BONT 5* Het Ivoren beeldje WEES GERUST! V. *<7 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 18 SEPTEMBER 1950 GEMEENTERAAD SPRANG-CAPELLE. Agenda en Prae-adviezen IS NIET DUURDER 'sHERTOGENBOSCH MARKT 25 - TEL. 82 17 DE WONDERLIJKE AVONTUREN VAN KOPPIE KOPIJ. (Wordt vervolgd). Industralisatie. Zo liggen de feiten. Een verhoging van 0.75 per dag is zeer hoog en het is zeer de vraag of er dat op de duur wel af kan. De Sarpubri heeft gedreigd om, als hun eisen niet worden ingewilligd, met behulp van de communistische centrale van vakverenigingen een al gemene staking uit te roepen die desnoods maanden kan worden volgehouden. Dat is een zeer ernstig ge luid, hetgeen de nieuwe mi nister-president heeft begre pen. Natsir heeft de stakings leiders van de Sarbubri en de directeur van het algemeen landbouwsyndicaat, dat 800 ondernemingen bevat, bij zich geroepen om de staking te be spreken. Het is afwachten wat hiervan het resultaat zal zijn. Indonesië op de beurs. Een gelukkig verschijnsel is, dat gedurende de afgelo pen week op de beurs een zeer vaste stemming bestond voor de Indonesische fondsen. Er kwamen voor verschillen de fondsen zowèl van cultures als van handelslichamen be langrijke koersverbeteringen tot stand, zeer tot genoegen van de bezitters natuurlijk. De prijsstijgingen van de export-producten van Indo nesië, die vroeger tengevolge van de politieke spanningen sterk waren gedaald, zijn hier van mede de oorzaak. Maar niet alleen de bezitters van Indonesische waarden profi teren van de huidige vaste stemming ten beurze, ook de Indonesische deviezenpositie wordt er door versterkt. Het is echter zeer de vraag of de huidige stemming ge handhaafd kan worden. De hierboven vermelde stakingen kunnen een nadelige invloed uitoefenen. De politieke ont wikkeling, de bereidheid van de Indonesische regering om de ondernemingen en de Ne derlandse handelsorganen te steunen, want die zijn de voornaamste deviezenbron, en een goed economisch beleid zullen deze toestand kunnen doen bestendigen. S. Vergadering van de raad der gemeente Sprang-Capellc ten ge meentehuize op Maandag 18 Sept. 1950, des namiddags te 7.30 uur. 1_ Opening. 2. Beëediging van het raadslid G. de Rooij. 3. Vaststelling van de notulen der vergadering van 21 Juli 1950. 4. Ingekomen stukkenEnige goedgekeurde besluiten e.a. 5. Voorstel van B. en W. tot het voeren van verweer tegen het door de Staat der Nederlanden in te stellen appèl van het vonnis der Arrondissementsrechtbank te 's Bosch d.d. 11 Mei 1950. Prae.advies Bij het punt mededelingen op de agenda van 16 Juni 1950 werd U er mede in kennis gesteld, dat de gemeente als gedaagde in de aanrijdingsprocedure bij genoemd vonnis is vrijgesproken en dat de staat zowel in hoofdzaak als in de vrijwaringsproccdure is ver oordeeld tot betaling van schade vergoeding aan de Wed. Don ders en tot gedeeltelijke voldoe ning der gemaakte proceskosten. Dc raadsadviseur der gemeente dgglt mede, dat hij bericht van de landsadvocaat heeft ontvangen, dat de Staat der Nederlanden in appèl zal gaan van dit vonnis. Overeenkomstig het advies van de advocaat der gemeente d.d. 10 Aug. 1950, stellen B. en W. U voor hiertegen verweer te voeren. 6. Voorstel van B. en W. tot uitkering van 5 van de wedde aan het gemeentepersoneel over 't derde en vierde kwartaal 1Q50. 7. Voorstel van B. en W. tot reorganisatie van de vuilnisop haaldienst. Prac-a'dvies B. en W. hebben zich nader beraden met betrekking tot de re organisatie van de vuilnisophaal dienst in deze gemeente. Om tot een behoorlijk geoutilleerde vuil nisophaaldienst te geraken, is no dig le. aanschaffing van een auto mobiel, waarmede gepaard zal moeten gaan het bouwen van een garage 2e. aanschaffing van vuilnis emmers. Uit verkregen offertes zijn de kosten, verbonden aan de aan koop van een automobiel met ca bine, kipconstructie, stofvrije be lading en zijstuurinrichting, te stellen op rond 11.500. ter wijl de bouwkosten van de gara ge kunnen worden geraamd op 8000.—. Het ligt in de bedoe ling om in deze garage te zijner tijd eveneens onder te brengen de z.g. bellenwagen en motorbrand spuit. welke thans voorlopig zijn geplaatst onder de toren te Sprang doch waarvoor na de uitvoering van de aanhangig gemaakte res tauratie van de Sprangse kerk en toren daar geen plaats meer is. Verder dienen te worden aange schaft 1400 vuilnisemmers, waar van de kostprijs 8.40 per stuk bedraagt, zodat hiervoor in totaal rond 11.800.— nodig is. Het to taal benodigd crediet bedraagt derhalve 31.500. Uit een opgesteld overzicht blijkt, dat de exploitatie sluitend is, wanneer op aansluiting van alle in dc gemeente aanwezige percelen gerekend kan worden. Daartoe is verplichte aansluiting noodzakelijk. Een meerderheid van het College van B. en W. vindt het verplicht stellen tot aan sluiting aan de ophaaldienst ge- motiveerd om redenen, ontleend aan de bevordering van de alge mene volksgezondheid. Immers wordt door deze maatregel aan het herhaaldelijk gesignaleerd eu vel van het willekeurig storten van huisvuil in deze gemeente zo niet een einde gemaakt, dan toch zeer zeker in aanzienlijke mate paal en perk gesteld. Op deze ba sis stelt genoemde meerderheid U dan ook voor de vuilnisophaal dienst in bovenvermelde zin te reorganiseren en te besluiten tot le. het verlenen van een crediet ad 31.500.- 2e. de algemene politieverorde ning in deze gemeente te wijzigen in die zin, dat het verboden is om zich binnen een door B. en W. te bepalen gedeelte van de ge meente, van huisvuil, keukenaf val, scherven en dergelijke stof fen te ontdoen anders dan door middel van het daartoe van ge meentewege aangesteld personeel. 8. Voorstel van B. en W. tot het verlenen van eervol ontslag aan W. Speelman, als haven meester te Vrijhoeve en Capelle, alsmede tot het benoemen van twee nieuwe havenmeesters voor beide havens afzonderlijk. Prae-advies B. en W. stellen U voor het gevraagde ontslag eervol te ver lenen met ingang van 1 Septem ber 1950. Ter vervulling van de door dit on.slag ontstane vacature worden door B. en W. twee nieuwe functionarissen voorgedragen. Het wordt namelijk wenselijk geacht om voor de havens in Vrijhoeve en in Capelle thans twee verschil lende krachten aan te stellen, wel ke op niet al te lange afstand van de havens woonachtig zijn. Hier mede wordt bereikt, dat de func tie van havenmeester op behoor lijke wijze zal kunnen worden uit geoefend. Aanbevolen worden voor be noeming tot havenmeester voor de Labbegatse haven 1. P. v. d. Schans, wonende te Sprang-Ca- pelle B 9. 2. J. Dolstra, wonende Sprang- Capelle C 119a. Capelse haven 1. J. Dolstra, wonende Sprang-Capelle C 119a. 2. P. v. d. Schans, wonende te Sprang-Capellc B 9. 9. Voorstel van B. en W. tot het vaststellen van een uitbrei dingsplan voor de gemeente met de daarbij behorende bebouwings voorschriften. Prae-advies Aangezien als gevolg van de stemmenverhouding in een vorige vergadering met betrekking tot dit voorstel niet tot een beslissen de uitspraak kon worden geko men, stellen B. en W. het in deze vergadering nogmaals aan de or de. Het terzake in de raadsagenda van 18 Juli 1950 vermelde prae- alvies van B. en \V. geldt weder om onverkort. Duidelijkheidshal ve volgt hier het belangrijkste ge deelte uit bedoeld prae-advies „Met betrekking tot 't uitbrei dingsplan voor de onderdelen Sprang en Capelle stelt het Col lege van B. en W. U voor om voor de vaststelling van dit plan als grondslag te nemen bovenge noemd, door de opsteller monde ling toegelicht ontwerp. Ten op zichte van het uitbreidingsplan FEUILLETON VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN 2.) Maar, mijn vader is er toch altijd nog, Eric? bracht zij er kreunend uit, omdat ze wel zag, dat hij meende wat hij zei. Die is ontdekkingsreiziger waar hij op t ogenblik is, dat zou ik niet kun nen zeggen, want in lange tijd heb ik hem niet gezien of niets van hem gehoord, maar te enigertijd kan hij toch rijk terugkeren. En als dat zo loopt, dan zou alles in orde zijn voor ons, nietwaar? Kunnen we dit dan niet afwach ten Zeg het niet, dat wij schei den moeten als dit eigenlijk niet nodig is Wanhopig klampte ze zich aan hem vast, in haar vurig beroep op de man, die haar zo innig zijn liefde had betuigd. O, ze kon en ze wilde hem niet laten gaan. Bijna ruw maakte hij zich los uit haar omarming en sprak nu ineens op veel kalmer toon Kind, het kan niet anders Terwille van jou moet er 'n eind komen aan dit liefdesspel Ik moet je vrij laten om je woord te geven aan een andere man, die je het leven kan bieden dat je toe komt een leventje van weelde en genot, waarin je schoonheid tot haar recht zal komen als een edelsteen in de juiste zetting een man, die je ook meer waard zal zijn dan ik. voor het onderdeel Vrijhoeve— Capelle stelt een meerderheid van het College van B. en W. U voor om eveneens laatstgenoemd ont werp vast te stellen, terwijl, een minderheid van dit College U voorstelt het destijds door de op steller oorspronkelijk opgemaakt en door het vorig College van B. en W. goedgekeurd ontwerp vast te stellen." 10. Voorstel van B. en W. tot het vaststellen van een verorde ning ter bescherming van de be langen van derden in verband met uitbreidingsplannen. Prae-advies Bij de meest zorgvuldige plan opstelling van een uitbreidings plan is niet te vermijden, dat zich gevallen voordoen, waarin de particuliere belangen van grond eigenaren voor de algemene be langen moeten wijken en daad werkelijk schade wordt berok kend. Daarom is het gewenst ge lijktijdig met het uitbreidingsplan een verordening vast te stellen tot bescherming van de belangen van derden in verband met uitbrei dingsplannen. Aangezien deze verordening geen deel van 't uit breidingsplan vormt, stellen B. en Wij hebben voor uw bont mantel gezorgd tegen de oude prijs. Wij hebben vooruitgezien. Doordat wij tijdig hebben in gekocht, kunnen wij nu onze voordelige bontprijzen hand haven. Onze collectie is even uitgebreid als steeds, onze modellen zijn even élégant. Het blijft bij het oude. Doe uw keus 39). Met luid sirenegeloei stoof de stoet politie-auto's en motoren achter Kees Knip aan, die de weg wees naar het eenzame huis, waar hij Koppie met de buit van de rovers had achtergelaten. Het he le verkeer stond stil, de mensen in de straten keken hun ogen uit naar de voortstuivende politie- groep en iedereen dacht dat Kees Knip een gevaarlijke vluchteling W. II voor deze bij afzonderlijk raadsbesluit in het leven te roe pen. 11. Voorstel van B. en W. tot het wijzigen van de plaatselijke bouwverordening. Prae-advies Voor een goede toepassing van het uitbreidingsplan is het nood zakelijk enige artikelen van de plaatselijke bouwverordening aan te vullen en wel met de navolgen de bepalingen a. enig gebouw mag alleen ge sticht worden aan een weg, welke in het uitbreidingsplan in onder delen is begrepen of aan een be staande weg, welke behoorlijk aansluit op het plaatselijk wegen net en geen geringere breedte heeft dan 5 meter, gemeten tus sen de grenzen van de weg b. verbodsbepaling om anders te bouwen, dan met inachtneming der bebouwingsvoorschriften ex artikel 39 der Woningwet. 12. Aanbieding der gemeente begroting dienstjaar 1951. 13. Electrificatie Hoge Akker- weg. Prae-advies De bewoners van de tien aan de Hoge Akkerweg gelegen per celen Nrs. D 298 t/m. D 307 hebben zich bij adres van 10 Oc tober 1949 tot het College van B. en W. gewend met het verzoek om doortrekking van 't electrisch net tot hun percelen. Bij schrijven van 4 Sept. 1950 bericht de P.N.E.M., dat de aan- legkosten hiervan naar raming 6.023.— bedragen, waarvan 2670.— niet rendabel moet worden geacht. De P.N.E.M. is bereid de gevraagde electrificatie tot stand te brengen, indien de ge meente een bijdrage in de aan- sluitingskosten verleent van 267Ö.—Gelet op de belangrij ke bijdragen, welke door de ge meente dit jaar reeds voor uitbrei ding van het electriciteitsnet en van de waterleiding zijn geïnves teerd, stellen B en W. U voor dit jaar genoemde bijdrage niet te verlenen, doch dit bedrag ten las te van het volgend begrotingsjaar beschikbaar te stellen. 14. Voorstel van B. en W. tot beplanting van enkele wegen. Prae-advies B. en W. achten het wenselijk om tot beplanting van enkele daarvoor in aanmerking komende wegen over te gaan. Uit een hierover door de Ne derlandse Heidemaatschappij uit gebracht advies blijkt, dat in ver band met de langs de wegen voorkomende leidingen, bebou wing en het gemeentelijk uitbrei dingsplan, met uitzondering van de Juffrouwsteeg en het Molen- Och, Eric, je weet dat er nooit iemand anders voor mij kan zijnriep ze in haar wanhoop, dat haar eerste liefde haar nu weer ontglippen moest. Je hebt mij geleerd, wat liefde is Ik zou mij nooit door een andere man kunnen laten kussen. Ik zal altijd op je blijven wachten en als je dan eens de dag gekomen acht dat je trouwen kunt, zonder dat dit een rem hoeft te zijn op de uitoefening van je praktijk, dan zal ik bereid zijn Ze kon nog altijd niet aanne men, dat dit in waarheid zijn be zwaar zou zijn. Het was echt iets voor Eric, dacht zij, om zichzelf op te offe ren voor een ideaal Ze waren niet officieel verloofd geweest hij had er haar steeds op gewe zen, dat de staat van zijn finan ciën dit niet toeliet, maar zo in nig waren zijn liefdesbetuigingen geweest dat zij er geen ogenblik aan twijfelde of, zodra het hen; financiëel beter ging, zou hij haar tot de zijne maken. Dit had zij als het ware als een stilzwijgende overeenkomst beschouwd. Je zult wel tot andere ge dachten komen, kindje, als je ou der wordt en dan zul je wel de gelijk iemand vinden aan wie je je liefde kunt schenken. Wees daarvan overtuigd De tranen stroomden Mies over de wangen, toen hij zich van haar afkeerde en naar het huis terug ging. Ze volgde hem echter niet. Langzaam ging ze even later ook en trad binnen door een zij deur, die ook toegang gaf op de hal. Ze keek even in de balzaal en zag daar Eric zo voor het oog althans opgewekt pratend en lachend met Helena. Zodra de dans uit was, trad hij hand in hand met haar naar het midden van de zaal en riep luid Dames en heren, ik heb u een belangrijke mededeling te doen. Juffrouw Merkesteijn heeft mij tot mijn onuitsprelijke vreug de beloofd dat ze de mijne wil worden. HOOFDSTUK II. Maar ik ga natuurlijk zo gauw nog niet trouwen, zei He lena. Misschien pas over 'n paar jaar. Dus hoeft het helemaal nog geen verandering te brengen voor jou, Mies. Mies, die niet had kunnen sla pen, keek op naar haar nichtje met een paar ogen zo dof, dat dit Helena onders zeker getroffen zou hebben. Maar die ochtend was ze zozeer vervuld van haar eigen zaken, dat ze voortging met ont bijten en niets meer zei. Waarom niet vroeg Mies na een kort stilzwijgen. Waarom zou je eigenlijk nog niet trouwen, bedoel ik Och, omdat ik nu niet zo onmiddellijk mijn vrijheid wil op geven. Zelfs niet voor Eric Bo vendien zal het hem goed doen, als hij eerst nog wat „doktert" Als hij hier woont, zal hij zeker zijn praktijk opgeven en mij hel pen bij mn werk, maar dit lijkt my niet juist tegenover zijn ou ders, die hem met zoveel moeite hebben laten studeren. Daarvan afgezien, Helena, ik zou graag eens veranderen. Ik voel mij hier best gelukkig, maar ik moet toch wat ervaring op doen. Ik denk dat ik in Amster dam maar eens een betrekking zie te krijgen. Later, als je getrouwd bent, zou ik dat toch doen. was. Maar Kees trok zich daar van iets aan. Hij glunderde, want hij was de gids, hij wees de po litie de weg naar de plek waar zij de rovers konden vinden en hij dacht met spanning aan de prach tige foto's die hij straks zou ma ken. Daar was het huis al. Met een handige zwaai draaide Kees Knip de scherpe bocht en stopte. De politieauto's en motoren stop ten ook. Commissaris Grijpgraag stapte uit en liet het huis omsin gelen. Hij wees een paar mannen aan die met hem mee moesten naar binnen en zei„Kom mee, meneer Knip, we gaan naar bin nen 1" „Kijk, daar staat warem pel het auto'tje van Pieter Pri meur ook zei Kees Knip en toen greep hij de arm van de commis saris. „En daar staat die blauwe auto riep hij, „ze zijn al bin nen, commissarisVlug We moeten voortmaken pad, slechts een éénzijdige wegbe- planting kan worden toegepast. Voor beplanting komen volgens dit advies in aanmerking Molen pad (Oosteind), Oude Straat, Hoge Vaart, Nieuwe Vaart, Mo lenpad (Willem van Gentsvaart) Tolsteeg (verhard gedeelte) en Juffrouwsteeg. Daar de gemeente in de geluk kige omstandigheid verkeerde een op iemand rustende verplichting tot herbeplanting te kunnen over nemen, zal terzake 500.wor den ontvangen, welke in minde ring zullen kunnen worden ge bracht op de beplantingskosten. De beplantingskosten zijn te ra men op totaal 2000.500 1500.-. 15. Benoeming leden commissie als bedoeld bij art. 8 der Woon- ruimtewet 1947. Prae-advies Voor deze benoeming stellen wij U de volgende dubbeltallen voor, onder mededeling dat de aftredende leden dadelijk herkies baar zijn J. W. Genuït—W. Braspen ning. J. W. NieuwenhuizenJ. C. Dekkers. Mej. D. voor de Poorte—Mcj. A. P. van der Hoeven. Mevrouw Poldervaart-Collee Mevr. Sneep-v. d. Giesen. P. Spuijbroek—W. A. Timmer mans. 16. Voorstel van B. en W tot verhoging subsidie plaatselijke muziekcorpsen. Prae-advies Het bestuur van het fanfare corps Kunst na Arbeid alhier ver zoekt in ,pen tot U gericht adres d.d. 11 Sept. 1950 om verhoging van het aan dit corps toegekende subsidiebedrag, thans bedragende 40.—, tot 150.— per jaar. Naar aanleiding hiervan stellen B. en W. LI voor om aan de drie in deze gemeente gevestigde corpsen met ingang van het be grotingsjaar 1951 een verhoogd subsidiebedrag toe te kennen van 100.- per jaar, behoudens goed keuring van Ged. Staten. 17. Vaststelling van de kosten van het openbaar lager onderwijs over 1949 en van de vergoeding, bedoeld in artikel 101 der Lager Onderwijswet 1920, over het jaar 1949 voor de bijzondere scholen. Prae-advies Blijkens de afgesloten rekening dienstjaar 1949 hebben de uitga ven voor het onderwijs in totaal bedragen 2356.65, terwijl voor dat jaar krachtens raadsbesluiten van 26 Nov. 1948 en 29 April 1949 was beschikbaar gesteld 2300.—, zodat de uitgaven 56.65 meer hebben bedragen dan het aanvankelijk beschikbaar gestelde bedrag. Naast bovenbe doelde kosten dient de gemeente raad eveneens jaarlijks voorlopig vast te stellen voor iedere bijzon dere school in de gemeente het aantal leerlingen dier scholen over het voorafgaande jaar, alsmede het bedrag der vergoeding en dat van het genoten voorschot en eventueel het verschil tussen deze bedragen alsmede het bedrag dat voor vergoeding in aanmerking komt. Volgens opgave van het be stuur der vereniging tot stichting en instandhouding van scholen met de Bijbel voor de gemeente Capelle en Vrijhoeve-Capelle heb ben deze uitgaven in totaal be dragen 3412.10, welk bedrag in zijn geheel voor vergoeding in aanmerking gebracht kan worden. Over 1949 had genoemde school een gemiddeld aantal leerlingen van 177 2/3. Het bedrag per leerling werd over 1949 vastge steld op 20.—, zodat genoemde school recht heeft op een vergoe ding van 177 2/3 x 20.— is 3553.33. Aan voorschot werd uitgekeerd 3346.66, zodat als nog aan het schoolbestuur zal moeten worden betaald 206.67. Volgens opgave van het bestuur der vereniging voor christelijk volksonderwijs te Sprang zouden de exploitatiekosten over 1949 hebben bedragen 5352.61. Deze dienen te worden verlaagd met de vermelde posten tot een bedrag van 296.56, welke niet op de exploitatierekening hadden mogen voorkomen, zodat voor vergoe ding in aanmerking zijn te bren gen 5046.05. Over 1949 had de genoemde school een gemiddeld aantal leer lingen van 224 1/3. Het bedrag per leerling werd over 1949 vast gesteld op 20. zodat genoem de school recht heeft op een ver goeding van 224 1/3 x 20.— is 4486.67. Aan voorschot werd uitgekeerd een bedrag van 4040 zodat alsnog aan het schoolbe stuur zal moeten worden betaald 446.67. 18. Wijziging begroting dienst jaar 1950. 19. Mededelingen. a. Naar aanleiding van een in de vorige vergadering gestelde vraag wordt medegedeeld dat de oorlogs- en bezettingsschade voor de in deze gemeente gevestigde scholen door deskundigen is op gemaakt tot de volgende bedra gen Voor de openbare lagere school te Capelle op 8102.68 Voor de bijzondere lagere school te Capelle op 11865.63; Voor de bijzondere lagere school te Sprang op 9866.17. Teleurgesteld staarde Helena haar aan. Maar kind, zo ver is het nog niet. Waarom loop je de zaken nu zo vooruit Je zult niet gauw zo'n betrekking krijgen als je hier hebt, denk je wel Je bent nog heel jong en je vader heeft je aan mijn zorgen toevertrouwd, tot je meerderjarig bent. Nu, dat is dan niet ver meer af. Waar zou vader nu wel er gens zijn Of zou hij misschien gauw terugkomen? Je weet dat hij mij bijna vast beloofd heeft om mij een volgende keer mee te ne men en dat hij zich dan misschien heel ergens anders op de wereld zou vestigen. Dat zou ik heerlijk vinden. Schreef hij nu maar eens. Het kostte Mies moeite om zo kalm te praten en niet in tranen uit te barsten. Helena wist er niets van wat zich had afgespeeld tus sen haar en Eric. Het was enige tijd stil in de kamer, terwijl Helena met tril lende hand zich nog een kopje thee inschonk. Tien zei zij, zon der naar Mies te kijken Lieve kind, ik vind het ver schrikkelijk dat ik het je vertel len moet; opzettelijk heb ik er mee gewacht tot na het bal, omdat het anders alles voor je bederven zou. Maar ik vrees dat je vader niet meer terugkomt. Hoe bedoel je dat Zoals ik zeg, kindje. Eer gisteren heeft het in de krant ge staan, dat nummer heb ik voor je bewaard Iemand, die in de bin nenlanden van Birma reisde, ont moette daar de enkelen die over gebleven waren van de expeditie waartoe ook je vader moet heb ben behoord. Hij en een zekere van Namen waren bezweken aan een gevaarlijke koorts. Mies zat als versteend. Ze liet geen traan, maar zei eindelijk ge laten Als het zo is, dan moet ik het we! aanvaarden. Ja, en ik geloof niet dat je arme vader je iets heeft nagela ten. T'cen hij met deze expeditie meeging, stond hij er financiëel al niet rooskleurig voor, heeft hij mij in vertrouwen eens gezegd, en ik denk niet dat het door deze mis lukking verbeterd isMaar na tuurlijk zal ik zorgen dat het je aan niets ontbreekt. Je kunt hier ook altijd je thuis hebben, zelfs als ik getrouwd ben Maar ik wil niet van liefda digheid leven. Het is heel vrien delijk van je aangeboden, Helena, en ik waardeer dat erg, maar je moet mij niet van ondankbaarheid beschuldigen als ik het niet aan neem. Nu ik weet dat vader niet terugkomt, zal het maar 't beste zijn dat ik een vast baantje zoek. Maar kind, je leeft in het geheel niet van liefdadigheid. Je helpt mij heerlijk met miin werk en je leert er zelf toch ook door. Als je weg gaat, kun je hier of daar nog een mooie baan als se cretaresse krijgen. Ik wil geen secretaresse zijn, Ik wilin een winkel gaan. Ik geloof dat je op het ogen blik zelf niet goed weet wat je wilt, Mies. Rust liever wat uit en laat je werk vandaag maar dig- gen. Ik voel er ook niet veel voor na de vermoeienis van gisteren avond. Ik ga nu even bloemen be stellen voor die receptie en voor de rest neem ik al je bezigheden over. Dezer dagen las ik dat in ze kere vooruitstrevende gemeente een commissie buiten de raad was beroemd tot voorlichting van B. cn W. en de gemeenteraad ter zake industrialisatie van die ge meente. Deze commissie bestond uit een afgevaardigde van de raad, uit industriëlen, intellectu elen, arbeiders, kortom, uit perso nen die bekend waren met en be lang stelden in de industrialisatie dier gemeente door na te gaan op welke manier dit kan geschieden, welke industrieën aangetrokken moeten worden, wat er moet ge schieden om nieuwe te lokken en oude te behouden. Ik meen dat een dergelijke com missie ook voor onze gemeente misschien van groot nut zou kun nen zijn. Wij zien of horen niets van onze fabriekshallen; de eerste door de raad aangenomen, zijn nelaas nooit tot stand gekomen, want dan hadden we vermoedelijk niet verloren zien gaan wat nu weg is. Nu was er weer sprake van 't bouwen van drie hallen en horen we weer niets en het wordt hoog tijd, vóór ook weer andere ge vestigde industrieën bij gebrek aar. ruimte enz. vertrekken in- plaats van dat nieuwe zich ko men vestigen Daarom acht ik zulk een com missie gewenst om B. en W. en de raad op een en ander te atten deren, te waarschuwen en pogin gen te doen voor aantrekking var. nieuwe bedrijven. Ik lees ergens in dit verband over 't bouwen van industriehallen in Maastricht 't volgende en al zijn wij geen Maastricht, het kan toch tot le ring strekken I -f- MAASTRICHT. Industriehallen Bosserveld. In de gemeenteraadsvergadering van a.s. Dinsdag komt aan de or de een voorstel van B. en W. tot het bouwen van industriehallen in het Bosserveld. Het doel hiervan is aan beginnende industrieën die service en steun te bieden, welke een verdere ontplooiing mogelijk maakt. Op de eerste plaats wil het College bevorderen, dat reeds be staande en levensvatbare kleine bedrijven, die thans slecht zijn behuisd en geen mogelijkheid heb ben tot uitbreiding, zich verplaat sen naar deze nieuwe industrie hallen. Tevens krijgen deze in dustrieën de mogelijkheid van uit breiding, rationalisering en me chanisering in een modern ge bouw. Het ligt in de bedoeling het ge bouw te vestigen in het Bosser veld, dat hiervoor zeer gunstig is gelegen. Het omvat 18 hallen, elk groot 136,vierk. meter en een in houd van 665 kub. m. Teneinde een overzicht te krijgen van de stichtingskosten, is een aanbeste ding gehouden. De kosten van het bouwterrein bedragen 12.000.-; de bouwkosten (met inbegrip van terreinverharding) 202.000.— een risicopost (i.v.m. mogelijke prijsstijgingen) is gesteld op 20.000.— de bijkomende kos ten worden begroot op 123.232. In het geheel zou er dus mede gemoeid zijn een bedrag van 357.232.—. In dc laatste post zijn inbegrepen het aanbrengen van afscheidingen, het inrichten van bureau- en toiletruimten, het aanbrengen van dak-isolaties enz. Aan de huurders kan de keuze worden gelaten omtrent het al of niet aanbrengen van bureau-ac- comodatie en betonvloeren. De huurwaarde van 't gebouw is becijferd op basis van een af lossing van annuïteiten over 50 jaar. In de eenvoudigste vorm van afwerkinq bedraagt de huur per hal van 136 vierk. m. 785.- per jaar of 5.76 per vierk. m. Met volledige voorzieningen aan vloeren, afscheidingen en dak isolatie wordt de huurprijs per vak 948.06 of 6.98 per vierk. meter. Vergeleken met de huur van in andere gemeenten opge richte industriegebouwen achten B. en W. deze prijzen alleszins bereikbaar. Daarbij zijn de finan ciële belangen van de gemeente niet uit het oog verloren. Daarom stellen B. en W. de gemeenteraad voor achttien in dustriehallen te bouwen en de nodige credieten beschikbaar te stellen. b. Bij raadsbesluit van 21 Juli 1950 werd voor de bijzondere la gere school te Sprang overeen komstig de lager-onderwijswet 1920 medewerking verleend tot 't herstellen van oorlogsschade en het verrichten van werkzaamhe den, bestaande uit het verbeteren van het schoolgebouw met gym- nastiekbergplaats en speelplaats. Blijkens de uitslag van de ter zake gehouden aanbesteding be draagt het totaal bedrag van de laaoste inschrijfsommen 19325.- Aangezien in het betrekkelijk prae-advies bij het voorstel tot 't verlenen van de gevraagde mede werking in de vorige vergadering de totale kosten zijn berekend op 17289.89, wordt voor de goede orde medegedeeld dat deze kosten 2035.11 hoger bedragen. 20. Rondvraag. 21. Sluiting. ABONNEERT U OP DIT BLAD.

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 6