Wijde Wereld DE IMETHMÏ U&ALWÏK Waalwijkse en Langstraatse Courant Uitbreiding van onze Defensie CAPELLE Belasting-moeilijkheden. DRUNEN HAARSTEEG RAAMSDONKSVEER ELSHOUT SPRANG BETERE TEXTIELS! UIT DE VANLOON-SCHRAUWERS Voor de benoeming. WAALWIJK. VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1950 Uitgever vv aalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN ECHO m HET ZUIDEN 73e JAARGANG No. 73 Abonnement 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878. Bureaux GROTESTRAAT 295 WAALWIJK TEL. 88. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO". In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake de oorlogsbegroting 1950 heeft de minister mededelingen gedaan over het defensiebeleid onder invloed van de jongste internationale gebeurtenissen en in overeenstemming met de richtlijnen die interna tionaal zijn aanvaard. Als basis voor de opbouw van de Nederlandse defensie handhaaft de regering de principes die reeds eerder werden aanvaard. hij werd geïdentificeerd als een luitenant van de Sovjet-lucht macht. Hierover is onmiddellijk een boodschap gezonden aan de secretaris-generaal van de V. N. Dit is het eerste officiële bericht over actieve deelname van een Russische militair aan de oorlog in Korfea. Dinsdagavond in de vergade ring van de Veiligheidsraad vorm de dit incident het eerste punt van bespreking. De Amerikaanse af gevaardigde Warren Austin acht te hierdoor de wenselijkheid be- wfezen om de Amerikaanse reso lutie, waarin wordt aangedrongen op localisering van het conflict in Korea, te aanvaarden. De Sov jet-Unie had volgens hem twijfel doen rijzen aan haar bereidheid om de vijandelijkheden te locali- seren. Malik wist het wel anders te vertellen. Die is zich heel goed bfewust dat de brutalen de halve wereld hebben en hij handelt er naar. Hij noemde het bericht over het neerschieten van een Sovjet- Russisch bemanningslid van een vliegtuig een „provocatieve ver klaring van MacArthur en het Amerikaanse ministerie van Oor log". Joego-Slavië en de Sovjet-Unie. Daarnaast moeten echter in in ternationaal verband een drietal punten verwezenlijkt worden, te weten 1. Ten spoedigste dienen op het gebied van de landstrijdkrach ten uit de beschikbare getrainde manschappen operationele een heden te worden gevormd, die in geval van nood terstond gemobi liseerd dienen te kunnen worden; 2. Ter verhoging van de vei ligheid van West-Europa zal ook Nederland een bijdrage dienen te geven in de nodig geachte paraat heid van aanwezige en volledig getrainde troepenmacht te land; 3. Aan de versterking van de strijdkrachten voor luchtverdedi ging en van de tactische lucht strijdkrachten zal door Nederland een passende en snelle bijdrage dienen te worden gegeven. Door het mobilisabel maken van uit Indonesië teruggekeerde landstrijdkrachten alsook door het voltooien van de geoefendheid van de lichting 1949-11, vertrouwt de regering in staat te zijn om, in dien op materiëel gebifed door in ternationale samenwerking tijdig het benodigde zal kunnen worden verkregen, voor het einde van 1951 drie operationele divisies ter beschikking te hebben. De periode voor eerstte oefe ning krachtens de dienstplichtwet zal voor de jonge lichtingen wor den aangehouden. Wanneer een bepaalde sterkte aan parate troe pen in verband met de internatio nale toestand door de bij het At lantisch Pact aangesloten mogend heden nodig mocht worden ge acht, zal de Nederlandse regering van de troepen die hun eerste oefening hebben volbracht .moe ten vergen dat zij voor een lan gere periode onder de wapenen blijven. De regfering voorziet ech ter niet dat deze periode met in begrip van de eerste oefening een totaal van 18 maanden te bo ven zal gaan, tenminste voor de genen wier wettelijke eferste oefe- ningstijd nu minder dan 18 maan den bedraagt. Voor een versnelde opbouw der Luchtstrijdkrachten zal tijdige pro ductie van de nodige vliegtuigen naast het in voldoende mate be schikbaar komen van vliegvelden van de meeste betekenis zijn. De minister zegt dat de gemeen schappelijke verhoging van de voorbereidingen der defensie van 's lands middelen omvangrijke of fers vraagt. Ter dekking van de eerstfe kosten zal de regering voorstellen doen om boven het totaalbedrag van de begrotingen voor oorlog en marine voor het dienstjaar 1951, die hun grond slag vinden in het oorspronkelijke defensieprogramma, extra bijdra gen worden aangevraagd die naar verwacht wordt 10 tot 15 procent zullen belopen van de voor 1951 aangevraagde gelden. De defensiemaatregelen zullen een verhoogde inschakeling van de Nederlandse industrie met zich meebrengen, waarbij er naar ge streefd wordt dat op gebieden waarop de Nederlandse nijverheid zich heeft gespecialiseerd, ook voor andere mogendheden zal kunnen worden gefabriceerd. Bij de behandeling van de be groting voor 1951 hoopt de rege ring nadere bijzonderheden te kunnen geven. Het is te hopen dat de uitvoe ring van deze plannen met voort varendheid ter hand wordt geno men, want dat het er nu niet zo rooskleurig bijstaat met de verde diging van Wfcst-Europa bij een eventuele aanval is ondertussen wel duidelijk geworden. De offers die gebracht moeten worden zijn voor ons eigen bestwil, want ge beurt er niets dan zijn we aan de genade en ongenade van anderen overgeleverd. Russisch vliegtuig neergeschoten. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft ver klaard, dat een tweemotorige bommenwerper „met een rode stfer als kenteken' Maandag voor de kust van Korea schepen van de V.N. heeft aangevallen en dat het toestel werd neergeschoten. Het lijk van een Sovjet-Russische vlieger werd door een torpedo- bootjager van de V.N. uit het wrak va nhet vliegtuig gehaald en ren o.m. tegenwoordig Z.K.H. Prins Bernhard, generaal Kruis, de minister-president, dr. W. Drees, en de staatssecretaris van oorlog, mr. Fockema Andreae. De minister-president hield een rfede, waarin hij verklaarde dat hij in het feit, dat hier zoveel vrij willigers bijeen waren, een getui genis zag van de bereidheid om een persoonlijk offer te brengen voor de vrijheid. Hij wees op de oorlogsdreiging, al begonnen na de afgelopen oorlog en nog ver scherpt door de gebeurtenissen in Korea, van buiten af, maar ook op het gevaar van binnen uit, waartegen ons volk zich op twee erlei manier weerbaar moet ma ken. Dat moet echter vooral door de geest van ons volk, dat ervan overtuigd moet zijn dat ook de vrijheid waard is verdedigd te worden. De verdere dag wferd doorge bracht met demonstraties, sport manifestaties, film en tot besluit taptoe en vuurwerk. JUBELCONGRES DER K.A.J. De K.A.J. heeft Zondag haar vijfde lustrum gevierd met een Dfe leider van de Joego-Slavi- sche delegatie bij de V.N. heeft verklaard, dat zijn land ingeval van een invasie de V.N. om hulp zou verzoeken en alle aangebo den hulp zou aanvaarden. Bebler was echter niet pessimistisch over een militaire bedreiging van zijn land. Wel gaf hij toe dat de eco nomische blokkade door de Kom- informlanden grote schade had veroorzaakt. Naar het Britse blad de „Daily Telegraph" meldt, hebben de le gers van de Oost-Europese com munistische landen dit jaar voor het eerst hun manoeuvres onder Russische leiding gehouden. Of schoon de manoeuvres nu ten ein de zijn, zijn de troepen in het ge bied langs de Joegoslavische grens gebleven. Een zóne van 30 km is hier voor burgers verboden. De militaire macht die zich hier op houdt schat men op 16 divisies, zowel Russische als Bulgaarse, Roemeense en Hongaarse. Blij kens te Londen ontvangen berich ten worden in heel Hongarije koortsachtig militaire voorberei dingen getroffen. Indonesië. jubelcongres in Brussel. In en rond het Heyzelstadion waren meer dan honderdduizend perso nen vferzameld toen daar 's mor gens een plechtige H. Mis werd opgedragen door mgr. Cardijn, waarbij kardinaal Van Roey een toespraak hield. Aanwezig waren o.m. drie kardinalen, de pauselijke internuntius in Brussel, 36 bis schoppen met namens het Neder landse Episcopaat de coadjutor van het bisdom Roermond, Mgr. Hanssen, en leden van de Belgi sche regfering. Na het stadionspel sprak des middags Z. H. de Paus via Radio Vaticana de congressisten toe. In het Nederlands zegende de H. Vader eerst de Kajotters en hen die uit de kajottersbeweging zijn voortgekomen. In het Frans wees vervolgens de Paus op de plicht van dé K.A.J., te werken aan de culturele vorming van de jonge arbfeider en het arbeidersaposto- laat in te schakelen in het alge mene apostolaat. Hij waarschuw de met nadruk tegen de dwaling de mensheid in te delen in arbei ders en niet-arbeiders. Tot slot gaf Z. H. allen zijn Apostolosche Zegen. Des morgens zal de bevestiging plaats hebben door Ds. Zonnen- berg van Ooltgensplaat, waarna Ds. Streefkerk zich des middags half drie aan zijn nieuwe gemeen te hoopt te verbinden. De Indonesische kabinetsforma teur, Mohammed Natsir, is er eindelijk in geslaagd een kabinet samen te stellen. Het is een za kenkabinet, waarin noch de partij van president Sukarno noch de P.N.I, in is vertegenwoordigd. Natsir deelde mee dat de efer ste taak van het kabinet is de vorming van een constituante, verder consolidatie en stabilisatie van het binnenland en oplossing van de kwestie Irian (Nieuw- Guinea). Te elfder ure is Natsir er van afgestapt om een afzon- derlijk ministerie voor Nieuw- Guinea in het leven te roepen. Natsir zelf is premier, vice-pre mier en ministfer voor binnenland se veiligheid is de sultan van Djokja, minister van buitenlandse zaken is Mohammed Rum gewor den, tot heden Hoge Commissaris in Nederland. Dr. Subardjo, adviseur van het ministerie van Buitenlandse zaken te Djakarta, heeft verklaard dat Indonesië niet van plan is „dwangmaatregfelen" te gebruiken indien de onderhandelingen over de toekomst van Nieuw-Guinea, die deze maand in Den Haag zullen beginnen, op een misluk king zouden uitlopen. Dan zou de kwestie nog altijd voor het Unie hof van Arbitrage gebracht kun nen worden. Dr. Subardjo her haalde dat zijn regering geen voor stander is van bemiddeling der V.N. of bemofeienis van derden. LANDDAG NATIONALE RESERVE. De landdag van de Nationale Reserve, die Zaterdag in Dord recht is gehouden en waaraan 2500 leden hebben deelgenomen, is uitstekend geslaagd. Hierbij wa- Werktuigen-Coöperatie. Maandagavond was door de N.C.B. in samenwerking met de C.A.V. een vergadering belegd om te komen tot de oprichting van een werktuigen-coöperatie. De vergadering welke gehouden wferd in café P. Klerkx was vrij druk bezocht. De heer Smalle, hoofd assistent eerste klasse van de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst, gaf op deze vergadering een dui delijke uiteenzetting van het dofel en de werkwijze, alsook van de organisatorische opbouw van de nieuwe vereniging. Tal van vra gen werden na afloop van deze uiteenzetting gesteld, die allen be vredigend werden beantwoord. Men kwam op dezfe avond tot de oprichting van een onderafde ling waarvoor zich 16 personen als lid opgaven. Vrijdagavond zal opnieuw ver gaderd worden in café P. Klerkx. Aanvang 8 uur. Aan de orde zal dan zijn de bestuursverkiezing en vaststellen der reglementen. Kankerbestrijding. Naar wij vernemen is alhier een vereniging in oprichting tot be strijding van de kanker. Dit als onderafdeling van de Ned. Ver. tot bestrijding van kanker. Zaterdag en Zondag a.s. zal alhier een speldjesdag worden ge houden voor de kankerbestrijding. R.K.J.B. De R.K.J.B. alhier zal in de ko mende winter de volgende cur sussen geven: Cursus vfeevoeder; een Melkcursus en een Sociale cursus. Leden van de R.K.J.B. kunnen zich als cursist opgeven bij het bestuur. Op Zondag 17 Sept. a.s. zal de gymnastiek-afd. der R.K.J.B. deel nemen aan de interkring-sportdag te Lissel. Drunen stond dit jaar in de kring als eerste geklasseerd. Veel succes. NACHTELIJKE ORIËNTATIE- RIT M.C. DE DENNERIJDERS Onder grote belangstelling van publiek en deelnemers startten Zaterdagavond 10 uur aan de Remise de 26 auto's en 14 moto ren voor de bovengenoemde oriëntatie. Om rond 12 uur wa ren alle deelnemers weer aan de remise terug voor een uur ver plichte rust met koffie en worste broodje, om daarna de tweede helft aan te vangen. De stem ming was uitstekend en de klok had reeds lang 3 uur geslagen eer de laatste deelnemer weer aan het beginpunt terug was. De uitslag van de voornaamste prijswin naars is 1 M. Voets, Drunen, 43 pnt.; 2 C. Schellekens Dongen 45 pnt.; 3 M. Elshout, Drunen, 46 pnt.; 4 J. v. d. Udenhout, Heerlen (1 bg.) 48 pnt.; 5 J. van Liempt, Schijndel, 56 pnt.; 6 C. Vesters, Waalwijk, 59 pnt.; 7 M. Ver duin, Kaatsheuvel, 60 pnt.; 8 A. v. Haaren, 's-Bosch 62 pnt.; 9 A. v. d. Putte, Drunen 63 pnt.; 10 J. Kooiman, St. Mich. Gestel 65 pnt.; 11 C. van Loon, Drunen, 69 punten. tuele aanvulling van het bestuur en het repetitiebezoek. Algemeen was men van oor- defel dat het huidige bestuur nog voldoende in aantal is om de be langen der fanfare te kunnen be hartigen. Men zou dit dan ook aan de algemene ledenvergadering voorstellen. Betreffende het tweede punt zou men zich aan het advies van de directeur houden en strenge maatregelen treffen. De twfeede secretaris-penningmeester bracht nog enkele vragen naar voren betreffende de contributiebeta ling. Besloten werd tot een alge mene ledenvergadering op Vrij dagavond 8 Sept. om half negen. Toneel. Door de toneelvereniging Kunst en Genoegen is in studie geno men het zeer bekende toneelstuk „Leontientje" van Felix Timmer mans. Dit toneelstuk is in 1926 met groot succes voor het eerst opge voerd in 's-Gravenhage door het Rottferdams Hofstad toneel onder leiding van Cor van der Lugt Melsert. Medio October zal de eerste opvoering plaats hebben. Vergadering. De Hoevense spaarvereniging hield Zondag in café Kolen een algemene Vergadering die zeer druk was bezocht. Verslag werd uitgebracht over de resultaten van het afgelopen jaar. Daar de vereniging in 1952 haar 70-jarig bestaan hoopt te herdenken wer den nu reeds plannen gemaakt om die gelegenheid niet onopgemerkt te laten voorbij gaan. Tevens wferd het besluit genomen om personen buiten het dorp niet tot de vereniging toe te laten. Daar deze bijeenkomst tevens als feest avond gold en daarvoor een flink bedrag werd uitgetrokken, bleef men nog lange tijd gezellig bijeen. Verbetering. Het speelterrein van de R.K, voetbalver. Haarstfeeg heeft in de afgelopen zomer een belangrijke verbetering ondergaan. In samen werking met het gemeentebestuur, dat enkele werkkrachten ter be schikking stelde, is het terrfein een 25-tal meters verlegd, waardoor de ballen niet meer in het water terecht kunnen komen. Tevens is het gedeeltelijk opnieuw ingezaaid en ook enigszins verbreed. Wij wensen de voetbalvereniging in het komende seizoen veel succes toe op het nieuwfe terrein. Bekroonde studie. Voor 't diploma vakbekwaam heid broodbakker, uitgereikt door de Stichting voor Vakopleiding en Examens in het Bakkersbedrijf slaagde de heer G. W. Kerst Wz. zowel voor het practisch- als voor het theoretisch gedeelte. Schoorsteenbrand Maandagnamiddag werd de brandweer gealarmeerd voor een schoorsteenbrand bij de heer Co- vé aan de Nieuwevaart. Dank zij het kordaat optreden, eerst van verschillende toegelopenen en la ter van de brandweer, die onmid- delijk na alarmfering ter plaatse was, kon de brandhaard rondom de schoorsteen spoedig bedwon gen worden. In het dak bleek een flink gat gebrand te zijn, terwijl en woonkamer en keuken veel waterschade was. Beroepen predikant op bezoek. De bij de Ned. Herv. gemeente alhier berofepen predikant, Ds. Stelwagen uit Wezep, bracht j.l. Dinsdag een bezoek ter kennis making aan onze gemeente. Onder leiding van enkele leden van kerkbestuur en kerkeraad, werden pastorie en kerkgebouw in ogen schouw genomen en een groot ge deelte der kerkelijke gemeente be zichtigd. 's Avonds half acht ging de beroepen predikant in het kerkgebouw voor een aandachtig gehoor in de Dienst des Woords voor. Op schoolreis. De leerlingen van de laagste vier klassen van de Chr. school aan de Loonsedijk zullen a.s. Vrij dag 8 dezer bij goed weer een uitstapje maken naar „Bos en Duin" bij Udenhout. Eervolle onderscheiding. Bij K. B. is toegekend de ere medaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, aan P. Priest, arbeider op de schoen fabriek der fa. Kerst en Oferlemans alhier. ONDERWIJS. Aanrijding. Toen het echtpaar F. van den Brandt-v. Asseldonk dezer dagen op een avond van een familiebe zoek huiswaarts keerde, werden zij in de Grotestraat door enkele wielrijders aangereden, waardoor zij naast beschadiging van hun kleren nog vtrscheidene kneuzin gen en ontvellingen opliepen. De wielrijders bekwamen geen letsel. Een waarschuwing aan alle wiel rijders om in de avonduren op te letten is hier zeker niet misplaatst. Kerkelijke Fanfare. In het zaaltje der Jongenscon- greagtie hield het bestuur der Kerkelijke fanfare een vergade ring. Agendapunten waren: even- INTREDE Ds. STREEFKERK. A.s. Zondagmiddag hoopt Ds. C. Streefkerk, overgekomen van Ernst, zijn intrede te doen bij de Ned. Herv. Kerk alhier. Onze dorpsgenoot P. Leijten is vanaf 1 Sept. aangesteld als on derwijzer aan de St. Theodorus Jongensschool alhier. VERKEERSONGEVAL. Maandagmiddag vond op de hoek Kerkstraat-Koningstraat een verkeersongeval plaats, waarvan J. Riool alhier het slachtoffer werd. Voornoemde zat met nog enkele personen .allen werkzaam bij de N.V. Nettenbouw, zijn bo terham op te eten op het trottoir. Op hetzelfde moment passeerde een grote vrachtwagen, afkomstig uit Rozendaal; deze kon de bocht niet geheel nemen, waardoor R. tegen de gevel van het huis van de heer v. Strien gedrukt werd. Hij werd terstond in het St. The- resiaziekenhuis alhier opgenomen. Men vreest dat zijn been ge amputeerd zal moeten worden. AANGESTELD. De heer K. v. Dongen alhier is aangesteld als onderwijzer aan de R.K. Jongensschool te Uden. BENOEMD. Onze dorpsgenoot P. Heurter is benoemd tot ambtenaar van de P.T.T. alhier. GESLAAGD. Uitgaande van de Stichting voor Vakopleiding in het Bakkersbe drijf slaagde de heer A. v. Beek voor het examen broodbakker ge mengd bedrijf. SCHEEPVAART. Gedurende de maand Augustus passeerden de rolbrug over de Donge alhier 2171 schepen met een inhoud van 306555 ton. CIRCUS BOLTINI. Dinsdag en Woensdag had circus Boltini zijn tenten opgesla gen op het Heereplein. Dit grote internationale 4 masten-circus, dat plaats biedt aan 2500 personen, trok vele beziekers uit onze ge meente en ook van buiten. Het bezit een prachtige stal schitte rende Arabische volbloeds. Zeer grappig deden de gedresseerde honden aan. Een grote sen satie verwekten de vermetele lucht- en parterre-acrobaten, die hoog in de nok hun gevaarlijke kunsten lieten zien. De Cavalli- nio's stelden de lachspieren van de aanwezigen op een zware proef door hun zotternij. Kortom, circus Boltini heeft aan het pu bliek waar voor zijn geld gege ven door hun artistiek optreden. HEFFINGEN INEENS. Binnenkort kunnen we ver wachten een aantal aanslagbiljet ten, die het sluitstuk vormen van de fiscale maatregelen over de oorlogsjaren 1940—1945. Het zijn: Definitieve aanslag Vermogens belasting 1945. Definitieve aanslag Vermogens belasting 1946. Definitieve aanslag Vermogens- aanwasbelasting. Definitieve aanslag Vermogens heffing Ineens. De beide laatsten zijn vergezeld van een bijlage, waarop de aan slag berekend is. Het staat wel vast, dat deze biljettenstroom weer veel gefoeter teweeg zal brengen. Nu zou men veronderstellen, dat niemand zon der tegenstribbelen meer betaalt dan waartoe hij rechtens verplicht is. Maar wie regelmatig contact heeft met leden van de schat plichtige schare, weet wel beter. Ik ben er van overtuigd, dat door velen te veel betaald wordt. De biljetten hierboven genoemd kunnen vrij hoog zijn. Neem al leen de Vermogensaanwasbelas- ting, die - na aftrek van 5000.— a 6000.— de aanwas voor 50% weg-belast. Het is dus zaak om bij ont vangst van deze biljetten op te letten. Laat u de reclame-termijn van 2 maanden niet verlopen, daar u anders geen rechten meer heeft. Twijfelt u of de aanslag wel juist is, maak dan toch bezwaar. Blijkt dan na ingewonnen infor maties de aanslag toch juist te zijn, dan kunt u het bezwaar schrift nog altijd intrekken. Veronderstel dat u destijds een voorlopige aanslag Heffingen In eens ontvangen heeft van 10.000.—. U reclameerde en de aanslag werd teruggebracht op 8000.—. Ofschoon u dat bedrag nog te veel vond, bent U NIET naar de Raad van Beroep ge stapt. Krijgt u nu een aanslagbil jet. waarop vermeld staat Definitieve aanslag 8.000.— af: .voorlopige aanslag 8.000.— te betalen niets, dan spreekt het vanzelf, dat NU de tijd gekomen is om bezwaar te maken en na behandeling van het bezwaarschrift door de Inspecteur eventueel in bc_oep te gaan bij de Raad van Beroep of, in geval van 90% tarief, bij het Scheids gerecht. Het is ook mogelijk dat Uw voorlopige aanslag destijds NIET is verlaagd, dat b.v. 2000.— buiten invordering werd gelaten. U betaalde dus maar 8000.—. U krijgt dan nu een aanslag biljet. daarop vermeld: definitieve aanslag 8000. af: voorlopige aanslag 10000.— terug te betalen 2000.— U krijgt dan natuurlijk NIETS terug en U moet nagaan of de aanslag van 8000.— soms te hoog is. Op de bijlagen bij de aanslag biljetten Vermogensaanwasbelas- ting en Vermogensheffing Ineens kunt U zien hoe de aanslag bere kend is Voorbeeld Eindvermogen Beginvermogen Verschil Bijtellingen: schen kingen: voor licha men, terugbetalingen van kapitaal Aftrekposten: (erfe nissen. schenkingen enz.; voor lichamen, stortingen van kapi taal en waardestij ging van deelnemin gen) 100.000.- 50.000.- 50.000.- 10.000.- 60.000.- Verminderingen 1) algemene vrijstel- 4 5.000.- 55.000.- ling 2) 10% ef fecten 1 Mei 1940 3) 10% bin- nenl. aande len 31 Dec. 1945 4) bespa- ringsvrijsteI- 5.000 500 300 ling 10.000 15.800.- Belasting af voorlopige aanslag 39.200.- 19.600.- 19.000.- Saldo te betalen 600.— Aan de hand van Uw opgave kunt U nagaan, of de Inspecteur met Uw aangifte accoord gegaan of daarvan afgeweken is. Bij afwijking is het gewenst zo spoedig mogelijk inlichtingen te vragen en dan eventueel te recla meren. Nogmaals: let op de recla metermijn van 2 maanden. VAN LOON. B. Groene- Herv. predikant ZONDAGSDIENST 10 SEPTEMBER 1950. Dr. Kolster. ApotheekGeers. NED. HERV. KERK WAALWIJK. Zondag 10 Sept. 1950. 10 uur: Ds. J. wegen, Ned. te Utrecht. 6.30 uur: Ds. W. L. Jens, catechismus. Tot leraar in de Engelse Taal Letteren aan de R.K. Hogere burgerschool A en B te Waalwijk is benoemd Drs. A. F. Vossen te Nederweert (L.). Grotestraat 282 MOOI SUCCES. Dezer dagen slaagden te Til burg voor het examen Tuinman hovenier S. van Son uit Drunen en M. van Bokhoven uit Haar stfeeg, beiden werkzaam als tuin der in de gemeente Waalwijk. Zij behaalden het hoogste aan tal punten. COLLECTE KANKERBESTRIJDING. De collecte voor het Wilhfel- minafonds voor de Kankerbe strijding heeft in onze gemeente opgebracht een bedrag van j i/U, verdeeld als volgt v.m. Besoijen v.m. Baardwijk St. Ant. parochie Centrum Waalwijk 59.50 45.- 65.50 200 WAALWIJK ALS ONDERWIJS-CENTRUM. Bij de aanvang van het nieuwe schooljaar 1950/'51, zijn de lessen aan de middel bare scholen, nijverheids scholen en scholen van meer uitgebreid lager onderwijs, begonnen met het volgende aantal leerlingen: R.K. H.B.S. A en B 177 R.K. M.M.S. 65 Prot. Chr. H.B.S. 66 Middelbare Vakschool 30 Middelbare Handelsavondschool 105 Nijverheidsschool voor Waalwijk en omstreken 290 Nuts U.L.O.-school 46 Jongens U.L.O.-school Eerw. Broeders 65 Meisjes U.L.O.-school St. Teresla 129 Avond-Nijverheidsschool 230 Leerlingen in totaal 1203 Van de R.K. Huishoud- en Industrie-school kon ons nog geen opgave verstrekt wor den. De inschrijving voor de Avond-cursus aan de Middel bare Avondschool heeft nog niet plaats gehad. NIJVERHEIDSSCHOOL VOOR WAALWIJK EN OMSTREKEN Voor October de nieuwe cursus die 1 aanvangt hebben zich opgfegeven: 45 smeden-bankwer kers, 38 timmerlieden, 23 schoen makers en 19 schilders, is in to taal 125 nieuwe leerlingen. De school zal dan ongeveer 290 dagleerlingen tellen, een getal dat tot dusverre nog niet werd be reikt. Voor de Avondnijverheids school gaven zich tot dusvferre 230 leerlingen op. j i J

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 1