TROONREDE D.E.S.K.-R.K.C. Ws-SSk-,- Waalwijkse en Langstraatse Courant Ik snap er niks van. Uit de Provincie door Koningin JULIANA uitgesproken De voortgang van 't Herstel. Tastbare gevolgen van Internatio nale spanningen. ZONDAG VRIJDAG 22 SEPT. 1950 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN DE ECHO VM HET ZUIDEN OPGERICHT 1873. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. 73e JAARGANG No. 77 Abonnement 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. TEL.-ADRES „ECHO". Bii het eerste lustrum na de bevrijding gaf het econo misch, maatschappelijk en geestelijk leven van Nederland een beeld te zien, dat getuigde van de veerkracht, waar mede ons volk door alle teleurstellingen en tegenslagen heen vele gevolgen van oorlog en bezetting te boven wist te komen. Gedurende een groot deel van het achter ons liggende jaar vond het herstel op verheugende wijze voort gang. De gezondheidstoestand van ons volk kan in het algemeen gunstig worden genoemd. De woningbouw vor derde. De industriële en agrarische productie ontwikkelden zich bevredigend, ook handel en verkeer namen toe. Op sociaal gebied bleef een goede samenwerking bestaan. Wel deed zich na de devaluatie een prijsstijging gevoelen, maar aangenomen mocht worden dat deze binnen zekere grenzen kon worden gehouden en onder de invloed van de ruimeie productie na enige tijd voor een daling zou plaats maken. Ook in de financiële toestand tekende zich een verdere verbetering af, al werd die o.a. door de devaluatie ongun stig beïnvloed. Thans doet zich echter ook in ons land de gevolgen voelen van de toeneming der internationale span ningen, in het bijzonder na de aanval op Zuid-Korea, een oorlogsdaad, die voor de eerste maal heeft geleid tot een snel militair ingrijpen van de zijde der Verenigde Naties. Op de vrije volkeren rust de taak om in zo nauw moge lijke aaneensluiting de collectieve veiligheid te verzekeren en het kostbare erfdeel der vrijheid te beschermen tegen mogelijke aanranding van buiten en ondermijnende actie van binnenuit. Voor Nederland, dat sinds de bevrijding doelbewust tot internationaal samengaan met gelijkgezinde mogendheden heeft besloten, betekent deze ontwikkeling geen principiële wijziging in het beleid. Wel is het duidelijk geworden, dat de volkeren van West-Europa en van de Atlantische ge meenschap, hun politieke, economische, financiële, sociale en militaire samenwerking in sneller tempo dienen te vei- wezenlij ken. Op de weg naar de Economische Unie tussen Nederland, België en Luxemburg is dit jaar weder belangrijke voort gang gemaakt. De organisatie op grond van het Brusselse pact, waarin de Benelux met Groot-Brittannië en Franknj is verenigd, is een waardevolle vorm van coöperatie ge bleven, al is een gedeelte van haar arbeid overgenomen door de grotere gemeenschap der Noord-Atlantische volke- ren, waarin de internationale ontwikkeling de stoot heelt gegeven tot een versterking en versnelling van de gezamen lijke defensie-maatregelen. In West-Europa wint het begrip voor de noodzakelijkheid van practische samenwerking veld. Een sterke wil daartoe is onder meer tot uiting gekomen in de Raad van Europa. Op het gebied van de economische integratie van Europa zijn belangrijke vorderingen gemaakt, in het bijzonder door het besluit tot vorming van een Europese Betalingsunie, cue het economisch verkeer tussen de Europese landen in veler lei opzicht vergemakkelijkt, al blijft de tariefpolitiek van verschillende landen nog een belemmering. Ook het plan voor de integratie van de productie van de twee belang rijkste industriële grondstoffen, staal en kolen, kan van grote waarde blijken. Nederland heeft aan de uitwerking dezer plannen een actief aandeel genomen en tevens een eigen initiatief ontwikkeld door indiening van het plan van actie voor Europese economische integratie. De Regeling acht het van groot belang, dat zo spoedig mogelijk ook Duitsland ten volle wordt betrokken bij de nauwere aan eensluiting van Europa. Het economisch verkeer tussen Ne derland en Duitsland is reeds in sterke mate verruimd. In de eeuwenoude verhouding tussen Nederland en I^do- nesië heeft zich door de souvereiniteitsoverdracht een defi nitieve verandering voltrokken. Deze ommekeer heeft het onvermijdelijk gemaakt, dat tal van feitelijke en persoon lijke verhoudingen werden beëindigd of aan de verandeide toestanden aangepast. In veler levensomstandigheden heef dit diep en pijnlijk ingegrepen. De Regering tracht de ge volgen daarvan, zoveel in haar vermogen ligt, te verzachten. Problemen van de overgangstijd hebben tot moeilijkheden aanleiding gegeven. Voorts houdt het vraagstuk Nieuw- Guinea de beide landen verdeeld. Niettemin mag de hoop worden gekoesterd, dat het belang, dat voor beide Staten in een goede samenwerking gelegen is, op de duur over de moeilijkheden zal doen zegevieren. De eerste Unie-conferentie, die dit jaar in Djakarta ge houden is, heeft de practische betekenis van de bijzondere relatie, die tussen beide landen bestaat, in het licht gesteld. De Regering hoopt dat volgende Unie-conferenties zich zul len kenmerken door eenzelfde goede sfeer en even belang rijke practische resultaten als de eerste. De handelsbetrekkingen tussen beide landen ontwikkelen zich bevredigend. De Regering vertrouwt, dat zij zich in de toekomst in toenemende mate zullen kunnen ontplooien, waarbij de mogelijkheden, die Nederland als Benelux-pait- ner heeft, van invloed kunnen zijn. a De in Suriname reeds ingevoerde en voor de Nederlandse Antillen spoedig te verwachten Interim-regeling geeft in afwachting van de totstandkoming van de nieuwe rechts orde aan deze gebieden een belangrijke en zelfstandige po sitie, welke naar de overtuiging der Regering de banden met Nederland zal versterken. De samenwerking op econo misch en cultureel gebied met Suriname en de Nederlandse Antillen ontwikkelt zich gunstig. De plannen tot verdere ontginning van Surinames hulpbronnen nemen geleidelijk vaste vorm aan. Enkele projecten zijn reeds ih uitvoering. De activiteit, die de Landsregering in goede samenwerking met het Welvaartsfonds en de Stichting voor de machinale landbouw op dit gebied aan de dag legt, heeft de warme belangstelling en steun van Nederland. Het stemt tot diepe bezorgdheid, dat zo spoedig na de af loop van de wereldoorlog en zo onmiddellijk volgende op de beëindiging van 't conflict in Indonesië, opnieuw van Neder land grote offers voor de defensie moeten worden gevraagd. Versnelling van de opbouw en versterking in het bijzonder van de strijdkrachten te land en in de lucht is ter hand ge nomen. Hetgeen op dit gebied verder zal dienen te worden gedaan, verkrijgt vorm en inhoud door voortdurend overleg met de landen, met welke Nederland in 't Noord-Atlantisch Verdrag is verbonden. Naast de steun, welke andere landen ons willen geven, heeft Nederland eigen prestaties te ver groten. Zowel bij de defensie als bij orde-handhaving en bij de burgerlijke verdediging zal vrijwillige medewerking van grote betekenis kunnen zijn. Met dankbaarheid gedenk ik hoevelen hun militaire dienst overzee met inzet van hun gehele persoon hebben verricht, en ook thans nog gedurende de laatste en wellicht zwaarste periode van hun verblijf in Indonesië vervullen. Met eerbied stel ik vast, hoevelen be reid bleken om als vrijwilligers deel te nemen aan het Ne derlandse aandeel in de strijdmacht der Verenigde Naties in Korea. De Regering weet zich door de wilskracht der natie gesterkt in haar streven om Nederland zijn plaats te doen innemen in de kring der landen, die zich doelbewust opmaken om de kans op het behoud van de vrede te ver groten door de zekerheid te scheppen, dat een aanval ge zamenlijk zou worden weerstaan. De gang van zaken in de wereld stelt Nederland ook op economisch, sociaal en financiëel gebied voor nieuwe vraag stukken. Behalve aan de noodzaak tot opvoering der natio nale waarheid is daarbij vooral te denken aan de sterke stijging der prijzen van vele grondstoffen op de wereld markt, een stijging, waartegen Nederland alleen niets ver mag, en die voor ons land een bijzonder ongunstige uitwer king heeft, omdat het zelf zo weinig grondstoffen voort brengt. Onder deze omstandigheden eist het te volgen be leid hernieuwde, nauwgezette overweging. Een herziening van de rangorde in dringendheid der uit gaven op het gebied der overheidswerkzaamheid, met inbe grip van die der lagere overheden, zal onvermijdelijk zijn. Een verdere verlaging van de belastingdruk zal om gelijke oorzaak voorshands niet in vooruitzicht kunnen worden ge steld. De handhaving van het monetaire evenwicht, in de laatste jaren bevorderd door de Marshall-hulp, zal onder de gewijzigde omstandigheden moeilijker worden. Het is echter een gebiedende eis dat dit evenwicht wordt bewaard, zowel als voorwaarde voor het herstel van het nog steeds ont brekende evenwicht in de betalingsbalans, als omdat een stijgend prijspeil noodlottige gevolgen medebrengt voor het levensniveau van een groot deel van ons volk. In verband daarmede zal ook in de financiële politiek aan sociale ge zichtspunten bijzondere aandacht moeten worden besteed. Evenzeer is op economisch gebied grote waakzaamheid geboden. Mocht de ontwikkeling dieper en meer omvattend overheidsingrijpen wenselijk doen zijn, dan zal de Regeling niet aarzelen hiertoe over te gaan. Na urgent gebleken maatregelen op het gebied van de loon- en prijspolitiek te hebben genomen, heeft de Regering over het verder te dezen aanzien te voeren beleid het advies gevraagd van c c dit jaar tot stand gekomen Sociaal-Economische Raad. Ter bereiking van een doeltreffende maatschappelijke or ganisatie is het van groot belang, dat lichamen als bedoeld in de Wet op de Bedrijfsorganisatie, tot stand komen. De Regering zal de bedrijfsorganisatie zoveel mogelijk bevor deren, mede door bij nieuwe wettelijke maatregelen, waar mogelijk, bevoegdheden aan bedrijfslichamen toe te kennen, mische politiek. Ook op verdere verhoging van de produc- De bevordering van de industrialisatie, die tot nog toe niet onbevredigend verloopt, blijft een kernpunt van de econo- tiviteit van landbouw en visserij blijft het streven der Re gering gericht. De werkgelegenheid bleef zich in het algemeen, in aan merking genomen het grote aantal gedemobiliseerden, dat geplaatst moest worden, gunstig ontwikkelen. Waar zich in enkele gebieden van ons land met veelal eenzijdige be- staansbronnen regionale structurele werkloosheid begon at te tekenen, werden voorzieningen getroffen om deze ge bieden aantrekkelijker te maken voor industrie-vestiging. Op dit gebied zijn reeds enkele resultaten van betekenis be- rëikt De sterke bevolkingsgroei en de beperktheid van de be schikbare grond blijven krachtige bevordering der emigra- tic eisen. Voorstellen tot het voortzetten van land-aanwinning en inpoldering zullen worden gedaan. Nu de liquidatie van de gevolgen van oorlog en bezetting steeds verder voortschrijdt, kan meer dan in vorige jaren aandacht en energie worden gewijd aan de aanpassing van ons recht aan de ontwikkeling der jnaatschappelijke verhou- Op cultureel gebied zal het beleid gedragen blijven dooi de overtuiging, dat kunsten en wetenschappen van hoge waarde zijn voor ons volk. Aan de Staten-Generaal zal worden voorgelegd een nota betreffende het geheel van onderwijsvoorzieningen, die voor de toekomst van onze jeugd en met het oog op de behoeften onzer maatschappij wenselijk zijn. De verdere uitwerking van het door het Kabinet bij zijn optreden ontwikkelde program van wet geving en bestuur, waarvan reeds verscheidene punten werden verwezenlijkt, zal voortgang hebben. In de Memo- riën van Toelichting bij de begrotingshoofdstukken worden daaromtrent nadere mededelingen gedaan. Veel zal daar door ook in het nieuwe zittingsjaar van Uw werkkracht worden gevraagd. Vast slaat, dat een grote krachtsinspanning van heel ons volk nodig zal zijn om aan de gewijzigde verhoudingen het hoofd te bieden. Uit hetgeen mogelijk is gebleken in de vijl jaar, waarin Nederland zich uit de diepste ellende omhoog heeft gewerkt, mag het vertrouwen worden geput, dat onze volkskracht ook tegen deze verzwaarde taak opgewassen zal blijken te zijn. De Regering harerzijds zal het mogelijke doen om een redelijk evenwicht te bevorderen tussen de eisen, gesteld voor de medewerking aan de collectieve veiligheid, en het economische, sociale en culturele welzijn van ons volk. Met de bede, dat God ons allen in onze arbeid moge sterken, verklaar ik de gewone zitting der Staten-Generaal voor geopend. 19 September 1950. 13.3, 8.2 en 8 per 1000. Een i niet de verdere uitbreiding ernstig onderzoek naar de der R.K. Leergangen in orga- oorzaak van een en ander be val spr. dringend aan. Uit het aantal inschrijvin gen bleek, dat de belangstel ling voor Duits en Wiskunde K 1 het geringst waren. In 't nieuwe studiejaar is de aan melding hiervoor iets groter. Het aantal inschrijvingen voor de academie en voor het conservatorium ging achter, uit, dat voor gymnastiek voor uit. Deze opleiding zal voor dit cursusjaar naar 's-Bosch verhuizen met het oog op de accommodatie. Volgend jaar hoopt men in Tilburg de les sen te kunnen hervatten. In totaal besloten in het af gelopen studiejaar 321 leer lingen, d.i. 14% der inge schreven cursisten hun studie met een succesvol examen. Hiervan behaalden 111 een middelbare acte en in de al gemene wetenschappen 154 lagere acten of diploma's. Snr. drukte tot slot de wens uit dat plaatselijke rivaliteit nische zin zou belemmeren. Spreker vroeg zich af of het niet gewenst was dat de ka tholieken op onderwijsgebied wat meer solidariteit aan de dag zouden leggen. VAN BOXTEL N.V. TILBURG. In het bevrijdingsjaar 1945 bestond dit bedrijf 40 jaren en was de heer A. J. C. van Boxtel, de stichter van dit bedrijf, evenzolang hieraan verbonden. Mocht het jaar 1945 op zich alle reden tot vreugde geven, van een mogelijkheid om toen op passende wijze dit Jubi leum te herdenken, was ech ter geen sprake. voor huidverzorging en teintverbetcring AANVANG 2.30 UUR DE HNGSTRAATSE DERBY Dit jaar, nu genoemd be drijf 45 jaren bestaat, bereik, te de directeur de 65-jarige leeftijd en meent de firma hierin een aanleiding te mo gen zien om nu enige bijzon dere aandacht aan deze feiten te wijden. Er zal gelegenheid zijn om de jubilerende directeur ge luk te wensen op Zaterdag 23 September a.s, in de boven zaal van Hotel „Riche", Heu vel te Tilburg, van 12.30 tot 1.30 uur. Een pater zei van de weck: „Ik snap er niks van dat uit de Langstraat voor de kerk in Salatiga zo ontzettend weinig bijdragen komen. Brabant staat toch in elk missie-gebied bekend als buitengewoon of fervaardig. Maar dat de Lang straat nou een uitzondering schijnt, daar snap ik niks van". Maar de Langstraat mag geen uitzondering zijn. Toont ook de offerzin van onze streek met Uw bijdrage voor onze kerk in Salatiga. Ga eens op een feestje met een hoed rond, begin eens wat kaartavonden ('t is al vroeg donker) met hetgeen U ver liest voor de kerk. Er zijn tientallen manieren om het geld naar de Echo te doen stromen. Stel dan ook de missie van Salatiga niet teleur. VERANTWOORDING: Vorig bedrag f 534.75 M. H. Heijnen geb, C. C. M. v. d. Meeren- donk J -tr l Een steentje voor de Kerk van Pastoor v. Rijckevorsel in Salatiga f 2 50 Totaal 537.25 ZONDAGSDIENST 24 September 1950. Dr. Langemeijer. Apotheek: Geers. NED. HERV. KERK WAALWIJK. Zondag 24 Sept. 1950. 10 uur: Ds. W. L. Jens, Voorbereiding H. Avond maal. 1 de Antoniusstraat krijgt nieu we bomen. De oude bomen zijn hier gerooid, omdat zij door een ongeneeslijke zwam- ziekte waren aangetast. ZILVEREN JUBILEUM. Gisteren vierde de heer A_. Broumels het feit dat hij 25 jaar als employé in dienst was bij de Levensverzekeringmij. N.V. Noord Braband. 6.30 uur: Heilig Avondmaal, j 's Morgens werd de jubila- ris in tegenwoordigheid van GOUDEN JUBILEUM. j zijn familie en het personeel De heer B. M. Jansen, mon teur bij de Singer Naaima chine-maatschappij te Tilburg van de binnendienst gehul- digd. Namens de directie sprak hem toe de directeur -,,r 1 --1 I mr. Fl. Timmermans en na- en daardoor bij de Waalwijk- j meng het personeel van de se schoenfabrikanten welbe- j b5nnendienst de heer A. van kend, hoopt op 25 beptembei Zeist. De directie overhandig- a.s. het feit te herdenken dat bem het gebruikelijke ge- hij 50 jaar geleden bij ge- schenk onder couvert en ook noemde maatschappij in i personeel bood enkekle DE BEGROTING 1951. Tekort van ƒ117 millioen. De Rijksbegroting voor het komende dienstjaar, die Dinsdagmiddag op de gebruikelijke wijze aan de Staten-Generaal is aangeboden, vertoont een nadelig saldo van ƒ117 millioen. Vorig jaar was er een over schot van ƒ20 millioen geraamd, doch de herziene raming noodzakelijk o.a. door de devaluatie en de Ronde Tafel-conferentie leverde een tekort op van 367 millioen. De uitgaven zijn voor 1951 echter lager en de inkomsten hoger gesteld, zodat het tekort ƒ117 millioen bedraagt, waarvoor geen dekking is te vinden. Met een groot aantal factoren, zoals de jong ste loonsverhoging en de toenemende inspanning op militair gebied, heeft men bij de samenstelling van deze begroting nog geen rekening kunnen houden. In elk geval neemt de defensie ongeveer van de begroting in beslag. De minister van financiën besluit zijn begroting met een ernstige vermaning aan het Nederlandse volk, die hier op neer komt: Harder werken, meer productie en soberder leven. dienst kwam. K. A. V. De K.A.V., afd. Waalwijk, hoopt a.s. Zondag haar 12Vz- jarig bestaan te vieren. Ter voorbereiding van dit feest wordt dezer dagen, n.l. giste ren, vandaag en morgen, een triduum gehouden in de ka pel van het St. Teresia—ge sticht. A.s. Zondag wordt er om 8 i passende cadeaux aan KINDERBESCHERMING A.s. Zaterdag 23 September zal er een speldjesdag gehou den worden ten bate van kin derbescherming. Deze collec te komt ten goede aan de protestant christelijke opvoe dingsgestichten „V alekenhei- de", Hoenderloo, Heldering- stichtingen, Neerbosch, Mar- uur in deze kapel een H. Mis j tha-stichting en Nederlandsch van dankbaarheid opgedragen Methay. BRABANT STUDEERT TE WEINIG. Ter gelegenheid van de ope ning van het cursusjaar 1950- 1951 heeft de rector der R.K. Leergangen te Tilburg, mgr. dr. Th. Goossens, een over zicht gegeven over het afge lopen jaar. Hoewel er in dit jaar 42 inschrijvingen meer waren dan in het voorafgaan de, blijft de deelname toch beneden het peil, dat men en 's avonds om half 7 begint er een feestavond in de café zaal van de Gildenbond met een uitgebreid en aantrekke lijk programma, waaraan o.a. meewerken „De Varende Zan gers" uit Amsterdam. EEN BELANGRIJK WERK. Men is in onze gemeente weer een belangrijk werk be gonnen, op het terrein be grensd door de Haven en Zo- merdijkweg. Hierlangs wordt een dijk gelegd over een lengte van 600 M en een breedte van 60 M., teneinde het terrein daarbinnen ge legen voor overstroming te behoeden en er een prachtig industrie-terrein van 3,8 ha. van te maken. Een excava- teur is druk doende de dam te leggen, terwijl het uitge graven terrein, waaraan onze vrachtrijders ook nog een mooi stuk werk krijgen, later geheel met 70.000 M3 wit zand wordt opgespoten, zodat het direct bouwrijp is. We krijgen hier een mooi en gunstig gelegen industrie terrein, waarvoor zich, naar wij vertrouwen, wel gegadig den zullen opkomen. De Putstraat krijgt even eens een geheel nieuw weg dek. De oude weg zal worden MIDDENSTANDSACTIE. Het Actie-comité voor de Middenstand heeft een ver gadering uitgeschreven op a.s. Dinsdag 26 September, in de achterzaal van Hotel Verwiel. In die vergadering zal rap port uitgebracht worden over de afgelopen actie van 2 t.m. 9 September en tegelijk wordt een nieuwe Sint Nicolaas- actie aangekondigd. Deze kost voor de leden die met de vo rige actie hebben meegedaan geen nieuw inleggeld; nieuwe leden kunnen zich nog aan sluiten. Gezien het grote belang dat voor de middenstanders op t spel staat, verwacht het comi té een zeer grote opkomst. K. O. B. Naar wij vernemen kan de voorgenomen reis van de afdeling WaalwijkHeusden van de K.O.B. naar België geen doorgang vinden wegens ziekte van de inspecteur in België. Daarom zijn er nu plannen gemaakt om in 9C~ tober een opera-voorstelling te bezoeken in Amsterdam. Bij voldoende deelname zal een Godsdienstcursus B geor ganiseerd worden. mag verwachten. In geheel geleken bij het percentage van geheel Nederland. Voor het land bedraagt dit 12^%, voor Brabant slechts 9%. Til burg slaat onder de Brabant se steden al een zeer ongun stig figuur. In het najaar '49 bedroeg het getal der leerlin gen voor het middelbaar on derwijs te Tilburg 5.9 per 1000 inwoners. Voor Eindhoven, Breda en Den Bosch waren deze cijfers respectievelijk den gemaakt. Thans schil tussen het midden en de straatkanten ongeveer 25 cm., dit zal in de toekomst slechts 10 centimeter bedragen. Daar na wordt dan een geheel nieuw asphalt-wegdek gelegd. De nieuwe wijken in Waal wijk krijgen een boombeplan ting. In de Jan de Rooy-straat, Burg. Moonenlaan en de stra ten achter de Putstraat zullen bomen worden ingeplant. Ook CONCERT „SOPHIA'S VERENIGING". Wij vestigen nog even de aandacht op het concert dat de Kon. Harmonie „Sophia's Vereniging" uit Loon op Zand a.s. Dinsdag in het gebouw van de K.A.B. geeft voor de donateurs van de Harmonie „St. Crispijn". Er zijn echter een beperkt aantal plaatsen beschikbaar voor het publiek en muziekliefhebbers moeten deze gelegenheid zeker niet voorbij laten gaan. De prijzen zijn laag. Behalve bij de mu zikanten zijn nog kaarten verkrijgbaar Maandagavond van 8 tot 9 uur aan de kassa en Dinsdagavond een uur voor de uitvoering. Onlangs heeft Sophia s Vereniging" op 't Internatio naal Muziekconcours te Oos terbeek nog een buitenge woon goed figuur geslagen. Het programma dat uitge voerd wordt, luidt: 1. Mv Regiment H. L. Blankenburg. 2. Le Roi d'Ys E. Lalo. 3. A Glorious Day A. Roussel. 4. Slavische Rhapsodie C. Fnedeman. 5 Major E. Corning, March A. J. H. Kotter. 6. Krekeltje, Piccolo-trio A. J. H. Kotter. 7. Peer Gynt-suite E. Grieg. 8. Scènes 'Napolitaines J. Massenet. 9. „Het Mobilisatiekruis", Marche Militaire A. J. H. Kotter. De nummers 2 en 3 zijn op het Internationaal Concours te Oosterbeek bekroond. „VISSCHERSLUST". Maandagavond hield deze vereniging haar 3e algemene vergadering in 1950. De op komst was 1/7, zeer matig dus. Een ogenblik van stille aandacht werd gehouden na het openingswoord van de voorzitter, ter herdenking van de kortgeleden gestorven le den P. v. d. Wiel en Th. Leijtens. De notulen werden onver anderd vastgesteld met een applausje en een pluim voor de steller. Voornaamste stukken zijn. dat de wiel in v.m. Bcsoijen, verpacht aan „Visscherslust na een uitvoerig en gefun deerd rapport van de heer t. J v Oostrum, biol. student en leraar M.O. te Waalwijk, wel willend voor de vereniging na onderzoek opgesteld, door de Visserij-Inspectie te Utrecht is goedgekeurd voor een proet met uitzetten van twee zome- rige spiegelkarpers. Hiertoe zal worden overgegaan zodra de bestelde karpers zijn aan gekomen en vergunning is verleend om vóór 1 Novem ber met de zegen deze wiel te ontvolken van eventueel te veel aan andere vis en roofvis, zó, dat de karper in de wiel groeien kan. Zojuist is deze aangevraagde vergun ning door genoemde Visserij - Inspectie toegezegd, eveneens voor eventueel ondermaatse vis uit die wiel over te zetten naar ander viswater. De vergadering onderschreet met 1 stem tegen, de door t bestuur uitgesproken schor sing van een controlerend lid, wegens het vissen met be roepsvistuigen, met het ken nelijk doel daarmede een lu cratieve bijverdienste te be ogen, hetgeen als sportvisser niet betamelijk is. De kwestie van weigering van betreding der gronden langs de wielen in v.m. Be- soijen, werd in handen gesteld van de verpachter, Notaris- Rentmeester B. Kuipers te Dordrecht. De leden D. Verschuren en A. Kleijne zullen op de eerst volgende Alg. Vergadering in verband met hun 25-jarig lidmaatschap der vereniging, worden gehuldigd.

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 1