l Wijde Wereld Waalwijkse en Langstraatse Courant In volle gang UIT DE Gemeenteraad WAALWIJK LONEN EN PRIJZEN. JOS VAN DE VEN ACCOORD KERK EN STAAT IN HONGARIJE Er komt drie H.A. industrieterrein bij De ziekteverschijnselen in discussie HET HUIS VOOR GOEDE KLEDING MAANDAG 4 SEPTEMBER '50 Uitgever Waal wij kse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN BE ECHO \M HEI ZUIDEN 73e JAARGANG No. 72 Abonnement 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per rn.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 117 S. Bureaux GROTESTRAAT 295 WAALWIJK TEL. St. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO". De ontwikkeling der lonen en prijzen is voor de drie vakcentrales aanleiding ge weest om zich met nieuwe voorstellen dienaangaande tot de regering te wenden. Op 21 Juli hebben zij een telegram gezonden waarin werd aangedrongen op het onmiddellijk treffen van prijsregelende maatregelen en het direct hervatten van het overleg. Op 4 Augus tus had de eerste informa tieve bespreking plaats en enkele dagen later werden de voorstellen geformu leerd. Ze houden in dat het College van Rijksbemiddelaars een bin dende beschikking zal moeten geven dat in collectieve arbeids overeenkomsten een bepaling moet worden opgenomen, die in houdt dat de lonen van werkne mers, zowel mannelijke als vrou welijke, ongeacht hun leeftijd, met 5% moeten worden verhoogd voor mannelijke arbeiders van 23 jaar en ouder zal de verhoging minstens 2.10 per week moeten bedragen. Dezelfde maatregelen moeten worden getroffen voor de kinderbijslag vanaf het eerste kind, uitkeringen volgens de nood voorziening ouden van dagen, In validiteitswet, Ongevallenwet. Overbruggingsregeling en sociale bijstandsregeling, toeslagen daar op, de kinderbijslag en op uitke ringen krachtens de ziektewet. Tenslotte zal de loongrens voor de sociale verzekering verhoogd moeten worden tot 4750 per jaar, in afwachting van een defi nitieve regeling. Deze loonregeling zou moeten ingaan in de loonweek waarin de eerste September valt. Daar de vakcentrales door de ervaring geleerd hebben, dat het bovenstaande niet voldoende is om tot een betere verhouding tus sen lonen en prijzen te komen, achten ze het nodig dat de rege ring minstens één dag voor het afkondigen van de loonregeling een prijsstop afkondigt, waarin wordt bepaald dat de te nemen maatregelen niet mogen worden doorberekend. Voor verdere prijs verhogingen zal de toestemming moeten worden gevraagd aan de directeur-generaal van de prijzen. Deze toestemming zal voor dage lijkse levensbehoeften, als voe ding, kleding, dekking en schoei sel 'slechts mogen worden ver leend onder gelijktijdige vaststel ling van maximum prijzen. Ook de prijscommissies zullen weer moeten worden ingesteld. Als de bovenstaande prijsmaat regelen niet voldoende blijken, b. v. door het stijgen van het inter nationale prijspeil, om verdere verhoging van kosten voor het levensonderhoud te vermijden, zal de regering zich bereid moeten verklaren door uitbreiding van de subsidiemaategelen, te streven naar handhaving van het even wicht. Op 18 Augustus zijn deze voor stellen ter kennis gebracht aan de ondernemingsorganisaties en de regering. Op 25 Augustus is het overleg met de Stichting van de Arbeid en met de regering voort gezet. Een resultaat kon toen nog niet worden verkregen. Vrijdag morgen is het overleg weer voort gezet. Uit nadere berichten blijkt dat in de besprekingen met de Stich ting van de Arbeid nog geen overeenstemming is verkregen. Op het ogenblik is het tijdstip nog niet aangebroken zo zegt men in werkgeverskringen, dat een de finitieve beslissing over een vaste loonsverhoging kan worden geno men. De gehele situatie zou in verband met allerlei aspecten van de zaak eerst nog eens grondig moeten worden bestudeerd. Men acht het geraden de ontwikkeling van de a.s. herfst eens af te wach ten, teneinde te vermijden dat in Nederland de richting van de sliding scale wordt ingeslagen, d. w.z. steeds aanpassing van de stijgende lonen aan de stijgende prijzen met als gevolg de spiraal beweging. Men beseft, dat grote moeilijk heden zijn gerezen als gevolg van de actie der E.V.C. Men ontkent ook niet, dat er een zekere ach terstand is ontstaan tussen de prijzen en de lonen, terwijl ook wellicht verwacht moet worden, dat dit nadelig verschil voor de lonen t.o.v. de prijzen nog wel groter zal worden als gevolg van de internationale prijsstijging. Daarom is men wel bereid te overwegen, of in de vorm van tijdelijke duurtetoeslagen, los van het loon, iets zou kunnen worden gedaan of de ontstane spanningen te verlichten. Er dient echter op gewezen te worden, dat er ook werkgevers waren, die niet bereid waren om reeds thans tot deze tijdelijke duurtetoeslagen over te gaan. Nu de arbeiders de voor stellen van de werkgevers hebben verworpen, was het vraagpunt, of de werkgevers bereid zouden zijn aan de regering nog 't voor stel van duurtetoeslagen te doen. Verschillende bladen menen dat het jammer genoemd moet wor den, dat van werknemerszijde de eisen reeds zijn gepubliceerd bui ten de Stichting van de Arbeid om, zodat hier van „overleg" ei genlijk geen sprake meer kan zijn. Vandaag worden de besprekingen voortgezet. De Hongaarse regering heeft bekend gemaakt dat zij met de katholieke kerk een overeenkomst heeft gesloten na acht weken on derhandelen. Volgens het communiqué van de regering erkent en steunt het Episcopaat de grondwet van de Volksrepubliek. Er wordt ver klaard dat de Hongaarse econo mische orde wordt gesteund en dat op de katholieken een beroep wordt gedaan het vijfjarenplan te helpen verwezenlijken. Op de geestelijkheid wordt een beroep gedaan zich niet te kanten tegen de coöperatieve beweging in de landbouw. De bisschoppen zou den verder de resolutie steunen die de regering die het eerst de atoombom gebruikt, brandmerkt als oorlogsmisdadiger. De Hongaarse regering ver klaart dat zij grondwettelijk volle dige godsdienstvrijheid geeft voor de katholieken en de godsdienstige activiteit van de katholieken. Als belangrijke concessie zou de re gering de confessionele scholen weer onder het gezag van de Kerk hebben geplaatstin 1948 werden alle confessionele scholen onder het staatsgezag getrokken: er zijn er nog 8, zes jongens- en twee meisjesscholen. Verder heeft de regering zich bereid verklaard „de financiële behoeften van de Katholieke Kerk op dezelfde wij ze te subsidiëren als is neergelegd in de overeenkomsten, die met andere geloofsrichtingen zijn ge sloten." De overeenkomst is getekend door de minister van godsdienst zaken en onderwijs en door de aartsbisschop van Kalocsa, mgr. Jozcef Groz, zo wordt medege deeld. In Vaticaanse kringen is men uiteraard zeer gereserveerd over deze bekendmaking. Er werd ver klaard dat de bisschoppen niet bevoegd zijn zonder overleg met de H. Stoel een overeenkomst aan te gaan, die voor een hele kerk provincie geldt. Uit Rome wordt gemeld dat het Tsjechoslowaakse ministerie van eredienst alle functionarissen van de aartsbisschoppelijke kanselarij in Praag heeft ontslagen en door nieuw personeel heeft vervangen. Door deze maatregel is Mgr. Be- ran nu geheel afgezonderd. Er gaan geruchten dat Mgr. Svec, kanunnik van het aartsbis schoppelijk kapittel van Praag, die in October vorig jaar werd aangehouden, onlangs in gevan genschap is overleden. DIENSTPLICHT IN ENGELAND VERLENGD. De Britse regering heeft be kend gemaakt dat de dienstplicht in Engeland van 18 maanden tot 2 jaar zal worden verlengd. Te gelijkertijd is de soldij verhoogd. Door de verlenging zal de Britse gewapende macht uitgebreid wor den met 77.000 man. De maat regelen hebben ten doel tegemoet te komen aan de eisen der Britse defensie en zijn de uitvoering van de eerste plannen die voor de de fensie tot een bedrag van 340o millioen pond worden gemaakt. Ook de Belgische regering gaat meer aan de defensie van t land besteden. De minister van lands verdediging heeft in een radiorede bekend gemaakt dat hieraan 5Yz van 's lands inkomen besteed zal worden, dat wil zeggen vijf milliard francs. De landmacht zal worden uitgebreid met speciale troepen ook zee- en luchtmacht zullen worden uitgebreid en de diensttijd zal worden verlengd. De Franse regering heeft be kend gemaakt dat zij niet kan overgaan tot verlenging van de diensttijd. Ze heeft een leger van 220.000 man en de Franse wa penfabrieken zouden een groter leger niet van wapenen kunnen voorzien. Moet hier West-Europa mee beschermd worden AMERIKA, FORMOSA. TITO EN FRANCO. President Truman heeft op zijn wekelijkse persconferentie ver klaard dat de Amerikaanse Ze vende Vloot uit de wateren van Formosa zal worden teruggeroe pen na afloop van de oorlog in Korea. Overigens hoopte de pre sident dat rood China niet be trokken zou worden in het Kore aanse conflict. Amerika zal het aan de V. N. overlaten of als het eenmaal zover is de 38e breedtegraad zal worden over schreden. Nu voorlopig nog maar zien dat ze er niet uitgegooid worden. Truman verklaarde ook dat er geen plannen bestaan om de Ame rikaanss bezettingstroepen in West-Duitsland te versterken. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Ache- son, heeft op een persconferentie medegedeeld dat de Amerikaanse regering heeft besloten 'n nieuwe lening van 15 millioen dollar te verschaffen aan Joegoslavië. In de afgelopen twee jaar heeft Tito al twee leningen van elk 20 mil lioen dollar ontvangen. Wij vragen ons bij het lezen van een dergelijk bericht alleen af, wat de Amerikaanse regering bezielt om wel drie grote leningen te verschaffen aan de ras-commu nistische dictatuur van Tito, maar zich met hand en tand te verzet en tegen een lening aan Spanje. Of is dat nog erger AMERIKAANSE CONSTEL LATION NEERGESTORT. is men van een dictatuur nooit. Maar al kan de Westerse her bewapening ongewenste Russische reacties uitlokken, dat mag geen reden zijn haar na te laten. Zwakheid en vrees zijn altijd ver leidelijker voor een aanvaller om de slag te wagen dan kracht en moed. Rusland's optreden of juis ter gezegd zijn achter de scher men blijven in Korea, de plannen, welke het ten opzichte van Oost- Duitsland schijnt te koesteren, wij zen er op, dat het in stede van uit te zijn op een oorlog met het Westen, integendeel tracht elke rechtstreekse aanraking te voor komen. Dat vermindert intussen de gevaren niet, al lijkt de om vang geringer te worden. Korea toont, dat Rusland in staat is de Westerse mogendheden in een gewapend conflict te wikkelen zonder daaraan rechtstreeks mee te doen. Velen dichten het de zelfde sombere bedoelingen in Duitsland toe. Afgezien hiervan, ook zonder conflicten a la Korea, blijft Rusland onrust stoken. Fin land, Perzië, Turkije worden voortdurend tot een staat van de uiterste waakzaamheid gedwon gen, hetzij door Rusland zelf het zij dat een satellietstaat als Bur- garije zijn duit in het zakje doet. De conflictstof wordt zorgvuldig onderhouden en daarachter loert Rusland waar het zonder grote gevaren zijn slag kan slaan. Dat maakt paraatheid tot een dwin gende eis. Vier milliard dollar, meer dan vijftien milliard gulden, men heeft moeite de omvang en betekenis van een dergelijk bedrag te besef fen. Welke invloed zal het heb ben op de economische toestand in de wereld Aanvankelijk zul len er handen te kort komen om het herbewapeningsplan uit te voeren. Er zal volop werkgele genheid zijn en doordat sommige artikelen des vredes schaars zul len worden, daar hun grondstof fen voor oorlogstuig gebruikt moeten worden, zullen de prijzen stijgen. Er zal een periode van schijnwelvaart ontstaan. Schijn welvaart, omdat het geproduceer de, hoe nodig ook voor de voor koming van erger, in feite toch waardeloos of in elk geval on productief is. Er zal, door dc gro te nadruk, welke op de militaire productie gelegd moet worden, weer een ontwrichting van het normale economische bestel ont staan, dat, als eenmaal dc huidi ge noodzaak vervallen is, weer stof tot nieuwe conflicten kan ge ven. Kortom, er zal een kapitaal in economische zin verspild wor den. Nogmaals, het is onvermij delijk, de democratie is aan zich zelf verplicht zich te handhaven, maar beschamend voor dc mens heid is het wel. Deze vier milli ard, deze wedloop in bewapening. Een Constellation van de Ame rikaanse Luchtvaartmaatschappij Trans World Airlines is Donder dagmorgen 65 k.m. ten Noorden van Cairo brandend in de woes tijn neergestort. Alle inzittenden 48 passagiers en de zevenkop pige bemanning kwamen om het leven. Onder de slachtoffers bevond zich één Nederlander. Het vliegtuig was op weg van Bombay naar New-York en zou na Cairo in Rome een tussenlan ding maken. Vrij kort nadat het was opgestegen, meldde de piloot dat een motor in brand stond en dat hij terug zou keren. Sindsdien werd van het toestel niets meer gehoord. Vier uur na de ramp werd het door een ander vliegtuig van de T.W.A. ontdekt midden in een onherbergzame woestijn. Toen men het bereikte, bleek dat het totaal was uitgebrand en dat alle inzittenden om het leven wa ren gekomen. Vrijdag zijn de slachtoffers begraven. Wij treffen 't volgende artikel in de N. Rott. Crt. Vier milliard dollar heeft pre sident Truman aangevraagd voor het verlenen van steun aan de re- militarisatie in de vrije landen der wereld. Engeland verlengt zijn diensttijd en verbetert de soldij van zijn vrijwilligers, de Franse minister Jules Moch zegt, dat Frankrijk 20 divisies op de been wil brengen, in West-Duitsland is het vraagstuk van een politic macht en het deelnemen aan een Europese strijdmacht in een acuut stadium getreden. Kortom, overal in de Westerse wereld blijkt men de waarheid te beseffen van de woorden van Churchill, dat de toegemeten tijd kort is ën dat het Westen zeer snel zijn verdediging in orde moet brengen wil het voor een ramp als in '39, '40 bespaard blijven. Zo is dus de herbewape ning in volle gang. Met zorg vra gen velen zich af of deze spurt om met het ver uitgelopen Rus- 'and weer op gelijke voet te ko men, niet te laat is ingezet. Wan neer zullen de legers, waarvoor de vier milliard dollar rechtstreeks of middellijk door steun aan oorlogsindustrieën bijvoorbeeld bestemd zijn. zijn gevormd en af gericht Bij deze zorg mengt zich een anderezal deze herbewape ning door Rusland niet als een uitdaging worden beschouwd om nu in te grijpen, voordat de ove rige wereld sterk genoeg gewor den zal zijn om elke agressie te weerstaan De ernst van deze vraag valt niet te ontkennen. Haar beantwoording berust bij de sfinx van het Kremlin. Buiten het ijzeren gordijn weet men te wei nig af van Rusland's huidige toe stand om te kunnen zeggen of het land in staat is een oorlog op twee fronten te voeren. Duitsland is daaraan te gronde gegaan en Rusland zelf heeft het in de jong ste oorlog vermeden. Hierop kan enige hoop gevestigd zijn. Zeker De raad van Waalwijk had Donderdagavond een uitge breide agenda te verwerken, waaronder enkele belangrij ke punten Zo werden er schikkingen getroffen inza ke inrichting en bestemming van 3 ha. industrieterrein aan de Zomerdijkweg, aan de Noorder-Parallelweg te Baardwijk werden gronden aangekocht om de weg door te kunnen trekken tot de Baardwijksestraat, enz. Door schriftelijke vragen van de heren v. Seters en v. Well kwamen de ziekte verschijnselen nog in dis- of het waar was dat in het ge meenteslachthuis een baccillen- haard was ontdekt. En, bij ont kennend antwoord, werd daar nog ander water gebruikt dan het ge wone leidingwater De heer Brouwer vond dat er in de massa maatregelen iets zat dat de neringdoenden schaadde. Vorige week was er bericht ge komen, dat j.l. Maandag vijf, zes, zeven slagers zouden moeten slui ten. Toen was op een vergadering van slagers besloten dat ze allen zouden sluiten, als de namen niet bekend zouden worden. Het aan tal bleek echter achteraf een ver gissing te zijn door naamsverwis seling. Vervolgens vroeg de heer Brouwer waarom er deze week geslacht was door de loonslagers en niet door de slagers, terwijl deze laatsten het vlees toch ter consumptie moesten aanbieden in de winkels. Volgens hem leed het geen twijfel dat er typhusbaccillen in de polder zaten. In het polder- B. en W. Wanneer men ziet en hoort, zo zei hij, welke omvang dergelijke ziekten, waaraan vroeger 'n niet gering percentage stierf, hetgeen nu voor zover het in mensenhan den ligt, vermeden kan worden, kunnen nemen, begrijpt men dat doeltreffende maatregelen geno men moesten worden, na deskun dig advies. Zoals de burgemees ter het op het ogenblik zag, had hij geen enkele van de maatrege len die er getroffen waren, en het waren er maar enkele, kunnen terugnemen. De bepaalde maat regel waar het hier over ging, moest genomen worden, dat kon niet anders. De burgemeester wees ook op de grote moeilijkheden, waarvoor men komt te staan als een dergelijke ziekte zich uitbreidt en men kan geen haard vinden .Dan loopt men met het hoofd tegen een muur." De burgemees ter vond hat jammer dat hij met een enkele handtekening diverse feesten had moeten aflasten, hij had 't met tegenzin gedaan, maar het was onvermijdelijk. Dc maat regelen waren overigens niet in consequent. Men kon wel niet spreken van haard, en zeker niet van dc haard, maar het was een feit en de burgemeester achtte het verheugend dat na af loop van de maatregelen het ver schijnsel sprongsgewijze terugliep. Wat niet wilde zeggen dat geen anderen nog besmet konden zijn. Het had echter maar heel weinig gescheeld of er was besloten de hele gemeente in te enten, maar juist op tijd was het bericht geko men dat cr een spoor was gevon - den. Anders zou er een nog veel grotere onrust in dc gemeente ge komen zijn. De vraag betreffende t slacht huis kon de voorzitter ontkennend beantwoorden, maar dit wilde niet zeggen dat er geen onderzoek zou worden ingesteld naar degenen die met het vlees te maken hadden. De voorzitter gaf toe dat de schade ernstig was en hij vond dit voor dc betrokkenen erg. Maar hij zou niet graag hier voor de raad zitten als hij de maatregelen niet had genomen en er waren slachtoffers gevallen. Dit was ten slotte veel meer waard dan de materiële schade. Dat ook de ge meente veel schade had geleden, zou de raad nog wel merken met de behandeling der begroting. De poldersloot was besmet met bacteriën langs de logische weg der riolering en dit was een re den geweest om voor het gevaar te waarschuwen. Van het verhaal van de 5 a 6 mensen, dat de heer Brouwer had verteld, was geen woord waar. Geen enkele van de vakgenoten had aanzegging gekregen om te sluiten. Toen dc voorzitter, burgemees ter Lambooy, de vergadering om half 8 opende, waren de heren Mombers, de Raat en v. d. Ho ven afwezig. De notulen werden ongewijzigd vastgesteld. Onder de ingekomen stukken bevonden zich schriftelijke vragen betreffende de paratyphus van de heren v. Seters en v. Well met antwoord van B. en W. De heer v. Seters wilde naar aanleiding hiervan nog het een en ander zeg gen. De voorzitter stond dit toe, mits het verzoek werd gesteund, hetgeen de heren v. Well en Pul lens deden. Alvorens de heer v. Seters het woord te verlenen, ver zicht de voorzitter hem, rekening te houden met persoonlijke belan gen die er mee te maken hadden. De heer v. Seters nu had ge constateerd dat er onrust en ver warring was ontstaan naar aan leiding van de voorschriften met betrekking tot de paratyphus. Daarom zou hij graag een duide lijk antwoord hebben. Hij kon er in komen dat er naar middelen werd gezocht om de haard te vin den en hij kon onderschrijven dat de overheid voor een moeilijke taak had gestaan. En dat er maat regelen waren genomen die ach teraf niet genomen hadden behoe ven te worden, nam niet weg dat er goede maatregelen waren ge troffen. Wel had het hem be vreemd dat er maatregelen waren genomen bij een slager, zodat de ze had moeten sluiten. Persoonlijk echter was de heer v. Seters van mening dat de haard nog niet ge vonden was. Naar aanleiding van een en ander hadden hij en de heer van Well gevraagd of B. en W. het bericht in De Echo van het Zui den van 18 Augustus, dat de haard hij een slager gevonden was. konden bevestigen. En, bij ontkennend antwoord, waarom waren er dan maatregelen getrof fen, door wie waren ze getroffen en konden B. en W. er voor zor gen dat het bericht herroepen werd? Naar aanleiding van de laatste bekendmaking vroeg de heer v. Seters of het waar was dat het water in de polder be smet was. De volgene vraag was EN ZEER VOORDELIGE PRIJZEN GROTESTRAAT 178 - WAALWIJK water zat alles wat gevaarlijk is. Ondertussen waren ook gras, die ren en vogels besmet. Hij achtte drastische maatregelen dringend nodig. De heer Verdoorn was van mening dat het met dergelijke din gen dikwijls gaat volgens het spreekwoord De meester in zijn wijsheid gist, de leerling in zijn waan beslist. Hij wilde zich geen oordeel aanmatigen en dit aan deskundigen overlaten. Hij vond het jammer voor dc neringdoen den dat er in de dagbladpers en over de radio zoveel ophef was gemaakt over 20 gevallen van paratyphus op een inwonersaan tal van 14000. Hierdoor was veel schade toegebracht. Hij had geruchten gehoord dat in het slachthuis een haard was gevonden. Dit zou wel niet waar zijn, maar de heer Verdoorn zou wel willen dat er in het slacht huis toestanden heersten die alle kritiek zouden kunnen doorstaan. De voorzitter begon met zijn beantwoording der sprekers met de laatste. Hij was het eens met de klacht van de heer Verdoom over de pers. De eerste berichten waren doorgegeven zonder dat de autoriteiten er iets van af wisten. Onmiddellijk fted hij toen contact opgenomen met de heren dokto ren en toen was afgesproken dat alleen berichten zouden worden afgegeven door de burgemeester. Juist omdat er zoveel schade was aangericht, vond hij het jammer dat de zaak nu op het tapijt was gebracht. Hij had gedacht dat de raad na de mededelingen in de vorige vergadering er niet meer op teruggekomen zou zijn. Op de eerste plaats stelde de voorzitter vast dat hij als burge meester voor alle maatregelen persoonlijk aansprakelijk was krachtens de Besmettelijke Ziek- tenwet, en niet het college van Tenslotte betuigde de burge meester zijn dank jegens degenen die hem in deze moeilijke materie hadden moeten adviseren; zij wa ren daartoe steeds bereid geweest. Nadat de heer Brouwer nog 'n opmerking had gemaakt, die de voorzitter beantwoordde, dankte de heer v. Seters voor het ant woord van de burgemeester. Hij meende dat het veel verduidelij king zou brengen, persoonlijk was hij tevreden gesteld. Ook de heer v. Well was tevreden en dankte de voorzitter. Dc heer Duijvelaar tenslotte had nog een opmerking naar aan leiding van de stukken sub b, waarover de voorzitter hem in lichtte. Hierna werden de overige ingekomen stukken voor kennis geving aangenomen. BESCHIKBAARSTELLING GELDEN. - WIJZIGING VERORDENINGEN. Punt 3 van de agenda werd naar achter verschoven, waarna de raad zonder meer accoord ging met 't voorstel om 1475.60 be schikbaar te stellen aan het be stuur der R.K. Meisjes-u.l.o.- school voor aanschaffing van schoolmeubelen en leermiddelen Dit betrof het inrichten van een parallelklas, nodig geworden door de stijging van het aantal leerlin gen en als gevolg daarvan de ver meerdering van het aantal ver plichte leerkrachten met 1: en het aanschaffen van enige banken en een aantal boeken voor de ove rige klassen der school, nodig we gens toeneming van het aantal leerlingen per 1 September. Punt 5 was het voorstel tot be schikbaarstelling van gelden aan het bestuur der Christel. School te Besoijen, voor het in bruikleen geven van een leslokaal. Per 1 September kon aan deze school een 5e leerkracht worden aange steld, terwijl er slechts 4 lesloka len zijn. Als 5e lokaal kon nu de beschikking worden gekregen over dc bovenruimte van het pand Be- soijenscstraat 3. met gebruik van 3 tafels en 45 stoelen drie tafels voor de prijs van 225.— moe ten er hij aangeschaft worden. De Ned. Herv. Gemeente te Besoijen is bereid het lokaal te verhuren voor 250.— per jaar. Dc ge meente zal nu lokaal met inven taris huren en het daarna in bruikleen geven aan het school bestuur. Dc heer Brouwer juichte het toe dat dc christelijke school werd geholpen. Hij vroeg echter of er niets op te vinden was dat de ta fels en stoelen voor een ander doel beschikbaar kwamen en voor de school voor weinig geld iets comfortabclcrs te vinden. De voorzitter antwoordde dat het voorstel van B. en W. in overeenstemming was met het ad vies van de inspecteur en de wens van het schoolbestuur. Daarop ging de raad met het voorstel ac coord. Met het voorstel tot het uitke ren van 5 van de wedde of het loon aan het gemeenteperso- neel over 't derde kwartaal 1950, daar dc definitieve regering nu weer pas tegen 1 Januari 1951 is te verwachten, ging de raad zon der meer accoord. Punt 7 omvatte een wijziging van de politicverordening zoals die op 27 Juli was vastgesteld. Daartegen hadden Gcd. Staten bedenkingen gemaakt. B. en W. konden zich met deze bedenkin gen verenigen en ook de raad ging met de voorgestelde wijzigin gen accoord. Betreffende het voorstel tot vaststelling van een gewijzigde verordening op dc heffing van .straatbelasting, merkte de heer Verdoorn op dat hij onder de na men van straten die onder de ver ordening vallen, ook dc Groen- stecg had gelezen. Hij vond dit geen naam voor een straat, maar vond het in dit geval toch ook wel weer juist, want het was een steeg. Hij constateerde aan het eind van deze straat de eeuwige cirkelgang van stof tot modder en van modder tot stof. Als de eigenaars aan die straat straatbelasting betaalden, kon toch ook wel het eind be straat worden; bovendien zou dit het entrée aanlokkelijker maken. Verder stelde hij voor de Burg. Moonenlaan en dc Jan de Rooij- straat aan de lijst toe te voegen, daar werd ook gebouwd of er zou binnenkort gebouwd worden. De voorzitter deelde mee dat B. en W. geen bezwaar hadden tegen de toevoeging van bedoelde straten. Wat de Groensteeg be treft, deze kwesties konden bij de volgende begroting behandeld worden. Naar aanleiding van een op merking van de heer v. Well over de vermelding in de lijst van de Eerste Zeine „voor zover ver hard", merkte dc voorzitter op dat het de gewoonte is pas straat belasting te heffen als de weg verhard is. De straatbelasting was te zien als een bijdrage in de ge makken die dc bewoners krijgen. Overigens kon de verordening later nog aangevuld worden, zo als nu. Daar de raad met het voorstel tot wijziging van de verordening accoord ging, wordt het aantal straten, dat onder de verordening valt, uitgebreid metAndreas Zijlmansstraat, Burg. Moonen laan, Dr. Mollerstraat, Jan de Rooijstraat, Mgr. Prinsenstraat, Mgr. Zwijsenstraat en Pater van den Elzenstraat. Zonder discussie werd besloten de verordening op de heffing van opcenten op dc hoofdsom der grondbelasting opnieuw vast te stellen. Volgens het voorstel tot wijzi ging der verordeningen op de hef fing van vergunningsrecht en ver-, lofsrecht wordt met ingang van I' Mei 1951 het verschuldigde be drag voor een vergunning ten be hoeve van een nieuw bedrijf ver hoogd van 100.op 170.—,, het maximumrecht voor een ho telvergunning van 25.— op 45.— en het recht voor een ver lof A eveneens van 25.— op 45.—. De raad ging hiermede accoord. Ook de rekening van 't Oude mannenhuis te Baardwijk over 1949 werd zonder meer goedge keurd. DE PUTSTRAAT. Naar aanleiding van het voor stel tot wijziging van de begroting 1950 vroeg de heer Duijvelaar of het bekend was hoe de Putstraat in de toekomst zou worden. Was het niet beter er een klinkerweg van te maken De voorzitter gaf toe dat B. en W. in het algemeen geen voor stander waren van een gesloten wegdek binnen de bebouwde kom. Er was echter een fantastisch

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 5