opgeleid. Maar hoe? Na en 8- a 10- urige werkdag is het meisje volkomen op, niet zozeer li chamelijk, maar vooral psy chisch. Geen enkele jonge vrouw went aan haar arbeids- rythme in de fabriek of waar ook, dat geheel in strijd is met de natuur van de vrouw. Thans krijgt 't meisje geen opleiding tot huisvrouw, moe der en zelfs echtgenote. Wij staan voor dit enorme gegeven, waarvan het geluk van de mensheid afhangt. Maer een oplossing voor dit probleem is 20 jaar door ons Auto-rit Ouden van Dagen. De auto-rit voor de Ouden van Dagen wordt een groot succes. Het aantal inschrijvingen van de oudjes is belangrijk groter dan we hadden kunnen verwachten, wat een bewijs is, dat deze sympathie ke daad gewaardeerd wordt. Nu komt er echter een massa werk aan de winkel, want de taak van het comité is niet beëindigd met het binnenkrijgen van de inschrij vingen. Maandagavond 4 Sept. vergadert het comité opnieuw om de komende werkzaamheden te regelen. Er zal na deze vergade ring een beroep gedaan worden op de auto-bezitters, waarvan reeds velen spontaan hun wagen ter beschikking hebben gesteld. Daarnaast komt echter de ver zorging der pakketten, die voor ieder der deelnemers een verras sing moeten inhouden. Mogen we nu reeds een beroep doen op onze bakkers, slagers, en alle winke liers in sigaren, chocolaterie, koek jes, fruit etc.? Er moet een roep van Kaatsheuvel uitgaan, dat de ze eerste auto-rit in alle opzich ten keurig verzorgd is. Wie niet kan steunen met gaven in natura, kan zijn sympathiek offertje gaar ne kwijt aan onze ijverige pen ningmeester, de heer Theo v. d. Linden, die ook op zijn giro-num mer gaarne overschrijvingen af wacht. Zijn nummer is 51989, zijn adres Hoofdstraat 153. Naar wat we in de rondwande ling hoorden, moeten we even een verkeerde mening recht zetten. De auto-rit heeft niet de bedoeling een verrassing te zijn alleen voor de minder gesitueerden. Het co mité stelt er juist prijs op, ook de beter gefortuiieerden onder de deelnemers te stellen, waarom geen weistandsgrens geir>kke*i is en de met minder aardse goederen bedeelden, niet de indruk zouden krijgen dat het een armegift is, die wordt aangeboden. Het comi té kent geen onderscheid tussen rijk en arm, nu niet en ook niet tijdens de rit. Gegund. De bouw van 7 woningwet woningen in de Berkdijk en 2 wo ningwet-woningen aan de Loonse- dijk is gegund aan de Fa. Gebr. Brekelraans en L. v. Geel te Kaatsheuvel. Visser ssport. Zaterdagavond hield de Vissers- gezocht en nu is die gevon den. Reeds zijn er in Neder land meer dan 70 Mater Ama- biiis-scholen met 10.000 leer lingen en velen nog zullen volgen. De meisjes krijgen lessen in de middag- of avonduren; dit hangt af van de overeen komsten met de industrie, de plaats etc. Er worden lessen gegeven in: Algemeen zedelij k-gods- dienstige vorming, medische opleiding, naaien, koken etc. Maar ook wordt er aan zang en gymnastiek gedaan. De Mater Amabilis-school is in Nederland met groot en thousiasme ontvangen. De school heeft het ideaal de meisjes te maken tot echte beminnelijke moeders, zoals de naam reeds zegt. Om de echte vrouwelijke beminne lijkheid te leren, die gewor teld is in de ziel van het meisje. De Inspectrice van het Nij verheidsonderwijs in Neder land, mej. Michels, besprak de practische zijde van de school. Het leergeld van de school bedraagt 0.30 per week. Ge meente en rijk geven subsidie om de onkosten te dekken. Het is gebleken, zeide mej. Michels, dat het verzuim van de fabrieken enz. tijdens de lesuren, meestal 4 uur per week, geen nadeel brengt voor de fabriek. Het is de ervaring in het bedrijfsleven, dat het offer ruimschoots wordt ver goed door het veel betere werk, dat de leerlingen leve ren. Onder andere wordt de meisjes ook verantwoordelijk heidsbesef bijgebracht. Hierna werden door de aan wezigen verscheidene vragen gesteld. De burgemeester dankte de dames en ook mej. de Poor ter, de leidster van de Mater Amabilis-scholen in Neder land, die nog enige vragen be antwoordde. Speciaal bracht de burgemeester dank aan de inleidster die op zo boeiende wijze haar onderwerp had ge bracht. De burgemeester conclu deerde dat ook in Waalwijk 'n Mater Amabilis-school zijn nut zou afwerpen. Deze ma terie is waard extra bekeken en besproken te worden. Er zal een commissie worden in gesteld en mogelijk zal er over een jaar een dergelijke school in de gemeente zijn. Na afloop van de vergade ring bezochten de gasten de tentoonstelling in de raad- en trouwzaal. club „Geduld Hebben" gevestigd bij L. van Berkel aan den Horst een ledenvergadering, waarin be sloten werd om Zaterdag 9 Sep tember een visconcours te houden aan de Maas. Om 2 uur wordt vanuit het verenigingslokaal ver trokken en om 3 uur vanyt het concours aan. De wijze van hen gelen is vrij. De deelnemer, dié het grootste gewicht aan vis vangt is de koning. Om acht uur des avonds wordt een feestvergade- ring gehouden, waarop de prijzen worden uitgereikt. Biljartsport. Tussen de biljartverenigingen NAS en ONA wordt een vriend schappelijke wedstrijd gespeeld, waarvan de eerste ontmoeting Za terdag 2 September in café L. van Berkel plaats vond. De uitslag was N.A.S. Ill O.N.A. H. v. d. HeijdenH. v. Boxtel 6475 GroenendaalJ. Damen 6675 Jos v. DijkJ. v. Son 7563 M. v. DijkA. Zijlmans 7571 Zodat deze eerste ontmoeting eindigde met een 44 uitslag. Rome-Reis. G> B 51 iükj xriifit dI Bij loting is vastgesteld dat de heer P. Damen uit de Berkdijkse- straat namens de H. Familie afd. Par. St. Jan alhier in October a.s. de reis naar Rome zal meemaken. D. E. S. K.-Nieuws. Van bestuurszijde wordt ons medegedeeld dat de zitplaatskaar- ten voor het seizoen 19501951 dezer dagen aan de houders van de vaste zitplaatsen zullen worden aangeboden. Zij die nog een vaste zitplaats wensen kunnen zich op geven bij de penningmeester. Voor de de staantribunekaarten geldt eveneens bovenstaande. De 1ste thuiswedstrijd gaat te gen R.K.C. We willen daarom de Desk-supporters aanraden de sei zoenkaarten tijdig te nemen, zo dat men dan voorzien is van een uitstekende plaats. Voor de Sport parkleden worden staantribune kaarten voor de halve prijs be schikbaar gesteld. Tevens vermelden we dat het nieuwe bestuur als volgt is samen gesteld: Jac. Smit, voorzitter: W. van Nieuwstadt, vice-voorzitter; A. van Laarhoven, secretaris: T

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 2